Zprávy pondělí, 05. července 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Na úvod je připraven přehled zpráv.

Nyní podrobněji:

Premiér by měl předložit důkazy o podplacených novinářích nebo odstoupit

Korupci mezi novináři připouštějí téměř tři pětiny občanů a nejčastěji voliči komunistů. Na druhé straně lidé jednoznačně požadují, aby premiér Miloš Zeman podložil důkazy svá nedávná slova o podplacených novinářích, a pokud tak neučiní, měl by podle 59 procent občanů odstoupit. Vyplývá to z výsledků bleskového průzkumu agentury STEM. Podle veřejnosti je naprosto nutné, aby Zeman okamžitě zveřejnil důkazy svých tvrzení, že exministr zahraničí Josef Zieleniec uplácel novináře, aby o něm psali příznivě. Tento požadavek zazněl od 85 procent dotázaných.

Podle Dienstbiera se prosadila chybná interpretace jugoslávského vývoje

V případě balkánské krize se podle zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiřího Dienstbiera prosadila naprosto chybná interpretace jugoslávského vývoje. Poté, co západoevropské země přešly k taktice, jejímž principem bylo uznávání národnostních ambicí v případě jedněch a jejich ignorování v případě druhých, upozorňovali jsme, že to povede k nekontrolovanému výbuchu, řekl Dienstbier pro deník Právo. Tento předpoklad se také vyplnil. Všechny etnické skupiny dostaly strach, aby se v rámci nepříznivého uspořádání nestaly potlačovanou menšinou a začaly podporovat extremisty, kteří slibovali, že uhájí jejich zájmy. Z toho vznikly ty strašné etnické čistky. "Vznikl začarovaný kruh násilí a nelze obviňovat jeden národ, že je za to odpovědný jenom on," zdůraznil Dienstbier.

První část české průzkumné roty dorazila do Skopje

Část české průzkumné roty, jež bude součástí mírových sil v Kosovu 'KFOR) dorazila Skopje. Zformovaný český kontingent by měl v pondělí vjet do kosovského Podujeva, kde bude působit pod britským velením. Britské jednotky, které v severním sektoru Kosova působí již několik týdnů, odminovaly pro českou jednotku místní školu a její přilehlé prostory. O přesném určení a úkolech průzkumníků by měl s velením KFOR jednat velitel průzkumné roty Karel Klínovský. Rota může poskytnout nejen speciálně vycvičené průzkumníky, ale i pyrotechniky. Právě jejich práce bude v zaminovaném Kosovu nejvíce zapotřebí. Britové české vojáky upozornili na rozsáhlá minová pole a především pak na nevinně vyhlížející nástrahy v podobě hraček, volně položených zbraní nebo cenností, které jsou propojeny s výbušným mechanismem.

Ministr Kavan by uznal, kdyby diplomaté nechtěli razit politiku vlády

Kdyby jakýkoli člen českého diplomatického sboru zjistil, že mu svědomí nedovolí prosazovat zahraničněpolitickou koncepci vlády sociální demokracie, respektoval by ministr zahraničí Jan Kavan jeho rozhodnutí a v rámci resortu by mu našel jiné místo. Šéf české diplomacie to řekl v souvislosti se svým nedávným výrokem, že očekává podporu zahraniční politiky vlády. Kavan vyzval velvyslance k loajalitě v pondělí na pozadí rozpačitého přijetí česko-řecké iniciativy k řešení kosovské krize od některých velvyslanectví. V tisku vyvolal jeho výrok dohady, že způsobil roztržku mezi ním a prezidentem. Havel totiž ve středu velvyslancům, kteří přijeli do Prahy na pravidelnou každoroční poradu, poděkoval za dobrou a loajální práci pro Českou republiku a zdůraznil, že nejvyšší autoritou, jíž se služba velvyslance řídí, je jeho svědomí.

Poslanecká kritika činnosti vlády premiéra neznepokojuje

Přestože lidovci v pátek tvrdě kritizovali činnost vlády, která podle nich škodí zemi, neznamená to ochlazení vztahů mezi oběma stranami, soudí premiér Miloš Zeman. Ministerský předseda, jehož zpráva o roční činnosti vlády vzbudila ve sněmovně bouři nevole, považuje neúspěšný pokus KDU-ČSL a Unie svobody, prosadit mezi poslanci výzvu k odstoupení vlády, za běžnou opoziční činnost.

Opravárenský podnik vypověděl smlouvu na modernizaci tanků T-72

Vojenský opravárenský podnik vypověděl kupní smlouvu na dodávku systémů řízení palby pro modernizované tanky T-72. Odstoupil tak od spolupráce s italskou firmou Officine Galileo a pravděpodobně vypíše nové výběrové řízení. Podle mluvčího ministra obrany Milana Řepky se tak modernizace tanku zdrží možná až o dva roky. Právě kvůli firmě Officine Galileo byla před čtyřmi lety zakázka zpochybněna, protože společnost se údajně v hodnocení odborníků umístila až na pátém místě. Armáda však tehdy možnost zmanipulování zakázky odmítla. Officine Galileo měla potíže s integrací systému řízení palby do tanků T-72.

Václav Klaus ironicky vyzývá mladé politiky k převratu

Řešení patové situace na politické scéně vidí předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus v odstranění starých gard a v nástupu mladých politiků. Uvádí to deník Právo s tím, že Klaus mladým ironicky doporučuje, aby uskutečnili převrat. "Já si přeji, aby nás svrhli, ti mladí politikové, to by bylo asi jediné řešení," řekl Klaus v reakci na čtvrteční výzvu místopředsedy lidovců Pavla Severy. Ten apeloval právě na mladé politiky v demokratických stranách, aby spolu začali vážně jednat, když ti staří toho nejsou schopni. Severovi se nelíbí, že jednání brzdí vzájemná zaujatost představitelů Unie svobody, ČSSD a ODS. Je znepokojen, že ze situace těží komunisté, jimž rostou preference, uvádí list.

Unie svobody bude chtít po vládě zprávu o vyrovnání s komunismem

Unie svobody hodlá ještě na této schůzi Poslanecké sněmovny navrhnout usnesení, ve kterém by požádala vládu, aby vypracovala zprávu o vyrovnání se s komunistickou minulostí. Unionisté chtějí, aby kabinet poslance podrobně informoval o trestním stíhání zločinů komunismu, o majetkových a morálních restitucích a rehabilitacích a o dokumentaci zločinů komunismu. Opoziční pravicoví poslanci soudí, že například ministr vnitra Václav Grulich se snaží ochromit fungování Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu 'ÚDV).

Po expolozi v Ostravě - Vítkovicích se sesypal dvoupodlažní dům

Exploze zatím neznámé látky, kvůli které se zcela sesypal dvoupodlažní dům soukromé stavební firmy Makos v Ostravě-Vítkovicích, byla podle svědků ve slyšet v okruhu pěti kilometrů. Tlaková vlna rozbila skleněné výplně oken a výloh sousedních domů. Policisté nevylučují, že výbuch mohl způsobit nahromaděný plyn, nebo nastražená nálož.

Na jihu Francie havaroval český autobus

Jednoho mrtvého a 14 zraněných si vyžádala na dálnici A9 nehoda českého autobusu s karavanem na jihu Francie. Na dovolenou do Španělska s ním jelo 46 lidí. Autobus ze zatím neznámých důvodů najel do karavanu a otočil se. Podle četníků byli zranění odvezeni do nemocnice. Prefektura potvrdila informaci četníků, že obětí je řidič. Zástupkyně prefektury uvedla, že při zvládání nehody bylo nasazeno množství techniky, včetně vrtulníků a přístrojů na vyprošťování z trosek. Zbývající cestující byli odvezeni do městečka Fitou, kde jim bylo v místním obecním sále poskytnuto přístřeší a potraviny. Do neděle jim zde bude poskytnuto ubytování.

Koordinační rada připravovala další česko-německé diskusní fórum

Česko-německé vztahy v kontextu evropské integrace budou tématem příští výroční konference dvoustranného diskusního fóra, jež se má konat 26. až 28. listopadu v Českém Krumlově. Na závěr dvoudenního zasedání se na tom v Norimberku dohodla koordinační rada fóra existujícího na základě česko-německé deklarace z roku 1997. Spolupředseda za českou část rady, publicista Pavel Tigrid informoval, že z českého popudu rada doporučila zadat projekt, který by se zabýval právními normami přijatými v evropských zemích v letech 1938-48. V kuloárech rady se neskrývá, že projekt by měl v širším kontinentálním kontextu porovnat právní kroky podnikané v zemích okupovaných nacisty a související následný legislativní postup těchto států po porážce hitlerovského Německa. Reaguje se tak zejména na opakované požadavky organizací sudetských Němců a jim blízkých bavorských politiků, aby ČR revidovala poválečné dekrety prezidenta Beneše o vysídlení a vyvlastnění Němců.

Hrdina odboje Peřina oslavil v Praze diamantovou svatbu

Stříbrnou medaili hlavního města předal pražský primátor Jan Kasl hrdinovi protifaštického odboje pilotovi Františku Peřinovi, který na Staroměstské radnici oslavil diamantovou svatbu. Peřinovi po převzetí moci komunisty v únoru 1948 emigrovali a usadili se v Las Vegas. V roce 1993 se nastálo přestěhovali zpět do Prahy.

Biskupové jednali o programu etické výchovy pro základní školy

O programu etické výchovy na základních školách, který předložil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, jednalo na Velehradě třináct biskupů České biskupské konference 'ČBK). Shodli se na nutnosti zavést etickou výchovu jako povinný předmět. Mluvčí biskupské konference Daniel Herman, uvedl, že biskupové chtějí hledat účinná řešení současné situace morálního stavu mládeže, rostoucí kriminality, růstu drogových závislostí, rasové nesnášenlivosti a neúcty k základním hodnotám.

Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz informoval o současné situaci církevního školství. Ve školním roce 1998 až 99 bylo v ČR 76 katolických, 3 židovské a 16 nekatolických škol různých stupňů. Navštěvovalo je přes 12.000 studentů, což je zhruba 0,5 procenta odpovídající populace. O studium na těchto školách je podle biskupa zájem, ale jsou zatíženy finančními starostmi. Existence církevních škol je podle biskupů jedním z jejich prioritních zájmů.

Na Velehradě začal kongres hnutí a spiritualit

Historicky první celonárodní kongres hnutí a spiritualit zahájil na Velehradě jménem České biskupské konference 'ČBK) plzeňský biskup František Radkovský. Kongresu se účastní 200 představitelů z celkem 19 náboženských hnutí. Cílem setkání je podle Radkovského růst jednoty a spolupráce mezi jednotlivými hnutími a komunitami ve prospěch celé církve. Ve světě přitom podle něj působí 61 hnutí a komunit a v ČR jich je 26.

Téměř 1500 věřících přijelo na Křesťanskou konferenci

Za účasti téměř 1500 věřících z celé republiky začala v Praze třídenní Křesťanská konference. Podle organizátorů jde o největší akci v České republice, která je zaměřena převážně na protestanty. Setkání, na které přijeli v hojné míře zejména mladí křesťané, má mimo jiné ukázat, že příslušníci jednotlivých církví dokáží spolupracovat, umí se vyhnout sporům anebo je dokáží řešit smírnou cestou. Hlavním řečníkem konference je jeden z nejznámějších současných kazatelů a autorů křesťanské literatury Američan Francis Frangipane, který je uznávaným a úspěšným propagátorem jednoty křesťanů.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je ve znamení polibku

Ve znamení filmového polibku a Oldřicha Nového, který by se letos dožil sta let, je letošní Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. V zaplněném Velkém sále hotelu Thermal usedli například předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, ministr kultury Pavel Dostál, či ministr financí Ivo Svoboda. Po slavnostním úvodu prohlásil prezident festivalu, Jiří Bartoška, který mimochodem bydlí ve stejném pražském bytě jako legendární herec Oldřich Nový, festival za zahájený. Mezinárodní porotu vede francouzský režisér Yves Boisset. Na festivalu je přítomna i dcera slavného otce - americká herečka Amanda Plummerová, která hraje v Greenawayově snímku Osm a půl ženy, a nizozemský herec Rutger Hauer, známý z hollywoodských akčních podívaných. Na festival přijel podpořit britský film Bena Hopkinse s názvem Šimon Mág.

34. ročník Karlovarského festivalu byl zahájen projekcí jihoafrického soutěžního snímku režiséra Gavina Hooda Rozumný člověk, který byl uveden ve světové premiéře. Kromě soutěžní sekce si mohou diváci vybrat i z řady distribučních předpremiér či snímků oceněných na jiných soutěžních přehlídkách. Nedílnou součást festivalového programu tvoří nové české snímky a díla studentů filmových škol.

V Mikulově začal Kytarový festival

Koncertem na mikulovském zámku zahájilo Záhřebské kytarové trio 13. ročník Kytarového festivalu Mikulov. Na festival je přihlášeno 150 účastníků z ČR a okolních zemí, ale také z Brazílie, Venezuely, Iránu, Ruska či Finska. Účastníci budou po osm dní festivalu navštěvovat semináře a mistrovské kursy, večer budou koncerty pro veřejnost.

Alšova jihočeská galerie otevřela přehlídku díla Jiřího Trnky

Křest monografie "Jiří Trnka '1912 - 1969)" byl součástí slavnostního zahájení stejnojmenné výstavy v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Až do 31. října si zde mohou návštěvníci prohlédnout téměř 400 Trnkových ilustrací, obrazů, soch a ukázek scén z loutkových a kreslených filmů.

Hroznová Lhota obnovila po deseti letech Jízdu králů

Patnáctiletý Martin Okénka jako král v dívčím hornolhotském kroji spolu se dvěma pážaty a jednadvaceti jezdci na koních zahájili Jízdu králů v Hroznové Lhotě na Hodonínsku. Koně družiny byli ozdobeni textilními barevnými mašlemi a prapory jezdců květy růží. Přípravy spočívaly hlavně v pečení stovek malých koláčků a shánění dostatečného množství vína a slivovice pro hosty, kteří se u dveří rodičů krále zastaví. Hroznolhotští pořádali až do socializace zemědělství Jízdu králů pravidelně. Pak byla tradice na několik desítek let přerušena.

Hrad a zámek Velhartice je přístupný veřejnosti

Hrad a zámek ve Velharticích na Klatovsku je od soboty poprvé ve své existenci přístupný veřejnosti. Vedle gotických zřícenin části hradu, kamenného mostu a Rajského paláce - si budou moci návštěvníci prohlédnout i zámecký interiér s atmosférou doby renesance. Je zde zajímavá expozice věnovaná dobové zábavě a využití volného času. Hrad byl po druhé světové válce zkonfiskován a sloužil jako rekreační objekt. Kvůli havarijnímu stavu byl v roce 1976 uzavřen. Poté začala postupná rekonstrukce hradu i zámku.

Jihočeští železničáři zahájili Šumavské léto s párou

Romantickými kouty Šumavy a okolím přehradní nádrže Lipno na trase začal jezdit historický vlak tažený parní lokomotivou z roku 1901. Turisté mohou tento způsob dopravy využít vždy v sobotu a v neděli až do 29. srpna, kdy letošní akce železničářů s názvem "Šumavské léto s párou" skončí. Parní vlak vyjíždí z Nového Údolí na Prachaticku vždy v 11:50 a do 33 kilometrů vzdálené Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku dorazí ve 13:48. Zpáteční cesta začíná v 15:40 a skončí v 17:41.

Nejstarší česká provozuschopná parní lokomotiva z roku 1879, přezdívaná kafemlejnek, vyjela na svou první prázdninovou cestu z Jaroměře do Náchoda až čtyřicetikilometrovou rychlostí. Milovníci železnice a páry si mohli užít více než hodinové projížďky a občerstvit se v bufetovém voze. Pravidelné jízdy s parním veteránem pořádá na trase Jaroměř- Náchod od dubna do října, vždy první sobotu v měsíci jediné nestátní železniční muzeum v ČR - muzeum Železniční výtopna Jaroměř. To nabízí řadu unikátů. Vzácností je například jediná zachovaná parní ozubnicová lokomotiva z tratě Tanvald-Kořenov, která byla vyrobena pro jízdu na velmi strmé ozubnicové dráze v roce 1899 a sloužila až do roku 1965.

Hokejista Holaň se setkal s člověkem, jenž mu daroval kostní dřeň

Český hokejista Miloš Holaň, někdejší obránce celku zámořské NHL Anaheim Mighty Ducks, se v v kalifornském Duarte setkal s člověkem, který mu daroval kostní dřeň. Sedmadvacetiletý Holaň nejprve podal inženýrovi Robertu Stranskému juniorovi ruku, vzápětí jej objal a děkoval za to, že mu zachránil život. "Chtěl jsem se s ním sejít a poděkovat mu," svěřil se Holaň, u něhož před třemi lety naplno propukla leukémie. "Nebýt jeho, už bych tu dnes nebyl," připomenul český hokejista dobu, kdy se podroboval chemoterapii a ozařování. "Každý den mi bylo hůř a hůř až jsem si říkal, že ten další už bude můj poslední." Holaň je dnes díky operačnímu zákroku zcela zdráv. V uplynulé sezóně vrátil v české extralize znovu na led a doufá, že si brzy zahraje i v NHL.

Počasí

Dnes je jasno až plojasno, denní teploty 28 až 32 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.