Zprávy pátek, 26. června 1998

Dobrý den, vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Kubátová. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobně:

První kolo oficiálních rozhovorů o nové vládě skončilo

Tři varianty možné vládní koalice, které jsou "v této chvíli ve hře", ve čtvrtek v podvečer předložil prezidentovi Václavu Havlovi předseda ČSSD Miloš Zeman při jejich setkání na zámku v Lánech. "Oznámil jsem mu, že každá z těchto variant končí návrhem naprosto konkrétní vládní struktury," uvedl předseda nejsilnější parlamentní strany, kterého prezident požádal, aby vedl jednání o sestavení nové vlády.

Zeman podle svých slov dává možnosti, že bude sestavena stabilní vláda, zhruba čtyřicetiprocentní šanci. Na dotaz novinářů vyloučil, že by mezi třemi jím zvažovanými variantami vlády byla velká koalice sociálních demokratů a ODS. Prezidenta zároveň Zeman požádal, aby se setkal s představiteli KDU-ČSL a Unie svobody. Prezident podle něj přislíbil, že tak učiní.

Předseda ČSSD prezidentovi rovněž oznámil, že ukončil první kolo vyjednávání o sestavení vlády, a to na úrovni předsedů stran. V příštím kole by se chtěl setkat s předsedy a místopředsedy stran a poté by měl jednat s užším vedením některých parlamentních stran. Dodal zároveň, že předpokládané třítýdenní vyjednávání je rychlejší, než jak tomu bývá v jiných zemích. Již předtím Zeman naznačil, že by chtěl jednání o koalici dokončit kolem 14. července, kdy by se mohlo uskutečnit ustavující jednání Poslanecké sněmovny.

Ve čtvrtek odpoledne se Miloš Zeman setkal se šéfem KDU-ČSL Josefem Luxem a s předsedou Unie svobody Janem Rumlem. Konzultoval s nimi vytvoření stabilní vlády, ve které by vedle ČSSD měla být zastoupena KDU-ČSL. Křesťanští demokraté jsou k diskusi o takové koalici podle svého předsedy Luxe připraveni. Janu Rumlovi dal Miloš Zeman podle svých slov "určité návrhy". Odmítl je však upřesnit s tím, že by jejich zveřejnění bylo nekorektní. Jan Ruml na dotaz novinářů, zda po schůzce se Zemanem nabyl dojmu, že by mohl vstoupit do vládní koalice se sociální demokracií, odpověděl, že nenabyl.

Josef Lux odmítá, že KDU-ČSL uvažuje o jeho nominaci na funkci předsedy Poslanecké sněmovy

Předseda KDU-ČSL Josef Lux ve čtvrtek rozhodně odmítl, že lidová strana uvažuje o jeho nominaci na funkci předsedy Poslanecké sněmovny. "To je hloupost, to je opravdu spekulace," řekl a zdůraznil, že lidová strana respektuje základní pravidla politické kultury a nevede paralelně dvě jednání ve chvíli, kdy je sestavením vládní koalice pověřen předseda ČSSD Miloš Zeman. Reagoval tak na informace deníku Právo, podle nichž v zákulisních propočtech figuruje Lux jako předseda sněmovny, neboť by nešel do vlády se šéfem ODS Václavem Klausem.

Podle Mlynáře musí středopravicová vláda navázat na Tošovského kabinet

Případná středopravicová vláda složená ze zástupců ODS, KDU-ČSL a Unie svobody musí navázat na práci kabinetu Josefa Tošovského. Uvedl to pro Český rozhlas ve čtvrtek ministr Vladimír Mlynář. Strany se podle něj rovněž musejí dohodnout na došetření skandálu ve stranickém financování. Přední člen Unie svobody předpokládá, že jednání budou velmi obtížná a že klíč k nim má Václav Klaus a ODS. Pokud se bude ODS chovat tak jako v minulých letech, tak ta dohoda nebude možná," zopakoval již poněkolikáté Vladimír Mlynář.

Kardinál Vlk k sestavování vlády

Český katolický primas kardinál Miloslav Vlk ve čtvrtek v odpovědi na dotaz ČTK připustil, že pověření předsedy ODS Václava Klause sestavováním vlády po předčasných volbách by při neúspěchu koaličních jednání předsedy ČSSD Miloše Zemana bylo logickým krokem prezidenta Václava Havla. Co by osobně říkal možnosti Klausova návratu do vlády spolu s lidovci a Unií svobody, když loni podpořil ty hlasy, které žádaly Klausův odchod z funkce premiéra, však církevní hodnostář neprozradil. Jeho tehdejší prohlášení svým neobvykle ostrým hodnocením působení Václava Klause v české politice vyvolalo protichůdné reakce včetně údivu.

Podle Halíka je nejlepším východiskem pravicová koalice

Nejlepší východisko ze současné domácí politické situace vidí prezident České křesťanské akademie, sociolog a katolický kněz Tomáš Halík v pravicové koalici. Zemanem sestavená koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody by podle něj vedla k předčasným volbám a další možnosti koalic pokládá Halík za ještě rizikovější. V odpovědi na otázku ČTK, co by říkal návratu Václava Klause do vlády spolu s lidovci a Unií svobody, uvedl ve čtvrtek Tomáš Halík, že kdokoli stane v čele vlády, bude se muset snažit o kultivaci dosavadního politického stylu, o přechod od konfrontace k rozumné kooperaci se silnou opozicí.

Politolog Doležal: nová vláda nevydrží celé čtyřleté volební období

Nová vláda, ať ji sestaví kdokoli, nevydrží podle politologa Bohumila Doležala celé čtyřleté volební období. "Že by to vydrželo celé volební období, tomu moc nevěřím," řekl ČTK Doležal na dotaz, jaké trvání dává vládě, která vzejde z předčasných parlamentních voleb. Doležal byl poradcem někdejšího premiéra Václava Klause, jehož ODS má nyní podle odborníků značné šance na vytvoření středopravé vlády s KDU-ČSL a Unií svobody. Doležal vyjádřil pochybnost, že by se podařilo sestavit středolevou vládu ČSSD s KDU-ČSL a Unií svobody.

KSČM zřejmě nebude mít šanci na některou z parlamentních funkcí

Postoj nově zvolených parlamentních stran naznačuje, že v následných jednáních o obsazení parlamentních funkcí nebudou mít komunisté ani tentokrát šanci obsadit některou z nich. KSČM se ani v předchozích volebních obdobích nepodařilo žádné parlamentní funkce získat. Rozhodnutí nepodporovat, aby komunistická strana v poměrném obsazení parlamentu získala jakékoli parlamentní funkce, prezentovali předsedové KDU-ČSL a Unie svobody Josef Lux a Jan Ruml jako jediný konkrétní výsledek své první povolební schůzky v neděli v podvečer. Lux stejně jako ministr a člen unie Vladimír Mlynář ve čtvrtek prohlásili, že jejich strany tento postoj nezměnily. Druhá nejsilnější politická strana ODS k této otázce zatím nezaujala oficiální stanovisko.

Předsedou parlamentního klubu KDU-ČSL Jan Kasal

Třetí parlamentní stranou, která ustavila svůj poslanecký klub v nově zvolené Poslanecké sněmovně, se stala Křesťanská a demokratická unie-Čs.strana lidová. Předsedou klubu byl ve čtvrtek zvolen Jan Kasal, jeho místopředsedy pak Josef Janeček a Jaromír Talíř. Kasal byl v minulém i předminulém volebním období místopředsedou sněmovny a stál v čele její komise pro sdělovací prostředky. Před lidovci ustavili své poslanecké kluby již komunisté v úterý a sociální demokraté ve středu. V pátek by tak měla učinit Unie svobody a v úterý ODS.

Cařihradský patriarcha na první oficiální návštěvě v ČR

První oficiální návštěvu České republiky zahájil cařihradský patriarcha Bartoloměj ve čtvrtek setkáním s předsedou Senátu Petrem Pithartem. Jejich rozhovor se týkal hlavně historických témat. "Zrekapitulovali jsme si, co všechno nás spojuje od roku 862," řekl Pithart a dodal, že Bartoloměj pozval desetičlennou skupinu senátorů k rozhovorům do Istanbulu o tom, co spojuje Východ a Západ. Patriarcha ve čtvrtek vpodvečer vedl liturgii v pražské pravoslavné katedrále sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se také setkal předsedou české Ekumenické rady církví evanglickým synodním seniorem Pavlem Smetanou, s kardinálem Miloslavem Vlkem a dalšími katolickými biskupy a s představiteli ostatních křesťanských církví. Dnes přijme nejvýznamnějšího představitele pravoslavného světa prezident Václav Havel. V sobotu by měl patriarcha Bartoloměj posvětit nový kostel sv.Ducha v Šumperku.

Slovenský velvyslanec Ivan Mjartan v Praze končí svou misi

Slovenský velvyslanec v České republice Ivan Mjartan opouští v těchto dnech po více než pěti letech diplomatické služby v Praze. Státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Josef Šesták na tiskové konferenci ve čtvrtek v Praze oznámil, že Mjartanova mise již de facto skončila. Zároveň představil nového chargé d'affaires v Praze Josefa Stárka. Jméno kandidáta na velvyslance Šesták na dotaz ČTK neuvedl. Na Slovensku se přitom spekuluje, že by Mjartana mohl nahradit současný ministr zemědělství Peter Baco, napsala ČTK.

Slovensko-český klub, který sdružuje přes 300 slovenských i českých osobností, není příliš spokojený s více než pětiletým působením Ivana Mjartana jako slovenského velvyslance v České republice. "Slibovaných nadstandardních česko-slovenských vztahů jsme se nedočkali a rozhodně nejsme spokojeni," řekla ČTK při příležitosti Mjartanova odchodu z velvyslanecké funkce předsedkyně klubu Naďa Vokušová.

Poněkud zdrženlivěji se k česko-slovenským vztahům a působení Mjartana v nich vyjádřili někteří čeští politici. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Michael Žantovský označil pro ČTK česko-slovenské vztahy na politické a oficiální úrovni za chladné. Podle něj se mohou vzájemné vztahy zlepšit teprve poté, co obě země vyřeší vnitropolitické problémy. V nejbližších několika měsících však toto nepředpokládá.

Předseda Senátu Petr Pithart zhodnotil Mjartanovo působení v Praze spíše kladně. "Zájmy své země, pokud o tom mohu soudit, zastupoval důsledně a vytrvale, nikoliv však bezohledně," uvedl Pithart s přesvědčením, že Mjartanovi záleželo upřímně na dobrých vzájemných vztazích obou republik. "Že to dopadlo a dopadá jinak, určitě není jeho vina," uvedl Pithart v prohlášení pro ČTK.

Činnost Ivana Mjartana v Praze na dotaz ČTK shodně ocenili slovenské ministerstvo zahraničí i bývalý ministr zahraničí a opoziční předák Eduard Kukan.

Slovensko očekává podporu ČR jeho kandidatuře do Rady bezpečnosti

Slovensko očekává, že Česká republika podpoří jeho kandidaturu na místo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN v letech 2000 a 2001. Na tiskové konferenci v Praze to ve čtvrtek prohlásil státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Jozef Šesták. Odůvodnil to tím, že Slovensko podpořilo kandidaturu České republiky, která byla nestálým členem Rady bezpečnosti v letech 1994 až 1995. Zároveň uvedl, že je potřeba zintenzívnit politickou i obchodní spolupráci ČR a Slovenska na všech úrovních a řešit rozdílnosti v českých a slovenských zákonech o nabývání státního občanství.

Zasedala Rada celní unie ČR a Slovenska

Celkem 19,8 procenta veškerého agrárního vývozu ČR na Slovensko za prvních pět měsíců letošního roku tvoří tzv. citlivé položky. Jejich dovoz z ČR navrhuje slovenská strana omezit dovozními kvótami, případně u nich zvažuje již zavedené kvóty dále snížit. ČTK o tom ve čtvrtek informovala tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Marcela Dvořáková po skončení jednání Rady celní unie ČR.

Slovensko navrhlo snížení dovozní kvóty na české pivo z 532 tisíc hektolitrů ročně na 300 tisíc hektolitrů a na nealkoholické nápoje ze 450 tisíc hl na 250 tisíc hl za rok. "Nepovažujeme to za oprávněné," řekl zpravodaji ČTK po zasedání Rady celní unie ČR a Slovenska ministr průmyslu a obchodu Karel Khnl.

ČR se poprvé účastní vojenského semináře NATO

Dvoudenního semináře zaměřeného na podporu politické a vojenské výměny s důrazem na transatlantickou spjatost, který začal ve čtvrtek v sídle Vrchního velitelství spojeneckých sil v Atlantiku (SACLANT) v Norfolku ve Virgínii, se účastní se na 80 delegátů v čele s generálním tajemníkem NATO Javierem Solanou, dále velvyslanci při NATO a mnoho vysokých funkcionářů NATO. Jak dnes upozornilo tiskové oddělení SACLANT, poprvé se podobného semináře účastní také zástupci České republiky /delegaci vede náčelník generálního štábu generálmajor Jiří Šedivý/, Maďarské republiky a Polské republiky - zemí, které by po ratifikaci ve všech členských státech NATO měly rozšířit řady Aliance.

Potvrzen nárok ČR na zlato uloupené nacisty

Česká republika ve čtvrtek v Bruselu převzala z rukou tripartitní komise dokumenty potvrzující její nárok na 334 kilogramů zlata uloženého v britské Bank of England. Je to poslední část československého dílu zlata uloupeného nacisty za druhé světové války v obsazených evropských zemích. Český podíl v hodnotě 103,8 miliónu korun protokolárně převzala velvyslankyně ČR v Belgii Kateřina Lukešová za přítomnosti zástupkyně českého ministerstva financí. Zlato ovšem fyzicky zůstává v londýnských trezorech. Na základě nedávného usnesení vlády bude prodáno České národní bance a zaneseno na její účet u Bank of England. Získaná částka 104 miliónů Kč bude vložena do státního rozpočtu. Slovensko převezme svůj podíl v pátek; tripartitní komise podělila oba nástupnické státy Československa v poměru 2:1.

Ze zprávy BIS

Zbraně české výroby jsou podle Bezpečnostní informační služby (BIS) různými kanály dodávány také teroristickým skupinám. Uvádí se to ve zprávě o činnosti BIS v roce 1996 a 1997, jejíž autoři se v tomto tvrzení odvolávají na "potvrzené informace partnerských zahraničních služeb". V rámci výroby zbraní a obchodní činnosti se zbraněmi v ČR BIS zaznamenala snahu organizovaných zločineckých skupin nelegálně získat zbraně. "V ČR existuje silný 'černý trh', na kterém lze získat velké množství neregistrovaných, zejména ručních palných zbraní a munice, včetně trhaviny Semtex," píše se ve zprávě. Zprávu o činnosti BIS v středu projednala vláda a je již dostupná na Internetu.

Předseda ODS je v USA na ekonomickém fóru

Předseda ODS Václav Klaus se od čtvrtka účastní ekonomického fóra ve Spojených státech a do ČR se vrátí v pondělí odpoledne. Tiskový mluvčí ODS Václav Musílek ČTK řekl, že jeho cesta "v žádném případě" neohrozí jednání o sestavení nové vlády. Klaus odcestoval v době, kdy Havel pověřil vítěze voleb, předsedu sociálních demokratů Miloše Zemana sestavováním vlády. Klaus se má se Zemanem sejít příští týden, nicméně oba vyloučili vytvoření tzv. velké koalice.

Diskuse romských iniciativ v Senátu

Stížnosti na diskriminaci romské menšiny v české společnosti převládaly v diskusi na čtvrtečním druhém setkání romských občanských iniciativ v Senátu, jehož tématem byly výhody a nevýhody pozitivní diskriminace. Řečníci se omezovali na kritiku přístupu státu k problémům Romů a označování jejich viníků, uvedla ČTK. Příspěvky k danému tématu pak vesměs hovořily pouze o zkušenostech jiných států. Jediným konkrétním výsledkem několikahodinové diskuse bylo konstatování, že Romové neuznávají termín pozitivní diskriminace a budou prosazovat používání výrazu vyrovnávací akce, což znamená snaha vyrovnávat šance tam, kde jedna komunita je znevýhodněna proti jiné.

Studentské Forum 2000

Konflikt civilizací byl obsahem jedné z diskusí konference Studentské Forum 2000, která se ve čtvrtek uskutečnila na Pražském hradě. Čtyři desítky studentů z různých zemí světa diskutovaly o problémech globalizace ekonomiky, sjednocování Evropy a s tím spojených celosvětových problémech. Velkoryse koncipované téma, zda dochází k úpadku západní civilizace, se však podle ČTK brzy rozdrobilo na mnoho akademických témat.

Svazu Slováků v ČR se nelíbí, že slovenská menšina nemá zástupce v českém parlamentu

Některým Slovákům žijícím v České republice se nelíbí, že slovenská menšina nemá v českém parlamentu své zástupce ani po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. "Občané slovenské národnosti opět nebudou mít možnost prostřednictvím svých poslanců prosazovat své zájmy," uvedl v prohlášení, zaslaném ve čtvrtek ČTK, předseda Svazu Slováků v ČR Ján Mlynárik.

Stoupá počet nelegálních přechodů státních hranic ČR

V květnu policisté zaznamenali přes 3400 nelegálních přechodů státních hranic České republiky, nejvíce od počátku roku. Nejméně lidí, a to 2061, přešlo české hranice "načerno" v únoru; počet ilegálních přechodů zaznamenaných policií činí letos v průměru 3061 za měsíc. Vyplývá to ze statistických údajů Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie zveřejněných na internetové stránce ministerstva vnitra.

Mínění - podpora občanů vstupu do NATO 51 %

Po květnovém vzestupu se podpora členství České republiky v Severoatlantické alianci snížila v červnu na dubnovou úroveň a vstup ČR do NATO nyní podporuje 51 procent občanů ČR. Takový je výsledek šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění. O členství v alianci se více či méně zajímá 48 procent lidí a 65 procent lidí členství v NATO přikládá význam.

AIDS je vážným problémem, ale osobně se dotýká jen malé části občanů

Smrtelná nemoc AIDS je podle 87 % občanů ČR sice vážným problémem současné společnosti, osobně se však dotýká jen malé části dotázaných. Plyne to z průzkumu agentury Sofres-Factum, které 59 % respondentů odpovědělo, že AIDS pro ně osobně problém není.

Vychází v ČR dosud nepublikované básně J. Seiferta

Několik v českých zemích dosud oficiálně nepublikovaných básní nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta obsahuje právě vycházející výbor z jeho poezie "Ruce Venušiny". Knihu vydává nakladatelství Labyrint. Reprezentativní výbor z poezie Jaroslava Seiferta připravil k básníkovým osmdesátým narozeninám v roce 1981 editor Jiří Brabec, kvůli nepřízni tehdejšího režimu k básníkovi kniha nemohla být oficiálně publikována.

Festival komorní hudby v Českém Krumlově zahájen

Talichův komorní orchestr zahájil ve čtvrtek večer v českokrumlovské Zámecké jízdárně v pořadí již 12. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov. Od prvního ročníku festivalu je jeho součástí pořad Hudba v proměnách času, v němž návštěvníci při absolvování prohlídkové trasy českorumlovského zámku vyslechnou skladby, které (včetně oblečení hudebníků) historicky odpovídají jednotlivým interiérům. Letos je tento pořad na programu v sobotu a v neděli 27. a 28. června. Festival potrvá do neděle 5. července.

Ze sportu:

Česká tenistka Jana Novotná postoupila do 3. kola tenisového Wimbledonu, když porazila ve třech setech 6:3, 4:6 a 6:1 ruskou hráčku Taťjánu Panovovou. V dalším kole změří Novotná síly s Američankou Morariuovou.

Fotbalisté Slavie Praha budou definitivně startovat v nadcházejícím ročníku Poháru UEFA. Klub o tom ve čtvrtek dostal faxovou zprávu klubové komise Evropské fotbalové unie.

Hned tři trofeje si odnesli čeští zástupci ze slavnostního udílení cen nejlepším hráčům NHL. Dominik Hašek získal cenu pro nejužitečnějšího hráče ligy, Hartovu trofej, a také Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře, Jaromír Jágr pak obdržel cenu Arta Rosse, kterou získává nejproduktivnější hráč soutěže.

A ještě předpověď počasí pro ČR na pátek:

Postupně oblačno až zataženo a místy přeháňky nebo bouřky, maximální teploty 27 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.