Zprávy pondělí, 06. dubna 1998

Zprávy 6.4.98

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou připravila Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Miloš Zeman dostal důvěru od Ústředního výkonného výboru ČSSD

Ústřední výkonný výbor České strany sociálně demokratické dal důvěru předsedovi strany Miloši Zemanovi při tajném hlasování o jeho rezignaci. Zemana v čele ČSSD potvrdil drtivou většinou. Rezignace nebyla přijata 127 hlasy, 10 členů výboru bylo pro odstoupení předsedy a šest odevzdaných hlasů bylo neplatných. Miloš Zeman po hlasování řekl, že rozhodnutí výboru respektuje. Slíbil, že udělá vše pro to, aby falzifikáty spojené s takzvanou bamberskou aférou byly neustále vyvraceny nezávislým vyšetřováním a aby byl odhalen jejich původce. Bamberskou kauzu označil Zeman za provokaci. Sociální demokraté v ní byli podezíráni, že za příslib výhodných úvěrů nabídli čechošvýcarským podnikatelům v případě volebního vítězství ČSSD vysoké funkce ve státní správě.

Miloš Zeman odmítl povolební koalici ČSSD s Unií svobody

Předseda ČSSD Miloš Zeman v neděli odmítl možnost povolební koalice sociální demokracie s Unií svobody. Ústřední výkonný výbor odhlasoval na jeho návrh usnesení, kterým ukládá předsednictvu strany, aby v žádném případě v povolebních jednáních neuzavřelo koalici s Unií svobody. Miloš Zeman označil unii za protivníka ČSSD číslo jedna. Unie Svobody je podle něj nositelem všeho špatného v minulé vládě. Společnou povolební spolupráci s unií vylučuje předseda ČSSD už delší dobu. Předsedovi unie Janu Rumlovi navíc vytýká podstatný díl odpovědnosti za minulou politiku.

Společnou povolební spolupráci však sociální demokraté nevylučují v případě KDU-ČSL. Lidovci jsou však podle svého předsedy Josefa Luxe ochotni uzavřít povolební pakt nejen s ČSSD, ale v rámci širší koalice i s unií.

Miloš Zeman si z Bamberku zřejmě přivezl kompromitující materiály

Předseda České strany sociálně demokratické Miloš Zeman a jeho první místopředseda Karel Machovec si v roce 1995 z bamberské schůzky s čechošvýcarskými podnikateli zřejmě přivezli kompromitující materiály na některé české politiky. Vyplynulo to ze Zemanova vystoupení na nedělní tiskové konferenci po jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Tyto materiály "jsme obdrželi v situaci", kdy novináři po ČSSD požadovali důkazy, že v České republice existuje ekonomická kriminalita, řekl Miloš Zeman. Zdůraznil ale, že je ČSSD ve volební kampani nepoužila, protože je považovala za nevěrohodné.

ODA půjde v čele s Danielem Kroupou do voleb

Občanská demokratická aliance se účastní červnových voleb do Poslanecké sněmovny. Rozhodla o tom nedělní čtrnáctá celostátní konference ODA. Zvolila také Daniela Kroupu předsedou strany a pověřila ho vyjednáváním s dalšími demokratickými pravicovými stranami, především Občanskou demokratickou stranou a Demokratickou unií, o formě předvolební i volební spolupráce. V případě neúspěchu je ODA připravena jít do voleb samostatně. Daniel Kroupa po volbě předsedy strany prohlásil, že své zvolení chápe jako signál, že aliance zůstává věrna principům na nichž byla založena.

Josef Lux vidí uzavření povolební koalice KDU-ČSL s ODS jako obtížné

Jako obtížné vidí pro Křesťanskou a demokratickou unii - Československu stranu lidovou její předseda a ministr zemědělství Josef Lux případné uzavření povolební koalice s Občanskou demokratickou stranou. Podle něj ODS nesplňuje představy lidovců o pravicové politice, když pod pravicovou rétorikou činila její pravý opak. Povolební koalici nabídl KDU-ČSL a Unii Svobody v sobotu na kongresu své strany předseda ODS Václav Klaus. Unie Svobody ale narozdíl od lidovců vyjádřila podle svého místopředsedy Petra Matějů s touto variantou povolební situace souhlas.

Ministr Šedivý odmítl společnou ratifikaci vstupu do NATO

Ministr zahraničí Jaroslav Šedivý v pořadu České televize "21" odmítl slova svého polského kolegy Bronislawa Geremka, který měl podle agentury AFP oznámit, že Polsko, Česká republika a Maďarsko mají dohodu o společné ratifikaci vstupu do NATO. Podle něj mákaždý ze států svou cestu ratifikace, takže společný postup by nebyl dost dobře možný. Například v České republice bude stačit, když prezident proces ukončí svým podpisem počátkem příštího roku. Společné předání listin pak Šedivý označil za spíše symbolický krok, neboť všechny tři země začaly o vstup do NATO usilovat zároveň.

Ministr Volák navrhne vládě valorizaci důchodů o osm procent

Valorizaci důchodů o osm procent navrhne ve středu vládě ministr práce a sociálních věcí Stanislav Volák. Uvedl to v neděli v pořadu České televize Debata a dodal, že průměrný důchod se zvýší o 415 korun na 5600 korun. Důchodový systém České republiky je přitom podle něj ve vážných potížích a jedním z důvodů je i prohlubování mezery mezi takzvanými "starodůchodci", kterým byl důchod vyměřován do roku 1995 a "mladodůchodci", kterým byl důchod vyměřován podle nového zákona a důchod mají až o osm set korun vyšší. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto navrhuje, aby valorizace u "starodůchodců" činila 10 procent, a u "mladodůchodců" šest procent. Ministr Volák také upozornil, že v České republice panuje značná nivelizace důchodů.

Místopředseda vlády Josef Lux v pořadu připomněl, že přeměna českého důchodového systému z průběžného na systém, který bere v potaz ekonomickou situaci a inflaci, a který je založen i na povinném spoření se státními garancemi, musí být postupná.

Petra Buzková varovala před většinovým volebním systémem do sněmovny

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková (ČSSD) považuje návrh poslanců Unie svobody na změnu volebního systému do dolní komory z poměrného na většinový za nebezpečný a v jistém smyslu i za alibistický. Od většinového volebního systému podle jejího názoru totiž upouští i většina evropských demokratických zemí. Petra Buzková vyjádřila přesvědčení, že většinový volební systém by mohl "nahnat" demokratické strany do jedné skupiny, která by se snažila bránit extrému.

Volebním leadrem KDU-ČSL v Praze se stal ministr vnitra Svoboda

Volebním leadrem Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové v Praze se po primárních volbách stal současný ministr vnitra Cyril Svoboda. O poslanecký mandát v předčasných parlamentních volbách se z druhého místa pražské kandidátky lidovců bude ucházet i současný poslanec Jaroslav Orel a z třetího místa pak ministr školství Jan Sokol.

Severočeskou volební jedničkou KDU-ČSL pro červnové volby do Poslanecké sněmovny se stal Pavel Tollner, který vedl lidoveckou kandidátku na severu Čech i před volbami v roce 1996.

Severomoravskou volební kandidátku KDU-ČSL pro červnové volby do Poslanecké sněmovny povede Vilém Holáň.

Německo má podle svého velvyslance největší zájem na vstupu ČR do EU

Německo má podle svého velvyslance u nás Michaela Steinera největší zájem na rychlém vstupu České republiky do Evropské unie. Michael Steiner to řekl na sedmé konferenci o česko-německých vztazích, která se konala o víkendu v Jihlavě. Dodal, že souhlas Německa s českým vstupem je tak jasným signálem, jak vážně to Němci myslí s novým partnerstvím s Čechy. Diskuse, kterou uspořádala sudetoněmecká Ackermannova obec a pražská Nadace Bernarda Bolazana, se zúčastnilo na 150 osobností politického a společenského života z České republiky, Německa a Rakouska.

Na kandidátkách politických stran se mnoho Romů neobjevilo

Přestože vesměs všechny strany budou ve svých programech na nebezpečí rasismu upozorňovat, Romů se na kandidátky pro červnové volby dostalo jen několik. Výkonná místopředsedkyně meziresortní komise pro záležitosti romské komunity Monika Horáková a místopředseda Romské občanské iniciativy (ROI) Ivan Veselý se objevili na kandidátkách Unie svobody. Programová komise unie už spolupracuje s ROI. V severních Čechách vyvolala kandidatura Ladislava Bodyho za KDU-ČSL velký poprask, ne však kvůli tomu, že je Rom, ale kvůli jeho komunistické minulosti. Body je totiž bývalým poslancem KSČM a později Levého bloku. Podle sociálnědemokratického poslance Pavla Dostála je velkou chybou, že se na kandidátce ČSSD žádný Rom neobjevil. "Já neznám kandidátku, kde by byl Rom. Dokonce neznám Romy, kteří by byli členy sociální demokracie," prohlásil. Romové se z primárek neprosadili ani na kandidátky komunistů, republikánů a Občanské demokratické aliance.

Evropská komise překvapena malým pokrokem obnovy v postižených oblastech

Jen malý pokrok při rekonstrukci domů poničených loňskými červencovými povodněmi konstatovala Evropská komise, která na odstranění následků přispěla humanitární pomocí ve výši 4,5 miliónu ECU (170 miliónů Kč). Pracovníka její humanitární kanceláře ECHO Lorenza Pereze tento stav překvapil, zejména v okrese Bruntál. Lorenzo Perez si při nedávném pobytu v postižených oblastech České republiky i Polska všiml velkých rozdílů ve stupni obnovy mezi jednotlivými okresy a obcemi. Na základě jeho zprávy se bude v Evropské komisi zvažovat, zda od léta, kdy dosud uvolněné peníze dojdou, poskytnou ještě jednu dávku humanitární pomoci pro Českou republiku a Polsko, která by nadále sloužila bezprostředně postiženým lidem, zatímco desetimilióny ECU uvolněné z programu Phare jdou na dlouhodobější investice.

Průplavový kanál bude další raritou libereckého bazénu

Liberecký plavecký stadión, který má od loňského roku jeden z nejdelších toboganů ve střední a východní Evropě, bude mít od června pro návštěvníky další povyražení - průplavový kanál, v němž se budou sportovci cítit jako v proudu řeky. Uvedl to v neděli pro ČTK ředitel bazénu Jan Švec. "Průplav má připomínat oválnou řeku s dravým proudem. V délce asi 20 metrů povede pod venkovní částí toboganu a tak neubere ani z vnitřních prostor stadiónu, ani ze sluneční louky," upřesnil Jan Švec. Plavci se podle něj mohou nechat proudem unášet, nebo proti němu plavat. Nad kanálem vznikne umělá jeskyně se vzduchovými gejzíry, která má sloužit k relaxaci.

Uplyne 30 let od smrti herečky Olgy Scheinpflugové

U hrobu manželů Olgy Scheinpflugové a Karla Čapka se v neděli dopoledne sešli členové Společnosti bratří Čapků. Uctili zde památku herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové, od jejíž smrti uplyne 13. dubna třicet let. Z pamětí a poezie Olgy Scheinpflugová na pietním aktu, jehož se zúčastnilo zhruba třicet lidí, zarecitovala herečka Marie Tomášová.

Květná neděle v křesťanských církvích - týden před Velikonocemi

Květnou nedělí začal pro křesťany velikonoční pašijový týden. Vrcholí při centrálních svátcích církevního roku památkou na ukřižování na Velký pátek večer a končí příští víkend svátečními bohoslužbami k Ježíšovu vzkříšení a zmrtvýchvstání. Věřící si v neděli v kostelích a sborech nad biblickým textem z evangelia připomněli vítání Ježíše při jeho příjezdu do Jeruzaléma.

Na Bítově byla odhalena pamětní deska poslednímu majiteli hradu

Pamětní desku poslednímu majiteli hradu Bítova na Znojemsku Jiřímu, mladšímu baronu Haasovi z Hasenfelsu v neděli v hradní kapli odhalil profesor Vídeňské univerzity Richard Plaschka. Mši svatou sloužil spolu s kněžími bítovské farnosti znojemský vikář Jidřich Bartoš. Iniciátorem hradní slavnosti za účasti dvacítky šlechtických příbuzných z Belgie a Rakouska byl Haasův synovec Evence IV., baron Coppee, žijící v Belgii. Tento rod obdržel od státu počátkem 60. let odstupné a nevznikl mu tedy dědický nárok na hrad Bítov.

Hokej

Hokejisté Opavy v pátém utkání baráže o účast v extralize porazili hostující Znojmo 6:4, snížili stav série na 2:3 a vynutili si další zápas. Příslušnost k první lize i na příští sezónu si zachovali hokejisté Prostějova. V baráži porazili v pátém zápase Šumperk 6:3 a v sérii zvítězili 4:1.

Hokejisté Kadaně zvýšili stav série v baráži o účast v první lize nad Přerovem na 3:2 na zápasy. V utkání podlehl Přerov 0:3, když všechny branky inkasoval v oslabení.

Fotbal

22. kolo první fotbalové ligy skončilo s těmito výsledky:

Baník Ostrava - Sparta Praha 2:1 Kaučuk Opava - Spartak Hradec Králové 1:0 Atlantik Lázně Bohdaneč - Viktoria Plzeň 2:2 Dukla - Boby Brno 2:1 Petra Drnovice - FK Jablonec 0:2 Slavia Praha - Sigma Olomouc 1:3 České Budějovice - Žižkov 1:2 Slovan Liberec - FK Teplice 0:0

Páteční porážka Sparty v Ostravě ve 22. kole první fotbalové ligy nahrávala druhé Slavii, která mohla snížit její desetibodový náskok. Slavie však v neděli napodobila svého věčného rivala a v souboji s Olomoucí utrpěla první jarní porážku. Jediným týmem bez jarní prohry tak zůstává Baník Ostrava. Body pro boj o záchranu získaly Dukla, Opava i Plzeň, a tak nejakutněji ohroženým klubem vedle téměř jistých Lázní Bohdaneč zůstávají především České Budějovice a také Hradec Králové.

Česká republika prohrála se Švýcarskem v prvním kole Davisova poháru

Česká republika prohrála se Švýcarskem v prvním kole Davisova poháru 2:3 a v září bude bojovat o záchranu ve světové skupině. Rozhodující třetí bod pro Švýcary vybojoval v první nedělní dvouhře Marc Rosset, který v Saalsporthalle v souboji jedniček přehrál Bohdana Ulihracha ve třech setech 6:4, 7:5 a 7:5 za dvě hodiny a třináct minut. V závěrečné dvouhře porazil český reprezentant Martin Damm, který nahradil zraněného Daniela Vacka, švýcarskou dvojku Ivo Heubergera 7:6, 5:7, 7:6. České daviscupové družstvo bude bojovat o udržení mezi elitou 25. - 27. září. Češi doposud patří vedle Švédů a Italů ke třem družstvům, které nikdy v historii DC ze Světové skupiny nesestoupily.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes většinou oblačno až zataženo, občas déšť. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.