Zprávy pondělí, 03. května 1999

Kavan s Havlem se shodli na mírovém řešení konfliktu v Kosovu

Česká vláda sice stále odmítá vyslat armádu do případné pozemní operace v Kosovu, ministr zahraničí Jan Kavan ale našel na téměř dvouhodinové nedělní schůzce s prezidentem Václavem Havlem v Lánech shodu na "optimálním mírovém řešení kosovského konfliktu". Ministr předložil Havlovi plán mírové iniciativy české diplomacie, o kterém Česká republika jedná s dalšími členy NATO. Připustil nicméně, že ne ve všem si s Havlem rozuměli.

Prezident zazlíval české vládě, že předem odmítá účast svých vojsk na případných pozemních bojových akcích NATO v Jugoslávii, ačkoliv o takových akcích aliance zatím nejednala. Právě kvůli těmto sporům se Kavan s prezidentem setkal. Ministr potvrdil, že on i prezident souhlasí s vysláním českých vojáků do Jugoslávie v rámci mírové mise, která by kontrolovala dodržování podmínek Severoatlantické aliance.

Názory na sobotní policejní zásah proti anarchistům se různí

Policie se zřejmě bude muset zabývat tím, zda někteří její příslušníci při zásahu proti anarchistům na 1.máje neporušili zákon. Hnutí občanské solidarity a tolerance 'HOST) zvažuje, jestli na postup policie nepodá stížnost. Trestní oznámení na velitele zásahu a na dva zasahující policisty se rozhodli podat redaktoři Večerníku Praha Miloš Cihelka a Karel Vrána. Oba tvrdí, že je policisté bezdůvodně fyzicky napadli, přičemž Cihelkovi měl jeden zlomit žebro.

Policisté se v sobotu v centru Prahy snažili zamezit očekávaným konfliktům mezi demonstrujícími anarchisty a příslušníky hnutí skinheads, přičemž se sami dostali do ostrých střetů s anarchisty. Jejich výsledkem bylo devět lehce zraněných policistů a pět poškozených policejních vozidel. Policie zadržela 21 demonstrantů, u dvou byly údajně nalezeny ostře nabité legálně držené pistole.

Hnutí občanské solidarity a tolerance 'HOST) chce podat trestní oznámení na příslušníky hnutí skinheads, kteří na sobotní demonstraci údajně propagovali fašismus. Podle Michala Horáka z tohoto hnutí se jeho členům podařilo zdokumentovat řadu projevu neofašismu, například hajlování. Díky policejní asistenci mohly asi tři stovky holých lebek po akci na Střeleckém ostrově nerušeně projít městem až na náměstí Míru. Večer pak šly zapít svůj úspěch do Kulturního centra Novodvorská. Při hudebním vystoupení zde řada z nich zdvíhala pravici k nacistickému pozdravu, přestože jim organizátoři stejně jako na předchozí demonstraci hajlování rozmlouvali s ohledem na pozornost veřejnosti.

Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla mohl pražský magistrát poznat, že demonstrace skinheadů je provokatérskou akcí a zneužitím svobody shromažďování. Vládní zmocněnec kritizoval postup policie, která podle něj nakonec demonstrující neonacisty chránila. Příslušníci hnutí skinheads uspořádali na Střeleckém ostrově demonstraci, kterou řádně nahlásili na Obvodním úřadu pro Prahu 1.

Kladně hodnotí zásah policie proti anarchistům stínový ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer. Jestliže byla demonstrace skinheadů řádně nahlášena obvodnímu úřadu a demonstrace anarchistů nikoli, bylo povinností policie skinům průchod městem umožnit a anarchisty vytlačit z míst, kudy se měl jejich průvod ubírat, řekl Langer ČTK.

Pražský primátor Jan Kasl rovněž hájí postup policie a odmítá kritiku premiéra Miloše Zemana, že magistrát měl demonstraci skinheadů na Střeleckém ostrově zakázat. Demonstrace se nepovoluje, ale pouze ohlašuje, a navíc sobotní akce skinheadů byla nahlášena obvodnímu úřadu, nikoli magistrátu, upozornil Kasl v rozhovoru pro ČTK s tím, že kritika magistrátu je zcela absurdní.

Poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář v neděli ostře odsoudil sobotní zásah policie v Praze proti shromáždění anarchistů. Za absurdní a nepřijatelné považuje zejména to, aby výsledkem akcí dvou neregistrovaných skupin, anarchistů a nacistů, byl pouze zásah proti anarchistům a policejní ochrana neonacistů.

Vedení západočeského Odborového svazu KOVO píše Zemanovi dopis

Nespokojenost se současnou všeobecnou hospodářskou situací, pomalým postupem při schvalování a realizaci revitalizačního programu vlády České republiky a s nedostatečnou legislativou, které mají negativní vliv i na chod Škody Plzeň, vyjádřilo vedení západočeského Odborového svazu KOVO v otevřeném dopise předsedovi české vlády Miloši Zemanovi.

Postup příprav revitalizace českých firem komplikuje situaci kopřivnické Tatře

Nynější postup příprav revitalizace českých firem vážně komplikuje situaci přední české automobilky a.s. Tatra Kopřivnice. Důvodem je protahující se výběr firem a ty mají pak jen malou šanci získat "předrevitalizační úvěry". V rozhovoru pro ČTK to v neděli řekla mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Kuhnl: Cílem revitalizace je očištění bilance velkých bank

Cílem revitalizačního programu není snaha pomoci revitalizaci průmyslových podniků, ale především očista bilance velkých bank. Od polostátních bank revitalizační agentura za značné prostředky garantované státem odkoupí špatné pohledávky a očištěné banky pak může stát úspěšně prodat, uvedl v nedělním pořadu televize Nova "7, čili sedm dní" místopředseda Unie svobody Karel Kuhnl.

Kuhnlův oponent v diskusi poslanec za ČSSD Michal Kraus poznamenal, že revitalizační program a privatizace bank jsou dvě strany snahy vlády, která vytváří rámcové podmínky pro přilákání investorů. Program na pomoc průmyslu měl přitom podle Krause přijít před dvěma až čtyřmi lety.

Letošní deficit rozpočtu může být čtyři až pět procent HDP

Již letos spěje Česká republika k deficitu rozpočtu kolem čtyř až pěti procent hrubého domácího produktu 'HDP). V nedělním pořadu televize Nova "7, čili sedm dní" to řekl místopředseda Unie svobody Karel Kuhnl s tím, že takový deficit je katastrofální a varuje před ním i zpráva Mezinárodního měnového fondu.

Podle Kuhnla totiž oproti původním předpokladům dnešní odhad poklesu HDP a odhad inflace vede k tomu, že nominální HDP bude o více než 100 miliard korun nižší. To při zhruba 37procentní daňové výtěžnosti znamená další deficit téměř 40 miliard korun. Státní rozpočet přitom počítá se záporným saldem 31 miliard korun. Navíc ministr financí v uplynulém týdnu informoval vládu, že státní rozpočet skončí letos deficitem 47,34 miliardy Kč.

Podporu kvalitní zpravodajské činnosti vyjádřili v TV Prima Langer a Pilip

Důsledná prevence a kvalitní činnost zpravodajské služby může podle místopředsedy sněmovny a ODS Ivana Langra zabránit tomu, aby v České republice vítězily extrémistické prvky. Shodl se na tom s poslancem Unie svobody Ivanem Pilipem v pořadu televize Prima "Nedělní partie" v souvislosti s tím, že kardinál Miloslav Vlk, mluvčí katolických biskupů Daniel Herman a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík čelí kvůli církevní podpoře akcí NATO v Jugoslávii anonymním výhrůžkám.

Tradiční jízda historických vojenských aut letos v Plzni nebude

Obavy z útoku extrémistů přiměly organizátory zrušit v Plzni plánovanou tradiční jízdu historických vojenských aut, které se od roku 1990 účastní při oslavách osvobození americkou armádou pravidelně téměř stovka vozidel. Uvedla to Česká televize s tím, že současné působení Američanů v jihosrbském Kosovu chtěli někteří extrémisté potrestat útokem na kolonu veteránů v Plzni. Kromě toho v minulých dnech postříkali vandalové v Plzni americké pomníky červenou barvou.

Ve Zlíně si připomněli osvobození města

Zhruba stovka občanů si v neděli u pomníku Partyzána ve Zlíně připomněla 54.výročí osvobození města sovětskými vojáky od fašistického Německa. Sovětská armáda spolu s rumunskými jednotkami pronikla do Zlína od vesnic Březnice a Jaroslavice 2.května 1945 odpoledne a překonala odpor Němců. Celou jihovýchodní Moravu osvobodil druhý a čtvrtý ukrajinský front po velením maršálů Malinovského a Jeremenka. Ve válce zahynulo kolem 6O miliónů lidí.

Většina lidí není proti spojenectví Německa po vstupu ČR do NATO

Téměř tři pětiny občanů, konkrétně 59,7 procenta jsou spokojeny s tím, že po vstupu České republiky do NATO se jejím spojencem stalo také Německo. Zhruba poloviční část '27,9 procenta) tvoří lidé, kteří vzniklou situaci hodnotí záporně a 12,4 procenta dotázaných nedokázalo vyjádřit vlastní názor. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro ČTK od konce března do začátku května uskutečnila společnost Sofres-Factum. Kladné hodnocení spojenectví Německa díky členství České republiky v Severoatlantické alianci je však většinou zdrženlivé.

Do Albánie odletí personál vojenské polní nemocnice

Do Albánie odletí v pondělí stočlenný personál šesté polní nemocnice České armády, která se zapojí do humanitární operace NATO Spojenecký přístav na pomoc kosovským uprchlíkům. Zařízení polní nemocnice vyrazilo na cestu do Albánie v minulé pondělí a v úterý vlakem, který jel do slovinského přístavu Koper.

Další skupina uprchlíků z Kosova přistane dnes v Ostravě

Na palubě armádního speciálu Tu-154 má dnes kolem 17:00 přiletět na letiště Ostrava- Mošnov již třetí, asi stočlenná skupina kosovských uprchlíků. ČTK to řekl zástupce vedoucího osobní přepravy letiště Mošnov Vladimír Ekrt. Podle vyjádření ředitelky správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Miluše Dohnalové to budou především lidé s vážným zdravotním postižením, kteří v makedonských uprchlických táborech neměli naději na odpovídající péči. Z letiště budou běženci převezeni do uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku. Tam stráví zhruba 48 hodin v karanténě. Pravděpodobně ve středu se uprchlíci přestěhují do humanitárních středisek zřízených v Karlově a v Bruntále.

Na Jesenicku se možná bude opět těžit zlato

Necelých pět let poté, co se na Jesenicku uzavřel poslední zlatý důl, přišla letos Australsko-česká důlní společnost s nápadem obnovit v regionu těžbu zlata. Myšlenka získala velkou podporu radnic na nezaměstnaností zmítaném Jesenicku, rozhodnutí však záleží na ministerstvu životního prostředí. To nyní posuzuje, zda těžařům povolí průzkumné práce v Chráněné krajinné oblasti 'CHKO) Jeseníky.

Druhý ročník Festivalu české komorní hudby na Bertramce zahájil houslista Josef Suk

Houslista Josef Suk s klavíristou Radoslavem Kvapilem zahájili v neděli koncertním podvečerem druhý ročník Festivalu české komorní hudby v Praze na Bertramce. Zněla díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Programy rozvržené v Mozartově muzeu do 5.června jsou podle pořádající společnosti Comenius věnovány české tvorbě od 18. do 20.století a chtějí připomenout i neprávem opomíjená díla.

Filmový festval Láskyplný týden vstoupil do druhé poloviny

Do druhé poloviny vstoupil v neděli Láskyplný týden Febia v pražském kině Blaník - přehlídka filmů o nejrůznějších podobách lásky. Do středy 5.května jich bude promítnuto celkem dvaadvacet a navíc uvedeno 12 komponovaných pořadů tématicky věnovaných druhé straně mince, tedy sexuální výchově, prevenci proti AIDS a jiným sexuálně přenosným chorobám.

Mezinárodní výstava "Zlínek Kit Show 99" ve Zlíně

Modely děl, letadel, tanků, lodí i prehistorických živočichů předvedli v neděli na mezinárodní výstavě "Zlínek Kit Show 99" ve Zlíně modeláři z Belgie, Nizozemska, Francie, Maďarska, Rakouska, Německa, Norska, Polska a České republiky. Pozornost zaujal mimo jiné největší model, pětimetrový funkční stavební jeřáb, a asi nejmenší třícentimetrové dioráma s japonským letadlem přistávajícím na vodě.

Vojenské pevnosti v Orlických horách po zimní přestávce opět otevřeny

Milovníci vojenské historie mohou od právě uplynulého víkendu opět navštívit bývalé vojenské dělostřelecké tvrze Hanička a Bouda a pěchotní srub U cihelny v Orlických horách. Pevnosti se otevřely zhruba po půlroční zimní přestávce a na jejich návštěvníky podle sdělení Martina Ráboně ze Společnosti přátel Československého opevnění pro ČTK čeká několik novinek.

Unikátní exponáty z ústeckého muzea se představí v Německu

Unikátní soubor malovaných střeleckých terčů z let 1806 až 1908 připravují pracovníci Muzea města Ústí nad Labem pro výstavy v německých městech. Vědecký tajemník muzea Václav Houfek v neděli řekl ČTK, že kolekce "ústeckých" terčů se vydá na roční putování po německých výstavních síních 25.května. Zásilka těchto památek je podle Houfka pojištěna téměř na 100.000 marek 'skoro dva milióny korun), které zaplatila německá strana.

V Boskovicích se konal sraz Velorexů

Dva české rekordy padly v neděli na třetím ročníku srazu Velorexů v Boskovicích. Účastníkům se podařilo vytvořit kolonu s největším počtem tříkolových vozidel ze 114 Velorexů a zároveň seřadit do kolony nejvíce Velorexů, kterých bylo včetně čtyřstopých 119. ČTK to sdělil organizátor srazu Tomáš Kostík a dodal, že první rekord aspiruje na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Na mezinárodní sraz, kterého se účastnily i skupiny ze Slovenska, Německa a Nizozemska, přijelo 129 Velorexů.

Expozize Jana Saudka v Ostravě prodloužena

Pro mimořádný zájem o výstavu obrazů známého českého fotografa Jana Saudka prodlužuje výtvarné centrum Chagall v Ostravě tuto expozici do neděle 9.května. Během měsíce zhlédlo jeho ojedinělá díla na 30.000 návštěvníků, řekl ČTK vedoucí galerie Zbyšek Malý. Podobně jako u fotografií provokuje Saudek i ve výtvarném projevu.

Začíná mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Již 36.ročník mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha bude v pondělí zahájen na Žofíně. V soutěži nabídne do 6.května 125 hudebně-dramatických pořadů, záznamů živých koncertů, oper a televizních dokumentů, které do soutěže přihlásili producenti ze tří desítek zemí. Podle ředitele této přehlídky Jiřího Vejvody se dosud jen ze zahraničí akreditovalo na tři sta odborníků. Letos byly navíc posíleny projekce pro veřejnost. Kromě Žofína se uskuteční i v pražských kinech Mat a Evald a dohromady jich bude 44. Zmapují hudbu od klasiky přes jazz, world music, pop, rock, country, muzikály, latinsko-americkou hudbu až po punk.

Ze sportu:

25.kolo fotbalové Gambrinus ligy skončilo těmito výsledky: Dukla Příbram - SK Hradec Králové 0:0. Slavia Praha - Petra Drnovice 4:0, Baník Ostrava - Sparta Praha 2:0, Slovan Liberec - FC Opava 1:0, FK Teplice - FC Karviná 3:0, Blšany - Viktoria Plzeň 1:1, Boby Brno - FK Jablonec 3:0 a Viktoria Žižkov - Sigma Olomouc 2:0. Tabulku vede Sparta před Slavií a Teplicemi a uzavírá ji na 16.místě FC Karviná.

Jen necelou hodinu hry a tréninkové tempo potřebovala česká dvojice Martin Damm a Radek Štěpánek k tomu, aby vyhrála po setech 6:0 a 6:2 finále čtyřhry na tenisovém turnaji Tento Czech Open v Praze. Američan Mark Keil a Ekvádorec Nicolas Lapentti nekladli českým tenistům, kteří na cestě za turnajovým titulem vyřadili v semifinále první nasazený pár Donald Johnson, Cyril Suk, žádný odpor a první bod získali až po devíti hrách.

Slovenský tenista Dominik Hrbatý se na pražské Štvanici dočkal druhého turnajového titulu na okruhu ATP v kariéře, když ve finále Tento Czech Open porazil českého hráče Ctislava Doseděla za 55 minut dvakrát 6:2. Hrbatý, kterému patří 35.místo v žebříčku ATP, obdržel prémii 66.400 dolarů. Doseděl si polepšil o 39.300 dolarů.

Dvou vítězství dosáhla na mezinárodním plaveckém mítinku ve Vídni česká reprezentantka Hana Černá z Komety Brno, která současně splnila i A-limity pro start na letním mistrovství Evropy v Istanbulu. V polohovém závodu na 400 metrů zvítězila Černá v čase 4:48,76 a v závodu na 800 metrů volný způsob jí zajistil prvenství výkon 8:47,70. Další česká plavkyně Marcela Kubalčíková zvítězila v závodu na 200 m motýlek časem 2:15,64 a Helena Straková skončila třetí na 100 m znak v čase 1:04,45.

Podruhé v životě se dokázal český triatlonista Jan Řehula probojovat na stupně vítězů v závodě Světového poháru. V třetím podniku letošní sezóny v Sydney obsadil skvělé třetí místo.

Několik stovek lyžařů vyrazilo po oba první májové dny na Ovčárnu, poslední místo v České republice, kde mohou sportovci jezdit na sjezdových lyžích i běžkách. Ekologové zatím odložili rozhodnutí sezónu v Jeseníkách definitivně ukončit. "Ještě jezdí dva vleky, sjezdovky jsou upravené a nemají holá místa, sníh je však samozřejmě mokrý a těžký," řekl ČTK Jiří Sedlář z Horské služby Jeseníky.

Předpověď počasí na pondělí:

Na celém území má být polojasno s ojedinělými přeháňkami nebo bouřkami. Očekávané denní teploty až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.