Zprávy pondělí, 13. dubna 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy

Nyní podrobněji

Klaus se obává, že ČSSD uvažuje o povolebním spojení s levicí

Předseda ODS Václav Klaus se obává toho, že povolebním cílem ČSSD není deklarovaná dvoukoalice s KDU-ČSL. Nevylučuje totiž, jak v neděli řekl v pořadu televize Nova Sedm čili sedm dní, že se ještě povolební spolupráce ČSSD pootočí mnohem více doleva. Usuzuje tak z toho, že se jedním z volebních leadrů ČSSD stal Michal Kraus, který byl původně v českém parlamentu za komunistickou stranu. Klaus neví, zda to není varovný signál pro voliče, kdo může být potenciálním partnerem sociální demokracie po volbách, ať už skutečným či tichým. Proti tomu se ohradil místopředseda ČSSD Vladimír Špidla, který připomněl, že i v řadách ODS zastávali významné funkce bývalí komunisté. Zopakoval, že cílem ČSSD je sestavit dvoukoalici s KDU-ČSL. "Koalice s ODS pro názorové rozpory, myslím, že to je naprosto zřejmé, by byla něco, co je nouzová záležitost," poznamenal. "Unie svobody to je pro nás pouhý klon ODS," dodal. Špidla je přesvědčen, že v případě volebního vítězství ČSSD se podaří jejímu předsedovi Miloši Zemanovi sestavit vládu, která vydrží celé volební období.

V ekonomickém programu ČSSD vidí Klaus rostoucí úlohu státu

Předseda ODS, někdejší premiér Václav Klaus podrobil v neděli kritice volební hospodářský program sociální demokracie, který považuje za zcela nerealistický a vidí v něm návrat převažující úlohy státu a nové nebezpečí pro republiku. V diskusním pořadu televize Nova uvedl, že úvaha ČSSD o ekonomickém růstu a inflaci je naprosto špatná, na což místopředseda ČSSD Vladimír Špidla reagoval slovy, že ČSSD si sice nepřeje inflaci, ale dává přednost ekonomickému růstu. "Je velmi komplikované v době, kdy není nastartován ekonomický růst, stlačit inflaci," řekl Špidla. ČSSD proto podle něho počítá s tím, že inflace se bude pohybovat "kolem těch dvanácti, deseti procent". Zároveň považuje některá opatření centrální banky za přehnaně restriktivní a poškozující ekonomický růst. Podle Klause teprve červnové parlamentní volby rozhodnou o tom, "jestli chceme pokračovat v linii transformace tak, jak v listopadu 1989 začala, nebo jestli se chceme obrátit a jít zpátky". Spoustu náznaků tohoto typu vidí předseda ODS právě v programu ČSSD. Špidla odmítl názor, že sociální demokracie chce zvrátit vývoj od roku 1989. Pozice státu je věc, o které se stále diskutuje, a nedá se prohlásit, že "čím méně státu, tím větší efektivita a tím větší demokracie", uvedl.

Klaus i Špidla pro dostavbu temelínské jaderné elektrárny

Předseda ODS Václav Klaus a místopředseda ČSSD Vladimír Špidla shodně soudí, že je třeba dostavět jadernou elektrárnu Temelín. Uvedli to v diskusním pořadu televize Nova. Jestliže už před čtyřmi lety platilo, že dostavět tuto elektrárnu bude racionální, snazší, levnější a potřebnější, tím spíše to platí dnes, upozornil Klaus. Řešením podle něj není ani hledání alternativních zdrojů elektřiny či dovoz ze zahraničí. ČSSD považuje současně za naprosto nutné velmi pečlivě prověřit stavební systém výstavby a zabránit nekonečnému prodlužování stavby, poznamenal Špidla. Nedostavění temelínské elektrárny by podle něj znamenalo značné a nezdůvodněné ztráty.

Proti dostavbě temelínské elektrárny se stavějí některá ekologická hnutí a ministr životního prostředí Martin Bursík je k dostavbě skeptický.

Klaus a Špidla se přou, co se má zahrnovat do státního dluhu

Předseda ODS a bývalý premiér Václav Klaus důrazně odmítl, aby byly ztráty transformačních institucí, což je například Konsolidační banka, prezentovány jako státní dluh. Podle něj tyto věci nemají se státním dluhem "bezprostředně nic společného". "Já nevylučuji..., že někdy na konci hospodaření Konsolidační banky, až se někdy stát rozhodne, že Konsolidační banka jako dočasná transformační instituce má skončit, že bude muset něco z problémů této banky převzít na svá bedra, ale to není státní dluh v žádné definici, kterou bych si vůbec dovedl představit," řekl Klaus novinářům. Místopředseda ČSSD Vladimír Špidla je ale, jak uvedl, opačného názoru. Je totiž přesvědčen, že ztráty transformačních institucí, což jsou nejen Konsolidační banka, ale i společnosti Česká inkasní a Česká finanční, mají být jako státní dluh chápány.

Ministr financí Ivan Pilip (US) koncem minulého měsíce oznámil, že dluhy skryté ve státních finančních institucích, které byly založeny při transformaci ekonomiky a které stojí mimo státní rozpočet, obnášejí 170 miliard korun. Ministr uvedl, že navrhuje vládě, aby tuto nekrytou ztrátu přeměnila na státní dluh, který bude postupně financovat z dluhopisů a popřípadě částečně i z půjčky.

ČR může řešit převaděčství i zavedením víz

Ministerstvo vnitra i česká vláda jsou připraveny řešit ilegální převaděčství osob přes hranice se soudními státy, a to i případným zavedením vízové povinnosti pro občany Rumunska, aby se tento problém nestal překážkou vstupu České republiky do Evropské unie. Na dotaz ČTK to v neděli řekl náměstek ministra vnitra Vojtěch Sedláček. Reagoval tak na sobotní vystoupení rakouského ministra vnitra Karla Schl”gla, který v rakouské televizi vyzval vlády ČR a Maďarska, aby zavedly vízovou povinnost pro rumunské občany. Schl”gl prohlásil, že rozšíření EU je třeba posuzovat nejen z hospodářského, ale i z bezpečnostního hlediska. Pokud by měla být ohrožena bezpečnost Rakouska, hodlá se ministr "rázně postavit proti rozšíření EU", uvedla agentura APA. Televizní zpravodajství uvedlo, že loni bylo v Rakousku zadrženo 14.000 lidí, kteří překročili ilegálně hranice; z toho 14 procent přišlo z Čech.

V armádě začaly pracovat komise proti negativním jevům

Negativním jevům v soužití vojáků v armádě se začaly od dubna věnovat na všech úrovních armády komise prevence sociálně patologických jevů. Mají na nejnižší úrovni rot i ve vyšších celcích pomáhat předcházet takovým projevům, řekl ČTK Karel Červený z oddělení sociální prevence a pomoci ministerstva obrany. Podle Červeného se armáda nyní potýká s mnoha neduhy. Problémem číslo jedna je stále šikana. Přibývají však kriminální delikty spojené s gamblerstvím, rasovou nesnášenlivostí a zejména s novým fenoménem drog. "Většinou si tyto neduhy mladí muži přinášejí již z civilu," poznamenal Červený.

Jičínský chce, aby lidé očištění soudem nebyli spojováni s StB

Sociálnědemokratičtí poslanci v čele se Zdeňkem Jičínským chtějí v lustračních zákonech výslovně stanovit, že člověk, jehož soud očistil od nařčení ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností, nebude považován za osobu, která byla v materiálech StB evidována. Předlohou s touto úpravou se má Poslanecká sněmovna zabývat tento týden na schůzi, která naváže na její jednání přerušené počátkem měsíce. Žádný z obou lustračních zákonů podle poslanců ČSSD nyní neupravuje právní ochranu pro případ, že občan byl podle svého mínění neoprávněně v materiálech StB evidován jako rezident, agent, držitel propůjčeného bytu, držitel konspiračního bytu, informátor nebo ideový spolupracovník. Lidé se proto obracejí na soud, aby konstatoval, že byli v materiálech evidováni neoprávněně.

Velikonoční "nej" se představila na Staroměstském náměstí

Téměř pětimetrovou pomlázku upletenou ze 14 druhů proutků a řadu dalších kuriozit mohli v neděli odpoledne spatřit Pražané a návštěvníci města na Staroměstském náměstí. K vidění byly dvoumetrové makety kraslic, které pomalovaly moravské malérečky, či obří mazanec, který váží přes 25 kilogramů a má 70 centimetrů v průměru. Součástí zábavného odpoledne byly soutěže ve velikonočních disciplínách, jako jsou pískání na píšťalku, pletení pomlázky, ale i šlehání bílků či hod vajíčkem, které partner musí chytit a nerozbít. Podle agentury Dobrý den, která vede českou databanku rekordů, je rekord v hodu syrovým vejcem 49,5 metru. Na Staroměstském náměstí se však pro jistotu házelo vařenými vajíčky.

Folklórní soubory připomněly v Rožnově velikonoční zvyky

Folklórní a pěvecké soubory z Moravy a slovenského Trenčína předvedly v neděli v areálu rožnovského Valašského muzea v přírodě ukázky velikonočních zvyků, obyčejů a obřadů ze svých regionů. Lákadlem letošních Velikonoc byl program s názvem "Neseme Mařenu v oleji smaženú", který kvůli dešti organizátoři přemístili do Jeníkovy stodoly, a hlavní program "Vítáme tě voděnko čistá". Podle pracovníků skanzenu ani nepřízeň počasí neodradila na čtyři tisíce návštěvníků zhlédnout v Rožnově každoroční velikonoční program. Připraveny byly i ukázky pletení pomlázek neboli tatarů, zdobení kraslic, keramického a dřevařského zboží. Loni přilákal skanzen na Valašsku k návštěvě bezmála 380.000 českých a zahraničních turistů.

Zemětřesení ve Slovinsku způsobilo chvění půdy i v Čechách

Otřesy země a chvění zaznamenali seismologové prakticky ve všech českých krajích v souvislosti s nedělním zemětřesením o síle až 5,8 stupně Richterovy stupnice, které mělo epicentrum ve Slovinsku. ČTK to řekl Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Podle něj šlo o zemětřesení na evropské poměry poměrně silné. "V České republice bylo zaznamenáno na klasický termocitlivý papír, kde byly ručičky několik minut úplně na doraz, a digitální záznamy na stanicích naší národní sítě v Průhonicích, Kašperských Horách, Dobrušce a dalších zaznamenaly zemětřesení v celém rozsahu," uvedl Zedník.

Ze sportu

Po předehrávce v níž remizovaly České Budějovice s Duklou 0:0, pokračovalo v neděli 23.kolo první fotbalové Gambrinus ligy těmito zápasy: Hradec Králové - Boby Brno 1:1, Jablonec nad Nisou - Kaučuk Opava 2:2, Sparta Praha - Petra Drnovice 4:0, Sigma Olomouc - Baník Ostrava 0:0, FK Teplice - Slavia Praha 3:1, Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 0:0, Viktoria Žižkov - Atlantic Lázně Bohdaneč 1:0. Fotbalisté pražské Sparty si výhrou upevnili vedení v tabulce a ztráta druhé Slavie, která naopak prohrála narostla už na třináct bodů. Třetí je Sigma Olomouc a pak následují Baník Ostrava, Jablonec nad Nisou, Viktoria Žižkov, Slovan Liberec, Boby Brno, FK Teplice, Kaučuk Opava, FC Dukla, Petra Drnovice, Viktoria Plzeň, Hradec Králové, České Budějovice a poslední jsou Atlantic Lázně Bohdaneč.

A na závěr zpráv ještě informace o počasí na našem území

Poprašek čerstvého sněhu se v neděli snesl na vrcholky severočeských hor. Nárazový vítr proměňoval sněžení v některých místech v hustou vánici. Sněžit bude podle meteorologů zřejmě i v pondělí, ale milovníci zimních sportů by si zatím neměli dělat naděje, že by se mohli do hor za sportem vypravit.

V pondělí bude zataženo, na většině území déšť, od vyšších poloh sněžení. Nejvyšší denní teploty mezi 8 až 12 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.