Zprávy pondělí, 08. ledna 2001

Eva Petržílková

Krize v České televizi trvá už tři týdny

S patovou situaci v České televizi, kde již třítýdenní spor mezi generálním ředitelem Jiřím Hodačem a zaměstnanci přerostl až do stávky, nepohnulo zatím ani páteční usnesení Poslanecké sněmovny, které Hodače nepřímo vyzvalo k demisi. Jiří Hodač však ze své funkce odejít nehodlá. Uvedl to v neděli předseda Rady české televize Miroslav Mareš, který se bude v pondělí spolu s ostatními radními situací v ČT zabývat.

Proti vedení veřejnoprávní České televize ředitelem Jiřím Hodačem proběhly v sobotu v neděli v Praze, Brně a Ostravě demonstrace. Před budovou České televize v Praze na Kavčích horách se sešlo několik tisíc lidí, kteří sledovali koncert na podporu tamních stávkujících zaměstnanců. Na akci nazvané Hudbou proti cenzuře vystoupili například skupiny -123 minut, Vltava nebo Ivan Hlas a přátelé.

Česká televize vysílala v sobotu i v neděli večer opět dvě verze hlavní zpravodajské relace Události. Diváci, kteří sledují vysílání prostřednictvím digitální satelitní antény, kabelu nebo internetu, mohli vidět televizní zprávy z Kavčích hor, většina diváků naopak Události vytvořené týmem Hodačovy ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové. Ty byly ale - stejně jako v minulých dnech - kratší, než zpravodajství z Velína na Kavčích horách.

Kvalitou a objektivitou zpravodajství České televize se bude v pondělí zabývat její rada. ČTK to oznámil předseda Rady ČT Miroslav Mareš, který připustil, že zpravodajství týmu Jany Bobošíkové není vyvážené. Ministr kultury Pavel Dostál ČTK v této souvislosti řekl, že současné vedení ČT "úmyslně interpretovalo" poslední sněmovní zasedání "v zásadním rozporu se skutečností a hrubě normalizačním způsobem manipuluje s fakty". V sobotních Událostech týmu ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové nebyli diváci informováni o celém sněmovním usnesení, podle kterého jedinou možností řešení krize v ČT okamžitá rezignace ředitele Hodače. Naopak bylo zdůrazněno konstatování poslanců, že Hodač byl zvolen legálně.

Klaus: Konflikt v ČT vyvolaly síly obávající se dohody pravice

Pravou příčinou konfliktu v České televizi je podle předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause záměrně vyvolaný politický konflikt lidmi zejména z okolí prezidenta Václava Havla a z řad Unie svobody. Tito lidé mají podle Klause své vlastní politické zájmy a strach z možné dohody pravice. Konflikt, jak řekl v nedělním pořadu ČT Naostro, vyvolali proto, aby "zase vrazili klín mezi ODS a zejména Unii svobody. "Já myslím, že to byl naprostý záměr," prohlásil Klaus. Místopředsedkyně Unie svobody Hana Marvanová se proti takovému nařčení v témže pořadu ostře ohradila. "Musím říci, to je úplně absurdní obvinění a považuji to za nefér útok od Václava Klause a ODS," prohlásila. Klaus uvedl, že někteří lidé kolem prezidenta, konkrétně politolog Jiří Pehe, se zhrozili myšlenky, že by se eventuálně pravicové síly mohly dohodnout, "protože to strašně vadí jejich celkovým politickým zájmům v této zemi".

Klaus se i v nedělním pořadu vrátil ke své myšlence privatizace ČT. "Buď zrušíme veřejnou televizi a uděláme z ní soukromou, tedy zprivatizujeme ji, nebo vytvořme jakousi koncesionářskou zvláštní společnost, kde koncesionáři, kteří platí tuto televizi, budou de facto takovými akcionáři v uvozovkách," dodal Klaus.

Langer a Mlynář: Spor o ČT může ohrozit sjednocení pravice

Rozdílný pohled ODS a Čtyřkoalice na krizi v České televizi může velmi zkomplikovat šance na znovusjednocení pravice v České republice. V nedělním pořadu televize Nova to připustili místopředsedové ODS a Unie svobody Ivan Langer a Vladimír Mlynář. Rozdílný postoj čtyřkoalice a ODS k dění v České televizi byl zjevný od počátku konfliktu. Čtyřkoalice kvůli krizi v tomto veřejnoprávním médiu iniciovala mimořádná zasedání obou komor parlamentu. Podařilo se jí spolu se zákonodárci ČSSD prosadit v Senátu i v Poslanecké sněmovně výzvu k rezignaci nově zvoleného generálního ředitele ČT Jiřího Hodače. ODS však výsledek jednání sněmovny neuspokojil.

Hugo Bütler ocenil, že kabinet premiéra Miloše Zemana schválil nový zákon o ČT

Šéf mezinárodního tiskového institutu Hugo Bütler ocenil, že kabinet premiéra Miloše Zemana schválil nový zákon o České televizi, který by měl pomoci zvýšit nezávislost veřejněprávní televize. Dosavadní Rada ČT je totiž podle Bütlera blízká parlamentu a je málo nezávislá. Šéf mezinárodního tiskového institutu to řekl v diskusním pořadu rakouské televize ORF. Další účastník debaty, pražský zpravodaj německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung Karl-Peter Schwarz však kritizoval dosavadní průběh demonstrací proti současnému vedení České televize. Jak řekl, není možné klást ultimativní požadavky a demonstrovat, dokud je parlament nesplní.

Solidaritu se stávkujícími pracovníky ČT vyjádřili v Německu i v Polsku

Německý odborový svaz pracovníků ve sdělovacích prostředcích IG Medien vyjádřil solidaritu se stávkujícími pracovníky České televize. Zároveň vyzval i k finančním darům na jejich podporu. Odpovědné činitele České republiky odborový svaz kritizoval za to, že svým postupem údajně poškozují svobodu tisku na evropském kontinentu.

Stávkující zaměstnance České televize také přijeli do Prahy osobně podpořit zástupci polského odborového svazu Solidarita. Nezávislé odborové organizaci České televize nabídli veškerou dostupnou pomoc - od finanční podpory až po své zástupce ve stávkových hlídkách.

Prezident Havel odletěl na rekondiční pobyt na Lanzarote

Prezident Václav Havel odletěl na rekondiční pobyt na ostrov Lanzarote. Na jednom z Kanárských ostrovů bude bydlet v rezidenci španělského krále Juana Carlose, kde už v minulosti pobýval. Havla doprovází lékař, zdravotní sestra a fyzioterapeut. Dagmar Havlová odletěla na Lanzarote už před několika dny. Původně měl Havel rekondiční pobyt zahájit i se svou chotí už 4. ledna. Vzhledem k napjaté politické situaci způsobené krizí v České televizi však svůj odlet odložil. Manželský pár stráví na Lanzarote přibližně deset dnů.

Na bývalého tenistu a podnikatele Milana Šrejbera uvalil soud vazbu

Soud uvalil vazbu na bývalého tenistu a podnikatele Milana Šrejbera, kterého v neděli zadržela policie na ruzyňském letišti v Praze. Šrejber čelí obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku. Je stíhán v souvislosti s činností své firmy Šrejber Tennis Investing, kterou údajně před několika lety nelegálně obohatil o více než 13 miliónů korun. Pokud by obviněný složil kauci ve výši pěti miliónů korun, může soud rozhodnout o jeho propuštění a další trestní řízení vést na svobodě. Bývalý slavný sportovec je ve vazební věznici v Praze na Pankráci.

Někdejší sportovec je veřejně znám také finanční podporou ODS. V roce 1997 vyšel najevo jeho sponzorský dar ve prospěch Klausovy strany ve výši sedmi a půl miliónu korun, které ODS vykázala pod jmény falešných dárců.

Při zkouškách v prvním bloku JETE byl odstaven reaktor

V jaderné elektrárně Temelín opět došlo k odstavení reaktoru. Na prvním bloku se automaticky přerušila štěpná reakce poté, co bezpečnostní systém odhalil závadu v nejaderné části elektrárny. Reaktor byl mimo provoz jen krátce. Pracovníci pak začali obnovovat jadernou reakci. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře byl o rychlém odstavení temelínského reaktoru informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost i rakouská strana.

Čeští vojáci budou letos asi méně cvičit s partnery ze zahraničí

Vojáci ČR by se v letošním roce měli zúčastnit 64 cvičení se zahraničními partnery. Z toho 43 manévrů by se mělo uskutečnit mimo území České republiky, ostatní se mají odehrávat v českých vojenských prostorech. Počet cvičení se zahraničními partnery bude tak zřejmě nižší než v loňském roce. Vyplývá to z informací, které ve středu předloží do vlády ministr obrany Vladimír Vetchý. Na dotaz ČTK je zveřejnila tisková služba ministerstva obrany.

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý již dříve uvedl, že v letošním roce bude kvůli nedostatku peněz armáda nucena omezit velká a finančně nákladná cvičení v rozsáhlých vojenských prostorech a bude více využívat trenažérů. Armádní rozpočet ještě více než v předchozích letech letos doplácí na nákup lehkých podzvukových letounů L-159 z Aera Vodochody.

Vývoz do CEFTA za 11 měsíců stoupl na 175 miliard korun

Vývoz ČR do partnerských států Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA) stoupl za 11 loňských měsíců o 18,4 procenta a dosáhl 174,7 miliardy Kč. Dovoz se zvýšil o 26,2 procenta na 145,7 miliardy Kč, z čehož pro ČR vyplynul přebytek přes 29 miliard proti více než 32 miliardám Kč za leden až listopad 1999. ČTK to sdělil Český statistický úřad. Uskupení CEFTA kromě ČR tvoří Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

Národní divadlo odjelo na měsíc do Japonska

Operní soubor pražského Národního divadla odcestoval v neděli na měsíční turné po Japonsku. Podle organizátorů uvedou čeští umělci v 11 japonských městech od 12. ledna do 7. února pětkrát Dona Giovanniho a 16 představení Kouzelné flétny. Tu pro zájezdovou premiéru nově nastudoval režisér David Radok.

V Uherském Hradišti chtějí vybudovat vinné centrum

Vinné centrum by mělo vzniknout v Uherském Hradišti. Projekt zahrnující návštěvu vinného sklepa i nabídku kvalitních vín má představit vinnou kulturu a měl by také pomoci malým producentům vína. Nadační fond obcí, který má projekt na starosti tak chce pod záštitou samospráv podpořit agroturistiku ve vinařské oblasti a pomoci malým vinařům propagovat a legálně prodávat vína.

V Děčíně někdo namaloval červeně bustu maršála Rybalka

Bustu sovětského maršála Rybalka, kterou děčínská radnice koupila od místního závodu Ferox a nechala ji umístit v areálu Památníku osvobození u hřbitova na Folknářích, v noci na neděli někdo natřel červenou barvou. Na maršálově čele namaloval žlutý srp a kladivo. Policie případ šetří jako poškozování cizí věci.

Výstavu valašské architektury provází velký zájem návštěvníků

Velký zájem návštěvníků provází výstavu Roubený dům, která v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku představuje na desítkách modelů a stovkách fotografií lidovou architekturu Valašska. Expozice znázorňuje typická valašská obydlí již od osmého a devátého století. Mezi exponáty jsou také různé typy dřevěných plotů, železné zámky na komory a truhlice.

V Římě skončila reprezentativní výstava moravské gotiky

V římském Palazzo di Venezia se v neděli zavřely brány za výstavou moravské gotiky, která reprezentovala český stát při oslavách Svatého roku 2000. Oslavami si připomněla katolická církev dva tisíce let od narození Ježíše Krista. Vedení Muzea umění v Olomouci, které akci zajišťovalo, sdělilo, že výstava, se setkala v Římě s příznivým ohlasem. "Úroveň výstavy a především vysoká kvalita uměleckých děl byla překvapením i pro samotné italské pořadatele a vzbudila příznivou odezvu i u vyspělého a náročného římského publika," uvedla mluvčí muzea Jarmila Zvolánková. Ředitel výstavní síně Pavel Zatloukal doplnil, že ve sváteční dny koncem roku byla průměrná denní návštěva kolem 500 lidí. Výstava pojmenovaná Poslední květy středověku představila římskému publiku výběr nejlepších exponátů z rozsáhlého projektu Od gotiky k renesanci - výtvarná kultura Moravy a Slezska 1400- 1550, který předloni připravila tři muzea: Moravská galerie v Brně, Muzeum umění Olomouc a Slezské muzeum v Opavě.

Ze sportu

Výsledky 35. kola extraligy: Sparta Praha - Vsetín 2:4, Karlovy Vary - Havířov 4:2, Pardubice - Č. Budějovice 3:1, Litvínov - Třinec 6:0, Kladno - Znojmo 2:2, Vítkovice - Plzeň 1:1, Zlín - Slavia Praha 2:1. Tabulku vedou hokejisté Vsetína, jen o bod zpátky jsou i nadále Pardubice, třetí je Zlín.

První turnajové vítězství na okruhu ATP v kariéře vybojoval Michal Tabara. Český tenista porazil ve finále turnaje v Čennaí Andreje Stoljarova z Ruska 6:2, 7:6.

Tenista pražské Sparty Martin Štěpánek obhájil titul halového mistra České republiky ve dvouhře.

Halovou mistryní České republiky v tenise se stala jihlavská Hana Šromová.

Český fotbalista Jan Koller je podle belgického týdeníku Foot Magazine jistým vítězem ankety Zlatá kopačka. Ceremonie, při které proběhne vyhlášení nejlepšího fotbalisty působícího v belgické lize, je na programu v polovině ledna v kasinu přímořského letoviska Knokke.

Třetí místo si po šesté etapě Rally Paříž Dakar udržela Tatra Tomáše Tomečka.

Počasí na pondělí

Zataženo, občas déšť se sněhem, na horách sněžení. Teploty do 5 stupňů Celsia.