Zprávy pondělí, 04. ledna 1999

A nyní podrobněji:

Další osudy vlády

Pád menšinové sociálnědemokratické vlády, která vznikla loni v červenci vytvořena díky povolební smlouvě ČSSD s ODS, předvídají v letošním roce místopředseda Unie svobody Petr Matějů, filozof Václav Bělohradský a sociolog Jan Hartl. V nedělním diskusním pořadu České televize tuto úvahu označil jako zcela předčasnou pouze místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Pozoruje, jak prohlásil, že sociálnědemokratická vláda spíše "pomalu, ale přesto" získává prestiž. "Jsem přesvědčen, že je schopna obstát v následujícím roce," uvedl Špidla. Podle něj okamžikem, "kdy se bude dál vážně rozhodovat" bude konec roku, kdy se bude vytvářet nový rozpočet.

Předsedkyně Senátu Libuše Benešová se domnívá, že nynější vláda by se letos mohla personálně obměnit, její pád ale narozdíl od lidoveckého poslance Cyrila Svobody neočekává. Uvedla to v nedělním pořadu české soukromé televize Prima.

Vláda nyní nechce pokračovat v deregulacích cen

Sociálnědemokratická vláda nehodlá podle místopředsedkyně České strany sociálně demokratické Petry Buzkové pokračovat v deregulacích cen. Chce nejprve vyřešit problém monopolního postavení některých podniků, které zdražované služby poskytují. Buzková to uvedla v nedělním pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní mimo jiné v souvislosti se zvýšením poplatků za telefonní hovory. Poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář se domnívá, že až do demonopolizace některých odvětví je nutné deregulace zmírnit. "Je třeba před další deregulací podívat se na zoubek monopolům, zejména těm energetickým," uvedl Mlynář, který kabinetu vytkl, že u něj v tomto směru neobjevil "ani náznak" postupu v tomto směru.

Minimální mzda vzrostla

Od nového roku se v České republice zvýšila minimální mzda z dosavadních 2650 na 3250 korun měsíčně. Vládu k tomuto rozhodnutí vedla jednak snaha přiblížit minimální mzdu životnímu minimu, které pro samostatně žijícího občana bylo stanoveno na 3430 korun, a jednak snaha omezit zneužívání institutu minimální mzdy. Někteří zaměstnavatelé totiž formálně vykazují pouze vyplácení minimální mzdy a na černo, tedy nezdaněně, vyplácejí další částky.

Volba prezidenta

Místopředsedkyně sociální demokracie Petra Buzková a poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář se rozcházejí v názoru na to, jakým způsobem by měl být v budoucnu volen prezident republiky. Buzková soudí, že by měl být stejně jako dosud volen parlamentem. Mlynář se domnívá, že vhodnější by byla přímá volba, kdy o zvolení hlavy státu rozhodují občané ve všelidovém hlasování. Zároveň však připustil, že taková změna by si vyžádala rozsáhlý zásah do Ústavy a předpokládala by tedy širší politickou shodu. "Znamená to de facto napsat novou Ústavu, a to je strašně vážná věc," uvedl poslanec Unie svobody. Jejich názory zazněly v nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Nova.

Slovinsko letos cílem první zahraniční cesty Kavana

Slovinsko bude první zemí, kterou letos navštíví pracovně šéf české diplomacie Jan Kavan. Během jednodenní návštěvy Lublaně 7. ledna má jednat nejen o vzájemných vztazích obou zemí a o rozšiřování NATO a Evropské unie, ale například i o české účasti na pomoci obětem min v Bosně a Hercegovině. Pro ČTK to uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Svoboda se chce ucházet o křeslo předsedy strany

Poslanec Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidovéa bývalý ministr vnitra Cyril Svoboda se bude už na květnovém sjezdu strany pravděpodobně ucházet o funkci jejího předsedy. Stal by se tak protikandidátem úřadujícího šéfa lidovců Jana Kasala. "Je to dost vysoce pravděpodobné," řekl Svoboda v nedělním pořadu české soukromé televize Prima. Předsedkyně Senátu a místopředsedkyně Občanské demokratické strany Libuše Benešová v témže pořadu prohlásila, že podzimním kongresu strany o místo předsedy ODS usilovat nebude.

Volební sjezd KDU-ČSL by měl rozhodnout o nástupci Josefa Luxe, který počátkem září rezignoval na předsednickou funkci kvůli vážnému onemocnění leukémií. Zvoleni by měli být i všichni další členové vedení strany a členové stranických orgánů.

Církve vyzvou k oddlužení v lidských vztazích

Ekumenická rada církví by mohla k roku 2000 vyhlásit program "oddlužení v lidských vztazích". Podle svého předsedy evangelického synodního seniora Pavla Smetany by se tak mohla nechat inspirovat britskými reformovanými křesťany, kteří chtějí k počátku nového tisíciletí vyzvat země severní polokoule, aby odpustily dluhy třetímu světu - rozvojovým zemím sociálně a ekonomicky slabšího Jihu. "Také ve vztazích mezi církvemi je potřeba udělat výrazný krok, aby nové milénium bylo pro křesťany dobou smíru a společné práce a služby," prohlásil Smetana v nedělním pořadu Českého rozhlasu Setkávání. České církve by podle něj své smíření měly společnosti zprostředkovat i za pomoci médií.

Vývoz do zemí CEFTA stoupl

Vývoz České republiky do zemí Středoevropské dohody o volném obchodu 'CEFTA) dosáhl za loňských 11 měsíců 157,4 miliardy korun, což bylo o 8,1 procenta více než za leden až listopad 1997. Dovoz stoupl o 3,1 procenta na 121 miliard Kč a obchodní přebytek tak byl 36,4 miliardy Kč ve prospěch ČR. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Hlavním exportním artiklem ČR byly v uvedeném období tržní výrobky - polotovary s podílem na celkovém vývozu 30,4 procenta. Následovaly stroje a dopravní prostředky '28,7 procenta) a přes desetiprocentní podíl se ještě dostaly chemikálie '14,2 procenta).

Zkoušky ochranné obálky prvního bloku Temelína

Průběžné výsledky pevnostní a tlakové zkoušky ochranné obálky 'kontejnmentu) prvního hlavního výrobního bloku jihočeské Jaderné elektrárny Temelín, zahájené 14. prosince, potvrzují vysokou odbornou úroveň a kvalitně odvedenou práci stavbařů, technologů a dalších odborníků. ČTK to v neděli řekl tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Dosud naměřené veličiny při pevnostní zkoušce i zjištěná velikost úniku při zkoušce těsnosti kontejnmentu jsou nižší, než předepsané hodnoty. Průkaz pevnosti a těsnosti ochranné obálky předepisuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost před uvedením jaderně energetického zařízení do provozu," zdůraznil.

U Nejvyššího soudu vzrostl počet nevyřízených podání

Přibližně 2200 nevyřízených podání zbylo k začátku letošního roku Nejvyššímu soudu, což je asi o 500 podání více než na počátku loňského roku. V rozhovoru pro ČTK to uvedla jeho předsedkyně Eliška Wagnerová. Většinu z nich přitom tvoří nedoprojednaná dovolání v občansko-právním řízení. Obchodních sporů řeší Nejvyšší soud poměrně málo, průběžně se daří vyřizovat stížnosti pro porušení zákona v trestním řízení a rozhodování o vazbách. "Těch však za loňský rok přišlo dohromady něco přes 400, zatímco dovolání v civilních věcech dostáváme až 280 měsíčně," řekla Wagnerová.

Základní vojenskou službu nastoupí 8500 "nováčků"

Základní nebo zkrácenou náhradní vojenskou službu dnes nastoupí 8500 nových vojáků. Zařazeni budou do výcvikových základen jednotlivých druhů vojsk, kde je očekává až tříměsíční výcvik. ČTK o tom informoval Petr Sýkora z tiskové služby ministerstva obrany. Před Vánoci odešlo do civilu přibližně 7500 vojáků základní služby, jimž byla jako každoročně rozkazem ministra obrany doba služby o několik dní zkrácena. Zhruba pět stovek z nich však musí ještě nahrazovat zmeškanou dobu služby.

Největší vliv na životní úroveň má zemědělství

Mezi jednotlivými odvětvími národního hospodářství lidé nejčastěji přisuzují největší vliv na stav své životní úrovně prosperitě zemědělství. Tento názor zastává pětina obyvatelstva. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Sofres-Factum, který má ČTK k dispozici. S mírným odstupem je pociťován význam bankovnictví '16,1 procenta). Následují oblasti strojírenství a energetiky, pro něž se vyslovil přibližně každý sedmý až osmý občan.

Soutěž pro mladé básníky

Autorskou soutěž pro začínající básníky vyhlásil již pošesté Klub rodáků a přátel Kutné Hory - Kutná Hora v Praze. Výsledky klání mladých básníků budou slavnostně vyhlášeny na celostátním festivalu Ortenova Kutná Hora, který se uskuteční od 3. do 5. září letošního roku, uvedl pro ČTK prezident klubu Emanuel Růžička. Soutěže se mohou zúčastnit autoři ve věku do 22 let, pokud pošlou své příspěvky do letošního 31. března. V rámci festivalu bude z oceněných prací připraven recitační pořad a vydán sborník Názvuky. Pořadatelé pro mladé básníky připravili také seminář vedený odbornou porotou. Mladí básníci mohou do soutěže zaslat maximálně 200 veršů v šesti vyhotoveních a volný list s osobními údaji. Příspěvky přijímá Monika Trdličková, Purkyňova 189, 284 01 Kutná Hora.

Muzikály Pomáda a Rusalka budou novinkami pražské sezóny

Nabídku velkých muzikálových produkcí v Praze rozšíří do jara minimálně dvě novinky. Ještě v lednu by se měla v nově vybudovaném Divadle Milénium v areálu holešovické tržnice objevit Rusalka připravená na motivy stejnojmenné Dvořákovy opery. Během března má pak další příležitost muzikálovým fanouškům poskytnout česká verze Pomády známé především z filmových pláten.

Turnaj v "budějckém" mariáši

Živé pětadvacetikilogramové sele bylo hlavní cenou Novoročního turnaje "budějckém" mariáši, který o víkendu skončil v pohostinství Na návsi ve Strážkovicích na Českobudějovicku. V konkurenci 96 hráčů zvítězil František Valenta z Českých Budějovic s čistou výhrou 51,70 koruny, řekl ČTK ředitel turnaje Jiří Vretos. Zdeněk Schaffelhofer z Doubravice na druhém místě dosáhl zisku 43,10 a třetí Vladimír Jindra z Nemanic 42,30 koruny. Ti za své medailové umístění dostali podle Vretose "menší peněžní obnosy v částce, která nezakládá povinnost platit daň z příjmu".

Ze sportu:

Výsledky nedělního 31. kola extraligy ledního hokeje: Vítkovice - Vsetín 1:2, České Budějovice - Jihlava 2:2, Plzeň - Pardubice 5:2, Litvínov - Kladno 1:0 a Zlín - Sparta Praha 2:2. Utkání Slavia Praha - Karlovy Vary '4:4) bylo předehráno 10. prosince, duel Opava - Třinec se hraje 12. ledna. Tabulku vede Vsetín s 43 body o skóre před Zlínem. Čtvrtá pražská Sparta už na třetí Třinec, který je o dva body zpět, ztrácí šest bodů. Opava a Kladno mají shodně 23 bodů za ními poslední Jihlava nasbírala pouhých 14 bodů.

Třetí podnik Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích vyhrál v neděli v Innsbrucku Japonec Noriaki Kasai. Z dvojice českých reprezentantů, kteří postoupili do finálového kola závodu, si lépe vedl Jakub Sucháček, jenž skončil jedenadvacátý. Jeho kolega Michal Doležal obsadil 29. místo.

Norský sdruženář Bjarte Engen Vik vyhrál v neděli osmý závod Světového poháru v německém Schonachu. Čeští reprezentanti se neztratili. Nejmladší člen družstva Jan Matura byl po skocích dokonce na druhém místě a nakonec obsadil devátou příčku. Hned za ním skončil Milan Kučera, který na trať běhu vyrážel z deváté pozice. Ladislavu Ryglovi nevyšel skok a vybíhal Gundersenovou metodou až jako 34. v pořadí, v cíli se pak objevil šestadvacátý. Na 37. místě skončil Jaroslav Kříž.

Basketbalisté Mlékárny Kunín se stali vítězi semifinálové A-skupiny superligy, která se hrála v Novém Jičíně, když i ve svém druhém utkání byli úspěšní a po Opavě porazili také rakouský Klosterneuburg 80:66. Svým nedělním vítězstvím pomohli ke druhé příčce Opavě, takže do březnového Final Four postoupily oba české týmy.

Třetí etapu Rallye Granada-Dakar, která měřila 510 kilometrů a vedla na marockém území z Agádíru do Tantánu, v kategorii kamiónů v neděli vyhrál Rus Firdaus Kabirov na Kamazu před Tatrou českého obhájce prvenství Karla Lopraise. Na čtvrté pozici dojela další Tatrovka, jejíž posádku tvoří Čech Tomáš Tomeček spolu s Brazilci Andrem De Azevedem a Leilane Neubarthovou. Česko-brazilská trojice si tak udržela vedení v průběžné klasifikaci závodu, čtyřnásobný vítěz "Dakaru" Loprais je za Kabirovem třetí.

Bývalý trenér Slavie Praha František Cipro skončil u rakouského fotbalového mužstva Tirol Innsbruck. V minulých dnech se Cipro dohodl s vedením prvoligového týmu na svém odchodu, k oficiálnímu odvolání trenéra z funkce však dojde až dnes po schůzce s předsedou klubu Martinem Kerscherem. Ten si Cipra pozval k osobnímu pohovoru. Trenér Cipro to potvrdil v telefonickém rozhovoru pro ČTK.

Krátce o dnešním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo mrholení. Teploty tři až sedm stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.