Zprávy pondělí, 03. srpna 1998

Zprávy 3.8.98

Vážení posluchači u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Prezident Václav Havel se podrobí tracheostomii

Prezident Václav Havel se dnes v 11:00 podrobí tracheostomii, to znamená, že mu lékaři vytvoří na krku v průdušnici otvor umožňující uměle řízené dýchání. ČTK o tom informoval vedoucí tiskového odboru prezidentské kanceláře Martin Krafl.

Otakar Motejl potvrdil, že plánuje reformu justice

Nový ministr spravedlnosti Otakar Motejl při svém dnešním uvádění do vládní funkce premiérem Milošem Zemanem potvrdil, že má v úmyslu uskutečnit rozsáhlou reformu soudnictví. Netají se záměrem zrušit obchodní soudy a chce zcela upustit od zřízení Nejvyššího správního soudu, přestože s ním počítá ústava. Současný systém soudů různých typů by tak byl nahrazen soustavou soudů univerzálních. Za největší "bolest" současné české justice Motejl, který je jediným nestraníkem v sociálnědemokratické vládě, označil přetížení soudců a nerovnoměrné zatížení soudů. Za nejaktuálnější problém, který by chtěl urychleně vyřešit, je podle jeho slov zaměstnávání vězňů.

Bývalý předseda Nejvyššího soudu Motejl vedení ministerstva nemohl převzít před 1.srpnem, neboť podle zákona o soudech a soudcích mu do konce července plynula předepsaná tříměsíční rezignační doba, po níž teprve může soudce obecního soudu funkci ukončit. Ministerstvo spravedlnosti tak týden vedl místopředseda vlády pro legislativu Pavel Rychetský.

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart navštívil záplavami postižené východní Čechy

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart navštívil záplavami postižené východní Čechy. Místo dosud předpokládaných 250 milionů bude na program revitalizace vodních toků požadovat ze státního rozpočtu půl miliardy korun. Přesnější odhady škod, které podle propočtů činí téměř 1,5 miliardy korun, by měly být známy do čtrnácti dnů. Podle ministra by ve státním rozpočtu měla existovat rezerva pro případ takovýchto katastrof.

Sociální demokraté podpoří návrh na zúžení imunity poslanců

Sociální demokraté podpoří návrh na zúžení imunity poslanců a senátorů, který předložil předseda mandátového a imunitního výboru, lidovec Miroslav Výborný. V televizi Nova to řekl předseda ČSSD a premiér Miloš Zeman. Podle návrhu by trestní stíhání poslanců bylo bez souhlasu příslušné komory znemožněno pouze na dobu výkonu mandátu. Za přestupky by měli být poslanci a senátoři odpovědni jako každý jiný občan.

Premiér se nedomnívá, že by bylo možné sestavit pro příští rok vyrovnaný státní rozpočet, když letos by jeho schodek mohl dosáhnout až 40 miliard Kč. "Je to téměř úkol pro nositele Nobelovy ceny," řekl Zeman během televizního diskusního pořadu Sedm čili Sedm dní. Nicméně podotkl, že jeho strana je pro dlouhodobě vyrovnanou soustavu veřejných rozpočtů, zatímco krátkodobě by bylo možné připustit určitý schodek.

Ustavena názorová platforma republikánů

Názorovou platformu, která by se distancovala od politiky v podání předsedy republikánů Miroslava Sládka, ustavilo setkání dvaceti zástupců místních organizací. Reformisté hodlají usilovat o pozastavení zhruba dvacetimiliónového příspěvku, který republikánům náleží za červnové parlamentní volby, ve kterých překvapivě nepřekročili 5-ti procentní hranici, nutnou pro vstup do parlamentu. Po volbách vypracovaly některé místní organizace SPR-RSČ analýzu volebního neúspěchu strany. Materiál, který po Sládkovi neúspěšně řadoví členové požadovali, uvádí, že za volební debakl může malá informovanost o činnosti vedení strany, omezenost volebních témat SPR-RSČ, ale i aféry, do nichž byla strana mnohdy vlastní vinou zapletena.

Ustavení platformy republikánů se neobešlo bez incidentů. Přízvivci předsedy první zasedání znemožnili, takže nakonec musela zasahovat policie. Ani další z původně utajených míst setkání nezůstalo skryto před stoupenci Miroslava Sládka. Ti se nejprve do motorestu pokoušeli dostat kopáním do dveří a svou agresivitu zmírnili, až když zasáhl personál.

HDP bude letos stagnovat, průměrná inflace 11,4 procenta

Český statistický úřad zveřejnil aktualizovanou prognózu makroekonomického vývoje pro letošní rok. Podle ní má hrubý domácí produkt za rok 1998 dosáhnout nulového růstu, když předchozí prognóza ze 4.května počítala s růstem o 1,4 procenta. Průměrná celoroční míra inflace se dostane podle aktualizovaných předpokladů na 11,4 procenta, předchozí odhad ČSÚ byl 12,2 procenta. Nezaměstnanost by měla na konci roku být 6,4 procenta, oproti předchozím 6,2 procenta.

Vývoz do zemí CEFTA stoupl v pololetí o 18 procent na 88 miliard Kč

Vývoz ČR do zemí Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA) dosáhl za první pololetí letošního roku 88 miliard korun, což bylo o 18,2 procenta více než za stejné období minulého roku. Dovoz stoupl o 10,7 procenta na 66,2 miliardy Kč a obchodní přebytek tak byl zhruba 21,8 miliardy Kč ve prospěch ČR. Vyplývá to z bulletinu Českého statistického úřadu.

Podnikatelé mají být programovým prohlášením vlády příjemně překvapeni

Místopředseda vlády Egon Lánský je toho názoru, že podnikatelé budou připravovaným programovým prohlášením kabinetu premiéra Miloše Zemana příjemně překvapeni. V diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie tak reagoval na dotaz, zda lze v programovém prohlášení očekávat zavádění mzdových tarifů i v soukromé sféře. Návrhem na opětovné zavedení tarifních stupňů a kvalifikačních katalogů v soukromé sféře šokoval v pátek odborníky a podnikatelskou veřejnost předseda sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Zdeněk Škromach. "Já si nedovedu představit, jak by vláda chtěla ovlivňovat soukromou sféru a její mzdová rozhodnutí jinak, než nástroji, které existují a které známe," doplnil Lánský.

Téměř čtvrtina Čechů nevyužívá finančních služeb

Navzdory širokému spektru finančních služeb, které mají Češi k dispozici, celá čtvrtina z nich žádnou bankovní či finanční službu nevyužívá. Vyplývá to z průzkumu marketingové agentury AMER Nielsen Research (ANR). Podle průzkumu využilo 54 procent Čechů za uplynulých 12 měsíců vkladového účtu, 33 procenta běžného bankovního účtu, 18 procent bankomatu, 11 procent použilo platební kartu a sedm procent si vzalo úvěr. Avšak 23 procent dotázaných za posledních 12 měsíců nevyužilo žádné z finančních služeb.

Expandia banka nabízí nakupování po Internetu

Expandia Banka tento týden spustila službu, která umožňuje platit za objednané zboží na Internetu přímo z klientova účtu u této banky. Celý systém není náročný, neboť obchodník předá bance informace o částce, kterou má klient zaplatit a číslo svého účtu. Klient údaje potvrdí svým certifikačním kódem a transakce je vyřízená. Objednané zboží dodá pošta klientovi do bytu. Expandia Banka se díky tomu stává silným stimulem elektronického obchodu v ČR. Pokud se jí podaří získat pro spolupráci dostatek dalších partnerů bude o krok napřed před ostatními bankovními a finančními institucemi.

Patria čeká oslabování koruny až na 20,50 Kč/DEM na konci roku

Současná silná úroveň české koruny je podporována především přílivem krátkodobého kapitálu a odchyluje se od rovnovážné úrovně. Uvádí to ve své prognóze společnost Patria Finance s tím, že proto považuje současnou situaci za dlouhodobě neudržitelnou a počítá s oslabováním české měny až na 20,50 Kč/DEM na konci roku 1998. Ačkoliv by šlo o znatelnou korekci kursu, neměl by podle Patrie takový vývoj být považován za měnovou krizi. Oslabení koruny by mělo napomoci udržet rychlé tempo růstu vývozu, na kterém do značné míry závisí i výsledek celé ekonomiky.

ČEZ investuje do konce tisíciletí do ekologie 6,7 miliardy Kč

Elektrárenská společnost ČEZ plánuje do konce tisíciletí investovat do životního prostředí zhruba 6,7 miliardy Kč. Společnost to uvedla v posledním čísle podnikového zpravodaje. Za dobu existence - od roku 1992 do roku 1997 - vynaložil ČEZ na investice celkem 121 miliardy Kč. Náklady na investice, jejichž cílem bylo zlepšit životní prostředí, činily z tohoto objemu 35 miliard Kč. Za nedílnou součást ekologického programu považuje ČEZ také výstavbu jaderné elektrárny Temelín. "Bez výkonu této elektrárny bychom nemohli již v předstihu odstavit více než 2000 megawatt (MW) v nejstarších, převážně severočeských hnědouhelných elektrárnách," uvedla elektrárenská společnost. V současné době provozuje ČEZ jednu jadernou, deset uhelných a 13 vodních elektráren, dále dvě teplárny a jednu zkušební větrnou elektrárnu s celkovou kapacitou 11.000 MW.

Již v září se otevřou brány Prozatímního pražského výstaviště

Brány nového Prozatímního pražského výstaviště v Letňanech se poprvé otevřou již letos 22. září, kdy zde bude zahájen 9. mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH '98. Základní výstavní plocha 23.000 metrů čtverečních by se podle projektu měla do roku 2006 rozrůst až na 110.000 m2, čímž by se Praha zařadila do světového klubu veletržních měst. K výstavbě nového komplexu byla založena hlavním městem a firmou ABF akciová společnost Pražský veletržní areál (PVA), která by se měla v budoucnu stát investorem stavby. ABF má ve společnosti majoritní 89procentní podíl.

Němečtí pohraničníci zadrželi 68 běženců, kteří přešli z čech

Dvě skupiny běženců ze Srí Lanky, Afghánistánu a Vietnamu, kteří nelegálně přešli česko-německou hranici, zadrželi němečtí pohraničníci. Všech 68 uprchlíků převzala česká policie. Zatímco první dvaadvacetičlennou skupinu cizinců zadrželi policisté za hranicemi nedaleko Aše, zbylých šestačtyřicet Afghánců se ukrývalo v útrobách českého nákladního automobilu Liaz s návěsem, který policie kontrolovala ve Würzburgu. Česká policie obě skupiny eskortovala do Prahy k vyřízení potřebných formalit k opuštění země.

Policie na Rychnovsku zadržela pět celostátně hledaných osob

Policie dosud zadržela na Rychnovsku v oblastech postižených povodněmi pět celostátně hledaných osob. Všech pět zadržených bylo stíháno za trestnou činnost spáchanou dříve mimo okres Rychnov nad Kněžnou. Potvrdilo se tak, že do oblastí postižených povodněmi se stahují různé kriminální živly. S policií při kontrolách spolupracují i organizace činné při odstraňování následků povodní - zjišťují, zda osoby, které přišly pomáhat, opravdu pomáhají.

Čeští umělci budou hostovat na festivalu v Edinburku

Čeští umělci budou na přelomu srpna a září protagonisty několika programů mezinárodního Edinburského festivalu. Jednou z hlavních položek programu renomované hudební a divadelní akce ve skotské metropoli má být 4.září koncertní provedení Smetanovy opery Libuše s Evou Urbanovou a Ivanem Kusnjerem v hlavních rolích. Ještě předtím Skotská opera uvede své nastudování Smetanova Dalibora a ve stejných dnech bude v Edinburku hostovat Česká filharmonie s dirigentem Charlesem Mackerrasem, která má na programu i Smetanovu Mou vlast.

Středoškoláci z ČR a Francie zvelebí okolí hradu v Boskovicích

Na zvelebování okolí zříceniny středověkého hradu v Boskovicích na Blanensku se bude podílet 32 mladých účastníků letního tábora, který pořádá do 18.srpna Asociace středoškolských klubů České republiky. Předseda asociace Lotar Indruch řekl, že vedle 15 středoškoláků z ČR přiloží ruce k dílu 17 mladých Francouzů ze Saint Étienne. Asociace středoškolských klubů je nepolitickou organizací usilující o rozvoj odborných a zájmových aktivit mládeže ve věku od 15 do 20 let a o vyhledávání a výchovu mladých talentů. Má 83 klubů po celé republice.

Návštěvníci Helfštýna kupují připínáčky, aby pomohli s opravami hradu

Na rozsáhlé opravy středověkého Helfštýna na Přerovsku přispívají návštěvníci hradu netradiční sbírkou. Za symbolických deset korun věnovaných na rekonstrukci dostanou kovový připínáček, který mohou na nádvoří připevnit do kopie erbu někdejších hradních pánů. "Návštěvníky hradu nápad zaujal a někteří fandové dokonce kupují desítky cvočků, aby jimi v erbech vytvořili své iniciály. Lidé nám s opravami hodně pomáhají," řekla Marcela Kleckerová z přerovského muzea, které Helfštýn spravuje. S pomocí peněz vybraných v netradiční sbírce budou opraveny loňskými dešti poničené zdi palácového nádvoří. Návštěvníci od poloviny dubna letošního roku zatím na rekonstrukci darovali 14.000 korun. Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším hradním opevněním v Evropě, založil ve 14.století loupeživý rytíř Friduš z Linavy na strategicky výhodném místě v kopcích nedaleko Lipníka nad Bečvou, kde se tehdy křížily dvě důležité obchodní cesty.

Počet zahraničních návštěvníků ČR letos proti loňsku mírně klesá

Počet zahraničních návštěvníků ČR za první pololetí letošního roku proti loňsku mírně klesá. Celkem ČR od ledna do června navštívilo 48,2 miliónu zahraničních hostů, což je o 2,3 procenta méně než ve srovnatelném období roku 1997. Vyplývá to z bulletinu Českého statistického úřadu. Za prvních pět měsíců roku uskutečnili občané ČR 19,9 miliónu výjezdů do zahraničí, což představuje pokles o 4,1 procenta. Naopak růst o 69,8 procenta zaznamenaly počty občanů ČR cestujících do zahraničí letecky. Celkem jich bylo 661 tisíc.

Začala fotbalová liga

První fotbalová Gambrinus liga odstartovala sedmi zápasy prvního kola. Hradec Králové - Sigma Olomouc 1:3 FC Karviná - SK Jablonec 1:0 Petra Drnovice - Viktoria Žižkov 4:2 Slezský FK Opava - Boby Brno 2:1 Slovan Liberec - Baník Ostrava 2:2 Slavia Praha - Dukla Příbram 2:0 Teplice - Chmel Blšany 1:3 Dnes bude úvodní kolo dohráno zápasem Viktoria Plzeň - Sparta Praha.

Český tenista Ulihrach vyhrál tenisový turnaj v Umagu

Český tenista Bohdan Ulihrach se na turnaji v chorvatském Umagu radoval z celkového vítězství. Ve finále si sedmý nasazený Ulihrach poradil se Švédem Magnusem Normanem, turnajovou šestkou, po setech 6:3 a 7:6. Třiadvacetiletý kolínský rodák vyhrál svůj třetí turnaj na okruhu ATP.

Český pár Květoslava Hrdličková a Helena Vildová vyhrál čtyřhru na tenisovém turnaji v polských Sopotech, když ve finále porazil Asu Carlssonovou ze Švédska a Sedu Noorlanderovou z Nizozemska dvakrát 6:2.

Na pražské utkání hvězd přijeli první hokejisté

Ruský útočník Alexej Jašin a Fin Esa Tikkanen přiletěli v sobotu jako první reprezentanti výběru hvězd NHL. Ten bude ve čtvrtek soupeřem českých olympijských vítězů z Nagana v exhibičním utkání hvězd v pražské Sportovní hale. Jako první dorazil na ruzyňské letiště Jašin. Známý milovník umění přiletěl do Prahy dříve než ostatní, aby mohl obdivovat krásy české metropole. Necelé dvě hodiny po Jašinovi přistála v Ruzyni hrající legenda finského hokeje Esa Tikkanen se svou rodinou. "Těšili jsme se do Prahy. Je to pěkné město, pamatuji si ho z mistrovství světa 1985. Jsem velice rád, že mne Dominik Hašek pozval. Vzali jsme si hodně peněz, abychom mohli nakoupit český křišťál," uvedl usměvavý Tikkanen, který přiletěl ze Stockholmu, kde přes léto bydlí se svou švédskou manželkou.

Jágr team zahájil turné výhrou nad výběrem Slovenska 12:10

V premiérovém vystoupení na Slovensku vyhrál český Jágr Team v Pieštanech nad výběrem All stars Slovenska 12:10. Výtěžek utkání, který činil rovných 300.000 slovenských korun, hráči věnovali dětskému domovu v Piešťanech. V sestavě Jágr teamu se představilo před vyprodaným hledištěm osm olympijských vítězů z Nagana.

Golf

Mezinárodními mistry České republiky v golfu ve hře na rány se v Karlových Varech stali domácí Petra Kvídová a Clemens Prader z Rakouska. Mistrem České republiky v soutěži mužů se stal druhý Miroslav Holub ze Semil, který na vítězného Pradera ztratil 16 úderů.

Libor Laštík přemohl La Manche

Dálkový plavec Jan Novák, přemožitel kanálu La Manche z let 1974 a 1975, poblahopřál Liboru Laštíkovi z Ostravy, jemuž se jako prvnímu Čechovi v krátké historii samostatné republiky podařilo úžinu mezi Francií a Velkou Británií přeplavat. Překvapila ho vysoká teplota vody (16 - 17 stupňů Celsia), neboť při jeho pokusech byla až o čtyři stupně nižší.

Počasí

A ještě informace o počasí. Dnes bude oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty od 22 do 26 stupňů Celsia.

V noci ze soboty na neděli dosahoval náraz větru v Českých Budějovicích rychlosti 28 metrů za sekundu. Bouřky zasáhly především oblast od Lipenské nádrže směrem na České Budějovice a také Táborsko a Jindřichohradecko. Po pádu stromu na stan nedaleko Hluboké nad Vltavou - Zámostím, který způsobila vichřice, se ve spacím pytli udusila dvaadvacetiletá dívka z Prostějova, která patřila do skupiny vodáků, kteří sjížděli Vltavu.

Tolik zprávy Radia Praha.