Zprávy pondělí, 18. října 1999

A nyní podrobněji:

Premiér Miloš Zeman ukončil návštěvu Slovenska

Předseda vlády České republiky Miloš Zeman ukončil v neděli návštěvu Slovenska. V jejím rámci se na Javorině ve Vysokých Tatrách zúčastnil neformálního setkání premiérů čtyř visegrádských zemí. Miloš Zeman na rozdíl od svých partnerů z Polska a Maďarska Jerzyho Buzka a Viktora Orbána zůstal ve Vysokých Tatrách o den déle. V rámci soukromého programu ještě absolvoval neformální rozhovory se svým hostitelem, slovenským ministerským předsedou Mikulášem Dzurindou a v neděli i procházku v Bielovodské dolině ve Vysokých Tatrách.

Vznik superkoalice povede podle místopředsedy ODS Macka a šéfa poslanců ČSSD Grosse k zániku opoziční smlouvy

Místopředseda ODS Miroslav Macek a šéf poslanců ČSSD Stanislav Gross se v neděli shodli na tom, že vznik superkoalice a její většinové vlády by vedl k vypovězení povolební smlouvy jejich stran. Na jejím okamžitém zrušení jako na předpokladu k jednání o většinové vládě trvali v pořadu České televize V pravé poledne místopředsedové KDU-ČSL a Unie svobody Miroslav Kalousek a Vladimír Mlynář. ODS a ČSSD si podle nich smlouvou rozdělily moc a patnáct měsíců chystaly změnu volebních pravidel tak, aby strany ostatní vyřadily z politického spektra. Poukázali také na jeden z článků smlouvy, podle něhož se ODS a ČSSD zavázaly neuzavřít koalici nebo dohodu se třetí politickou stranou, která by znamenala vstup této strany do vlády.

Jan Ruml nápadu na supervelkou koalici nerozumí

Předseda Unie svobody Jan Ruml nápadu na vytvoření supervelké koalice všech parlamentních stran s výjimkou komunistů nerozumí. Uvedl to v pořadu tevize Nova 7 čili Sedm dní. Podle Rumla je totiž vytvoření koalice, v níž by byly zastoupeny jeho strana a ČSSD málo pravděpodobné, protože jejich programy nejsou ve většině oblastí slučitelné. Ministr zahraničí Jan Kavan nedovede posoudit, do jaké míry hrozí ČSSD, že ODS povolební smlouvu vypoví. Řekl to ve stejném televizním pořadu s tím, že z hlediska ČSSD totiž důvod pro vypovězení smlouvy neexistuje. Kavan dodal, že si se zájmem počká na pondělní jednání obou stran, na němž by měli zástupci ODS přednést konkrétní návrhy.

ODS zahájila ve středu jednání s ČSSD podle článku deset jejich smlouvy, který se týká jejího vypovězení. V pátek oznámila, že nejvhodnějším řešením současné situace by byla vláda supervelké koalice nekomunistických parlamentních stran. V týž den odpoledne se však se čtyřkoalicí na tomto záměru neshodla. Před pondělním jednáním s ČSSD bude o vzniklé situaci zřejmě jednat ještě Výkonná rada ODS.

Gross: ČSSD zmrazí jednání o změnách Ústavy a volebního zákona

ČSSD podle předsedy jejích poslanců Stanislava Grosse zřejmě zmrazí aktivity související se změnami Ústavy a volebního zákona. Sociální demokracie nevidí žádný motiv nadále pokračovat v závazcích, které na sebe přijala smlouvou s ODS, řekl Gross v České televize V pravé poledne. Dodal, že nelze současně jednat o změně vlády, Ústavy i volebního systému. Místopředseda ODS Miroslav Macek, který pohrozil stažením svého podpisu pod opoziční smlouvou, nedospějí- li obě strany do 15. října k dohodě o změně volebního zákona, v neděli toto ultimátum odvolal.

Na změnách Ústavy pracovaly společné komise ČSSD a ODS. Nejvíce kontroverzními změnami Ústavy bylo navrhované omezení pravomocí prezidenta republiky. Změnu volebního zákona menší strany odmítaly proto, že v doplnění současného poměrného volebního systému o většinové prvky viděly svou diskvalifikaci v soutěži o křesla v Poslanecké sněmovně.

Vláda má jednat o integraci ČR do EU a o situaci v Matiční ulici

Zprávou o pokroku v práci ministerstev na integraci ČR do Evropské unie a patovou situací v ústecké Matiční ulici se má v pondělí mimo jiné zabývat vláda. Ministři by měli také schválovat dvě nařízení valorizující náhrady za ztrátu na výdělku kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání a částku vyměřovacího základu pro nemocenské dávky.

Hodnocení České republiky v pravidelné zprávě o pokroku za uplynulý rok, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise, vyznělo převážně kriticky, a to zejména ve srovnání s dalšími pěti státy, usilujícími o vstup do EU. Premiér Miloš Zeman si chce kvůli tomuto posudku promluvit s vicepremiérem Egonem Lánským, který je odpovědný za koordinaci příprav na integraci, o jeho rezignaci.

Kasal by situaci v Matiční řešil vykoupením rodinných domků

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal je pro jiné řešení současné patové situace v ústecké Matiční ulici než zbourání tamního kontroverzního plotu. Podle jeho názoru by měl stát vykoupit rodinné domky obyvatel v této ulici. Kasal to v neděli uvedl v pořadu televize Prima Nedělní partie. Místopředseda ODS Miroslav Beneš ve stejném pořadu k tomu poznamenal, že prostředky na vykoupení domků by se v obecním rozpočtu získávali těžko. Tlumočil navíc vyjádření nejmenovaného zástupce vlády, podle kterého kabinet Miloše Zemana ustoupil od výkupu domků v obavě, že by to byl velký precedent a vláda by na podobné případy musela dávat mnoho peněz.

Vláda chce zdaňovat byty samostatně evidované v katastru

Rozšířit okruh daně z nemovitostí o byty a nebytové prostory, jejichž vlastnictví je samostatně evidováno v katastru nemovitostí, je hlavním cílem vládní novely zákona o dani z nemovitostí. Novelu bude nadcházející týden v prvém čtení projednávat Poslanecká sněmovna. Převod bytů a nebytových prostor se výrazně urychlil v roce 1998, kdy katastr nemovitostí evidoval 240.000 vlastníků bytů a nebytových prostor. V nejbližších letech lze očekávat převod zhruba 300.000, především družstevních bytů do soukromého vlastnictví.

Václav Klaus se zúčastnil mezinárodní konference v Polsku

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václav Klaus navštívil ve dnech 15. až 17. října Polskou republiku. Zde se zúčastnil mezinárodní konference nazvané "10 let po -Ten years after - transformace a rozvoj v postkomunistických zemích". V neděli se Václav Klaus sešel na pracovní snídani s předsedou polské vlády a předsedou pravicové strany Společenské hnutí Volební akce Solidarita Jerzym Buzkem. Oba politici si vyměnili názory na aktuální vývoj v obou zemích a svůj rozhovor ocenili jako příležitost k očištění pohledu na situaci v ČR a Polsku od mediálních zjednodušení.

Do Prahy přijede irská prezidentka McAleeseová

Irská prezidentka Mary McAleeseová stráví od pondělí čtyři dny v Českou republice. Setká se zde jak s český prezidentem Václavem Havlem, tak i premiérem Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Havel navštívil Irsko před třemi lety stejně jako Klaus ještě ve funkci české premiéra.

Amnesty International nesouhlasí s dodávkami zbraní do Afriky

Celý nadcházející týden bude organizace Amnesty International, která hájí lidská práva, pořádat kampaň proti dodávkám zbraní do Afriky. Uvedl to Prokop Tomek z české pobočky Amnesty International. Od roku 1983 podle něj věnuje organizace pozornost dodávání zboží zneužitelného k mučení a dalším represím do zemí, kde jsou porušována lidská práva a kde tyto dodávky vedou k většímu utrpení obětí porušování lidských práv.

V Jeseníkách napadl sníh

Hřebeny nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků o tomto víkendu poprvé od letošního jara pokryla vrstva sněhu, který však postupně taje. Podle dispečera jesenické horské služby začalo v Jeseníkách sněžit už v sobotu v noci. Na nejvyšší hoře Pradědu napadlo deset centimetrů sněhu a v níže položeném Červenohorském sedle zhruba pěticentimetrová vrstva sněhu. Sněhové nadílky se o tomto víkendu dočkali i v Krkonoších. V Jeseníkách není sněhová nadílka v podzimních, a někdy i letních měsících zvláštností. Například předloni napadl první poprašek v polovině září. O rok dříve překvapila nadílka sněhu s deštěm meteorology na Pradědu už v červenci.

V ČR je zatím nejprodávanějším autem Felicia

Nejprodávanějším automobilem v České republice byla v prvních devíti měsících letošního roku stejně jako loni Škoda Felicia. Ta zároveň s více než 29 tisíci prodanými kusy a 51procentním tržním podílem kralovala ve třídě malých vozů. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů, které má ČTK k dispozici.

Pražské metro má novou stanici Hloubětín

Obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou od neděle využívat na trase metra B novou stanici Hloubětín. Vchod do vestibulu této stanice metra najdou cestující v ulici Poděbradského v místech, kde bývala restaurace Havana. Stanice Hloubětín je součástí čtvrtého úseku trasy B ve směru na Černý Most, který byl zprovozněn loni v listopadu v omezeném rozsahu. Pro nedostatek financí byly tehdy zpřístupněny jen tři z plánovaných pěti stanic. Nyní zbývá ještě dokončit druhý vestibul stanice Vysočanská a stanici ČKD. K tomu by mělo dojít pravděpodobně v roce 2001. V létě příštího roku by měla být zahájena stavba čtvrtého úseku trasy C v první etapě z Holešovic do Ládví.

Skončila mezinárodní soutěž nekomerčních hraných filmů

V Brně skončila 40. mezinárodní výběrová soutěž nekomerčních hraných filmů Brněnská šestnáctka. Jak uvedl předseda mezinárodní poroty Vladimír Mlčoušek, hlavní cenu z 63 zúčastněných filmů a videoprogramů získal film Spáč německého autora Nicolaie Rohdeho. Další ceny porota udělila v kategoriích amatéři, studenti a nezávislí profesionálové.

ČR se účastní soutěžní části festivalu Prix Europa v Berlíně

Film "Návrat idiota" režiséra Saši Gedeona, vyrobený v koprodukci s Českou televizí, je jedním ze soutěžních snímků v kategorii "Televizní film" na festivalu Prix Europa, jehož soutěžní část začala v neděli v Berlíně. V kategoriích dokumentárního televizního filmu a Mladá Evropa se ČR nezúčastňuje, zatímco Slovensko přihlásilo celkem tři filmy.

Sport

Výsledky 10-tého kola fotbalové Gambrinus ligy: Sparta - Hradec Králové 3:1 Viktorie Žižkov - Sigma Olomouc 3:3 České Budějovice - Baník Ostrava 2:2 Dukla Příbram - Petra Drnovice 1:1 SFC Opava - Slavia Praha 0:0 FK Teplice - Slovan Liberec 1:0 FK Jablonec 97 - Chmel Blšany 4:2. Boby Brno - Bohemians Praha 1:1 Tabulku vede Slavia Praha před Spartou a Českými Budějovicemi.

Hokejisté Pardubic prohráli ve třináctém kole extraligy Českého telecomu s Plzní 1:5, České Budějovice zvítězily nad Třincem 3:2, Havířov remizoval se Slavií 3:3, Vsetín porazil Kladno 4:1, Karlovy Vary přehrály Znojmo 6:3 a Sparta vyhrála nad Vítkovicemi 4:1. V čele tabulky je Plzeň, druhý je Zlín a na třetím místě figuruje mistrovský Vsetín. Na poslední příčce je Havířov.

Krátce o pondělním počasí

Zpočátku zataženo nízkou oblačností, později jasno až polojasno, nejvyšší denní teploty 7 až 10 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.