Zprávy pátek, 30. července 1999

A nyní podrobněji:

Prezidentský pár se vrátil z dovolené na Islandu

Z devítidenní dovolené na Islandu, kde v těchto dnech vládne jarní počasí, se vrátil ve čtvrtek prezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. V odpočinku by měl pokračovat s výjimkou pátku, kdy se zúčastní summitu o rozvoji Balkánského poloostrova v Sarajevu. Na pondělí si prezident sice ještě naplánoval schůzku s odcházejícím předsedou Českého statistického úřadu Edvardem Outratou, celý následující měsíc by však měl mít volnější program a v úřadu by byl pouze ve výjimečných případech. V souvislosti se změnou ve vedení statistického úřadu čeká prezidenta ještě jmenování jeho nové předsedkyně, kterou by se na návrh vlády měla od 15. září stát Marie Bohatá. Prezident ale doposud nerozhodl o uvolnění Outraty z funkce, a proto ještě není stanoven termín jmenování nové předsedkyně či předsedy.

Václav Havel poprvé navštívil české vojáky SFOR v Bosně

Český prezident Václav Havel v pátek poprvé navštívil českou jednotku v mírové misi SFOR v Bosně. Úkolem šestiset vojáků je zajišťování bezpečnosti v přiděleném prostoru Bosny. Obnova válkami zmítaného Balkánu bude námětem summitu předních převážně evropských státníků v Sarajevu, kterého se v pátek odpoledne zúčastní i Václav Havel.

Zeman o dovolené tradičně na Vysočině a netradičně na Jadranu

Předseda vlády a České strany sociálně demokratické Miloš Zeman bude trávit letošní letní dovolenou tradičně na své chalupě na Českomoravské vysočině a částečně také zcela netradičně u Jaderského moře ve Slovinsku. Posledním Zemanovým veřejným vystoupením před odjezdem na dovolenou bude dnešní tisková konference sociální demokracie v Lidovém domě. Vláda naposled zasedala ve středu v kolodějském zámku. Premiér se z dovolené vrátí 21. srpna a vláda se sejde ve středu 25. srpna. Českomoravská vysočina je Zemanovým nejoblíbenějším místem odpočinku. Jezdí tam prý na kole, prochází se v lesích a jak s oblibou říká - objímá stromy, a tak čerpá duševní sílu. Na svou chalupu se chystá i do politické penze. Odchod z velké politiky již několikrát ohlásil na konec volebního období v roce 2002. Pobyt u moře, kam na část dovolené odjede se svou manželkou Ivanou a dcerkou Kateřinou, je pro něj spíše výjimkou.

Senát přijal zákon, který krajanům umožní získat české občanství

Senát přijal zákon, který umožní získat české občanství i krajanům žijícím v zahraničí. Předlohu, která nabyde účinnosti dnem vyhlášení, musí ještě stvrdit podpisem prezident republiky. Schválení předlohy o státním občanství některých bývalých československých státních občanů podpořilo 50 z 67 přítomných senátorů, pět bylo proti. Zákon se snaží zmírnit následky křivd z let 1948 až 1989. Je určen českým krajanům žijícím v zahraničí a všem, kdo byli československými státními občany a občanství pozbyli v době od 25. února 1948 do 28. března 1990. Zákon odstraní problémy legislativy z roku 1990, kdy byly novelizovány předpisy o nabývání a pozbývání státního občanství. Novela se ale nevztahovala na bývalé občany, kteří naturalizací nabyli státní občanství USA a podle Úmluvy o naturalizaci z roku 1928 původní občanství ztratili. Platnost smlouvy skončila v srpnu 1997. Krajané budou moci české občanství získat prohlášením před zastupitelským nebo okresním úřadem, aniž se vzdají svého nynějšího občanství, uvedl ministr vnitra Václav Grulich. "Dojde k prolomení zásady jednoho státního občanství," řekl s tím, že dvojí občanství však budou moci mít jen krajané. Senátoři se shodovali, že zákon je potřebný. Členové Občanské demokratické aliance a Unie svobody ale poukazovali na to, že zákon neřeší mimosoudní rehabilitace krajanů a možnost volebního práva v zemi, kde žijí. Grulich v reakci na výtky senátorů zcela nevyloučil, že se vláda mimosoudními rehabilitacemi bude v budoucnu zabývat. "Došli jsme k závěru, že je třeba jít postupnými kroky," uvedl. Prvním je navrácení českého občanství, druhou otázka voleb a "třetím krokem je zabývat se otázkou restitucí majetku nebo alespoň náhrad škod, které byly našim krajanům minulým režimem způsobeny," dodal.

Ministr obrany Vladimír Vetchý v Sofii potvrdil, že Praha podporuje politiku "otevřených dveří" NATO

Český ministr obrany Vladimír Vetchý v Sofii potvrdil, že Praha podporuje politiku "otevřených dveří" NATO, jakož i státy, které mají o vstup do aliance zájem, a to včetně Bulharska. Vetchý dnes zahájil třídenní návštěvu Bulharska. Hned na úvod se setkal s resortním kolegou Georgim Ananievem, s nímž hovořil především o českých zkušenostech z jednání a z příprav k přijetí do aliance. Hostitele při této příležitosti upozornil na několik důležitých kroků, jež musí Bulharsko učinit, například schválit zákon o utajovaných skutečnostech. Pokud jde o podporu rozšiřování Severoatlantické aliance, Vetchý podle Řepky konstatoval, že Česká republika má prvořadý zájem na přijetí Slovenska, ale podporuje i začlenění Bulharska. Ministři obrany rovněž diskutovali o situaci v jihosrbské oblasti Kosovo, o Paktu stability na Balkánu, o němž se jedná na dvoudenním vrcholném rokování v Sarajevu, jakož i o účasti na různých projektech obnovy jihovýchodní Evropy. Při projednávání problematiky Kosova se shodli na nutnosti autonomie této oblasti, avšak v rámci Jugoslávské svazové republiky. Její odtržení by mohlo mít destabilizující vliv na vývoj v regionu. Vedle zachování současných hranic Jugoslávie je podle ministrů důležité odzbrojit povstaleckou Kosovskou osvobozeneckou armádu, zamezit vyhánění Srbů a potrestat všechny spáchané zločiny. Vetchý a Ananiev se rovněž shodli na tom, že do Paktu stability, o němž se nyní hovoří na vrcholném jednání v Sarajevu, by měla být zapojena i JSR.

Vláda schválila repatriaci Kosovanů a nové přednosty okresů

Program repatriace kosovských uprchlíků dočasně ubytovaných na českém území schválil kabinet na středečním zasedání v Kolodějích u Prahy. Na repatriaci běženců a převoz nemocných nebo zraněných kosovských Srbů a Albánců, kteří by se měli léčit na českém území, uvolní vláda nejvýše 60 miliónů korun, řekl to novinářům mluvčí kabinetu Libor Rouček. Vláda také jmenovala čtyři nové přednosty okresních úřadů v Třebíči, Břeclavi, Jablonci nad Nisou a v Karviné. Tři milióny korun poskytne vláda na léčení dvou českých dětí v zahraničí. "Jedná se o transplantaci plic ve Vídni a transplantaci jater v Hamburku," uvedl Rouček. Pro jihočeské obce v okresech Tábor a Písek, postižené nedávným ničivým krupobitím, uvolní vláda 21,6 miliónu korun na úhrady oprav bytového fondu v kapitole ministerstva pro místní rozvoj. Vláda také rozhodla o tom, že poslední den letošního roku bude běžným pracovním dnem. Žádost, aby byl poslední den roku dnem pracovního klidu, adresovala vládě Česká národní banka v souvislosti s takzvaným "počítačovým rokem" 2000. Bankovní počítače totiž mohou mít problém s přechodem na letopočet s nízkým posledním dvojčíslím, které mohou zaměnit za počátek století. Jejich špatná funkce by mohla ohrozit provoz nemocnic, bank nebo elektrické sítě. "Vláda rozhodla, že žádné volno nebude," řekl Rouček a dodal, že vláda do 15. října obdrží další zprávu o připravenosti počítačového systému státních úřadů na nový letopočet. Mluvčí uvedl, že vláda nejednala o pozastavení platnosti svého usnesení, podle něhož by se měla od 1. srpna o tři procenta snížit velkoobchodní a maloobchodní přirážka za distribuci a prodej léků. Lékárníci namítají, že je opatření připraví o deset až 12 procent zisku, což ohrozí existenci téměř poloviny lékáren. Dnešní zasedání vlády bylo poslední před jejími prázdninami. Ministři odjíždějí na dovolenou a na dalším zasedání se setkají až 25. srpna.

Pehe odmítl, že by Impuls zahajoval Halíkovu prezidentskou kampaň

Interpretaci iniciativy Impuls '99 jako zahájení kampaně za získání prezidentské funkce pro duchovního Tomáše Halíka odmítl její mluvčí, politolog Jiří Pehe. "Iniciativa Impuls není zahájení volební kampaně pro nikoho, ani pro žádného prezidentského, ani pro žádného senátního kandidáta,". Reagoval tak na dnešní výrok předsedy České strany národně sociální Jana Šuly, který nevidí v této iniciativě dvou stovek osobností společenského a politického života zřetelný politický smysl. Za možný skrytý smysl Impulsu '99 přitom označil zahájení předvolební prezidentské kampaně pro Halíka, který je pod iniciativou také podepsán. Halíkovo jméno zmínil loni v květnu prezident Václav Havel mezi svými možnými nástupci. Halík tehdy prohlásil, že o prezidentský úřad usilovat nebude. Letos také odmítl kandidovat do Senátu v srpnových doplňovacích volbách v Praze s odůvodněním, že jeho posláním je pomáhat společnosti morálním, nikoli politickým vlivem. "Kdyby mi šlo o prezidentské křeslo víc než o poctivost v našem veřejném životě, tak bych dělal pravý opak. Snažil bych se vlichocovat politikům velkých stran, kteří budou o prezidentských kandidátech rozhodovat, a nepostavil bych se do čela iniciativy, o níž vím, že mi mezi nimi vzbudí řadu nepřátel," řekl Halík. "To, co mě k této aktivitě vede, není touha po moci, nýbrž ochota pomoci," dodal. Pehe, který byl do letošního jara jedním z blízkých spolupracovníků prezidenta Václava Havla, rovněž odmítl, že by byl Impuls '99 hradní iniciativou, jak tvrdí někteří z jeho kritiků. "Je to velmi široká, názorově pestrá iniciativa několika set lidí," prohlásil politolog. Dodal, že něco tak "legračního", jako je Halíkova prezidentská kampaň, by určitě nepodporovali všichni signatáři Impulsu '99. "To obvinění je poměrně dosti absurdní," prohlásil Pehe. Zopakoval, že iniciativa Impuls '99 nemá žádný politický cíl, jako je například založení politické strany nebo podpora nějakého kandidáta na prezidentskou či senátorskou funkci. Signatáři iniciativy zveřejněné minulý týden vyjádřili znepokojení nad malou ochotou a schopností politiků komunikovat se společností a vnímat kritické hlasy z domova i ze zahraničí.

O prodej Poldi se zajímají další čtyři možní kupci

O prodej kladenských oceláren Poldi Ocel projevili zájem další čtyři zájemci. Jejich zájem je však spíše nezávazný. "Zatím se bez konkrétních údajů ozvaly další firmy, zda je možné o těchto záležitostech jednat," sdělil ředitel sekretariátu předsedy představenstva Železáren Veselí nad Moravou a mluvčí majitele Poldi Zdeňka Zemka Ladislav Bednařík. Konkrétní jména však neuvedl. Známí zájemci o koupi Poldi jsou zatím dva: jejich bývalý majitel Vladimír Stehlík a společnost Mossei Holding International. Současný majitel oceláren Poldi Zdeněk Zemek se rozhodl nabídnout Poldi Ocel k prodeji za částku 650 miliónů korun, a to z důvodů neutěšené ekonomické situace podniku. Jak prohlásil v tisku, bude jednat s každým, kdo prokáže, že má na nákup Poldi dost peněz.

Ostravské krevní centrum naléhavě potřebuje krev

Na dárce všech krevních skupin se s žádostí o pomoc obrací Krevní centrum Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava. "V těchto dnech naléhavě potřebujeme krevní skupinu 0 Rh negativní a B Rh negativní," řekla pracovnice tiskového a informačního centra nemocnice Helena Šímová. Letní prázdninové měsíce jsou pro krevní centrum krizové, protože v době dovolených klesá počet dárců a na silnicích se naopak stává více dopravních nehod. Jejich následkem přibývají v nemocnici zranění z celého severomoravského regionu. Dárci se nemusejí obávat, že jejich krev bude v ostravské nemocnici znehodnocena. "Krevní centrum má zajištěno veškeré zpracování plazmy," konstatovala Šímová.

Tábor se snaží naučit nevidomé děti samostatnosti

Příprava na reálný život a snaha naučit nevidomé děti co největší samostatnosti patří k hlavním cílům tábora, který pro ně v těchto dnech poblíž Veverské Bítýšky na Brněnsku organizuje občanské sdružení Manus. "Někteří rodiče mají vůči svým nevidomým dětem příliš ochranitelský přístup, takže se může stát, že dítě dospěje a nic pro praktický život neumí," řekl hlavní vedoucí tábora Petr Karásek. V táboře jsou téměř tři desítky dětí od osmi do dvanácti let z celé České republiky a čtyři děti z Německa. Během dvoutýdenního pobytu si děti vyzkoušejí řadu zdánlivě obyčejných věcí, jako je krájení chleba, sekání dříví nebo samostatný pohyb po táboře. "Každý si může vyzkoušet, že to zvládne," přibližuje základní filozofii tábora Karásek. V rámci takzvané ptačky, jejíž název je odvozen od slova ptát se, podniknou děti výpravu do města, kde mají za úkol komunikovat s lidmi na ulici a najít například poštu nebo koupit určitou věc v obchodě. Vyvrcholením je setkání v restauraci, kterou musí děti najít, objednat si zde jídlo a zaplatit. "Máme v tomto směru i negativní zkušenosti. Opakovaně se nám stalo, že personál nevidomé děti v restauraci vědomě okradl," podotkl Karásek. Další atraktivní částí tábora je "puťák", během něhož se děti pohybují v lese podle pokynů nahraných na diktafonu. Musí se naučit stavět stan, zapalovat sirky, obsluhovat lihový vařič a uvařit na něm jídlo. Na táboře nechybí hra inspirovaná knihou Cesta kolem světa za 80 dní, jízda na tandemu, na lodích, míčové hry podle speciálních pravidel a další aktivity. Karásek připustil, že program klade velké nároky na vedoucí, jichž musí být více než je v táborech obvyklé.

Brněnská zoo chce ve svých expozicích přiblížit vývoj fauny

Principy vývoje světové fauny a některé zajímavé momenty tohoto procesu chce ukázat nově připravované členění expozic brněnské zoologické zahrady. Je současně základem strategie brněnské zoo, na níž její vedení pracuje. V zahradě má být představena zvířena z oblastí, které měly zásadní význam pro utváření fauny. Více než 65 druhů zvířat bude soustřeďovat například Beringia, nazvaná podle moře oddělujícího Ameriku od Asie. Dalšími představovanými oblastmi bude Karibik jako spojení Severní a Jižní Ameriky, a takzvaná Tajuplná linie, která od severu na jih rozděluje ostrovy indonéské oblasti na část s faunou jihoasijskou a část s faunou autralskotichomořskou. Vedení zoo chce rovněž připravit expozice ostrovní fauny, neboť právě na ostrovech se díky jejich izolaci nejvíce projevuje faktor evoluce.

Letos by mělo být baťůžky vybaveno celkem šest čápů černých

Na cestě do afrických zimovišť by mělo být letos sledováno celkem šest čápů černých. Takzvanými "baťůžky" by měli být vybaveni v rámci projektu Africká odysea, který už několikátý rok organizuje Český rozhlas. Čápi, s nimiž tento projekt začínal, už nejsou na živu. Baťůžky letos dostane celá "rodina" Kryštofa a Dominiky: vedle dvou dospělých čápů tedy i jejich vlastní mláďata Otakar, Karel a Václav a tento měsíc v Innsbrucku adoptovaná samička Sisi. Informace o čápech černých přináší Český rozhlas 2 - Praha a spolu s videozáznamy je možné je najít i na internetové adrese http://capi.internet.cz.

Brankář Hašek řekl, že po příští sezóně NHL skončí s hokejem

Nejlepší hokejový brankář současnosti Dominik Hašek oznámil, že po příští sezóně NHL ukončí kariéru. Strůjce vítězství českého týmu na olympijských hrách v Naganu to prohlásil na tiskové konferenci v pražském hotelu Inter-Continental za přítomnosti desítek novinářů a televizních štábů i ze zámoří. Přímý vstup z akce zařadila do svého vysílání i americká stanice ESPN. "Nadcházející sezóna bude pro mne poslední," ukončil dohady ohledně důvodu konání tiskové konference první větou Hašek. "Říkám to teď v létě, abych se dál mohl soustředit jen na hokej a nemusel se zabývat myšlenkami na odchod," řekl pětinásobný držitel Vezinovy trofeje pro nejlepšího gólmana Národní hokejové ligy. Cestu přes oceán do Čech kvůli oznámení překvapivé novinky vážili asistent generálního manažera Haškova klubu Buffala Sabres Larry Carriere a hráčův agent Rich Winter. Původně měl přiletět osobně majitel klubu John Rigas, ale důležitá schůzka vedení NHL mu v tom na poslední chvíli zabránila. Jen těsně před zahájením tiskové konference českému brankáři zavolal na mobilní telefon osobně i vrchní komisař NHL Garry Battman, jeden ze čtyř lidí, kteří o jeho rozhodnutí ukončit kariéru v zámoří věděli. O ukončení kariéry začal čtyřiatřicetiletý Hašek podle svých slov přemýšlet už před devíti měsíci při jednání s vedením Buffala. Termín odchodu určil po poradě s manželkou už před letošním play off NHL, v kterém Buffalo hlavně jeho zásluhou postoupilo až do finále. Stanleyův pohár však získali po vítězství 4:2 v sérii hokejisté Dallasu. Odejít na vrcholu kariéry se pardubický odchovanec rozhodl po domluvě se svou ženou Alenou kvůli únavě z příliš velkého zájmu o svou osobu a také s ohledem na rodinu. Přeje si totiž, aby jeho dvě děti vyrůstaly také v Čechách. "Pro mého syna bylo stálo obtížnější vracet se pokaždé domů, čeština mu dělala problémy. Myslím tedy, že už je čas, aby vyrůstali také zde," řekl Hašek o svém devítiletém synovi Michalovi. S manželkou Alenou má ještě čtyřletou dceru Dominiku. "Až jim bude osmnáct, tak se mohou rozhodnout, kde chtějí žít, ale teď chceme, aby vyrůstali zde," zdůraznil. Druhým závažným důvodem, proč se rozhodl odejít, je velká pozornost, která je jeho osobě stále věnována kdekoliv se objeví. "Dá se to jen velmi těžce zvládnout a je to těžké i pro mé blízké a pro mé okolí. Navíc já se v popularitě příliš nevyžívám, proto nastal čas ustoupit do pozadí," vysvětlil Hašek své pohnutky. Jeho pozornost se nyní upře k poslednímu velkému vysněnému cíli - zisku Stanlyeova poháru. V uplynulé sezóně Buffalo dělily od jeho zisku pouze dva zápasy. "Vím, že to bude strašně těžké, ale chci, aby všichni hráči i management byli na sezónu maximálně připraveni. Musíme vyhrál čtyři kola v play off," podotkl Hašek. Nejpopulárnější český sportovec loňského roku si je však vědom, že příští sezóna může být zcela odlišná. Připomíná osud Washingtonu, jenž po finálové účasti ve Stanleyově poháru, nepostoupil o rok později ani do play off. "To se nám nesmí stát," varuje. V nadcházející sezóně se ale bude muset vyrovnávat s velkou pozorností, která jej bude při všech zápasech provázet. "Opravdu se netěším na to, že spousta lidí se přijde podívat pouze na mne. Proto jsem to oznámil již v létě," přiznal.

A ještě krátce o pátečním počasí

Skoro jasno až polojasno. V jižní polovině území ojediněle při přechodně zvětšené oblačnosti s možností přeháněk. Denní teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.