Zprávy pondělí, 01. června 1998

Zprávy 1.6.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobně:

Vláda pravého středu je podle Špidly opakováním toho, co bylo

Případná povolební vláda pravého středu, na níž by se podílely ODS, Unie svobody a KDU-ČSL, by podle místopředsedy ČSSD Vladimíra Špidly v jiné podobě opakovala tentýž koaliční systém a totéž pojetí politiky, jaké bylo před volbami. To je pojetí, které vedlo k politické krizi a k předčasným volbám, řekl dále Špidla v nedělním diskusním pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní. Možnost vlády pravého středu zmínil v pořadu ministr obrany a člen unie Michal Lobkowicz. Vysvětlil, že zmíněná vláda je pro unii prioritou. Za blízkého partnera své strany označil KDU-ČSL. Poznamenal rovněž, že ideově je unii blízká i ODS. Z ministrova vyjádření vyplynulo, že spolupráci obou stran by však umožnilo až ustoupení ODS od konfrontační politiky. Špidla znovu odmítl povolební koalici ČSSD a ODS, když o ní prohlásil, že není variantou budoucího politického vývoje. Připomněl, že dlouhodobým cílem ČSSD je koalice s lidovci. Nevyloučil ani to, že ČSSD by mohla vést jednání o podpoře i se stranou Důchodci za životní jistoty.

Podle Špidly je Unie svobody nečitelná, a proto ztrácí podporu

Jednu z příčin poklesu volebních preferencí Unie svobody a naopak posílení pozic Občanské demokratické strany spatřuje místopředseda sociální demokracie Vladimír Špidla v tom, že unie je nejasná a nečitelná. Pravicoví voliči podle něho dospěli k závěru, že čitelná je pro ně naopak ODS. Špidla se v tomto smyslu vyjádřil v nedělním diskusním pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní. Ministr obrany a člen unie Michal Lobkowicz ve stejném pořadu poznamenal, že lidé si přejí změnu a že někdo si myslel, že by jí mohla být ČSSD. Když se jako alternativa objevila unie, zaznamenala ve volebních preferencích boom, který se promítl v původně až, jak uvedl, nerealistických 18 procent podpory voličů.

Místopředseda sociální demokracie Vladimír Špidla by považoval za politicky neobvyklé a za jistý exces, kdyby prezident republiky pověřil sestavením povolební vlády někoho jiného než šéfa nejsilnější politické strany. Špidla v pořadu televize Nova poznamenal, že sestavení vlády se odehrává na základě volebních výsledků. Připustil ovšem, že Ústava hlavě stát umožňuje, aby sestavením vlády pověřila kohokoliv.

ČSSD, možný vítěz parlamentních voleb, opakovaně popřela snahu omezit po volbách pozici centrální banky. Potvrdila však záměr vést mezi vládou a ČNB v budoucnu širší dialog o měnové politice. V diskusním pořadu 7 čili Sedm dní to uvedl místopředseda ČSSD Vladimír Špidla. Podle něj by vláda mohla s ČNB více diskutovat o nastavení úrokových sazeb, a tím i o inflaci, hospodářském růstu a nezaměstnanosti.

Média přispěla k negativnímu vnímání předvolební kampaně.

Účastníci pořadu České televize V pravé poledne se shodli na tom, že média výraznou měrou přispěla k negativnímu vnímání předvolební kampaně. Nezávislý poslanec Jozef Wagner (dříve ČSSD) navíc vyjádřil přesvědčení, že média se chovají tak, jakoby už vzala volební výsledek za hotový a nedávají voličům šanci svobodně se rozhodnout. "Média mají strašlivou moc v ruce. Daleko větší moc než politické strany a v jejich rukou je šance hovořit o vážných věcech a o tom, co nás po volbách čeká v té či oné variantě," řekl poslanec.

Více než 35 procent občanů chce koalici ČSSD, KDU-ČSL a DŽJ

Více než 35 procent občanů České republiky považuje za nejvhodnější povolební koalici sociálních demokratů, lidovců a strany Důchodci za životní jistoty (DŽJ). Koalici ODS, Unie svobody a lidovců by spíše uvítalo 30 procent lidí. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který pro Český rozhlas 1-Radiožurnál, televizi Nova a časopis Týden zpracovala agentura Sofres-Factum. Podle autora průzkumu Stanislava Hampla se žádná z možných koalic nesetkala s většinovou podporou veřejnosti. Hampl řekl, že přijatelnější jsou ty koalice, jež jsou politicky nebo ideově vyhraněnější. Jiné koalice jako spojenectví ČSSD, Unie svobody a KDU-ČSL nebo ČSSD, KSČM a DŽJ se setkávají s ještě menší podporou veřejnosti. Byly by dobré asi podle pětiny dotázaných. Úplně nejméně by občané podle Hampla přivítali tzv.velkou koalici ČSSD a ODS. "To by se setkalo s příznivou odezvou v současnosti u zhruba desetiny naší veřejnosti," řekl Hampl.

Sofres-Factum: Jen čtyři se sedmi šéfů stran straně prospívají

Pouze čtyři ze sedmi předsedů nejvýznamnějších politických stran svým subjektům spíše prospívají, než škodí. Jde o předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe, ODS Václava Klause, Unie svobody Jana Rumla a předsedu Důchodců za životní jistoty Eduarda Kremličku. Vyplývá to z šetření, které agentura Sofres-Factum exkluzívně zpracovala pro Český rozhlas 1 Radiožurnál, televizi Nova a časopis Týden. Poměrně dobře je hodnocen Václav Klaus. Největší kritiku ze strany vlastních příznivců výzkum zaznamenal u šéfa ČSSD Miloše Zemana. Důvodem je podle zpracovatelů šetření především jeho chování v tzv. bamberské aféře.

Zeman: Ruml by neměl "blábolit" a patří na psychiatrickou kliniku

Ostrou kritiku na adresu předsedy Unie svobody Jana Rumla, který nedávno vyjádřil obavy z možné spolupráce mezi ČSSD a ODS, vznesl v rozhovoru pro ČTK šéf sociální demokracie Miloš Zeman. Ten podezření nejen popřel, ale zároveň uvedl, že Jan Ruml patří na "psychiatrickou kliniku" a v žádném případě by neměl "blábolit nic o jiných stranách", které jsou prý slušnější, než Unie svobody. "Odmítám spekulace, které vycházejí z unie a konkrétně od Jana Rumla. Přiznám se, že kdybych byl v čele ministerstva vnitra šest let, odpovídal za obecnou kriminalitu, za boj s hospodářskou kriminalitou, tak dnes nemám drzost dělat předsedu politické strany," řekl Zeman.

Ruml: ČSSD by se měla s protivníky měřit pouze programem

Sociální demokracie by se podle předsedy Unie svobody Jana Rumla měla s jinými stranami měřit programem a nikoliv osobními konfrontacemi. Řekl to v reakci na slovní útok šéfa ČSSD Miloše Zemana, který o Rumlovi prohlásil, že patří na psychiatrickou kliniku. Zemanův výpad ukazuje podle předsedy unie "hloubku jeho lidského propadu" a Ruml, který prý na jeho slova nehodlá kontrovat něčím ostřejším, nechce na útok odpovědět ani trestním oznámením.

ČSSD nemá podle Lobkowizce zodpovědný přístup k armádě

Česká strana sociálně demokratická nemá podle ministra obrany Michala Lobkowicze zodpovědný přístup k armádě. K tomuto závěru jej prý přivedla skutečnost, že ČSSD, která aspiruje na to, stát se vládní stranou, nebyla dosud schopna stanovit svého stínového ministra obrany. "Mnohokrát jsem to veřejně kritizoval a považuji za velmi špatné, že se v celé věci i tak nic nezměnilo," řekl ministr v neděli v Brně, kde se jako jihomoravský leader Unie svobody spolupodílel na zahájení její volební kampaně.

Ministr obrany Michal Lobkowicz připravuje takzvanou závěť, která by měla obsahovat soubor doporučení pro jeho nástupce v čele armádního resortu. Lobkowicz to v neděli řekl novinářům. "Rád bych nasměroval svého nástupce, aby pokračoval v našem úsilí, abychom měli armádu spíše menšího rozsahu,...armádu založenou na moderních technologiích a kvalitních lidech," prohlásil Lobkowicz. Ministr nevyloučil, že svému nástupci navrhne kromě systémových změn na ministerstvu a v armádě také konkrétní personální změny.

Honajzer čelí podezření, že opsal část své doktorandské práce

Jihomoravský kandidát Unie svobody do nadcházejících sněmovních voleb a bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Honajzer čelí podezření, že před třemi lety, kdy získal doktorát z filozofie, část své dizertační práce přejal a opsal z bakalářské práce jednoho ze studentů. Vyplývá to ze srovnání obou prací, které má ČTK k dispozici, a potvrzují to i akademičtí funkcionáři a učitelé, kteří práce četli. Honajzer však tvrdí, že se žádného podvodu nedopustil, a za zveřejněním kauzy vidí politický útok, který jej má diskreditovat před volbami.

Vláda čeká, že lidé po zdražení energií začnou méně utrácet

Zvýšení cen energií a nájemného, k němuž má dojít 1.července, letos nejvýrazněji ovlivní index spotřebitelských cen. Vláda si od tohoto kroku slibuje, že lidé nejen začnou více šetřit s elektřinou a plynem, ale budou kvůli němu méně utrácet i za jiné výdaje. Vyplývá to z materiálu Kvantifikovaná představa vlády o zvýšení regulovaných cen a o doprovodných sociálních opatřeních, kterou má ČTK k dispozici. Podle odhadu ministerstva financí se zvýšení cen nájemného a zemního plynu o 27 procent a elektřiny o 24 procenta promítne do indexu spotřebitelských cen 2,024 procentního bodu, přičemž míra inflace má letos činit 11,3 procenta. Vláda očekává, že skokový nárůst indexu spotřebitelských cen vyvolá tlak na rychlejší růst mezd, na druhé straně však přinese i žádoucí změnu struktury v domácí poptávce. Lidé omezí své výdaje, což zmírní schodek obchodní bilance, aniž by se snížila Konkurenční schopnost domácích výrobců.

Neubauer a Stoiber se neshodli na hodnocení deklarace

Bavorský premiér Edmund Stoiber a předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL) Franz Neubauer se v neděli zásadně rozešli při hodnocení česko-německé deklarace. V projevech na hlavním shromáždění letošních 49.sudetoněmeckých dnů v Norimberku konstatoval Stoiber, že deklarace přinesla několik významných pokroků, zatímco podle Neubauera se potvrdil názor SL, že dokument nemůže přispět k urovnání česko-německých vztahů.

Gerontologové vyzvali k vypracování politiky pro seniory

Na diskriminující přístup k seniorům, bezkoncepčnost ve zdravotnictví a nedostatečnou komunikaci mezi resorty zdravotnictví a sociálních věcí upozornili v prohlášení účastníci pražských gerontologických dnů. Současně vyzvali zákonodárce a vládu, aby pracovali na politice pro seniory, jež by vystihla demografický vývoj. Gerontologové v prohlášení rovněž s politováním konstatují, že problematiky seniorů si někteří politici všimli až na základě současných volebních preferencí. Kritizují rovněž skutečnost, že navrhované změny v systému zdravotnictví nezohledňují potřeby a nároky chronicky nemocných občanů.

Při páteční železniční nehodě vznikla škoda za 865.000 korun

Celková škoda 865.000 korun vznikla při páteční železniční nehodě na trati mezi Sudoměřicemi u Tábora a Chotovinami, při níž vykolejily tři vozy osobního vlaku jedoucího z Benešova do Tábora. Řekl to operační důstojník jihočeské policie s odvoláním na dosavadní vyšetřování inspekce Českých drah. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a od sobotního rána již jezdí vlaky mezi Prahou a Českými Budějovicemi podle jízdního řádu, jen místem nehody projíždějí sníženou rychlostí. Příčinou nehody osobního vlaku bylo vybočení kolejových pásů a jejich deformace v důsledku teplotních změn.

Protest cyklistů

Ani rozmary počasí neodradily účastníky Jarní cyklistické vyjížďky 1998, aby při nedělní jízdě v pražských ulicích dokázali, že i jízdní kolo je plnohodnotným dopravním prostředkem. Účastníci happeningu hodlají poslat radnímu pro dopravu Luboru Pavlíčkovi otevřený dopis s podpisy, v němž upozorňují na stále se zhoršující dopravní situaci v hlavním městě.

Průměrná hrubá měsíční mzda 10.438 Kč

Průměrná hrubá měsíční mzda v letošním prvním čtvrtletí dosáhla v ekonomických subjektech s 20 a více zaměstnanci podnikatelské sféry a ve všech organizacích nepodnikatelské sféry 10.438 Kč, což oproti stejnému období loňského roku představuje vzrůst o 10,9 procenta. V podnikatelské sféře činila ve stejném období 10.894 Kč, v nepodnikatelské 8900 Kč. Spotřebitelské ceny za uvedené období vzrostly o 13,3 procenta, reálná mzda tedy poklesla celkem o 2,1 procenta, v podnikatelské sféře o 0,6 procenta a v nepodnikatelské o 7,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, které dnes uveřejnila ČTK.

Mínění - spokojenost s policií

Většina občanů je spokojena s tím, jak se policie stará o pořádek a bezpečí občanů v místě jejich bydliště. Vyplývá to z květnového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění. Spokojenost občanů s činností policistů v místě bydliště dosáhla v květnu historického maxima 47 procent. Současně poklesl počet nespokojených respondentů. Zatímco v únoru 1997 nebyla s prací policie spokojena celá polovina respondentů, letos v květnu kritizovalo policii pouze 44 procent dotázaných.

Počet zahraničních návštěvníků ČR letos stagnuje

Počty zahraničních návštěvníků ČR za první čtyři měsíce letošního roku stagnují. Celkem ČR od ledna do dubna navštívilo 29,52 miliónu zahraničních hostů, což je o 0,9 procenta méně než ve srovnatelném období roku 1997. Vyplývá to z bulletinu Českého statistického úřadu. Stagnaci zaznamenaly počty příjezdů cizinců ze sousedních zemí a ze států s vízovou povinností. Za první čtyři měsíce roku uskutečnili občané ČR 12,4 miliónu výjezdů do zahraničí, což představuje pokles o 1,8 procenta.

Ministr Sokol vyzdvihl význam Palackého pro současnost

Význam díla a politického odkazu historika a myslitele Františka Palackého vyzdvihl v neděli ministr školství Jan Sokol před účastníky slavnostního shromáždění ke 122.výročí úmrtí Otce národa u jeho hrobky v Lobkovicích na Mělnicku. Ministr označil Palackého za jednu z největších osobností českých dějin, která v mnohém předběhla dobu, za vzácnou a světlou výjimku, za vědce, který se nebál zapojit do veřejných záležitostí.

František Palacký (1798-1876) je znám především jako autor Dějin národa českého v Čechách a v Moravě. Jako politik prosazoval myšlenku přetvoření Rakouska ve federaci rovnoprávných národů, která však nebyla naplněna stejně jako jeho návrhy na demokratizaci tehdejší společnosti.

Z Pražského jara

Nejznámější melodie George Gershwina zněly v neděli při mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro ve Smetanově síni Obecního domu. S dechovou Hudbou Hradní stráže a Policie České republiky při této příležitosti koncertně vystoupila i populární zpěvačka Lucie Bílá. Z primátorské lóže jí naslouchal s Janem Koukalem i předseda ODS Václav Klaus, kterého Bílá před volbami veřejně podporuje. Poprvé s profesionálním uniformovaným orchestrem spolupracoval také dirigent Libor Pešek, netradičně oděn v bílém saku patřícím neoddělitelně k "lehčí múze".

Spejl a Hurvínek na Tchaj-wan

Spejbl s Hurvínkem a Máničkou poprvé promluví čínsky na zájezdu na Tchaj-wan, kde se zúčastní mezinárodního loutkářského festivalu. Tato populární pražská scéna tam odjíždí dnes na deset dnů a veze s sebou pásmo scének a dialogů. "Po návratu budeme od 13.června hrát opět na domácí scéně až do konce měsíce," řekl ČTK mluvčí divadla Miroslav Polák. Další zahraniční zájezd divadla se uskuteční od 2. do 9. července - a to do Kandy na loutkářský festival.

Zemřel herec Karel Augusta

V sobotu zemřel český herec Karel Augusta, který by se letos dožil 63 let. Informovala o tom v neděli Česká televize, které to oznámil Augustův syn. Do povědomí široké divácké obce se zapsal desítkami postav ve filmech, televizních inscenacích a seriálech. v televizi. Dlouho hrál jen epizodní postavy, až později dostal šanci i ve větších rolích. Ve filmu od začátku projevoval zřetelný sklon ke komice.

Ze sportu

Fotbalistům Českých Budějovic zbývá jen malá naděje na záchranu. Po bezbrankové remíze doma s Opavou ztrácejí na čtrnáctý Hradec Králové tři body, a to znamená, že musejí v posledním kole vyhrát v Brně a doufat, že Východočeši doma podlehnou Žižkovu. Definitivně se zachránily Opava a Plzeň. Do Poháru UEFA vykročili hráči Olomouce, když připravili Spartě třetí prohru v tomto ročníku.

Výsledky 29.kola první fotbalové ligy: Sigma Olomouc - Sparta Praha 1:0, FK Teplice - Jablonec nad Nisou 2:2, Viktoria Plzeň - Hradec Králové 0:0, Viktoria Žižkov - Boby Brno 2:0, České Budějovice - Kaučuk Opava 0:0, Atlantic Lázně Bohdaneč - Petra Drnovice 1:1, Slovan Liberec - Baník Ostrava 3:1, Slavia Praha - FC Dukla 1:0. Tabulku vede Sparta Praha před Slavií a Sigmou Olomouc.

Česká tenistka Jana Novotná bude svůj zápas čtvrtého kola na grandslamovém turnaji French Open dohrávat až dnes. Utkání s Ruskou Kurnikovovou totiž bylo za stavu 6:7, 6:3, 4:2 ve prospěch Novotné přerušeno pro tmu.

A na závěr zpráv informace o počasí na území České republiky

Dnes se očekává většinou oblačno, na většině území přeháňky a bouřky. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi 21 až 25 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha