Zprávy pondělí, 17. února 1997

Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Katerina Brezovska. Na uvod jsou pripraveny zpravy.

A nyni podrobneji:

Snemovna schvalila cesko-nemeckou deklaraci.

Po ctyrech dnech jednani vyslovila Poslanecka snemovna v patek vecer souhlas s Cesko-nemeckou deklaraci o vzajemnych vztazich a jejich budoucim rozvoji. Vysloveni souhlasu podporilo celkem 131 ze 197 pritomnych poslancu, pricemz ke schvaleni bylo zapotrebi souhlasu 99 zakonodarcu. Pro vysloveni souhlasu s deklaraci hlasovala predevsim vladni koalice a cast socialnich demokratu vcetne predsedy CSSD Milose Zemana. Proti deklaraci hlasovalo 59 poslancu, dalsich sedm nehlasovalo (snemovna ma celkem 200 clenu). Snemovna vyslovila souhlas s deklaraci usnesenim, podle ktereho "po vyslechnuti predsedy vlady Ceske republiky a ministra zahranicnich veci a na zaklade tohoto vladniho oduvodneni souhlasi s Cesko-nemeckou deklaraci o vzajemnych vztazich a jejich budoucim rozvoji podepsanou vladami obou zemi dne 21. ledna 1997, ktera vyjadruje vuli obou statu zabranit tomu, aby byla minulost zatezi spolecne evropske budoucnosti". Zadne jine usneseni snemovna k deklaraci neprijala nebot zastupci ODS a socialnedemokraticky poslanec Lubomir Zaoralek pred hlasovanim sve navrhy "stahli". Pro celou nekolikadenni rozpravu o deklaraci byly charakteristicke zejmena obstrukce republikanskych poslancu, pro nez byl priznacny maraton mnohahodinovych projevu a verbalnich utoku na predstavitele ceske vladni koalice a Nemecka. Tyto obstrukce vyvrcholily nocnim zasedanim snemovny ze ctvrtka na patek a patrne budou mit i dohru u snemovniho mandatoveho a imunitniho vyboru. Republikanske obstrukce dokonce prispely k jistemu smireni mezi nejvetsimi rivaly ceske politicke sceny, tedy predsedy ODS a CSSD Vaclavem Klausem a Milosem Zemanem, kteri v jistych okamzicich zacali koordinovat sve postupy.

Prezident Havel vita prijeti cesko-nemecke deklarace

Prezident republiky Vaclav Havel vita prijeti cesko-nemecke deklarace jako velky uspech, zejmena pocituje radost z vysokeho poctu hlasu ve prospech deklarace. Uvedl to prezidentuv mluvci Ladislav Spacek. Rekl, ze prijeti deklarace povazuje Havel za vyznamny krok v budovani dobrych sousedskych vztahu k Nemecku a mirovych vztahu v Evrope.

Zieleniec - deklarace

Vysledek jednani Poslanecke snemovny o cesko-nemecke deklaraci je podle ministra zahranici Josefa Zieleniece v ceskych politickych pomerech nepochybne srovnatelny s tim, ceho dosahl nemecky Spolkovy snem pri sve jednani o uvedenem dokumentu. Deklarace ma podle nej pevny fundament a je zakladem nejen v cesko-nemeckych vztazich, ale take pro vnitropolitickou dohodu o zahranicni politice, coz ministr povazuje za velmi dulezite.

Senat - deklarace

Predseda Senatu Petr Pithart potvrdil, ze cesko-nemecka deklarace je prvnim bodem druhe radne schuze Senatu. Ta by se mela konat 5.brezna a Senat jedna o tom, aby se ji v dopolednich hodinach zucastnil i prezident republiky Vaclav Havel. Sam Pithart ale nepredpoklada, ze by Senat prijal cesko-nemeckou deklaraci se stejnou uvodni schvalujici vetou jako Poslanecka snemovna.

Komunisti - deklarace

Otevreny dopis s upozornenim, podle ktereho je cesko-nemecka deklarace "nepravni dokument" nebot podle Ustavy Ceske republiky a jednaciho radu Poslanecke snemovny jej nebyla snemovna opravnena projednavat, hodlaji zaslat poslanci z Komunisticke strany Cech a Moravy nemeckemu Spolkovemu snemu a dalsim evropskym zemim.

Drtiva vetsina predstavitelu parlamentnich stran pohlizi ironicky nebo primo odmitave na umysl komunistickych poslancu zaslat parlamentum zemi Evropske unie otevreny dopis s upozornenim, ze cesko-nemecka deklarace je "nepravni dokument".

Nemecko - deklarace

Za rozhodnuti odpovednosti a rozumu oznacil schvaleni cesko-nemecke deklarace nasi Poslaneckou snemovnou nemecky ministr zahranici Klaus Kinkel. V prohlaseni vydanem kratce po oznameni vysledku hlasovani ceskeho parlamentu toto rozhodnuti uvital jako vysledek, ktery "odrazi solidni konsens demokratickych sil". Za rozhodujici v tuto chvili oznacuje Kinkel co nejrychlejsi realizaci deklarace tak, aby "byly naplneny predevsim ty aspekty dokumentu, ktere jsou zamereny na budoucnost". Predsedkyne Spolkoveho snemu Rita Sussmuthova prohlasila, ze vztahy mezi obema zememi nyni dostaly solidni zakladnu. Schvaleni deklarace prijala s ulevou mistopredsedkyne Bundestagu Antje Vollmerova. Pripustila vsak, ze dlouhe diskuse v prazskem parlamentu nemecko-cesky vztah poskodily.

Havel - hovory - republikani

Prezident Vaclav Havel je presvedcen, ze vystoupeni republikanskych poslancu, ktera vyrazne zkomplikovala prubeh schuze Poslanecke snemovny pri projednavani cesko-nemecke deklarace je treba brat velmi vazne. Predevsim proto, ze jsou i vypovedi o stavu ceske spolecnosti. Vaclav Havel to uvedl v nedelnich Hovorech v Lanech. Upozornil, ze republikani, jejichz jakymsi politickym programem je podle jeho slov hulvatstvi, sprostota, ale kteri se zastituji vznesenymi hodnotami, jako narodni zajem, obecna mravnost, nicmene kazdou chvili se nekde perou, provokuji, rozkopavaji vence, byli nekym do parlamentu zvoleni. Prezident dale pripustil, ze prubeh schvalovani cesko-nemecke deklarace udelal Ceske republice hanbu ve svete, ale mysli si, ze "nam to patri". "Ja neplaci nad tim, ze jmeno nasi republiky bylo pospineno. Takovi proste jsme. Je to jakesi zrcadlo toho, jak je spolecnost po ctyriceti letech nesvobody moralne nesvobodna, " prohlasil Vaclav Havel.

Havel - NATO

Prezident Vaclav Havel doufa, ze nikdo nebude chtit vypisovat referendum o vstupu Ceske republiky do NATO a domniva se, ze se ceskym obcanum bohuzel malo vysvetluje smysl toho, proc CR usiluje o clenstvi v Severoatlanticke alianci. Dulezitejsi nez vypisovat nejaka referenda je znova a zesiroka lidem vyznam vstupu CR do NATO vysvetlovat, mini Havel. Podle nej se staci podivat na ceske dejiny plne valek, uvedomit si, ze Ceska republika lezi v samotnem centru Evropy v miste, kde valky zacinaly i koncily. Lide zijici na takto exponovanem miste by podle jeho nazoru meli vedet, jak je pro ne ale i budouci generace dulezite, aby zeme byla pevne bezpecnostne zakorenena v Evrope.

Klaus a Kalvoda k republikanum

Predseda vlady Vaclav Klaus naznacil v poradu Ceske televize Debata moznost razantnejsiho postupu proti republikanum za jejich obstrukce v parlamentu. Uvedl, ze drive skutecne rikal, ze nevolit republikany a komunisty staci k tomu, aby se dostali mimo politickou scenu. Dnes citim, ze to je malo, rekl premier Klaus. "Stat se musi razantneji branit, " dodal k tomu. Predseda ODA Jan Kalvoda ve stejnem poradu rekl, ze nemusi jit hned o zakaz politicke strany, i kdyz i to je legitimni uvaha, nybrz o mocenske zasahy statu napriklad proti demonstracim extremistickych stran bez ohledu na poslaneckou imunitu. Dalsi diskutujici socialne demokraticky poslanec Pavel Dostal obvinil republikany z neofasismu a dodal, ze nastal cas k obrane pred jejich chovanim. Klaus obvinil socialni demokraty, ze politicky extremismus jsou i slova jejich predsedy Milose Zemana o "policejnim state" a "vlada krade" a nekolikrat je vybidl, aby se jasne distancovali od republikanu a komunistu. "Potrebujeme jistou podporu k tomuto snazeni i od te politicke strany, ktera rekneme nepatri k tem extremistickym, " rekl Klaus.

Republikani blokovaly jednani Snemovny i v sobotu

Netradicne i v sobotu pokracovala ve sve unorove schuzi Poslanecka snemovna. Jednani vsak zablokovaly opet obstrukce republikanu. Upoutal zejmena monolog Josefa Krejsy, ktery v ramci projednavani navrhu zakona o odpadech pronasel nekolik hodin pozmenovaci a doplnujici navrhy. Kratce pote Snemovna svoji unorovou schuzi prerusila. Pokracovat v ni bude az v utery 25. unora. Ze schvaleneho programu jednani stacili poslanci projednat za dva tydny pouze ctvrtinu. Nedoslo mimo jine ke schvalovani zakona o zmenach na cesko-slovenske hranici a zakona o vseobecnem zdravotnim pojisteni.

Lux - duchody

Vladni novela zakona, ktery urcuje vekovou hranici odchodu do duchodu, cini cely boj o soucasnou duchodovou hranici zbytecnym. Rekl to v sobotu mistopredseda vlady a ministr zemedelstvi Josef Lux na sjezdu Odboroveho svazu pracovniku zemedelstvi a vyzivy. S ohledem na skupinu lidi nad 50 let, tedy tech, kteri nemaji moznost se penzijne pripojistit, a ktera by se tak dostala do nevyhodne socialni situace, je podle Luxe dulezite, ze pomer duchodu k prumerne mzde zustane zhruba na 50 procentech. Rozsiruji se take duvody predcasneho odchodu do duchodu predevsim o duvody invalidity. Navic se snizi sankce za predcasny odchod z 0,6 procentniho snizeni duchodu za kazdych 90 dnu predcasneho odchodu na 0,3 procenta z vypocteneho duchodu.

Mimoradna porada ministru

Platba za diagnozu a ohodnoceni lekaru podle poctu pacientu - nikoli za pocet bodu - to je vysledek mimoradne nedelni porady ministru o zdravotnictvi. Jako kratkodoba opatreni ministri navrhli omezit investice ve velkych nemocnicich a prevest nemocnicni luzka ve vice nez 20-ti objektech do osetrovatelske a socialni oblasti. Kratkodoba opatreni ma ministr zdravotnictvi Jan Strasky predlozit vlade v nejblizsich dnech.

Schuze koalicnich stran

Koalicni strany se dnes sejdou na konferenci o cenove deregulaci. Krome snizovani danoveho zatizeni a dokonceni privatizace by mela koalicni trojka jednat predevsim o naprave deformovanych cen v energetice a v bydleni.

Michael Zantovsky se vraci do Prahy

Dnes dopoledne se po nekolikaletem velvyslaneckem pusobeni vrati senator Michael Zantovsky do Prahy. Pred odletem prohlasil, ze ani po cervencovem summitu NATO, kde ma byt Ceske republice nabidnuto, aby vstoupila do Severoatlanticke aliance, nebude mit republika vyhrano. Pak se teprve budou projednavat parametry clenstvi v Alianci. Vsechny ceske politiky bude podle Zantovskeho - jako sefa zahranicniho vyboru horni snemovny - cekat na tomto poli hodne prace.

Stomatologove - snem

V Karlovych Varech v nedeli skoncil Snem Ceske stomatologicke komory. Na sobotnim jednani jeji prezident Jiri Pekarek rekl, ze stomatologove pozaduji zvyseni hodnoty bodu minimalne o 10 haleru. Tok usetrenych financi pak chteji zajistit do oblasti prevence a detskych zubnich ordinaci a zabranit unikani penez do nakladu mimo zdravotnictvi. Podle ustredniho reditele Vseobecne zdravotni pojistovny Jiriho Nemce se pojistovna zvysovani hodnoty bodu zubarum nebrani. Navrhuje pouze pomalejsi rozpousteni rezervy, kterou stomatologove ze sveho fondu usetrili ve druhem a tretim ctvrtleti.

Za vychozi, ale v nekterych oblastech ne tak radikalni povazuje Ceska stomatologicka komora druhou verzi navrhu reformy zdravotnictvi, kterou predlozil tajemnik ministra zdravotnictvi Miroslav Macek. Rekl to na zaver snemu komory jeji prezident Jiri Pekarek. Na rozdil od Mackova navrhu se Pekarek domniva, ze pece o deti by mela byt az na nektere kosmeticke vykony plne hrazena pojistovnou. Nektere vykony by se mely hradit i starsim obcanum a lidem ze socialne slabsich skupin jako je to v jinych zemich Evropy. Naopak produktivni generace by se v souladu s navrhem reformy zdravotnictvi mela podstatnou merou na financovani zubni pece podilet.

Poslankyne Noveska bude vyloucena z CSSD

Pokud mistni organizace socialnich demokratu v Brne nevylouci ze strany poslankyni Marii Noveskou, bude to muset udelat Ustredni vykonny vybor socialni demokracie. Novinarum to rekl predseda socialnedemokratickych zakonodarcu Stanislav Gross. Noveska pres opetovne vyzvy odmita rezignovat na svuj poslanecky mandat kvuli neopravnenemu uzivani titulu doktora prav, prestoze ji k tomu v lednu vyzval Ustredni vykonny vybor a na rozhodnuti ji dal cas do soboty. Noveska v sobotu prohlasila, ze sve stanovisko nezmenila.

Sourozenci Albrightove se setkali se svou ceskou sestrenici

Sourozenci americke ministryne zahranici Madeleine Albrightove Cathy a John, se v nedeli setkali se svou ceskou sestrenici zijici v Praze Dagmar Simovou. Podle dostupnych informaci sourozenci Albrightove u nas patraji zejmena po osudech svych zidovskych predku, kteri zahynuli v nacistickych koncentracnich taborech. Svou navstevu nasi republiky i setkani se Simovou povazuji Cathy a John za prisne soukrome a odmitaji proto jakykoli kontakt se sdelovacimi prostredky.

Dagmar Havlova se louci s divadelni karierou

Predstavenim hry Augusta Strindberga Kralovna Kristina se ve stredu 19. unora rozlouci predstavitelka jeji titulni role, manzelka prezidenta Vaclava Havla Dagmar s divadelni karierou a svymi divaky a priznivci. Slavnostniho predstaveni i spolecenskeho setkani po jeho skonceni se v prazskem Divadle na Vinohradech zucastni take prezident Vaclav Havel. Dagmar Havlova uvedla den po sve svatbe s prezidentem Havlem, ze si neumi predstavit, jak by mohla skloubit sve povolani herecky se svou novou roli prvni damy zeme.

Dny chorvatske kultury v Praze

V Praze dnes budou zahajeny Dny chorvatske kultury. Zastitu nad nimi prevzal prezident Vaclav Havel. V hlavni budove Narodniho muzea zahaji vernisaz vystavy nazvane Fellner-Helmer- stavitele divadelnich budov. Expozice v Lobkovickem palaci na Prazskem hrade bude od 20. unora hostit vystavu divadelnich plakatu Chorvatskeho narodniho divadla z let 1991 az 1996.

Dagmar Peckove se narodil syn

Predni ceske mezzosopranistce Dagmar Peckove se narodil syn Theodor - vaha bez tri gramu tri kilogramy, vyska 48 centimetru. Prijmeni Kasprik nese po otci. Violoncellista Ales Kasprik se o narozeni potomka dozvedel ve Svedsku, kde s Wihanovym kvartetem prave konci svuj zajezdovy pobyt.

Mineni - vyvoj

Polistopadovy vyvoj spolecnosti dokazal naplnit ocekavani necele poloviny, konkretne 41 procent, obcanu. Z vysledku lednoveho vyzkumu, ktery uskutecnilo Stredisko empirickych vyzkumu, povazuje vyvoj spolecenske situace 54 procent lidi za horsi nez pred sedmi lety ocekavali. Naopak za lepsi nez si koncem roku 1989 pripousteli, hodnoti vyvoj spolecnosti v uplynulych sedmi letech pouze pet procent dospele populace. Polistopadovy vyvoj spolecnosti dokazal naplnit ocekavani necele poloviny, konkretne 41 procent obcanu. Z vysledku lednoveho vyzkumu, ktery uskutecnilo Stredisko empirickych vyzkumu, povazuje vyvoj spolecenske situace 54 procent lidi za horsi nez pred sedmi lety ocekavali. Naopak za lepsi hodnoti vyvoj spolecnosti v uplynulych sedmi letech pouze pet procent dospele populace.

Ze sportu

Po cvtrtecni predehravce, v niz Litvinov remizoval s Vitkovicemi 2:2, pokracovalo v patek 42. kolo ceske extraligy ledniho hokeje temito zapasy: Vsetin - Opava 2:5, Sparta - Plzen 6:3, Pardubice - Zlin 4:7, Kladno - Trinec 3:0, Ceske Budejovice - Olomouc 8:2 a Jihlava - Slavia Praha 3:5.

V nedeli sehrala hokejova Staropramen extraliga 43.kolo sve zakladni casti: Sparta porazila dik lepsimu zaveru Jihlavu 8:5, Vsetin ztratil bod v Plzni remizou 3:3, nikoliv vsak vedeni v tabulce. Nerozhodne hralo i Kladno v Opave, a to 2:2. Trinec porazil Ceske Budejovice 7:3, Zlin doma prekvapive prohral se Slavii 0:3, Litvinov podlehl na lede Olomouce 2:3 a Vitkovice prenechaly doma oba body pardubickymn hokejistum s nimiz prohraly 4:5.

Osme misto ve skocich na lyzich obsadil na mistrovstvi sveta junioru v klasickem lyzovani v Calgary cesky sdruzenar Matura. Nase druzstvo je po polovine souteze ctvrte a pred bezeckou casti sampionatu je deli od vedouciho Rakouska 54 vterin.

Na zaver zprav informace o pocasi

Cerstvy snih, ktery napadl na horach v zaveru tydne, znatelne zlepsil podminky pro lyzovani. Na mnoha mistech je obnovovan provoz lyzarskych vleku a do lyzarskych stredisek se vraceji priznivci zimnich sportu.

Nebezpeci zaplav pominulo na vsech tocich Ceske republiky a povodne v nejblizsi dobe nehrozi, protoze prituhlo a neocekavaji se srazky. Sdelil to v nedeli Cesky hydrometeorologicky ustav. Hladiny toku poklesly od soboty o dvacet az sedmdesat centimetru. Pracovnici Povodi Moravy rekli, ze odstranili vetsinu ledu, ktere by mohly reku zatarasit, a zazehnali tak nebezpeci dalsich zaplav. Morava se v patek vylila z brehu v luznich lesich nedaleko Olomouce a hrozilo, ze zaplavi zahrady a domy v okoli.

Dnes bude na uzemi Ceske republiky vetsinou polojasno, pouze misty snehove prehanky. Nejvyssi teploty minus 3 az plus 1 stupen Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha