Zprávy pondělí, 18. září 2000

Evelina Himalová

Ministr Vladimír Špidla podpořil v Dukovanech jadernou energetiku

Podporu jaderné energetice vyjádřil v neděli při návštěvě Jaderné elektrárny Dukovany místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. "Jaderná energetika má v dnešní době perspektivu a bylo by nešťastné, kdybychom z tohoto oboru zásadně vystoupili," řekl novinářům Špidla. Na otázku ohledně výzev ekologických aktivistů k jednání o spuštění Temelína řekl, že je to v náplni resortu ministerstva životního prostředí, a že protesty nejsou na takové úrovni, aby se jim musel věnovat předseda vlády. Špidla si prohlédl část výrobních prostor elektrárny a byl seznámen s výsledky provozu elektrárny za 15 let provozu. "Data, která mi ukázali pracovníci elektrárny, hovoří o tom, že Dukovany patří mezi pětinu nejlépe provozovaných elektráren na světě a to považuji za velmi dobré," řekl ministr Špidla. Zároveň ale dodal, že mu nepřísluší rozhodovat o technické úrovni elektrárny, protože není odborníkem na tuto problematiku.

Podle mluvčího elektrárny Petra Spilky se k vyhodnocování úspěšnosti provozu jaderných elektráren používá celá řada ukazatelů. K nejvíce respektovaným patří provozní ukazatele Světové asociace provozovatelů jaderných elektráren WANO. Dalším ukazatelem je IMPO, který používají americké jaderné elektrárny. "Tento ukazatel je multikriteriální a vychází z ukazatelů asociace WANO," řekl Spilka s tím, že za minulý rok se elektrárna řadila v tomto ukazateli do první pětiny nejlépe provozovaných elektráren na světě.

V Temelíně je připraveno osm směn operativního personálu

Na řízení chodu Jaderné elektrárny Temelín (JETE) je připraveno osm směn provozního personálu. Na státní zkoušky operátorů, po jejichž úspěšném složení vydává Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na dva roky oprávnění k vykonávání funkce, se připravovalo 41 pracovníků elektrárny. ČTK to sdělil tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Temelínská elektrárna je jednou z prvních jaderných elektráren na světě, která měla plnorozsahový simulátor pro výcvik personálu k dispozici ještě před uvedením elektrárny do provozu. I to je zárukou, že Temelín uvedou do provozu a později budou provozovat lidé, kteří ovládají svou profesi a uvědomují si míru zodpovědnosti za bezpečný provoz," uvedl Nebesář.

Rakouská ministryně Ferrerová-Waldnerová kritizovala Českou republiku za Temelín

Rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová je pro "urychlené rozšíření" Evropské unie a odmítá možnost pořádat k této otázce v současných členských zemích unie referenda. V debatě rakouské televize ORF Pressestunde v neděli ale znovu požadovala přechodná omezení pro příchod pracovních sil ze sousedních zemí po jejich přijetí do EU. Při hodnocení bilaterálních vztahů s kandidátskými zeměmi kritizovala údajnou neochotu České republiky k dialogu o jaderné elektrárně Temelín. "Rakousko nastoluje v záležitosti Temelína pouze rozumné požadavky, jako je celková zkouška vlivu elektrárny na životní prostředí podle západních norem a hodnocení bezpečnosti podle evropských standardů. Pokud jsou si Češi opravdu tak jisti bezpečností Temelína, proč tyto zkoušky neuskuteční?" řekla rakouská ministryně v televizi ORF.

Rada přidružení bude konstatovat vesměs bezoblačné vztahy

Letošní zasedání Rady přidružení EU-ČR se odehraje ještě před zveřejněním pravidelné hodnotící zprávy Evropské komise o České republice, takže se bude pohybovat spíše po povrchu. Ministr zahraničí Jan Kavan bude se svými protějšky z Evropské unie v úterý v Bruselu mluvit podle programu hlavně o stavu reformy státní správy a justice v České republice, o organizovaném zločinu a také o postoji k Balkánu. Vysvětlí nepochybně postoj české vlády ke spuštění jaderné elektrárny Temelín, které zatěžuje vztahy mezi Českem a Rakouskem a má tudíž dopady i v Bruselu. Velmi pravděpodobně se bude mluvit o postavení romské menšiny v České republice, protože komisař Günter Verheugen před ministry vyhodnotí plnění tzv. kodaňských kritérií Českou republikou za uplynulý rok. Jde o sérii politických a ekonomických podmínek pro členství v Evropské unii plus hlediska slaďování a aplikace legislativy.

Zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze začne zveřejněním světového výhledu 19. září

Zveřejněním Světového hospodářského výhledu začne v úterý 19. září v Praze první pracovní den zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). Novou prognózu vývoje světové ekonomiky bude podle programu pražského zasedání v Kongresovém centru komentovat hlavní ekonom MMF Michael Mussa. Ve středu 20. září je na programu zahajovací tisková konference se šéfem fondu Horstem Köhlerem, o den později před novináři vystoupí prezident Světové banky James D. Wolfensohn. Program jednotlivých seminářů doprovázejících zasedání MMF začne v pátek 22. září, celkem by se mělo uskutečnit zhruba 40 seminářů. Od pátku do pondělí 25. září budou zároveň zasedat jednotlivé výbory MMF složené z ministrů a náměstků některých členských zemí. Vlastní zasedání 182 ministrů a guvernérů centrálních bank členských zemí pak potrvá od úterý 26. do čtvrtka 28. září. Hlavním tématem setkání finančníků budou podle Köhlera světové ekonomické perspektivy, reforma MMF a Světové banky a pomoc chudým zemím. Podle šéfů české delegace, ministra financí Pavla Mertlíka a guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, ovlivní přínos ČR z pražského zasedání MMF/SB především to, jak se podaří organizaci celé akce zvládnout.

Ministr financí Mertlík a předseda US Karel Kühnl soudí, že zasedání MMF a SB je šance, kterou by Česká republika neměla promarnit

Vicepremiér a ministr financí Pavel Mertlík (ČSSD) a předseda Unie svobody Karel Kühnl se v neděli shodli na tom, že pražské zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) může pozici České republiky v očích zahraničních investorů významně zlepšit, pokud ovšem stát zasedání organizačně zvládne. "Když se nám to nepovede, tak ten dopad může být přesně obrácený a na dlouhá léta," prohlásil v pořadu televize Nova "7, čili sedm dní" Mertlík. Kühnl hovořil v souvislosti se zasedáním finančníků o "ohromné šanci" pro Českou republiku. Vadí mu proto atmosféra "psychózy obležení", kterou se prý u lidí podařilo vyvolat v souvislosti informacemi o přípravách na očekávané protesty odpůrců politiky obou finančních institucí.

Ministr financí soudí, že pražské jednání MMF a SB lze označit za největší mezinárodní akci, která asi nemá obdoby v celých československých dějinách. "Pokud se nám podaří dobře zvládnout samotná zasedání po všech stránkách od kvalitního projevu prezidenta přes dobré dojmy z města Prahy až po bezvadný průběh z hlediska bezpečnosti, tak to může České republice velmi pomoci," uvedl. Vlivní finančníci by si tak podle něj zapamatovali Česko jako stát "důvěryhodný a bezpečný". Mertlík považuje za pravděpodobné, že očekávaným střetům odpůrců globalizace s policií se Praha nevyhne. Řekl, že policisté již odmítli do republiky vpustit "poměrně velké množství" lidí, kteří podle něj přijeli na očekávané demonstrace vybaveni baseballovými pálkami, řetězy a noži. Drtivou většinu odpůrců globalizace ale považuje za slušné mladé lidi. Dialogu s kritiky MMF a SB se proto Mertlík podle svých slov nevyhýbá, některé jejich představy má ovšem za naivní. Například MMF podle něj dohlíží na stabilitu světového finančního systému. Také Kühnl je pro dialog mezi finančníky a jejich kritiky.

MMF a SB oznámí v Praze výhodnější podmínky odepisování dluhů

Světová banka (SB) a Mezinárodní měnový fond (MMF) oznámí na svém výročním zasedání v Praze snadnější podmínky odepisování dluhů nejchudším státům a založení fondu, který jim pomůže uskutečňovat programy odstraňování chudoby. Napsal to v neděli deník The Washington Post s odvoláním na činitele obou finančních organizací. S plánem odepisování dluhů nejchudších států přišly MMF a SB již dříve, ale současně si vymínily, že tyto země předloží programy, jak s penězi, které ušetří na splácení, naloží. Přednostně by měly být věnovány na rozvoj vzdělávání, na zdravotní péčí a na boj proti bídě. Světová banka chce podle listu v Praze také oznámit založení nového fondu dotovaného miliardami dolarů, který bude souběžně poskytovat nízkoúročené půjčky na realizaci programů boje proti chudobě. The Washington Post současně upozornil, že v Praze se má sejít kolem 20.000 odpůrců obou finančních institucí. Jak poznamenal, pražští organizátoři se obávají, že se do českého hlavního města sjedou také radikálové a způsobí problémy relativně nezkušené české policii.

Evropská komise rozhodla uvalit stálá antidumpingová cla na fitinky z České republiky

Evropská komise rozhodla uvalit stálá antidumpingová cla na dovozy litinových fitinků (spojení trubek s trubkovým závitem) z České republiky. Clo stanovila ve výši 26,1 procenta pro všechny české výrobce, včetně hlavního vývozce do EU Moravských železáren. Komise po přezkoumání případu usoudila, že původní prozatímní cla uvalená v březnu na stejné výrobky na šest měsíců se změní na stálá cla. Ta mohou platit až několik let. Výsledek šetření potvrdil březnový závěr, že vývozci z České republiky způsobili evropským výrobcům značné ztráty. Celou záležitost komisi v březnu oznámili evropští výrobci litinových fitinků. Jejich stížnost byla namířena i proti Chorvatsku a Jugoslávii. Komise a členské státy však usoudily, že exportéři těchto zemí nebudou antidumpingovými opatřeními postiženi, protože jejich podíl na trhu je zanedbatelný.

Ministr financí Mertlík se chce sejít s autodopravci

S jinou skupinou autodopravců než premiér Miloš Zeman se hodlá během tohoto týdne sejít v Poslanecké sněmovně ministr financí Pavel Mertlík. Jak sdělil novinářům po skončení nedělního diskusního pořadu TV Nova "7, čili sedm dní", pondělního jednání dopravců o řešení situace kolem zvyšování cen pohonných hmot se Zemanem se nezúčastní. S jakou částí dopravců se má ministr sejít, neupřesnil. Na pondělním jednání s premiérem by měli být účastni organizátoři odvolaného pátečního protestu, reprezentovaní Svazem řidičů, a zástupci největšího sdružení v zemi, Česmad Bohemia.

Podle Mertlíka nejsou příčiny zvyšujících se cen v nastavení spotřební daně z pohonných hmot po jejímž snížení volají podnikatelé v dopravě i například zástupci čtyřkoalice, ale nachází se vně České republiky. "Pokud by existovaly nějaké vnitřní důvody, tak by byly v kompetenci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," uvedl Mertlík. Předtím v diskusi naznačil, že by mohlo jít o kartelové dohody prodejců pohonných hmot. Mertlík chce podle svých slov na setkání s dopravci vysvětlit proč k současné situaci dochází. Snížení spotřební daně by podle něj znamenalo výrazný pokles příjmů fondu dopravy, který se má významně podílet na investicích do silniční infrastruktury.

Pokud se dopravci s vládou nedohodnou, hrozí blokádou důležitých komunikací v okolí velkých měst. Zatímco Česmad a Společenství dopravců Čech a Moravy chystá případné protesty až po zasedání MMF v posledním zářijovém týdnu, Svaz řidičů je připraven protestní blokády svolat okamžitě po jednání.

Státní zaměstnanci budou v pondělí demonstrovat za růst mezd

V pondělí budou na náměstí Winstona Churchilla na Žižkově před budovou Domu odborových svazů demonstrovat zástupci státních zaměstnanců. Chtějí veřejnosti připomenout, že vláda, která slíbila udržení reálných příjmů pracovníků rozpočtové a příspěvkové sféry, svůj závazek neplní. ČTK to řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Odbory v jednáních požadovaly zvýšení objemu mzdových prostředků na rok 2001 o 5,5 miliard korun, které by znamenala růst tarifních mezd o deset procent. Vláda počítá pouze s růstem objemu mzdových prostředků o 3,5 miliardy korun, a pokud své rozhodnutí nezmění, zvednou se státním zaměstnancům tarifní mzdy, které tvoří pouze část platů, v příštím roce o šest procent. To bude podle odborů znamenat pokles reálných příjmů.

Pondělní demonstrace se mají zúčastnit zástupci všech odborových svazů působících v rozpočtových a příspěvkových organizacích s výjimkou školských odborů, protože vláda jako jediným státním zaměstnanců přislíbila učitelům větší zvýšení platů. Schlanger očekává, že by mohlo přijít zhruba tisíc lidí. Odbory zvolily menší akci, protože se koná v době, kdy se Praha připravuje na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a s tím spojené protesty. Demonstrace odborářů nemá být podle Schlangera nátlakovou akcí. "Bude to demokratický způsob vyjádření nesouhlasu," řekl. "Nikoho nevydíráme. Vláda si dala závazek, že udrží reálné mzdy v rozpočtové a příspěvkové sféře, a porušila ho. Chceme to jen veřejnosti připomenout," dodal.

Miroslav Kalousek nehodlá odstoupit z čela komise pro IPB, nařčení z konfliktu zájmů odmítá

Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), předseda sněmovní vyšetřovací komise k případu Investiční a poštovní banky (IPB), odmítá výzvy k odstoupení z této funkce kvůli údajnému střetu zájmů. ČTK v neděli řekl, že žádný konflikt zájmů nemá. K odchodu z funkce šéfa komise ho vyzval v dopise jeho stranický kolega Václav Slavíček. O určité formě konfliktu zájmů v Kalouskově případu napsal i týdeník Euro, poslanec ale jejich tvrzení označil za nepravdivá.

Kalousek údajně Slavíčkovi před časem sdělil, že s jedním z nejvlivnějších manažerů IPB Liborem Procházkou "chodí na pivo". Šéf komise k tomu nyní řekl, že Procházku stejně jako další lidi, kteří se na dění kolem IPB podíleli, sice zná, s nikým z nich ale nemá žádný "úzce přátelský" nebo naopak nepřátelský vztah. Slavíčkovi se prý navíc nikdy nesvěřoval, s kým chodí na pivo. Kalousek nesouhlasí ani se spojováním jeho současného působení ve funkci předsedy komise s někdejší účastí v představenstvu Plzeňských pivovarů, do kterých IPB vstoupila. Uvedl, že v představenstvu zastupoval stát, a to jen do privatizace. "Setrval jsem tam přesně do okamžiku, kdy si noví vlastníci po kupónové privatizaci, mezi nimi IPB, zvolili na valné hromadě nové představenstvo," prohlásil. Odmítl i argument o střetu zájmů kvůli tomu, že KDU-ČSL má prý úvěr u IPB. Lidovci totiž podle Kalouska sice úvěr mají, ale u jiného finančního ústavu.

Silný dolar zdraží počítače přibližně o pět procent

Přibližně o pět procent se zřejmě kvůli posilujícímu americkému dolaru vůči české měně zvýší koncové ceny osobních počítačů v obchodech. O stejné procento totiž vzrostly během léta ceny počítačových komponent pro české výrobce. Vyplývá to z vyjádření počítačových firem pro ČTK. "Kurs dolaru vzrostl o zhruba pět procent, podobně jako v květnu. To znamená, že se stejné navýšení promítne do vstupů i koncových cen PC," řekl ČTK Karel Káňa z marketingového oddělení společnosti Autocont. Firma se chystá upravit koncové ceny od pondělí 18. září.

Ministr obrany Vladimír Vetchý podepíše v Litvě dohodu o ochraně utajovaných skutečností

Ministr obrany Vladimír Vetchý odletí v úterý na dvoudenní návštěvu Litvy, která je spolu s dalšími dvěma pobaltskými zeměmi horkým kandidátem na přijetí do Severoatlantické aliance. Vetchý by se měl podle informací svého mluvčího Milana Řepky sejít ve Vilniusu s litevským prezidentem Valdasem Adamkusem, premiérem Andriusem Kubiliusem a se svým protějškem Česlovasem Stankevičiusem. S ním by měl hned po svém příletu podepsat mezivládní dohodu o ochraně utajovaných skutečností.

Český ministr obrany má v plánu také návštěvu litevského monitorovacího střediska protivzdušné obrany a baltického monitorovacího a koordinačního centra. Ve středu se sejde se členy parlamentní komise pro spolupráci s NATO a navštíví vojenskou akademii. Právě rozšiřování NATO by mělo být hlavním tématem Vetchého návštěvy v Litvě. Zájem Litvy o začlenění do aliance podtrhla letos v květnu mezinárodní konference o NATO ve Vilniusu, na níž představitelé devíti středoevropských a východoevropských zemí vyzvali alianci, aby dostála svým slibům a přijala je do roku 2002. Zájem Litvy, Lotyšska a Estonska o připojení k alianci ovšem naráží na odpor Ruska. Kromě tématu NATO by měl Vetchý v Litvě doladit možnosti dvoustranné vojenské spolupráce, kterou v březnu při své návštěvě Vilniusu "předjednal" premiér Miloš Zeman. Ten nabídl litevské straně šest podzvukových letounů L-159. V litevské výzbroji už jsou starší české cvičné letouny L-39.

Česko se připojí ke Světovému dni srdce vyhlášenému v Sydney

Česká republika se připojí ke Světovému dni srdce, který bude vyhlášen v Sydney. Cílem akce s heslem "Mám rád své srdce - nechte ho tepat" je upozornit na hrozbu, kterou pro moderního člověka představují choroby srdce a cév, a především na možnosti jejich účinné prevence a léčby. ČTK to v neděli řekl předseda České kardiologické společnosti docent Jaromír Hradec. "Světový den srdce bude vyhlášen 22. září v olympijském Sydney za účasti španělské královny Sofie, která je čestnou prezidentkou akce, a prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonio Samaranche," upřesnil docent Hradec s tím, že nemoci srdce a cév jsou celosvětově nejvýznamnější příčinou smrti, loni zahubily 16,9 miliónu lidí, což představuje plnou třetinu všech úmrtí. Myšlenky světového dne podle něj podpoří i Česká kardiologická společnost, sdružující přes 1600 lékařů. "Přes značný pokles mají u nás tyto nemoci na svědomí život asi 60.000 lidí ročně, což je 55 procent všech úmrtí v zemi, a samotný infarkt myokardu usmrcuje 24.000 lidí za rok - to je téměř tolik jako všechny druhy rakoviny dohromady," uvedl docent Jaromír Hradec.

České dráhy zavedly hledání spojů z mobilních telefonů přes WAP

Vyhledávání informací o vlakových spojích přes technologii WAP (Wireless Aplication Protocol), umožňující přístup na Internet z mobilního telefonu, zavedly České dráhy. ČTK to sdělila mluvčí firmy Martina Rousková. Vyhledávat vlakové spojení na internetové adrese http://wap.vlak.cz tak mohou uživatelé služeb mobilních operátorů EuroTel a RadioMobil. Český Mobil chce WAP nabídnout během několika týdnů. Dráhy rovněž nabízejí vyhledání vlakového spoje prostřednictvím zaslání krátké textové (SMS) zprávy. Do budoucna podnik uvažuje o možnosti informovat přes WAP i o aktuální poloze vlaku a jeho případném zpoždění.

Strojírenské veletrhy v Brně obsadí 2500 vystavovatelů ze 37 zemí

Více než 2500 vystavovatelů ze 37 zemí se zúčastní 42. mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) a druhého ročníku mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů (IMT), které zahájí v pondělí v Rotundě pavilónu A na brněnském Výstavišti premiér Miloš Zeman. Do 22. září zde obsadí čistou výstavní plochu 73.000 čtverečních metrů. Organizátoři letos očekávají zhruba 100.000 návštěvníků z 62 zemí světa. Na brněnské veletrhy přijede ze zahraničí nejvíce firem z Německa, Slovenska, Rakouska, Itálie a Švýcarska. Vůbec poprvé se zde představí společnosti z Číny, Izraele, Lotyšska, Malajsie, Moldávie a Singapuru. Kolem 52 procent vystavovatelů je přímými výrobci. Poprvé od rozpadu SSSR se ve společném stánku na ploše 255 metrů čtverečních prezentuje 29 ruských firem.

Letecká akrobacie ozdobila letošní Horácký letecký den

Výkony sportovních akrobatů ozdobily letošní jedenáctý ročník Horáckého leteckého dne, který byl zároveň i druhým sletem Vysočiny. Letos se tak diváci i přes nepřízeň počasí mohli po oba víkendové dny těšit především z vystoupení akrobatických pilotů. Ti se na jihlavské letiště Henčov slétli nejen z tuzemských letišť, ale i ze Slovenska nebo Maďarska. ČTK to potvrdil Zdeněk Kölbl z pořádajícího jihlavského aeroklubu.

V sobotním vystoupení maďarský pilot Zoltán Veres na akrobatickém speciálu Su-26 předvedl i takové figury jako kopaný výkrut v deseti metrech nad zemí. Další vrtulový letoun značky Suchoj, tentokrát Su-31, představil po oba dny slovenský pilot Dušan Šamko. Český akrobat Martin Vecko na letounu Z-50 diváků dokazoval, že za zahraničními piloty v ničem nezaostává. Eleganci plachtění na bezmotorových kluzácích předvedli slovenští Očovskí Bačovia, kteří byly doplněni ve vzduchu kolegy na motorových Z- 142. Celkem se diváků předvedly tři desítky letadel. Návštěvníci mohli zhlédnout také srážení balónků letadly ve vzduchu, vystoupení repliky letadla Piper L-4U nebo výsadky parašutistů. Jeden z nich předvedl i unikátní manévr, kdy jeho padák byl ve vzduchu níž než samotný parašutista.

Na 300 dětí vystoupilo v Luhačovicích na folklórním festivalu

Přes 300 chlapců a děvčat vystoupilo na Mezinárodním festivalu dětských folklórních souborů, který v neděli skončil v Luhačovicích na Zlínsku. Přehlídka 15 souborů zároveň završila projekt "Národní dny sportu a kultury 2000", jehož cílem bylo přivést občany k pravidelnému sportování a aktivnímu využívání volného času. "Národní dny měly končit v Praze, po dohodě s ministrem vnitra Stanislavem Grossem jsme je kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky uspořádali na Moravě," řekl ČTK předseda pořádajícího Folklórního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica. "V Luhačovicích předvedly děti, jimž mnohdy nebylo ještě šest let, národopis Maďarska, Polska, Lotyšska, Slovenska a České republiky," upřesnil místopředseda sdružení František Synek. Vynikající bylo podle něj vystoupení polské Rovnice, jejíž malí členové vystoupili s trojhlasným zpěvem známých melodií. Maguráčik ze Slovenska přiblížil unikátní tance z východních Tater a Slezský soubor Heleny Salichové z Ostravy zaujal vynikající cimbálovou muzikou a zpěvy. Součástí festivalu byl i slavnostní průvod městem, zpívání v chrámu či výuka národních lidových tanců. Novinkou osmého ročníku se pak stal koncert vítězů pěvecké soutěže Zpěváčci.

Ve Folklórním sdružení České republiky je 5000 dospělých a 7000 dětí ve věku od pěti let. Sdružení letos zorganizovalo 38 festivalů a podílelo se i na organizaci Národních dnů sportu a kultury 2000, které pořádaly Český svaz tělesné výchovy, Český olympijský výbor, Česká obec sokolská a Klub českých turistů pod záštitou ministerstva školství.

Astrologický víkend na pražském Výstavišti vzbudil ohromný zájem

Převážně ženy v neděli zaplnily jeden z Křižíkových pavilónů na pražském Výstavišti ve snaze dozvědět se, jaký osud je čeká. Astrologové, mezi nimiž díky jejich občanskému odění vynikal muž v alchymistickém hávu z dob císaře Rudolfa II., jim prozradili něco z jejich údajné budoucnosti; mnohým z nich k tomu pomáhal počítač. Jedním z nich byl bývalý ministr obrany Antonín Baudyš. Lidé využili zejména možnosti osobního kontaktu s léčiteli a odborníky na různé obory, jako je životní energie, automatická kresba, irisdiagnostika, neboli určení nemocí z oční duhovky, a výklad z ruky i karet. Zájemci o tyto tajemné obory si mohli vybrat z nabídky kursů, v nichž získají základy moderní astrologie. V prodeji byly kameny podle měsíčního znamení, japonské krystaly a také modely pyramid, které prý vstřebávají a vyzařují biokosmickou energii. Domů si lidé mohli odnést kazety s esoterickou hudbou a léčitelskou literaturu, v níž se dozvěděli například o domácích mazlíčcích očima astrologa či o grafologii. Veřejnosti se také představili ufologové Vladimír Šiška a Karel Rašín, členové projektu Záře, který od roku 1992 shromažďuje zprávy o UFO pozorovaných nad územím republiky. Dosud jich bylo v projektu podle jeho autorů zaznamenáno 1500.

Čeští výtvarníci na výstavách v Paříži

Na dvou výstavách se mohou od minulého týdne návštěvníci v Paříži seznámit se současnými českými výtvarníky - na expozici módního návrhářství, která začala v Českém centru, a na přehlídce "L'Art dans le monde" (Umění ve světě), která představuje nastupující výtvarníky z 50 zemí a na níž českou scénu zastupují Jiří Černický a Lukáš Rittstein. České centrum si k první podzimní expozici vybralo přehlídku "Otisky pražské architektury v oděvních kreacích". Jde o součást projektu "2000+1 hledání ztracené elegance", který pokračuje už čtvrtý rok po sobě, řekla ČTK organizátorka výstavy Drahomíra Březinová. "Jsou zde nejlepší návrháři, designéři a fotografové střední generace inspirovaní Prahou." Výstava nabízí vedle módních kreací a doplňků Táni Kovaříkové, Josefa Ťapťucha a dalších i módní doplňky a fotografie architektury mj. Zdeňka Sokola, Dušana Šimánka a Vladimíra Fymana. V předchozích letech se výstava pořádala na různých místech v Praze a provázely ji přehlídky na Bertramce. Nyní poprvé začínáme venku a 24. listopadu se přesune výstava do jízdárny Pražského hradu, řekla Březinová. Účastníci projektu Hledání ztracené elegance rovněž věnují jeden svůj model Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze, které tak získává reprezentativní kolekci módní tvorby 90. let, dodala.

Událostí se rychle po svém otevření stala přehlídka "L'Art dans le monde", která se koná již podruhé z iniciativy francouzského uměleckého měsíčníku Beaux Arts Magazine, tentokrát v originálních prostorech pod oblouky mostu Alexandra III. Organizátoři vyzvali umělecké časopisy z celého světa, aby na příkladu děl dvou umělců ukázaly, co se nyní děje v jejich zemi ve výtvarném umění. Zatímco v roce 1998 první ročník akce, která by se měla konat jako bienále, začínal relativně skromně, letos se výstavy zúčastnilo 36 uměleckých časopisů, jejichž šéfredaktoři vybírali umělce z 50 zemí. Z České republiky se stejně před dvěma lety podílí na výstavě časopis Ateliér, jehož šéfredaktorka Blanka Jiráčková se rozhodla pro objekty Jiřího Černického a Lukáše Rittsteina. Vyjadřují se velmi osobitými prostředky, které nezapírají naši současnost a zároveň hluboce postihují obecné filozofické otázky, které jim dodávají nadčasovou platnost, vysvětluje svůj výběr. Stejně jako Ateliér i ostatní revue vybíraly mladé umělce, kteří poměrně málo vystavují malbu, ale hlavně nejrůznější objekty, instalace, fotografie a především videoprojekce. Kritik Le Figaro ocenil i katalog výstavy, v němž se časopisy snaží dát vybraná díla do kontextu výtvarné scény svých zemí. List mj. vyzdvihl i sérii keramických masek Jiřího Černického nazvaných "První sériově vyráběná schizofrenie". Účinek a avantgardní nádech výstavy umocňují i netypické prostory pod oblouky mostu Alexandra III. na pravém břehu Seiny, které byly poprvé využity jako výstavní síň. Kamenné sklepení nabízí neobvyklé a fascinující možnosti pro instalaci, ale má i svá rizika. Prostory pravidelně zaplavuje Seina a organizátoři dostali oficiální povolení k otevření výstavy až pár dní před vernisáží.

Ze sportu:

5. kolo české hokejové extraligy skončilo s těmito výsledky:

V tabulce vede Vsetín, druhá je Sparta Praha, třetí Vítkovice a poslední příčka patří Znojmu.

Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová obhájila v olympijském finále zlatou medaili z Atlanty. Dvaatřicetiletá svěřenkyně trenéra a manžela Luboše Hilgerta díky vynikajícímu výkonu ve druhé jízdě vyhrála s náskokem téměř pěti sekund před Francouzkou Brigitte Guibalovou. Pro Českou republiku získala v Sydney první zlatou medaili. Irena Pavelková skončila na pátém místě, když doplatila na nevydařené první kolo.

V závodu na tratích 1,5 km plavání, 40 km na kole a 10 km běhu v okolí opery v Sydney získal triatlonista Jan Řehula pro Českou republiku bronzovou medaili z olympijských her. Další český reprezentant Martin Krňávek skončil na 13.místě a Filip Ospalý závod vzdal v cyklistické části.

Skifař Václav Chalupa skončil druhý ve své rozjížďce a v úterý bude o postup do semifinále bojovat v opravách.

Český reprezentant David Kostelecký obsadil v olympijské střelbě na trap šesté místo.

Český stolní tenista Petr Korbel vstoupil do olympijské soutěže ve dvouhře vítězstvím nad Chetanem Babborem z Indie 3:1 na sety. Jeho dalším soupeřem ve skupině C bude v úterý Novozélanďan Peter Jackson.

Čeští atleti si v neděli závěrečnou předolympijskou přípravu zpestřili na mítinku v Brisbane. Desetibojaři si vyzkoušeli disk a běh na 110 metrů překážek a světového rekordmana Tomáše Dvořáka v obou disciplínách pokořil Roman Šebrle. Nejhodnotnější výkon z českých reprezentantů předvedla tyčkařka Daniela Bártová, která skočila 440 centimetrů. Netradiční trať 600 metrů si zaběhli půlkaři Roman Oravec a Helena Fuchsová, která dokonce časem 1:24,82 vytvořila nejlepší český výkon historie.

A ještě informace o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy přeháňky, zvláště na severovýchodě území. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 stupňů, v 1000 m na horách kolem 11 stupňů Celsia.