Zprávy pondělí, 20. dubna 1998

Zprávy 20.4.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Kubátová. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobně:

Zdravotní stav prezidenta Havla

Vzhledem ke stálému zlepšování zdravotního stavu českého prezidenta Václava Havla lékaři rozhodli, že ho budou odpojovat od umělého dýchání tak, aby do dvou dnů mohl dýchat sám. Aby získal energii k dýchání, začne dostávat normální stravu. ČTK to dnes na tiskové konferenci řekl Havlův osobní lékař Ilja Kotík. Šéf rakouského lékařského týmu Ernst Bodner řekl:"Mohu s opatrným optimismem říci, že prezidentův stav se zlepšuje."

Spekulace o další činnosti premiéra Tošovského

Předseda vlády Josef Tošovský si poté, co opustí funkci šéfa vládního kabinetu, rozmyslí, co bude dále dělat. Uvedl to v nedělním zpravodajství televize Nova. Za pouhé spekulace však označil informace, že se do čela ČNB nevrátí, protože uvnitř banky existují určité tlaky proti jeho návratu.

Podle Novy se v ČNB dějí změny v neprospěch Tošovského, kterými si posiluje pozice viceguvernér Pavel Kysilka pro své setrvání v čele centrální banky. Kysilka se prý odmítl k této informaci vyjádřit, jeho mluvčí však televizi potvrdil, že z banky nyní odchází 250 zaměstnanců a mění se struktura i obsazení některých klíčových pozic.

Jan Ruml o důchodcích

Standardní politické strany zřejmě nejsou podle předsedy Unie svobody Jana Rumla schopny nabídnout důchodcům určitý smysl a důstojnost života. Ruml to řekl v nedělním diskusním pořadu televize Nova Sedm čili 7 dní v souvislosti s dubnovým průzkumem volebních preferencí, podle nichž by se nyní strana Důchodci za životní jistoty (DŽJ) dostala do sněmovny. Podle Rumla chtějí důchodci příležitost, jak se realizovat, jak důstojně žít a jak se účastnit společenských procesů.

Ministr Šedivý v Litvě

Politická, hospodářská a obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Litvou bude hlavním tématem rozhovorů českého ministra zahraničí Jaroslava Šedivého během jeho dvoudenní návštěvy v Litvě, která dnes začíná. Nejvyšší litevské představitele bude Šedivý informovat i o přípravách Prahy na vstup do Severoatlantické aliance a o nedávno zahájených přístupových jednáních s Evropskou unií.

Vývoz zboží z ČR do EU

Vývoz zboží z České republiky do zemí Evropské unie stoupl za první dva měsíce letošního roku oproti loňsku o téměř 54 procent, zatímco dovoz se zvýšil jen o 23 procent. Pro Česko to znamená obchodní schodek 2,5 miliardy korun oproti šestnácti miliardám loni. Největší exportní oživení bylo zaznamenáno u strojů a dopravních prostředků. Na dovozu se nejvíce podílely strojírenské výrobky.

Podle komunistů jsou jejich práva porušována

Na porušování politických práv členů komunistických stran v zemích bývalého komunistického bloku se shodli účastníci mezinárodní konference o dodržování lidských práv ve střední a východní Evropě, kterou na zámku Hrubá Skála na Semilsku pořádala po oba víkendové dny odborná skupina pro legislativu a lidská práva ústředního výboru KSČM. "Účastníci se shodli na tom, že porušování politických práv členů komunistických stran má v bývalých socialistických státech obdobný charakter a je jednoznačně v rozporu s mezinárodními závazky," řekl v neděli ČTK předseda komunistického poslaneckého klubu Vojtěch Filip, který stojí v čele odborné skupiny.

Sraz skinheads v Jeseníku bez vážnějších incidentů

Sraz členů a příznivců hnutí skinheads, kteří se v noci ze soboty na neděli sešli v Jeseníku při oslavách narozenin vůdce třetí říše Adolfa Hitlera, se podle policistů obešel bez vážnějších incidentů. Policie předvedla pouze jednoho mladíka, který dnes ráno na jesenickém nádraží vytlačil okno od výdejny jízdenek. Jesenický okresní policejní ředitel Zdeněk Mohyla soudí, že přísná bezpečnostní opatření, kdy na jednoho účastníka srazu připadl jeden nasazený policista, odradila skinheady od porušování zákonů.

Znovu kauza Chadimová

Senát Městského soudu v Praze pod předsednictvím soudce Jiřího Horkého má dnes začít projednávat v novém líčení po změně předsedy senátu restituční kauzu Marty Chadimové. Ta čelí obžalobě z podvodu kvůli údajnému falšování veřejných listin, které se týkaly rozsáhlého majetku řádu premonstrátů na pražském Strahově. Prezident republiky Václav Havel udělil v srpnu 1995 Chadimové milost. Ta ji však odmítla s poukazem na svoji nevinu. Fakt, že Chadimová milost odmítla, předznamenal pokračování vleklého soudního procesu. Nyní však bude senát městského soudu s ohledem na udělenou milost rozhodovat toliko o vině či nevině obžalované, a nikoli o trestu. Případ Marty Chadimové původně začal jako restituční kauza v září 1991. Proces, založený na obvinění z podvodu a falšování veřejných listin týkajících se značného majetku premonstrátského řádu, byl zahájen vazbou hlavní protagonistky v dubnu 1992. Soudní líčení, které se muselo z procesních důvodů v roce 1995 celé opakovat a do něhož zasáhl stížností pro porušení zákona i tehdejší ministr spravedlnosti, dospělo ke zdánlivému závěru v podobě milosti udělené prezidentem republiky. Konečný verdikt však stále ještě nezazněl.

Ferlinghetti v Praze

Farář Svatopluk Karásek zahájil v neděli odpoledne v pražském evangelickém kostele U Salvátora třídenní maratón v předčítání veršů Lawrence Ferlinghettiho. Sám Ferlinghetti přečetl chvíli potom před zaplněným kostelem báseň Řeky světla, kterou složil v pátek po příjezdu do Prahy. Legenda beatníků přilákala do kostelních lavic desítky převážně mladých lidí, kteří svoji náklonnost k dnes už devětasedmdesátiletému básníkovi vyjádřili neutuchajícím potleskem a dupáním.

Festival spisovatelů

Na třicet literátů z celého světa se sejde na osmém ročníku Festivalu spisovatelů Praha, který začíná dnes dopoledne. Po přijetí účastníků festivalu na Staroměstské radnici bude v Centru Franze Kafky, kde se odehraje podstatná část týdenní přehlídky, zahájena výstava fotografických portrétů Bohumila Hrabala Hlučná samota.

Fotografie z trezoru

Unikátní snímky pořízené legendárními cestovateli Miroslavem Zikmundem a Jiřím Hanzelkou představuje ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy nová výstava Fotografie z trezoru. Podle spoluautora scénáře a etnografa muzea Karla Pavlištíka jsou zde do konce května instalovány záběry z jejich druhé velké výpravy v roce 1962 na Sumatře. Na 100 barevných a černobílých fotografii vybírali autoři skoro z 15.000 snímků. Původně se měly stát součástí cestopisu o této části světa.

Montserrat Caballéová zazpívá 11. května v Praze

Proslulá španělská sopranistka Montserrat Caballéová zazpívá 11.května potřetí v posledních čtyřech letech opět pražskému publiku. V Kongresovém centru má za klavírního doprovodu Manuela Burguerase podle nedělních informací agentury Pragokoncert uvést repertoár z děl světových autorů. Vstupenky na koncert jsou v cenovém rozmezí od 6000 do 550 korun. Umělkyně vystoupila s dcerou Montserrat Martíovou v roce 1994 v Národním divadle pro Výbor dobré vůle Olgy Havlové.

540. výročí vzniku Českobratrské církve evangelické

Českobratrská církev evangelická připomene letošní 540. výročí vzniku Jednoty českých bratří celostátním shromážděním o tomto víkendu v Letohradě v Orlických horách, nedaleko Kunvaldu, kde působil první sbor pohusitské reformační Jednoty. Letohradští evangelíci při té příležitosti položí základní kámen k budoucímu novému kostelu. Oznámil to ČTK mluvčí evangelické církve Miroslav Brož.

Přesunutý most v Českých Budějovicích opět v provozu

Téměř stometrový Dlouhý most přes řeku Vltavu v Českých Budějovicích, který byl ve středu přesunut z původního místa na provizorní stanoviště 18,18 metru proti proudu řeky, byl v neděli 23:00 opět uveden do provozu. Používat ho mohou chodci, cyklisté, nákladní automobily do šesti tun a autobusy městské hromadné dopravy.

Ze sportu:

Švýcarské tenistky vedené světovou jedničkou Martinou Hingisovou byly nad síly českých hráček v utkání prvního kola Světové skupiny Fed Cupu. Po vítězství Hingisové nad Janou Novotnou, uspěla v brněnské hale Rondo také Patty Schnyderová v souboji s Adrianou Gerši, kterou porazila dvakrát 6:3 a získala pro Švýcarsko vítězný třetí bod. Závěrečný čtvrtý bod švýcarského týmu vybojovaly ve čtyřhře za pouhých čtyřiačtyřicet minut Martina Hingisová s Patty Schnyderovou, které porazily zcela hladce Denisu Chládkovou s Ludmilou Richterovou 6:0, 6:1. České tenistky tak budou muset bojovat o udržení mezi elitou.

Po 24.kole nejvyšší fotbalové ligy zůstává v čele Sparta Praha s třináctibodovým náskokem před Slávií. Za ní je na třetím místě Sigma Olomouc se ztrátou čtyř bodů. Prvním jistým sestupujícím jsou Lázně Bohdaneč, které jsou poslední na 16.místě. Do konce ligy zbývá ještě sedm kol. O druhém sestupujícím se rozhodne mezi sedmi mužstvy, které od sebe dělí jen nepatrný rozdíl. Předposlední České Budějovice ztrácejí na deváté Teplice jen tři body. Ohroženy sestupem jsou tedy Teplice, Opava, Dukla, Hradec Králové, Drnovice, Plzeň a České Budějovice.

Čeští hokejoví reprezentanti prohráli ve druhém přípravném utkání před mistrovstvím světa s Finskem v Helsinkách 3:6. I první měření sil obou týmů skončilo v pátek v Tampere výhrou domácích 3:2.

Dvojnásobný olympijský vítěz rychlostní kanoista Martin Doktor obsadil druhé místo v závodě na 1000 metrů v úvodním kole Světového poháru v brazilském Paraná. V dalších dvou závodech svedl boj o první pozici s Němcem Andreasem Dittmerem. Na nejkratší trati 200 metrů Doktor svého největšího soupeře porazil o 33 setin sekundy, naopak v závodě na 500 metrů, ve kterém se stal v loňském roce v Dartmouthu mistrem světa, českému reprezentantovi 28 setin chybělo.

A ještě předpověď počasí na pondělí pro ČR:

Oblačno až polojasno, přehánky jen ojediněle, nejvyšší denní teploty 10 až 14 stupňů C.

Tolik zprávy Radia Praha.