Zprávy pátek, 31. prosince 1999

Zprávy 31.12.99

Při sledování silvestrovské zpravodajské relace vás vítá Evelina Himalová. Úvodem krátce k některým tématům...

A nyní zprávy podrobné:

ČR poskytne Francii postižené ničivou vichřicí humanitární pomoc Česká republika pošle Francii, kterou zasáhly ničivé vichřice, humanitární pomoc v podobě devíti elektrických generátorů. Konvoj asi tří tatrovek by měl do Francie vyrazit v pátek nebo v sobotu. ČTK o připravované pomoci informoval mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Dopravu generátorů podle něj fyzicky zajišťuje ministerstvo obrany, přičemž resort zahraničí hradí například náklady na transport.

Ministr zahraničí ČR Jan Kavan bude v lednu jednat v Egyptě o vzájemných vztazích obou zemí

O vzájemných vztazích s Egyptem, nejvýznamnějším hospodářským partnerem ČR mezi arabskými státy, pojede v lednu jednat do Káhiry ministr zahraničí Jan Kavan. Během oficiální návštěvy ve dnech 23. až 24. ledna se setká se svým protějškem Amrem Músou a dalšími egyptskými představiteli. Bližší podrobnosti oznámí ministerstvo později. Český ministr zahraničí byl na oficiální návštěvě Egypta naposledy v roce 1993.

Vojenská policie by v budoucnu měla pomáhat při zajišťování ochrany ústavních činitelů přepravovaných vojenskými dopravními letadly

Při zajišťování ochrany vojenských dopravních letadel určených pro přepravu ústavních činitelů a vojenských objektů pro jejich odbavení by měla v budoucnosti pomáhat Vojenská policie. Má jí to umožnit vládní předloha, jejíž návrh v těchto dnech obdrželi poslanci. Dolní parlamentní komora by ho mohla v prvním čtení posoudit v lednu. Ochranu zmíněných letadel a objektů by měla Vojenská policie zajišťovat vždy do chvíle, než je Policie ČR před jejich využitím prohlédne.

Zřejmě až od druhé půli příštího roku bude moci přejít civilně-správní část CO z působnosti resortu obrany pod ministerstvo vnitra

Původně zamýšlený termín 1.ledna 2000 pro přechod civilně-správní části Civilní obrany (CO) z působnosti resortu obrany pod ministerstvo vnitra bude muset být posunut přesto, že ministerstvo vnitra je na tuto změnu organizačně připraveno. Ta se totiž může uskutečnit až po přijetí příslušných zákonů.

Vydávání informačního měsíčníku chystá v souvislosti s naplňováním zákona o svobodném přístupu k informacím pražský magistrát

V souvislosti s naplňováním zákona o svobodném přístupu k informacím chystá Magistrát hl.m.Prahy vydávání informačního měsíčníku. Ale již nyní mohou lidé najít například městské vyhlášky a usnesení radních a zastupitelů na internetových stránkách hlavního města. Občané, kteří budou o informace žádat, však za činnost úředníků zaplatí. ČTK to řekla vedoucí magistrátního odboru pro styk s veřejností Terezie Jungrová. Lidé budou podle ní platit za kopírování, tisk z počítače a za diskety.

Výšková budova Českého rozhlasu v Praze na Pankráci konečně prodána

Závěrečné dokumenty prodeje výškové budovy Českého rozhlasu v Praze na Pankráci byly podepsány. Svými podpisy je potvrdili generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík a předseda představenstva akciové společnosti ECM Radio Plaza Milan Janků. Společnost ECM zároveň k 30.prosinci 1999 převedla na účet Českého rozhlasu poslední splátku za tuto budovu ve výši 228 a půl milionu korun.

Ústecký primátor Miroslav Pátek kritizuje rozhodnutí prezidenta Václava Havla zastavit trestní stíhání Romky obviněné ze slovního hanobení rasy a národa

Zastavením trestního stíhání romské ženy z ústecké Matiční ulice povýšil podle primátora Miroslava Pátka (ODS) prezident Václav Havel její výrok "..jste sviňáci, Češi" na legitimní výrazový prostředek. Pátek to ve čtvrtek sdělil novinářům s tím, že "v řadách problémových občanů to může vzbudit pocit, že slova podobného obsahu lze běžně používat". Prezident Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky obecního domu v Matiční ulici, která byla začátkem prosince obviněna z hanobení rasy a národa.

Novým výkonným místopředsedou vládní meziresortní komise pro záležitosti romské komunity se od začátku roku 2000 stane Roman Krištof

Redaktor časopisu Romano hangos Roman Krištof nahradí od začátku roku 2000 ve funkci dosavadní výkonnou místopředsedkyni vládní meziresortní komise pro záležitosti romské komunity Ivu Pellarovou, která ukončila činnost v komisi z rodinných důvodů. Romská komise pracuje již od poloviny prosince v značně pozměněné sestavě.

Ministerstvo financí přidělilo Ostravě 98 miliónů na poskytování bezúročných půjček občanům, kteří nedostali nejméně dva měsíce mzdy od svých zaměstnavatelů Osmadevadesát miliónů korun přidělilo ministerstvo financí ostravské radnici na poskytování bezúročných půjček občanům, kterým jejich zaměstnavatelé více než dva měsíce nevyplácejí mzdy. Neexistuje však žádná analýza, odhadující kolik lidí má na půjčku nárok. Podle ostravských úředníků rozhodlo o přidělení 98 miliónů ministerstvo financí. To však tvrdí, že si Ostrava částku stanovila sama.

ČLK nesouhlasí s vládním vyhlášením cen zdravotní péče na první pololetí roku 2000

Česká lékařská komora (ČLK) nesouhlasí s cenami péče, které vyhlásila vláda na první pololetí 2000. ČTK to řekl mluvčí komory Pavel Kubíček. "Stagnace cen povede k dalšímu zhoršení zdravotní péče," vysvětlil. Komora to sdělila vicepremiéru Vladimíru Špidlovi, který podle Kubíčka rovněž nepovažuje toto rozhodnutí vlády za ideální a vysvětluje je snahou udržet stabilitu systému zdravotnictví.

Počet lidí postižených respiračními onemocněními a chorobami z nachlazení na severu Čech v tomto týdnu poklesl

Přestože lékařské pohotovosti v severních Čechách jsou přeplněné pacienty postiženými respiračními onemocněními a chorobami z nachlazení, chřipková epidemie v Liberci, Jablonci nad Nisou ani v České Lípě dosud nevypukla. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytly tamní okresní hygienické stanice. V okrese Liberec připadá na 100.000 obyvatel 2199 nemocných.

Záchranná služba a nemocnice jsou připraveny na zvýšený počet poranění a akutních případů o silvestrovské noci

Zaměstnanci záchranných služeb a nemocnic jsou schopni zvládnout zvýšený počet poranění a dalších akutních případů o letošní silvestrovské noci. Náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát ve čtvrtek ČTK informoval, že v noci z 31. prosince 1999 na 1. leden 2000 budou na pohotovostech sloužit zkušení pracovníci a posílena lékařská služba zejména na chirurgických odděleních.

Nový rok by lidé na Českomoravské vysočině měli vítat střídmě

Na celém území Českomoravské vysočiny byly zrušeny záchytné protialkoholní stanice. Lidé by tam proto měli slavit příchod roku 2000 střídmě a bez výtržností, protože nadmíru opilé výtržníky budou policisté dopravovat na protialkoholní stanice do vzdálených krajských měst. Za noc strávenou mimo domov opilec zaplatí jako v luxusním hotelu: přes 5000 korun. Poslední společná záchytka byla letos zrušena z ekonomických důvodů v Havlíčkově Brodě.

První dítě roku 2000 nemá být předmětem soutěžení mezi pražskými porodnicemi

O první dítě roku 2000 porodníci z pražských porodnic soutěžit nechtějí a porod usměrňovat nebudou. Vyplynulo to ze čtvrteční ankety ČTK v sedmi pražských porodnicích. "My se toho šílenství neúčastňujeme. Na příval maminek jsme připraveni, ale nehodláme ovlivňovat čas porodu ani urychlováním, ani zdržováním," řekl ČTK lékař z gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Motol Jiří Horák.

Radiožurnál Českého rozhlasu ohlásí dělovou ranou začátek nového roku 2000 Výstřelem z historického děla ohlásí tak jako před sto lety půlnoc z 31. prosince na 1.leden Radiožurnál Českého rozhlasu (ČRo). Dělová rána tak oznámí půlnoc, kdy se v digitálním kalendáři změní tři devítky na tři nuly nejen Pražanům, ale prostřednictvím přímého přenosu o půlnoci z 31.prosince i posluchačům v celé republice.

Jak vypadal Silvestr v Praze před 100 lety?

Před sto lety nepoznamenaly pražské silvestrovské oslavy žádné pouliční incidenty ani hospodské rvačky. Češi a Němci, obyvatelé tehdejší Prahy, přivítali příchod roku 1900 v hostincích, kabaretech, divadlech a společenských sálech, vzhledem ke vzájemným národnostním rozepřím však odděleně. "Zábavní místnosti, divadla, chantanty a hostince byly přečetně navštíveny a veselý zpěv ozýval se ze všech stran až dlouho do rána," konstatovaly 2. ledna 1900 noviny Národní politika.

Silvestr v Ústí nad Labem před sto lety...

Na Silvestra roku 1899 mělo Ústí nad Labem pro svých tehdejších 34.000 obyvatel zhruba 150 hospod, restaurací a nevěstinců. Dnes má stotisícové město na Labi zhruba stovku těchto zařízení. Městský archivář Vladimír Kaiser s odkazem na dobový tisk a další dokumenty ČTK řekl, že městská honorace slavila konec roku 1899 ve výletním zámečku Větruše, který byl v té době "tříletou" novostavbou.

...a v roce 1999? - Anonym vyhrožuje výbuchy, ke kterým by mělo v Ústí nad Labem na Silvestra dojít

Ústecké policejní ředitelství potvrdilo, že 24.prosince oznámil telefonicky telefonicky mužský hlas výbuch bomb na několika místech Ústí nad Labem na Silvestra. Podle policie a ústeckého magistrátu tyto výhrůžky neohrozí novoroční oslavy. Policie, jak sdělilo ústecké ředitelství, udělá vše, aby zajistila bezpečnost občanů, proto ani nikdo z představitelů města nemusí přerušit dovolenou. Podle tajemníka magistrátu Milana Zemaníka, oslavy Silvestra organizují soukromé firmy a bezpečnost občanů zajišťuje ze zákona policie. Zemaník tudíž nevidí důvod, proč by město mělo oslavy Silvestra za této situace jakkoliv omezovat či zakazovat.

Na hranici mezi českým Hřenskem a německou obcí Schöna bude i na Silvestra a na Nový rok v provozu pohraniční přívoz

Pohraniční přívoz mezi českým Hřenskem a německou obcí Schöna bude převážet pasažéry denně od 09:00 do 18:00 i o nadcházejícím Silvestru a Novém roce. Šéf severočeské cizinecké a pohraniční policie Milan Babičík ve čtvrtek ČTK řekl, že i o těchto svátcích na něj policisté dohlédnou, protože v letošním roce se přívoz pokusilo zneužít k ilegálnímu přechodu hranice již na 300 uprchlíků bez cestovní dokladů. Přívoz, který má charakter turistické stezky pro pěší, cyklisty a tělesně postižené občany na invalidních vozíčcích, byl po dlouhé době obnoven v květnu 1997.

Zhruba polovina lidí se nesprávně domnívá, že začátkem milénia je 1.leden 2000

Zhruba polovina lidí považuje nesprávně za začátek milénia už 1.leden 2000 a necelá třetina občanů ČR očekává při přechodu na rok 2000 problémy s počítači. Téměř polovina lidí se obává, že příští století přinese katastrofy, jako byly ve století dvacátém světové války, a třetina očekává v příštím roce zlepšení poměrů v ČR. Vyplývá to ze čtvrtečního bleskového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) pro Český rozhlas a Českou televizi, jenž má ČTK k dispozici.

Soubor Státní opery Praha odcestoval k hostování do Japonska

Na umělecké turné do Japonska odcestoval ve čtvrtek soubor Státní opery Praha. V celkem patnácti městech jeho členové uvedou během téměř čtyř týdnů sedmkrát klasickou operetu Johanna Strausse Netopýr a jedenáct představení opery Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna.

Ze sportu:

Florbalistky Tatranu Střešovice porazily na Poháru mistryň evropských zemí v Bernu v zápase o třetí místo norský celek IK Akerselva 3:2 a dosáhly tak historického úspěchu. V předešlých čtyřech letech, kdy v PMEZ startovaly, se Pražankám nikdy nepodařilo postoupit mezi nejlepší čtyřku.

Hned druhý den nového roku čeká na přední světové cyklokrosaře pátý závod Světového poháru, který absolvují v Zeddamu v Nizozemsku. Český reprezentační trenér Petr Klouček nominoval do závodu pětici Petr Dlask, Jiří Pospíšil, Kamil Ausbuher, Radomír Šimůnek a Václav Metlička. Původně měl v českém dresu startovat Václav Ježek, ale o možnost získat body jej připravila nemoc, takže se do celku opět vrátil Metlička.

Deset českých reprezentantů se zúčastní prvního dílu Světového poháru biatlonistů v roce 2000. V německém Oberhofu se od 5. do 9. ledna představí Petr Garabík, Ivan Masařík, Roman Dostál, Zdeněk Vítek, Marian Málek, Kateřina Losmanová, Jitka Šimůnková, Irena Česneková, Eva Háková a Radka Doskočilová.

Nepostradatelní jsou zřejmě čeští hokejisté Patrik Eliáš a Petr Sýkora pro tým New Jersey Devils. Ve středečním utkání zámořské NHL rozhodl Eliáš jen devatenáct sekund po začátku prodloužení svou druhou brankou o výhře Devils nad Bostonem 5:4, Sýkora, s pěti střelami nejaktivnější hráč New Jersey, pak jeho výkon podpořil brankou a dvěma asistencemi. Z osmi středečních zápasů jich polovina skončila výhrou jednoho ze soupeřů až v prodloužení.

Ani jedinou branku nevstřelily české hokejové reprezentantky v základní části Vánočního poháru v německém Füssenu. Po dvou vysokých porážkách, 0:9 s Německem a 0:14 se Spojenými státy americkými, prohrály ve středečním utkání se Švýcarskem 0:3. Ve finále turnaje se střetnou hráčky USA se Švýcarskem, hokejistky ČR nastoupí v boji o konečné třetí místo proti domácímu Německu.

A ještě o počasí:

V České republice má být na Silvestra, tedy v poslední den roku 1999, oblačno až zataženo, ve vyšších polohách se sněhovými přeháňkami nebo sněžením. Teploty se budou pohybovat od minus tří do jednoho stupně Celsia.

Lyžařům nabízejí všechny moravské a české hory v závěru roku výborné sněhové podmínky. Podle informací pracovníků Horské služby si však návštěvníci Jeseníků musí dávat pozor na laviny. V Krušných horách naopak na nezpevněný sněhový podklad, který je častou příčinou úrazů. Na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně a Peci je 50-60, v Deštném a Říčkách v Orlických horách je 60 a v Krušných horách leží 70-95 centimetrů sněhu. Střediska Jizerských hor pokrývá 40 až 50 centimetrů silná sněhová pokrývka, která na vrcholech hor dosahuje až 60ti centimetrů. Železná Ruda hlásí 80, Churáňov a Zadov v jižní části Šumavy také shodně 60 centimetrů sněhu.

Tolik zprávy, které připravila Evelina Himalová.