Zprávy pondělí, 20. září 1999

A nyní podrobně:

Prezident Havel se poprvé setkal se zástupci české menšiny na Slovensku

Prezident Václav Havel se při své návštěvě Slovenska poprvé setkal se zástupci české menšiny. Dostalo se mu od nich poděkování za to, že Česká republika přijala novelu zákona o státním občanství, která umožnila českým krajanům na Slovensku, ale také Slovákům v České republice získat dvojí občanství. Zástupci 6O-ti tisícové komunity prezidenta také požádali o podporu při výchově a vzdělávání mládeže, zejména ve formě literatury, ale i metodických pokynů pro výuku češtiny. Z řad starších lidí pak k Václavu Havlovi zazněla prosba, aby inicioval společné jednání ministrů dopravy obou zemí o přiznání důchodcovských slev na jízdné při jejich cestách za příbuznými.

ČR může být podle Havla v EU v roce 2003, musí se však více snažit

Pro Slovensko je důležité, aby se ocitlo v první skupině států, s nimiž se povedou vážné rozhovory o vstupu do Evropské unie. Česká republika bude tyto snahy podporovat ze všech sil. Uvedl to v Košicích na setkání s českými novináři prezident Václav Havel s tím, že přeřazení Slovenska do této skupiny by měla podpořit i vrcholná schůzka hlav čtyř středoevropských zemí. Ta by se měla konat na Slovensku koncem listopadu těsně před summitem EU v Helsinkách. Na dotaz, zda je reálné, aby se Česká republika dostala do EU v roce 2003, prezident odpověděl, že ještě donedávna se toto datum zdálo reálné, ovšem dnes už se zdá tento termín reálný méně. "Podle mého mínění není ten termín, rok 2003, zcela ztracen, ale vyžadoval by naprosto jinou kvalitu energie z naší strany," řekl Václav Havel.

Grulich: V rámci akce Čisté ruce obdrželi vyšetřovatelé 75 kauz

V rámci akce Čisté ruce dostali policejní vyšetřovatelé za úkol prošetřit 75 případů. Dalších 75 podnětů předala vládní koordinační a analytická skupina pod vedením ministra Jaroslava Bašty, která má celou akci na starosti, státním zastupitelstvím. Ta budou nyní muset rozhodnout o dalším postupu. Podle ministra vnitra Václava Grulicha akce Čisté ruce úspěšně pokračuje, o čemž svědčí také skutečnost, že vyšetřovatelé zatím odložili pouze jednu kauzu a v jedenácti případech státním zastupitelstvím doporučili zahájení trestního stíhání. Jak Grulich dodal, velice důkladně se prošetřují privatizační kauzy, kde je podezření z tunelování, obcházení zákonů a podobně. Další součástí akce Čisté ruce je zpřísněná kontrola hospodaření na jednotlivých ministerstvech.

Falbr: V ČR nedostává výplatu asi 100 tisíc zaměstnanců

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr odhaduje, že v ČR asi 100.000 lidí nedostává výplatu. "Na pondělí ČKD Dopravní systémy připravují demonstraci, kde budou zaměstnanci protestovat proti tomu, že sice splnili závazky a sliby a připravili dodávku pro Manilu, a přesto už tři měsíce nedostali mzdu," prohlásil v nedělním diskusním pořadu České televize.

Centrální banka rdousí průmysl vražednou politikou, za kterou není odpovědna. Uvedl to Richard Falbr s tím, že vláda nemůže dělat dostatečně růstovou politiku a vzhledem k menšinovému mandátu nedokáže vyvést zemi z krize. Falbr dodal, že míra nezaměstnanosti stoupá a zároveň klesá míra inflace. Vláda by proto měla daleko ofenzivněji hájit růstovou politiku.

Richard Falbr také nepodpoří změnu volebního zákona, na které pracují ODS a ČSSD. Obě strany se sice zatím definitivně nedohodly, jak se bude v příštích volbách do Poslanecké sněmovny volit, ale všeobecně se soudí, že reforma bude zvýhodňovat velké strany. Falbr, který do Senátu kandidoval za sociální demokracii, by tak mohl značně zkomplikovat snahu ODS a ČSSD prosadit ústavní změny. Ve sněmovně sice obě strany mají ústavní většinu, v Senátu však nikoli. Proti změnám jsou totiž i senátoři KDU-ČSL, ODA a Unie svobody. Hlasovat proti nim bude i nezávislý Václav Fischer, který nahradil zesnulého senátora Václava Bendu.

Vila předsedy Poslanecké sněmovny Klause byla vykradena

Vila předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause byla v neděli ráno vykradena. Podle Klausova poradce Ladislava Jakla ukradl pachatel Klausovi i jeho ženě všechny cenné věci. Ministr vnitra Václav Grulich v pořadu televize Nova 7 čili sedm dní uvedl, že zloděj způsobil na majetku Klause a jeho manželky značné škody. Grulich upozornil, že vilu nehlídala služba ministerstva vnitra, ale soukromá bezpečnostní agentura, která má smlouvu s Poslaneckou sněmovnou. Podle jeho názoru by k loupeži nedošlo, kdyby ochrana vily byla svěřena normálním policistům z ochranné služby. V tomto případě ministr nepředpokládá žádné elitní vyšetřování. Nevyloučil však souvislost mezi krádeží ve vile předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause a nedávným inzerátem vydavatele Annonce Josefa Kudláčka. Ten nabízel za odstranění Klause z politické scény pět miliónů korun. Souvislost připustil i Klausův poradce Ladislav Jakl.

Předseda poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus nevyloučil, že vloupání do jeho vily by mohlo mít politické pozadí. "Vyšetřování ukáže, zda šlo o klasickou krádež..., nebo šlo o něco jiného s hlubším politickým či jiným podtextem, který by mohl odpovídat naší zvláštní době," řekl Klaus novinářům. Dodal, že krádež ve střeženém objektu nepovažuje za klasickou.

Vláda projedná státní rozpočet na rok 2000

Druhou verzi návrhu státního rozpočtu na rok 2000 projedná v pondělí vláda. Rozpočet počítá se zvýšením příjmů o 15,8 miliardy korun proti původnímu návrhu 567,9 miliardy Kč. Deficit navržený ministerstvem financí 39,8 miliardy Kč má zůstat zachován. K navýšení příjmové stránky došlo podle ministerstva financí na základě upřesněných odhadů rozpočtových příjmů odrážejících poslední statistické informace o vývoji ekonomiky.

Tlustý: Růst mezd v rozpočtové sféře by měl odpovídat inflaci

Předseda poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý považuje za správné, aby se v rozpočtu na příští rok počítalo s takovým růstem mezd, který by odpovídal inflaci. To by pak znamenalo zachování reálných příjmů. Tlustý to v nedělním pořadu televize Prima "Nedělní partie". Ministr financí Pavel Mertlík počítá v rozpočtu na příští rok s nulovým růstem mezd, zatímco místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach by dal přednost dvou až tříprocentnímu reálnému růstu mezd ve státní sféře. Růst mezd je vedle růstu spotřeby důvodem růstu hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí. Podle Tlustého mezi oživením ekonomiky a činností vlády není žádná souvislost.

ADRA veze uprchlíkům v Černé Hoře potraviny, oděvy a léky

Občanské sdružení ADRA vypravilo další 2 kamiony s humanitární pomocí pro kosovské uprchlíky do Černé hory. Náklad tvoří potraviny, oděvy a léky, které budou dopraveny do Podgorici a uprchlického tábora Ulcinj. ADRA v minulých dnech zaslala prostřednictvím Českých aerolinií 40 stanů také do zemětřesením postižených Atén.

EuroTel odhalil podvod s kupóny do předplacených GO karet

Mobilní operátor EuroTel Praha odhalil pokus o podvod s kupóny, které slouží k doplňování kreditů pro předplacené GO karty. Zástupce generálního ředitele firmy Alexander Winkler odmítl k problému sdělit další podrobnosti s poukazem nato, že by mohly sloužit jako návod pro další trestnou činnost. Firma podle jeho slov přijala účinná bezpečnostní opatření včetně výměny zásob předplacených karet ve všech firemních prodejnách. Veškeré podklady společnost předala policii. Ve firmě v souvislosti s tímto případem zatím neproběhly žádné personální změny.

Hygienici vytvořili počítačovou mapu klíšťové encefalitidy v ČR

Počítačový program, který umožňuje na mapách sledovat vývoj onemocnění klíšťovou encefalitidou v České republice v uplynulých 28 letech, vytvořili v těchto dnech pracovníci Krajské hygienické stanice v Brně spolu s odborníky ze Státního zdravotního ústavu. Mapy jsou užitečné i pro turisty. Mohou si podle nich zjistit, které oblasti jsou z hlediska této nemoci nejnebezpečnější.

Hledání "štěchovického pokladu" údajně spěje do finále

Známý hledač takzvaného štěchovického pokladu Josef Mužík hodlá poté, co obdrží poslední povolení, tento týden zahájit průzkumné vrty ve vytipované lokalitě Medníku v okrese Praha-západ. Očekává, že kamery, které do vrtů spustí, prokáží podzemní prostory s bednami ukrývajícími nacistický archiv, možná i pověstnou Jantarovou komnatu, uloupenou za války wehrmachtem v Rusku. Mužíkova skupina pátrá po pokladu osm let. Mužík vlastní doklady o tom, že štěchovické štoly mají ukrývat 964 beden se zlatem, uměleckými předměty, údaji o nacistických kontech, archivy nacistických ministerstev a osobními věcmi německých pohlavárů. Nalézt štěchovický poklad se dlouhodobě snaží i Mužíkův rival Helmut Gaensel.

Bratr Madeleine Albrightové odhalil pamětní desku jejich otci

Bronzovou pamětní desku československému diplomatovi Josefu Korbelovi u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin odhalil v neděli jeho syn John na Korbelově rodném domě v Letohradě na Orlickoústecku. Josef Korbel, otec americké ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightové, se za druhé světové války účastnil zahraničního odboje v Londýně, kde vedl československé vysílání BBC. V letech 1936 až 1939 zastával místo tiskového atašé v Bělehradě. Po válce se stal velvyslancem v Jugoslávii a Albánii. Po únorovém puči v roce 1948 odešel do exilu a požádal o azyl v USA.

Ve Slavkově vyvrcholily oslavy k 775. výročí existence obce

Ukázkami historického šermu, řemesel a ochutnávkou medoviny vyvrcholily dnes po poledni oslavy 775. výročí založení Slavkova na Opavsku. Letošní výročí je spojeno se setkáním rodáků. Mnoho lidí z obce i okolí také přilákala mše v kostele svaté Anny, kterou celebroval opavský děkan Jaroslav Veselý.

Pražský podzim uvedl premiéru symfonie Josefa Boháče

Festival Pražský podzim uvedl v sobotu premiéru Malé symfonie Josefa Boháče. Pražskou komorní filharmonii řídil v Rudolfinu Petr Vronský. Ve dvou skladbách Joaquina Rodriga zastoupil pak onemocnělého slavného španělského kytaristu Angela Romera známý český interpret Lubomír Brabec. Boháčova symfonie je věnována Vídni, kde se český autor před 70 lety narodil a kde měla premiéru v roce 1993.

Houslista Suk přerušil na protest koncerty ve Štiříně

Každoroční cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín se rozhodl přerušit houslista Josef Suk. Po nedělním úvodním programu šestého ročníku řekl, že tak chce vyjádřit protest proti "náhlému nespravedlivému a bezdůvodnému" odvolání Václava Hrubého z funkce ředitele Konferenčního centra ve štiřínském zámku nedaleko Prahy. Ten je spravován ministerstvem zahraničí. Rekonstruovaný areál s anglickým parkem a golfovým hřištěm, který se stal jako první v ČR členem Asociace evropských zámeckých hotelů, podle Suka pod rukama Hrubého a jeho lidí rozkvetl z ruin v ráj. "Zřejmá arogance a lhostejnost k lidem a k jimi vytvořeným hodnotám zde dosáhl meze únosnosti," prohlásil Suk na adresu ministerstva zahraničí.

Soutěž Seifertovy Kralupy zůstala opět bez prvního místa

Vyhlášením cen literární soutěže Seifertovy Kralupy 1999 vyvrcholil čtvrtý ročník festivalu poezie a přednesu v Kralupech nad Vltavou. Opět se však nenašel talent pro udělení prvního místa. O druhé místo se podělili básník Jaroslav Čejka a Věra Svobodová z Kralup. Cenu za třetí místo si odnesla Eva Talpová z Brna.

Na start běhu Terryho Foxe přišlo do Havířova 1612 lidí

Celkem 1612 lidí přišlo v neděli v Havířově na start 4. ročníku běhu Terryho Foxe, aby svou účastí i penězi přispěli na výzkum rakoviny. Na trati dlouhé téměř 3000 metrů se objevili i běžci starší 70 let. Kanaďana Terryho Foxe postihla v osmnácti letech rakovina kosti a musel podstoupit amputaci nohy. V touze překonat bezmocnost a podniknout čin, který by pomohl v boji proti této chorobě, se rozhodl v roce 1980 běžet napříč Kanadou a uspořádat sbírku finančních prostředků na výzkum rakoviny.

Ze sport:

Výsledky 7. kola fotbalové Gambrinus ligy: České Budějovice - Dukla Příbram 5:0 Boby Brno - Sparta Praha 1:1 Baník Ostrava - FK Jablonec 1:1 Hradec Králové - SFC Opava 2:2 Slovan Liberec - Viktoria Žižkov 1:0 Chmel Blšany - Petra Drnovice 0:2 Utkání Slavia Praha - Sigma Olomouc a Bohemians Praha - FK Teplice se hrají v pondělí. Tabulku zatím vede Sparta Praha a Slavie Praha před Petrou Drnovice.

Výsledky 5. kola extraligy ledního hokeje: Vítkovice - Kladno 6:2, Zlín - Karlovy Vary 4:0, Třinec - Znojmo 3:3, Pardubice - Vsetín 1:3, České Budějovice - Havířov 4:3, Litvínov - Sparta Praha 5:5 a Slavia Praha - Plzeň 0:3. Hokejisté Plzně udrželi vedení v extralize. Pouze s rozdílem jediného bodu však za Plzní zůstává Zlín. Oba celky tak v letošním ročníku soutěže ještě neokusily hořkost porážky. Ze souboje na opačném pólu tabulky vyšly lépe České Budějovice, které se posunuly na dvanácté místo tabulky před Kladno. Poslední je Havířov.

Také poslední významný desetiboj letošní sezóny vyhrál český světový rekordman Tomáš Dvořák. Po vítězství v Götzisu a na mistrovství světa v Seville kraloval bronzový medailista z olympijských her v Atlantě o tomto víkendu poprvé také věhlasnému desetiboji ve francouzském Talence, kde nasbíral celkem 8690 bodů a obdržel prémii 10.000 dolarů

Motocyklovou šestidenní vyhrál trophy tým Finska a junioři Španělska. České juniorské kvarteto ve složení Malát, Rudolf, Baroš a Holada obsadilo třetí příčku, český trophy tým skončil na desátém místě.

Nejmladším vítězem závodu mistrovství republiky silničních motocyklů v historii se stal čtrnáctiletý Matěj Smrž. Českobudějovický mladík dosáhl svého triumfu na mosteckém autodromu při závěrečném osmém podniku domácího šampionátu.

Čtvrtý ročník běžeckého závodu Mattoni Grand Prix v ulicích Prahy vyhráli Portugalec Pinto a Norka Halleová. Z českých běžců si vedli nejlépe Pavel Faschingbauer, který doběhl na sedmé pozici, a Petra Drajzajtlová, v cíli čtvrtá.

Krátce o pondělním počasí

Většinou polojasno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 23 až 27 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.