Zprávy pondělí, 16. října 2000

Renata Prátová

Rakouští odpůrci Temelína v neděli večer ukončili blokádu hraničních přechodů

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín v neděli večer ukončili blokádu hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště a zhruba v 19:35 na něm byl obnoven provoz. Uvolněny byly také zbývající zatarasené jihočeské přechody Přední Výtoň a Studánky. Iniciativy, které blokády organizují, ve svém prohlášení uvádějí, že protesty na hranicích přerušují na jeden týden, aby tak vytvořily prostor pro jednání rakouské a české vlády a Evropské unie. "Apelujeme na českou a rakouskou vládu, aby zahájily konstruktivní dialog o okamžitém ukončení štěpné reakce v Temelíně," píše se v prohlášení. Rakouští aktivisté, jichž se v neděli ve Wullowitz sešlo asi 1500, požadují, aby česká vláda, elektrárenská společnost ČEZ a Státní úřad pro jadernou bezpečnost přerušily zkušební provoz elektrárny. Obracejí se také na rakouského kancléře Wolfganga Schüssela, aby jim sdělil, jaké konkrétní kroky pro zastavení Temelína bude prosazovat. Protesty proti Temelínu budou podle prohlášení pokračovat tak dlouho, dokud nebude zastaven jeho provoz. Rakouští odpůrci elektrárny žádají posouzení vlivu Temelína na životní prostředí, zodpovězení otevřených otázek a půlroční přestávku v provozu na rozmyšlenou.

Premiér Miloš Zeman zopakoval, že pod hrozbou blokád s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem jednat nebude

Premiér Miloš Zeman v neděli v diskusním pořadu televize Nova zopakoval, že s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem nehodlá jednat o jaderné elektrárně Temelín pod hrozbou blokád česko-rakouských hraničních přechodů. Připomněl při tom, že dobrou vůli se s kancléřem setkat projevil už koncem října, ale nikoli pod nátlakem. Miloš Zeman opět zdůraznil, že se nikdy v životě nenechal nikým a ničím vydírat a proto se nenechá vydírat ani blokádami. Protesty pak zlehčoval tím, že v televizi viděl na přechodech pouze tři školní děti a jeden traktor. Za velmi znechucující označil to, když jsou k rakouským demonstracím zneužity školní děti.

Premiér Miloš Zeman v televizi Nova rovněž uvedl, že spuštění jaderné elektrárny Temelín je jediným řešením, jak zabránit negativnímu dopadu prudkého růstu cen ropy a zemního plynu na českou ekonomiku. Po rozjezdu jihočeské elektrárny je prý rozumná naděje na to, že se cena elektřiny pro velkoodběratele o dvacet procent zlevní. Zeman zároveň prohlásil, že neví, zda se toto snížení cen promítne i pro maloodběrate. V tomto případě totiž záleží na postoji distribučních společností. Pronikavé zvyšování cen ropy a zemního plynu označil premiér za největší současný problém českého hospodářství. Nynější růst tuzemské ekonomiky je ale podle Miloše Zemana nicméně trvalý.

Předseda Poslanecké sněmovny Klaus zahájil návštěvu Rakouska

Rozhovory s předsedou dolní komory rakouského parlamentu Heinzem Fischerem zahájil v pondělí jednodenní oficiální návštěvu Vídně předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Václav Klaus. Ten přijel do Rakouska v době, kdy jsou vztahy mezi oběma zeměmi napjaté kvůli uvedení do zkušebního provozu jaderné elektrárny Temelín. Dá se proto předpokládat, že tato otázka bude dominovat zejména během jednání s ministrem zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Wilhelmem Moltererem.

Předseda Poslanecké sněmovny se kromě Molterera a Fischera setká ještě s prezidentem Thomasem Klestilem. Na programu má i jednání s kancléřem Wolfgangem Schüsselem a s ministryní zahraničí Benitou Ferrerovou-Waldnerovou. Ve Vídni ho také čeká přednáška "Dnešní evropský integrační proces".

Premiér Miloš Zeman připustil kartelovou dohodu prodejců pohonných hmot

Premiér Miloš Zeman v neděli v televizi Nova připustil, že v řetězci zpracovatelů a dodavatelů pohonných hmot může existovat tichá kartelová dohoda. Vyzval proto Úřad na ochranu hospodářské soutěže, aby se touto možností intenzívně zabýval. Premiér své tvrzení dokládal tím, že když klesaly ceny ropy, Česká rafinérská snížila cenu benzínu asi o korunu a padesát haléřů, ale u čerpacích stanic cena klesla jen o dvacet haléřů. Když jde ale ropa nahoru, všechny pumpy ve shodě dokáží ceny zvýšit.

Kongresu ODS dominovaly listopadové volby do krajů a Senátu

Dominantním tématem 11. kongresu Občanské demokratické strany, který se v neděli konal v Plzni, se staly blížící se krajské a senátní volby a předvolební kampaň strany. Předseda ODS Václav Klaus na jednání rovněž kritizoval úroveň české politické scény. Kongres se usnesl na prohlášení, že nadcházejí volby budou dalším důležitým střetem o charakter země, a ODS proto udělá vše, aby se nová krajská zastupitelstva a Senát "nestaly nástrojem dalších socialistických experimentů a takzvané nezávislé politiky". V diskusi většina řečníků zdůraznila, že i když nová krajská reforma vznikla proti vůli ODS, je povinností strany volby vyhrát, a mít tak možnost prosazovat v nových samosprávných orgánech svůj program a představy.

Václav Klaus delegátům řekl, že hlavním problémem české politiky je působení sil stojící mimo standardní politické struktury. Kritizoval čtyřkoalici Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, Unie svobody, Občanské demokratické aliance a Demokratické unie, že svou taktikou v důsledku diskredituje polistopadový vývoj v České republice, a vládní Českou stranu sociálně demokratickou, že má hlavní podíl na "vulgarizaci" české politiky. Na adresu vládní ČSSD Klaus uvedl, že občané poprvé zažívají sociálnědemokratické vládnutí, a "tato zkušenost není dobrá". Česká republika podle něj v současné době nemá silnou a akceschopnou vládu, která občanům rozumí a která je schopna bránit jejich práva i národní zájmy.

Na Klausovu kritiku, že ČSSD se značnou měrou podílela na "vulgarizaci" politiky a popření vývoje po roce 1989, v neděli předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman reagoval slovy, že sociální demokraté pouze nazývali situaci pravým jménem.

Čtyřkoalici KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a Demokratické unie Václav Klaus označil za "ideově, organizačně i personálně nesourodý konglomerát" politických sil, které spojuje jen zahořklost z nenaplněných mocenských ambicí po "sarajevském atentátě" v roce 1997 a volbách v roce 1998. Šéfové čtyřkoalice Klausova slova komentovali s nadhledem a považují je za součást předvolebního boje.

Většinu svého projevu také předseda nejsilnější opoziční strany věnoval kritice politických subjektů, působících mimo politické strany a standardní politické struktury. Ty se podle něj vyhýbají politické soutěži a své mocenské a ekonomické ambice prosazují v zákulisí. Jak Václav Klaus dodal, nejúčinnější metodou politického boje v České republice jsou namísto voleb mediální skandály a zákulisní machinace.

Na závěr kongresu občanských demokratů v Plzni se uskutečnil první ze série 15 volebních mítinků ODS, které se uskuteční po celé České republice. Václav Klaus na něm pronesl volební poselství v duchu stranického hesla "Volte hlavou i srdcem".

Prezident Václav Havel v neděli zahájil čtvrtý ročník konference Fórum 2000

Čtvrtý ročník konference Fórum 2000 slavnostně zahájil v neděli večer ve Vladislavském sále Pražského hradu prezident Václav Havel. Ve svém projevu se zmínil o vzdělanosti v éře globalizace. Právě otázkami vzdělání, kultury a duchovních hodnot se bude zabývat letošní konference, na niž do Prahy opět přijely desítky osobností z celého světa. Prezident poukázal na to, že v současném věku informací je stále jednodušší získat fakta, vzdělaný člověk ale musí být schopen je utřídit. V pondělí, kdy bude první jednací den Fóra 2000, se budou účastníci věnovat vzdělání a odlišnostem k jeho přístupu ve vyspělém a rozvojovém světě.

České firmy mohou jednat v listopadu s partnery na akci LUX-ASIA

Českým malým a středním firmám nabízí Hospodářská komora České republiky příležitost k navázání kontaktů s partnery z Evropské unie a především z Asie na akci LUX-ASIA 2000. Ta se uskuteční v Lucemburku 6. a 7. listopadu s podporou Evropské komise, sdělila v neděli ČTK mluvčí Hospodářské komory Miloslava Kučerková. Česká republika obdržela pro tuto akci početní kvótu deseti firem, které se zúčastní za zvýhodněných podmínek.

Vláda projedná tendr na nákup nadzvukových letadel a návrhy norem

Návrh výběrového řízení pro nákup nadzvukových letounů pro českou armádu a komplexní analýzu projektu armádních podzvukových letounů L-159 projedná vláda na pondělním zasedání. Na programu má mimo jiné i návrh zákona o Sociální pojišťovně a provádění sociálního pojištění a novely souvisejících zákonů.

Resort spravedlnosti v pondělí převezme vicepremiér Rychetský

Do čela ministerstva spravedlnosti se v pondělí postaví vicepremiér Pavel Rychetský. Prezident Václav Havel jej do funkce jmenuje na Pražském hradě na návrh premiéra Miloše Zemana poté, co oficiálně přijme demisi Otakara Motejla.

Ministr dopravy bude opět jednat se zástupci dopravců

Se zástupci autodopravců o jejich požadavcích na řešení krize v silniční dopravě bude v pondělí znovu jednat ministr dopravy a spojů Jaromír Schling. Dopravci si stěžují zejména na vysoké ceny pohonných hmot. Podle výsledku pondělní schůzky se dohodnou na dalším postupu. Nevylučují přitom další protestní akce. Ještě tento týden by se s dopravci na jejich žádost měl setkat i ministr financí Pavel Mertlík. Nespokojené řidiče ale předem upozornil, že zřejmě nebude moci nabídnout více než jeho kolega Schling.

Husova hudba za autorovy účasti zahájí koncertní cyklus

Čechoameričan Karel Husa, který v neděli přiletěl na týdenní návštěvu do Prahy, bude prvním ze čtyř autorů, jimž je věnován mimořádný koncertní cyklus nazvaný Čeští skladatelé na přelomu tisíciletí. Komorní tvorbě téměř osmdesátiletého umělce má být věnován pondělní program v kostele sv. Šimona a Judy, kde je pak do 25. dubna 2001 plánováno ještě setkání hudbou Petra Ebena, Sylvie Bodorové a Jana Klusáka. Husa převezme v pátek v Sále Martinů čestný doktorát Akademie múzických umění, který dosud získali spisovatel Václav Havel, režisér Miloš Forman a dirigent Charles Mackerras. Ve středu bude mít na koncertě Pražských symfoniků v Obecním domě pod taktovkou Jiřího Bělohlávka opožděnou českou premiéru Husova První symfonie z 50. let.

Karel Husa absolvoval pražskou konzervatoř a po roce 1948 zůstal v Paříži, kde tehdy pokračoval ve studiu. V roce 1954 převzal vyučování skladby na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York a stal se občanem USA.

Ve Strážnici začala výstava k 250. výročí svěcení kostela

Výstava mapující význam piaristického církevního řádu a jeho vliv na školství, kulturu a duchovní činnost ve Strážnici na Hodonínsku, začala v neděli v Městském muzeu ve Strážnici. Expozice, kterou pod názvem Strážnice a piaristé uspořádalo muzeum k uplynutí 250 let od svěcení strážnického kostela, potrvá do 15. listopadu. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout řadu autentických dokumentů zapůjčených z archívů v Brně a Hodoníně, mezi nimiž nechybí piaristické kroniky či pamětní kniha piaristické koleje. K zajímavostem patří například vysvědčení Tomáše Garrigua Masaryka a kniha s podpisem Jana Evangelisty Purkyně. Nechybí ani historický řádový oděv. Výstava je doplněna fotografiemi z minulosti i současnosti kostela.

Ze sportu:

Výsledky 14. kola české hokejové extraligy:

Vítkovice - Třinec 2:2

Slavia Praha - Vsetín 1:2

Zlín - Sparta Praha 0:2

Plzeň - České Budějovice 4:2

Litvínov - Karlovy Vary 4:1

Znojmo - Havířov 2:2

Kladno - Pardubice 3:2

Tabulku vede Litvínov, druhá je Sparta Praha, třetí Pardubice a poslední příčka patří Karlovým Varům.

Výsledky 10. kola první fotbalové ligy:

Drnovice - Příbram 0:1

Synot - Olomouc 3:1

Plzeň - Teplice 0:2

Bohemians Praha - Sparta Praha 4:2

Liberec - Ostrava 3:0

České Budějovice - Viktoria Žižkov 2:2

Slavia Praha - Brno 2:1

Blšany - Jablonec 4:0

V čele tabulky je Liberec před Spartou Praha, třetí je Synot a poslední Brno.

A ještě informace o pondělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle se slabým deštěm. Nejvyšší denní teploty 18 až 22, na horách kolem 15 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.