Zprávy pondělí, 24. července 2000

Ivo Prokop

Prezidentský pár se vrátil z dovolené v Chorvatsku

Po téměř dvoutýdenní dovolené v Chorvatsku se v sobotu večer vrátil do Prahy prezident Václav Havel se svou manželkou Dagmar. Havel zůstal v Chorvatsku na dovolené poté, co tam ukončil státní návštěvu a v pronajatém letním sídle uspořádal summit prezidentů balkánských zemí. Po návratu z Chorvatska pobude Havel v České republice jen několik dnů. Začátkem srpna by se chtěl vypravit do Portugalska, kde si s manželkou nedávno pořídili dům. Dva až tři srpnové týdny hodlají věnovat jeho opravě. Portugalské sídlo by měl Havel v budoucnu využívat k ozdravným pobytům. Po skončení prezidentského mandátu tam chce trávit "dlouhé měsíce, kdy bude číst, studovat, přemýšlet a psát". Tamní klima je ideální pro jeho plíce, které prodělaly několik zápalů a z nichž před čtyřmi lety lékaři odstranili zhoubný nádor.

Vláda nařídí armádě, aby pomohla policii při kongresu světových finančníků

Vláda ve středu rozhodne o způsobu použití vojska v souvislosti se zajištěním bezpečnosti při výroční konferenci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, která se uskuteční poslední zářijový týden v Praze. Počet účastníků akcí, které připravují nevládní organizace na protest proti Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, odhaduje ministerstvo vnitra na 20.000 až 30.000. Jiné odhady hovoří až o 50.000 účastníků. V souvislosti s těmito akcemi a s ochranou Kongresového centra se plánuje posílení policejních hlídek a nasazení zásahových jednotek. Při přípravě těchto akcí pražská policejní správa spolupracuje s Hasičských záchranným sborem hlavního města a s městskou policií, uvádí se ve vládních materiálech. Vzhledem k tomu, že se předpokládá nasazení zhruba 11.000 policistů proti demonstrantům a na ochranu veřejného pořádku a bezpečnosti účastníků kongresu, musí být policie v Praze posílena jednotkami z jiných krajů. Tam je má v případě potřeby zastoupit vojsko.

Odpůrci globalizace chystají na září protesty na mnohých místech Prahy

Na mnohá místa širšího centra Prahy už ohlásili na září odpůrci globalizace protestní shromáždění proti činnosti Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Nejvíce protestních akcí zatím jejich svolavatelé ohlásili v prvním a druhém obvodu. Demonstrace v Praze 1 a 2 se mají většinou konat více dní za sebou, na rozdíl od dalších obvodů, kde je aktivisté nahlásili pouze na jeden den. Přímo v Praze 4 aktivisté ohlásili tři akce, úřad ale všechny zakázal. Svolavatel jednoho z protestů se kvůli zákazu již obrátil na soud. Naopak žádný zájem zatím neprojevili kritici Mezinárodního měnového fondu a Světové banky o Prahu 5, 6 a 10.

Vláda rozhodne o vodním zákonu, který vyvolal kompetenční spor

Vláda na svém středečním zasedání rozhodne o návrhu zákona o vodách. Vyplývá to z programu schůze kabinetu, který je dostupný na Internetu. Tato předloha vyvolala kompetenční spor mezi ministry zemědělství Janem Fenclem a životního prostředí Milošem Kužvartem o to, kdo z nich bude vykonávat státní dozor v této oblasti. Ústřední vodosprávní úřad, který bude státní dozor vykonávat, vláda přiřkla do působnosti ministerstva zemědělství již 15. května. Současně Fenclovi a Kužvartovi uložila, aby návrh zákona o vodách v tomto smyslu do 21. července společně přepracovali.

Evropské hnutí v České republice odmítlo hodnotit novelu zákona o České národní bance

Výkonný výbor Evropského hnutí v České republice odmítá jakkoli hodnotit novelu zákona o České národní bance (ČNB) z hlediska požadavků evropské integrace. Dospěl pouze k závěru, že je třeba v této souvislosti "přihlédnout ke stanovisku orgánů Evropské komise o potřebě dodržení harmonizace s legislativou Evropské unie". Uvedli to čestný předseda hnutí Rudolf Battěk, místopředseda Miloslav Bednář a člen výboru Vladimír Bystrov. Reagovali tak na páteční rozhovor předsedkyně Evropského hnutí a členky senátního výboru pro evropskou integraci Zuzany Roithové. Senátorka v něm označila za nepřijatelné především to, že by měla rozpočet ČNB schvalovat Poslanecká sněmovna, a také to, že prezident republiky bude moci jmenovat členy bankovní rady jen na návrh vlády. Roithová při jednání výboru vyjádřila obavy o vstup České republiky do Evropské unie pro neslučitelnost novely zákona o centrální bance s trendy v unii. Bednář označil argumenty Roithové za osobní a stranické, které nevyjadřují postoj Evropského hnutí. To se podle něj sice neuzavírá politickým stranám, zůstává však pluralitní a stranickou angažovanost odmítá. Roithová podle Bednáře překročila pravomoci předsedkyně a Evropské hnutí politicky kompromituje. Roithová tvrdí, že ostřejší stanovisko neprosazovala jenom proto, že členové výboru nejsou dostatečně seznámeni se situací.

Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář kritizoval premiéra kvůli ignorování soudního rozhodnutí

Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář kritizoval předsedu vlády a České strany sociálně demokratické Miloše Zemana za to, že se dosud neomluvil bývalému členovi ČSSD Jozefu Wagnerovi, jak mu uložil soud. "Jestliže premiér nerespektuje rozhodnutí soudu, proč by ho pak měli respektovat normální lidé," řekl Mlynář v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie. Ministr Karel Březina (ČSSD) v témže pořadu uvedl, že rozhodnutí soudu by neměl nikdo ignorovat. Zároveň ale dodal, že ve Wagnerově sporu se Zemanem "pokračuje určitá možnost dalšího řízení". "Jsem přesvědčen, že ani premiér Zeman ignorovat rozhodnutí soudu nebude," dodal Březina. Zeman už více než dva roky nereaguje na pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze, který ho odsoudil k omluvě bývalému poslanci sociální demokracie Jozefu Wagnerovi. Zeman o Wagnerovi prohlásil, že ho po vyloučení z ČSSD nechtěli do svých řad přijmout ani komunističtí poslanci. Za to, že se Wagnerovi dosud neomluvil, vyměřil soud Zemanovi 20.000 korun pokuty. Ta ho však nezbavuje povinnosti se Wagnerovi omluvit. Pokud tak neučiní, soud ho může podle informací tisku pokutovat znovu, a to až do výše 100.000 korun. Zeman minulý týden odmítl novinářům sdělit, zda se Wagnerovi omluví a zda pokutu zaplatí. Uvedl pouze, že soudní usnesení o pokutě, které podle informací tisku nabylo právní moci, dosud neobdržel.

Podle prezidenta Agrární komory Václava Hlaváčka je možné zdražení potravin o deset i více procent

Spotřebitelské ceny některých potravin by se mohly zvýšit o deset, 15 i více procent. V diskusním pořadu České televize "V pravé poledne" to připustil prezident Agrární komory Václav Hlaváček. "My jsme o 25 až 50 procent s cenami níž, než jsou naši kolegové v Evropské unii a to je problém, s kterým se tato společnost bude muset vypořádat," vysvětlil s tím, že spotřebitelé se nemusí ničeho drastického obávat, protože zvyšování cen by mělo probíhat postupně. Jak doplnil, za rok 1999 došlo k poklesu tržeb v zemědělství v průměru o 25 až 30 procent, což představuje více než 11 miliard korun. Dalším důvodem očekávaného zvýšení cen jsou podle zemědělců vedle nízké loňské cenové úrovně také nižší výnosy z letošní sklizně způsobené jarním suchem. Zvýšení spotřebitelských cen zemědělských výrobků letos na podzim odborníci předpovídají v souvislosti s růstem cen zemědělské výroby.

Zpracovatelé masa plánují zvýšení cen vepřového o 15 až 20 procent

Zvýšení obchodních cen pro odběratele vepřového masa o 15 až 20 procent plánují zpracovatelé masa sdružení ve Společenství řezníků Čech, Moravy a Slezka. Jednotliví členové udělají dílčí úpravy cen od pondělí 24. července a další úpravy se budou chystat v návaznosti na další nárůst cen ohlášených prvovýrobci. Zpracovatelé reagují na oznámený nárůst cen od prvovýrobců jako jsou Agropork, Maso Jih a další. Za poslední dva měsíce narostly ceny vepřového o zhruba pět korun, když na začátku května se prasata kupovala za 32 korun za kilogram živé váhy. Společenství řezníků Čech, Moravy a Slezska, sdružující většinu domácích zpracovatelů masa, má kolem 60 členů, od velkých firem jako je Masokombinát Martinov nebo Kostelecké uzeniny až po malé řezníky.

Na Plzeňsku žádají zemědělci náhradu škod za pět miliónů korun

Zěmědělci ze všech tří plzeňských okresů, tj. město, jih a sever, žádají mininisterstvo zemědělství o přímé dotace na zmírnění škod způsobených letošním suchem na 1900 hektarech ve výši téměř pěti miliónů korun. Ukončení termínu pro uplatnění náhrady je 24. července. Zemědělci mohou o dotaci žádat pouze na základě vyplněného protokolu s přílohou o zjištěných škodách, podepsaném příslušnou komisí do 30. června, upřesnil Karel Roubal z územního odboru mininisterstva zemědělství v Plzni. O náhradu škod požádalo na okrese Plzeň-sever a Plzeň-město 25 zemědělských subjektů, kterým sucha zničily porosty na zhruba 900 hektarech. Z okresu Plzeň-jih náhradu uplatňuje 18 zemědělců, kteří zaorali přibližně 1200 hektarů zaschlých plodin.

Temelín je pojištěn, riziko však podle ekologického sdružení Calla nesou občané

Pojištění odpovědnosti za jadernou škodu ve výši 1,5 miliardy korun pro jadernou elektrárnu Temelín, které uzavřela elektrárenská společnost ČEZ s konsorciem pojišťoven, by mohlo být podle ekologického sdružení Calla patrně zcela nedostatečné. Riziko tak v případě havárie zřejmě ponesou občané, uvedlo sdružení v tiskové zprávě. Mluvčí Temelína Milan Nebesář odmítl tyto názory komentovat. Podle něj je postup ekologických aktivistů obdobný jako v případě souhlasu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost k zavážení paliva do prvního bloku elektrárny.

Pojízdná zubní ordinace Dentibus zavítá do dětských domovů

Pojízdná zubní ambulance Dentibus, která navštěvuje od března do listopadu základní školy v České republice, zavítá na přelomu července a srpna do deseti dětských domovů v severních Čechách. Podle výsledků projektu Signal Dentibus Tour 1998 měly děti právě v tomto kraji chrup v nejhorším stavu. V průměru každé vyšetřené dítě ve věku od šesti do deseti let mělo ve stálém chrupu už minimálně jeden kaz. Děti se zúčastní preventivní prohlídky v pojízdné zubní ambulanci, které se rozhodně nemusejí bát, protože v ní nejsou prováděny žádné stomatologické zákroky. Stomatoložka dětem vysvětlí, proč a jak se mají správně starat o své zuby. Po důkladné instruktáži si děti samy vyzkoušejí správnou techniku čištění zubů na zvětšeném modelu chrupu. Malí návštěvníci pojízdné ambulance si také zasoutěží. Na vítěze čeká odměna v podobě zubních kartáčků a past. První zastávkou Dentibusu bude v pondělí dětský domov v obci Hora Svaté Kateřiny na Mostecku. V červenci prohlédnou stomatologové i chrup dětí z dětských domovů v Žatci, Krupce, České Lípě a Mostě. V srpnu se mohou na příjezd Dentibusu těšit svěřenci dětských domovů z České Kamenice, Dlažkovic, Litoměřic, Krásné Lípy a Ústí nad Labem.

Řidiči mají znát odlišnosti polských předpisů o silničním provozu

Před uskutečněním soukromých nebo pracovních cest do Polské republiky by se měli čeští řidiči seznámit s pravidly silničního provozu platnými v tomto státě. V porovnání s českými předpisy zde totiž existuje řada zásadních rozdílů. Vyplývá to z informací, které na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo vnitra. Stejně jako v případě České republiky je v Polsku povolena stotřicetikilometrová rychlost na dálnici a devadesátikilometrová rychlost na komunikaci mimo obec. V obci však polská legislativa umožňuje řidičům jezdit až šedesátikilometrovou rychlostí. Na našem území je v obci povolena maximálně padesátikilometrová rychlost. V Polsku nesmí řidič motorového vozidla při jízdě používat mobilní telefon a musí zajistit, aby se děti do 12 let přepravovaly v dětské sedačce nebo s podložkou za použití bezpečnostního pásu. Stejné předpisy by měly v České republice platit po novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou minulý čtvrtek schválila Poslanecká sněmovna. Musí ji však ještě odsouhlasit Senát a prezident. Řidič, kterého chtějí polští policisté kontrolovat, musí zastavit vozidlo a obě ruce položit na volant. Z vozu nesmí vystupovat a na pokyn policisty je povinen vypnout motor a rozsvítit výstražná světla. Rovněž spolucestující mohou z automobilu vystoupit pouze se svolením policisty.

Mladí lidé opravují židovský hřbitov v Miroslavi na Znojemsku

Opravě a údržbě židovského hřbitova v Miroslavi na Znojemsku se od neděle věnuje dvacítka studentů z Nizozemska, Německa, Polska a České republiky. Už čtvrtou brigádu, která potrvá do 6. srpna, pořádají sbory evangelických církví z Brna a Berlína. Mladí lidé ve věku 17 až 25 let budou každý den dopoledne pracovat, odpoledne věnují návštěvám židovských a německých památek v okolí. Budou rovněž besedovat s lidmi, kteří mají blízko k judaismu nebo zkušenosti s holocaustem či odsunem Němců z českého pohraničí. Celý projekt významně podpořil Česko-německý fond budoucnosti spolu s Židovskou obcí Brno, městským úřadem v Miroslavi a Sborem Českobratrské církve evangelické Miroslav. Nejstarší náhrobky na miroslavském hřbitově pocházejí ze 17. století, většina je však z 19. století a z doby mezi světovými válkami. V obci žilo před druhou světovou válkou asi 400 Židů, avšak pohřbívali se zde Židé i z okolních obcí. Hřbitov byl oficiálně uzavřen v roce 1938, protože Miroslav leží na území, které bylo tehdy připojeno k Německu, a Židé se odsud museli vystěhovat do vnitrozemí.

Sdružení Werichovci připravuje další vodnické setkání v Třeboni

Třídenní sympozium na téma "Vodníci a my" připravují Werichovci, sdružení pana Jana pro srandu a kulturně společenský život mladých věkem i duchem. Zástupkyně organizátorů Eva Gutová řekla, že dějištěm sympozia, konaného pod už zavedenou hlavičkou Čochtanova Třeboň, bude od 10. do 12. srpna opět Třeboň na Jindřichohradecku. "Ve čtvrtek 10. srpna zahájíme v třeboňském divadle Josefa Kajetána Tyla hrou Hlava proti Mihuli. Tu sice v Osvobozeném divadle nehráli, ale zato ji díky znovuobjevenému textu již loni zahrálo divadlo ze Semil. Letos předvedou své vlastní pojetí studenti Soukromé herecké školy ze Zlína. Páteční bohatý program otevře výstava vodníků a strašidel Vítězslavy Klimtové a ukončí večerní vodo-vědecké sympozium," uvedla Gutová. Na sympoziu podle ní budou přední vodní i suchozemské vědecké kapacity řešit řadu otázek, které se týkají vodníků a dosud nebyly seriózně zodpovězeny.

A ještě informace o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, od jihozápadu na většině území s občasným deštěm, ojediněle bouřkami. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.