Zprávy pondělí, 02. března 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Vláda začala s přípravou českých pozic pro vstup do EU

Vláda dnes začala s přípravou dokumentů pro jednání o přistoupení k Evropské unii a se sestavováním týmu, který tato jednání povede. Jednání mají začít 31. března a budou se týkat zejména hospodářské, finanční, měnové, zemědělské, regionální a zahraniční politiky České republiky. Kabinet má projednat čtyřiadvacet dokumentů, které obsahují pozice České republiky pro vstup do Evropské unie. Ta rozhodla, že přizve k bližším jednáním o vstupu vedle České republiky Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Estonsko a Kypr. Zatím však není jasné, kdy vstupní rozhovory skončí a kdy se některá z přizvaných zemí skutečně stane členem Evropské unie. Evropská komise v loňském posudku na Českou republiku poukazovala na nedostatečnou privatizaci bank a pomalou restrukturalizaci podniků i na problémy v práci soudnictví.

Zásadní deformace v oblasti tvorby cen energie, přetrvávající monopolní struktury a z toho plynoucí omezený přístup podnikatelských subjektů k rozvodným sítím jsou hlavními problémy v oblasti energetiky, které bude muset Česká republika vyřešit před svým vstupem do Evropské unie. Především elektroenergetika a plynárenství budou vyžadovat zásadní přizpůsobení z hlediska postupného prosazování konkurence ve výrobě elektřiny a možných dovozů zemního plynu. "Největším problémem bude nezbytnost transparentnosti všech vztahů a vazeb v energetice, kterou současná legislativa ČR ještě nevyžaduje," uvedl na dotaz ČTK náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Tvrzník.

Jedním z hlavních problémů harmonizace české petrochemie s požadavky EU je poměrně pomalá transformace Směrnic, Rozhodnutí a Sdělení evropských komisí do českého práva, případně jejich systematická, průhledná a reprodukovatelná kontrola. Odvětví také chybí statistická administrativa vykazující informace o petrolejářském průmyslu a obchodu. Vyplývá to z ankety, kterou mezi českými petrochemickými podniky uskutečnila ČTK.

ČSSD uvažuje o zvýšení hranice pro vstup do parlamentu

Změnou volebního systému z poměrného na většinový či zvýšením pětiprocentní hranice pro vstup do Poslanecké sněmovny by chtěl předseda sociálních demokratů Miloš Zeman zabránit vzniku menšinových vlád na základě patového výsledku parlamentních voleb. V diskusním pořadu televize Nova prohlásil, že menšinové vlády by byly v České republice možné, ale nepovažuje je za šťastné řešení. Také jeho oponent v diskusi, předseda Unie svobody Jan Ruml, se obává možného patového výsledku předčasných parlamentních voleb. Dovede si však představit, že by jeho strana podpořila za určitých podmínek případnou menšinovou vládu sociální demokracie. Došlo by k tomu v wpřípadě, že by neuskutečnila žádné významné body svého programu. "Tato vláda by měla od nás mandát připravit příští volby, které už by byly v jiném volebním systému - ve většinovém," řekl Jan Ruml.

Ministr Svoboda odmítá, že by lidovci usilovali o zestátnění

Ministr vnitra Cyril Svoboda v neděli kategoricky odmítl, že by KDU-ČSL usilovala o zestátnění neúspěšně zprivatizovaných podniků. Zdůraznil, že lidová strana zatím neformulovala žádné stanovisko k této problematice, neboť ekonomikou se bude zabývat až na plánované programové konferenci. "Kategoricky se proti tomu ohrazujeme," prohlásil Svoboda v rozhovoru pro ČTK. Trvá na tom, že lidová strana formulovala v Karlových Varech na své dvoudenní programové konferenci pouze závěry týkající se legislativy a práva. V písemném Závěru 4.bodu programové konference - Etika v podnikání a korupce, který lidovci distribuovali, se nicméně uvádí, že programová konference upozornila na některé problémy provázející podnikání a činnost veřejné správy, zvláště v souvislosti s privatizací. Zejména v případech neúspěšně zprivatizovaných podniků může dojít k tomu, že se stát "nevyhne odpovědnosti za její nápravu (privatizace) a za budoucí osud těchto podniků, a to i za cenu toho, že do těchto podniků bude muset znovu vstoupit a připravit je k úspěšnější a odpovědnější privatizaci," uvádí se v dokumentu.

Kritika lidovců

Návrh Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové opětovně zestátnit neúspěšně privatizované podniky a připravit je k nové privatizaci pokládá místopředseda Občanské demokratické strany Miroslav Macek za extrakt socialistického myšlení a poslanec této strany Marek Benda za pokus velmi pošetilý, který je v každém případě krokem zpátky. "Je to kvintesence socialismu. Nedovedu si představit klasičtější ukázku socialistického myšlení, než je tato, a jen mně to potvrdilo to, co si dávno a dávno myslím, že KDU-ČSL je v podstatě strana, která je nalevo a nikoli napravo od středu, přestože má název křesťanská," řekl ČTK Macek. Za nepříliš moudré označil Benda pokusy převést již privatizovaný majetek, který nebyli jejich majitelé schopni převzít, znovu na stát, i snahu oživovat podniky jinou než standardní cestou konkursu a vymýšlet novou privatizační metodu.

Předseda Unie svobody Jan Ruml odmítl návrh lidovců jako krok zpět k socialismu. "Když jsem to slyšel, měl jsem pocit, že sním, a že to není možné," řekl novinářům Ruml. Doufá, že vyjádření lidovců zkreslily sdělovací prostředky a dokud mu tyto výroky sami nevysvětlí, odmítá je brát vážně. "Já si nedovedu představit, že by stát přejímal odpovědnost nebo vyvlastňoval neúspěšné podniky, to by bylo přeci úplně proti duchu všeho, co od listopadu 1989 děláme," dodal šéf Unie svobody.

Téměř stovka lidí demonstrovala v Praze proti projevům rasismu

Téměř stovka převážně mladých lidí demonstrovala v sobotu na Staroměstském náměstí v Praze svůj nesouhlas s přetrvávajícími projevy rasismu a nesnášenlivosti v České republice. Skupinka studentů, kteří zakládají občanské sdružení Iniciativa proti rasismu, držela transparenty s protirasistickými hesly "Stop rasismu, Nechceme dalšího Hitlera" a "Zastavme šíření rasismu a fašismu". Představitelé sdružení varovali před obecnou lhostejností ke stále pokračujícím výpadům proti Romům, které podle nich dokládají, že se za tři měsíce od rozhodných vystoupení předních politiků po listopadové vraždě súdánského studenta téměř nic nezměnilo. Někteří účastníci klidné demonstrace zapálili svíčky za oběti rasového násilí.

Průmysl - tržby - mzdy

O 5,1 procenta ve stálých cenách vzrostly letos v lednu ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku tržby z průmyslové činnosti v ČR. Průměrná měsíční nominální mzda se zvýšila o 11,2 procenta, reálná poklesla o 1,7 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu za podnikatelské subjekty se 100 a více zaměstnanci, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Katoličtí věřící - přijímání

Katoličtí věřící mohli v neděli v českých zemích poprvé oficiálně vzít hostii při svatém přijímání nejen přímo do úst jako dosud, ale i na ruku, jak je to v jiných zemích - včetně Vatikánu - už běžné. Ředitel tiskového střediska biskupské konference Miloslav Fiala ČTK řekl, že zatím tak přijímá při mši Tělo Páně asi jedno procento českých katolíků, zejména mladších. Přestože jde o svobodnou volbu každého věřícího, objevily se uvnitř církve protesty proti přijímání na ruku, argumentující nedostatkem úcty k eucharistii a porušením tradic, připustil Fiala. Jde však podle něj jen o přirozené tříbení názorů.

Vladimír Remek - první a jediný československý kosmonaut

Před dvaceti lety, 2. března 1978, se do vesmíru vypravil první a jediný československý kosmonaut Vladimír Remek. Sovětská kosmická loď Sojuz-28 měla na své palubě první mezinárodní posádku v historii kosmonautiky vůbec - tvořili ji velitel lodi Alexej Gubarev a československý pilot Vladimír Remek. Ten byl zároveň prvním nesovětským či neamerickým kosmonautem, který vzlétl do kosmu. Na stanici Saljut 6, s níž se Sojuz-28 spojil, prováděla posádka řadu vědeckých a technických experimentů, na jejichž přípravě se podíleli také českoslovenští vědci. Pokus Chlorella sledoval rozmnožování mořských řas ve stavu beztíže. Experiment Morava-Splav s tuhnutím tavenin v kosmu připravil v roce 1978 inženýr Čestmír Barta a první vzorek zkoumal právě Remek. Sojuz-28 přistál 10. března.

Odpůrce letního času opět žádá jeho zrušení

Další žádost o zrušení vyhlášky o změně zimního a letního času zaslal v těchto dnech české vládě, parlamentu a prezidentovi Václavu Havlovi veřejný odpůrce letního času, pekař a příležitostný lidový léčitel Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Pecka o tom informoval ČTK. "Nepřeberné" množství korespondence od občanů, kteří se změnou nesouhlasí, Pecku podle jeho slov utvrzuje v názoru, že o změně by měli rozhodnout sami lidé v referendu. Letním časem je podle Pecky zkrácena ranní fáze spánku, což narušuje přirozený biorytmus lidí a vede k nemocem. Letní čas způsobuje špatný psychický a morální stav, lidé žijí ve stresu, jsou unavení a trpí nevyléčitelnými chorobami, tvrdí Pecka. V tažení proti střídání času Pecka už dříve protestoval u Komise pro lidská práva ve Štrasburku, založil hnutí Odpůrci letního času a zorganizoval jeho kongres.

Kancelář Senátu předá pražské zoologické zahradě deset pávů

Deset pávů věnuje v úterý Kancelář Senátu Zoologické zahradě v Praze. Pávi jsou součástí Valdštejnské zahrady odnepaměti, ale nikdy se zde nepodařilo odchovat paví mláďata. Poté, co převzala zahradu od ministerstva kultury Kancelář Senátu, vypustili její zaměstnanci pávy z voliéry do zahrady, kde se čtyřem samicím narodilo celkem deset mláďat. Ve Valdštejnské zahradě nyní zůstane sedm pávů.

Český lev

Černá povídková komedie Knoflíkáři byla vyhlášena nejlepším českým filmem loňského roku, když při sobotním slavnostním udílení prestižních filmových cen Český lev'97 získala čtyři ocenění. Za režii a scénář Knoflíkářů udělila porota křišťálovou sošku lva Petru Zelenkovi. Cenu si dále za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli odnesl Jiří Kodet. Českého lva za dlouhodobý přínos českému filmu získal režisér Miloš Forman.

Romský hudební soubor vystoupil v Lobkovickém paláci

Romský hudební a taneční soubor "Čhavorikani luma - Dětský svět" zakončil v neděli svým vystoupením v Lobkovickém paláci na Pražském hradě zdejší výstavu děl romských amatérských výtvarníků "El luma romane jakhenca - Svět očima Romů". Putovní přehlídka představuje plastiky a obrazy z dílen 13 romských výtvarníků. Z Prahy se výstava přesune v dubnu na české velvyslanectví ve Vídni, v červnu ji bude hostit západočeská Galerie Klenová, o prázdninách Památník Terezín a v listopadu Pedagogická fakulta Ostravské univerzity. Vystavené předměty jsou přitom na každé "zastávce" obměňovány. Putovní expozice, která již navštívila několik měst včetně Brna, vznikla z fondů Muzea romské kultury, které v roce 1991 založili představitelé brněnské romské inteligence. Záštitu nad projektem převzal předseda Senátu Petr Pithart.

Stanice Staroměstská pražského metra se dnes znovu otevírá

Pražané a návštěvníci našeho hlavního města budou moci od dnešního dne opět používat stanici metra Staroměstská, která byla kvůli rekonstrukci uzavřena osm měsíců. Celkové náklady na rekonstrukci stanice činily asi 230 miliónů korun, z toho 160 miliónů tvoří náklady na stavbu a 50 miliónů stály eskalátory.

Obavy o budoucnost českého sportu

Obavy o budoucnost sportu v České republice vyslovil v nedělní televizní Debatě předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. I další účastníci diskusního pořadu ve studiu České televize, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, trenéři zlatého hokejového týmu Ivan Hlinka a Slavomír Lener i obránce František Kučera se shodli v tom, že v lesku medailí z Nagana nelze přehlížet problémy, jež český sport má. "Medaile a další výborné výsledky v Naganu jsou osobním úspěchem sportovců a jejich trenérů, nikoli produktem ideálního systému v tělovýchově, kterým bychom se mohli chlubit," posteskl si Jirásek. Připomněl, že byl prakticky zbourán systém péče o talentovanou mládež, a to v době, kdy na něj ve vyspělých zemích přecházejí.

Aktuality ze sportu:

Výsledky - 46. kola hokejové extraligy: Železárny Třinec - Velvana Kladno 6:3, Petra Vsetín - HC Vítkovice, 5:0 Sparta Praha - Dukla Jihlava 4:0, HC Pardubice - Karlovy Vary 2:2, Keramika Plzeň - České Budějovice 5:0, Bohemex Opava - Slavia Praha 3:5, Chemopetrol Litvínov - Barum Zlín 4:1. Tabulku vede Petra Vsetín, druhý je Třinec a třetí Vítkovice, poslední tři místa patří Kladnu, Karlovým Varům a Opavě.

Výsledky víkendového 17. kola první fotbalové ligy: Drnovice - Ostrava 2:2, Opava - Slavia Praha 0:1, Brno - Liberec 0:0, Hradec Králové - Lázně Bohdaneč 3:0, Jablonec - České Budějovice 8:0, Sparta Praha - Viktoria Žižkov 2:0, Olomouc - Plzeň 0:1 a Teplice - Dukla 2:0. Tabulku vede pražská Sparta se ziskem 42 bodů. Druhá Slavia Praha na ní ztrácí deset bodů. Třetí Brno má na svém kontě 28 bodů. Předposlední Plzeň nasbírala 15 bodů a beznadějně poslední Lázně Bohdaneč pouhých 7 bodů.

Zlatou medaili vybojovala na halovém mistrovství Evropy ve španělské Valencii v běhu na 800 metrů česká reprezentantka Ludmila Formanová. Mladá atletka je svěřenkyní bývalé znamenité české běžkyně Jarmily Kratochvílové. Stříbrnou medaili za výkon 440 cm získala tyčkařka, mnohonásobná světová rekordmanka Daniela Bártová. Překvapivě bez medaile se vrací ze šampionátu desetibojař Tomáš Dvořák, který se musel spokojit se čtvrtým místem. Čeští atleti se stali osmou nejúspěšnější výpravou na mistrovství Evropy ve Valencii.

Bronzovou medaili získala v nedělním obřím slalomu na juniorském mistrovství světa ve francouzském St. Gervais česká sjezdařka, šestnáctiletá účastnice olympijských her v Naganu Lucie Hrstková. Dokázala tak, že právě v této disciplíně má největší předpoklady rychle proniknout mezi světovou špičku.

Česká tenistka Jana Novotná zvítězila na turnaji v Linci, dotovaném 450 tisíci dolary. Ve finále zdolala Belgičanku Dominique van Roostovou 6:1 a 7:6. Bylo to její 501. vítězství na okruhu WTA.

Zajímavým výsledkem pro Českou republiku skončila simultánka, kterou prostřednictvím počítačové sítě Internet sehrál úřadující mistr světa Rus Anatolij Karpov s dvaadvaceti vyzyvateli. Nejúspěšnějším z nich byl patnáctiletý českých šachista Jiří Jirka, který s Karpovovem uhrál remízu. Simultánní partie, která byla atraktivní součástí Mezinárodního festivalu her v Cannes, se zúčastnili šachisté z Francie, Austrálie, Spojených států, Polska, Slovenska a České republiky.

Kapitán pražské Slavie Vladimír Růžička dosáhl v utkání 46. kola hokejové extraligy v Opavě v 52. minutě svým druhým gólem v zápase čtyřsté branky v nejvyšší soutěži a jako třetí hráč historie pokořil tuto hranici. Před ním se to podařilo jen bývalému hokejistovi Jihlavy a Kladna Milanu Novému, který dal celkem 474 branek, a Josefu Černému. Ten se trefil v dresech Brna a Plzně čtyřistatřikrát.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes oblačno až zataženo, místy déšť se sněhem nebo sněžení. Teploty se pohybují mezi 2 až 6 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.