Zprávy pátek, 28. července 2000

Česká vláda jednala o terorismu, životním prostředí a konzulátech

Česká vláda v noci na čtvrtek schválila Implementační plán pro životní prostředí, návrh na podpis mezinárodní Úmluvy o potlačování financování terorismu a rozšíření konzulárního zastoupení České republiky. ČTK o výsledcích zasedání kabinetu informoval Jindřich Marek z tiskového oddělení Úřadu vlády. Ministři rovněž schválili zřízení výcvikového střediska na Vojenské akademii ve Vyškově, kde mají od poloviny září čeští a britští vojenští instruktoři školit praporčíky a poddůstojníky ze zemí střední a východní Evropy, které se ucházejí o členství v Severoatlantické alianci.

Konečná verze státního rozpočtu na příští rok má být připravena do 20. září

Konečná verze státního rozpočtu na příští rok by měla být připravena do 20. září v takovém stavu, aby o ní následně mohla diskutovat Poslanecká sněmovna. Jednání se správci jednotlivých kapitol rozpočtu by přitom mělo začít po vládních prázdninách, tedy 23. srpna. Vyplývá to z harmonogramu přípravy první verze rozpočtu, který vláda vzala na vědomí ve středečních pozdních nočních hodinách. Ve čtvrtek to ČTK potvrdil mluvčí vlády Libor Rouček. Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek k tomu dodal, že nedošlo k žádné změně principu, ale pouze k upřesnění jednotlivých termínů. Jednotlivá ministerstva přitom většinou požadují v příštím roce ze státního rozpočtu více peněz, než s jakými se počítá v zadání ministerstva financí. Jednotlivé resorty mají návrhy svých rozpočtů odevzdat ministerstvu financí do konce července.

Ministr zahraničí Jan Kavan varoval před možným "pocitem uspokojení" v souvislosti s přípravami vstupu Česka do Evropské unie

Přestože je ministr zahraničí Jan Kavan spokojen s předvstupními jednáními České republiky s Evropskou unií, varoval ve čtvrtek před možným "pocitem sebeuspokojení". Při jednání senátního výboru pro evropskou integraci uvedl, že za posledních osm měsíců se "image" Česka v očích Evropské unie zlepšila. Předpokládá, že v podzimní hodnotící zprávě Evropské komise bude Česká republika ve skupině kandidátů na jedné z horních pozic.

Praha a ministerstvo vnitra podepsaly smlouvu o zapůjčení Strahova kvůli MMF

Zástupci pražského magistrátu a příspěvkové organizace ministerstva vnitra Zařízení služeb ve čtvrtek podepsali smlouvy o bezplatném vypůjčení plochy strahovského stadiónu. ČTK to řekl ředitel této organizace ministerstva Oldřich Vytiska. Na stadiónu tak budou moci být ubytováni odpůrci politiky Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), kteří přijedou do Prahy v souvislosti se zářijovým zasedáním těchto institucí. Zástupci ministerstva podle Vytisky nyní dopracovávají smlouvu s firmou FAM, která má na ploše Strahova postavit pro kritiky MMF a SB stanové městečko. Tato smlouva má být podepsána v pondělí.

Pražská zasedání MMF a SB podle Zdeňka Hrubého přivedou do České republiky investory

Pražská výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky budou mít podle vládního zmocněnce pro tuto akci Zdeňka Hrubého dlouhodobé efekty s dopadem na zahraniční investice v České republice. Jak ve čtvrtek uvedl, peníze na organizaci zasedání jsou vynaložené smysluplně. Kongres světových finančních institucí podle něj přinese i přímé příjmy ze služeb.

Zdeněk Hrubý ve čtvrtek dále informoval, že státní ani městská pokladna nevynaloží žádné peníze na ubytování odpůrců globalizace na Strahově. Veškeré náklady ponese firma FAM, která tam pro kritiky činnosti MMF a SB vybuduje v září stanové městečko.

KSČM se nabízí, že uspořádá kulatý stůl odpůrců a příznivců MMF

Komunistická strana Čech a Moravy se nabízí, že uspořádá diskusi u kulatého stolu mezi odpůrci a příznivci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. "Jsme připraveni převzít tuto úlohu, pokud ji budou ignorovat oficiální a demokratické instituce," řekl na čtvrteční tiskové konferenci místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

O dialogu mezi příznivci a odpůrci MMF už v dubnu hovořil prezident republiky Václav Havel. Chystaný "kontrasummit" přivítal a dialog označil za "velmi zajímavý a jiskřivý". Přispět k němu chce před zasedáním světových finančníků tím, že uspořádá na Pražském hradě a v jeho zahradách "komorní setkání" zastánců a odpůrců globalizace.

Česká republika podle agentury APA souhlasí s česko-rakouským společným slyšením k Temelínu

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart souhlasí podle rakouské agentury APA se společným slyšením v Rakousku, které by bylo věnováno jaderné elektrárně Temelín. Partnerské ministerstvo ve Vídni ve čtvrtek uvedlo, že má k dispozici příslušné písemné prohlášení Kužvartova úřadu, že česká strana nemá námitky proti veřejnému projednávání toho, jak elektrárna odpovídá nárokům na ochranu životního prostředí. Resortní rakouský ministr Wilhelm Molterer uvítal krok Prahy jako "nikoli nepodstatný úspěch" rakouské důsledné, ale věcné a na dialog orientované protiatomové politiky. Příslušné slyšení v Rakousku bylo dlouhodobým požadavkem Vídně. Obyvatelstvo tak podle APA dostane příležitost vyjádřit české straně obavy a pochybnosti nad riziky plánovaného uvedení Temelína do provozu.

Prezidentem Mezinárodní romské unie byl zvolen Emil Ščuka

Prezidentem Mezinárodní romské unie (IRU) byl ve čtvrtek delegáty pražského kongresu této organizace zvolen její dosavadní generální tajemník Emil Ščuka, který byl výkonem prezidentských pravomocí pověřen už loňského roku. ČTK to sdělila tisková mluvčí kongresu Dana Mazalová. Ščukův předchůdce ve funkci prezidenta Rajko Djurič rezignoval ze zdravotních důvodů 30. dubna 1999. Ščuka byl poté pověřen výkonem prezidentských pravomocí, podle romské tradice však respektoval věk a dlouhodobé členství Viktora Famulsona ve vedení IRU a dočasný výkon prezidentského úřadu na něj převedl.

Třiačtyřicetiletý Ščuka byl generálním tajemníkem IRU od roku 1990. Stejně dlouho je i předsedou Romské občanské iniciativy. Nyní soukromý advokát původem ze slovenského Popradu pracoval po studiu na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně jako okresní prokurátor v Sokolově, od roku 1988 žije v Praze. Ščuka je členem pracovní skupiny k problematice rasového násilí, kterou ustanovila vládní Rada pro národnosti v prosinci 1996 na podnět romského aktivisty Ondřeje Gini.

Deklarace Romů, že chtějí být uznáni jako národ, je prvním a nejdůležitějším politickým momentem Světového kongresu Mezinárodní romské unie, který od úterý probíhá v Praze. Deklarace je součástí novely statutu, kterou delegáti kongresu přijali ve středu večer. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl politický poradce generálního tajemníka IRU Paolo Pietrosanti.

Svůj pozdrav delegátům kongresu zaslal ve čtvrtek prezident Václav Havel, který je ubezpečil, že udělá ve prospěch romské komunity v České republice vše, co bude v jeho silách. "Raduji se, že v Romani Union (romské unii) zvítězil demokratický dialog nad atmosférou soupeření," stojí v dopise, který účastníkům kongresu přečetla pracovnice prezidentské kanceláře.

Delegáti pátého světového kongresu IRU mezi sebou také uspořádali humanitární sbírku na pomoc Romům v jugoslávské provincii Kosovo. Mezi 90 delegáty se vybralo v různých měnách 3451 amerických dolarů (přes 130.000 korun).

Stínová vláda žen podporuje sociální návrhy ministra Špidly

Především o důchodové reformě, vyplácení alimentů a deregulaci nájemného jednal ve čtvrtek vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD) s představitelkami ženské stínové vlády. Ženy v čele se sociálnědemokratickou poslankyní Janou Volfovou ministra mimo jiné ujistily, že plně podporují jeho návrhy na zavedení plošných přídavků pro děti a zvýšení porodného ze 6400 na 8000 korun. Volfová soudí, že právě Špidlovo ministerstvo udělalo za dva roky v sociální oblasti "pořádný kus práce". Podle ní o tom svědčí například přijatá rozsáhlá novela zákoníku práce. Ministrovi přitom předložili poměrně konkrétní návrhy upravující oblast vyplácení alimentů. Navrhli, že by v případě neplacení dlužných částek na dítě jedním z rodičů převzal platby formou záloh stát, který by se potom z titulu své moci, postavení a zkušeností stal vymahatelem jemu dlužných pohledávek. Ministr Špidla prohlásil, že se nad tímto návrhem zamyslí.

Jednání o platbách specialistům budou pokračovat v srpnu

Zástupci ministerstva zdravotnictví, lékařských profesních organizací, zdravotních pojišťoven a pacientů se ve čtvrtek opět nedohodli na změnách ve finančním hodnocení lékařských výkonů. Shodli se pouze na tom, že se 8. srpna uskuteční mimořádné dohodovací řízení o změně hodnocení komplexních, cílených a kontrolních klinických výkonů v Seznamu lékařských výkonů. Do doby, než bude změna projednána, nebudou pojišťovny krátit platby ambulantních specialistů za uvedené výkony v případě, že lékař nemá druhou atestaci, řekl ČTK náměstek ministra zdravotnictví Antonín Hlaváček.

Lotyšská prezidentka se bude zajímat o české zkušenosti s NATO

Lotyšské úsilí o vstup do euroatlantických a evropských struktur a české zkušenosti s integrací do Severoatlantické aliance budou hlavním tématem rozhovorů lotyšské prezidentky Vairy Vikeové-Freibergaové s českými politiky. Freibergaová přiletěla do Prahy ve čtvrtek večer a svou neoficiální návštěvu České republiky ukončí 31. července. V pátek se lotyšská prezidentka, která nedávno oslavila rok v křesle hlavy druhé největší pobaltské země, sejde s premiérem Milošem Zemanem a předsedkyní Senátu Libuší Benešovou. Zúčastní se také panelové diskuse v pražském sídle Rádia Svobodná Evropa na téma Lotyšsko na cestě do Severoatlantické aliance a Evropské unie.

Deset Bělorusů upozornilo v Praze na aroganci moci ve své vlasti

Postavením symbolické zdi u velvyslanectví Běloruské republiky v Praze upozornila ve čtvrtek asi desítka Bělorusů na atmosféru strachu, nenávisti, teroru a arogance moci, která vládne v jejich vlasti. Akci, na niž dohlíželi i příslušníci jízdní policie, uspořádali při příležitosti čtvrtečního desátého výročí osamostatnění Běloruska od někdejšího Sovětského svazu. Mladí účastníci happeningu přijeli do Prahy z běloruského hlavního města Minska nebo požádali v České republice o udělení statusu uprchlíka. Před velvyslanectví přišli protestovat proti politické diktatuře prezidenta Alexandra Lukašenka a proti dalšímu přibližování Běloruska k Ruské federaci.

Běloruská opozice slaví 27. červenec jako "den nezávislosti". Před deseti lety totiž Bělorusko vystoupilo ze svazku s bývalým SSSR. Autoritativní prezident Lukašenko, který usiluje o sjednocení Běloruska s Ruskem, ale přesunul svátek běloruské nezávislosti na 3. červenec, kdy Rudá armáda v roce 1944 osvobodila Bělorusko od nacistické okupace.

IVVM: S politickou situací je spokojeno 26 procent občanů České republiky

Z červnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM) vyplývá, že s politickou situací v Česku není spokojeno 69 procent občanů, opačný pocit má 26 procent lidí. Pět procent dotázaných se nedokázalo vyjádřit. Průzkum potvrdil mírný nárůst spokojenosti, která od září 1998 prudce klesala. Na politických poměrech občanům nejvíce vadí chování politiků, jejich nevěrohodnost, nezájem o lidi, lhaní a aféry. Nejvíce lidé oceňují svobodu, politickou stabilitu, integraci do západních struktur a oživení ekonomiky. Ke spokojeným patří častěji studenti, zaměstnanci nedělnických profesí, dotázaní s dobrou životní úrovní a příznivci Občanské demokratické strany a České strany sociálně demokratické. Kritičtí jsou staří lidé, důchodci, nezaměstnaní a stoupenci Komunistické strany Čech a Moravy.

Dema: Lidé jsou přesvědčeni, že elektronický podpis přiblíží Českou republiku k Evropské unii

Většina českých občanů, konkrétně 66 procent, je přesvědčena, že uzákonění možnosti elektronického podpisu se pozitivně odrazí na rozvoji elektronického obchodování. Celkem 63 procent lidí pak soudí, že možnost elektronického podpisu přiblíží Českou republiku zemím Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu agentury Dema. Poslanecký návrh zákona o elektronickém podpisu schválil Senát 29. června. Zákon zrovnoprávňuje elektronické a klasické "tištěné" dokumenty.

Median: Většina Čechů je stále přesvědčena, že manželství není přežitkem

Většina Čechů se stále domnívá, že manželství není ani v této době přežitkem. Jednoznačně je o tom přesvědčeno 51,3 procent občanů. Následováni jsou skupinou 32,9 procent lidí, kteří manželství za přežitek spíše nepovažují. O názorech občanů ve věku mezi 14 a 79 let na manželství informovala v průzkumu veřejného mínění agentura Median.

V Praze byl otevřen nultý kilometr cyklotrasy Praha - Drážďany

Nultý kilometr cyklostezky, která v roce 2002 spojí Prahu a Drážďany, ve čtvrtek slavnostně otevřeli starosta Prahy 2 Michal Basch a předseda občanského sdružení Oživení Petr Štěpánek. "V úseku od Vyšehradské skály po Mánes je trasa vyznačena žlutými ukazateli směru a na náplavce je změněný režim zakazující vjezd motorovým vozidlům," informoval ČTK Štěpánek. Cyklisté mohou potom od Národního divadla pokračovat po méně udržované městské stezce až do Tróje. Na druhou stranu pokračuje stezka po městské trase přes Podolí, Krč a Jižní Město a napojuje se na cyklotrasu Praha - Vídeň.

Stezka je součástí projektu cyklotrasy Greenway Labe a Greenway Vltava, na níž byl před několika týdny otevřen hraniční přechod z Děčína do Schöny na česko-saských hranicích. Celá trasa Praha - Drážďany má přes 200 kilometrů, z toho z Prahy na státní hranici činí délka trasy 153 kilometrů. V současnosti jsou v provozu úseky z Děčína na státní hranici a z Ústí nad Labem do Velkých Žernosek na Litoměřicku. V konečné fázi přípravy je úsek Litoměřice Roudnice a úseky kolem Mělníka.

Děti Země žádají, aby ministerstvo životního prostředí dotlačilo těžaře k odpisu zásob vápenců

Zástupci ekologického sdružení Děti Země přišli ve čtvrtek před budovu ministerstva životního prostředí žádat, aby tento úřad přiměl těžaře k odpisu zásob vápenců v chráněné krajinné oblasti Český Kras. Ministerstvo nyní dokončuje posouzení vlivů těžby ve Velkolomu Čertovy schody západ. Do podmínek, za nichž zde budou moct těžaři pokračovat v dobývání vápenců, chystá ministerstvo zařadit i požadavek omezení těžby ve východní části velkolomu a odpisy zdejších zásob. "Povolení k těžbě v západní části lomu, kde jsou kvalitnější vápence, pozbylo platnosti k 1. lednu letošního roku. V posouzení, na jehož výsledku další těžba závisí, bude řada podmínek, mezi nimi pravděpodobně i požadavek odpisu zásob v II. zónách chráněné krajinné oblasti ve východní části lomu," řekla novinářům Zdenka Bubeníková, která má na ministerstvu proces posouzení tohoto záměru na starosti. Stanovisko, které není závazné, vydá ministerstvo asi v příštím týdnu. Poslední slovo v tomto případě bude mít obvodní báňský úřad, který na základě posouzení ministerstva těžařům povolení k další těžbě má vydat.

Českým lékařům se daří vyléčit 70 procent případů rakoviny u dětí

Dětská onkologie v České republice se navzdory různým problémům ve zdravotnictví přibližuje úrovni obdobných zařízení vyspělých zemí. Na začátku 90. let se lékařům kliniky dětské onkologie ve Fakultní nemocnici Motol dařilo vyléčit přibližně 60 procent nemocných dětí a v posledních letech je to už 70 procent. V nejlepších světových zdravotnických zařízeních lékaři uspějí v 75 procentech případů. Novinářům to ve čtvrtek řekl zástupce přednosty kliniky Petr Kavan.

Ve Fakultní nemocnici Brno vznikne nový ústav za 68 miliónů

Asi 68 miliónů korun bude stát nový patologicko-anatomický ústav v bohunické části Fakultní nemocnice Brno, kde byl ve čtvrtek položen základní kámen objektu. V nemocnici podstoupí ročně léčbu 60.000 pacientů, přičemž 1500 z nich zemře. Ústav bude sloužit k pitvám zesnulých a ověřování správnosti léčebného postupu, ale i k laboratorním vyšetřením, která zkvalitní a zrychlí diagnostiku nemocných. Novinářům to řekl ředitel nemocnice Jan Burian.

V Praze se uskuteční 5. ročník varhanního festivalu

Osm koncertních programů zahrne od 3. srpna do 21. září 5. ročník varhanního festivalu v katolickém chrámu svatého Jakuba v Praze na Starém Městě. Vystoupí na něm umělci z Kanady, Polska, Německa, Slovinska, Francie a České republiky. "Letošní festival nemůže opominout jubileum Johanna Sebastiana Bacha, vedle jeho hudby zazní pilíře romantické varhanní literatury, tvorba Petra Ebena a Klementa Slavického i méně známá díla polská, slovinská a kanadská," řekla na čtvrteční tiskové konferenci Irena Chřibková, varhanice chrámu, která řadu podvečerních koncertů uzavře.

Svátek Gorazda a jeho druhů uctili věřící bohoslužbou

Dopolední slavnostní staromoravskou bohoslužbou uctilo čtvrteční svátek sv. Gorazda a jeho druhů na sto účastníků desátých Gorazdových dnů na Hoře sv. Klimenta u Osvětiman na Uherskohradišťsku. Svatý Gorazd byl učedníkem sv. Cyrila a Metoděje a po Metodějově smrti se stal jeho nástupcem na biskupském stolci, řekl ČTK spolupořadatel dnů Miroslav Hrodek.

Prostějovská radnice dostala od pravoslavné církve gobelíny

Ručně tkané gobelíny v hodnotě milión korun získala od představitelů pravoslavné církve prostějovská radnice. Oba vzácné koberce, které pocházejí z Rumunska, pověsí pracovníci úřadu do obřadní síně. ČTK to ve čtvrtek řekla mluvčí radnice Naďa Popková. Pravoslavná církev podle ní věnovala gobelíny městu jako dar za navrácení starého domu s galerií v Demelově ulici. Gobelíny mají rozměry třikrát dva metry a váží každý přes padesát kilogramů. Koberce utkali lidé v Rumunsku speciálně pro Prostějov.

Houbařská sezóna je v plném proudu

Díky dostatečným dešťovým srážkám rostou houby v hojném množství prakticky na celém území České republiky. Jde především o letní druhy, ale na některých místech se už objevily i podzimní houby, jako václavka obecná a některé čirůvky. ČTK to ve čtvrtek řekl jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha.

Sjízdnost řek v České republice se pro vodáky výrazně zlepšila

Díky dešťovým srážkám v uplynulých dnech jsou pro vodáky sjízdné všechny letní turistické řeky v běžně užívaných úsecích, což by mělo platit i pro víkend. Průtoky se pohybují od vodáckého minima až k velmi pěkné vodě, například na Berounce nebo Sázavě, sdělil ve čtvrtek ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického klubu.

A ještě informace o pátečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.