Zprávy pondělí, 11. září 2000

Jakub Kühnel

Prezident Havel se vrátil z týdenní návštěvy Spojených států

Český prezident Václav Havel se v pondělí ráno vrátil z týdenní pracovní návštěvy Spojených států, jejímž hlavním bodem byla účast na Summitu tisíciletí OSN v New Yorku. Pobyt v USA ukončil v neděli obědem v soukromé rezidenci rodiny Bushovy nedaleko Portlandu v americkém státě Maine. Předvolební kampaň před americkými prezidentskými volbami byla podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka v rozhovoru s americkým exprezidentem Georgem Bushem naprosto okrajovým tématem. Během krátké diskuse na toto téma Bush Havlovi slíbil, že jeho syn George, který kandiduje na prezidentskou funkci za republikány, bude svému českému protějšku naslouchat stejně jako on. Špaček to řekl zpravodajce ČTK na palubě letadla z Portlandu do Prahy.

Havel s Bushem hovořili i o situaci v České republice, rozšiřování Severoatlantické aliance a úloze Ruska v nové Evropě. Český prezident informoval amerického exprezidenta také o Summitu tisíciletí OSN. Přitom se zmínil o svých rozhovorech s izraelským prezidentem Ehudem Barakem a palestinským předákem Jásirem Arafatem, což vedlo k diskusi o mírovém procesu na Blízkém východě, dodal Špaček. Návštěvu Bushovy rezidence Havel odmítl spojovat s předvolební kampaní na úřad amerického prezidenta. Na dotaz ČTK v sobotu řekl, že pozvání Bushe seniora přijal už loni na podzim, kdy se bývalý americký prezident účastnil v Praze oslav desátého výročí pádu komunismu ve střední a východní Evropě. Do předvolební kampaně nehodlá nijak zasahovat.

Temelínská elektrárna přešla do režimu čtyři

Spouštění prvního bloku jaderné elektrárny Temelín v neděli odpoledne přešlo do režimu číslo čtyři. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář k tomu řekl, že přechodu do této etapy opět předcházel souhlas Státního úřadu pro jadernou bezpečnost; tomu musel ČEZ prokázat splnění všech stanovených podmínek a předat protokoly o výsledcích dosavadních testů. "Prací hlavních cirkulačních čerpadel ohřejeme blok na 160 stupňů Celsia a poté provedeme zkoušky dochlazení (bloku) přes přepouštěcí stanice do atmosféry a následně systémy TQ (dochlazování vodou). Dochladíme až na 140 stupňů a tyto zkoušky znovu ověří schopnost dochlazování bloku," vysvětlil Nebesář. "Znamená to, že se znovu dostaneme do režimu pět a poté opět zvýšíme teplotu primárního okruhu a přejdeme do režimu čtyři; tyto operace se budou v příštích hodinách několikrát opakovat. Pak budou následovat další předepsané testy v režimu čtyři při nichž bude teplota vody mezi 150 a 260 stupni Celsia. Jednou z nejvýznamnějších budou zkoušky turbonapájecích soustrojí na provozních parametrech," dodal mluvčí. V dalším režimu (tři) se pak uskuteční závěrečná komplexní kontrola bloku při teplotě nad 260 stupňů a jeho příprava na spuštění. Fyzikální spouštění pak bude pokračovat režimem číslo dvě, kdy bude dosaženo minimálního kontrolovaného výkonu. Temelín poté přejde do etapy energetického spouštění prvního bloku.

Zeman se ohradil vůči výtkám Evrpoského parlamentu

Evropský parlament (EP) schválením rezoluce k jaderné elektrárně Temelín (JETE) vyzývá českou vládu k tomu, co už dělá. V nedělním pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní to řekl předseda vlády a šéf ČSSD Miloš Zeman. Rezoluce vyzývá zejména českou vládu, aby před připojením Temelína na síť provedla a umožnila prozkoumání dopadu elektrárny na životní prostředí. "Vyzývají nás k tomu, co už děláme," řekl. Temelín se podle Zemana po spuštění, za podmínky dodržení všech bezpečnostních testů, stane významným producentem energie a konkurentem jiných energetických firem. "Domnívám se, že by bylo podivné, kdyby tyto společnosti proti Temelínu nevedly jistý druh konkurenčního boje," prohlásil.

Vedení JE Temelín spolupracuje s policií i státním zastupitelstvím

Vedení jaderné elektrárny Temelín má podle jejího mluvčího zájem na tom, aby bylo co nejdříve uvedeno na pravou míru tvrzení mezinárodní ekologické organizace Greenpeace o údajných chybných opravách potrubí reaktorové nádoby prvního bloku elektrárny. Je proto připraveno spolupracovat při prošetřování této záležitosti s policií i státním zastupitelstvím. Aktivisté Greenpeace tento týden požádali státní zastupitelství o soudní expertízu svarů a inspekci všech dokumentů týkajících se této opravy.

Klaus a Zeman o rozpočtu

Současná průběžná verze vládního návrhu státního rozpočtu na rok 2001 skončila rozporem mezi požadavky jednotlivých ministrů a reálnými ekonomickými možnostmi ve výši tří miliard korun. Bude-li však meziroční růst hrubého domácího produktu ve 2. čtvrtletí vyšší než 2,0 procenta, bude možné zvýšit odhad růstu HDP na rok 2001 asi o 0,5 procenta, což by pro příjmovou stránku rozpočtu představovalo přibližně ony tři miliardy korun. V nedělním diskusním pořadu televize Nova "7 čili sedm dní" to řekl předseda vlády a šéf ČSSD Miloš Zeman. Dalším řešením je podle něho použití výnosu z prodeje telekomunikačních licencí. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus však řekl, že výnos z prodeje by se měl použít na splácení státního dluhu.

Národní sociálové chtějí reformovat veřejnou správu

Prosadit reformu veřejné správy je prvořadým cílem politického hnutí Nezávislí a České strany národně sociální (ČSNS). Představitelé obou uskupení to řekli novinářům při zahájení společné kampaně do listopadových krajských a senátních voleb ve Vikleticích na Chomutovsku. "Prosazujeme rekonstrukci veřejné správy. Současné parlamentní uspořádání chceme nahradit jednokomorovým systémem s přímou volbou prezidenta," uvedl předseda ČSNS Jan Šula. Sněmovna by měla 142 členů, z toho 100 volených a 42 delegovaných z regionů. Ti by v případě nedostatečného prosazování zájmů regionů byli odvolatelní, doplnil. Nyní je ve sněmovně 200 poslanců.

Dvě tuny mazutu zamořily půdu

Téměř dvě tuny mazutu zamořily půdu a také potoky v úseku deseti kilometrů v oblasti Sukorad na Mladoboleslavsku. Ekologickou havárii se škodou za milióny korun zavinili zloději, kteří v areálu bývalé sušičky zeleniny před několika dny ukradli pojistné šrouby od nádrží s mazutem. Uvedla to v sobotu televize Nova. Nebezpečný mazut vytékal podle Novy z nádrží několik dnů. Havárii objevil správce konkursní podstaty, který svěřený objekt bývalé sušičky kontroloval. Vytékající olej hasiči podle informací Novy zastavili až několik kilometrů od budovy.

Kandidáti do Senátu proti sobě hráli fotbal

Své síly si v sobotu poprvé změřili tři kandidáti pro volby do Senátu na Sokolovsku. Rudolf Macháček (ČSSD), starosta Lokte Jan Hadrava (čtyřkoalice - Unie svobody) a starosta Sokolova Karel Černík, kandidující jako nezávislý za ODS, nastoupili v barvách svých stranických mužstev ve fotbalovém turnaji v Sokolově. V turnaji zvítězilo družstvo Unie svobody před ČSSD a ODS. Macháček ČTK řekl, že s iniciativou uspořádat trojutkání mezi mužstvy kandidátů do krajských a senátních voleb za ČSSD, ODS a Unii svobody přišla místní TJ Baník.

Politické strany mají ošklivé vlajky

České politické strany se při tvorbě svých symbolů a vlajek neptaly znalců, a tak podle odborníka na vlajky - vexilologa Aleše Brožka není většina stranických symbolů a vlajek hezká. Brožek, který je členem podvýboru pro heraldiku Poslanecké sněmovny, to v nedělí řekl po skončení druhého Českého národního vexilologického kongresu, který se konal o víkendu v Ústí nad Labem. Zúčastnilo se ho přes 40 odborníků na historii a symboliku vlajek a praporů z České republiky, Slovenska, Polska, Německa a Švédska.

Muchova výstava otavřena v Prostějově

Unikátní výstavu světoznámého malíře Alfonse Muchy v neděli otevřelo prostějovské muzeum. Vernisáže se měl zúčastnit obdivovatel a sběratel Muchova díla a bývalý nejúspěšnější československý tenista Ivan Lendl, který však kvůli pracovním povinnostem musel zůstat v USA. Expozici tvoří výběr stovky prací z Muchovy tvorby z let 1886 až 1905, kdy výtvarník žil převážně v Paříži. Největší zastoupení mají na výstavě reklamní plakáty, které Mucha vytvářel na zakázku, vystaveny jsou však i jeho kalendáře, kresby a oleje.

Pražští strážníci kontrolují žebráky

Pražští strážníci řešili od poloviny května do konce července 224 přestupků v souvislosti s novou vyhláškou proti žebrání. Žebrákům strážníci uložili 108 blokových pokut, 35 případů předali správním úřadům. Ostatních 81 případů žebrání řešili domluvou. Uvádí se to v informaci, kterou ČTK poskytl radní pro bezpečnost Rudolf Blažek. Vyhláška proti žebrání platí od 18. května. Zakazuje žebrání v prostorách metra, ve vozidlech městské hromadné dopravy, na železničních stanicích a zastávkách a na zastávkách osobní linkové dopravy.

V Praze skončily Letní shakespearovské slavnosti

Letní shakespearovské slavnosti uzavřelo v sobotu večer na Pražském hradě poslední uvedení komedie Zkrocení zlé ženy, která letošní sérii 56 divadelních večerů s pěti různými inscenacemi 1. července také zahájila. Zdeněk Kučera z agentury Negrelli ČTK řekl, že slavnosti i přes výrazně chladné léto zhlédlo pod širým nebem na 25.000 diváků.

V Jihlavě si připoměli bitvu z roku 1402

Hromadnou bitvou čtyř desítek zbrojnošů vyvrcholila v sobotu v Jihlavě akce nazvaná Přepadení Jihlavy 1402. V areálu letního kina tak mohla tisícovka přihlížejících vidět rekonstrukci pověsti, vážící se k přepadení Jihlavy ze začátku 15. století. Tehdy Jihlavu neúspěšně napadla skupina Zikmunda Křižanovského z Rokštejna a další rytíři z okolí. Podle jedné z pověstí přepadení náhodou odhalil mnich, který zburcoval obyvatele města k obraně.

Bojovalo se i v Novém Jičíně

Rekonstrukce bitevní scény zachycující průřez prusko-rakouských bitev z 18. století byla v neděli vrcholem dvoudenních slavností v Novém Jičíně. Věnovány byly 210. výročí úmrtí generála Laudona, který zemřel v domě na novojičínském náměstí. Víkendových slavností se zúčastnili potomci slavného rakouského generála. Scénu vydatně podpořenou pyrotechnickými efekty zahájil "generál Laudon" se svým oddílem jezdectva, kdy projel celé bojiště.

Archeologové se setkají v Čáslavi

Příležitostí ke konfrontaci výsledků práce archeologů bude 32. celostátní konference archeologů středověku, která se uskuteční od 25. do 28. září v Čáslavi na Kutnohorsku. Zúčastní se jí stovka odborníků. ČTK to sdělil zástupce ředitele Archeologického ústavu akademie věd Martin Tomášek. "Tato pravidelná podzimní akce si udržela kontinuitu i po rozdělení Československa," dodal. Odborníci z Čech, Moravy, Slovenska, Polska a Německa budou v Čáslavi hovořit na téma získávání surovin ve středověku.

Váleční letci budou vzpomínat na největší bitvu na našem území

Na největší leteckou bitvu druhé světové války nad územím České republiky budou příští týden v Přerově vzpomínat jeden německý a osm amerických pilotů, kteří nelítostné boje v oblacích přežili. Vedoucí oddělení muzejních expozic Historického ústavu Armády ČR Jiří Rajlich k tomu řekl, že pro piloty je připraven bohatý program. Navštíví například přerovskou vrtulníkovou základnu, kde zhlédnout letovou ukázku helikoptér a budou diskutovat s českými vojenskými piloty.

Češi jsou nejtlustší ve střední Evropě

Češi patří k nejtlustším národům ve střední Evropě; průměrná hodnota indexu tělesné hmotnosti je zde vyšší než v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Vyplývá to z šetření společnosti GfK-Praha, spol.s.r.o., která zjišťovala tyto hodnoty vždy u tisícovky respondentů v každé ze čtyř zemí. Češi jsou v rámci těchto zemí nejobéznější. Toto zjištění platí především pro české muže, jichž je v kategorii mírně obézních o deset procent více než Maďarů, Slováků i Poláků. U žen je situace vyrovnanější, ve všech čtyřech zemích se do této kategorie řadí shodně kolem 30 procent žen.

Moldavané chtěli na falešné pasy přes hranice

Cestovními doklady s vyměněnou fotografií bylo vybaveno sedm Moldavanů, kteří se v sobotu pokusili vycestovat z České republiky do Německa přes hraniční přechod Rozvadov. Moldavané cestovali ve dvou automobilech, které řídili čeští řidiči. Ti uvedli, že uvedené osoby vezli jako stopaře. ČTK o tom v neděli informoval tiskový mluvčí západočeské policie Jiří Soukup. Všech sedm moldavských občanů obvinil vyšetřovatel z trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny.

Turisté obdivovali zámek Rájec na Blanensku

Přibližně 450 lidí využilo sobotní noc k prohlídce zámku v Rájci na Blanensku. Byla to letos již třetí a také poslední možnost obdivovat krásy zámku za umělého osvětlení. "Všichni návštěvníci a samozřejmě i my jsme byli s akcí spokojeni," řekla v neděli kastelánka Nora Lukášová. Dodala, že proti předchozím prohlídkám začali v sobotu v Rájci provádět o hodinu dříve, a mohli tak uspokojit více zájemců. Návštěvníky prováděli komnatami zámku průvodci v kostýmech a při noční procházce hrála dobová hudba. Turisté se mohli pobavit i při vystoupení ohňostrůjců ze skupiny Gonfanon.

Hradec nad Moravicí vystavuje svou historii v posledních 100 letech

Více než 300 exponátů tvoří výstavu s názvem Hradec nad Moravicí v uplynulých sto letech, která se koná v místním Městském muzeu. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické plakáty, fotografie starostů, dobové předměty, různé legitimace, ale i zbraně z první a druhé světové války. Výstava potrvá do 26. listopadu, uvedl to zástupce ředitele muzea Petr Havrlant. Zájemci se podle něj mohou seznámit s minulostí města a jeho obyvatel od roku 1901.

Městská policie učí dětské cyklisty

Desatero rad dětským cyklistům nabízí prostřednictvím tištěných letáčků pražská městská policie v rámci jednoho z mnoha svých preventivních projektů. Podle Jana Stehlíka z policejního oddělení prevence rozdávají strážníci tato doporučení zejména při besedách pořádaných v pražských základních školách. Hlavním předpokladem bezpečné jízdy cyklisty po silnici je znalost předpisů o silničním provozu a schopnost plně se provozu na vozovce věnovat.

Na Pálavě bylo 53.slavnostní vinobraní

Více než dvacet tisíc lidí se od čtvrtka do neděle zúčastnilo 53. ročníku Pálavského vinobraní na hlavní scéně mikulovského amfiteátru. Další akce se však konaly v zámku, v památkové rezervaci nebo na náměstí, kde organizátoři počty návštěvníků nesledovali, řekla členka organizačního týmu Jana Vlková. Největší ohlas měly podle ní dva průvody městem, páteční pochodňový průvod družiny rytíře Jana z Lichtenštejna, pána na Mikulově, a sobotní, který do města přivedl krále Václava IV.

Policisté našli v odstaveném autě zbraně

Policisté našli v pátek v podvečer zbraně a vojenskou rozbušku v osobním automobilu značky Škoda Forman odstaveném v Sokolské ulici v Praze 2. ČTK to v neděli sdělil Jan Holub z pražské policejní správy. Vozidlo bez řidiče mělo zapnutá výstražná světla, hlasitě mu houkal alarm a policisty zaujal podezřelý váleček s dráty položený na palubní desce. Přivolali proto pyrotechnika a na půl hodiny uzavřeli Sokolskou ulici ve směru od náměstí I. P. Pavlova na Nuselský most. Pyrotechnik určil, že jde o vojenskou cvičnou rozbušku. Kromě ní se v autě nacházely tři lovecké pušky, malorážová pistole a stovka nábojů.

V září proběhne pět divadelních festivalů

V České republice se v září koná pět divadelních festivalů. V polovině měsíce odstartuje hostováním královéhradeckého Klicperova divadla v pražském Divadle pod Palmovkou dlouhodobá přehlídka českých profesionálních scén, kterou už pošesté pořádá agentura Foibos. Do konce roku nabídne pražské veřejnosti osm vystoupení divadel z regionů. Právě v neděli v metropoli končí festival pouličního divadla a v Brně vrcholí šestý ročník dnů operety a muzikálu Defilé. Z pražských souborů se jich zúčastnilo karlínské divadlo a také Dětská opera Praha. Ze sportu:

V neděli pokračovala 1.fotbalová liga

Fotbalisté Viktorie Žižkov v neděli vybojovali druhé vítězství v letošním ligovém ročníku. Brankami Chihuriho a Pospíšila vedli nad Marilou Příbram 2:0, hosté stačili jen zkorigovat brankou Nováka. Fotbalisté Viktorie Plzeň remizovali v dalším nedělním utkání 6. kola s Bohemians Praha 1:1.

Tabara vyhrál ve Štýrském Hradci

Český tenista Michal Tabara vyhrál challenger ve Štýrském Hradci, který se konal s dotací 125.000 dolarů. Nenasazený Tabara porazil v nedělním finále hladce ve dvou setech 7:5 a 6:0 turnajovou šestku, Španěla Davida Sancheze, který v sobotním semifinále vyřadil dalšího českého tenistu Tomáše Zíba.

Fotbalisté si v přípravě zastříleli

V generálce na vstup do olympijského turnaje si čeští fotbalisté s chutí zastříleli. V přípravném utkání s výběrem Canberry a okolí, hrajícím pod názvem Rackets, v neděli zvítězili 9:0. Zápas se hrál na dvakrát 35 minut za zavřenými dveřmi a trenér Karel Brückner v něm vystřídal celý kádr včetně obou brankářů. Výsledek: Canberra Rackets - olympionici ČR 0:9 (0:4). Branky: 28. a 70. z pen. Ujfaluši, 37. a 40. Vozábal, 27. Baroš, 29. Sionko, 35. Šimák, 44. Heinz, 60. Kučera.

Český diskař uvízl v Malajsii kvůli chybě pořadatelů

Původně krátké mezipřistání v Kualu Lumpuru na cestě do Sydney se českému diskaři Liborovi Malinovi protáhlo na čtyřiadvacet hodin. Administrativní chyba pořadatelů olympijských her neplánovaně prodloužila jeho cestu do Austrálie a než se všechno vysvětlilo, zažil pořádný stres. Dozvěděl se totiž, že má zakázaný vstup na australskou půdu. Česká olympijská mise dostala zprávu, že malajská kontrola na letišti odmítla vpustit Malinu do letadla, protože nemá povolení australského imigračního úřadu ke vstupu.

V Sydney vlaje česká vlajka

V olympijské vesnici v Sydney byla v neděli slavnostně vztyčena česká vlajka a na stožáru bude spolu se zástavami ostatních zemí vlát až do skončení olympijských her. Společně s výpravami Angoly a Malediv hostitelé uvítali českou delegaci, v níž je zatím necelá polovina nominovaných sportovců. Slíbili českým reprezentantům, že udělají všechno pro to, aby se i daleko od své vlasti cítili v Sydney jako doma.

Počasí:

V pondělí bude v České republice převážně jasno s teplotami 19 až 25 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.