Zprávy pondělí, 24. května 1999

Nyní podrobněji:

Ministři Kavan a Papandreu podepsali text kosovské iniciativy

Text společné iniciativy k řešení kosovské krize podepsali v čínském Pekingu český ministr zahraničí Jan Kavan a jeho řecký protějšek Jorgos Papandreu. Obě země iniciativu společně předloží v úterý Severoatlantické radě. Kavan zdůraznil, že dokument neznamená podkopávání solidarity a soudržnosti NATO, naopak je to podle něj příspěvek k diskusi v rámci aliance. Podle řeckých zdrojů se k iniciativě stavějí velmi zdrženlivě Spojené státy a Velká Británie a Německo ji údajně neoficiálně schvaluje.

Zánět průdušek začal u prezidenta pomalu ustupovat

Úprava antibiotické léčby prezidenta Václava Havla byla zřejmě úspěšná a lékaři zaznamenali mírné zlepšení jeho bronchitidy a ústup teplot. Nebezpečí vzniku zánětu plic se tak postupně zmenšuje, přesto však lékaři zatím neuvažují o propuštění prezidenta ze střešovické nemocnice do domácího léčení.

Příznivé zprávy z Prahy o vývoji zdravotního stavu Václava Havla uklidnily prezidenta Spojených států Billa Clintona natolik, že zrušil telefonický rozhovor, v němž chtěl svému českému protějšku a příteli popřát brzké uzdravení. Oba státníci se podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla prostřednictvím svých spolupracovníků dohodli na písemné formě kontaktu.

Vláda chce snižovat daně z příjmů i v dalších letech

Vláda hodlá snižovat sazby daně z příjmů fyzických osob i v dalších letech. V pořadu televize Prima to uvedl místopředseda kabinetu Pavel Rychetský. Naopak prostor pro snižování sazeb nevidí u sociálních dávek, kde je roční deficit okolo 10 miliard Kč. Vláda zároveň podle Rychetského hodlá do roku 2003 vyrovnat sazby spotřební daně u pohonných hmot, tabáku a alkoholu na úroveň Evropské unie.

Poslanecká sněmovna v pátek odhlasovala novely zákonů, kterými se od roku 2000 snižuje daň z příjmu fyzických osob ze 39 na 32 procent a daň z příjmů právnických osob ze 35 na 31 procent. Zároveň se od letošního července zvýší spotřební daně na cigarety a pohonné hmoty. Zvýšení spotřební daně by podle Rychetského mělo do státního rozpočtu do konce letošního roku přinést čtyři až pět miliard Kč. Předseda sněmovny Václav Klaus uvedl, že v současné době ekonomické recese je potřebné stimulovat poptávku a jakékoliv zvyšování daní označil za problematické. "Jestliže se zaplatí o šest miliard Kč více za benzín a cigarety, zbyde o šest miliard méně na jiné výrobky, které by mohly být koupeny stejným spotřebitelem třeba od domácího průmyslu," dodal.

Benešová nevěří, že lidovecký sjezd přiblíží vznik nové koalice

Místopředsedkyně Občanské demokratické strany /ODS/ Libuše Benešová nevěří tomu, že nadcházející sjezd lidovců přiblíží vznik nové většinové pravostředové koalice. V pořadu televize Nova 7 čili sedm dní poukázala na odmítavý postoj některých představitelů křesťanských demokratů ke koalici s ODS. Vyzvala svého oponenta, předsedu Unie svobody Jana Rumla, aby unie vyjednala s lidovci změnu jejich stanoviska.

Po loňských předčasných parlamentních volbách nabídl šéf sociálních demokratů Miloš Zeman unionistům vstup do společné vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Ruml, který upřednostňoval středopravicovou koalici s ODS a lidovci Zemanovu nabídku odmítl. Krátce poté ČSSD a ODS uzavřely opoziční smlouvu, která umožnila vznik menšinové vlády ČSSD.

Josef Lux: ODS nestojí o koalici s lidovci a unionisty

Bývalý předseda lidovců Josef Lux v pořadu České televize uvedl, že ODS nechce řešit současnou situaci vytvořením koalice s lidovci a Unií svobody. Podle jeho slov si přeje, aby se sociálně demokratická vláda znemožnila i na úkor celé země a občanští demokraté by pak zvítězili v příštích volbách.

Předseda ODS Václav Klaus reagoval na Luxova slova tím, že "pana Luxe teď šetří v jeho osobní situaci a nechce proti němu říkat žádná silná slova". Lux se znovu připojil k myšlence koalice s ČSSD, což je varianta, ke které se přiklání i kandidát na předsedu KDU-ČSL poslanec Cyril Svoboda.

ČSSD a ODS: Změny volebního zákona projednají zástupci všech stran

Návrh předlohy na změnu volebního zákona, kterou připravuje ČSSD a ODS, se dostane podle zástupců obou stran do parlamentu a budou o něm moci debatovat všichni poslanci. "Diskuse bude ještě dostatečně dlouhá a je fikce, pokud se nám někdo snaží vnutit, že je snad k tomu nebereme," reagoval předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus v debatním pořadu televize Prima na výtky menších parlamentních stran, že se dvě nejsilnější strany snaží změnit volební zákon k obrazu svému a vynechat ostatní z diskusí. Podle ODS je nejlepší variantou volebního systému prostý většinový systém, ale ČSSD je ochotna přijmout jen určité prvky většinového systému.

Sociální demokraté neschválí podle bývalého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe změnu volebního zákona. Důvodem takového rozhodnutí by mohl být pokles volebních preferencí ČSSD a obava z budoucího vývoje, který by mohl nahrát komunistům. Lux to řekl v pořadu České televize V pravé poledne.

Sdružení praktických lékařů doporučuje odvolat ministra Davida

Sdružení praktických lékařů České republiky doporučuje vládě odvolání ministra zdravotnictví Ivana Davida. Vyslovuje obavy, že kroky ministra vedou k úřednickému rozhodování. Zároveň varují, že snaha posílit nemocniční péči na úkor ambulantní, zvýhodňování státních zdravotnických zařízení a zcela nesystémové zasahování do ekonomiky i soukromých zařízení, povede k dalšímu prodražení zdravotní péče a snižování její dostupnosti.

Kavan: ČR chce obnovit ekonomickou spolupráci s Mongolskem

Česká republika klade důraz na potřebu obnovy ekonomické spolupráce s tradičními partnery, jako je Mongolsko. Na obchodně-investičním semináři v Ulánbátaru to v pondělí prohlásil český ministr zahraničí Jan Kavan. Ten v projevu před zástupci českých a mongolských podnikatelů připomněl, že někdejší Československo bylo druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Mongolska až do druhé poloviny osmdesátých let. Při dvoudenní návštěvě Mongolska, kterou zahájil Kavan v neděli večer, bude také podepsán protokol o sukcesi bilaterálních smluv, smlouva o geologickém mapování a dohoda o spolupráci mezi akademiemi věd obou zemí. Ministr také slavnostně otevře velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Sudetoněmecké dny letos bez tradičního vrcholu

Letošní Sudetoněmecké dny v Norimberku se z hlediska pořadatelů nevydařily. Nejenže jubilejnímu 50. srazu Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa nepřálo počasí, ale za předchozími ročníky zůstala výrazně pozadu i účast a atmosféra akce, zvláště pak nedělního hlavního shromáždění ve Francké hale na norimberském výstavišti. Zhruba 10.000 účastníků shromáždění především postrádalo každoroční projev bavorského premiéra Edmunda Stoibera. Ten vzhledem k účasti na volbě spolkového prezidenta vystoupil na sudetoněmeckém sněmu již v sobotu a přednesl tentokrát svou řeč bez obvyklého zápalu a téměř formálně. Na nedělním shromáždění a na srazu chyběl po dlouhých letech i jakýkoli zástupce bonnské vlády, což vedení Sudetoněmeckého krajanského sdružení 'SL) viditelně těžce neslo. Na srazu bylo několikrát zdůrazněno, že vyhánění Albánců z Kosova činí znovu aktuálním i poválečný odsun sudetských Němců z Československa a že pod dojmem Kosova nebude možné sudetoněmecký problém označit za uzavřený.

Sofres-Factum: Vztahy Čechů a Němců se po listopadu 1989 zlepšily

Většina české veřejnosti si myslí, že v polistopadovém období se vztahy Čechů a Němců zlepšily a jsou nyní dobré. O zlepšení vzájemných vztahů od roku 1990 je přesvědčeno 70,6 procent občanů, o zhoršení 12,8 procent, 16,6 procent lidí nedokázalo odpovědět. Vyplývá to z průzkumu agentury Sofres-Factum. Podle 40,4 procenta občanů je novodobé Německo státem, který se důsledně vyrovnal se stinnými stránkami své minulosti, 48 procent lidí je přesvědčeno o opaku. Za hrozbu pro okolní země pokládá Německo 20,9 procent dotázaných.

Čeští politici vesměs vítají, že v čele SRN stane Johannes Rau

Žádné velké překvapení nevzbudila v řadách českých politiků skutečnost, že se novým německým spolkovým prezidentem stal kandidát německé sociální demokracie 'SPD) Johannes Rau. Tiskový mluvčí vlády Libor Rouček vyjádřil naději na úzkou a přátelskou spolupráci české vlády a nového německého prezidenta. "Pan Rau je dlouholetým přítelem České republiky a věříme, že se toto přátelství se přenese i do těch úzkých česko-německých vztahů i z toho důvodu, že byl dlouhou dobu sociálním demokratem," prohlásil vládní mluvčí.

Johannes Rau dostal ve druhém kole hlasování ve Spolkovém shromáždění v Berlíně 690 hlasů, o dvacet víc, než bylo zapotřebí. Nynějšího prezidenta Romana Herzoga vystřídá 1. července a jeho funkční období potrvá pět let.

Ekologové protestovali proti globalizaci

Asi 600 ekologických aktivistů se sešlo v sobotu v Brně, aby na první pouliční slavnosti protestovali proti individuálnímu automobilismu a nadnárodním společnostem. Policie z obavy před výtržnostmi nasadila do ulic 300 příslušníků, vybavených mimo jiné vodním dělem. Nezaznamenala však žádný vážnější incident. Účastníci demonstrace ostře kritizovali nadnárodní společnosti stavějící obchodní centra v okolí měst. Zcela nevyhovující je podle nich i projekt výstavby rychlostní komunikace E 43 v Brně-Bystrci. Silnice by totiž měla rozdělit jedno z největších sídlišť ve městě na dvě části a rušný provoz by mohl zničit přírodu v okolí Brněnské přehrady.

Herci přivezli kosovským běžencům kapesní slovníky

Kapesní albánsko-české slovníky přivezli kosovským běžencům do humanitárního střediska v Hněvotíně u Olomouce pražští herci z Divadla na Fidlovačce Eliška Balzerová a Tomáš Töpfer, aby uprchlíkům usnadnili pobyt v cizí zemi. Praktickou pomůcku postupně dostanou obyvatelé všech humanitárních center v České republice. Tenký slovník obsahující překlady nejdůležitějších slov a vět vznikl během jednoho týdne. O jeho vydání se přičinili nejen herci, ale i studenti a podnikatelé.

ČR bude mít v únoru roku 2000 asi dva milióny mobilů

Koncem letošního roku bude mít v ČR mobilní telefon 1,8 miliónu lidí. V únoru roku 2000 by se jejich počet měl zvýšit na dva milióny. Vyplývá to z prognózy specializovaného internetového deníku Mobil Server.

Veletrh Svět knihy '99 navštívil spisovatel Viktor Fischl

Přes nepříznivé počasí navštívily v sobotu pražský knižní veletrh Svět knihy '99 tisíce čtenářů. Desítky z nich přišly do Průmyslového paláce pražského Výstaviště za spisovatelem a diplomatem žijícím v Izraeli Viktorem Fischlem, který představil svou novou knihu Skorobajky. Kvůli nemoci nepřijel do Prahy spisovatel Arnošt Lustig, kterého pozvalo nakladatelství Hynek vydávající jeho sebrané spisy. Návštěvníci veletrhu se však mohli setkat s řadou dalších nositelů zvučných jmen české literatury - například Ivanem Klímou a Evou Kantůrkovou. Pátý ročník veletrhu, který byl pro veřejnost otevřen v pátek, hostí 590 vystavovatelů z 18 zemí.

Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy'2000 věnují pořadatelé oblasti Valonska a městům, která Evropská unie vybrala pro příští rok do akce Evropské město kultury. Vedle klasických nakladatelských stánků by se tak měly objevit i expozice věnované památkám a životu Helsinek, Avignonu, Bergenu, Bruselu, Krakova, Reykjavíku, Santiaga de Compostella a Prahy.

Dokumentarista Miloslav Šmídmajer natáčel na festivalu v Cannes

Nový dokument o významné osobnosti světové kinematografie natáčel na festivalu v Cannes režisér Miloslav Šmídmajer. Před kamerou mu stál Norbert Auerbach. Ten pochází z Prahy a jeho otec vlastnil filmovou společnost Elekta Film, v níž vznikly například snímky Extáze, Tonka Šibenice a Cesta do hlubin študákovy duše. Před válkou odešel s rodinou do Ameriky a filmu zasvětil celý život. Dnes žije opět v Praze. Šmídmajer zaznamenal ve Francii především Auerbachova setkání s předními filmovými osobnostmi, s nimiž spolupracoval a se kterými ho pojí přátelství. Byl mezi nimi i jeden z představitelů agenta 007 herec Roger Moore, neboť Auerbach stál i u zrodu slavných bondovek.

Historické prostory Klementina zhlédly stovky návštěvníků

Prostory Národní knihovny v pražském Klementinu v neděli, stejně jako v minulých třech dnech, ožily stovkami návštěvníků, kteří využili Dnů otevřených dveří k důkladné prohlídce historicky vzácných prostor. Možnosti prohlédnout si barokní sál a další běžně nepřístupná místa knihovny využilo od čtvrtka asi 2000 lidí. Průvodci z řad zaměstnanců knihovny podávali během čtyř dnů nejen českým návštěvníkům výklad o historii, službách a současných aktivitách knihovny sídlící v budově bývalé jezuitské koleje. Historické sály Klementinum otevírá pouze u příležitosti mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy.

Jezuitská kolej Klementinum vznikla na zbořeništi dominikánského kláštera v polovině 16.století. V Císařsko-královskou veřejnou a univerzitní bibliotéku bylo Klementinum proměněno za Marie Terezie, kdy byli v roce 1777 jezuité svou kolej nuceni opustit. Knihovna poskytuje veřejnosti služby už 222 let. Obsahuje více než šest miliónů svazků s ročním přírůstkem okolo 80.000 titulů.

Sběratel si z dražby odnesl bibliofilii Nezvala za 200.000 korun

Bibliofilii básní Vítězslava Nezvala s kolorovanými litografiemi Jindřicha Štýrského z roku 1928 "Židovský hřbitov" získal nový majitel na 10. ročníku Pražských aukčních dnů v pražském Mánesu za 200.000 korun. Celkem vynesla dražba Aukční síni Antikvariát Prošek 1,5 miliónu korun. Účastníci aukce, jak čeští tak ze zahraničí, projevili velký zájem také o soubor novel českých spisovatelů 60. let "Nová setkání". Kniha s podpisy autorů byla vydražena za 5000 korun, do aukce přitom šla s vyvolávací cenou 180 korun. Za 1100 korun si z Mánesa odnesl nový majitel proslulé dílo Julia Fučíka "V zemi, kde zítra již znamená včera". Dobře se prodávala také první vydání povídek Franze Kafky, jeden výtisk získal sběratel za 21.000 korun.

Na festivalu Pražské jaro vystoupil rozhlasový orchestr z Paříže a Josef Suk

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro hostil v neděli další ze zahraničních symfonických těles. Ve Smetanově síni vystoupil Orchestre Philharmonique de Radio France z Paříže. Na festivalu vystoupilo také smyčcové kvarteto Boromeo s Josefem Sukem, který se tentokrát představil v roli violisty. Na programu byl Beethoven, Prokofjev a Dvořák.

V pondělí na Pražském jaru vystoupí dirigent James Levine, který bude dirigovat orchestr newyorské Metropolitní opery. Koncert ve Smetanově síni vyvrcholí Dvořákovou Osmou symfonií.

U vily Edvarda Beneše byla zpřístupněna část zahrad

Několik stovek lidí se v neděli prošlo horní částí zahrad kolem vily prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí na Táborsku, která je jinak nepřístupná. Zahrady byly otevřeny u příležitosti výročí narození druhého československého prezidenta. Politikovu vilu však zájemci navštívit nemohou, protože nadále slouží jako vládní rekreační zařízení.

Edvard Beneš, blízký spolupracovník a nástupce T. G. Masaryka, se narodil 28. května 1884 v Kožlanech na Plzeňsku. Byl jednou z vůdčích osobností protirakouského odboje za první světové války a po vzniku Československa postupně působil jako ministr zahraničí, předseda vlády a od roku 1935 do roku 1938 jako prezident republiky. Po mnichovské dohodě se vzdal funkce a emigroval do Velké Británie, kde vedl československou exilovou vládu. V letech 1945 až 1948 byl prezidentem obnovené Československé republiky. V květnu 1948 odmítl podepsat komunisty zpracovanou ústavu a 7. června rezignoval. Uchýlil se do své vily v Sezimově Ústí a v tomto jihočeském městě také 3. září 1948 zemřel.

Ve Znojmě se sešla bývalé federální vláda

Výrazem prostého přátelství jsou podle expremiéra Mariána Čalfy pravidelná setkání členů bývalé federální československé vlády. "Tato skupina lidí je už sedm let mimo vládu, i když se někteří postupně vracejí. Přesto mají pocit, že si mají co říci a stojí o tato setkání," řekl Čalfa ve Znojmě při dalších ze schůzek federálních exministrů. Rozpad Československa pokládá expremiér z ekonomického hlediska za ztrátu. Připustil však, že byly silnější faktory než ekonomické. Na programu setkání ve Znojmě byla prohlídka zdejšího hradu a návštěva Křížového sklepa spolu s ochutnávkou vín.

Fotbalista Šmicer jede ve středu na prohlídku do Liverpoolu

Český fotbalista Vladimír Šmicer z francouzského prvoligového klubu RC Lens pojede ve středu na lékařskou prohlídku do Liverpoolu, kam by měl přestoupit. Angličtí funkcionáři oznámili, že smlouva bude podepsána začátkem týdne a Lens dostane odstupné 3,75 miliónu liber.

Pražský mezinárodní maratón vyhrál Keiring, mistrem ČR je Klimeš

Pátý ročník Pražského mezinárodního maratónu vyhrál v čase 2:11:19 hodiny Keňan Eliud Keiring, který v ulicích české metropole běžel vůbec první maratón v životě. Nejlepší z českých závodníků byl na 14. místě Petr Klimeš, jenž časem 2:18:05 získal titul mistra republiky.

Závod žen se stal podle předpokladů kořistí favorizované Italky Franky Fiacconiové, vítězky loňského maratónu v New Yorku, jež výrazně pokořila dvouapůlhodinovou hranici a časem 2:28:34 vylepšila dosavadní rekord Pražského maratónu o čtyři minuty a 24 sekund. Pro domácí titul si doběhla podruhé za sebou Taťána Metelková za 2:58:05.

Počasí

Dnes je skoro jasno, až polojasno, denní teploty 20 až 24 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.