Zprávy pondělí, 09. března 1998

Hezkou pohodu při sledování zpráv Radia Praha přeje Evelina Himalová...

A nyní zprávy podrobné:

Prezident Havel: Jsem velmi zneklidněn vývojem na Slovensku

Prezident Václav Havel dnes vyjádřil silné znepokojení nad posledními činy slovenské vlády premiéra Vladimíra Mečiara. "Jsem velmi zneklidněn posledními kroky vlády na Slovensku," řekl Havel novinářům před odletem do Polska. Zároveň ale vyjádřil názor, že ve slovenské společnosti dříme demokratický potenciál a vyjádřil naději, že tento potenciál zvítězí. V té souvislosti zopakoval "bytostní zájem" České republiky na přátelských vztazích se Slovenskem.

Havel: Návrhy na referendum ke vstupu do NATO jsou hazardérstvím

Prezident Václav Havel dnes odmítl sociálními demokraty prosazované uspořádání referenda ke vstupu České republiky do NATO jako "zcela bezdůvodné". Prezident to před svým odletem do Polska řekl novinářům. Návrhy na zmíněné referendum označil za "hazardérství". Členství v alianci podle prezidenta nikterak neomezuje suverenitu českého státu a jeho eventuální uspořádání mu připadá i "technicky neuskutečnitelné" v souvislosti s blížícími předčasnými parlamentními volbami.

Havel: Projevy rasismu mohou ohrozit jednání o vstupu do EU

Projevy rasismu a xenofobie v české společnosti se sice zatím neodrazily na jednáních o vstupu do NATO a o přistoupení k Evropské unii, prezident Václav Havel však nevylučuje, že by se to mohlo stát. Před svým odletem do Polska Havel novinářům řekl, že společnost se musí rozhodnout, zda bude vyznávat ideu "kmenového státu", kde je barva pleti rozhodující pro určení přítele a nebo nepřítele, anebo si zvolit cestu demokratickou, kdy budou respektována práva menšin. "Potom můžeme jít do Evropské unie," řekl prezident.

Prezident Havel s manželkou Dagmar navštíví Polsko

Hlavními tématy jednání českého prezidenta Václava Havla v rámci jeho oficiální návštěvy Polska bude výměna zkušeností a případná koordinace postupu při společném začleňování do Severoatlantické aliance a Evropské unie, spolupráce s Ukrajinou, Ruskem a zeměmi baltského regionu. Se svým polským protějškem Aleksandrem Kwasniewskim si vymění i zkušenosti z urovnávání vztahů s Německem. Prezident Havel v doprovodu manželky Dagmar navštíví Polsko ve dnech 9. až 11.března. Bude to jeho první zahraniční cesta po opětovném zvolení do nejvyšší funkce.

Podle Grosse je Unie svobody možná domluvená s ODS

Unie svobody a Občanská demokratická strana mohou být podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Stanislava Grosse vzájemně propojeny. V nedělním pořadu TV Nova "7, čili sedm dní" vyslovil domněnku, že by mohlo jít o velice zajímavý manévr ODS, jak si před volbami zachovat bývalý voličský potenciál, tvořený nyní součtem preferencí pro ODS a Unii. Gross přitom poukázal na to, jakým způsobem představitelé těchto stran vzájemně komunikují, i na fakt, že obě strany už deklarovaly, že jsou ochotny po volbách spolupracovat.

V Přerově jednala oblastní konference ODA

ODA neopouští myšlenku, že by mohla jít do voleb sama. Na středomoravské konferenci strany v Přerově to řekla členka oblastního výboru a senátorka Jitka Seitlová. Současně ale dodala, že aliance je připravena spolupracovat s ostatními pravicovými stranami. Místopředseda ODA Miroslav Tošer ze severomoravské buňky na sněmu v Přerově zopakoval, že ODA by měla sestavit předvolební koalici s ODS, Unií svobody a popřípadě i s DEU. Pravice má podle jeho názoru povinnost vytvořit hráz proti Zemanově "velké vodě" a nikdo ze zmíněných stran nemá právo riskovat propad jakýchkoliv hlasů, zdůraznil Tošer.

KDU-ČSL a ČSSD odmítají zestátňování privatizovaných podniků

Programem KDU-ČSL není zestátňování. V nedělním pořadu TV Nova "7. čili sedm dní" to řekl ministr vnitra a člen KDU-ČSL Cyril Svoboda. Uvedl, že pokud je privatizace podniku neúspěšná, má stát dvě možnosti: Buď takový podnik nechá padnout, nebo existují důvody, proč by podnik neměl zaniknout. Například zachování značky či pracovních příležitostí v regionu. Stát v takovém případě navýší jmění v tomto podniku, aby mohl tento podnik oživit a případně pokračovat v privatizaci. Pokračování privatizace je také podle jeho slov hlavní cíl KDU-ČSL.

Zestátnění ve stejném diskusním pořadu odmítl také poslanec za sociální demokracii Stanislav Gross. Úvahy o tomto tématu označil za velmi špatný signál pro zahraničí, který by Českou republiku poškodil více, než si lze představit. Jiná otázka však je podle jeho slov samotný výkon vlastnických práv tam, kde má stát vlastnické podíly a definuje zájem. Jako další možnost vlivu státu na chod podniku označil Gross odkup pohledávek podniku státem, což posílí vlastnickou pozici státu v podniku. Ta umožní napravit chyby, které se staly v minulosti, kdy probíhala privatizace, aniž by byl sledován veřejný zájem státu.

Klaus - deregulace

Zamýšlené zvýšení cen energií v souvislosti s monopolním postavením jejich výrobců a distributorů zpochybnil předseda ODS Václav Klaus. Naznačil, že jejich uvolnění může pouze posilovat hospodářské výsledky energetických firem. Klaus však současně narovnání cen, a to nejen v této oblasti, označil za nezbytné v tom smyslu, aby ceny byly v rovnováze s nabídkou a poptávkou. Uvažované zvýšení nájemného předseda ODS naopak podpořil.

Únorová inflace byla 0,6 procenta, meziroční 13,4 procenta

Úhrnný index spotřebitelských cen vzrostl v únoru ve srovnání s lednem o 0,6 procenta. Meziročně se index spotřebitelských cen zvýšil o 13,4 procenta. Míra inflace vyjádřená zvýšením průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců činila v únoru 9,5 procenta. Tzv. čistá inflace činila v únoru 1998 proti lednu 1998 0,7 procenta, proti únoru 1997 byla 7,9 procenta. ČTK o tom dnes informoval tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Josef Zábranský.

Gomez:Únorová inflace zřejmě nepřinese zpřísnění měnové politiky

Výsledky únorové inflace, která skončila takřka dle tržních očekávání, by neměly přinést přitvrzení měnové politiky centrální banky, uvedl pro ČTK ekonom ING Barings Boris Gomez. Zcela však možné riziko zpřísnění monetární politiky ČNB nevyloučil. "Očekáváme, že inflace půjde v březnu dále dolů, neboť ceny potravin budou stabilnější, působit nebudou rovněž žádné deregulace," vysvětlil Gomez. Pozitivním faktorem je rovněž posilování kursu koruny v posledních týdnech, dodal.

KSČM předložila zákon o soudní přezkoumatelnosti privatizace

Umožnit soudní přezkoumání některých sporných privatizačních rozhodnutí v souvislosti s aférami kolem nejasného sponzorování politických stran si klade za cíl komunisty předložená novela zákona o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby. Uvedenou předlohu v těchto dnech obdržela Poslanecká sněmovna. Důvodem pro předložení novelizace zákona je podle poslanců KSČM Vojtěcha Filipa a Karla Vymětala i ukončení procesu masových privatizačních rozhodnutí, což nakonec dosvědčuje i zrušení ústředního orgánu státní správy - ministerstva pro správu národního majetku. Navrhovaná změna by neměla vést k zbrzdění privatizace, pouze k vyjasněním jejích pravidel a tedy i k průhlednosti privatizačního procesu. Tento postup by měl být aplikovatelný i pro případná velká privatizační rozhodnutí vlády, jež se očekávají.

Fond národního majetku letos očekává příjmy l6 miliard korun

Fond národního majetku očekává v roce 1998 příjmy zhruba 16,1 miliard korun, přičemž výdaje by měly činit 18,2 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu rozpočtu Fondu národního majetku, který v těchto dnech Poslanecké sněmovně předložila Tošovského vláda. Mezi největší výdajové položky FNM na rok 1998 patří doplnění zdrojů České inkasní společnosti za více než pět miliard korun, dvoumiliardové posílení zdrojů Konsolidační banky a tři miliardy na odstraňování ekologických škod. Nezanedbatelnou položkou v rozpočtu Fondu jsou rovněž provozní a mzdové prostředky, a to i přes to, že se v průměru snížily o zhruba pět procent oproti roku 1997. V návrhu rozpočtu na rok 1998 tak činí více než 150 miliónů korun.

Míra nezaměstnanosti byla ke konci února 5,61 procenta

Míra registrované nezaměstnanosti byla ke konci února 5,61 procenta a proti lednu se zvýšila o čtyři setiny procenta. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí evidovaly úřady práce k 28.únoru celkem 289 tisíc osob. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se počet uchazečů o zaměstnání zvýšil o 82.500 osob.

Třídenní návštěvu Rakouska zahájil předseda Senátu ČR Petr Pithart

Třídenní oficiální návštěvu Rakouska zahájil předseda Senátu Petr Pithart v čele pětičlenné senátní delegace. Cesta se koná na pozvání rakouské horní komory - Spolkové rady. Od rakouských partnerů chce šéf Senátu načerpat co nejvíce zkušeností z procesu integrace a prvního období členství v Evropské unii. Nevyhne se ani choulostivému tématu plánované dostavby jaderné elektrárny Temelín, kterou rakouská strana kritizuje.

Bývalý předseda sboru náčelníků štábů armády USA John Shalikashvili v Praze

Bývalý předseda sboru náčelníků štábů armády Spojených států John Shalikashvili bude informovat členy americké vlády o procesu ratifikace a stavu příprav České republiky na vstup do NATO. Shalikashvili to dnes řekl po setkání s ministrem obrany Michalem Lobkowiczem. Shalikasvili na dotaz ČTK uvedl, že jedna z posledních studií o výši ceny rozšíření NATO nebude tak velká, jak se může zdát, protože podle něj bylo v posledních letech zveřejněno velké množství studií, které vycházely z různých základů. Shalikashvili však upozornil, že rozšíření NATO "nebude zadarmo". Generál ve výslužbě, který loni v září opustil nejvyšší vojenskou funkci v USA, je od neděle na dvoudenní návštěvě České republiky. Měl by se sejít také s náčelníkem generálního štábu české armády Jiřím Nekvasilem, předsedou sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petrem Nečasem a předsedou senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Michaelem Žantovským.

35 českých profesionálních vojáků se zúčastní cvičení Strong Resolve 98 ve Španělsku

Hodinu před půlnocí odletělo v neděli z pardubického vojenského letiště do Španělska 35 českých profesionálních vojáků na cvičení Strong Resolve 98, kterého se v Norsku, Portugalsku a Španělsku a v přilehlých mořských a vzdušných prostorách zúčastní 50.000 vojáků z 15 členských zemí NATO a deseti zemí zapojených do programu Partnerství pro mír. V jižním regionu cvičení, kde se představí i čeští vojáci, budou nečlenské země NATO nacvičovat především podporu mírového řešení situace v určené oblasti, mj. se zaměřením na evakuaci osob.

Romové by nebyli v USA uvítáni, tvrdí ministr vnitra Cyril Svoboda

Ministr vnitra Cyril Svoboda je přesvědčen, že Romové, kteří chtějí kolektivně požádat o odchod do Spojených států, by nebyli v USA uvítáni. Svoboda v neděli novinářům řekl, že žádost ostravských představitelů Romské občanské iniciativy o poskytnutí hromadného azylu byla z tohoto důvodu pro Romy "velmi špatný krok a špatný signál". Podle televize Prima měla ostravská Romská občanská iniciativa požádat o poskytnutí azylu pro všechny české Romy ve čtvrtek na americkém velvyslanectví v Praze. V případě, že by ambasáda jejich žádosti nevyhověla, jsou Romové připraveni odeslat ji americkému Kongresu.

Tibetská vlajka dnes zavlaje nad šedesátkou českých měst

Téměř šest desítek měst, obcí a městských částí se rozhodlo vyvěsit dnes při příležitosti 49.výročí okupace Tibetu Čínskou lidovou republikou a 39.výročí povstání tibetského lidu 10.března 1959 tibetskou vlajku.

Smlouva o prodeji státního podílu v IPB japonské Nomuře podepsána

V neděli byla podepsána smlouva o prodeji 36procentního státního podílu v Investiční a Poštovní bance bankovnímu domu Nomura. Vláda ve středu rozhodla, že prodá státní podíl v této třetí největší domácí bance japonskému bankovnímu domu za 3 miliardy 31 miliónů korun. Podle smlouvy Nomura na valné hromadě IPB posílí základní jmění o šest miliard korun a případně doplní kapitál o dalších až šest miliard upsáním emise podřízených dluhopisů.

Gastronomické veletrhy přinesly obchody za téměř pět miliard Kč

Obchody za téměř 5 miliard korun byly uzavřeny na pětici mezinárodních gastronomických veletrhů Salima Ibucob, Fruvex, Inteco a Vinex, které skončily v sobotu na brněnském výstavišti. Na výstavní ploše 38.194 metrů čtverečních se jich zúčastnilo 1534 firem z 32 zemí. Domácí firmy mezi sebou uzavřely obchody za 2,3 miliardy Kč, export činil více než 1,5 miliardy korun. Zbývající část objemu připadá na zahraniční podniky. Rekordem je 15 oficiálních stánků a zastoupení z 12 zemí. Prestižní ocenění Zlatá Salima získalo 12 výrobků, dále šest exponátů Zlatý Ibucob a dvě zařízení Grand Prix Inteco. V jiných soutěžích ocenili odborníci také pět nejlepších vín z 213 vzorků na výstavě Vinex a zvolili "Královnu vín". Při tradiční aukci bylo vydraženo za maximální cenu 19.000 korun Rulandské bílé ročník 1951.

Z kultury

Slavnostní koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v neděli večer na pražském Žofíně zahájil oslavy 650.výročí založení Nového Města. Orchestr se s houslistou Ivanem Ženatým pod taktovkou dirigenta Petra Vronského představil Vltavou od Bedřicha Smetany, Dvořákovým koncertem pro housle a orchestr a symfonií Pražskou od Wolfganga Amadea Mozarta. Další akcí, kterou hlavní město připravilo ve spolupráci s první a druhou městskou částí, bude ve čtvrtek 12.března průvod Karla IV. s družinou ve stylizovaných dobových kostýmech.

Přes 31 miliónů korun rozdělila v uplynulém týdnu žadatelům o grant Rada státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie. Nejvyšší částku mezi celovečerní hranou tvorbou - 6,4 miliónu korun - získal už natáčený snímek režiséra Saši Gedeona Návrat idiota. Šest miliónů dostane Jan Hřebejk na snímek Musíme si pomáhat a o milión méně projekt Petra Václava nazvaný Paralelní světy.

Jedna smutná zpráva

Ve věku 71 let zemřela v neděli ve vídeňské nemocnici vynikající rakouská sopranistka českého původu Leopoldina Ryšánková. Oznámil to rakouský rozhlas, který ji zařadil k "nejvýznamnějším operním sopranistkám tohoto století". Skutečného uměleckého průlomu dosáhla při prvních poválečných pěveckých festivalech v Bayreuthu, kde na doporučení Herberta von Karajana vynikla v roli Sieglindy ve Wagnerově Valkýře. Když slavná Maria Callasová v roce 1959 odřekla roli Lady Macbeth, pomohlo to Ryšánkové do Metropolitní opery v New Yorku, kde se vypracovala mezi největší světové operní hvězdy.

Ze sportu

Výsledky 18.kola první fotbalové Gambrinus ligy:

Baník Ostrava - Kaučuk Opava 1:0, Viktoria Plzeň - FK Teplice 2:0, Viktoria Žižkov - Sigma Olomouc 0:0, České Budějovice - Sparta Praha 0:1, Atlantic Lázně Bohdaneč - Jablonec nad Nisou 1:3, Slovan Liberec - Hradec Králové 0:0, FC Dukla - Petra Drnovice 4:0. Utkání Slavia Praha - Boby Brno bylo odloženo na dnešek.

V důležitém zápase o postup do play off ve 49.kole hokejové extraligy remizovaly Pardubice se Zlínem 3:3, České Budějovice prohrály se Vsetínem 2:3, Jihlava s Vítkovicemi rovněž 2:3. V prestižním pražském derby porazila Sparta svého edenského rivala, Slavii, 5:1, Třinec zdolal Opavu 4:3, Litvínov podlehl Plzni 1:4, a utkání Karlovy Vary - Kladno skončilo výsledkem 6:1. V čele tabulky je Vsetín, druhý je Třinec a třetí Vítkovice. Konec tabulky obsadila Opava.

Česká republika získala na paralympiádě v Naganu zlatou a bronzovou medaili. Zasloužily se o to zrakově postižené lyžařky Kateřina Teplá a Sabina Rogi v superobřím slalomu v kategorii B1, B3.

Předpověď počasí pro Českou republiku:

Dnes bude na celém území většinou oblačno s občasnými sněhovými přeháňkami. Nejvyšší očekávané denní teploty 0 až plus 4 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.