Zprávy pondělí, 20. listopadu 2000

Zdeňka Kuchyňová

V ČR se konalo druhé kolo senátních voleb

V České republice se v neděli konalo ve 26 obvodech druhé kolo senátních voleb. Občané v něm rozhodovali, kdo zasedne do třetiny uvolněných křesel v horní komoře parlamentu. Lidé příliš velký zájem neprojevili. Jejich účast byla dokonce nižší než před týdnem, kdy přišla k prvnímu kolu voleb jen třetina voličů. A nyní k výsledkům:

Nedělní druhé kolo voleb do Senátu skončilo jednoznačným úspěchem čtyřkoalice. Uspělo v něm 16 z jejích 19 kandidátů. V horní komoře tak bude mít čtyřkoalice celkem 39 senátorů a bude nejsilnější politickou silou. Nejspíše z jejího středu vzejde i nový předseda Senátu. Dosavadní šéfka Libuše Benešová totiž vysoko prohrála s kandidátkou čtyřkoalice Helenou Rögnerovou. ODS zvítězila v osmi obvodech a bude mít 22 senátorů. Dva senátoři budou nezávislí a pokud by hlasovali se čtyřkoalicí, mohli by jí zajistit nadpoloviční většinu. Levice naopak zaznamenala totální prohru. Především výrazný neúspěch kandidátů ČSSD, mimo jiné prohra ministra zahraničí Jana Kavana a jeho federálního předchůdce Jiřího Dienstbiera, způsobil, že občanští a sociální demokraté přišli v Senátu o nadpoloviční většinu. Z osmi komunistických kandidátů ve druhém kole neuspěl žádný, čímž byly zmařeny naděje KSČM na vytvoření vlastního senátorského klubu; komunisté budou mít v Senátu oproti předvolebním čtyřem pouze tři křesla.

Ohlasy na výsledky voleb

Debatu o budoucnosti opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD připustil místopředseda sociální demokracie Vladimír Špidla. Reagoval tak na výsledky druhého kola senátních voleb. Vladimír Špidla rozhodně odmítl, že by ČSSD na opoziční smlouvu doplatila. Podle něj je důvodem volební prohry to, že vládní strana nedokázala voličům předložit své úspěchy při vyvádění země z ekonomické krize jako složitý politický boj. Místopředseda ČSSD připustil i diskusi o smyslu Senátu. Nezájem voličů je podle něj projevem toho, že tato instituce nevstoupila do života v plném slova smyslu.

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus je přesvědčen, že velmi nízká volební účast ve druhém kole senátních voleb je jasným signálem nespokojenosti voličů se Senátem. Horní komora by se tak podle Klause měla nějakým způsobem transformovat. Vyloučil ovšem myšlenku, že by se měl Senát přímo zrušit.

Právě výsledky druhého kola senátních voleb a koaličních jednání o krajských zastupitelstvech dnes zhodnotí Výkonná rada ODS. Představitelé strany, která je vítězem prvních krajských voleb, opakovaně potvrdili, že mají zájem sestavovat koalice s programově blízkými stranami, konkrétně se stranami čtyřkoalice.

Při automatickém odstavení reaktoru v elektrárně Temelín nešlo o systémovou chybu

Při automatickém odstavení reaktoru prvního bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín kontrolním systémem, ke kterému došlo v sobotu při zkoušce chlazení reaktoru, nešlo absolutně o žádnou systémovou chybu. Uvedl to mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann. Vysvětlil, že při zkoušce se objevil signál, který byl ochranným systémem špatně vyhodnocen. Zkouška se podle něj bude opakovat celá a dnes budou známy detailní příčiny špatného vyhodnocení.

Havarijní odstavení reaktoru během jeho spouštění je obvyklé i v zahraničních elektrárnách a jeho příčinou bývá falešný signál. Uvedl to generální ředitel Ústavu jaderného výzkumu Řež František Pazdera. Dodal, že i při spouštění Dukovan byl reaktor několikrát odstaven a stejné zkušenosti mají i další elektrárenské společnosti jako je například francouzská EdF. Pazdera připomněl, že mezinárodní rada vědeckého vedení spouštění JETE, jejímiž členy jsou odborníci z několika evropských zemí a USA se shodla na tom, že v Temelíně doprovází spouštění reaktoru méně technických problémů než je obvyklé.

Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer ostře kritizoval Českou republiku za to, že do nedělního poledne oficiálně neinformovala rakouskou stranu o neplánovaném odstavení reaktoru. Hodlá pozvat všechny politické strany v hornorakouském sněmu a protiatomové iniciativy na další setkání o Temelíně, na kterém by se měl projednat společný postup na další období.

Ministerstvo zahraničí odmítlo kritiku hornorakouského hejtmana Josefa Pühringera jako neopodstatněnou. Mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil uvedl, že informaci o této události poskytla ČR Rakousku hned v sobotu v 11 hodin. "Je mi líto, že tato informace se ještě nedonesla k uším pana hejtmana Pühringera, ale česká strana udělala to, co udělat měla," dodal.

Ministr financí Pavel Mertlík navštívil Malajsii

Ministr financí Pavel Mertlík o víkendu ukončil třídenní oficiální návštěvu Malajsie, v jejímž průběhu jednal s nejvyššími představiteli. Vedle návštěv automobilky Proton, ekonomické zóny Cyberjaya a banky MultiPurpose Bank jednal Mertlík se zástupci Protikorupční agentury Malajsie a Čínské obchodní komory. Součástí programu byl též obchodní seminář, jehož se zúčastnilo téměř sto představitelů malajsijských obchodních kruhů.

Politici hodnotí prodloužení lustračního zákona rozdílně

Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský souhlasí s tím, že prezident Václav Havel vrátil poslancům novelu lustračních zákonů s odkazem na připravovaný zákon o státní službě. V diskusním pořadu televize NOVA připomněl, že zákon je předmětem opakované kritiky ze strany Rady Evropy. Naproti tomu předkladatel novely poslanec Václav Krása poznamenal, že pokud sněmovna veto prezidenta nepřehlasuje, otevře se cesta k nejvyšším funkcím i pro bývalé vysoké komunistické funkcionáře a také pro ty, kteří se prokazatelně podíleli na perzekucích komunistického režimu.

Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář předpokládá diskusi o trestu smrti

Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář předpokládá, že v budoucnu bude muset Evropa začít znovu diskutovat o zavedení trestu smrti. Uvedl to v diskusním pořadu televize Nova. Mlynář později ČTK řekl, že sám by dnes nehlasoval pro zrušení trestu smrti, ale "neznamená to, že by hlasoval pro trest smrti". Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD) připomněl, že zrušení trestu smrti vycházelo z toho, že nelze stoprocentně vyloučit justiční omyl. Podle březnového výzkumu společnosti Ultex Market Research by trest smrti pro nejzávažnější činy znovu zavedlo 66 procent občanů ČR. Trest smrti byl v Československu zrušen v červenci 1990 novelou trestního zákona. Zakazuje jej rovněž ústavní Listina základních práv a svobod a Evropská úmluva o lidských právech.

V čele čtyřkoalice by mohla stanout Helena Rögnerová

Čtyřkoalice postaví podle místopředsedy Unie svobody Vladimíra Mlynáře do svého čela buď zkušeného politika, nebo "osobu docela novou, nezatíženou minulostí". Jako příklad nového člověka uvedl kandidátku do Senátu Helenu Rögnerovou. Mlynář to řekl v diskusním pořadu televize Nova Sedmička. Jestliže se čtyřkoalice /lidovci, Unie svobody, Občanská demokratická aliance a Demokratická unie/ rozhodne pro zkušeného politika, je v takovém případě podle Mlynáře horkým kandidátem Josef Zieleniec, který se stal před týdnem jako jediný kandidát senátorem už v prvním kole voleb. Rögnerové o vlásek uniklo vítězství v prvním kole, když získala na Benešovsku 48,39 procenta hlasů, zatímco dosavadní předsedkyni Senátu Libuši Benešovou (ODS) tam volilo jen 24,81 procenta. Mlynář neřekl, komu z obou variant by dal přednost on. Čtyřkoalice má určit leadera, tedy osobu, která uskupení povede do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2002, do 31. ledna 2001.

Na Slovensku začalo česko-slovenské vojenské cvičení

Přibližně tři desítky českých vojáků ze sedmé mechanizované brigády v Kroměříži dorazily na střední Slovensko, aby ve vojenském prostoru Lešť zahájily sedmidenní cvičení s příslušníky slovenské armády. Slovenskou stranu budou zastupovat vojáci druhé mechanizované brigády z Levic. Uskuteční se klasické vojenské cvičení; nácvik jednotlivých akcí začne v pondělí.

Sdružení nájemníků se chce podílet na přípravě zákonů týkajících se deregulace nájemného

Viditelná účast Sdružení nájemníků (SON) na přípravě zákona o nájmu a dalších právních předpisech týkajících se deregulace nájemného je nyní hlavním úkolem organizace. Delegáty VI. republikové konference SON, která se konala v Praze, o tom informoval předseda sdružení Stanislav Křeček (ČSSD). Účastníci se shodli na tom, že je zapotřebí podporovat bydlení pro mladé rodiny. Podle údajů České společnosti pro rozvoj bydlení bylo v letech 1996 až 1999 dokončeno v České republice méně než 20.000 nových bytů. Z loňského průzkumu přitom vyplývá, že většina měst neměla zpracovanou koncepci rozvoje bydlení.

Moraviapress vytiskne pro sčítání lidu přes 30 miliónů formulářů

Více než 30 miliónů formulářů, tiskopisů a průkazů pro sčítání lidu, domů a bytů vytiskne do začátku prosince břeclavská tiskárna Moraviapress. Letos uspěla v obchodní veřejné soutěži na tisk těchto materiálů, kterou vyhlásil Český statistický úřad. Sčítání k 1. březnu 2001 bude sedmým sčítáním od roku 1918 a vůbec prvním od vzniku České republiky. Naposledy se informace o obyvatelstvu zjišťovaly v roce 1991. Projekt, který stát přijde na 2,4 miliardy korun, poskytne údaje jiným způsobem nedosažitelné. Celosvětovou akci sčítání na období kolem roku 2000 vyhlásila rovněž OSN a uskuteční se i v Evropské unii.

Sdružení Český ráj usiluje o zápis této lokality na Seznam světového dědictví UNESCO

Sdružení Český ráj a také správa chráněné krajinné oblasti usilují o to, aby byl region zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Zařazením do seznamu by podle turnovské místostarostky Hany Maierové celá lokalita získala evropskou prestiž, která by jistě přilákala zahraniční turisty. Regionu by to pomohlo udržet zaměstnanost i vzhled krajiny. Tyto aktivity podporuje také ministerstvo životního prostředí, které Český ráj zařadilo do seznamu památek výhledově navržených k zapsání na seznam UNESCO.

Machatého Erotikon zahájil přehlídku českých filmů v New Yorku

Nadšení diváků vyvolal klasický němý film Gustava Machatého Erotikon, kterým začala o víkendu v New Yorku měsíční přehlídka 26 českých a slovenských filmů řadících se k vrcholným dílům české vlny 60. let. Erotikon proslul zachycením divoké radosti dívky z první sexuální zkušenosti, cenzoři z něho však části vystříhali. Původní podobu filmu se podařilo obnovit teprve nedávno. Diváci mohou zhlédnout dále Markétu Lazarovou Františka Vláčila, Spalovače mrtvol Juraje Herze a Obchod na korze Jana Kadára a Elmara Klose, který dostal jako první československý film oskarové ocenění. Stejné pocty se dostalo dalšímu uváděnému snímku - Ostře sledovaným vlakům režiséra Jiřího Menzela. Na programu jsou neméně slavné snímky Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného, Intimní osvětlení režiséra Ivana Passera a Lásky jedné plavovlásky a Černý Petr Miloše Formana. Na pořadu jsou také filmy Věry Chytilové (Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme), Karla Kachyni (Ať žije republika, Ucho) a Evalda Schorma (Farářův konec, Každý den odvahu).

V Plzni začal festival židovské kultury Devět bran

Plzeňskou část festivalu židovské kultury Devět bran, který začal ve středu v Praze, zahájila v neděli odpoledne v Divadle Alfa představení inspirované vzpomínkami z terezínského gheta. Festival pokračuje v Plzni příští týden koncerty, na nichž se představí významní domácí i zahraniční umělci, kteří mají vztah k židovské kultuře. "K festivalu jsme se připojili nejen proto, že v Plzni stojí druhá největší synagoga ve střední Evropě, ale také kvůli tomu, že před druhou světovou válkou žila v Plzni významná židovská komunita, která ovlivňovala život ve městě," řekl plzeňský primátor Jiří Šneberger. Město chce svou podporou festivalu přispět k obnovení povědomí obyvatel o významu židovské kultury.

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus je přesvědčen, že velmi nízká volební účast ve druhém kole senátních voleb je jasným signálem nespokojenosti voličů se Senátem. Horní komora by se tak podle Klause měla nějakým způsobem transformovat. Vyloučil ovšem myšlenku, že by se měl Senát přímo zrušit.

Západočeské muzeum představí výstavu Tisíc let české mince

Ojedinělou výstavu Tisíc let české mince otevře ve čtvrtek Západočeské muzeum v Plzni. Expozice představuje české mince od poloviny desátého století do současnosti nejen jako platidlo, ale i jako umělecké dílo, které je v evropském měřítku vrcholem drobné plastiky. Návštěvníci mohou zhlédnout keltské mince, české groše, tolary z jáchymovského stříbra i mince současné. Nechybějí ani pamětní ražby Československa a České republiky. Muzeum vydalo k výstavě katalog věnovaný vývoji českého mincovnictví. Doprovodnou akcí je výstava nouzových papírových platidel z území Čech, Rakouska a Německa v době evropské inflace po 1. světové válce.

Sport

15. kolo první fotbalové ligy skončilo s těmito výsledky: Teplice - Blšany 3:1

Ligu stále s devítibodovým náskokem vede Sparta. Druhé místo si po výhře nad Blšany upevnily Teplice. Třetí je Příbram.

Hokejová extraliga Českého Telecomu uzavřela 24. kolo. Tady jsou výsledky: Plzeň - Zlín 1:1, Vsetín - Karlovy Vary 6:2, Třinec - Slavia 5:2, Havířov - Pardubice 2:4, Znojmo - Vítkovice 3:2 po prodloužení a Sparta - Kladno 1:2. Tabulku vedou Pardubice o tři body před Litvínovem.

Počasí

S týdenním zpožděním přijel Martin na bílém koni do severočeských hor. Na Cínovci a Klínovci byla naměřena sněhová pokrývka do dvou centimetrů. Tento sníh se ale dlouho neudrží. V následujících dnech očekávají meteorologové příliv teplejšího vzduchu. Dnes je polojasno, teploty kolem 5 až 9 stupňů Celsia.