Zprávy pondělí, 14. srpna 2000

Evelina Himalová

A nyní podrobněji:

Haider tvrdí, že sankce vůči Vídni zničí summit EU v Nice

Představitel rakouské extrémní pravice Jörg Haider v neděli předpověděl neúspěšnost prosincového summitu Evropské unie (EU) ve francouzské Nice, nebudou-li do podzimu zrušeny sankce proti Rakousku. Zároveň zopakoval, že Rakousko nepodpoří přijetí České republiky do EU bez zrušení Benešových dekretů, týkajících se poválečného vysídlení německy mluvícího obyvatelstva. Pro agenturu APA rovněž zopakoval, že stejně tak Rakousko nepodpoří ani Slovinsko při vstupu do EU, "dokud nezruší závěry maršála Tita" z Jajce, které připravily německy hovořící menšinu o všechna občanská práva v tehdejší Jugoslávii. Haider dále uvedl, že nemá v blízké budoucnosti vůbec v úmyslu vstupovat do vlády. "Jsem spokojený jako hejtman," řekl. Jeho druhé volební období jako zemského hejtmana v Korutanech vyprší v březnu 2004.

Prezident Václav Havel se v září zúčastní v USA "miléniového" summitu OSN

Na týdenní pracovní návštěvu Spojených států odletí na počátku září prezident Václav Havel. Hlavním bodem jeho programu bude účast na Summitu tisíciletí, který pořádá od 6. do 8. září Organizace spojených národů ve svém sídle v New Yorku. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček s tím, že ještě před summitem se Havel vydá do Detroitu, aby na tamní Michiganské univerzitě převzal čestný doktorát práv. Společně s šéfem univerzity Lee Bollingerem a ekonomem Janem Švejnarem se také zúčastní panelové diskuse v rámci sympozia pod názvem "Intelektuální výzvy globalizace". Prezident se rovněž zapojí do akce na podporu programu českých studií na Michiganské univerzitě. Během svého pobytu v New Yorku hodlá Havel zahájit výstavu fotografií tradičního setkání intelektuálů na Pražském hradě "Fórum 2000" a na Ellisově ostrově ležícím severně od sochy Svobody otevře též výstavu "Čeští a slovenští emigranti". Tento ostrov byl do roku 1954 často místem, kde přistěhovalci poprvé vstoupili na americkou půdu, neboť zde bylo sběrné středisko pro imigranty.

"Miléniový" summit OSN se soustředí především na to, jakou roli budou hrát Spojené národy ve třetím tisíciletí. Se svými příspěvky na něm vystoupí více než sto hlav států z celého světa. Stane se tak zřejmě největším shromážděním státníků v historii.

Zákon o státní službě je potřebný, definitiva je přijímána s rozpory

Zatímco na potřebnosti zákona o státní službě jako jedné z podmínek vstupu do Evropské unie se hosté pořadu TV Prima "Nedělní partie" poslanec za ODS Miroslav Beneš a náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Paroubek (ČSSD) shodli, na definitivu pro úředníky měli odlišný názor. "Já osobně jsem zásadně proti definitivě," řekl Beneš. "Zákon by měl popisovat, co lidé musejí umět, nikoli říkat, že až do důchodu mají vystaráno. To si myslím, že obzvláště v našich podmínkách, kdy máme řadu úředníků, kteří nejsou úředníky v pravém slova smyslu, kteří tam nejsou pro lidi, ale spíše pro paragrafy, by to nebylo dobře." Paroubek připomněl, že zákon o státní službě by se měl týkat zhruba 75.000 úředníků na 14 ministerstvech a deseti centrálních úřadech, pro něž by měl představovat jakýsi zákoník práce. "Je to velká masa lidí, definitiva se bude týkat jen malého počtu." Podle Paroubka není důvodu se obávat, že by se díky definitivě na úřadech zachytili lidé, kteří nemají odbornou způsobilost a nejsou schopni sloužit veřejnosti. "Úředníci nezískají definitivu v ten den, kdy se zákon schválí, ale budou potřebovat několik let, aby se do definitivy propracovali," řekl s tím, že se to podaří jen malé části, jako je to v zemích Evropské unie a jako to bylo za první republiky. Beneš dodal, že o práci ve státní správě stoupá zájem s rostoucí nezaměstnaností. Podle něj je na managementu státní správy naučit se pracovat s odměňováním, aby úředníci věděli, že když splní úkol ke spokojenosti občanů, mohou si vydělat. Podle něj už dnes mají úředníci jedno zvýhodnění: zatímco soukromá firma může zkrachovat, u státních a obecních úřadů to nehrozí.

Moravisté se chystají podepsat smlouvu o společné kandidátce

Smlouvu o společné kandidátce pro podzimní volby krajského zastupitelstva v Brně se chystají podepsat představitelé dosud konkurenční Moravské demokratické strany (MDS) a Hnutí samosprávné Moravy a Slezsko (HSMS). "Smlouvu bychom měli podepsat do konce nadcházejícího týdne," řekl v neděli ČTK předseda MDS Ivan Dřímal. "Zvítězil názor, že pro Moravu je prospěšnější jednotná kandidátka promoravských sil, a proto jsme navázali spolupráci," uvedl Dřímal, který ještě na podzim loňského roku odmítal možnost spolupráce s HSMS v krajských volbách. Změnu odmítavého postoje ke spolupráci s tímto hnutím podle Dřímala schválila Zemská rada Moravské demokratické strany.

V případě, že HSMS a MDS podepíší smlouvu o spolupráci v Brně budou mít společné kandidátky ve všech pěti krajích na Moravě. V Olomouckém a Zlínském kraji ponese společná kandidátka MDS a HSMS název Moravská koalice, na Ostravsku se bude jmenovat Moravskoslezská koalice. Na společné kandidátce na Jihlavsku s názvem Prosperita Vysočiny jsou podle Dřímala i zástupci českých okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod.

Průmyslové podniky signalizují mírné zlepšení ekonomické situace

Z červencového konjunkturálního průzkumu, který provedl Český statistický úřad (ČSÚ) mezi průmyslovými podniky, vyplývá, že se oproti červnu zvýšil podíl podniků, které považují svoji ekonomickou situaci za dobrou. V sedmém měsíci takto odpovědělo 53 procent respondentů oproti červnovým 48 procentům. Respondenti s 41 procenty tržeb považovali v červenci svoji ekonomickou situaci za normální a se šesti procenty za špatnou. Z průzkumu, kterého se účastnilo 957 průmyslových podniků představujících více než polovinu tržeb za průmyslové podniky celkem, dále vyplývá, že se mírně snížila celková poptávka, když tento názor v červenci zastávalo 24 procent dotázaných. Dalších 61 procent poptávku označilo jako normální a odpovídající sezóně a zbylých 15 procent ji označilo jako špatnou.

ČSÚ uvedl, že podle odpovědí v dotaznících by celková ekonomická situace měla v dalších třech měsících zůstat stabilizovaná u respondentů představujících 79 procent tržeb. Zlepšení očekává 14 procent a zhoršení sedm procent podniků. S výhledem pro příštích šest měsíců se zvýšil počet podniků předpokládajících zlepšení na 21 procent. Ve stejném období se podle dalších 74 procent podniků situace nezmění a pět procent očekává zhoršení oproti současnému stavu.

V příštích třech měsících průmyslníci podle výsledků průzkumu dále očekávají stabilizaci v cenách výrobků (66 procent), výrobní činnosti (56 procent) a zaměstnanosti (51 procent). Růst cen by se v dalších třech měsících měl týkat 31 procent dotázaných, snížení zaměstnanosti 35 procent respondentů a zvýšení výrobní činnosti 35 procent účastníků průzkumu.

ČR v budoucnu asi nemine kolísání HDP v důsledku provázání s EU

Česká ekonomika dnes vyváží více než 70 procent svého exportu do Evropské unie, a je tak velmi citlivá na vývoj zahraniční konjunktury. V budoucnu se proto zřejmě nevyhneme v důsledku výkyvů evropské ekonomiky kolísání tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP). Propojení s EU je nicméně podle odborníků nezbytné, chce-li se Česká republika stát jejím členem a později součástí Evropské měnové unie. Lékem proti riziku poklesu HDP v důsledku zpomalení Evropy je zvýšení konkurenceschopnosti. "Různé odhady ukazují, že zrychlení růstu HDP v Německu a EU o jeden procentní bod zvýší reálné tempo růstu českých vývozů zhruba o dva procentní body. Neboli zrychlení růstu v EU v jednom roce například z dvou na tři procenta vede ke zvýšení českého vývozu řádově o 20 miliard korun," ilustroval pro ČTK provázanost ekonomik poradce viceguvernéra České národní banky Tomáš Holub. Celkový dopad na obchodní bilanci, běžný účet a HDP je však menší, dodal Holub, neboť zvýšení vývozu do EU zároveň podpoří dovoz surovin a meziproduktů, které se používají k výrobě českých výrobků na vývoz. Navíc tyto odhady neberou v úvahu to, že vývoj konjunktury v EU silně ovlivňuje hospodářský růst i dalších obchodních partnerů ČR.

V nejbližší době by domácí ekonomika neměla kvůli své otevřenosti příliš ztrácet. Ekonomové předpokládají, že EU bude ještě v druhém i třetím čtvrtletí letošního roku pokračovat ve zrychlování růstu. Zpomalení se očekává koncem roku a v příštím roce, nebude však nijak výrazné. Příliš utrpět by kvůli tomu proto nemělo ani české hospodářství.

Většina bank na českém trhu vylepšila letos své hospodaření

Téměř všechny nejvýznamnější banky, které působí na českém trhu, vylepšily v letošním roce ve srovnání s rokem 1999 své hospodaření. Jedinou výjimkou je ČSOB, která však navzdory propadu zisku zůstává nejziskovější bankou na trhu. Většina bank rovněž zaznamenala nárůst bilanční sumy, vyplývá z pololetních výsledků bank.

Bankou s nejvyšším ziskem na českém trhu zůstala i v prvním pololetí letošního roku Československá obchodní banka (ČSOB), která i přes pokles jako jediná přesáhla miliardovou hranici zisku. ČSOB přitom zisk meziročně klesl z 1,69 na 1,07 miliardy korun na konci letošního pololetí. Na druhé místo v prvním pololetí letošního roku dosáhla HypoVereinsbank CZ, dceřiná společnost německé HypoVereinsbank AG. Více než půl miliardy zisku vykázala, pro odborníky překvapivě, již pouze Investiční a Poštovní banka, na kterou však byla na konci pololetí uvalena nucená správa. Výrazný nárůst zisku zaznamenala Citibank, která v pololetí hospodařila s čistým ziskem 442,9 miliónu korun a oproti minulému roku zisk více než ztrojnásobila. Téměř všechny ostatní banky své hospodaření na rozdíl od ČSOB výrazně vylepšily. Přestože například Komerční banka v pololetí vykázala ztrátu přes půl miliardy korun, ve srovnání s loňským prvním pololetím ji výrazně snížila. V pololetí loňského roku totiž ztráta překročila pět miliard korun. Analytici přitom u KB kladně hodnotí stabilní provozní zisk a růst úrokových příjmů. Rovněž Česká spořitelna zaznamenala výrazné zlepšení hospodaření, na rozdíl od Komerční banky se dokonce dostala zpět k zisku, který činil necelých 180 miliónů korun. Lepších výsledků dosáhly i menší banky jako Živnostenská banka, Raiffeisenbank, HypoVereinsbank či Bank Austria.

V ČR stoupá počet onemocnění syfilitidou u těhotných žen

V ČR stoupá počet zjištěných onemocnění syfilitidou u těhotných žen: jestliže před deseti lety to bylo pouhých sedm případů, loni již bylo hlášeno 68 onemocnění tuzemek a sedm cizinek. Prvenství v celkovém počtu hlášených případů syfilis u mužů i žen v roce 1999 mají severní Čechy a Praha. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o tom informuje na svých internetových stránkách. Připomíná, že v průběhu devadesátých let počet hlášených případů syfilis v ČR postupně narůstal: ze 164 onemocnění v roce 1990 na nynějších 731 případů, což představuje nemocnost 7,1 na 100 000 obyvatel. Případů onemocnění kapavkou naopak v tomto údobí postupně ubylo a hlášených 995 onemocnění v roce 1999 je nejméně za posledních deset let. Představuje to nemocnost pouhých 9,7 na 100 000 obyvatel.

Pokles podle ÚZIS však může být způsoben tím, že kapavku často léčí praktičtí lékaři a urologové jako zánět močové trubice bez dalších odborných vyšetření, tudíž zůstanou nehlášeny. Nebo se i pacient léčí antibiotiky, ale vzhledem k utajení sám. Od devadesátých let rostou počty nemocných syfilitidou mezi cizinci s přechodným pobytem v ČR: představují přes pětinu z celkového počtu hlášených onemocnění. Prvenství v celkovém počtu hlášených případů syfilis měly loni severní Čechy se 143 nemocnými a Praha se 138 nemocnými, u onemocnění kapavkou byla Praha s 240 případy na prvním místě následována severní Moravou se 161 onemocněními. Nejméně hlášených pohlavních nemocí měly tradičně jižní Čechy. Děti srbských Čechů přijely do Česka, aby se naučily jazyk

Skupina mladých srbských Čechů, jejichž předkové odešli z domoviny v polovině 18. století hledat práci do Banátu na hranicích dnešního Maďarska, Srbska a Rumunska, v neděli přijela do České republiky. Při desetidenním pobytu se děti mají zdokonalit v češtině a poznat kulturu a historii země svých praotců.

Vítězslav Vurst z humanitární organizace Adra ČTK řekl, že 45 dětí z jižního Banátu v Jugoslávské svazové republice si vzali do rodin lidé z celého Česka. "Část dětí zůstala v Brně, další v Olomouci, některé putují do Třince, Pardubic či Prahy," uvedl organizátor akce. Adra podle něj při jízdách s humanitární pomocí na srbské území narazila na silnou českou komunitu v okolí města Bela Crkva, kde potomci českých přistěhovalců dodnes hrají české divadlo, udržují staré obyčeje a na 80 děti se učí česky. "Vymysleli jsme projekt pomoci pro tyto děti a přes rádia našli rodiny, které jim byly ochotny poskytnout zázemí," uvedl Vusrt s tím, že na projektu, který má pokračovat i v dalších letech, se podílí také ministerstvo zahraničí.

Ve středu začne v Havlíčkově Brodě mezinárodní humanitární akce Hanball Help

Začlenit postižené lidi do organizování společenských a sportovních akcí a získat peníze na pomoc handicapovaným dětem, jsou cíle, které se od roku 1996 daří naplňovat pořadatelům humanitární akce Hanball Help v Havlíčkově Brodě. Na čtyřdenní, pátý ročník tohoto mezinárodního turnaje v házené, který provází náročný společenský program, se 16. srpna sjede rekordních, 62 družstev ze sedmi zemí světa. "S myšlenkou pomoci handicapovaným dětem přišli už v roce 1992 desetiletí hráči našeho oddílu házené," řekl v rozhovoru pro ČTK Pavel Klempíř, jeden z hlavních organizátorů akce. V prvním ročníku turnaje pak od sponzorů a lidí získali přes 82.000 korun. Od roku 1993 tvoří profesionální tým manažerů klubu, nesoucí název podle značky invalidního vozíku - Tango, pět vozíčkářů z různých koutů republiky. Například pro jednoho z nich - Pavla Beka z ústavu v Hořicích v Podkrkonoší se podařilo díky sponzorům sehnat výpočetní techniku i telefonní linku. Šanci však Havlíčkobrodští dali dalším 22 lidem upoutaným na vozík a jen loni se jim podařilo získat pomůcky a hračky pro více než 4000 postižených dětí. Na většinu akcí s sebou klub bere neslyšící děti a manažery na vozíčcích.

Zatímco sportovní stránku Hanball Helpu zajišťuje zdejší mamutí klub házené (má 500 členů a 21 mládežnických družstev) spolu s dalšími institucemi, doprovodný společenský program zorganizovali tři vozíčkáři. Přijede například skupina Šlapeto, Pavel Dobeš, divadlo Continuo, ale také řezbáři, tesaři, hrnčíři, kachlíři a bramborové divadlo; bude Milénium párty a lidové veselice, uzavřel Klempíř. Své stránky mají organizátoři na Internetu.

Královéhradecké nebe zaplní příští týden popáté desítky balónů

Přes tři desítky horkovzdušných balónů z České republiky, Belgie, Chorvatska, Německa a Velké Británie se přihlásilo do letošního pátého ročníku fiesty "Královéhradecké balónové nebe", který se uskuteční od 17. do 20. srpna. ČTK to řekl ředitel akce Josef Capoušek s tím, půjde největší tuzemský podnik pro horkovzdušné balóny. Centrem dění letos nebude navzdory tradici a názvu Hradec Králové, ale nedaleké Opočno. Hradečané však o zážitek z oblohy plné balónů nepřijdou. Dva ze tří soutěžních letů totiž budou startovat od královéhradeckého kongresového centra Aldis. Pokud bude přát počasí, mělo by se uskutečnit celkem pět letů z okolí Opočna a z Hradce Králové. Jednou ze soutěží bude i závod "Primátorská liška", při němž piloti sledují vedoucí balón - lišku. Ten přistane jako první a vyloží na zem kříž, na který ostatní nalétávají a shazují k němu stuhu se zátěží.

Stejně jako v předchozích ročnících vyrazí v jednom z balónů do světa sběratelsky cenné listovní zásilky, na nichž jsou po doručení dvě razítka a nálepka "přepraveno balónem". Podle pořadatelů zájem filatelistů o tuto akci stále stoupá. První rok poštovní balón přepravil zhruba 1200 zásilek, loni již kolem 2000. Jméno Hradce Králové loni putovalo na obálkách a dopisnicích do 21 zemí, mimo jiné i do Mongolska. Balónové nebe pořádá Vzduchoplavecká společnost královského města Slaný za podpory Městského úřadu v Hradci Králové.

Ústí se představí na oslavách saské paroplavby v Drážďanech

Na tradičních oslavách saské paroplavby, které se v Drážďanech konají pravidelně vždy v předposlední srpnový víkend, se představí Ústí nad Labem, Děčín, Litoměřice a Teplice. Mluvčí města Ústí nad Labem Milan Knotek ČTK řekl, že je to jedinečná příležitost prezentovat turistické zajímavosti, historické památky i stravovací, či ubytovací možnosti tohoto regionu. Loni drážďanské svátky paroplavby totiž navštívilo podle něj na čtvrt miliónů lidí.

Kromě informačních stánků budou mít podle Knotka tato severočeská města k dispozici i výletní loď Gräfin Cosel, která během svátečního víkendu uskuteční pět projížděk na Labi. Loď bude vyzdobena girlandami, vlajkou České republiky i vlajkami zúčastněných měst. Na její palubě budou vyhrávat české dechovky. K vidění budou i videokazety o prezentovaných městech. Vedle nabídky turistických zajímavostí přivezou čtyři severočeská města do Drážďan i několik hudebních souborů a skupiny historického šermu a vojenské historie. Ty budou bavit drážďanské publikum na nábřežní promenádě, řekl Knotek.

Drážďanská flotila parních lodí patří mezi nejstarší na světě. Již v roce 1836 obdrželi drážďanští obchodníci královské privilegium, opravňující je provozovat plavbu na Labi. Krátce na to byla založena Saská labská paroplavební společnost, která v roce 1911 vlastnila již 33 parolodí. Za druhé světové války se počet parolodí snížil na 16 a z nich jen polovina byla opravena a je nyní v provozu. Od roku 1995 se pravidelně v Drážďanech konají v předposlední srpnový víkend oslavy saské paroplavby. Od roku 1998 se jich zúčastňuje i Ústí nad Labem.

Internetové stránky Českého rozhlasu budou mít novou podobu

Novou interaktivní podobu by měly ještě letos získat internetové stránky Českého rozhlasu. Na adresách www.cro.cz a www.rozhlas.cz by tak čtenáři měli dostat možnost diskutovat o problémech, příspěvcích a pořadech, které se na stránkách, ale i v éteru objeví. ČTK o tom informoval Štěpán Kotrba z Agentury Tendence, která nový design stránek zajišťuje.

Ze sportu:

Výsledky 3. kola fotbalové Gambrinus ligy: Synot - Blšany 1:0, Plzeň - Drnovice 2:1, Bohemians - Slavia 1:1, Liberec - České Budějovice 2:0, Ostrava - Jablonec 1:1, Sparta - Žižkov 1:0, Teplice - Brno 1:1 a Olomouc - Příbram 3:2. Tabulku vede Liberec o skóre před Spartou. Třetí je nováček první ligy Synot. Poslední příčka patří Příbrami a Drnovicím.

České volejbalové juniorky do 18 let vyhrály v nedělním finálovém utkání na mistrovství Evropy ve švýcarském Neuchatelu nad obhájkyněmi titulu z Itálie po dvouhodinové bitvě 3:2 a získaly zlaté medaile, první v historii českého mládežnického volejbalu. Svěřenkyně trenérské dvojice Leoš Chalupa, Bohuslav Ernest obhajovaly na šampionátu předloňský bronz z Belgie.

Aleš Valenta vybojoval stříbrnou medaili ve druhém závodě Světového poháru v akrobatickém lyžování v australském Mount Bulleru. Český akrobat si výkonem 248,62 zlepšil osobní rekord, ale na vítězství mu to nestačilo. Podruhé v řadě vyhrál mistr světa a olympijský vítěz Američan Eric Bergoust, který dostal 260,98 bodu a vytvořil nový světový rekord. Soutěži žen kralovala domácí Jacqui Cooperová.

Úspěchem Jiřího Mrkývky v neděli skončil pátý závod mezinárodního mistrovství České republiky v kategorii superbiků na Masarykově okruhu v Brně, který se jel jako Memoriál Františka Šťastného. Ve třídě do 125 ccm zvítězil Jakub Smrž, v kategorii supersportů si vedl nejlépe Němec Alfred Luger a třídu do 250 ccm vyhrál slovenský jezdec Vladimír Častka.

Počasí: V pondělí bude na území České republiky jasno až polojasno, odpoledne při zvětšené oblačnosti na jihu území místy, jinde jen ojediněle, přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 28 až 32, v 1000 metrech na horách kolem 24 stupňů Celsia. Slabý proměnlivý vítr do 10 kilometrů za hodinu v bouřkách přechodně zesílí.

Tolik zprávy Radia Praha.