Zprávy pondělí, 18. ledna 1999

A nyní podrobně:

Ministerstvo i TelSource jsou ochotny odtajnit smlouvy o Telecomu

Představitelé ministerstva dopravy a spojů i konsorcia TelSource se v nedělním pořadu České televize "Debata" vyslovili pro odtajnění smluv o prodeji 27 procent české společnosti SPT Telecom do rukou strategického partnera. Nizozemská společnost KPN je podezřelá, že jako hlavní akcionář konsorcia TelSource podplatila některé české politiky a státní úředníky. Bessel Kok zastupující konsorcium TelSource uvedl, že pokud by publikace dokumentů vyjasnila některé výtky, pak by to bylo užitečné a moudré. Podle jeho slov by bylo jednou pro vždy jasné, že korupce nemohla tyto věci skutečně ovlivnit. S odtajněním musí ještě souhlasit další smluvní strany - Fond národního majetku a SPT Telecom.

Majitelé domků z Matiční ulice požádali vládu o jejich vykoupení

Majitelé domků z ústecké Matiční ulice odeslali vládě žádost, aby vykoupila jejich domky a umožnila jim vystěhovat se. Jsou totiž nespokojeni s rozhodnutím vlády zabránit výstavbě plotu mezi nimi a domy pro neplatiče - obývaných především Romy. Je nepochopitelné, píší, že z požadavku na bezpečné prostředí, se dělá kampaň, při níž je označován za rasistu občan, který si dovolí toto čisté a bezpečné prostředí vymáhat.

Místopředseda ODS Ivan Langer je přesvědčen, že vláda nemá právo zasahovat do rozhodnutí samosprávy v Ústí nad Labem postavit v Matiční ulici plot mezi rodinnými domky a obecními domy pro neplatiče. Proti výstavbě zdi se v nedělním diskusním pořadu soukromé televize Nova "7 čili Sedm dní" naopak vyslovil předseda Unie svobody Jan Ruml. Navrhuje, aby v dané lokalitě byla nepřetržitě dvoučlenná policejní hlídka nebo aby zde byla umístěna policejní služebna.

Politici se neshodli v debatě o vyvlastnění vepřína

Místopředseda Občanské demokratické strany Ivan Langer se domnívá, že není efektivní vyvlastňovat majetek vepřína v Letech u Písku, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Jak uvedl v neděli v pořadu televize Nova, pomník, o jehož stavbě vláda uvažuje, by mohl stát mimo zmíněné místo. Langer navrhuje objekt ponechat vlastníkovi a peníze určené na likvidaci areálu vložit do vzdělávacích programů. S tím ale nesouhlasí šéf Unie svobody Jan Ruml. Podle něj jde o pietní místo, kde se tragédie odehrávaly, a proto bychom k němu měli mít úctu.

Jan Ruml proti utajování členů výboru na ochranu ekonomických zájmů

Složení koordinační a analytické skupiny vládního výboru na ochranu ekonomických zájmů nemůže být podle předsedy Unie svobody Jana Rumla utajováno. Naopak by měla být známa odpovědnost jednotlivých členů skupiny. Na utajení však trvá její šéf, ministr Jaroslav Bašta. Ten počátkem týdne pohrozil médiím trestním postihem v případě zveřejnění členů skupiny. Lidové noviny, které v sobotu přesto zveřejnily jména dvou členů komise, však uvedly, že složení skupiny není zahrnuto do seznamu utajovaných skutečností, a neexistuje tudíž právní podklad pro jeho utajení.

Vláda bude podle Vlastimila Tlustého koncem roku operovat se schodkem 50 miliard korun

Ostré kritice ze strany Občanské demokratické strany byl v nedění televizní debatě stanice Prima vystaven schválený státní rozpočet. Předseda poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý označil rozpočet za "velmi špatný" a upozornil, že skončí v hlubším deficitu, než je oficiální návrh 31 miliard korun. Podle jeho slov bude vláda na konci roku operovat se schodkem 50 miliard korun. Místopředseda sněmovny Stanislav Gross uvedl, že schodkový rozpočet byl jedinou variantou, kterou mohla vláda předložit vzhledem ke stavu hospodářství a podílu zákonných výdajů.

Do ČR přicestoval kyperský ministr zahraničí Jannakis Kasulidis

Na čtyřdenní návštěvu přicestoval kyperský ministr zahraničí Jannakis Kasulidis. Do Prahy přijel jako vůbec první ministr Kyperské republiky. Začátek pobytu věnuje pražským památkám, v úterý a ve středu bude jednat o vzájemných česko-kyperských vztazích a problematice rozšiřování Evropské unie. Se svými partnery bude Jannakis Kasulidis hovořit i o aktuálním dění na Kypru, rozděleném od roku 1974 na dvě části. S řeckou částí zahájila loni unie, stejně jako s Českou republikou a dalšími čtyřmi státy, vstupní rozhovory.

Karlovarští sociální demokraté nesouhlasí s financováním ve straně

O víkendu proběhlo několik okresních konferencí sociální demokracie. Předseda karlovarské ČSSD Josef Mikuta uvedl, že nesouhlasí se systémem přerozdělování peněz uvnitř strany. Letošní návrh na financování organizací ve všech regionech, kam má směřovat jen málo přes 4 procenta z celkových příjmů strany, považuje za špatný. Navrhuje proto, aby do regionů směřovalo 80 procent prostředků, které strana získala za poslanecké a senátorské mandáty.

Prima se ohradila proti obvinění, že její redaktor je agentem BIS

Česká televize Prima se ohradila proti informacím deníku Slovenská republika, že její reportér Vladimír Mišauer je agentem Bezpečnostní informační služby /BIS/. Zprávu list zveřejnil v souvislosti s incidentem expremiéra Vladimíra Mečiara s novináři při pohřbu bývalého ministra hospodářství Jána Duckého. Tvrzení slovenského listu zpochybnil i mluvčí BIS Jan Šubert. Podle něj by zatahování zpravodajských služeb do takového incidentu svědčilo o ztrátě zdravého rozumu. Deník Slovenská republika popsal událost jako žurnalistické zneužití pietního aktu ke skandalizaci. Ostatní celostátní slovenské deníky však píší, že Mečiar na novináře zaútočil.

V ČR uzavírají lidé častěji manželství než v západní Evropě

V České republice bylo v roce 1997 uzavřeno 5,6 sňatků na 1000 obyvatel. V roce 1960 připadlo na 1000 občanů 7,7 svateb. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Manželství, zejména ve skandinávských zemích, přestalo být považováno za základní formu párového soužití. Výsledky šetření však ukazují, že v ČR je stále vysoce ceněnou hodnotou. Pokles počtu sňatků je spíše důsledkem jejich odkládání na vyšší věk a obtíží při získání bytu.

Rozdíly mezi východním blokem a ostatními zeměmi se projevují nejen ve vztahu k manželství, ale i ve věku těch, kdo je uzavírají. V ČR a v ostatních východoevropských zemích byly v uplynulých desetiletích nevěsty při prvním sňatku mladší než ve zbytku kontinentu. V 90. letech se sice jejich věk mírně zvyšuje, ale stále zůstává podstatně nižší. V roce 1970 bylo českým dívkám vstupujícím do manželství v průměru 21,6 let. Do roku roce 1997 vzrostl na 23,3 roku. Nejstarší jsou islandské nevěsty, které od roku 1970 zestárly z 23,2 let na předloňských 30,4 roku.

V Belgii skončil festival české kultury Europalia

Podmanivé melodie Dvořákovy Humoresky, Fibichova Poemu a Smetanovy Vltavy se nesly v sobotu uličkami valonského městečka Braine-le-Comte z věže místního kostela svatého Géryho. Elisabeth Duwelzová na 47 zvonech tak symbolicky ukončila tříměsíční přehlídku české kultury v Belgii Europalia'98-Česká republika. Duwelzová už hrála na zvonicích v celé Belgii, v sousedním Nizozemsku a ve Švýcarsku. A její největší přání? "Zahrát si v pražské Loretě - nebo na jiné vaší známé zvonkohře."

Sir Tim Rice ocenil českou verzi muzikálu Evita

Především dobrý příběh je podle britského libretisty Sira Tima Riceho předpokladem úspěšného muzikálového projektu. Spolutvůrce rockové opery Jesus Christ Superstar, Evity a dalších muzikálů to uvedl v exluzívním rozhovoru, který na závěr jeho pražské návštěvy odvysílala Česká televize. Poznamenal, že na kruhové scéně viděl svou Evitu poprvé. Zcela originální jevištní úprava české verze ho při pátečním večerním představení tak nadchla, že na ni šel v sobotu podruhé. Rád čte o historii, ale politická témata speciálně nevyhledává. "Zajímají mě velké postavy - i když například Ježíš je příběhem o politice a Evita pochopitelně také," řekl Rice. O svých začátcích prozradil, že se v době studií práv snažil prosadit jako zpěvák. "Náhoda mě v polovině 60. let svedla dohromady s Andrewem Lloydem Webberem, a tak jsem odešel od psaní písniček do světa divadla," uvedl Rice.

Úspěšná výstava "Válka našich dědů"

V Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích skončila úspěšná výstava Válka našich dědů, jejímž cílem byla podle autorů rehabilitace předků bojujících za Rakousko-Uhersko v první světové válce a doplnění informací o této části historie, jež byla v minulosti zahalena různými tabu. Její výtěžek je určen ve prospěch Červeného kříže. K nepůsobivějším částem expozice patřily realisticky vymodelované zákopy, do nichž návštěvník vejde temnou chodbou či italská jeskyně v Dolomitech. Před budovou muzea na výstavu upozorňovaly dvě polní houfnice, které kryly zátarasy z pytlů s pískem a ostnatého drátu. V neděli u nich vyhrávala posádková hudba z Tábora a pochodovali vojáci v dobových uniformách.

Lyžaři si v Krkonoších užívali ideální počasí a sněhové podmínky

Doslova ideální počasí si o uplynulém víkendu užívalo velké množství lyžařů, kteří zavítali do Krkonoš. Díky sněžení z minulého týdne je na svazích i hřebenech dostatek sněhu. I přes příjemné počasí musí turisté počítat s tím, že do některých míst Krkonoš se nedostanou. Horská služba totiž musela v sedmi lokalitách vyhlásit lavinové nebezpečí a přísný zákaz vstupu. Na Labské boudě na hřebenech leží nyní kolem 170 centimetrů sněhu, Špindlerův Mlýn hlásí 95 centimetrů.

Rekordní návštěvnost od počátku lyžařské sezóny zaznamenala o uplynulém víkendu zimní střediska na Šumavě a v Krušných horách. Vyznavače bílých sportů přilákalo především slunečné počasí a ideální lyžařské podmínky. Na Šumavě v Železné Rudě leží 30, na Špičáku 40 a na Pancíři 50 centimetrů sněhu.

Ze sportu:

Český jezdec Karel Loprais s vozem značky Tatra se popáté v kariéře stal vítězem prestižního etapového závodu kamiónu Rallye Granada-Dakar, když byl v senegalském Dakaru dekorován jako vítěz letošního 21. ročníku. Na triumfu české posádky ve složení Karel Loprais, Radomír Stachura, Josef Kalina nic nezměnila ani poslední 16. etapa, která vedla ze Saint Louisu do Dakaru a měřila na rychlostních zkouškách pouze 20 kilometrů.

35. kolo hokejové Staropramen extraligy skončilo s těmito výsledky: České Budějovice - Karlovy Vary 6:4 Plzeň - Vítkovice 3:6 Litvínov - Slavia Praha 10:1 Zlín - Jihlava 7:1 Pardubice - Sparta Praha 2:2 Třinec - Kladno 7:3 Zápas Opavy se Vsetínem byl pro virové onemocnění dvanácti hokejistů slezského celku odložen. Tabulku vede Vsetín před Zlínem a třetí je Třinec.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes většinou zataženo nízkou oblačností a mlhavo, na horách a ojediněle i v nižších polohách oblačno až polojasno. Teploty nula až 4 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.