Zprávy pátek, 25. září 1998

Zprávy 25.9.98

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Evelina Himalová...

A nyní zprávy podrobné:

Předseda KDU-ČSL a jejího poslaneckého klubu Josef Lux rezignoval ze zdravotních důvodů

Předseda KDU-ČSL a šéf jejích poslanců Josef Lux rezignoval ze zdravotních důvodů na uvedené funkce. Vedení strany dočasně převzal první místopředseda Jan Kasal. Lux to ve čtvrtek oznámil na mimořádné tiskové konferenci s odůvodněním, že trpí chronickou leukémií. O tomto svém onemocnění se dozvěděl asi před deseti dny, nyní je v péči lékařů. Ti hledají pro něj vhodného dárce kostní dřeně.

Politici přijali Luxovu rezignaci s lidským pochopením

Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman doufá, že Josef Lux zůstane jako významný politik na české politické scéně. Zeman to řekl ve čtvrtek novinářům. Uvedl, že Lux ho o své nemoci a úmyslu rezignovat informoval ve čtvrtek dopoledne. "Popřál jsem panu předsedovi Luxovi brzké uzdravení," komentoval závěr jejich rozhovoru Miloš Zeman.

Prezident Václav Havel je přesvědčen, že Josef Lux bude trvalou součástí politického života v České republice. Havel se chce spolu se svou ženou Dagmar angažovat v Luxově léčbě. Prezidentovo stanovisko poskytl ČTK jeho mluvčí Ladislav Špaček. Podle něj Lux krátce před oznámením rezignace Havla navštívil a informoval o svém zdravotním stavu.

"Nečekaná zpráva o vážném onemocnění Josefa Luxe připomíná nám všem, že jsou věci důležitější než politika, než naše každodenní politické šarvátky, a že jsou události, které staví na stejnou stranu i ty, kteří byli politickými rivaly," uvedl předseda ODS Václav Klaus.

Josefu Luxovi, který ve čtvrtek kvůli chronické leukémii rezignoval na funkce předsedy KDU-ČSL a jejího poslaneckého klubu, nabídl ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) svoji kostní dřeň nezbytnou pro tvorbu krvinek. ČTK to potvrdil ministrův mluvčí Ondřej Šlouf. Dostál je připraven darovat kostní dřeň, pokud lékaři prokáží, že ministr by byl vhodným dárcem pro transplantaci, upřesnil Šlouf.

Politický poradce prezidenta Václava Havla Jiří Pehe soudí, že rezignace Josefa Luxe vychýlí "už tak narušenou rovnováhu" na české politické scéně ve prospěch velkých stran, tedy ČSSD a ODS. Pehe se v tomto smyslu vyjádřil v rozhovoru pro ČTK. Podotkl, že větší politické strany budou odchodem Luxe z politiky posíleny.

Rezignace Josefa Luxe přispěje podle názoru ředitele Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Rudolfa Kučery k uklidnění politické scény v České republice. Obdobný názor vyjádřil též politolog Petr Fiala z Masarykovy univerzity v Brně. Kučera i Fiala však vyjádřili lítost nad důvodem Luxova odchodu z vrcholné politiky.

Svoboda: Rozpočet skončí s deficitem nejméně 15 miliard korun

Ministr financí Ivo Svoboda předpokládá, že letošní rozpočet skončí s deficitem nejméně 15 miliard korun. V případě úhrady ztráty Konsolidační banky za rok 1997 by podle něj schodek mohl dosáhnout 25 miliard korun. Svoboda to řekl ve čtvrtek na svém vystoupení před členy rozpočtového výboru Sněmovny.

Rozpočet počítá se zvýšením dotací obcím o 12,3 procenta

S meziročním zvýšením dotací obcím o 12,3 procenta na 21,68 miliardy korun počítá návrh státního rozpočtu na příští rok. O 9,8 procenta se zvedne i příspěvek na výkon státní správy, prováděný obcemi. "Financování obcí bylo zařazeno mezi priority,ů prohlásil ve čtvrtek v Brně na odborném semináři asi 200 starostů ministr financí Ivo Svoboda.

KSČM považuje deficitní rozpočet za "obecně možný"

Komunistická strana Čech a Moravy považuje za "obecně možný" deficitní státní rozpočet až do výše tří procent hrubého domácího produktu, což je zhruba 60 miliard korun. Zda budou komunističtí poslanci hlasovat pro rozpočet navrhovaný sociálnědemokratickou vládou se schodkem 26,8 miliard korun, bude záležet na jeho konkrétní podobě, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci místopředseda KSČM Vlastimil Balín. Aby pro návrh zákona o státním rozpočtu komunističtí poslanci zvedli ruku, musí podle místopředsedy směřovat k ekonomickým zájmům země.

Jmenování Tomina budí u poslanců spíše rozpaky a nevoli

Exministru vnitra a nynějšímu poslanci KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi se nelíbí, že do funkce šéfa inspekce ministerstva vnitra nastoupí Mikuláš Tomin. Podle Svobody by neměl být šéfem inspekce člověk, který vychází z předpokladu, že celá policie je prorostlá zločinem. Svoboda to ve čtvrtek řekl ČTK s tím, že "tohle nemůže vytvořit vztah důvěry mezi policií a inspekcí". "Vidím to jako systémově nevhodné právě pro fungování inspekce," dodal Svoboda.

Mikuláš Tomin stane v čele inspekce ministra vnitra už podruhé. Poprvé ji musel opustit v roce 1993, neboť obvinil vedení ministerstva z nezákonného jednání, které nedoložil. Tomin, jenž jako první zveřejnil část falešných materiálů z tzv. Zemanova kufříku, které měly prokázat ilegální propojení BIS a ministerstva vnitra, je nyní vedoucím kanceláře ministra vnitra Václava Grulicha.

Šula v čele koordinační komise Výboru pro akci "Čisté ruce"

Premiér a předseda Výboru pro ochranu ekonomických zájmů v České republice Miloš Zeman jmenoval na základě středečního usnesení vlády předsedou koordinační a analytické komise tohoto výboru Jana Šulu. Ten byl v letech 1991 až 1995 ředitelem ekonomické kontrarozvědky. O jmenování Šuly ve čtvrtek ČTK informovalo tiskové oddělení Úřadu vlády.

Ministr zdravotnictví Ivan David odhalil ve svém úřadu nesrovnalosti

Ministr zdravotnictví Ivan David ve čtvrtek informoval novináře, že v rámci akce "Čisté ruce" odhalil ve svém úřadu řadu nesrovnalostí. Podle ředitele úřadu Petra Pokorného "jde zatím jen o vrcholek ledovce a další kauzy na odhalení čekají". Výrazné nesrovnalosti, jak uvedl, byly odhaleny v provádění úklidových prací v budově ministerstva. Firma si za úklid původně účtovala 27.000 korun za měsíc, postupně chtěla až 143.714 Kč.

Mínění - zdravotnictví

Pouze 14 procent občanů se domnívá, že reforma zdravotnictví, zahájená v roce 1993, zlepšila úroveň poskytované zdravotnické péče. Oproti lednu počet kladných hodnocení reformy poklesl o deset procent. Vyplývá to z výsledků průzkumu Střediska empirických výzkumů zveřejněných ve čtvrtek. Více než polovina dotázaných (57 procent) připisuje reformě ve zdravotnictví zhoršení péče poskytované pacientům.

Tošovský: Fiskální stabilita vyžaduje reformu veřejných rozpočtů

Fiskální stabilita ve střednědobém horizontu bude vyžadovat zásadní reformu soustavy veřejných rozpočtů. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl guvernér České národní banky Josef Tošovský s tím, že od poloviny 90. let jsou sledovány tendence schodkovosti veřejných financí. K současnému vládnímu návrhu státního rozpočtu na rok 1999 uvedl, že část navrženého deficitu souvisí s cyklickým vývojem ekonomiky a nepovažuje jej tedy celý za fiskálně expanzivní.

Zvýšení daně z motorové nafty přinese zvýšení nákladů

Zvýšení spotřební daně z motorové nafty o 1,04 Kč na litr, které navrhne vláda Parlamentu, přinese zvýšení nákladů u autobusových dopravců okolo 50 haléřů na kilometr a způsobí komplikace v dotační politice státu. ČTK to ve čtvrtek sdělil prezident Svazu podnikatelů v dopravě Otto Slavík.

Policejní prezident Kolář varuje před nebezpečím nelegální migrace

Před akutním nebezpečím nelegální migrace obyvatelstva především z oblasti Kosova ve čtvrtek poslance sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost varoval policejní prezident Jiří Kolář. Současně vyslovil domněnku, že Česká republika může v nedaleké budoucnosti zažít exodus desetitisíců nelegálních migrantů z Kosova a Ruska. Kolář poslance upozornil, že nelegální migrace stoupá především od roku 1995.

Jiří Kolář je přesvědčen, že Výbor na ochranu ekonomických zájmů, s jehož vznikem souhlasila ve středu vláda, pomůže policii s odhalováním trestných činů. Výbor by měl řídit protikorupční akci "Čisté ruce". Kolář se přitom neobává, že by působnost Výboru zasahovala do působnosti policie.

Na území ČR vzrůstá kriminalita

V prvním pololetí letošního roku bylo na území České republiky zjištěno 215.580 trestných činů, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 7,5 procenta. Uvádí se to v tiskovém servisu odboru prevence kriminality ministerstva vnitra, který má ČTK k dispozici. V hlavním městě Praze bylo zaznamenáno 56.798 trestných činů, což je o 11,8 procenta více než loni.

Celníci odhalili rekordní počet neokolkovaných cigaret

Více než 2,1 miliónu kusů neokolkovaných cigaret zadrželi ve středu večer čeští celníci na česko-slovenském silničním hraničním přechodu ve Strání v okrese Uherské Hradiště. Odhalením rekordního počtu 10.719 kartonů s 12 druhy cigaret zachránili státu na daních a clech zhruba 3,5 miliónu korun. ČTK to ve čtvrtek řekl tiskový mluvčí Celního ředitelství v Olomouci Jiří Barták s tím, že neokolkované cigarety pravděpodobně nepocházejí ze Slovenska, ale ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Maxon a Slánský podepsali dodatek, který řeší dluh ČR z clearingu

Dodatek k mezivládní dohodě o vypořádání závazku České republiky vůči Slovensku z clearingového platebního styku podepsali ve čtvrtek v Bratislavě slovenský ministr financí Miroslav Maxon a velvyslanec České republiky na Slovensku Rudolf Slánský. Informovalo o tom české velvyslanectví v Bratislavě.

Vyšetřování tzv. bamberské aféry pokračuje

České policii se stále nedaří ukončit vyšetřování tzv. bamberské aféry. Stále totiž nemá k dispozici výpověď čechošvýcarského podnikatele Jana Vízka, jednoho z klíčových aktérů případu. Vyšetřovatel už před několika měsíci ukončil výslechy všech osob žijících v ČR, které by mohly pomoci záležitost objasnit. V červnu požádal švýcarské úřady prostřednictvím právní pomoci o Vízkův výslech, ten se však dosud neuskutečnil, neboť Vízek se na předvolání 27.srpna nedostavil s tím, že onemocněl a od té doby ho nelze zastihnout doma ani v práci.

Bamberská aféra vypukla poté, co se v médiích objevily informace o tom, že předseda ČSSD Miloš Zeman měl v září 1995 jednat v Bamberku se skupinou čechošvýcarských podnikatelů o poskytnutí vysokých funkcí ve státní správě výměnou za finanční půjčku pro ČSSD v případě jejího volebního vítězství. Z celé záležitosti sociální demokracie zatím nevyvodila žádné důsledky.

Velvyslanec Gvir: ČR by měla spálení izraelské vlajky odsoudit

Za normální a přirozené pokládá izraelský velvyslanec Raphael Gvir, že Česká republika jednoznačně odsoudí nedělní spálení izraelské vlajky před zahraniční redakcí Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v Praze. Jednání asi padesátky mladých pravicových extrémistů, kteří zde protestovali proti plánovanému vysílíní Svobodné Evropy do Íránu a Iráku a tvrdili, že jde o další pokus Spojených států vnutit České republice svůj názor a postavit ji na svou stranu po boku Izraele, označil Gvir za akt politického terorismu. "Spálení vlajky Izraele v ulicích Prahy je ostudné - tak jako spálení jakékoliv státní vlajky. Navíc je to ve spřátelené zemi křiklavým porušením nejzákladnějších forem civilizovaného diplomatického jednání," podotkl Gvir v prohlášení pro ČTK s tím, že je nicméně přesvědčen, že tento zavrženíhodný incident, charakteristický právě pro nedemokratické režimy jaké vládnou v Íránu a Iráku, nenaruší výborné vztahy České republiky s Izraelem.

Havel jednal s Dostálem o osudu Anenského kláštera v Praze

Národním divadlem spravovaný objekt Anenského kláštera v Praze by se měl podle představ prezidenta Václava Havla, ministra kultury Pavla Dostála, ředitele Národního divadla Jiřího Srstky a katolického kněze Tomáše Halíka proměnit v místo pro kulturní i náboženské podniky. Rekonstrukci prostorů Anenského kláštera, o jejichž budoucnosti ve čtvrtek jmenovaní činitelé jednali, je ochotna financovat nadace manželů Havlových. Podle Dostála prezidenta napadlo, že by Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 mohla prostor kláštera restaurovat do takové podoby, aby v něm mohly být organizovány zmíněné události. Anenský klášter získalo Národní divadlo v roce 1994 a jeho rekonstrukce stála 26 miliónů korun. Ředitel divadla Jiří Srstka ve čtvrtek ČTK řekl, že mělo plán budovu zrekonstruovat tak, aby v ní bylo možné hrát divadlo. O projekt se podle něj zajímala i britská Nadace prince Charlese, která však nakonec peníze vložila do rekonstrukce Ledeburských zahrad.

Biskup Karel Otčenášek povýšen do hodnosti arcibiskupa

Do hodnosti arcibiskupa povýšil ve čtvrtek papež Jan Pavel II. královéhradeckého emeritního biskupa Karla Otčenáška. Titul mu v Hradci Králové předal apoštolský nuncius arcibiskup Giovanni Coppa. Podle mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana tak byly oceněny Otčenáškovy zásluhy v boji za lidská práva a svobodu církve v době pronásledování za totalitního komunistického režimu. "Bude arcibiskupem, i když nestál, nestojí a nebude stát v čele žádné arcidiecéze," řekl Herman pro ČTK.

V Kladně otevřeli novou expozici Muzea Poldi

Novou expozici Muzea Poldi ve čtvrtek slavnostně zpřístupnili pracovníci této instituce a vedení Strojíren Poldi, jimž muzeum v současnosti patří. Ve třech patrech někdejší Bachrovy vily v Kladně se tak návštěvníci mohou na tisícovce exponátů a dobových fotografií seznámit s historií hutnictví, spojeného se značkou Poldi. Šířeji se expozice věnuje založení Pražské železářské společnosti v roce 1869 a Hutě Poldi v roce 1889, detailněji pak vývoji mechanických provozů Poldi. Zmiňuje také světoznámé automobily Benz a letadla Junkers, jejichž motory využívaly klikových hřídelí z Poldi. Na dobových fotografiích ukazuje i ocelovou střešní konstrukci Národního divadla, jež vznikala v poldovské mostárně. Za současného nástupce mechanických provozů hutí pak autoři expozice označují Strojírny Poldi, které dnes jako jediné zachovávají "Poldi" ve svém názvu.

Strojírny Poldi vznikly v roce 1992 vydělením z akciové společnosti Poldi Kladno. V průběhu roku 1993 se plně privatizovaly a v současnosti jsou stoprocentně vlastněny manažerskou společností BM Kladno.Vzhledem k tomu, že byly privatizovány ještě před prodejem hutí Vladimíru Stehlíkovi, neměly a ani dnes nemají žádné právní, majetkové či jiné vazby k ocelárnám "Poldi".

Ze sportu:

První bod v domácím prostředí v letošním ročníku extraligy ztratili hokejisté pražské Slavie, když remizovali v předehrávce šestého kola s Vítkovicemi 2:2. O obě branky domácích se postarala výborně hrající druhá formace, góly hostů padly vždy po tečovaných střelách.

Předpověď počasí:

Dnes má být na území České republiky převážně polojasno, nejvyšší očekávané denní teploty se mají pohybovat kolem 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.