Zprávy pondělí, 15. března 1999

Vážení posluchači, u zpráv Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská.

Nyní podrobněji:

Shromáždění v Kounicových kolejích v Brně připomene 60.výročí okupace Československa

Výročí okupace Československa nacistickým Německem 15.března 1939 je věnováno pondělní shromáždění, které v Kounicových kolejích v Brně pořádá Český svaz bojovníků za svobodu a další organizace. ČTK o tom informoval předseda Historické skupiny Kounicovy koleje Josef Styx. "Tato v dějinách našeho národa tragická událost se stala v poslední době předmětem výzkumu, který se věnuje tomu, jak probíhala na Moravě, jak se na přípravě vpádu podílela německá menšina a jak na násilnou agresi reagovali naši občané," řekl k událostem před šedesáti lety Styx.

Výborný: Rychetského výroky o práci bývalých vlád mě znepokojují

Bývalého ministra obrany Klausovy vlády Miloslava Výborného 'KDU-ČSL) znepokojují výroky vicepremiéra Pavla Rychetského 'ČSSD) o nedostatečné legislativní práci minulých vlád v procesu přistupování ČR k NATO. Soudí, že předchozí vlády udělaly maximum, o čemž svědčí například přijetí ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Vládě vzkázal, aby se rozpomněla na nepříliš jasné postoje mnoha sociálních demokratů v parlamentu v době, kdy se rozhodovalo o tom, zda vůbec budeme členy aliance, a kdy se jednalo o ratifikaci přistoupení ČR k NATO. To, že ČSSD bránila někdejší vládě podniknout některé kroky týkající se vstupu ČR do NATO, připomněl v neděli i bývalý premiér Václav Klaus. Rychetského výrok o liknavosti předchozích vlád při přípravě legislativy související se vstupem země do NATO označil za pouhou politickou hříčku.

Rychetský v pátek představil vládní návrh změn Ústavy, který by po schválení zjednodušil a urychlil schvalování vysílání českých vojáků do zahraničí či souhlas s pobytem spojeneckých armád v zemi nebo s využíváním vzdušného prostoru letectvem aliance. "Předchozí vlády to neučinily, ani neměly nikdy v plánu a podcenily tuto skutečnost," prohlásil Rychetský.

Nečas varoval před lacinou euforií nad vstupem ČR do NATO

Před lacinou euforií nad pátečním vstupem České republiky do Severoatlantické aliance varoval předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost a stínový ministr obrany Petr Nečas 'ODS). Vstup do NATO znamená od této chvíle především spoustu práce, řekl Nečas v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie. Minimálně deset let bude podle něj trvat, než se česká armáda přizpůsobí standardům aliance. Nečas také zdůraznil, že ČR by jako členský stát NATO měla podporovat další rozšiřování aliance. "Není to jenom kvůli Slovensku," řekl Nečas, který právě u východních sousedů strávil pátek a pozoroval zklamání tamních politiků nad tím, že se Slovensko do první vlny rozšiřování aliance nedostalo. Další rozšiřování NATO znamená i rozšiřování pásma stability v Evropě, což je v zájmu ČR, prohlásil Nečas.

Na Chebsku se objevily plakáty odsuzující vstup ČR do NATO

Plakáty Národní jednoty - Klubu českého pohraničí, v jejichž textu stojí, že občanům ČR bylo znemožněno, aby se vyjádřili ke vstupu země do NATO, se v neděli objevily v Chebu i jeho okolí. Informoval o tom Český rozhlas. Text plakátu údajně končí slovy: "Usilujeme s dalšími vlasteneckými silami, organizacemi a hnutími o návrat plné suverenity, demokracie a svobody v rámci jednotného státu Čechů a Slováků". Plakát byl označen jako Rezoluce národní rady Klubu českého pohraničí k začlenění České republiky do NATO.

Opožděné protesty některých obyvatel proti pátečnímu začlenění České republiky do Severoatlantické aliance neměly o víkendu jen podobu tiskovin, ale i několika demonstrací. Bez incidentu se obešel například sobotní protestní průvod zhruba tří stovek anarchistů ulicemi Plzně. Obavy policistů ze střetu anarchistů s příslušníky hnutí skinheads se nenaplnily. Také v Praze se konaly v sobotu protestní akce, především levicových radikálů. Při podvečerní demonstraci asi třiceti převážně mladých lidí před Pražským hradem zadrželi policisté dva její účastníky.

Mlynář a Grebeníček se neshodli ohledně novely lustračního zákona

Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář považuje návrh novely lustračního zákona, který schválila vláda, za pokus tento zákon vytunelovat. Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček naopak proti tomuto návrhu sociálních demokratů zásadně není. Oba to uvedli v pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní. Podle návrhu novely lustračního zákona, který zpracovali poslanci ČSSD vedení Zdeňkem Jičínským, by člověk, kterého od nařčení ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností 'StB) soud očistil, měl být považován za osobu, jež v materiálech StB evidována nebyla.

Mlynář, Grebeníček: Za nezaměstnanost mohou polistopadové vlády

Viníky rostoucí míry nezaměstnanosti, která by mohla do konce letošního roku dosáhnout 11 procent, jsou polistopadové vlády. Shodli se na tom v nedělním pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář a předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček. Grebeníček navíc podotkl, že leccos mohla už udělat i vláda současná. Podle Mlynáře neexistuje z problematické nezaměstnanosti jednoduchá cesta typu pětatřicetihodinového pracovního týdne, který navrhuje ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla a komunisté ho mají ve volebním programu. "Je potřeba dokončit reformy a privatizaci, snížit přílišné daňové zatížení a zlepšit nedostatečný právní řád," míní poslanec unie.

Ministerstvo práce a sociálních věcí předpokládá, že na konci letošního roku by mohla míra nezaměstnanosti v ČR dosáhnout až 11 procent. To by znamenalo, že bez práce bude zhruba 560.000 lidí.

Dodatečné komunální volby skončily úspěchem nezávislých kandidátů

Především úspěchem nezávislých kandidátů a nadpoloviční účastí voličů skončily dodatečné volby do obecních zastupitelstev, které se v sobotu konaly v téměř 50 obcích. Problémy se objevily v obci Šindelová na Sokolovsku, kde se zapisovatelka místní volební komise snažila ovlivnit výsledek. Vyšetřovatel ženu obvinil z maření přípravy voleb. Dodatečné volby se v sobotu konaly v obcích, kde se na podzim při řádných komunálních volbách nepodařilo politickým stranám sestavit kandidátku, nebo kvůli porušení volebního zákona. Ústřední volební komise 'ÚVK) začala po uzavření volebních místností shromažďovat podklady z jednotlivých okresů pro Český statistický úřad. Zprávu o volbách by měla ÚVK vydat v pondělí nebo v úterý.

Privatizace bank možným prvním krokem řešení hospodářské situace

Rozhodnutí vlády o rychlé privatizaci dvou tuzemských bank, České spořitelny a Komerční banky, přinese zřejmě významné ekonomické změny s dopady do celkové hospodářské situace v České republice. Především se dá očekávat, že se privatizované banky začnou zbavovat špatných úvěrů a ztratí váhavost v řešení sporů s dlouholetými neplatiči, uvedl na setkání s novináři generální ředitel společnosti Unilever ČR Herman Verstraeten. Firma je součástí mezinárodní skupiny Unilever, která za loňský rok ohlásila zisk před zdaněním 3,08 miliardy GBP '5,01 miliardy USD) při celkovém obratu na úrovni 27 miliard GBP '44,01 USD). Právě privatizace bank je podle něj zřejmě prvním nutným krokem k řešení hospodářské situace země. Rozetnout by se tak měl současný bludný kruh, kdy polostátní banky nadále poskytují další úvěry na udržení dostatečné úrovně provozního kapitálu často polostátních předlužených podniků, které vlastní.

Kalousek kritizuje, že Motokov má zakázku bez výběrového řízení

Za téměř skandalizující považuje bývalý náměstek ministra obrany, lidovecký poslanec Miroslav Kalousek fakt, že firma Motokov získala bez výběrového řízení licenci na odblokování části ruských pohledávek prostřednictvím dodávek náhradních dílů pro českou armádu. Kalousek tvrdí, že za zvýhodňováním firmy Motokov stojí náměstek ministra obrany Petr Tax. Ministr obrany Vladimír Vetchý tvrdí, že Motokov pověření získal bez tendru, protože v něm má podíl prostřednictvím Československé obchodní banky stát. Pro Motokov je tento obchod velmi lukrativní. Z Ruska doveze náhradní díly pro vojenskou techniku, ministerstvo zaplatí clo, přepravu a také provizi pro Motokov. Ta se v obdobných případech pohybuje okolo pěti procent z celkové výše kontraktu. V tomto případě jde o více než 300 miliónů korun.

Mladí sociální demokraté jsou nespokojeni s podobou Senátu

Mladí sociální demokraté 'MSD) nejsou spokojeni se současnou podobou horní parlamentní komory. Navrhují, aby se komise pro změnu Ústavy, kterou tvoří experti z řad ČSSD a ODS, zasadila o změnu kompetencí Senátu a odstranila věkovou hranici 40 let pro možnost být do Senátu volen. Podobnou úpravu hodlá MSD v budoucnu iniciovat i v případě podmínek pro volbu hlavy státu. Vhodnější by byla praxe z Poslanecké sněmovny, kdy volen může být občan starší 21 let," řekl novinářům místopředseda MSD Vladimír Vokál. Dodal, že pokud nebudou tyto změny provedeny, budou mladí demokraté pro zrušení Senátu.

Živnostenský zákon možná dozná změny

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvažuje o změnách v živnostenském zákoně. V první řadě hodlázpřísnit podmínky pro vstup do podnikání. Nově by měl žadatel prokázat, že nebyl odsouzen pro trestný čin související s podnikáním. Dále by mohlo být zrušeno živnostenské oprávnění podnikateli, který přes dva roky nevykazuje žádnou činnost. Zpřísnit by se také mělo podnikání zahraničních osob v tuzemsku. Chystanou novelu chce ministerstvo předložit vládě koncem března.

Matematik a fyzik Einstein má ode dneška v Praze pamětní desku

Bronzovou pamětní desku matematikovi a fyzikovi Albertu Einsteinovi odhalil v neděli na domě U Jednorožce na Staroměstském náměstí v Praze její primátor Jan Kasl. Akce se vedle českých fyziků a matematiků zúčastnil i předseda Akademie věd ČR Rudolf Zahradník. Einsteinův bronzový reliéf zhotovil akademický sochař Zdeněk Kolářský, který na desce vyobrazil mimo jiné proslulou fyzikovu rovnici teorie relativity, Karlův most, po němž se slavný vědec rád procházel, a housle, na které Einstein uměl hrát. Pamětní deska byla odhalena na domě, kde se v salónu Berty Fantové scházel Einstein při svém pobytu na Karlově univerzitě v letech 1911 až 1912 se svými přáteli, například se spisovateli Maxem Brodem či Franzem Kafkou.

Samsonovu kašnu v centru Českých Budějovic čeká renovace

Letošní dotaci ministerstva kultury na regeneraci městské památkové rezervace v částce 1,3 miliónu korun použije město České Budějovice na restaurování historické Samsonovy kašny na centrálním náměstí Přemysla Otakara II. "Součástí renovace kašny bude i vybudování nového osvětlení a obnova vodovodního řadu, což si vyžádá náklady asi 5,5 miliónu korun," řekla ČTK tisková mluvčí kanceláře českobudějovického primátora Hana Bumbová. Samsonova kašna, vodní nádrž s kamennou plastikou, byla zřízena v letech 1721-1727 jako součást městského vodovodu na náměstí Přemysla Otakara II.v centru Českých Budějovic.

Krajanská Národní budova v New Yorku se možná dočká rekonstrukce

Česká republika zvažuje symbolické odkoupení a renovaci Národní budovy, která byla postavena před sto lety jako středisko krajanského života v New Yorku. ČTK to v neděli řekl ministr zahraničí Jan Kavan s tím, že jde jen o jednu z variant, jak zachránit historickou a kulturní pamětihodnost a vdechnout jí nový, ekonomicky soběstačný život. Kavan se setkal v sobotu s českou krajanskou komunitou v New Yorku, kam zavítal po slavnostním přijetí České republiky, Polska a Maďarska do NATO v městě Independence 'stát Missouri). V neděli Kavan návštěvu Spojených států ukončil a odletěl zpět do vlasti.

Matějskou pouť navštívilo tento víkend téměř 90.000 lidí

Téměř 90.000 zájemců navštívilo tento víkend holešovické Výstaviště v Praze, kde se od poloviny února koná tradiční Matějská pouť. Pro děti i dospělé bude až do 11.dubna k dispozici téměř 150 atrakcí, mezi než patří obří kolo, houpací lodě, centrifugy, létající talíře a katapult, který zájemce vystřelí do padesátimetrové výšky. Ve všední dny, kdy je Matějská pouť přístupna vždy od 14:00 do 21:00, zaplatí zájemci o vstup do areálu desetikorunu, dvojnásobek pak o víkendech, kdy je otevřeno už od 10:00. Matějská pouť má v Praze dlouhou tradici a první doložený záznam o ní pochází z roku 1595. V únoru začíná tradičně vždy jako jedna z prvních poutí v Evropě.

Výstava na Špilberku připomene osobnost barona Trencka

Osobnosti proslulého špilberského vězně plukovníka pandurů barona Trencka je věnována výstava, kterou pro letošní turistickou sezónu připravuje na hradě Špilberk Muzeum města Brna. Připomene, že život této kontroverzní osobnosti skončil před 250 lety v roce 1749 právě zde. Pohřben je podle vlastního přání v brněnské kapucínské hrobce. Trenck měl pověst dobrodruha, hazardéra, nelítostného dobyvatele, ale také statečného vojáka a výborného stratéga a velitele. Výstava, která se má konat od 20.května do 31.října, představí dobová vyobrazení, mapy, archiválie, zbraně, výstroj vojáků, ale také předměty denní potřeby. Její atraktivní částí bude i zhodnocení ostatků barona Trencka očima moderní lékařské vědy.

Ze sportu

Sparta Praha přehrála v 51.kole hokejové Staropramen extraligy Slavii 5:2. Opava podlehla Českým Budějovicím vysoko 3:10, Třinec Vsetínu 0:2, Kladno remizovalo s Jihlavou 2:2, Litvínov zvítězil nad Plzní 4:3, Pardubice nad Karlovými Vary 5:3 a Zlín nad Vítkovicemi 5:4.

Zápasy 19.kola fotbalové Gambrinus ligy skončily těmito výsledky: Opava - Sparta Praha 2:1, Drnovice - Hradec Králové 0:2, Blšany - Ostrava 1:2, Dukla - Olomouc také 1:2, Liberec - Jablonec 1:0, Karviná - Plzeň 2:0 a Slavia Praha - Viktoria Žižkov 4:1. Utkání Boby Brno - Teplice se hraje v pondělí.

Kamila Rajdlová z SKP Jablonec a Martin Řezáč z Dukly Liberec se stali mistry České republiky v běhu na lyžích na dlouhých tratích. Rajdlová v Bedřichově vyhrála s přehledem závod žen na 30 kilometrů klasickou technikou, Řezáč zvítězil stejně suverénně v mužském padesátikilometrovém maratónu.

Počasí

Lyžaři museli o víkendu dávat pozor na změnu kvality sněhu. Jarní slunečné počasí přilákalo o tomto víkendu především do českých hor množství milovníků zimních sportů, kteří se však museli vyrovnávat se změnou kvality sněhu. Ta měla za následek i několik úrazů. Nadprůměrnou návštěvnost zaznamenali v Krušných Horách i na Šumavě a v Jesníkách, kde vládlo slunečné počasí a teplota na slunci vystoupala až na 18 stupňů Celsia, v noci pak klesala na jeden až dva stupně pod nulu. Vzhledem k jarním prázdninám jsou plně obsazené také Krkonoše.

A jaké počasí je očekáváno v pondělí?

Na většině území České republiky má být oblačno, místy déšťové přeháňky, na horách sněhové. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.