Zprávy pátek, 27. února 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Poslanecká sněmovna učinila první krok ke svému rozpuštění

Poslanecká sněmovna učinila první krok ke svému předčasnému rozpuštění. Schválila totiž návrh ústavního zákona, podle kterého letos skončí její volební období dnem voleb. Ty se mají konat do 30. června. Zákon, který podpořilo 130 ze 183 přítomných poslanců, musí ještě schválit Senát. Hlasování předcházela ostrá debata. Bývalý předseda poslanců ODA Ivan Mašek obvinil komunisty a sociální demokraty, kteří nezávisle na sobě návrhy zákonů o zkrácení volebního období předložili, ze snahy účelově změnit ústavní pořádek, aby mohli převzít moc v zemi.

Předseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Miloš Zeman přivítal schválení sociálnědemokratického návrhu ústavního zákona o zkrácení volebního období této sněmovny. Odmítl obvinění některých poslanců, že přijetím zákona dochází k účelové změně Ústavy, což jim připomíná situaci v únoru 1948. Upozornil, že zatímco tehdy se svobodné volby nekonaly, nyní se konat budou.

Krajané v červnových volbách volit nebudou

Poslanecká sněmovna vrátila kabinetu k dopracování novelu zákona o volbách do parlamentu. Ta předpokládala, že se volby budou konat jeden místo dosavadních dvou dnů a že se jich budou moci účastnit i lidé pobývající v zahraničí. Pro vrácení předlohy hlasovalo ze 180 přítomných 95 poslanců - především komunisté, sociální demokraté a republikáni. Proti vrácení byli poslanci Občanské demokratické strany, Unie svobody, Občanské demokratické aliance a lidovci. Ministr vnitra Cyril Svoboda (KDU-ČSL) uvedl, že je hluboce zklamán. Rozhodnutí sněmovny ho mrzí zejména s ohledem na krajany, kteří tak ani v těchto volbách nebudou moci volit.

Poslanci o dluzích organizací zahraničního obchodu

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který by měl umožnit ministerstvu financí v mimořádných případech vytvořit předpoklady pro ozdravění finanční situace vybraných organizací zahraničního obchodu. Dlužníci těchto organizací se nacházejí především v zemích, vůči kterým bylo a je uplatňováno embargo přijaté na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, např. Libye, Irák, Jugoslávie. Závazky, které evidují vybrané organizace zahraničního obchodu představovaly k počátku loňského roku 8,1 miliardy korun. Vládou navržený zákon přitom předpokládá, že se uvedené závazky organizací vůči státu sníží o šest miliard korun.

Prezident Václav Havel přívítal zprávu, že je český podplukovník z pozorovatelské mise OSN v Gruzii Jaroslav Kulíšek opět na svobodě

Prezident Václav Havel přívítal zprávu, že je český podplukovník z pozorovatelské mise OSN v Gruzii Jaroslav Kulíšek opět na svobodě a ocenil jeho statečnost. Sedmidenní únos čtyř pozorovatelů stoupenci svrženého prezidenta Zviada Gamsachurdii skončil ve středu propuštěním zbývajících dvou členů mise a následným Kulíškovým útěkem. Za osobní angažovanost při řešení krize Havel poděkoval v telegramu gruzínskému prezidentu Eduardu Ševardnadzemu.

Součinnost gruzínských bezpečnostních složek při vyjednávání s únosci a osvobozování rukojmích z Pozorovací mise OSN v Gruzii (UNOMIG) vysoce ocenil podplukovník Jaroslav Kulíšek. V rozhovoru pro české novináře přiznal, že únos považuje za nejhorší zkušenost ve svém životě. Zdůraznil však, že mu to nevzalo chuť setrvat v ozbrojených silách a ani nezmenšilo jeho zájem o účast v mezinárodních vojenských misích. Ujistil dále, že necítí žádnou nevraživost vůči únoscům. Uvedl, že se snažil postupovat přesně podle příručky, která stanoví příslušníkům vojenských misí OSN, jak se chovat v zajetí. "Zpočátku jsem se nepokoušel o útěk, abych neohrozil ostatní kolegy, ale když jsem zjistil, že jsem zůstal sám, věděl jsem, že nemám co ztratit," prohlásil. "Strážcům jsem řekl, že musím na záchod, odkud jsem se pokoušel vysílačkou informovat své nadřízené, že velitel únosců zřejmě uprchl," vysvětloval dále Kulíšek. Podle jeho slov jeden ze strážců ho však přichytil a vyhrožoval mu smrtí. Až potom se podplukovník rozhodl využít chvilkové nepozornosti únosců, kapesním nožem zničil visací zámek na okenní mříži a uprchl. Krátce poté se únosci vzdali. Až pak vyšlo najevo, že podplukovník již v domě není a bylo po něm zahájeno pátrání.

Tošovský se vyslovil pro referendum o vstupu ČR do Evropské unie

Premiér Josef Tošovský zastává názor, že o vstupu ČR do Evropské unie by občané měli rozhodnout v referendu. Uvedl to v Poslanecké sněmovně v odpovědi na interpelaci republikánského poslance Zdeňka Krampery. Tošovský konstatoval, že eventuální vstup do Evropské unie se občanů dotkne daleko více než vstup do NATO, zároveň však zdůraznil důležitost a prospěšnost členství republiky v unii. Nebýt členem EU by bylo ekonomicky velmi nevýhodné, protože ČR narozdíl od některých zemí nemá nějaký svébytný zdroj vlastního blahobytu, jako je například v případě Norska ropa nebo tradičně dobře rozvinuté bankovnictví v případě Švýcarska," uvedl Tošovský.

Sládek se ohradil proti výrokům německého politika Waigela

Předseda republikánů Miroslav Sládek se v Poslanecké sněmovně důrazně ohradil proti středečním výrokům šéfa německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Theo Waigela, který odsoudil postup českých soudních orgánů při vyšetřování Sládkových protiněmeckých výroků. Šéf republikánů považuje Waigelovy výroky za vměšování do vnitřních záležitostí ČR a požaduje, aby k nim český kabinet zaujal stanovisko při sněmovní debatě o česko-německých vztazích. Waigel ve středu na tradičním shromáždění CSU v Pasově odsoudil osvobozující rozsudek nad vůdcem českých republikánů Sládkem v souvislosti s jeho protiněmeckými výroky a označil jej za doklad toho, že české orgány nevystupují dost rozhodně proti nepřátelům česko-německého porozumění.

Ministr zahraničí Jaroslav Šedivý o Iráku

I přes pondělní uzavření dohody o dalších inspekcích objektů v Iráku pokračuje Česká republika v přípravách na účast v eventuální protiirácké vojenské akci. Ministr zahraničí Jaroslav Šedivý před senátním výborem pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost prohlásil, že nabídka poskytnutí polní nemocnice trvá. Upozornil, že dohody s iráckým vedením by nebylo dosaženo bez tlaku mezinárodního společenství. Předseda výboru Michael Žantovský zdůraznil, že jeho výbor dosavadní kroky vlády vůči Iráku podporuje.

Jaroslav Šedivý by podle šéfa poslanců KSČM Vojtěcha Filipa měl zvážit své setrvání v úřadu zejména proto, že svým příslibem účasti českých vojáků v případném zásahu proti Iráku překročil své pravomoce a porušil svůj mandát. Šedivý při své únorové návštěvě ve Washingtonu předběžně vyjádřil ochotu České republiky podpořit Spojené státy při jejich případné protiirácké ozbrojené akci. Filip připomněl, že o účasti českých vojáků na území cizího státu může rozhodovat pouze parlament.

Ministr zahraničí Jaroslav Šedivý dále před senátním výborem zopakoval zájem na ukončení české části ratifikace vstupu země do NATO ještě do voleb. Proti schválení přistoupení republiky do NATO ještě touto sněmovnou se přitom opakovaně vyjadřuje ČSSD. Sociální demokraté navíc požadují k otázce vstupu země do aliance konání referenda.

Podle Pitharta dochází ke změně názoru Ruska na rozšíření NATO

Podstatnou změnu ve způsobu nahlížení ruských politických špiček na rozšíření NATO na východ zaznamenal na své nedávné návštěvě Ruska předseda Senátu Petr Pithart, který s výsledky cesty seznámil zahraniční výbor Senátu. Uvedl příklad z jednání s ministrem obrany Igorem Sergejevem. Ten nazval rozšíření NATO "novou realitou" a na samém konci rozhovoru již mimo protokol směrem k českým senátorům pronesl větu: "I když budete v NATO, stejně nám budete nejbližší."

Falbr jedná s americkými odboráři o vstupu ČR do NATO

Předseda Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr jedná ve Spojených státech s představiteli největší americké odborové centrály Americká federace práce - Kongres průmyslových odborů (AFL-CIO) o vstupu České republiky do NATO. Shodli se na tom, že vstup dalších zemí do NATO je rovněž rozšířením pásma stability v Evropě. Americké odbory hodnotí úlohu NATO velmi pozitivně, protože podle nich pomohlo 50 let udržet mír v Evropě. Falbr se zúčastnil veřejného slyšení k rozšíření NATO, kde byla přítomna ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, ministr obrany William Cohen a předseda sboru náčelníků štábů generál Henry Shelton.

Česká republika žádá zřízení soudu při Radě Evropy

Česká republika předala náměstkovi generálního tajemníka Rady Evropy Hansi-Christianu Krgerovi návrh na zřízení obecné soudní instance při Radě Evropě. Zde existuje pouze Evropský soud pro lidská práva, který je však specializovaný a jeho působnost se vztahuje pouze na 20 smluv a úmluv z celkového počtu 168.

Z koalice ČSSD, US a KDU-ČSL, kterou navrhuje Lux, nic nebude

Z povolební koalice sociální demokracie, Unie svobody a lidovců /KDU-ČSL/, o které uvažuje předseda lidovců Josef Lux, nic nebude. Šéf unie Jan Ruml rozhodně odmítl, že by zvažoval spolupráci se sociální demokracií. Ta zase nechce nic slyšet o tom, že by měla jít do koalice s Rumlovou unií, kterou považuje za ODS číslo dvě. Koalici jen mezi lidovci a ČSSD by se Zeman nebránil. Lux však nebude spolupracovat se sociální demokracií za každou cenu.

Dvě třetiny lidí jsou rozhodnuty koho budou volit

Již dnes jsou pevně rozhodnuty zvolit v parlamentních volbách konkrétní politickou stranu dvě třetiny, tedy 64 procent občanů, přičemž nejpevnější voličské zázemí mají komunisté, republikáni a Občanská demokratická strana. Tyto strany by volily více než tři čtvrtiny jejich potenciálních voličů. Vyplývá to z výsledků Střediska empirických výzkumů.

ČSSD bude muset o své voliče více bojovat

Sociální demokracie, která si podle posledních průzkumů udržuje stále téměř třicetiprocentní podporu veřejnosti, bude muset o své potenciální voliče více bojovat než ostatní politické strany. V rozhovoru pro ČTK to uvedl ředitel Střediska empirických výzkumů Jan Hartl. Podle průzkumu STEM je pouze 39,1 procenta příznivců ČSSD pevně rozhodnuto jít k volbám, pravděpodobně pak 42,9 procenta.

Ministr Khnl vystoupil z Občanské demokratické aliance

Ministr průmyslu a obchodu a místopředseda ODA Karel Khnl zaslal vystoupil z Občanské demokratické aliance. Uvedl, že k tomuto rozhodnutí přispěla celá řada věcí. "Nevyjasněné financování vlastně pro mě asi nebyl ten úplně hlavní důvod," zdůraznil ministr Khnl. Připustil však, že je přirozeně nešlo pominout.

Ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová, která opustila řady Občanské demokratické aliance nevěří, že úřadujícímu předsedovi Danielu Kroupovi se podaří vrátit stranu k ideálům a principům, na nichž ji sám zakládal. Prohlásila, že většinu současných členů nezajímá vlastní politický program strany, ale sledují naprosto jiné cíle. V nejbližších dnech opustí řady aliance i její bývalý předseda Jiří Skalický.

Bankovní rada ČNB schválila Zprávu o měnovém programu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes schválila Zprávu o měnovém programu. Pro letošní rok si vytyčila, že takzvaná čistá inflace se bude pohybovat v intervalu 5,5 až 6,5 procenta, v roce 2000 pak v rozmezí 3,5 až 5,5 procenta. Ukazatel čisté inflace nezahrnuje změny regulovaných cen, nepřímých daní a cel.

Dohoda s Nomurou o prodeji podílu Investiční a Poštovní banky má být podepsána do konce příštího týdne

Dohoda o prodeji podílu Investiční a Poštovní banky /IPB/ japonskému finančnímu domu Nomura International by měla být podepsána do konce příštího týdne. ČTK to v Londýně řekla mluvčí Nomury. Japonská banka hodlá odkoupit 36procentní podíl IPB. Výše částky, kterou zaplatí, oficiálně není známa, předchozí odhady však hovořily o sumě 2,9 miliardy korun. Analytici v londýnské City zastávají názor, že uzavření dohody o prodeji podílu IPB je dobrou zprávou pro zahraniční investory.

Český export do USA roste, ale stále je za svými možnostmi

Český export do Spojených států, které jsou největším světovým trhem, rychle roste, ale stále zaostává za svými možnosti, říkají odborníci z Českého centra v New Yorku. Vzájemný obchod mezi ČR a USA vyskočil loni podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu o 12 procent a obnášel 1,58 miliardy USD. Clintonova vláda uplatňuje pouze dovozní kvóty na tuzemský sýr a textil, ale ani ty nejsou úplně čerpány. Klíčem ke vstupu na americký trh jsou však i ceny, které stlačuje tvrdé tržní prostředí nízko, s čímž mohou mít některé české podniky potíže, přiznávají lidé z Českého centra.

Odvolání pražského primátora Jana Koukala neprošlo o jeden hlas

Pražští zastupitelé v tajném hlasování neodvolali o jeden hlas Jana Koukala z funkce primátora. Pro odvolání bylo 27 hlasů, proti odvolání 18 hlasů. Koukal by byl odvolán z funkce primátora, pokud by se proti němu vyslovilo minimálně 28 z 55 členů zastupitelstva. Koukalovi bylo vyčítáno nejen uspořádání nepovolené demonstrace na Václavském náměstí na podporu Václava Klause, ale i špatné hospodaření města a vysoká kriminalita. Zhruba tříhodinovou diskusi uzavřel Koukal svou obhajovací řečí, ve které zhodnotil své téměř pětileté působení ve funkci pražského primátora. Věnoval pozornost informacím zveřejněným v tisku o tom, že údajně získává hlasy za dvousettisícovou úplatu, což označil za hrubý nesmysl.

Židé se cítí být ohroženi projevy rasové nenávisti

Jako příslušníci národnostní a náboženské menšiny se čeští Židé cítí být ohroženi stále četnějšími a nebezpečnějšími projevy rasové nenávisti. Předseda Federace židovských obcí Jan Munk uvedl, že její členové jsou připraveni spolupracovat se všemi, kteří mají zájem na konkrétních opatřeních proti rasově motivovanému násilí.

Mlynář: Část požadavků Romů na místa v policii problematická

Za problematický označil ministr a mluvčí vlády Vladimír Mlynář požadavek Romů na přijetí padesáti členů jejich komunity na policejní školy, protože se na ně hlásí až šestkrát více uchazečů, než mohou ročně přijmout. Mlynář to řekl novinářům po mimořádném zasedání Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, která projednávala požadavek Romů na větší zastoupení v řadách policie jako obrany proti množícím se rasově motivovaným útokům vůči nim. Mlynář uvedl, že ministr vnitra v ojedinělých případech bude moci prominout nutnost vzdělání a drobné prohřešky proti zákonu z mládí.

Lux by si přál setkání Havla s politickými vězni

Místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Josef Lux by si přál, aby prezident Václav Havel velmi rychle nabídl Konfederaci politických vězňů termín společného jednání. Poznamenal to v reakci na neúčast prezidenta na úterním setkání 800 politických vězňů z éry komunismu na Pražském hradě. "Jestliže uměl najít čas a odvahu k setkání s hokejisty, považuji za důležité, aby uměl formulovat i nějaký termín, samozřejmě i vzhledem k jeho rekonvalescenci, k tomuto setkání," řekl Lux. Nezúčastnit se setkání s politickými vězni doporučili Havlovi vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a chřipkové epidemii lékaři. S hokejisty se podle nich prezident sejít mohl, protože je přijal v otevřeném prostoru.

Prezident Václav Havel se podle svého mluvčího s oběťmi komunistického režimu hodlá setkat příští měsíc. Navštíví 31.března setkání přibližně devíti set politických vězňů, kteří se sejdou na pražském Žofíně u příležitosti 30.výročí založení Klubu angažovaných nestraníků

Anonym telefonicky vyhrožoval zastřelením Miroslava Grebeníčka

Telefonický vzkaz vyhrožující zastřelením předsedovi KSČM Miroslavu Grebeníčkovi zanechal zřejmě ve středu v noci neznámý muž na telefonním záznamníku v oblastní redakci České tiskové kanceláře v Hradci Králové. Případem se zabývá policie, ale není jasné, zda byla výhružka míněna vážně. Předseda komunistů vyslovil uspokojení, že se telefonátem zabývá policie, a čeká, co mu doporučí.

Reportéři bez hranic protestují proti změně obvinění Zukala

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic protestovala u české ministryně spravedlnosti Vlasty Parkanové proti změně obvinění českého novináře Zdenka Zukala těsně před vyhlášením prezidentské amnestie. Dopis vyjadřuje znepokojení nad rekvalifikací Zukalových obvinění z "pomluvy" na "křivá obvinění" těsně před amnestií, která by znamenala konec Zukalova vyšetřování. Na nová obvinění se amnestie nevztahuje. Na postup vyšetřovatelů si již dříve stěžovaly další domácí i zahraniční žurnalistické organizace a někteří poslanci dolní komory. Zukal čelí obviněním za to, že v televizi Nova uvedl příspěvky, v nichž podle policie nepravdivě informoval o nekalých praktikách policistů spojených s vyšetřováním tzv. olomoucké kauzy, v níž jde o prorůstátní zločinu do státní zprávy.

Pittsburský tisk tvrdí: České povstání pokračuje

S návratem českých hokejistů na kluziště severoamerické NHL se v zámoří znovu vzedmula vlna chvály a obdivu vůči českému hokeji a jeho olympijskému úspěchu. Držitelé zlatých medailí jsou zváni na tiskové konference, kde nadšeně hovoří o vítězných zápasech, pražských oslavách a setkání s prezidentem Havlem. S velkou zvědavostí byl očekáván výkon českých hráčů v prvních poolmypijských zápasech. Skutečnost i v tomto směru překonala očekávání. "České povstání pokračuje," napsal dnes list Pittsburgh Tribune-Review v referátu ze středečního utkání Pittsburghu s Montrealem, v němž za vítězné Penguins dvakrát skóroval Jaromír Jágr a jednou Robert Lang. V Buffalu se už týden nemluví o ničem jiném, než Haškových výkonech v Naganu. V místě, kde Dominik Hašek bydlí, vyměnilo mnoho lidí americké vlajky, které jsou v USA obyvklou ozdobou dvorků a zahrad, za vlajky české. Proslýchá se, že v pondělí, kdy Haškův tým Buffalo Sabres přijede do New Yorku k utkání s Rangers, má český brankář slavnostně zahájit obchodování na slavné newyorské burze. Tato výsada bývá vyhražena jen největším světovým celebritám.

Počasí

A ještě informace o počasí. Bude zataženo, teploty kolem deseti stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.