Zprávy pondělí, 10. srpna 1998

Zprávy 10.8.98

Vážení posluchači, ke sledování vysílání Radia Praha vás zve Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

Nyní podrobněji

Prezident je bez teplot, cítí se dobře a dýchá sám

Prezident Václav Havel se cítí dobře a od neděle přijímá stravu jen ústy. Laboratorní vyšetření a rentgenový snímek potvrzují, že zánětlivé ložisko v plicích nadále ustupuje. Novinářům to řekl prezidentův ošetřující lékař Ilja Kotík. Podle prezidentovy manželky Dagmar se Havlovi vrátil i smysl pro humor. V nejbližších dnech plánují první procházku ven.

Prezident Havel odsoudil teroristické útoky v Keni a Tanzánii

Prezident Václav Havel v neděli ostře odsoudil teroristické útoky proti americkým ambasádám v Keni a Tanzánii. V telegramu zaslaném americkému prezidentovi Billu Clintonovi zároveň vyslovil hlubokou účast pozůstalým. Atentáty Havel označil za civilizační zlo. Podle něj je nutné učinit vše pro dopadení a potrestání jejich pachatelů. Obsah Havlova telegramu ČTK tlumočil vedoucí tiskového oddělení prezidentské kanceláře Martin Krafl.

Podle místopředsedy ODS Macka není důvod neumožnit vládě vládnout

Místopředseda ODS Miroslav Macek sice doufá, že programové prohlášení nové vlády není realizovatelné, podle něj však není důvod neumožnit sociálnědemokratickému kabinetu vládnout. "Odejdeme ze sněmovny a necháme vládu ukázat, co umí," uvedl Macek v pořadu televize Nova 7 čili sedm dní. Odchod všech 63 poslanců ODS z jednacího sálu Poslanecké sněmovny, která má celkem 200 členů, umožní 74 poslancům sociální demokracie "přehlasovat" zbytek zákonodárců a prosadit tak vyslovení důvěry jejich vládě. Podle Macka se mnozí občané ve volbách dali nalákat na sliby ČSSD. "Vzhledem k volebnímu výsledku má (předseda ČSSD a premiér) Miloš Zeman a sociální demokracie právo historicky se znemožnit," prohlásil. Poznamenal, že programové prohlášení vlády je slohové cvičení a že velmi důležitá bude každodenní praktická politika.

Naproti tomu místopředseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD) v diskusním pořadu vyslovil naději, že program vlády sociálních demokratů se naplní a že jeho výsledkem bude například menší míra korupce či slušnější právní prostředí. Pokud jde o konkrétní vládní úmysly, Špidla odmítl tvrzení, že by kabinet chtěl vytvářet množství nových institucí. Vicepremiér potvrdil, že vláda nemíní "v nějaké brzké době" zvyšovat nájemné. "Závěr sociální demokracie je: zmrazit nárůst nájemného, ponechat ho zmražený," řekl.

Podle Špidly je kritika Zemana dána předvolebním bojem v Německu

Kritické reakce německých vládních a dalších politických činitelů na nedávné výroky premiéra Miloše Zemana o sudetských Němcích vyplývají podle místopředsedy vlády Vladimíra Špidly (oba ČSSD) z německé předvolební atmosféry. Špidla to uvedl v diskusním pořadu televize Nova 7 čili sedm dní. Interpretaci Zemanových výroků označil za agresivní. Obvinil přitom německou pravici ze snahy "hrát nacionální kartou". Zdůraznil však, že česko-německé vztahy tím po německých volbách nebudou poškozeny. Místopředseda ODS Miroslav Macek ve stejném pořadu zařadil Zemanovy výroky do rámce premiérovy "velkohubosti". Odmítl svalovat záležitost pouze na německou předvolební kampaň. Zeman podle něj někdy rychleji mluví, než myslí. Vyzval proto Špidlu, aby ČSSD svého předsedu a premiéra kultivovala.

Zeman na konci července v televizi Prima uvedl, že v diskusním fóru vzniklém na základě česko-německé deklarace by měli být lidé, kteří ji podpořili. "Sudetoněmecký landsmanšaft k organizacím, které podpořily tuto deklaraci, rozhodně nepatřil a podobně jako z naší strany tam nejsou komunisté nebo republikáni, nevidím důvod proč by tam z německé strany měl být landsmanšaft," řekl předseda vlády.

Špidla nepřímo odmítl obviňování z čistek na ministerstvech

Místopředseda vlády Vladimír Špidla v diskusním pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní nepřímo odmítl výtky a obviňování ze strany oponentů vlády, podle nichž příchod sociálních demokratů do vlády a dalších úřadů provázejí rozsáhlé čistky. Špidla soudí, že každý nový ministr má právo zformovat si svůj kabinet. V pravomoci ministrů je podle Špidly i rozhodnutí o jejich náměstcích. Podotkl, že zejména v minulosti byli náměstci jmenováni často podle koaličních principů. Špidla a místopředseda ODS Miroslav Macek, který se pořadu účastnil, se shodli, že teprve budoucnost a fungování ministerstev ukáží, zda do funkcí přicházejí lepší lidé. Macek ale varoval, že touha členů ČSSD "konečně si zavládnout" je na všech úrovních velice silná. To podle něj povede k tlaku na ministry a jejich náměstky a k dalším změnám na nižších úrovních a v různých oblastech.

Mertlík připouští deficitní státní rozpočet na rok 1999

Místopředseda vlády pro hospodářskou politiku Pavel Mertlík se domnívá, že sociálně demokratická vláda Miloše Zemana schválí pro příští rok mírně deficitní rozpočet. Tímto svým názorem v nedělním diskusním pořadu České televize V pravé poledne se tak rozešel s vyjádřením ministra financí Ivo Svobody, podle kterého většina ministrů nynější vlády podporuje vyrovnaný státní rozpočet. Mertlík připomněl, že záměr vlády sociálních demokratů udržovat celou soustavu veřejných rozpočtů, tzn. státního rozpočtu i rozpočtů obcí a v budoucnu i regionů, dlouhodobě vyrovnanou, neznamená vyrovnaný státní rozpočet každý rok. Zdůraznil ale zároveň, že schválení rozpočtu na rok 1999 je doposud otevřenou záležitostí, o níž bude vláda teprve jednat a že jeho vyjádření k možnosti deficitního rozpočtu na rok 1999 je jeho osobním názorem.

Program sociálních demokratů není reálný bez vyšších daní

Citelně vyšší daňové zatížení občanů i podniků by si vyžádala realizace programového prohlášení vlády sociální demokracie. Vyplynulo to z diskusního pořadu České televize V pravé poledne, jehož se jako oponenti místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka zúčastnili bývalý ministr průmyslu a obchodu a poslanec Karel Kühnl (US), prezident Liberálního institutu Jiří Schwarz a ekonom, publicista a poradce předsedy FNM Karel Kříž. Podobný názor telefonicky v diskusi vyslovil i hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček. Podle názoru Kühnla i dalších diskutujících totiž programové prohlášení Zemanovy vlády předpokládá masivní zvyšování výdajů ze státního rozpočtu a s tím související odpovídající růst příjmů státního rozpočtu vyšším daňovým zatížením. Diskutéři televizního pořadu proto nespatřují v programovém prohlášení sociálních demokratů šanci nastartovat ekonomický růst země.

Červencová meziroční míra inflace činila 10,4 procenta

Spotřebitelské ceny v červenci vzrostly ve stálých cenách meziměsíčně o 1,9 procenta, meziročně o 10,4 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Takzvaná čistá míra inflace činila letos v červenci meziměsíčně - 0,2 procenta, meziročně 6,1 procenta.

Míra registrované nezaměstnanosti v České republice činila k 31.červenci 6,1 procenta, zatímco k 30.červnu letošního roku to bylo 5,6 procenta. Informovalo o tom Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Česká lékařská komora se obává o osud tzv.nadstandardní péče

Za velmi obecnou pokládá Česká lékařská komora pasáž programového prohlášení vlády věnovanou zdravotnictví. Podle komory hrozí, že lékaři nebudou moci poskytovat pacientům nadstandardní péči. Za jediný klad pasáže o zdravotnictví považuje závěrečnou proklamaci o přiblížení platů zdravotníků mzdovým relacím v zemích Evropské unie. Na dotaz ČTK to uvedl člen představenstva komory Jan Jelínek. ČLK v pasáži o zdravotnictví vidí hrozbu, že bude realizována myšlenka, kterou Jelínek shrnul do slov: "Je-li nějaká léčebná metoda tak drahá, že ji nemohou dostat všichni, pak ať ji nemá nikdo." Domnívá se, že právě tato myšlenka je jednou z hlavních v pasáži o zdravotnictví.

Ve Všetatech si připomenuli nedožité padesátiny Jana Palacha

Vzpomínkovou akci na památku nedožitých padesátých narozenin Jana Palacha uspořádala v neděli ve Všetatech na Mělnicku místní Palachova společnost. Palach, který se před 29 lety upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, by se padesátin dožil v úterý 11.srpna. Předseda Společnosti Jana Palacha ve Všetatech Václav Zeman řekl, že na pietní vzpomínku nebyli pozváni žádní politici ani jiné významné osobnosti. Asi stovka občanů Všetat a hostů si v místním kině četla ukázky ze životopisné publikace, kterou o Palachovi napsal všetatský spisovatel Miroslav Slach. V úterý položí členové společnosti květiny u pamětní desky na Václavském náměstí a na hrob na pražských Olšanech.

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Palach se 16.ledna 1969 v Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a zapálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy a proti tomu, že českoslovenští politici ustupovali od reforem započatých v roce 1968. Na následky popálenin o tři dny později zemřel.

Na Vyšehradě se konal varhanní koncert pro zaplavené oblasti

Skladby romantických skladatelů Johanna Sebastiana Bacha, Alexandra Guilmanta, Ference Liszta a Louise Vierneho zazněly v neděli v chrámu Sv.Petra a Pavla na Vyšehradě. Benefiční koncert na podporu zaplavených obcí ve východních Čechách uspořádala Společnost Karla Hynka Máchy a Okresní úřad Rychnov nad Kněžnou. Výtěžek koncertu s dobrovolným vstupným bude rozdělen postiženým obcím v rychnovském okrese. "Není to naše první charitativní akce, Společnost Karla Hynka Máchy loni uspořádala ve spolupráci s Českým červeným křížem podobný koncert pro Moravu," řekla ČTK ředitelka společnosti Kateřina Jedličková. Dodala, že loňský koncert vynesl více než deset tisíc korun. Vyšehradský novogotický chrám zvolila společnost proto, že pro Máchu podle Jedličkové symbolizoval českého ducha. Společnost Karla Hynka Máchy byla založena před dvěma lety. Pořádá literární večery, koncerty a badatelská sympozia týkající se tohoto velkého básníka českého romantismu.

Brankář Hašek vstoupil do české hokejové historie

Očekávaným triumfem brankáře Dominika Haška z celku kanadsko-americké NHL Buffalo Sabres skončil jubilejní 30. ročník ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hráče uplynulé sezóny, jejíž slavnostní vyhlášení se letos uskutečnilo v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Třiatřicetiletý gólman obhájil své vítězství z loňského roku a celkově získal Zlatou hokejku již popáté, čímž o jedno prvenství předstihl Vladimíra Martince. "Jsem rád, že jsem Vladimíra Martince předstihl. Chodil jsem na něj jako kluk a hrozně si toho vážím. Byla to tak devátá zlatá hokejka pro Pardubice a myslím, že ostatní města mají co dohánět," vzkázal Hašek, který stejně jako Martinec hokejově vyrostl v tomto východočeském městě, ostatním hokejistům.

Dominik Hašek, olympijský vítěz z Nagana a držitel letošní Hartovy i Vezinovy trofeje, zvítězil v anketě před útočníkem Pittsburghu Jaromírem Jágrem s náskokem 79 bodů. Na pomyslný bronzový stupínek vystoupil Jiří Dopita z mistrovského Vsetína, jemuž patří ocenění pro nejlepšího hokejistu extraligy, neboť skončil z hráčů domácí soutěže nejvýše. Prvních sedmnáct míst v pořadí letošního ročníku ankety pořádané trenéry a novináři obsadili výhradně hráči ze zlatého olympijského týmu z Nagana.

Fotbal

O víkendu bylo odehráno 7 zápasů druhého kola první fotbalové ligy s těmito výsledky: Sparta Praha - FK Karviná 5:0, Baník Ostrava - Slavia Praha 5:0, Sigma Olomouc - Chmel Blšany 2:1, Viktoria Žižkov - Opava 3:2, Hradec Králové - Viktoria Plzeň 3:0, Boby Brno - Slovan Liberec 0:2 a Dukla Příbram - FK Teplice: 2:3. Dohrávku obstarají v pondělí Jablonec a Drnovice.

Pospíšil vyhrál mistrovství Německa v radiovém orientačním běhu

Mistr světa v radiovém orientačním běhu Vít Pospíšil vyhrál mezinárodní mistrovství Německa v Sankt Englmaru. Na trati s velkým převýšením, v obtížném a podmáčeném terénu Německé Šumavy vyhrál před domácím Nilsem Schmidebergem o dvanáct sekund. Další český reprezentant Radek Teringl skončil osmnáctý.

Počasí

Dnes je jasno, teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radio Praha.