Zprávy pátek, 31. července 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Jakub Kühnel. Na úvod jsou připraveny zprávy.

Nyní podrobněji:

Prezidentovi Václavu Havlovi stále hrozí pooperační komplikace

Podle sdělení lékařského konzilia ze čtvrtka v podvečer, ještě stále hrozí prezidentovi Václavu Havlovi pooperační komplikace. "Až překoná pan prezident sedmý den, riziko komplikací bude už jen minimální," řekl člen konzilia profesor Zdeněk Zadák z interní kliniky Královehradecké fakultní nemocnice. Další člen konzilia, lékař intenzívní péče Bohumil Bakalář přiznal, že prezidenta kromě plicních komplikací z prvního pooperačního dne, kdy se mu krátce ucpala jedna průduška, postihla ve středu v podvečer další menší komplikace. "Kolem osmnácté hodiny stoupla panu prezidentu teplota kolem 38 stupňů Celsia a objevily se známky celkové infekce. Ta byla způsobena infikovaným žilním katetrem zavedeným do pravé podkličkové žíly. Když byl katetr vyměněn a zaveden do levé podkličkové žíly, teploty během jedné až dvou hodin opět klesly," popsal Bakalář a dodal, že infekce dočasně zhoršila funkci plic, proto prezidentovi budou i nadále s dýcháním pomáhat přístroje.

Miloš Zeman se nemá proč omlouvat

Premiér Miloš Zeman nemá podle mluvčího vlády Libora Roučka důvod, aby se omlouval za nedělní výrok týkající se účasti sudetských Němců v česko-německém Diskusním fóru. K omluvě Miloše Zemana vyzvala bavorská CSU. Zeman kritizoval obsazení Diskusního fóra představiteli Sudetoněmeckého krajanského sdružení, které neschvaluje česko- německou deklaraci. Zeman řekl, že Česká republika do Diskusního fóra také nejmenovala komunisty nebo republikány, kteří jsou odpůrci deklarace.

Jednání Kinkel - Kavan

První zahraniční návštěva nového šéfa české diplomacie vedla do Berlína, kde se ve čtvrtek setkal se svým německým protějškem Klausem Kinkelem. Ten odmítl přirovnání sudetských Němců k českým republikánům a komunistům, s nímž přišel premiér Miloš Zeman. Po jednání s Janem Kavanem zároveň opakoval dřívější oficiální stanoviska, že Německo nehodlá spojovat dvoustranné problémy se začleňováním České republiky do Evropské unie. Vyhradil si však právo každé ze stran na to, aby delegovala do česko-německého diskusního fóra své zástupce podle vlastní volby.

Návrh zákona o referendu předložen

Poslanecký klub ČSSD předložil sněmovně návrh ústavního zákona o referendu. Zákon o lidovém hlasování prosazovala sociální demokracie i v minulých letech, avšak neúspěšně. Opětovné předložení této normy avizovali sociální demokraté již před volbami. Návrh ČSSD předpokládá, že prezident by mohl referendum vyhlásit k návrhu zákona a ke vstupu ČR do svazku s jinými státy. Takzvané poradní referendum by pak mohl vyhlásit ve věci týkající se vnitřní nebo zahraniční politiky země.

ČSSD změnu zákona o územních celcích nepřipravuje

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ve čtvrtek v rozhovoru pro ČTK vyloučil, že by sociální demokracie jako celek připravovala návrh zákona na snížení počtu vyšších územních samosprávních celků. O tomto záměru novináře nedávno informoval poslanec Zdeněk Koudelka. Škromach uvedl, že jde pouze o iniciativu několika poslanců a dodal, že podobné úvahy nejsou na pořadu dne.

Ministr financí odvolává dosavadní náměstky

Ministr financí Ivo Svoboda podle oznámení jeho tiskového odboru odvolává k 1. srpnu z funkce své čtyři náměstky. V rámci reorganizace a úspor odejdou z ministerstva Richard Chvojka, Michal Frankl, Jana Fürstová a Libor Svoboda. Další náměstek Miroslav Havel odstoupil z funkce již před příchodem nového ministra. Ministr Svoboda dále ke stejnému datu odvolává vrchního ředitele Františka Kuncla. Od 1. srpna ministr financí jmenuje svým statutárním náměstkem Miloslava Fiedlera. "

Ministerstvo financí o zvýšení DPH z prodeje tisku neuvažovalo

Ministerstvo financí se ohradilo proti některým informacím tisku o tom, že by se měla zvýšit daň z přidané hodnoty /DPH/ z prodeje tisku z pěti na 22 procent. Jana Vargová z tiskového odboru resortu financí pro ČTK ve čtvrtek uvedla, že ministerstvo o tomto tématu nikdy nehovořilo a neuvažovalo ani o zpracování návrhu. ČTK připomněla, že o zvýšení pětiprocentní sazby DPH u většiny služeb přitom před nedávnem hovořil náměstek ministra financí Michal Frankl. Sníženou sazbou by podle Franklových slov měly být od příštího roku daněny již jen potraviny, zdravotnictví, telekomunikace a stavební práce.

ODS se bude programovým prohlášením nové vlády zabývat 14. srpna

Politické grémium Občanské demokratické strany se bude zabývat konečným zněním programového prohlášení vlády 14.srpna. ČTK to ve čtvrtek řekl místopředseda ODS Ivan Langer. Osobně soudí, že předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus nemá k dispozici text prohlášení. Ministr ČSSD Jaroslav Bašta však v televizi Nova uvedl, že Václav Klaus poslední pracovní verzi programového prohlášené od premiéra Miloše Zemana dostal. Klaus, který je na dovolené v Alpách, měl podle Novy dostat od Zemana programové prohlášení ještě před svým odjezdem, přičemž již ve středu ho prý četl a "připomínkoval". Mluvčí strany Václav Musílek informaci Novy ani nepotvrdil, ale ani nevyloučil. Připustil však možnost, že "nějaká komunikace mezi předsedy (Klausem a Zemanem) v tomto směru existuje".

Rostilav Kotil bude vojenským a leteckým přidělencem v USA

Bývalý první zástupce náčelníka generálního štábu Rostislav Kotil se bude připravovat na vysokou diplomatickou funkci vojenského a leteckého přidělence v USA. Oznámil to mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. Kotil se po čtvrtečním jednání s ministrem obrany Vladimírem Vetchým rozhodl vzít zpět svoji žádost o propuštění z armády.

Lidovec Jiří Vacek poradcem ministra vnitra

Člen KDU-ČSL a liberecký radní Jiří Vacek se od 1. srpna stane poradcem ministra vnitra Václava Grulicha. Informovala o tom ČTK s tím, že Vacek, známý svým bojem proti nebezpečí drog, prohlásil bez dalšího upřesnění, že "na vnitro jde dělat odbornou práci". Jiří Vacek již na ministerstvu vnitra v minulosti působil, mimo jiné jako poradce federálního ministra vnitra Jána Langoše a náměstek ministra vnitra Jana Rumla. Působil též jako ředitel městské policie v Liberci a jako poradce ministra obrany Miloslava Výborného.

Ministr zemědělství chce kandidovat do Senátu

Ministr zemědělství Jan Fencl je rozhodnut kandidovat do Senátu v listopadových senátních volbách. Prošel stranickými primárními volbami a měl by kandidovat za sociální demokracii v Kutné Hoře. Toho, že postavení ministra a senátora půjde těžko skloubit, se Jan Fencl neobává.

Do senátních voleb se menší strany asi dohodnou na společné strategii

Jak uvedl ve čtvrtek pro ČTK senátor Unie svobody Vladimír Zeman, menší strany se v listopadových senátních volbách asi dohodnou na společné volební strategii a rozdělí si jednotlivé volební obvody, v nichž proti sobě nebudou stavět protikandidáty. Dohodu by měly podle něj uzavřít Unie svobody, KDU-ČSL, ODA, DEU a občanské sdružení Archa na podporu svobodné společnosti, založené bývalými členy ODA.

KSČM chce ČSSD umožnit slíbené změny

Komunistická strana Čech a Moravy chce podle místopředsedy Vlastimila Balína umožnit sociální demokracii uskutečnit pozitivní změny, které slíbila voličům při předčasných červnových volbách, přestože má výhrady k takzvané opoziční smlouvě uzavřené ČSSD a ODS. Řekl to na tiskové konferenci ve čtvrtek v Praze místopředseda KSČM Vlastimil Balín.

Místopředseda komunistů rovněž pochválil ministra spravedlnosti Otakara Motejla. Vyzdvihl ministrovu snahu po zrychlení soudního řízení, od něhož si slibuje především uzavření případů, které se léta vlečou.

Podle Vlastimila Balína má Komunistická strana Čech a Moravy informace o "iniciování" smluv mezi Občanskou demokratickou stranou a Českou stranou sociálně demokratickou na úrovni měst a obcí ve východních, západních a jižních Čechách v souvislosti s podzimními komunálními volbami. Informace bude dále prověřovat.

Situace po sesuvu horniny do důlní jámy v Orlové

Kráter na místě větrací důlní jámy Doubrava na Orlovsku se podle čtvrtečních informací již viditelně nerozšiřuje. K sesuvu horniny do důlní jámy, do hloubky téměř 1200 metrů, došlo v úterý po 04:00. Byli při tom lehce zraněni dva lidé. Po sesuvu se vytvořil kráter, který se postupně rozšiřoval, až dosáhl rozměrů 62 krát 49 metrů na povrchu a 36 metrů do hloubky. Vedení společnosti předpokládá, že hornická činnost bude v lokalitě Doubrava, patřící pod Důl ČSA, opět obnovena v pondělí 3. srpna.

ČNB ponechává úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek posoudila aktuální měnovou situaci. Výhled inflace označila za pozitivní a rozhodla se ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. ČTK o tom informoval mluvčí ČNB Martin Švehla. Rada konstatovala, že vývoj čisté inflace je v souladu s inflačními cíli ČNB. "Koncem roku 1998 bude hodnota čisté inflace pravděpodobně v dolní části cílového intervalu," doplnil Švehla.

Dovoz ropy z Ruska klesá

Dovoz ropy a příbuzných produktů klesl za prvních šest měsíců letošního roku meziročně o 5,6 procenta a dosáhl přibližně 18,8 miliardy korun. Znamenalo to čtyři procenta všech importů ČR. Vyplývá to z bulletinu, který ČTK poskytl Český statistický úřad /ČSÚ/. Stále nejvýznamnější dovoz z Ruska poklesl meziročně o 13,4 procenta, což bylo 55 procent veškerých importů uvedených výrobků.

Také dovoz zemního plynu do ČR klesá. V prvním pololetí činil přibližně 12,1 miliardy korun, což bylo o 8,3 procenta méně než v lednu až červnu loňského roku. Představovalo to 2,6 procenta všech importů do tuzemska. Podle informací ČSÚ bylo tradičně hlavním dodavatelem Rusko s 84,4procentním podílem na všech dovozech. Proud ruského plynu do tuzemska se ve sledovaném období snížil o 8,1 procenta na 10,2 miliardy Kč.

Ministr Grégr chce výhodnými pobídkami přilákat zahraniční investory

Nová vláda bude usilovat o zlepšení podmínek pro vstup zahraničních investorů. Zatímco dosud činila spodní hranice pro poskytnutí investičních výhod 25 miliónů dolarů, ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr chce navrhnout vládě její snížení až na deset miliónů dolarů. Ministr to uvedl při své pracovní návštěvě ve Škodě Auto.

Fitch IBCA snížila Komerční bance rating z D na D/E

Ratingová agentura Fitch IBCA snížila k 24. červenci Komerční bance (KB) individuální rating, tj.hodnocení finanční síly, z dosavadní úrovně D s negativním výhledem na D/E. Komerční banka vykázala v pololetí podle mezinárodních účetních standardů (IAS) ztrátu 9,533 miliardy korun. Ve srovnatelném období loňského roku vykázala banka podle IAS čistý zisk 1,807 miliardy korun.

Devizové rezervy k 30.červnu klesly na 10,814 mld.USD

Devizové rezervy České národní banky k 30. červnu klesly o 213 miliónů USD na 10,814 miliardy USD; na konci května činily 11,027 miliardy USD.

Případ vlastizrady došetřován v Brně

Případ bývalých komunistických funkcionářů Miloše Jakeše a Jozefa Lenárta obviněných z trestného činu vlastizrady, za který jim hrozí 15 let vězení nebo i výjimečný trest, by měl do konce září uzavřít brněnský Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Pražské městské státní zastupitelství spis před časem vrátilo do Brna k došetření. Podle informací pracovníka brněnského úřadu Eduarda Kočvary byli vyslechnuti další svědci, prostudovány materiály týkající se roku 1968 a nyní se čeká pouze na posudek znalce z oboru historie. V posudku by se měl historik vyjádřit k událostem ze srpna 1968 se zvláštním zaměřením na separátní či utajené styky nebo korespondenci československých politických představitelů s tehdejšími sovětskými orgány.

Fotograf Vladimír Lammer evokuje atmosféru srpnových událostí

Výstava 130 mnohdy zcela unikátních fotografií někdejšího fotoreportéra týdeníku Květy Vladimíra Lammera nazvaná Příběh Pražského jara 68-69 je otevřena pro veřejnost v Síni architektů Staroměstské radnice v Praze. Výstava potrvá do 29.srpna. Fotografie jsou chronologicky řazeny od prvních studentských mítinků, nadšení politiků i anonymních "lidí z ulice" při společných setkáních, přes 21.srpen, plný nevěřícího údivu přecházejícího ve zklamání a bezmocný vztek, a také smutek nad smrtí těch, které zastřelili sovětští vojáci. Následují snímky davu radujícího se z příjezdu Alexandra Dubčeka a dalších politiků z Moskvy, střídané opět zasmušilostí, když politikové vysvětlují novinářům, "že jsme v Moskvě nevyhráli". Lammer také nabízí zcela jedinečné fotografie ze zasedání parlamentu, kde se 18.října 1968 hlasovalo o přijetí smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk na území České republiky. Byl totiž jediným fotografem, který se na toto zasedání dostal.

Kněz Halík odjíždí na setkání světových náboženství do Japonska

Prezident České křesťanské akademie, sociolog, a katolický duchovní Tomáš Halík odcestoval na setkání představitelů světových náboženství do Japonska. Vrcholný reprezentant tamního buddhismu Eshinu Watanabe má od Halíka obdržet osobní pozvání českého prezidenta Václava Havla na pražskou konferenci Forum 2000. Tomáš Halík ČTK řekl, že v Japonsku promluví v buddhistickém klášteře u Kjóta, účastní se vzpomínkového shromáždění v Hirošimě, navštíví několik univerzit a vystoupí v diskusním pořadu tamní televize.

Romské problémy v Jablonci

Podle mluvčí Městského úřadu v Jablonci nad Nisou mají romské rodiny v tomto městě mezi sebou problémy. "Stížnosti jsou především na nepořádek a zvýšený hluk. Mezi Romy je jen málo bezproblémových rodin," uvedla mluvčí Jana Matěchová. V jabloneckém okrese žije necelých 5000 Romů, z toho přímo ve městě asi polovina. Matěchová pro ČTK dále uvedla, že v celém Jablonci si slušným podnikáním vydělávají pouze asi čtyři rodiny. Mimo problémů s dětskou kriminalitou a hlavně krádežemi propadají podle ní Romové stále častěji závislosti na návykových látkách.

V IKEM budou obnoveny transplantace ledvin

V pražskému Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) budou obnoveny ode dneška transplantace ledvin. Povolil to ve čtvrtek hygienik hlavního města Prahy Vladimír Polanecký. Tyto výkony zde byly zastaveny poté, co čtyři pacienti největšího českého transplantačního centra zemřeli po transplantaci ledvin na zápal plic způsobený legionellou.

Žloutenka typu C na Zlínsku

Již pět případů závažného onemocnění žloutenkou typu C zaregistrovali letos zdravotníci ve zlínském okrese. Nemoc je přenosná infikovanou krví, například narkomanů, používajících společné jehly a injekční stříkačky. "Na rozdíl od známé žloutenky typu A a B se toto onemocnění běžně v České republice nevyskytuje - loni bylo zaregistrováno zhruba 150 případů na celém území," informovala ČTK zlínská okresní hygienička Olga Gröschlová. Na infekčním oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně ošetřovali se žloutenkou typu C jen mladé lidi ve věku 20 až 22 let. "Asi v polovině případů lze nemoc odléčit. Hospitalizace trvá zhruba měsíc a nasazené léky a laboratorní testy jsou značně drahé. V případě chronického průběhu je léčba výrazně dražší a pacienta i po propuštění z nemocnice musíme nadále sledovat," sdělila ČTK lékařka Lenka Kadlecová.

Budou jednotné maturitní testy?

České středoškoláky, kteří budou maturovat v roce 2001, čekají pravděpodobně jednotné maturitní testy. Letošní experimentální testy z českého i cizího jazyka a matematiky, které vypracovalo zhruba 92 procent maturantů, totiž podle náměstka ministra školství Petra Roupce potvrdily, že zavedení jednotných, celorepublikově srovnatelných a uznávaných maturit je nezbytné.

Mínění - důchody, platy státních zaměstnanců

Podle průzkumu Institutu pro výzkumn veřejného mínění 62 procent občanů se domnívá, že by se mělo vyhovět důchodcům, kteří vyjadřují nespokojenost se svými důchody. Se zvýšením důchodů nesouhlasí 30 % dotázaných. Požadavky státních zaměstnanců nespokojených se svým platem by podpořilo 45 procent respondentů, 42 % vyjádřilo opak. Potřebné finanční prostředky na navýšení platů důchodců a státních zaměstnanců by se podle téměř třetiny občanů získaly důsledným výběrem daní a zabráněním daňových úniků. Další finance by podle respondentů mohly plynout i ze státní rozpočtu, z výnosů privatizace a redukce státního aparátu.

Nejvěrnější voliče má KSČM a ODS

Nejvěrnější voliče má Komunistická strana Čech a Moravy, kterou ve volbách před dvěma lety volilo 80 procent jejích současných voličů. Téměř stejného výsledku dosáhla Občanská demokratická strana, které zůstalo 78 procent věrných voličů. Mnoho vytrvalých přívrženců mají také lidovci, které opětovně volily dvě třetiny jejich voličů. Vyplývá to z povolebního průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. Vítěze letošních voleb - ČSSD - volilo v roce 1996 jen 47 procent jejích současných voličů. Bývalí voliči ODS tvoří 16 procent současných voličů ČSSD, 13 procent pak ti, kteří minule vůbec nevolili.

Informace pražské policie

Pražská policie má k dispozici speciální policejní útvar, který je cvičen na zásahy proti velkému počtu lidí ohrožujících veřejných pořádek, například proti agresívnímu davu demonstrantů nebo proti větší skupině útočníků demolujících majetek. Informoval o tom zástupce vedoucího pražské pořádkové policie Jan Brajer. Tento útvar podle něj vznikl rozšířením stálé pořádkové jednotky pražské policie za poslední zhruba měsíc a půl ze 120 na 340 lidí. Jednotka byla posílena o policisty z jiných útvarů z celé republiky.

Lidé v poslední době projevují stále menší ochotu spolupracovat s policisty a podrobovat se policejním příkazům. Svědčí o tom statistické údaje, se kterými novináře seznámil zástupce vedoucího pražské pořádkové policie Jan Brajer. Podle jeho slov se pražští policisté za první pololetí letošního roku setkali s 924 případy, kdy lidé odmítli uposlechnout jejich výzvy a poskytnout vysvětlení k nějaké události, nebo se na výzvu nedostavili na policejní služebnu k sepsání protokolu. Vyhovět policistům tak letos odmítlo o 159 lidí více než za stejné období loňského roku. Důvodem, proč lidé nejsou ochotni pomáhat polici, je podle Brajera obava, že tím ztratí mnoho času. Situaci by podle něj mohlo zlepšit zjednodušení trestního řízení.

Celkový počet dopravních nehod na území Prahy za letošní první pololetí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku mírně vzrostl. Současně se snížil počet lidí, kteří na silnicích v důsledku havárií zahynuli nebo utrpěli zranění. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval vedoucí pražského dopravního inspektorátu Zdeněk Bezouška. Podle policejních statistik se letos v Praze stalo 19.811 dopravních nehod, což je o 291 více než loni. Na následky nehod za první polovinu letošního roku zemřelo 31 lidí, tedy o 12 méně než v předchozím roce.

Legální oprávnění k držení střelné zbraně má v současnosti na území hlavního města 41.600 lidí, což je o 1100 osob více než loni. Novináře o tom informoval Luděk Hnilička z pražské policejní správy. Dodal, že pražští držitelé zbrojních průkazů vlastní 60.800 střelných zbraní. V Praze je nyní evidováno 17 legálních střelnic.

Kontrola dálničních známek na jižní Moravě

Při dopravně-bezpečnostní akci koncem minulého týdne na jižní Moravě zjistili policisté, že řidiči se vydávají na cestu po dálnici, aniž by měli svůj vůz opatřený povinnou známkou. Za jediný den zastavili 177 takových řidičů, z toho 80 byli cizinci. Uvedla to na tiskové konferenci v Brně jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková. Dodala, že policisté hodlají v budoucnu organizovat podobné akce častěji.

A ještě předpověď počasí pro ČR na pátek:

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty vystoupí na 21 až 25 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.