Zprávy pondělí, 04. prosince 2000

Kateřina Brezovská

Špaček: Havel se na Ústavní soud kvůli guvernérovi ČNB neobrátí

Prezident Václav Havel se podle svého mluvčího Ladislava Špačka nehodlá obrátit na Ústavní soud, aby vyjasnil pravidla jmenování guvernéra České národní banky. Špaček tak teprve v neděli popřel neoficiální informace o obsahu páteční večerní schůzky prezidenta s ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským. Podle pátečních informací zdroje blízkého prezidentské kanceláři nabídl Havel vládě smírné řešení ve sporu o jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem ČNB. Prezident údajně také navrhl, že by vláda měla uznat legitimitu jmenování všech dosavadních guvernérů včetně Tůmy, a teprve poté by vláda nebo prezident podali stížnost k Ústavnímu soudu. "Pan prezident neuvažuje o žádném podání k Ústavnímu soudu. On nemá důvod, proč by to činil," prohlásil v neděli Špaček. Nechtěl však říci, na čem se v pátek Havel s Rychetským dohodli. Rychetský však v sobotu řekl, že se bude snažit přesvědčit vládu, aby přistoupila na řešení sporu, na kterém se v pátek dohodl s Havlem. Ministr sice dohodu nijak neupřesnil, řešení je však podle něj velmi podobné tomu, které se objevilo v médiích. Premiér Miloš Zeman se jmenováním Tůmy nesouhlasí; vláda navíc tvrdí, že ke jmenování guvernéra, které je podle Ústavy v prezidentově kompetenci, je potřebný také spolupodpis premiéra. Vláda se proto chce obrátit na Ústavní soud.

Neoficiální informace o tom, že Havel navrhl vládě smírné řešení sporu ohledně jmenování guvernéra ČNB, pronikly do médií z prostředí prezidentské kanceláře několik hodin před zveřejněním Havlova stanoviska v Mladé frontě Dnes. V sobotním vydáním deníku Havel v obsáhlém článku mimo jiné napsal, že jeho rozhovory o výběru nového vedení ČNB s premiérem Zemanem a bývalým guvernérem ČNB Josefem Tošovským "měly místy charakter vyhrožování a vydírání".

Tlustý, Kalousek: Kauza ČNB je zbytečná a jen poškodí českou měnu

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý a místopředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek se shodují v tom, že celý spor mezi prezidentem republiky Václavem Havlem a vládou o způsob jmenování vedení České národní banky je naprosto zbytečný. Poslanci soudí, že spor nakonec nebude mít vítěze, ale negativně se promítne do postavení české měny. Politici to uvedli v nedělním pořadu televize Nova Sedmička. Poslanci dodali, že výroky prezidenta Havla, který tlak ze strany Miloše Zemana a bývalého guvernéra ČNB Josefa Tošovského na jeho osobu přirovnal k vydírání a vyhrožování, vnímají pouze jako nadsázku. Bylo by totiž podle nich nepřípustné, aby prezident byl takovým praktikám vystaven.

Singer: Premiér se bojí, že silná měna odhalí slabiny ekonomiky

Pokud centrální banka přitvrdí měnovou politiku, zvedne kurs měny a skryté ekonomické problémy se začnou projevovat už před volbami. V nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie to řekl ekonom Miroslav Singer ze společnosti Expandia Finance. Hospodářský růst české ekonomiky jde na úkor skrytých i otevřených deficitů a politika centrální banky může ovlivnit jejich vnímání, dodal. "Deficity se projeví dříve nebo později. Buď v inflaci nebo nárůstem nerovnováhy zahraničního obchodu, která už začíná. Kdyby ČNB sledovala politiku mírných sazeb, tak se nerovnováha bude projevovat spíše po volbách než před nimi," uvedl Singer. Počínání premiéra Miloše Zemana, který bojuje za měkčí centrální banku, je podle Singera racionální, ale způsob, kterým to premiér dělá, poškozuje ekonomiku. Singer řekl, že Zemanovy výroky jsou nesmyslně silné a spor se dostal daleko nad hranici své důležitosti ve škodě, kterou způsobuje. "Je to vidět na tom, že po jeho výrocích začíná kolísat kurs koruny, když měna je jinak velmi rezistentní vůči slovům politiků," dodal.

Reinhardt: Integrace Čechů a Poláků do NATO probíhá v pořádku

Zapojování českých a polských ozbrojených sil do Severoatlantické aliance probíhá lépe, než se předpokládalo. Ve víkendovém rozhovoru pro agenturu DPA na to poukazuje velitel středoevropského křídla sil NATO, německý generál Klaus Reinhardt. Proces integrace však podle něj ale zdaleka neskončil. Mimo jiné je třeba přizpůsobit také výcvik vojáků. "Máme toho ještě hodně před sebou," říká Reinhardt. K tomu patří i standardizace výzbroje a zdokonalování východoevropských důstojníků v angličtině jako komunikačním jazyce v NATO. Generál si navíc uvědomuje, že česká a polská armáda jsou v přestavbě, neboť v posledních letech se podle jeho vyjádření personální stavy snížily o zhruba 50 procent.

V Praze se uskuteční mezinárodní konference o armádě 21. století

Armáda a společnost v novém tisíciletí: nejistoty, změny, perspektivy je název mezinárodní konference, která se od čtvrtka do soboty uskuteční v Praze. Odborníci, sdružení v Evropské skupině pro výzkum armády a společnosti (ERGOMAS), budou diskutovat nejen o vojenské profesi, ale také o demokratické kontrole ozbrojených sil či o vztahu armády, veřejného mínění a médií. Konferenci by měl zahájit ministr obrany Vladimír Vetchý. V pracovní skupině, zabývající se demokratickou kontrolou armády, vystoupí poté například zástupce Turecka, o vojenské profesi se budou mimo jiné bavit i odborníci z Polska či Švédska.

Svaz nuceně nasazených: Musíme předávat naše zkušenosti mladým

Svaz nuceně nasazených má podle svého místopředsedy Karla Růžičky povinnost předávat své zkušenosti mladší generaci. "Stárneme a nemáme nastupující generaci, která by to po nás dál vedla. Pokud ale budeme žít, je naší morální povinností zachytit po historické stránce, co jsme prožili," řekl v neděli po skončení dvoudenní konference předsedů okresních organizací svazu. Podle něj se poslední dobou často mluví o tom, že vše začíná až rokem 1945. "Válka začala v roce 1939 a těch šest let není možné vymazat z historie," řekl Růžička s tím, že řada mladých lidí dnes neví, co se za druhé světové války dělo. Podle Růžičky byla úmrtnost lidí, kteří se vrátili po válce, velmi vysoká. Ze statistik vyplývá, že do dvou let po návratu z nucených prací, zemřelo ve dvou zjišťovaných skupinách deset až 14 procent nuceně nasazených. Odhady o počtech nasazených z Čech a Moravy se přitom pohybují mezi 400 až 640 tisíci lidí.

Svaz nuceně nasazených eviduje v současné době 65.000 lidí, z nich asi 15.000 pracovalo v Rakousku. Svaz se významně podílel na evidenci a ověřování podkladů u žádostí nuceně nasazených o odškodnění. Tuto evidenci v říjnu převzala kancelář česko- německého Fondu budoucnosti.

SVS: Kontrolních vyšetření na BSE bude od 1. ledna desetkrát více

Od 1. ledna počítá Státní veterinární správa ČR (SVS) s více než desetinásobkem preventivních vyšetření skotu na nemoc šílených krav (BSE) než tomu bylo dosud. V souvislosti s opatřeními, které 29. listopadu navrhla Evropská komise, to řekl mluvčí SVS Josef Duben. České republiky se podle něj, v případě schválení opatření Radou ministrů zemědělství členských zemí EU, dotkne ale jen zahrnutí celých střev skotu mezi specifický rizikový materiál, který je zakázán pro používání pro lidskou spotřebu. "U ostatních opatření, která zahrnují dočasný zákaz masokostních mouček v krmivech hospodářských zvířat po dobu šesti měsíců a vyloučení skotu staršího 30 měsíců, který nebyl laboratorně vyšetřen na BSE, z potravního řetězce, nevidí veterinární správa důvod, proč by k nim z nákazového hlediska měla přistupovat," uvedl Duben.

Vedení Temelína: Neúspěch setkání s Rakušany způsobili pořadatelé

Páteční setkání rakouské veřejnosti s představiteli jaderné elektrárny Temelín a dalšími českými odborníky v Linci nemohlo zajistit širší informovanost Rakušanů o Temelínu, což bylo jeho proklamovaným a mezivládně dohodnutým cílem. Ve svém hodnocení akce to uvedlo vedení elektrárny, podle něhož bylo důvodem neúspěchu účelové řízení setkání ze strany organizátorů. "Obecné povědomí o jaderné energetice je v Rakousku nižší než v ČR. Navíc roky převážně negativních informací ve sdělovacích prostředcích způsobují odpor vůči jakékoli jiné informaci než záporně laděné," píše ve svém stanovisku vedení elektrárny. Mluvčí Temelína Milan Nebesář v neděli řekl, že společnost ČEZ z těchto důvodů zatím neuvažuje o žádné další podobné akci.

Podpora nájemních bytů má do roku 2001 plynout z fondu bydlení

Podpora výstavby nájemních bytů, kterou nyní obcím poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má letos a v příštím roce plynout z prostředků Státního fondu rozvoje bydlení. Vyplývá to z návrhu o podmínkách využití financí fondu na podporu výstavby nájemních bytů, který v pondělí projedná vláda a který ČTK poskytla mluvčí MMR Dagmar Plachá. Prostředky fondu tak mají přechodně vypomoci podpůrnému dotačnímu systému MMR kvůli nedostatku peněz na investiční dotace v letošním roce a předpokládanému nedostatku financí v kapitole MMR v rozpočtu roku 2001. Podporu by fond mohl poskytovat obcím do 320 tisíc korun na jeden byt. V případě bytů vzniklých rekonstrukcí bývalého vojenského objektu může podpora činit až 370 tisíc na byt a u výstavby bytu na území bez investic může fond poskytnout až 400 tisíc korun na byt a příslušnou infrastrukturu.

Církve zahájily advent a liturgický rok ekumenickou bohoslužbou

Adventní předvánoční dobu a tím i nový liturgický rok zahájily na první adventní neděli křesťanské církve společnou ekumenickou bohoslužbou ve starokatolickém kostele sv. Vavřince v Praze na Petříně. Zazněly při ní přímluvné modlitby za svět a za bližní i výzva k odpovědnému životu. Během bohoslužby, přenášené Českou televizí, zněla jako liturgie moderní rytmická hudba a zpěv. V kostele se sešli představitelé a zástupci církve starokatolické, československé husitské, pravoslavné, českobratrské evangelické a dalších protestantských vyznání, letniční křesťané, adventisté i kněz církve římskokatolické. Ekumenická rada církví tak založila novou tradici bohoslužebného sejití na počátku adventu. Dosud se podobné bohoslužby s televizním přenosem konaly od 90. let vždy na počátku nového občanského roku 1. ledna.

Historické jednotky dostaly na Mohyle míru stuhy a medaile

Pamětní medaile a stuhy dostaly v neděli při pietním aktu na Mohyle míru u obce Prace na Brněnsku jednotky fandů vojenské historie, které se pravidelně účastní akcí připomínajících bitvu u Slavkova. Vzpomínkové akce trvaly letos deset dní a vyvrcholily právě nedělním pietním aktem. Při něm lidé z okolí i členové klubů vojenské historie z celé Evropy uctili padlé a připomněli si nesmyslnost válek. Mohyla míru vznikla v letech 1910 až 1912 podle návrhu Josefa Fanty jako memento jedné z nejkrvavějších evropských bitev první poloviny 19. století, v níž 2. prosince 1805 zvítězila Napoleonova armáda nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Představený řádu paulánů z Vranova u Brna František Holeček u Mohyly míru připomněl, že pietní akt letos připadá právě na první neděli adventní. "Je to doba, která vybízí k zamyšlení nad tím, abychom našli cesty k porozumění a spolupráci v nové Evropě," řekl shromážděným.

K vrcholům letošních vzpomínkových akcí patřila sobotní rekonstrukce bitvy pod vrchem Santon u Tvarožné na Brněnsku. Střetnutí členů klubů vojenské historie z ČR i zahraničí oděných v dobových uniformách a vyzbrojených 30 děly, 594 puškami a 61 pistolemi, přihlíželo přes 10.000 diváků. Součástí vzpomínkových slavností byl v sobotu také celodenní program ve Slavkově, v němž nechyběly "oživlé obrazy" právě z doby slavkovské bitvy a stylový jarmark.

Informační centrum navštívilo za deset měsíců přes 2500 klientů

Služeb pražského Informačního centra sociální pomoci Kontakt, které od letošního 26. ledna pomáhá lidem v obtížných životních situacích, využilo zatím více než 2500 klientů. V neděli to řekla jeho vedoucí Marie Šusterová. Největší zájem byl o informace týkající se bytů. Rady hledali zejména neplatiči nájemného a lidé, kteří se rozvádějí. Nezaměstnaní se přicházeli zeptat na možnosti hmotného zabezpečení. Důchodci se zajímali o nabídku ošetřovatelských a pečovatelských služeb, adresy domovů důchodců a o kontakty na občanská sdružení nabízející zajímavé možnosti trávení volného času.

Večer přátelství zakončil Skanzen komunismu v Jablonci

Stylovým Večerem přátelství skončil v sobotu na Výstavišti v Jablonci nad Nisou Skanzen komunismu. Více než stovka recesistů, kteří si přišli zavzpomínat na "staré dobré časy" dostala za osmikorunovou vstupenku pivo, vodku a ruský boršč. Za to si vyslechli nezbytné projevy a zdravice přátel a zazpívali si budovatelské písně. Zájem o výstavu organizátory překvapil. Za týden prošlo skanzenem přes 1000 lidí hlavně mladých a také řada školních výprav. "Myslím, že podobné akce mají smysl. Ti, kdo tu dobu zažili si často až nyní uvědomují absurdnost tehdy běžných a samozřejmých věcí," řekla dnes ČTK vedoucí Výstaviště Jarmila Pešlová. Mladí, kteří tu dobu nezažili, podle ní často s překvapením ptali, zda to tak opravdu bylo.

Ve skanzenu v Přerově nad Labem začala vánoční výstava

První návštěvníci si o víkendu prohlédli tradiční vánoční výstavu ve skanzenu v Přerově nad Labem na Nymbursku. Polabské muzeum každoročně zpřístupňuje v objektech lidové architektury výstavu přibližující adventní a vánoční lidové zvyky. K vidění jsou betlémy, slovem i názorně v expozici v interiérech je osvětlena podstata adventních a vánočních lidových obyčejů v selském i v chudším prostředí. Návštěvníci se dokonce dozví, jak péci vánoční perník a další tradiční cukroví. Expozice je otevřena vždy v pátek, v sobotu a v neděli až do 30. prosince; na Štědrý den bude zavřeno, ale otevřeno je pak také od 25. do 28. prosince. Do Přerova přijíždějí lidé - zejména rodiče s dětmi - i ze vzdálených míst, předvánočně vyzdobený skanzen je také oblíbeným cílem Pražanů. Vánoční výstavy připravuje muzeum v chalupách a v budově bývalé školy od roku 1987.

Skanzen vznikl v roce 1967 jako záchranné místo pro objekty lidové architektury z polabského regionu, jichž je nyní do Přerova přeneseno již na třicet. Muzeum uchovává lidovou architekturu a způsob života lidí ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20.století. Základ mu dal arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský, který před sto lety podle tzv. české chalupy z Jubilejní výstavy nechal v Přerově nad Labem přestavět bývalou kovárnu a rychtu na starou chalupu.

Ze sportu:

Výsledky 29. kola hokejové extraligy: České Budějovice - Třinec 3:2, Havířov - Slavia Praha 3:2, Vsetín - Znojmo 1:4, Plzeň - Sparta Praha 4:5 po prodloužení, Pardubice - Zlín 2:3 po prodloužení, Litvínov - Kladno 2:3 a Karlovy Vary - Vítkovice 1:2. Tabulku vedou Pardubice před Litvínovem a Vsetínem. Předposlední je Kladno a poslední Karlovy Vary.

Fotbalisté Brna zvítězili v nedělní dohrávce 6. ligového kola 1:0 v Blšanech a v tabulce opustili patnáctou pozici. Na sestupových místech tak budou čekat na zahájení jarních odvet Plzeň a Ostrava. Tabulku vede Sparta před Teplicemi a Olomoucí.

Na závěr ještě informace o pondělním počasí v České republice:

Většinou zataženo, mlhavo a místy mrholení, ojediněle i mrznoucí. Na horách polojasno. Nejvyšší teploty 2 až 6 stupňů Celsia.