Zprávy pondělí, 19. října 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Miloš Zeman prosadil tajné volby ve všech personálních otázkách

Předsedovi sociálních demokratů Miloši Zemanovi se po bouřlivé diskusi podařilo na zasedání Ústředního výkonného výboru strany prosadit do návrhu změn stanov bezpodmínečné tajné volby ve všech personálních otázkách. Dosud o tom, zda bude volba tajná či nikoli, rozhodoval orgán, který ji prováděl. Výbor schválil také návrh, podle něhož bude moci mezi sjezdy do šesti měsíců od přijetí nového člena rozhodnout, že jeho členství je neplatné. Sociální demokraté tak chtějí zabránit případům, kdy základní organizace přijala do strany například bývalého milicionáře, a strana nenalezla způsob, jak se ho zbavit. O konečném znění změn stanov rozhodne sjezd, který se bude konat 9. až 11. dubna příštího roku v Praze.

Ústřední výkonný výbor ČSSD uložil zmocněnci pro komunální volby Jindřichu Leskovi stáhnout královéhradeckou kandidátní listinu. Nepodřídí-li se nařízení výboru, hrozí mu vyloučení ze strany. Vedení ČSSD je přesvědčeno, že Lesek svévolně vyškrtal třetinu kandidátů z listiny. Protože je politická strana podle volebního zákona proti podobnému postupu bezmocná, výbor doporučil poslaneckému klubu, aby v tomto smyslu inicioval novelu volebního zákona.

Syndikát novinářů tvrdí, že Miloš Zeman zastrašuje novináře

Podle Syndikátu novinářů zastrašuje premiér Miloš Zeman cíleně svými výroky novináře. Na zasedání Ústředního výkonného výboru jim totiž pohrozil protikorupční akcí "čisté ruce". Syndik Irena Válová uvedla, že nezná v mezinárodní praxi podobnou situaci, a proto chce požádat o pomoc Evropskou federaci novinářů.

S kritickými slovy, která vyslovil Zeman na adresu novinářů se ztotožňují místopředseda ČSSD a ministr financí Ivo Svoboda i ministr zahraničí Jan Kavan. Informovala o tom Česká televize, podle níž Zemana rozzlobily články o údajném odvolání tří ministrů nebo o dvou táborech uvnitř ČSSD. Mírnější přístup volila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a sociální demokracie Petra Buzková, podle níž Zeman vychází asi ze své osobní zkušenosti. "Já bych nevolila takto silná slova. V řadě případů mám pocit, že sdělovací prostředky se účastní jiného jednání, než já, ale myslím si, že podobnou zkušenost mají i jiné politické strany," řekla Buzková.

ODS nepodpoří rozpočet s deficitem nad 27 miliard korun

Občanská demokratická strana nepodpoří návrh státního rozpočtu se schodkem vyšším, než 27 miliard korun. V pořadu České televize "V pravé poledne" to uvedl předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Vlastimil Tlustý. Dodal, že i když by lidovci podpořili rozpočet s vyšším deficitem - například 35 až 45 miliard korun, ODS opoziční smlouvu se sociální demokracií nevypoví. Důvodem by však byl případný vznik koalice sociálních demokratů a lidovců.

Sociální demokracie podle Stanislava Grosse opoziční smlouvu neporuší

Sociální demokracie neuvažuje podle předsedy jejího poslaneckého klubu Stanislava Grosse o tom, že by porušila opoziční smlouvu s ODS. ČSSD k vypovězení smlouvy, jež jí umožnila vládnout, nezláká ani pomoc lidoveckých poslanců, kteří svými hlasy vládě povolili opět předložit návrh schodkového rozpočtu. Kabinet Miloše Zemana tak může za měsíc do Poslanecké sněmovny přijít s ještě větším deficitem státních financí, než původních téměř 27 miliard.

Váhání s privatizací bank bylo podle Pilipa politickou chybou

Váhání s privatizací bank v předchozích letech bylo velkou politickou chybou, která nyní stojí vysoké náklady. V pořadu TV Nova "Sedm čili sedm dní" to řekl poslanec Unie svobody a bývalý ministr financí Ivan Pilip. Dodal, že za jeho působení ministerstvo připravilo privatizaci bank do takové fáze, že ji už současná vláda nemůže zvrátit. Pilip předpokládá, že vládu ČSSD donutí k dokončení privatizace bank ekonomická realita.

Hlasování o rozpočtu mělo být podle poslance Ivana Pilipa spojeno s hlasováním o důvěře vládě. Místopředsedkyně ODS Libuše Benešová však upozornila, že hlasování o důvěře nebylo možné kvůli tzv. opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD. Pilip vládě ČSSD vyčítá, že souběžně s návrhem rozpočtu předložila zákony, které navrhují zvýšení daňové zátěže podniků i jednotlivých občanů a nepředložila jediný návrh, který by šetřil výdaje státu. Unie svobody podpoří rozpočet buď vyrovnaný, nebo s deficitem, který bude použit pouze na zaplacení minulých dluhů. Podle Ivana Pilipa měl ministr financí Ivo Svoboda po neúspěchu s prvním návrhem rozpočtu zvážit setrvání ve funkci.

Případné zavedení britských víz pro občany ČR může zhoršit situaci českých Romů, uvedla místopředsedkyně ODS Libuše Benešová. Dodala, že při jednodušším pohledu na věc by určité skupiny obyvatel pokládaly Romy za viníky. Ivan Pilip zároveň vládě Velké Británie doporučil, aby si důkladně prostudovala situaci, než by přijala takový krok jako je zavedení víz vůči všem obyvatelům ČR. Otázka romské emigrace a s tím spojeného nebezpečí zavedení vízové povinnosti pro ČR bude tvořit velkou část nadcházejících rozhovorů českých zástupců v Británii.

Václav Havel odjíždí na návštěvu Británie

V případě, že by Velká Británie zavedla vízovou povinnost vůči ČR, mohly by tak podle prezidenta Václava Havla učinit i ostatní země Evropské unie. Prezident to uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas před cestou do Velké Británie. První návštěva Václava Havla ve Velké Británii coby prezidenta České republiky bude mít spojitost především se začleňováním země do euroatlantických struktur. Prezidenta spolu s vládním doprovodem čekají i debaty o romské problematice, která poněkud kazí dobré česko-britské vztahy.

Prezident se přes víkend dostatečně zotavil

Prezident Václav Havel se přes víkend na zámku v Lánech natolik zotavil, že jeho lékaři nevidí žádný zdravotní problém, který by mohl ohrozit jeho cestu do Velké Británie. V posledních týdnech měl Havel velmi náročný program, byl unavený a zhoršila se mu bronchitida. Lékaři však trvají na tom, že prezident musí zmírnit dosavadní pracovní tempo.

Vláda bude jednat o zvýšení dávek nemocenského pojištění

O zvýšení dávek nemocenského pojištění bude jednat vláda. Hlavním problémem současného systému je nízká úroveň nemocenských dávek pojištěnců s průměrnými a vyššími příjmy. Je to způsobeno tím, že maximální hranice denního vyměřovacího základu se nezměnila od roku 1994, kde představovala 140 procent průměrné mzdy roku 1993. Letos odpovídá zhruba jen 70 procentům průměrné mzdy.

Povodňové práce policie na Rychnovsku stály přes 1,3 miliónu Kč

Přímé zásahy a likvidace následků červencových povodní na Rychnovsku Policií České republiky si vyžádaly přes 1,3 miliónu korun. V nákladech přitom není započítána práce letecké služby. Na Rychnovsku v době povodní zasahovalo 135 policistů s 29 kusy techniky. Letecká služba policie nasadila tři vrtulníky, kterými bylo evakuováno 31 lidí a přepraveno na 2000 kilogramů materiálu. Povodně si vyžádaly šest lidských životů.

Spolana končí stavbu prvního ze sarkofágů nad jedovatým dioxinem

Sanaci prvního ze tří objektů, zamořených v šedesátých letech jedovatým dioxinem, ukončí na přelomu října a listopadu Spolana Neratovice. Nejmenší z provozních budov byla nejprve o jedno patro snížena a poté hermeticky zakryta betonovým sarkofágem. Částku 63,5 miliónu korun na první fázi sanace poskytl Fond národního majetku.

Zamoření tří provozních objektů jedovatým dioxinem spadá do roku 1965. Tehdy Spolana zahájila výrobu herbicidu Arboricid E, při níž jako vedlejší produkt vznikal karcinogenní TCDD. Krátce po spuštění výroby se u pracovníků provozů začaly objevovat první příznaky onemocnění, zpočátku považované za druh kožní alergie. Teprve hromadný výskyt těchto příznaků v letech 1967 a 1968, kdy onemocnělo osm desítek zaměstnanců, vedl k ukončení výroby a zakonzervování provozů.

Křesťanští pedagogové doporučují podporu církevního školství

Pro podporu a zkvalitňování církevního školství jako alternativy vzdělávání se vyslovili účastníci třídenního semináře, který skončil v Brně a jehož pořadatelem byla Unie křesťanských pedagogů České republiky. Zabýval se evropskou společností a alternativními formami vzdělávání na církevních školách a referovali na něm lektoři z ČR, Německa a Rakouska.

Americký židovský výbor vydává studii o českém školství

České ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a další školské instituce nevyvíjejí téměř žádnou aktivitu, která by programově usilovala o zlepšení stále neuspokojivé situace ve vztahu k židovské tématice v českém školství. Píše to ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát ve studii "Židovská tématika v českých školách", kterou vydává v anglické a české verzi Americký židovský výbor se sídlem v New Yorku. Zprávu v úterý představí v Praze Židovské muzeum. Jde již o druhou studii, kterou výbor, orientovaný na boj proti náboženské nesnášenlivosti a antisemitismu a za lidská práva, připravil v rámci projektu, jenž mapuje, co se děti a mládež ve střední a východní Evropě dozvídají o judaismu, židovských dějinách, holocaustu a Izraeli.

Mezi každou stovkou českých uživatelů internetu je pouhých 12 žen

Mezi českými uživateli počítačové sítě Internet výrazně převažují muži. Podle ankety tvoří každou stovku uživatelů informační dálnice 88 mužů a pouze 12 žen. Více než tři čtvrtiny uživatelů Internetu patří mezi věkovou skupinu od 20 do 40 let. Nejčastěji používají Internet středoškoláci - 59 procent, a vysokoškoláci - 39 procent. Nejčastěji využívají lidé služeb Internetu na svých pracovištích - 68 procent, doma Internet využívá 21 procent. Na 66 procent dotázaných není ochotno za informace na Internetu platit. Za největší problém považují lidé rychlost spojení, dále jim vadí poplatky za připojení a nepřehlednost Internetu.

Manželé Havlovi o rozchodu neuvažují

Vedoucí tiskového oddělení prezidentské kanceláře Martin Krafl vyloučil, že by manželé Havlovi uvažovali o rozchodu, jak to naznačila televize Nova. Uvedl, že zahájili právní kroky proti subjektům, které šířením "nepravdivých zpráv a lží poškozují jejich čest". Nova uvedla, že "na první pohled je vše v pořádku, ale podle pozorných pozorovatelů je vztah prvního páru odtažitý". Podle televize může za vším být tajemník manželky prezidenta Miloš Rýc. Poukázala na spekulace, že jejich vztah mohl přesáhnout čistě pracovní rámec. Rýc v prohlášení pro ČTK rozhodně popřel, že by se tyto informace zakládaly na pravdě. Podle jeho slov si autoři kampaně evidentně pletou profesionální pozornost a dvornost s mileneckými projevy.

Petra Piskáčková získala na mistrovství světa v karate stříbro

Největšího úspěchu českého karate dosáhla na mistrovství světa v Rio de Janeiru Petra Piskáčková. V kategorii bez rozdílu vah vybojovala stříbrnou medaili. Liberecká závodnice získala vůbec první cenný kov pro samostatnou českou reprezentaci.

Fotbal

9. kolo první fotbalové ligy skončilo s těmito výsledky:

Opava - Sigma Olomouc 2:2 Dukla Příbram - Sparta Praha 0:0 Chmel Blšany - Hradec Králové 3:0 Slovan Liberec - Petra Drnovice 1:1 Baník Ostrava - FK Jablonec 4:1 Boby Brno - Viktoria Žižkov 1:0

Díky remíze 1:1 na hřišti Slovanu Liberec se dostala do čela tabulky fotbalové Gambrinus ligy Petra Drnovice. Na druhé místo se posunula pražská Sparta, která rovněž remizovala (0:0) v Příbrami. Na třetím figurují Teplice, který však mají pondělní dohrávaný duel s Viktorií Plzeň k dobru.

Hokej-extraliga

Výsledky nedělního 14. kola extraligy ledního hokeje: Zlín - Plzeň 3:3, Pardubice - Vsetín 2:4, Třinec - Vítkovice 1:3, Karlovy Vary - Jihlava 6:0, Kladno - Slavia Praha 3:1, Opava - Litvínov 3:3 a Sparta Praha - České Budějovice 2:6. Tabulku vede Vsetín s 21 body, před Zlínem a Třincem, které mají o dva body méně. Předposlední Opava má 6 bodů a poslední Jihlava pouhé 4 body.

A ještě krátce o počasí:

Je oblačno, teploty se pohybují od 8 do 12 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.