Zprávy pondělí, 09. listopadu 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

Nyní podrobněji:

Prezident pro Českou televizi

Základní směřování České republiky se podle prezidenta Václava Havla po nástupu nové vlády Miloše Zemana nezměnilo. ČR pokračuje ve vytváření podmínek tržní ekonomiky a nezměněna zůstává i zahraničněpolitická orientace, tedy zájem na začlenění do evropských struktur a NATO. Důraz na tvorbu občanské společnosti je pak podle Havla u nového kabinetu "možná silnější" než u minulých vlád. Prezident se rovněž krátce vyjádřil ke státnímu rozpočtu, když zopakoval, že samotný schodek nemusí být nic špatného, protože záleží na tom, zda bude deficit efektivně využit.

Zprávu Evropské komise, která kritizuje stav připravenosti České republiky na vstup do Evropské unie, považuje prezident Václav Havel za velmi vážné varování. Český stát se podle něj v minulosti choval "trošku" povýšeně a tvářil se jako jeden z "nejlepších na světě, který má právo každého poučovat". "Teď nám to bylo sečteno. Možná ten účet je tvrdší než by byl, nebýt tohoto fenoménu," uvedl Havel. Obává se přitom, že včasné schválení všech zákonů a novel, které jsou pro sladění české a evropské legislativy nutné, může ohrozit menšinová pozice nynější vlády.

Bezbranný a bezmocný se cítí prezident Václav Havel proti nedávným spekulacím médií o kvalitě jeho manželství, které označil za lež. V některých médiích se před několika týdny objevily spekulace o možném poměru prezidentovy manželky Dagmar s jejím tajemníkem Milošem Rýcem. "Je to lež, proti které jsem bezmocný a bezbranný, a musím ji nechat žít, dokud neumře," řekl Havel.

Prezident Havel navštívil Bratislavu

Jako demonstrace nového začátku v česko-slovenských vztazích po změnách v Bratislavě i české podpory slovenských snah o opětovné začlenění do evropské integrace vyzněla sobotní jednodenní neoficiální návštěva českého prezidenta Václava Havla ve slovenské metropoli. Politickým těžištěm jeho cesty bylo setkání s novou slovenskou vládou, které prezident navrhl znovuoživit visegrádskou spolupráci. Myšlenku ocenil premiér nové slovenské vlády Mikuláš Dzurinda. Bývalý prezident Michal Kováč označil Havlovu návštěvu za začátek nové kvality vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem, vztahů "normálních, otevřených, přirozených a bez zbytečných napětí".

Klaus se Zemanem debatovali v televizi Nova

Zatímco předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus pokládá akci "čisté ruce" jen za propagandistické předvolební heslo sociální demokracie, premiér Miloš Zeman v diskusním pořadu televize Nova poukazoval na její věcný obsah. Vládní komise, která má akci "čisté ruce" na starost, má podle premiéra k dispozici prvních 70 dokumentovaných případů s vážným podezřením na spáchaný podvod či tzv.tunelování. "Pokud se podaří vládě pana premiéra Zemana lépe než nám bojovat s věčným lidským problémem - kriminalitou - já ji určitě ocením; zatím jsou to pouze slova," zhodnotil Klaus.

Za výhodu a dobrou reklamu pro ODS považuje Václav Klaus, že ostatní politické strany "kampaň prakticky nedělají". Podle něj se diskutuje jen o předvolební kampani jeho strany a o jejím stylu. Odmítl, že by kampaň ODS s ústředním heslem "Myslíme jinak" byla zlá či negativní. Zeman nesouhlasil s Klausem v tom, že ČSSD žádné volební heslo nemá. Upozornil, že zní "Ano nové politice". "To že je neznáte, je váš problém, nikoli to, že by ty materiály nebyly," prohlásil premiér.

Rozpočtový deficit vysaje peníze obyvatel v bankách a předá je socialistické vládě. Je to fatální hrubá chyba, která ekonomice nijak nepomůže. Dokud nedojde k zásadní a nikoliv kosmetické změně politiky centrální banky, hospodářství se nehne kupředu, uvedl Václav Klaus. Reagoval tak na úvahu Miloše Zemana, který předpokládá zastavení propadu HDP a reálných mezd během jednoho roku a určité oživení v následujícím období. Podle něho je nastartování hospodářského růstu jednou z priorit vlády. Premiér rovněž připomněl, že hodnotící zpráva komise EU konstatuje, že se ekonomický růst v ČR vytratil. Česká republika je jedinou zemí ve střední Evropě, jejíž hospodářství neroste.

Havel neměl být podle Jakla v letošních volbách zvolen

Podle poradce předsedy sněmovny a ODS Václava Klause Ladislava Jakla neměl být prezident Václav Havel v letošních volbách zvolen. Jakl to uvedl v pořadu televize Prima Partie, ve kterém vystoupil spolu s Havlovým poradcem Jiřím Pehe. Jakl konstatoval, že prezidenta si váží za jeho působení za dob komunismu, dodal však, že k Havlovým krokům v poslední době musí mít výhrady. Podle Jakla existuje "politika Hradu", kterou definoval jako politiku prezidenta, prezidentových mužů a prezidentových oblíbenců v politických stranách a formacích.

Exilový právník vítá vládní úvahy o dvojím občanství

Čtvrteční prohlášení místopředsedy vlády ČR Pavla Rychetského, že vláda uvažuje o zavedení dvojího občanství pro bývalé občany Československa nebo České republiky je krokem správným směrem a zahraniční Češi by ho měli uvítat. Uvedl to v rozhovoru pro ČTK exilový právník Vratislav Pěchota, který působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Pokud jde ale o restituce, je Pěchota skeptický. Je otázkou konkrétního jednání a možností, které musí posoudit vláda, a nikoli zahraniční Češi, zda je ještě možné otevřít otázku restitucí. Osobně se však profesor Pěchota domnívá, že to možné není. Jiný právník, profesor Mojmír Povolný z Rady vzájemnosti Čechů a Slováků, soudí, že nelze od sebe oddělit otázku občanství a restitucí.

E. Vacek podle rakouského tisku: Zilk nikdy nespolupracoval s StB

Bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk nikdy podle někdejšího náměstka československého a českého ministra zahraničí Evžena Vacka z let 1989-1993 nespolupracoval s StB. V dopise kancléři Viktoru Klimovi označuje obvinění za "zcela neudržitelná". Podle agentury APA o tom informují rakouské deníky Kurier a Neue Kronenzeitung. Vacek poukazuje na to, že v letech 1968-1970 působil jako politický poradce československého velvyslanectví ve Vídni, tedy v době, kdy bylo potlačeno "pražské jaro". Je prý tedy přesně informován o aktivitách tehdejší tajné služby ve Vídni. Jak Vacek tvrdí, tajná služba měla velký zájem na tom, aby získala Zilka jako agenta. Zároveň ale může potvrdit, že Zilk nikdy nespolupracoval.

Ministr vnitra Grulich má představu, jak seznámit Zilka se spisem

Způsob, jak by se bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk mohl seznámit s materiály, které na něj vedla komunistická Státní bezpečnost, se sice stále ještě hledá, ministr vnitra Václav Grulich však již má určitou představu. Jak ale uvedl, svou vizi ještě nechá nějaký čas "dozrát". Zda bude moci Zilk nahlédnout do spisu, bude záležet i na rozhodnutí prezidenta Václava Havla. Odtajnění spisu by však podle Grulicha bylo zcela jistě precedentem. České zákony totiž neumožňují cizincům do zmiňovaných spisů nahlédnout. Způsob seznámení Zilka s obsahem jeho spisu má být stanoven poté, co spis vyhodnotí meziresortní expertní komise. Ta hodlá práci ukončit do 14-ti dnů.

Aféra kolem Zilka vypukla poté, co mu prezident neudělil státní vyznamenání, na něž byl původně navržen. Důvodem změny Havlova rozhodnutí byly informace o Zilkově údajné spolupráci s komunistickou tajnou službou, které Havlovi poskytl někdejší ředitel Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu a současný senátor ODS Václav Benda. Zilk spolupráci s StB rozhodně odmítá. Prezident Havel v neděli v pořadu České televize V pravé poledne odmítl, že by Benda z jeho pověření prověřoval, zda kandidáti na státní vyznamenání nespolupracovali s StB. Prezident pozval Zilka do Prahy, aby ho osobně seznámil s důvody, které ho vedly k neudělení vyznamenání.

Benda je připraven dokázat svá obvinění proti Zilkovi u soudu

Český senátor a bývalý ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Václav Benda zopakoval svá obvinění, podle nichž se bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk dopustil špionáže pro někdejší československou Státní bezpečnost. V rozhovoru pro nejnovější vydání rakouského týdeníku Format zároveň prohlásil, že je připraven dokázat tato tvrzení před soudem. Benda se i nadále zdráhal jmenovat své zdroje. "Jsou to jisté, spolehlivé a tajné zdroje v České republice," řekl.

Senát ČR i po dvou letech existence hledá svoji tvář

Před dvěma lety byla po vleklé diskusi konečně naplněna Ústava ČR a do svých lavic zasedlo 81 nových senátorů. O postoji veřejnosti k druhé parlamentní komoře svědčila i nečekaně nízká volební účast 'okolo 30 procent voličů). Ani po dvou letech se senátorům nepodařilo získat veřejné mínění na svou stranu a podle říjnového průzkumu společnosti STEM by tři čtvrtiny občanů podpořily návrh na zrušení Senátu. Také důvěra v Senát byla v průběhu dvou let většinou nejmenší ze všech ústavních institucí a pohybovala se okolo 20 procent.

Charrazí: Írán podá žalobu na USA kvůli vysílání RFE/RL z ČR

Írán podá žalobu na Spojené státy kvůli vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda 'RFE/RL) do Íránu. Uvedl to podle nedělního vydání íránského deníku Abrar íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí. Současně prohlásil, že jeho země nepotřebuje vztahy s ČR. Role Prahy při vysílání je hodnocena jako nepřátelský akt proti naší zemi," řekl podle listu šéf íránské diplomacie. Írán v úterý odvolal svého velvyslance z Prahy a rozhodl se omezit své diplomatické zastoupení v Praze i hospodářské vztahy s ČR jako výraz protestu proti vysílání RFE/RL.

The Washington Post k vysílání do Íránu a Iráku z ČR

Když jde o těžké záležitosti, mnoho vlád uhne a obrátí, a proto si zaslouží vzdát čest takové, která čelí potenciálně riskantní věci a udělá správnou věc. Napsal to o víkendu list The Washington Post s odkazem na rozhodnutí české vlády vyhovět americké žádosti a poskytnout domov novému americkému vysílání do Íránu a Iráku. Teherán hned Českou republiku kritizoval, odvolal svého velvyslance a varoval před dalšími potížemi. Přesto však Češi neuhnuli, upozornil americký deník.

Rumunský ministr bude dnes jedat v Praze o vzájemné spolupráci i EU a NATO

Možnosti rozvoje česko-rumunských vztahů i otázky širší evropské spolupráce budou předmětem dnešních pražských rozhovorů rumunského ministra zahraničí Andreie Plesa. Se svým českým protějškem Janem Kavanem bude Plesu jednat i o krocích obou států na cestě do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Česká republika má na rozdíl od Rumunska do NATO vstoupit společně s Maďarskem a Polskem již v nadcházejícím půlroce a i mezi kandidáty na vstup do unie je Praha oproti Bukurešti v takzvané "první skupině".

Inflace se v říjnu proti září o 0,2 procenta snížila

Úhrnný index spotřebitelských cen se letos v říjnu proti září snížil o 0,2 procenta, meziročně vzrostl o 8,2 procenta. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních dvanáct měsíců proti předchozím dvanácti měsícům dosáhla v říjnu 11,2 procenta. Tzv. čistá inflace zaznamenala v říjnu proti září pokles o 0,3 procenta, proti říjnu minulého roku činila 3,4 procenta. Informace dnes ČTK poskytl tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jaroslav Macháně.

Výběrovým řízením budou určeni další členové temelínské komise

Kabinet Miloše Zemana by dnes měl ve výběrovém řízení určit právní a auditorskou firmu, které se budou podílet na posouzení dostavby jaderné elektrárny Temelín. Jde už o druhé výběrové řízení k tomuto účelu vyhlášené. Do prvního řízení neprošlo kvůli přísným podmínkám zadavatelů dost vhodných auditorských společností. Právní firmu již kabinet jednou určil, kvůli administrativní chybě v zadání však musel svůj výběr stáhnout.

Miroslav Horníček v úterý oslaví "hrůzostrašniny"

V jednom ze svých četných rozhovorů si Miroslav Horníček posteskl, že do určitého času má člověk narozeniny a od určitého času jubilea. O osmém křížku, který mu přibude v úterý 10. listopadu, Horníček prohlásil, že to už ani není jubileum, ale "hrůzostrašniny". Svým divadelním uměním i vypravěčským talentem těší Miroslav Horníček již několik generací. O jeho laskavém a moudrém humoru jeho kolega Jiří Sovák kdysi řekl, že prosté a jednoduché věci proměňuje v drahokamy. O tom, že je Horníčkovo umění stále žádaným artiklem svědčí i řada ocenění, které v poslední době obdržel.

Vlasta Burian má od neděle na své vile bustu

Pamětní deska připomínající českého herce Vlastu Buriana '1891-1962) byla v neděli odhalena na vile v pražských Dejvicích, kde bydlel. Dílo akademického sochaře Josefa Nálepy tvoří bronzový reliéf doplněný nápisem Zde žil král komiků Vlasta Burian. Aktu přihlížely zhruba dvě stovky Pražanů - mezi pamětníky byli například Svatopluk Beneš, Zita Kabátová a Jan Pixa. "Jsem dojata. Kéž by nám tento umělec seshora poslal někoho, kdo by to uměl tak, jako tehdy on," řekla Kabátová v dejvické restauraci U cedru, kde se pak přítomní setkali. Burianův vnuk Jan Kristl ocenil, že jeho děd, obviněný po válce z kolaborace s nacisty, byl v roce 1994 plně rehabilitován.

Ze sportu:

Výsledky nedělních zápasů 12. kola první fotbalové Gambrinus ligy: Hradec Králové - Brno 1:0, Plzeň - Baník Ostrava 1:1, Karviná - Dukla Příbram 2:0, Drnovice - Blšany 2:0, Opava - Teplice 3:3, Liberec - Slavia Praha 1:1 a Olomouc - Jablonec 3:1. Tabulku po neúplném 12. kole vedou Teplice, druhá je Olomouc a třetí Sparta. Konec tabulky obsadily Brno a Příbram.

Hokejisté České republiky remizovali ve svém posledním vystoupení na letošním ročníku turnaje Karjala v Helsinkách s Ruskem 2:2 a opět nedokázali v utkání série Euro Hockey Tour zvítězit.

Hory přilákaly o víkendu první lyžaře

Nejvyšší české hory Krkonoše o víkendu potěšily nejenom vyznavače běžeckého lyžování, ale také milovníky sjezdovek, pro které se letos poprvé rozjel vlek Smrk v Peci pod Sněžkou. Podle horské služby pokrývá hřebeny asi 40 centimetrů sněhu. V jihočeské části Šumavy byly vhodné podmínky zatím pouze pro běžkaře i to minimálně - běžecké stopy nebyly upraveny. Naopak v Jeseníkách vyrazily do běžeckých stop v okolí nejvyšší hory Praděd, kde leží kolem 45 centimetrů sněhu desítky turistů.

A na závěr ještě informace o počasí na našem území.

Dnes je zataženo, na většině území déšť, ojediněle srážky mrznoucí. Od vyšších poloh srážky sněhové, které budou přecházet ve smíšené a dešťové. Nejvyšší očekávané teploty 8 až 12 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.