Zprávy pondělí, 02. srpna 1999

A nyní podrobně:

Podle Petra Uhla hrozí České republice na podzim zavedení víz do Británie

Pokud se nesníží počet českých Romů žádajících o azyl ve Velké Británii, hrozí zavedení vstupních víz pro české občany od podzimu. Uvedl to v neděli vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl v televizi Prima s tím, že už několik měsíců chce azyl v Británii přes 100 žadatelů měsíčně. Například v červnu zaregistrovala ostrovní země 143 žádostí o azyl podaných za několikačlenné skupiny z České republiky. Je to o 33 více než v květnu, nebo dubnu.

Richard Falbr kritizoval Miloše Zemana ze jeho neochotu prozradit počet poradců na Úřadu vlády

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za sociální demokracii Richard Falbr v neděli kritizoval premiéra Miloše Zemana za neochotu zveřejnit informace o počtu poradců na Úřadu vlády. Zatímco původně bylo na předsednictvu vlády 150 státních úředníků, nyní je jich podle Falbra asi 450. Neochotu premiéra zodpovědět dotaz uvedl jako jeden z příkladů chování politických stran, které občany odrazuje od toho, aby do nich vstupovali.

Petra Buzková iniciativu Impuls '99 vítá, Jan Zahradil ji považuje za "rozpačitou záležitost"

Iniciativa českých intelektuálů Impuls '99 stále vyvolává mezi politiky rozdílné reakce. Zatímco místopředsedkyně České strany sociálně demokratické Petra Buzková ji v nedělním pořadu České televize V pravé poledne přivítala jako nabídku k dialogu, poslanec Občanské demokratické strany Jan Zahradil ji označil za "rozpačitou záležitost". Jejím signatářům pak nepřímo doporučil, aby si založili vlastní politickou stranu a pokusili se pro své názory získat podporu občanů ve volbách.

Představa, že každá významnější občanská iniciativa se změní v politickou stranu, je podle Petry Buzkové absurdní. "To bychom v této zemi měli asi tak tisíc politických stran," uvedla. Také jeden z mluvčích iniciativy, duchovní Tomáš Halík, tento postup odmítl. Impuls podle něj neusiluje o politickou moc a v tomto smyslu nechce konkurovat politickým stranám. Hodlá však oslovit veřejnost zklamanou politiky a obnovit její důvěru v to, že demokracie není jen záležitostí "nějakých pánů nahoře".

Několik set signatářů výzvy, převážně osobností kulturního i veřejného života, se chce mimo jiné zasadit o brzkou a kvalitní integraci České republiky do evropských struktur a "rozvíjet a kultivovat" občanskou společnost. Iniciativa je také zaměřena na kulturu vztahů mezi lidmi, právní kulturu a práci soudnictví, kvalitu školství a dostupnost vzdělání.

Neprokáže-li se vina exministra financí Ivo Svobody, musí se o něj ČSSD podle Petry Buzkové postarat

Pokud se neprokáží obvinění vznesená proti bývalému ministru financí Ivo Svobodovi v kauze mělnické Liberty, měla by sociální demokracie podle místopředsedkyně strany Petry Buzkové, udělat vše pro jeho politickou rehabilitaci. Takovou možnost zcela nevyloučil ani premiér Miloš Zeman, který v pátek uvedl, že spektrum forem rehabilitací je daleko širší. Konkrétní formu však oba čelní představilé ČSSD blíže neupřesnili.

Ivo Svoboda a jeho spolupracovnice Barbora Snopková měli v době, kdy stáli v čele zkrachovalé Liberty, založit konto, na které nechávali posílat veškeré peníze podniku, aniž z těchto prostředků uspokojili pohledávky věřitelů podniku. Nyní jsou stíhání pro poškozování věřitele.

V mírových vojenských misích sloužilo od roku 1993 na sto Češek

Podíl žen sloužících z povolání v Armádě České republiky, se od roku 1993 zvýšil téměř na sedm procent. Z celkového počtu je to asi 1700 vojákyň, které slouží především v poddůstojnických a praporčických hodnostech. Asi stovka našich žen se může pochlubit také prodělanou náročnou službou v mírových a pozorovatelských misích v zahraničí od vzniku české armády. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla tisková služba ministerstva obrany.

Britští dobrovolníci přijeli učit kosovské běžence anglicky

Šestičlenná skupina dobrovolníků z Velké Británie, kterou vyslala nezisková organizace Choice, v neděli přijela do Prahy, aby v českých humanitárních střediscích pomáhala kosovským běžencům naučit se alespoň základům angličtiny. Znalost anglického jazyka umožní uprchlíkům po návratu domů lepší komunikaci s pracovníky mezinárodních humanitárních organizací, operujících na území Kosova. Pro ČTK to uvedla Ludmila Horáková ze sdružení Bohemia Corps, které dobrovolníky pozvalo. Po svém příjezdu do Prahy získali dobrovolníci nejen detailní informace o situaci uprchlíků s dočasným útočištěm v České republice, ale i čtyřjazyčné, česko-anglicko-srbsko-albánské slovníky, které nechalo vypracovat a vytisknout hostitelské sdružení Bohemia Corps.

Děti Země informují o toxických dioxinech v Českých Budějovicích

Putovní výstava ekologického sdružení Děti Země nazvaná "Stan pro život - Co s dioxiny", informuje od neděle obyvatele Českých Budějovic o nebezpečnosti těchto látek. Návštěvníci akce se mohou mimo jiné seznámit s pozadím nedávné aféry s kontaminovanou belgickou drůbeží a problematikou možného výskytu dioxinů u nás. Ve Stanu pro život mohou přidat svůj podpis pod petici "Konec dioxinů v České republice". Petice podepsaná už 10.000 lidmi požaduje zavedení limitu na emise dioxinů ze spaloven odpadů a další opatření ke snížení jejich úniků do životního prostředí a je adresována ministru životního prostředí, parlamentu, vládě a prezidentovi.

V Uherském Hradišti skončila jubilejní Letní filmová škola

Promítnutím snímků, které v desetidenním maratónu nejvíce zaujaly diváky, skončila v neděli v Uherském Hradišti jubilejní XXV. Letní filmová škola. Na akci, která svým zaměřením na vzdělávání především mladých lidí nemá v Evropě obdoby, se sjelo více než 2000 účastníků a hostů. Po karlovarském festivalu druhá největší filmová přehlídka v zemi nabídla na sedmi promítacích plátnech 138 celovečerních a 355 krátkometrážních filmů, besedy, desítku koncertů a několik divadelních představení a výstav. Kromě toho se mohli účastníci setkat a promluvit s řadou umělců, například s nestorem českého animovaného filmu Břetislavem Pojarem, jeho ruským kolegou Jurijem Norštejnem, režiséry Igorem Chaunem, Věrou Chytilovou, Sašou Gedeonem, scenáristou Vladimírem Körnerem či filmovým experimentátorem Wernerem Nekesem.

Světová sopranistka obdařila pražské posluchače krásnými písněmi

Hrdinkám německého básníka Johanna Wolfganga Goetha propůjčila v sobotu večer svůj překrásný hlas v pražském Rudolfinu americká sopranistka a sólistka newyorské Metropolitní opery Renée Flemingová. V recitálu s podtextem Goethovy hrdinky zpívala v první části koncertu Schubertovy, Wolfovy, Glinkovy, Mendelssohnovy a Gounodovy písně o Sulejce, Markétce a Mignon, které ji přitahují svými složitými osudy. Obecenstvo oceňovalo procítěný projev Flemingové, kterou na klavír doprovázel Maciej Pikulski z Francie, dlouhými ovacemi. Recitálem sopranistky světového jména, která ve druhé půli koncertu sáhla rovněž do dílny Clauda Debussyho a Richarda Strausse, vyvrcholil letošní festival Dvořákova Nelahozeves. Flemingová věnuje výtěžek sobotního koncertu na rekonstrukci rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi.

Přehlídka díla Jiřího Trnky už přilákala šest tisíc návštěvníků

Téměř šest tisíc návštěvníků si už prohlédlo výstavu Jiří Trnka '1912 - 1969), která je od 3. července otevřena v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. "Na 400 ilustrací, obrazů, soch a ukázek scén loutkových a kreslených filmů tvoří jednu z největších a nejkompletnějších přehlídek Trnkovy tvorby, jaká u nás kdy byla představena. Jako naše hlavní sezónní výstava by měla připomenout letošní 30. výročí úmrtí tohoto významného českého výtvarníka, scenáristy a režiséra," řekl ČTK ředitel galerie Hynek Rulíšek. Připomněl, že výstava bude otevřena až do 31. října.

Horská střediska v Jeseníkách už mají na Silvestra vyprodáno

Naprosto vyprodaná jsou už nyní zimní střediska v Jeseníkách pro období letošního Silvestra. Recepční hotelů v Ramzovském sedle, Čertových kamenech, Kolibě i Karlově musejí už několik měsíců odmítat zájemce, kteří chtějí oslavit příchod nového tisíciletí na horách. Oproti hoteliérům si klidnou hlavu zachovávají členové Horské služby, kteří nechystají žádná mimořádná opatření. Podle nich situaci zvládnou jako každý jiný Silvestr.

Ze sportu:

Úvodní kolo 1. fotbalové Gambrinus ligy skončilo s těmito výsledky:

Sparta Praha - Viktoria Žižkov 2:1 Teplice - Opava 1:1 Jablonec - Dukla Příbram 0:2 Boby Brno - Sigma Olomouc 1:0 České Budějovice - Petra Drnovice 2:0 Bohemians Praha - Slavia Praha 0:1 Baník Ostrava - Chmel Blšany 6:1 Hradec Králové - Slovan Liberec 1:3

A ještě krátce o pondělním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, odpoledne ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.