Zprávy pondělí, 08. března 1999

Vážení posluchači, u zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Pro zlepšení české ekonomiky je podle Václava Klause nutný politický konsensus

Vytvoření jistého politického konsensu o tom, "kudy jít", je podle předsedy Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Václava Klause nezbytné pro východisko ze současné nepříznivé ekonomické situace České republiky. Klaus, podle něhož podobný konsensus v této zemi chybí už minimálně pět let, to řekl v neděli v televizi Prima. Dalšími předpoklady jsou podle něj nutnost nefundamentalistické politiky České národní banky a jemné zásahy státu do hospodaření podniků ve špatné ekonomické situaci.

Za nejnešťastnější konkrétní případ privatizace označil Václav Klaus v televizi Prima odstátnění kladenské Poldi. "Je to jeden asi z nejnešťastnějších konkrétních případů privatizace, který bych já ani vteřinu nehájil před nikým na světě," řekl Klaus, který byl předsedou vlády v době, kdy Poldi získal Vladimír Stehlík. "Já nebyl ministr průmyslu, já nebyl šéf Fondu národního majetku, pro mne to nebylo moje rozhodování," podotkl k tomu Václav Klaus.

Vladimír Stehlík vstoupil do kladenských oceláren v říjnu 1993, když jeho firma Bohemia Art zvítězila v obálkové soutěži na privatizaci Poldi Kladno. Za 66 procent akcií nabídl 1,75 miliardy korun. Bohemia Art postupně uhradila zhruba miliardu a to jí stačilo, aby získala v ocelárnách 55 procent akcií. Přímo však zaplatila pouze první splátku 150 miliónů korun, za kterou získala 10,8 procenta Poldi. Dalších 44 procent na ní stát převedl poté, kdy převzala dluh 850 miliónů korun, který měla Poldi vůči Komerční bance. Tento úvěr však podle některých informací Stehlík převedl zpět na Poldi. Poslední splátku 750 miliónů korun měla Bohemia Art uhradit v lednu 1996. Jelikož tak neučinila, zahájil Fond národního majetku sérii kroků, jejichž výsledkem byl nakonec Stehlíkův odchod z Poldi.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý kritizoval vládní Zprávu o stavu české společnosti

Fakta a čísla ve vládní Zprávě o stavu české společnosti jsou podle předsedy poslanců Občanské demokratické strany a stínového ministra financí ODS Vlastimila Tlustého pravdivá. V diskusním pořadu soukromé televize Nova "Sedm čili sedm dní" ovšem zdůraznil, že komentáře ke zprávě postrádají jakákoliv východiska. Podle Tlustého vláda ČSSD téměř nic nedělá a vytváří si prostor pro to, aby mohla v případě dalšího zhoršování situace svalit vinu na své předchůdce. S tím nesouhlasila jeho partnerka v diskusi místopředsedkyně sociální demokracie Petra Buzková, která ve zprávě žádnou větu o tom, kdo je viníkem, nenašla. Dodala, že zpráva měla přijít už před pěti lety a navíc nemá dávat návody na řešení, ale jen mapovat současný stav.

Klasický případ tunelování je podle Vlastimila Tlustého počínání hlavní ekonomky sociální demokracie Barbory Snopkové. Bývalá poradkyně ministra financí Iva Svobody čelí obvinění v souvislosti s krachem mělnické firmy Liberta. Tlustý v nedělním pořadu televize Nova ocenil její odchod z ministerstva, ale nepovažuje to za dostačující. Naopak místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková věří v nevinu Snopkové. V pořadu zdůraznila, že policie Snopkovou neobvinila z tunelování, ale z porušení povinností při konkursu. Navíc prý nalezla v dokumentech k případu celou řadu nesrovnalostí.

Vstup ČR do NATO bude podle ministra Kavana znamenat pracovní příležitosti

Vstup České republiky do Severoatlantické aliance přinese podle ministra zahraničí Jana Kavana možnosti pro české pracovní síly. Uvedl to v neděli v České televizi s tím, že čeští občané by měli být zaměstnáváni na stavebních projektech. České podniky ale budou muset uspět v soutěži se zahraniční konkurencí.

Podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého se mohou naše příspěvky do investičních programů vrátit až pětkrát. Přímé finanční výdaje armády na vstup do Severoatlantické aliance dosáhnou letos necelých 439 milónů korun.

ČSÚ: Spotřebitelské ceny v únoru stagnovaly

Celková hladina spotřebitelských cen v únoru stagnovala. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen činila v únoru 1999 proti únoru loňského roku 2,8 procenta. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních dvanáct měsíců proti průměru předchozích dvanácti měsíců činila v únoru 8,9 procenta. Tzv. čistá inflace klesla v únoru meziměsíčně o 0,1 procenta, v porovnání s únorem minulého roku rovněž o 0,1 procenta. ČTK o tom dnes informoval tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jaroslav Macháně.

Pietní akt v Brně připomněl památku T.G.Masaryka

Památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka uctili v neděli položením věnců u jeho pomníku na Komenského náměstí v Brně představitelé města, zástupci politických stran a kulturních i společenských institucí. Slavnostního aktu ke 149. výročí Masarykova narození se v Brně zúčastnily přibližně dvě stovky občanů. První náměstek primátora Milan Šimonovský v projevu připomněl, že podobná shromáždění jsou příležitostí k zamyšlení nad Masarykovým životem a odkazem a současně i nad budoucností České republiky. Vedle zástupců odborářů, Sokola, RAF i nuceně nasazených přišli k Masarykově bustě předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová i rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Památku Tomáše Garriqua Masaryka uctili o tomto víkendu položením květin na jeho hrob v Lánech na Rakovnicku také prezident Václav Havel a premiér Miloš Zeman.

T.G.Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Funkci prvního československého prezidenta vykonával do konce roku 1935, kdy ze zdravotních důvodů abdikoval. Zemřel 14. září 1937 v Lánech na Rakovnicku. Výrazný vliv na veřejný život Československé republiky si udržel zejména svoji přirozenou mravní autoritou a politickým vlivem.

Součástí přípravy českého praporu SFOR byla i polní mše

Kostel sv.Martina v Polné ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku byl v neděli večer dějištěm polní mše pro vojáky 3. mechanizovaného praporu SFOR, kteří končí přípravu před odletem do Bosny. Vojenský kaplan praporu Ivan Havlíček se s účastníky bohoslužby modlil za bezpečí a ochranu pro vojáky při misi, za zdárné splnění všech mírových úkolů a za požehnání a posilu pro rodiny vojáků.

Bohoslužba byla volnou částí náročného programu čtyřdenního polního stmelovacího cvičení celého praporu, které ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice pokračuje až do úterý. Příslušníci praporu se od 17. do 25. března postupně přesunou na území Bosny a Hercegoviny, kde v místě nasazení vystřídají vojáky 7. mechanizovaného praporu po jejich půlročním působení.

Nejvíce ocenění Akademie populární hudby získala skupina Lucie

Akademie populární hudby v sobotu večer zapsala do Síně slávy zpěvačku Martu Kubišovou. Nejvíce ocenění české populární hudební scény za rok 1998 v podobě okřídlené sošky anděla se šalmají získala skupina Lucie. Stala se skupinou roku, její deska Větší než malé množství lásky získala cenu za nejlepší album roku a skladba Oskara Petra a Roberta Kodyma Medvídek byla vyhlášena písní roku. Hlasováním, které bylo letos poprvé v přímém přenosu, členové akademie rozhodli, že zpěvačkou a zpěvákem roku jsou Lucie Bílá a Daniel Bárta. Objevem roku byla zvolena skupina Sexy Dancers s protagonisty Darinou Rolincovou a Danielem Bártou.

Pro ceremoniál předávání výročních cen české populární hudební scény za rok 1998 vyrostla v pražském Veletržním paláci scéna, na níž před 1500 posluchači vystoupili rovněž tři zahraniční hosté - americká rocková skupina R.E.M., zpěvačka a oscarová herečka Cher a italský popový a operní zpěvák Andrea Bocelli. Všichni si z Prahy odvezou stejnou sošku jako vítězové.

Hladina Ohře v Lounech vyšplhala až na stupeň ohrožení

Druhý povodňový stupeň, tedy stupeň pohotovosti, platí dnes v povodí Ohře na Ohři v Lounech, na hladině nádrže Nechranice na Chomutovsku, na Bouřlivém potoku, odtoku z vodního díla Všechlapy v okrese Teplice a na odtoku nádrže Horka v západních Čechách. Ostatní hladiny řek a nádrží nedosáhly v povodí Ohře ani prvního stupně. ČTK to dnes řekla Jaroslava Boudová z vodohospodářského dispečinku Povodí Ohře.

Hory stále nabízejí ideální podmínky pro zimní sporty

Všechna střediska zimních sportů v České republice poskytují podle pracovníků horské služby dobré lyžařské podmínky. Po předchozí oblevě v minulých dnech na většině míst dnes drobně sněžilo, takže na sjezdovkách leželo dostatečné množství sněhu. Ideální lyžařské podmínky mají vyznavači bílých sportů na hřebenech a svazích západočeských hor. Na Šumavě zaznamenali meteorologové drobné sněhové přeháňky, v Krušných horách bylo po ranním sněžení slunečno. V Krušných horách na Klínovci leží 150 a v Božím Daru 55 centimetrů sněhu. Na Šumavě se sněhová pokrývka pohybuje od 120 do 140 centimetrů. Ideální podmínky pro zimní sporty nabízejí také Jeseníky, jejichž svahy pokrylo pět centimetrů čerstvého sněhu. Na hřebenech Orlických hor je přibližně 150 centimetrů sněhu.

Ze sportu:

18. kolo první fotbalové ligy přineslo tyto výsledky:

Viktoria Žižkov - Slovan Liberec 0:3 Hradec Králové - FC Karviná 3:0 FK Jablonec - Opava 1:0 Dukla Příbram - Chmel Blšany 2:0 Sparta Praha - Petra Drnovice 1:0 Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:1 FC Baník Ostrava - FK Teplice 0:0 Zápas Boby Brno - Slavia Praha se hraje v pondělí. Tabulku po neúplném kole vede Sparta Praha, druhé jsou Teplice a třetí Drnovice. Na posledním místě je Karviná.

V 49-tém dějství hokejové Staropramen extraligy zvítězil Litvínov nad Vítkovicemi 4:2, Třinec nad Pardubicemi 3:2, Kladno nad Karlovými Vary 5:3 a Sparta nad Jihlavou 7:0. Zlín prohrál se Vsetínem 2:7, Opava se Slávií 1:3 a Plzeň remizovala s Českými Budějovicemi 2:2. Tabulku vede Vsetín, druhý je Zlín a třetí Třinec. Předposlední jsou Karlovy Vary a poslední Dukla Jihlava.

Poslední den halového mistrovství světa v aletice v japonském Maebaši přinesl české výpravě trojí medailovou radost. Ludmila Formanová vybojovala zlato v běhu na 800 metrů, bronzové medaile přidali trojskokanka Šárka Kašpárková a sedmibojař Roman Šebrle.

A ještě krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo občasný déšť, od středních poloh srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.