Zprávy pondělí, 21. září 1998

Vážení posluchači, u zpráv Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Podle vicepremiéra Pavla Mertlíka zvažuje vláda spojit rozpočet s hlasováním o důvěře

Vicepremiér Pavel Mertlík v neděli v rozhovoru pro Český rozhlas potvrdil, že kabinet Miloše Zemana zvažuje možnost spojit projednávání státního rozpočtu s hlasováním o důvěře vládě. Tento postup je podle něj jednou z cest, jak v Poslanecké sněmovně prosadit deficitní rozpočet. Možnost takového kroku vlády v neděli nevyloučil ani první místopředseda vlády Vladimír Špidla.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Ivan Langer a místopředsedkyně ODS Libuše Benešová v sobotu uvedli, že vláda by neměla podmiňovat svoji další existenci přijetím deficitního státního rozpočtu. Upozornili, že pokud by kabinet spojil projednávání rozpočtu s vyslovením důvěry vládě, šlo by ze strany sociání demokracie o porušení opoziční smlouvy, kterou uzavřela s ODS.

Ministr financí Ivo Svoboda nevidí důvod, proč spojovat rozpočet s důvěrou vládě

Ministr financí Ivo Svoboda nevidí důvod pro to, aby kabinet spojil hlasování o státním rozpočtu s otázkou důvěry vládě. Na dotaz novinářů, zda tyto důvody vidí jiní členové vlády, v neděli ministr Svoboda odpověděl: "Nedovedu to posoudit, musíte se zeptat všech, já osobně žádný důvod pro tento radikální krok nevidím." Ministr financí neví ani o tom, že by někteří členové vlády podali v případě nepřijetí schodkového rozpočtu demisi. Tuto možnost naznačil v pátek vicepremiér Pavel Rychetský.

Karel Kühnl označil deklarovanou nutnost schodkového státního rozpočtu za fikci ČSSD

Deklarovaná nutnost schodkového státního rozpočtu je fikcí a mystifikací sociální demokracie. V televizi Prima to v neděli řekl poslanec Unie svobody a exministr průmyslu a obchodu Karel Kühnl. Reagoval tak na slova vicepremiéra Pavla Mertlíka, že navrhovaný schodek státního rozpočtu zhruba odpovídá změněné hospodářské situaci. Podle poslance Kühnla zabrala ekonomická opatření z loňského roku a zlepšila se disciplína v ekonomice. V absolutních číslech sice ekonomika klesá, ale struktura vytváří předpoklady pro nový růst. Pavel Mertlík ale tvrdí, že toto zlepšení "táhne" velmi úzká skupina podniků, vázaných především na německé trhy - zatímco většina českých podniků je ve velmi špatné situaci.

Podle ministra Vladimíra Špidly by se při vyrovnaném rozpočtu zhroutil systém

V případě, že by měl být státní rozpočet na příští rok vyrovnaný, tak jednotlivé resorty dostanou pouze 67 procent nominálních příjmů z minulého období. Při započtení inflace zhruba deset procent by to bylo asi 57 procent těchto příjmů a celý systém by se zhroutil. V diskusním pořadu České televize V pravé poledne to v neděli řekl místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Podle něj je tedy na místě zvýšení spotřebních daní, a to také proto, že je třeba postupně přizpůsobovat strukturu těchto daní Evropské unii. Ministr Špidla zároveň odmítl, že zvýšení spotřební daně znamená následně stejné zvýšení ceny.

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla v České televizi v neděli také uvedl, že k oddělení důchodového systému od státního rozpočtu by mělo dojít koncem roku 2001. Jak řekl, v případě, že by byl systém sociálního pojištění oddělen od státního rozpočtu při zachování původní sazby pojistného 27,2 procenta, bylo by v něm v současné době asi 50 miliardy korun přebytku. "Bankrot" důchodového systému však podle ministra způsobila minulá vláda, která snížila v roce 1995 sazbu pojistného z 27,2 na 26 procent. Od toho okamžiku se začal systém dostávat do deficitu. V současné chvíli je tento deficit 12,7 miliardy korun, v příštím roce se zvýší zhruba na 13,2 miliardy a v roce následujícím na 20 miliard korun.

Ministr financí považuje za přijatelný deficit 18 miliard korun

Diskuse o deficitu státních financí na příští rozpočtový rok nejsou dosud uzavřeny. Ačkoli vláda už navrhla schodek 26,8 miliardy korun, opoziční poslanci tak vysoký deficit pravděpodobně nepodpoří. Ministr financí Ivo Svoboda považuje za rozumnou výši schodku, která by mohla být parlamentem schválena, 18 miliard korun (i s úpravou snížení daní z příjmů v důsledku zrychlení odpisů). Uvedl to v neděli v diskusním pořadu soukromé televize Nova "Sedm čili sedm dní".

Jeho protiřečník - senátor za Občanskou demokratickou stranu a pražský primátor Jan Koukal - potvrdil úmysl ODS akceptovat deficit do maximální výše 15 miliard korun. Primátor se domnívá, že vláda navrhuje rozpočtový schodek, neboť jinak nemůže naplňovat volební sliby sociální demokracie. Podle něj není konstruktivní, aby vláda navrhovala rozpočet, který parlament s největší pravděpodobností neschválí. Domnívá se, že rozpočet neprojde hlavně z důvodu výše deficitu.

Ministr Svoboda nadále zpochybňuje rekonstrukci Kongresového centra

Ministr financí Ivo Svoboda stále pochybuje o návratnosti prostředků na rekonstrukci pražského Kongresového centra, kde by se mělo konat v roce 2000 zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Navíc je přesvědčen, že neuskuteční-li se konference v Praze, prestiž České republiky to nepoznamená. V nedělním pořadu televize Nova "7 čili sedm dní" uvedl, že důležitější je to, aby současný kabinet nezadlužil budoucí vlády nutností splatit garanci. Ministru Svobodovi důrazně oponoval pražský primátor Jan Koukal (ODS). Podle jeho názoru by vláda měla se státní garancí na obligace souhlasit nejen proto, že ve hře je prestiž země, ale i proto, že tím nic neriskuje. Upozornil také na to, že předchozí kabinet se ke konání konference zavázal a podepsal už jisté smluvní vztahy.

Pochybnosti o konání světového finančnického fóra v Praze souvisejí s nejistotou, zda česká vláda poskytne státní garance na obligace ve výši dvou miliard korun na rekonstrukci a dostavbu Kongresového centra, kde by se zasedání mělo odehrávat. Vláda bude na toto téma jednat už ve středu.

Nositel Nobelovy ceny z Východního Timoru ocenil v Praze Palachův přínos demokracii

Nositel Nobelovy ceny za mír, předák hnutí za nezávislost Východního Timoru José Manuel Ramos Horta v neděli položil na pražském Václavském náměstí květiny na paměť obětem komunismu. Nad fotografiemi Jana Palacha a Jana Zajíce ocenil jejich přínos demokracii. Dále připomněl oběti tisíců mladých lidí v jeho zemi, obsazené od roku 1975 Indonésií. Vyjádřil však přesvědčení, že Východní Timor bude během tří let svobodný. José Manuel Ramos Horta navštívil také Národní třídu. S představiteli Nadace Člověk v tísni, na jejíž pozvání do České republiky na třídenní návštěvu přijel, hovořil o listopadových událostech roku 1989. Dnes ho čeká setkání s náměstkem ministra zahraničí Otto Pickem, vedoucím prezidentské kanceláře Ivanem Medkem a prezidentovým politickým poradcem Jiřím Pehem. V úterý má v plánu schůzku s předsedou Senátu Petrem Pithartem a členy zahraničních výborů obou parlamentních komor.

Před sídlem Rádia Svobodná Evropa demonstrovalo 50 extrémistů

Proti připravovanému vysílání do Iráku a Íránu demonstrovalo před zahraniční redakcí Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v Praze 6 kolem padesáti pravicových extrémistů. Informovala o tom Česká televize s tím, že veřejnost akci nevěnovala v podstatě žádnou pozornost. "Myslíme si, že je to další pokus Ameriky vnutit nám jejich názor a postavit nás na jejich stranu po boku Izraele," řekl ČT jeden z demonstrantů. Protestující rovněž vyjadřovali nesouhlas se vstupem ČR do Evropské unie a NATO. Vyvrcholením protestní akce bylo spálení izraelské vlajky.

Vnitro ke korupci

Ministerstvo vnitra připravilo stodvacetistránkovou analýzu a doporučení proti korupci v České republice. V dokumentu počítá mimo jiné se vznikem nových zákonů a několika institucí. Uvedla to Česká televize. Novelizovat by se podle tohoto materiálu měl rovněž trestní řád, ve kterém by měla být zakotvena činnost agentů a důvěrníků, působících přímo v terénu. Nový trestní řád by i jim měl umožnit dokonce předstírat nabídku ke zkorumpování. Další novinkou by podle ČT mělo být zavedení povinného bezhotovostního platebního styku od půl miliónů korun. "Až dokážeme zavázat banky, aby tyto platby prováděly, jak budou podnikatelé potřebovat, pak budu hlasovat pro. Do té doby ne," komentoval návrh ministr financí Ivo Svoboda. Podle ČT by ministerstvo financí mělo vypracovat zákon o finanční prokuratuře a zajistit nezávislost finančních úřadů, které by dokonce měly mít i určité vyšetřovací pravomoce, například u daňových deliktů.

Začíná cvičení leteckých záchranných a pátracích služeb

Na území severních Čech a ve vojenském výcvikovém prostoru Dědice u Vyškova na Moravě začalo mezinárodní cvičení leteckých záchranných a pátracích služeb Triosar'98. V jeho rámci budou po čtyři dny čeští vojáci s kolegy z Polska a Německa nacvičovat mimo jiné pomoc devítičlenné posádce vrtulníku, který havaruje v nepřehledném příhraničním terénu. Na středu se ve výcvikovém prostoru Dědice chystá ukázka činnosti záchranného týmu v bojové situaci. Vzdušná operace na záchranu sestřelených letců, kteří se snaží uniknout zajetí a jsou v dosahu nepřátelských jednotek, bude podpořena výsadkáři a palbou dvojice bitevních vrtulníků Mi-24.

Schodek zahraničního obchodu za srpen 4,95 miliardy Kč

Záporné saldo zahraničního obchodu České republiky se v srpnu snížilo na 4,946 miliardy korun, když v červenci činilo 12,2 miliardy korun. Za leden až srpen vykázal zahraniční obchod deficit 45,913 miliardy korun, přičemž ve srovnatelném období loňského roku schodek byl 98,312 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad.

Čeští a moravští biskupové ukončili návštěvu Říma

Čeští a moravští biskupové ukončili devítidenní návštěvu Říma. Během ní papeži podali zprávu o stavu svých diecézí a spolu s ním a s vysokými představiteli Svatého stolce a světového katolictví diskutovali o prioritách církve na přelomu tisíciletí. Jak ČTK sdělilo tiskové středisko České biskupské konference, hlavním tématem rozhovorů byly vztahy mezi církví a státem v ČR. Všechny postkomunistické země buď již uzavřely se Svatým stolcem mezinárodní smlouvy nebo je alespoň připravují. V nejbližší době bude taková smlouva podepsána například s Kazachstánem. Česká republika zůstává tedy jedinou z postkomunistických zemí, s níž dosud nebylo zahájeno ani jednání.

Prezident Havel se zúčastní otevření nového pavilónu v ÚVN

Za přítomnosti prezidenta Václava Havla bude dnes odpoledne slavnostně otevřen nový pavilón chirurgických oborů v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze-Střešovicích. Právě v této nemocnici je v rámci Dohody o zdravotní péči prezident republiky léčen, uvedl v neděli pro ČTK vedoucí tiskového oddělení prezidentské kanceláře Martin Krafl. V novém pavilónu CH1 je 260 standardních a 18 pooperačních lůžek, septický operační sál, čtyři moderně vybavené učebny a zázemí pro personál. Využívat ho budou oddělení chirurgie, neurochirurgie, gynekologie, urologie, čelistní a obličejové chirurgie, ortopedie a traumatologie.

Po návštěvě Václava Havla začala v USA série kulturních událostí k 80. výročí vzniku Československa

Sobotním čteným provedením hry Václava Havla "Ztížená schopnost soustředění" začala krátce po odjezdu prezidenta Havla v americké metropoli série kulturních událostí, které potrvají do konce října a jsou součástí oslav 80.výročí vzniku Československa. Od 17.září je v Kongresové knihovně instalována výstava dokumentů, které se vážou k počátkům samostatného Československa a kterou prezident svou prohlídkou zahájil. Ve Washingtonu se bude konat několik koncertů a zastupitelský úřad uspořádá večer české poesie v angličtině. Otevřena bude expozice o české emigraci v letech 1848 až 1914, v poslední rezidenci někdejšího prezidenta USA Woodrowa Wilsona se bude konat výstava věnovaná vazbě mezi Wilsonem a prvním československým prezidentem T.G. Masarykem. Svá díla budou v centru uměleckého života v Alexandrii vystavovat současní čeští umělci - Viktor Karlík, David Němec a Josef Žáček. Ve Washingtonu se bude koncem příštího měsíce konat také první přehlídka nových českých filmů režisérů Petra Zelenky, Jana Svěráka, Saši Gedeona a dalších.

Výstavou Extraart začne v Praze Týden pro duševní zdraví

Vernisáží prodejní výstavy děl duševně nemocných "Extraart IV" v sále architektů pražské Staroměstské radnice bude dnes v Praze slavnostně zahájen Týden pro duševní zdraví, který by měl přiblížit nejširší veřejnosti problematiku psychických poruch a drogových závislostí, včetně možnosti prevence. Další výstava v rámci programů týdne bude otevřena v kině MAT na Karlově náměstí. Na výstavě budou obrázky a keramika od malých pacientů dětské psychiatrické kliniky.

Soudce vzal do vazby Albánce podezřelého ze střelby na Romy

Jeden z albánských účastníků přestřelky ve Varnsdorfu, při které před týdnem zahynul Rom Jiří Bílý, je ve vazbě. Podle děčínského policejního ředitele Nikolaje Hriba patří k těm, kdo stříleli. Vyšetřovatel už ho obvinil z výtržnictví, nedovoleného ozbrojování a pokusu o těžkou újmu na zdraví. Celkem má být v případu obviněno osm Albánců. Dva z nich policisté zadrželi už ve středu, ale soudce nevyhověl návrhu na jejich vzetí do vazby, a tak bude stíhání pokračovat na svobodě.

Skončil sjezd řádu sv. Lazara Jeruzalémského k jeho 900. výročí

Mezinárodní sjezd Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského, konaný k 900. výročí jeho založení, v neděli skončil v Praze. Sjelo se k němu na 260 účastníků z Evropy, Severní Ameriky, Afriky a Austrálie včetně velmistra řádu Francoise vévody z Brissacu. Katolické společenství v současném světě vyvíjí především rozsáhlou charitativní činnost. V českých zemích řád sv. Lazara Jeruzalémského nyní provozuje hospice v Praze a Plzni, kde poskytuje péči nevyléčitelně nemocným. Lazariánská pomocná služba v Praze, Táboře a Brně sdružuje studenty a katolické skauty poskytující pomoc starým a nemocným lidem a rodinám s postiženými dětmi. Provozuje rovněž "horkou linku" pro poradenství v krizových situacích. Společenství pomocníků řádu sv. Lazara podporuje nemonice pro malomocné v rozvojových zemích a organizuje pomoc pro sirotky ve Rwandě. Angažuje se velmi v humanitární pomoci Ukrajině, Bosně a Chorvatsku.

Představitel džentlmenů Raoul Schránil zemřel ve věku 88 let

Ve věku 88 let zemřel v noci na neděli v pražské Nemocnici Na Homolce český filmový herec Raoul Schránil. Diváci znají Raoula Schránila především z prvorepublikových filmů, kde hrával většinou džentlmeny z vyšších společenských kruhů. Mezi jeho nejznámější filmy patří například Eva tropí hlouposti, Dva týdny štěstí, Zlatý člověk nebo Děvče za výkladem. Po osvobození, kdy typ, který ztělesňoval, z českých filmů vymizel, se objevil už jen v několika epizodních rolích.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zahrálo 180 violoncellistů

Na 180 violoncellistů zahrálo v neděli na sluncem zalitém náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze v jedinečné hudební show "Kdyby tisíc violoncell". Toto představení je zatím nejpočetnějším vystoupením violoncellistů v České republice, což je důvodem k zápisu do knihy rekordů. V orchestru byli violoncellisté z celé republiky, ale také z Istanbulu, Stuttgartu a Bratislavy. Přišel i šestaosmdesátiletý profesor Miloš Sádlo, žák otce českých violoncellistů Karla Pravoslava Sádla, jehož 100. výročí narození soutěž měla připomenout. Koncert před branami kostela u Nejsvětějšího srdce Páně měl připomenout také 70. výročí kostela a 30. výročí vzniku filmu Kdyby 1000 klarinetů, jehož názvem se inspiroval. Přestože se 180 hráči zůstává nedělní rekord daleko za rekordem dudáků, jichž se v roce 1995 sešlo ke společné hře ve Skotsku 2739, jedná se o zcela jedinečnou účast v rámci České republiky.

Historickým průvodem skončil festival Jičín - město pohádky

Historickým středověkým průvodem a orlojem kostýmovaných živých postav v oknech jičínského zámku v sobotu skončil osmý ročník festivalu Jičín - město pohádky. Jeho mottem bylo heslo "Máme rádi zvířata". Na akci přijely stovky dětí nejen z Jičínska a okolí, ale prakticky z celých Čech. V době týdenního festivalu vládu nad městem symbolicky od místního starosty přebraly děti a vše se řídilo zákony pohádkového města. Lidé se podle těchto zákonů musejí povinně zdravit a usmívat, kuřáci buď nesmějí vůbec kouřit nebo musejí foukat dým do kanálů a jičínští učitelé nesmějí zkoušet, dávat poznámky, pětky a domácí úkoly. Pořadateli festivalu jsou Nadace festivalu, jičínský okresní, školský a městský úřad, Folklórní sdružení České republiky a občanské sdružení Ráj srdce.

Cukrářky vyrobily velký dort ve tvaru legendárního Velorexu

Dort ve tvaru legendárního vozítka Velorex, který vážil 222 kilogramů, vyrobily v sobotu cukrářky na automobilové výstavě Autosalon Olomouc. Jejich výkon bude zapsán do České knihy rekordů. Při několikahodinové výrobě sladké kopie Velorexu spotřebovaly cukrářky 1040 vajec, 170 kilogramů krému, 145 kostek másla, 45 kilogramů cukru, 40,5 kilogramu mouky, osm kilogramů mandlové hmoty a pět kilogramů perníku. Po změření dortu rozhodčím z pelhřimovské agentury Dobrý den rozkrájely cukrářky Velorex na 7333 porcí, na kterých si pochutnali návštěvníci automobilové výstavy.

Olomoucké výstaviště bylo v sobotu svědkem dalších dvou českých rekordů, při kterých motocykloví závodníci Jan Franěk a Miroslav Lysý na svých strojích přeskočili deset Velorexů a 11 ležících osob.

Ze sportu:

5. kolo hokejové extraligy skončilo s těmito výsledky:

Vítkovice - Petra Vsetín 2:3 ZPS Barum Zlín - Sparta Praha 3:1 Opava - Železárny Třinec 1:3 České Budějovice - Dukla Jihlava 4:1 Litvínov - Kladno 6:4 Plzeň - Pardubice 3:1 Slavia Praha - Karlovy Vary 6:1

Tabulku vede po pátém kole Barum Zlín, druhý je Slovnaft Vsetín a třetí Železárny Třinec.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo slabý déšť. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.