Zprávy pondělí, 11. května 1998

ZPRAVY 11. 5. 98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Český prezident Václav Havel se úspěšně zotavuje z operace

Prezident republiky Václav Havel se v pražské Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích úspěšně zotavuje z operace, kterou podstoupil v polovině dubna v Innsbrucku. Během prodlouženého víkendu se cítil dobře a jeho uzdravování pokračuje podle očekávání lékařů. Šéf prezidentova lékařského konzilia Miroslav Čerbák řekl, že Václav Havel se stále více pohybuje - o víkendu opakovaně vyšel na krátkou procházku mimo nemocnici.

Ministr Šedivý se vrátil z návštěvy Latinské Ameriky

Do Prahy se vrátil z týdenního pobytu v Latinské Americe ministr zahraničí Jaroslav Šedivý. K rozhovoru o možnostech rozšíření české ekonomické spolupráce využil i krátkého mezipřistání v Brazílii. V salónku letištní haly třímiliónového pobřežního města Recife strávil půlhodinu s podnikatelem Joo Santosem, druhým největším výrobcem cementu v zemi, který pro své cementárny nakupuje technologii u Přerovských strojíren.

Během ministrovy cesty podepsal v Brazílii generální ředitel České gumárenské společnosti (ČGS) dohodu o vybudování rozsáhlé společné česko-brazilsko-slovenské výrobny na pneumatiky. "Jedná se o naší první investici v Latinské Americe," řekl ředitel ČGS Jaroslav Čechura v Belo Horizonte. Předpokládané investiční náklady na nový závod činí 270 miliónů USD.

Ministr Lobkowicz zrušil výběrové řízení na dodávky tepla armádě

Ministr obrany Michal Lobkowicz (Unie svobody) zrušil výběrové řízení na dodavatele tepelných zařízení a tepla pro vojenské objekty, které bez jeho vědomí vypsali důstojníci armádního úřadu nákupu majetku. Informovala o tom televize Nova, podle níž důstojníci ve výběrovém řízení oslovili pouze čtyři firmy, nejlevnější nabídku vyřadili a vybrali společnost, která požadovala o 200 miliónů korun ročně více. Způsob zadávání veřejných zakázek v české armádě podle televize kritizují i experti NATO.

Ministr Lobkowicz na setkání s novináři uvedl, že nezrušil výběrové řízení pro podezření z korupce, ale pro netransparentní mechanismus rozhodování. Armádní úředníci totiž místo veřejné obchodní soutěže vyhlásili pouze výzvu pro více zájemců. Tento postup je ale podle zákona možný jen v případě nutnosti utajení. Podle ministra se tímto způsobem v resortu urychlují výběrová řízení. Ministr dodal, že pro předcházení podobným případům připravuje řadu opatření. V roce 1997 bylo podle údajů ministerstva obrany ze 727 armádních zakázek 535 realizováno výzvou jednomu zájemci, 183 výzvou více zájemcům a pouze devět zakázek bylo přiděleno na základě obchodní veřejné soutěže.

Skončil termín pro odevzdání kandidátních listin

V neděli o půlnoci skončil pro politické strany a hnutí termín pro odevzdání kandidátních listin, pokud se chtějí zúčastnit červnových voleb do Poslanecké sněmovny. Podle dosavadních informací se vedle sedmi parlamentních stran chce do zápasu o vstup do Sněmovny zapojit desítka mimoparlamentních stran a hnutí.

Předsedu republikánů Miroslava Sládka napadli na mítinku Romové

Lékařské ošetření musel vyhledat předseda republikánů Miroslav Sládek poté, co se na mítinku v Novém Boru dostal do konfliktu s místními Romy. Ty zastavil až varovný výstřel městské policie. Sládek a další tři lidé utrpěli lehké pohmožděniny. Zástupce novoborských Romů Štefan Gorol řekl, že Sládek svým projevem Romy k útoku vyprovokoval. Urážel prezidenta a vládní představitele a nabádal k národnostním nesvárům. Republikáni jsou v severočeském kraji třetí nejsilnější parlamentní stranou.

Vláda dnes posoudí makroekonomickou prognózu do roku 1999

Vláda dnes posoudí prognózu vývoje ekonomiky do roku 1999 s výhledem do roku 2002, kterou vypracovalo ministerstvo financí. Poslední prohlášení ministra financí Ivana Pilipa naznačila, že jeho očekávání budou optimističtější než revidovaná prognóza pro léta 1998-1999 zveřejněná Českým statistickým úřadem. Ten snížil předpověď růstu hrubého domácího produktu na 1,4 procenta v roce 1998 a na 2,2-3,0 procenta v roce 1999. Pilip čekává ekonomický růst v tomto roce okolo dvou procent.

V ČR chybí veřejná diskuse o Evropské unii

Na rozdíl od Polska chybí v České republice veřejná diskuse k tématům spojeným s Evropskou unii (EU), řekl velvyslanec ČR v Polsku Karel Štindl. Zároveň však poznamenal, že hlavní český vyjednávací tým je připraven na stejně dobré úrovni, jako polský. Štindl se spolu s hlavním polským vyjednavačem s EU Janem Kulakowským, ministrem obrany Januszem Onyszkiewiczem a ministryní spravedlnosti Hannou Suchockou zúčastnil panelové diskuse o problematice rozšíření Evropské unie o státy střední a východní Evropy.

V úterý začíná schůze Poslanecké sněmovny

Zpráva o výsledku hospodaření České národní banky a informace o měnovém vývoji za rok 1997 bude patřit mezi nejdůležitější předlohy, kterými by se měla na své poslední schůzi před volbami zabývat Poslanecká sněmovna. Bude schvalovat rovněž velkou vládní bankovní novelu. Její těžiště spočívá v zakotvení účinných postupů proti držitelům bankovních akcií, kteří porušují nebo obcházejí zákon a nezaručují zdravé fungování bank. Novela také zakazuje bance uzavírat nápadně nevýhodné smlouvy a u smluv závažného charakteru ukládá povinnost konzultovat problematiku s centrální bankou.

Poslanci se budou dále zabývat návrhem na daňové úlevy pro hypotéky a stavební spoření a návrhem na zrušení dědických daní u přímých příbuzných. Zrušením dědické daně se má předejít situaci, kdy rodině dědictví sice patří, ale není schopna zaplatit vyměřenou daň.

Velkou šanci na schválení má poslanecký návrh zákona o svobodě informací, který by měl podstatně rozšířit možnosti veřejnosti získávat informace od státních a samosprávných orgánů. Žadatel by měl hradit náklady, které úřadu vyhledáním informace vzniknou. Lhůta pro poskytnutí informace by měla činit 15 dnů.

Poslanci budou projednávat také vládní návrh zákona o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty. Ty bude možné vyvážet pouze s příslušným osvědčením od odborné organizace či ministerstva kultury. Novela rozlišuje mezi osvědčením k vývozu na časově neomezenou dobu, jež umožňuje zanechat předmět v zahraničí, a osvědčením na dobu omezenou, které vyžaduje jeho navrácení do České republiky. Tomu, kdo vyveze předmět kulturní hodnoty, aniž by k tomu měl příslušné osvědčení, by měla hrozit pokuta až do výše 10 miliónů korun.

ODS schválila volební program

Výkonná rada Občanské demokratické strany jednomyslně schválila volební program strany pro červnové předčasné parlamentní volby. K jeho hlavním myšlenkám patří nezpochybnitelné vlastnictví, levný stát, nezadlužená budoucnost a omezené přerozdělování.

Místopředseda ODS Miroslav Macek uvedl, že vedení strany dosud neobdrželo závěry forenzního šetření hospodaření ODS, které jí měla auditorská firma Deloitte & Touche podle smlouvy dodat 10. května. Podle místopředsedy ODS Ivana Langra zdrželo vypracování zprávy jednak působení finančního úřadu v hlavní kanceláři ODS, jednak příprava výroční zprávy o hospodaření strany pro Poslaneckou sněmovnu, ale i obsah materiálu, který auditorská firma musela zpracovat. Místopředseda Macek potvrdil, že vedení ODS se rozhodlo dát k dispozici úplné znění závěrečné zprávy forenzního šetření.

Svoboda i Bašta pro aktivní účast prezidenta v povolební situaci

Ministr vnitra Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a poslanec a bezpečnostní expert ČSSD Jaroslav Bašta se v nedělním diskusním pořadu televize Nova shodli, že prezident Václav Havel se má aktivně podílet na jednáních o řešení situace po předčasných parlamentních volbách. Oba politici však rozdílně pohlížejí na to, zda nedávná aféra kolem dokumentů, které zveřejnil předseda ČSSD Miloš Zeman, ovlivní jeho vztahy s prezidentem. Podle dokumentů existovalo loni na podzim spiknutí Hradu a bývalého ministra vnitra Jana Rumla proti sociální demokracii a tehdejší vládě Václava Klause. Svoboda připustil, že vztahy obou politiků to ovlivnit může. Bašta naopak soudí, že aféra vztah Havla a Zemana neovlivní.

Vláda musí převzít odpovědnost za situaci v České spořitelně a AB Bance, uvedl ministr vnitra Cyril Svoboda v souvislosti se státní zárukou 4,1 miliardy korun. Tutu státní záruku, která měla být určena na výplatu vkladů ve zkrachovalé AB Bance, vydal v roce 1995 dřívější ministr financí Ivan Kočárník. Záruka však byla podepsána bez projednání ve vládě a bez souhlasu vlády, uvedl Svoboda. Zda je to zneužití pravomoci veřejného činitele, musí posoudit orgány činné v trestním řízení. Vláda však bude muset 4,1 miliardy zaplatit, řekl ministr. Současný ministr financí Ivan Pilip, který Kočárníka loni v létě vystřídal, se ještě v listopadu 1997 za postup bývalého šéfa resortu postavil.

Ministr Bursík k jaderné elektrárně Temelín

Zastavení dostavby jaderné elektrárny Temelín by nezpůsobilo nedostatek elektrické energie ani jiné problémy, uvedl v pořadu České televize ministr životního prostředí Martin Bursík. Tomu se v posledních týdnech podařilo na vyšší úrovni znovu rozpoutat debatu o případném zastavení neustále se protahující a prodražující stavby temelínské jaderné elektrárny. Elektrárenská společnost ČEZ odhaduje celkovou ztrátu z případného nedokončení temelínského gigantu na téměř 100 miliard korun.

Ministr Bursík připustil možnost, že podniky, které nebudou schopny do konce roku, kdy vejde v platnost zákon o ovzduší, splnit emisní limity, budou uzavřeny. Uvedl, že podniky měly sedm let na úpravu svých technologií, a jeho resort proto nepočítá s udělováním výjimek. Z více než 2745 velkých zdrojů znečištění ovzduší, jakými jsou výrobní podniky či elektrárny, nesplní podle ekologického experta Jiřího Hanzlíčka nové emisní limity do konce roku pravděpodobně 36 zařízení. Středních zdrojů znečištění je v České republice více než 27.000, z toho nestihne upravit svůj provoz na potřebnou míru 239 převážně lokálních výtopen. Do 1. ledna příštího roku nestihne upravit hladinu emisí u všech svých tepelných zdrojů ani česká armáda.

Připomínka Čechů a Slováků padlých ve Francii

Památku Čechů a Slováků, kteří padli ve Francii za první i druhé světové války, si v sobotu na hřbitově v La Target u Arrasu na severovýchodě Francie připomněli představitelé místních úřadů, diplomaté obou zemí, krajanských organizací a starosta obce Sezemic u Pardubic. Památka padlých Čechů a Slováků ve Francii se připomíná tradičně 9. května, protože toho dne roku 1915 byla rota československých dobrovolníků "Nazdar" poprvé nasazena za první světové války do bojů během známé bitvy na Sommě v rámci marocké divize cizinecké legie. Toho dne přišel o život i praporečník roty "Nazdar" Karel Bezdíček, který pocházel ze Sezemic. Na hřbitově La Target jsou pohřbeni Češi a Slováci, kteří padli za první i za druhé světové války. To byli především dobrovolníci bojující ve francouzské armádě v roce 1940, nebo vojáci, kteří zde padli v letech 1944 a 1945, případně letci sestřelení nad francouzským územím.

Pronájmy nemovitostí jsou v Praze ve střední cenové hladině

Ceny pronájmů komerčních i bytových nemovitostí patří v Praze ve srovnání s ostatními městy Evropy mezi střední standard. Cena pronájmu kancelářských ploch je v Praze čtvrtinová proti Moskvě, ale na druhou stranu téměř desetkrát vyšší než v Bratislavě. Byty se v Praze pronajímají téměř o polovinu levněji než v Londýně, ale více než šestkrát dráž než v Minsku. Vyplývá to ze studie kurýrní společnosti DHL uskutečněné v 16 hlavních městech regionu. Nejdražší pronájem bytů v Evropě je v Londýně, kde se jednoroční pronájem nejlevnějšího dostupného standardu bytu o dvou pokojích bez zařízení pohybuje kolem 14 tisíc USD. V Praze stojí pronájem srovnatelného bytu 7153 USD.

V březnu se průmyslová výroba zvýšila meziročně o 10,5 procenta

Průmyslová výroba v České republice v březnu 1998 meziročně vzrostla o 10,5 procenta. Za první tři měsíce letošního roku meziročně vzrostla průmyslová výroba o 8,4 procenta. Vyplývá to z informace o vývoji průmyslové produkce v ČR, měřené indexem založeným na statistice produkce vybraných výrobků, kterou ČTK poskytl Český statistický úřad.

V březnu meziročně vzrostly tržby v průmyslu o 11,1 procenta

Tržby z průmyslové činnosti se v březnu meziročně zvýšily o 11,1 procenta ve stálých cenách roku 1994 a o 19,1 procenta v běžných cenách. Počet zaměstnanců v odvětví se v březnu snížil o 3,9 procenta na 1,291 miliónu osob. Jejich průměrná nominální měsíční mzda vzrostla o 13,7 procenta na 11.118 Kč, reálná mzda propočtená indexem spotřebitelských cen vzrostla o 0,3 procenta. Předběžný odhad vývoje tržeb z průmyslové činnosti v průmyslových podnicích s 20 a více zaměstnanci ČTK poskytl Český statistický úřad.

České muzeum hudby otevře po rekonstrukci smetanovskou expozici

Po pětiletém uzavření zpřístupní dnes České muzeum hudby v Praze za účasti ministra kultury Martina Stropnického expozici o životě a díle Bedřicha Smetany. Expozice na Novotného lávce nedaleko Karlova mostu počítá v jedné z místností s interaktivní účastí návštěvníka se znějící hudbou. Architekt Petr Fuchs si "hrající" notové pulty, ovládané posluchačem pomocí laserové "taktovky", vyzkoušel již při putovní smetanovské výstavě v Kanadě. Muzeum vystaví kopie vzácných dokumentů ze Smetanova života a tvorby a některé originální předměty. Lákadlem by mohly být například dosud nevystavované sto let staré kostýmy z Národního divadla pro některé Smetanovy operní postavy.

Soutěž klavíristů vyhrál český student Martin Kasík

V mezinárodní hudební soutěži Pražského jara v klavírním oboru zvítězil jednadvacetiletý student pražské Akademie múzických umění Martin Kasík. Podle rozhodnutí poroty druhou cenu obdržel další z českých účastníků Adam Skoumal a třetí Rus Jevgenij Samojlov.

Montserrat Caballé zazpívá italské a španělské árie a písně

Španělská sopranistka Montserrat Caballé, která dnes vystoupí už potřetí během čtyř let v Praze, a to v sále Kongresového centra s bezmála 3000 místy, zazpívá italské a španělské operní árie a písně. Pořadatelé hodlají část výtěžku z koncertu věnovat na humanitární pomoc směřovanou ke konkrétním lidem patrně do Otrokovic, které loni patřily k místům zaplaveným při povodních.

Biblické písně zahájily Hudební festival Antonína Dvořáka

Jubilejní 30. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka byl v Příbrami zahájen výběrem z Biblických písní a árií vodníka Dvořákovy nejznámější opery Rusalka. Vyvrcholením letošního festivalu by měla být 16. května Dvořákova Stabat Mater. Festival je v Příbrami pořádán od roku 1969. K jeho vzniku přispěl fakt, že Dvořák často pobýval v nedaleké Vysoké, kde mimo jiné zkomponoval slavnou Rusalku.

Ze sportu:

Čeští hokejisté remizovali ve svém posledním utkání čtvrtfinálové skupiny na mistrovství světa ve Švýcarsku s Ruskem 2:2. Získali pět bodů a z prvního místa skupiny postupují do semifinále turnaje.

Výsledky 27. kola první fotbalové ligy:Liberec - Dukla 2:1, Sigma Olomouc - Hradec Králové 2:2, Viktorie Žižkov - Petra Drnovice 0:0, Sparta - Jablonec 2:1, České Budějovice - Baník Ostrava 0:1, Viktoria Plzeň - Kaučuk Opava 3:2, Teplice - Boby Brno 3:2 a Lázně Bohdaneč - Slavia Praha 1:1. Tabulku vede Sparta Praha, druhá je Slavia Praha a třetí Baník Ostrava.

Necelých 50 kilometrů do první tisícovky schází ujít chodci Juraji Pucimu na jeho cestě za rekordem, při níž chce během roku zdolat "po svých" 12.000 kilometrů. Šestadvacátým cílem jeho trasy se stala Vlašim. Puci by měl svou výpravu, kterou se chce zapsat do Guinnessovy knihy rekordů, dokončit v den svých 70.narozen v dubnu příštího roku. Zbývá mu ještě "zaklepat" na 340 dveří radnic, jejichž představitelé mu razítkem do protokolu potvrdí počet ušlých kilometrů. Chodec, který pochází z Trebišova na východním Slovensku a trvale žije v Praze, podnikl první stokilometrový pochod v roce 1945. Do povědomí veřejnosti však vstoupil v roce 1965, kdy přešel za 16 dní celé Československo; od Čierné nad Tisou do Aše to bylo 1018 kilometrů.

Počasí

A ještě krátce o počasí. I dnes je krásně a slunečno, teploty se pohybují od 23 do 29 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.