Zprávy pondělí, 25. září 2000

Ivo Prokop

Odpůrci a zastánci globalizace se přeli na Hradě kvůli chudobě

Především kvůli chudobě ve světě se přeli představitelé světových finančních institucí a jejich odpůrci v diskusi, která se uskutečnila z popudu prezidenta Václava Havla v Míčovně Pražského hradu. Na setkání "Praga- dialogi locus" (Praha - místo pro dialog) kromě osmi účastníků panelové diskuse přišlo na 300 zastánců i odpůrců globalizace. Aktivisté obviňovali Mezinárodní měnový fond a Světovou banku tři dny před jejich pražským výročním zasedání z toho, že chudobu ve světě spíše prohlubují, než aby ji odstraňovali. Ačkoliv diskuse ke konci přerostla v poměrně ostrý názorový střet, Havel ji hodnotil kladně. Panelové diskuse se účastní například ředitel Mezinárodního měnového fondu Horst Köhler a prezident Světové banky James Wolfensohn, odpůrce globalizace zastupuje mimo jiné spoluzakladatelka hnutí Jubilee 2000 Ann Pettiforová a filipínský vědec a aktivista v oblasti lidských práv a životního prostředí Walden Bello. Členové Iniciativy proti ekonomické globalizaci se setkání nezúčastní. Všichni účastníci diskuse poděkovali Havlovi, že dialog umožnil.

Odpůrci globalizace uspořádali happening v Královské zahradě

Odpůrci globalizace uspořádali protestní happening přímo v Královské zahradě Pražského hradu. Protest se uskutečnil v rámci setkání světových finančníků a kritiků Mezinárodního měnového fondu a Světové banky "Praga- dialogi locus", které v Míčovně Pražského hradu uspořádal prezident Václav Havel. Po panelové diskusi využili představitelé několika českých ekologických organizací procházky v zahradě k tomu, aby upozornili na chudobu v rozvojových zemích. Oblečeni do triček s názvy extrémně chudých zemí, údaji o počtu hladovějících a výši zahraničního dluhu připomínali finančníkům, že se občerstvují po předchozí debatě o chudobě. Aktivisté proto drželi v rukou transparent s nápisem "Když jíte, myslete na ně!".

Komunisté se s anarchisty na Václavském náměstí nespojili

I když se asi 1000 českých i zahraničních levicových demonstrantů chtělo při sobotním protestním pochodu Prahou setkat s méně početným průvodem anarchistů na Václavském náměstí, nakonec pokračovali Štěpánskou ulicí na náměstí Míru sami. Anarchisté se totiž již mezitím rozešli a navíc o společnou akci ani nestáli. Účastníci komunistického pochodu proti politice světových finančních institucí a kapitalismu, kteří se sešli na Těšnově, po celou dobu skandovali revoluční hesla v několika jazycích. Nesli také mnoho transparentů, například s výzvou "Mezinárodní solidaritou proti politice MMF a SB" či tradiční "Proletáři všech zemích spojte se!". Nechyběl ani zpěv mezinárodní hymny pracujících Internacionály, mnozí nesli rudé vlajky se symboly srpu a kladiva. Vedle českých komunistů se akce zúčastnili levicoví aktivisté z Německa, Itálie, Turecka a dalších zemí. Při příchodu na Václavské náměstí dva anarchisté, jejichž shromáždění byl oficiálně ukončeno již dříve, přivítali procházející komunistický průvod heslem "Bolševismus, fašismus, stejná špína, stejný hnus!". Organizátoři anarchistického pochodu Prahou ukončili svůj protest proti globalizaci deset minut po 16:00, který zahájili na náměstí Míru. Poté, co s vítězoslavným pokřikem a potleskem jeden z účastníků demonstrace zavěsil anarchistickou vlajku na sochu jednoho ze svatých na pomníku svatého Václava, pořadatelé vyzvali asi pět stovek přítomných k rozchodu a k dalšímu "antifašistickému bloku" v úterý 26. září. Pochod obou táborů levicových radikálů centrem města sledovaly posílené policejní hlídky i vrtulník, početný byl i novinářský doprovod. Ačkoliv anarchisté procházeli kolem bank, hotelů a provozoven nadnárodních společností, nevěnovali jim žádnou pozornost. Policisté budovy preventivně hlídali. Jejich hlavním zaměstnáním však bylo usměrňovat dopravu; zasahovat nemuseli.

Asi 150 příslušníků českých ultrapravicových sil se sešlo na Letné, kde k nim promluvil zemský vedoucí Národní aliance Vladimír Skoupý. Kritizoval mimo jiné prezidenta Václava Havla, že představitele českých krajně pravicových uskupení nepozval k rozhovorům se zástupci mezinárodních finančních institucí v Praze. Část účastníků se po skončení shromáždění vydala do centra města.

Organizátoři anarchistické demonstrace na náměstí Míru a následného pochodu Prahou tvrdí, že incident s příslušníky hnutí skinheads na pražském Hlavním nádraží byl jejich povinností. S několika skinheady se tam skupina anarchistů střetla poté, co se v Bolzanově ulici oddělila od průvodu směřujícího z náměstí do centra Prahy. Podle České televize napadla skupina anarchistů asi pět skinheadů přímo v hale nádraží. Podle policie se potyčka stala před nádražní budovou a byl při ní lehce zraněn neznámý mladík; utrpěl podle policie zranění prstu u ruky. Skinheadi novinářům na místě střetu řekli, že na ně levicoví radikálové zaútočili tyčemi, noži a zápalnými lahvemi. Zpravodaj ČTK však žádné stopy po použití těchto zbraní neviděl. Příslušnice záchranné služby, která byla ke zranění přivolána, řekla, že sanitka přijela k ohlášenému napadení. Mladíci však z místa odešli sami a ošetření nevyžadovali. Až po incidentu dorazila na Hlavní nádraží skupina pravicových demonstrantů, kteří se shromáždili na Letné. Filip Vávra z krajně pravicového hnutí Národní odpor, který byl jedním z organizátorů shromáždění extrémní pravice, novinářům připomněl, že policie slíbila ultrapravicovým demonstrantům ochranu během jejich shromáždění i na cestě na nádraží. Incident podle něj znamená, že jeho hnutí již nebude s policií spolupracovat. Pravicoví extremisté odjeli po 15:30 z Hlavního nádraží metrem.

Policie nemusela proti demonstrantů ani jednou zasahovat

Policie nemusela ani jednou zasahovat proti účastníkům pražských demonstrací a nikoho z nich ani nezadržela. Na improvizované tiskové konferenci na náměstí Míru, kde se právě konalo komunistické shromáždění proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance, to řekl policejní prezident Jiří Kolář. Dodal, že incident, při kterém skupina anarchistů napadla a lehce zranila dva skiny, hodnotí jen jako drobnou potyčku, za kterou pravděpodobně nebude nikdo stíhán. Nicméně celou událost podle něj policie zadokumentovala a bude ji ještě vyhodnocovat. "Průběh těch akcí je takový, že policie neměla naprosto žádný důvod k nějakým zákrokům, protože to je demokratické vyjadřování postojů a názorů demokratické společnosti. Policie pouze monitoruje pohyb, aby nedošlo k nějakým kolizím názorových protipólů," uvedl policejní prezident. Podle Koláře na demonstrace dohlíželo několik set policistů, kteří se podle potřeby operativně přesouvali na místa protestních akcí.

V Libni se odpůrci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky připravují na úterní protesty

Mladík v oranžovém tričku řídí improvizovaný orchestr asi šedesáti mladých lidí, kteří hrají na všechny myslitelné druhy bubínků, o kousek vedle si skupina žonglérů přehazuje kuželky a mezi nohama se jim pletou dvě malé děti. Tak vypadalo v sobotu odpoledne okolí opuštěné loděnice v pražské Libni, kterou si za "základnu" boje proti pražskému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky vybrala Iniciativa proti ekonomické globalizaci. V loděnici se v sobotu okolo 16:00 pohybovalo na tři sta mladých odpůrců těchto nadnárodních institucí. Kromě souzvuku bubínků zřejmě řeší i podstatnější věci. Skupince zájemců tak uvnitř haly loděnice mladý muž anglicky vysvětloval, jak používat plynovou masku. Na velké nástěnce je rozpis toho, co se v loděnici děje: sraz polských aktivistů, školení "pouliční strategie", ale právě i workshop aktivistických umělců a artistů. Jiná nástěnka vybízí, aby se jednotlivé afinitní skupiny, tedy jakési základní jednotky protestních akcí, zapsaly na jednu ze tří tras pro zřejmě největší demonstrace v úterý 26. září. Další z plakátů v několika jazycích vysvětluje pravidla komunikace mezi protestujícími. Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký řekl, že hygienici z Prahy 8 zakročili v loděnici již v pátek, kdy zakázali nizozemským kuchařům vařit, protože nemají pro svou práci v České republice oprávnění. Hygienici podle něj nemohou v současnosti v loděnici nic dalšího dělat, protože se musí řídit podle zákonů. Podmínkami v loděnicích by se podle něj měla zabývat spíše radnice Prahy 8. Tajemník této radnice Petr Stiegler však již dříve řekl, že u soukromých pozemků obvodní úřad nemá prakticky žádné pravomoce. Úřad podle něj požádal policisty, aby na veřejných plochách ostrova hlídkovali, což se skutečně děje.

Policie odmítá názor Iniciativy proti ekonomické globalizaci, že brání diskusi nevpouštěním cizinců

Policie odmítá názor Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG), že brání diskusi aktivistů se zástupci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky tím, že omezuje přístup odpůrců globalizace na území České republiky. "Dialogu nemohou bránit aktivity policie směřující k zamezení vstupu na naše území osobám, které nesplňují podmínky stanovené platnými právními normami," zdůraznil Jiří Suttner z policejního prezidia. Mluvčí INPEG Viktor Piorecký novinářům před bránou Pražského hradu, kde byla zahájena schůzka zástupců MMF a SB s nevládními organizacemi řekl, že státní úřady a policie omezuje přístup jejich příznivců do České republiky, čímž brání opravdové diskusi. Schůzky na hradě se INPEG neúčastní proto, že cizinecká policie údajně nevpustila do republiky tři aktivisty, které na jednání iniciativa delegovala. Vyjádření Pioreckého nemá podle Suttnera "racionální základ a postrádá argumenty, které by jeho slova potvrzovaly". Policisté podle něj musí bránit vstupu do země cizincům, kteří nepřijíždějí s čistými úmysly, především osobám nežádoucím a dalším, u kterých vzniká důvodné podezření, že by se mohli dopouštět protiprávního jednání. Podle informací policejního prezidia nevpustili policisté od 10. do 22. září na české území celkem 227 cizinců. Nejvíce z nich, a to 103, byli občané Německa. Přes hranice nepřejelo také 29 Novozélanďanů a shodně po patnácti Rakušanech a Britech.

Kemp na Strahově pro odpůrce Mezinárodního měnového fondu a Světové banky mění ceny za pobyt

Organizátoři stanového městečka připraveného pro odpůrce politiky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky na pražském Strahově ustoupili od svého původního nápadu ubytovávat protestanty na libovolnou dobu za jednotnou cenu. Za dvě noci v kempu nyní každý příchozí zaplatí 690 korun a 150 Kč jej bude stát každá další noc. Původně firma FAM, která kemp provozuje, vyžadovala od každého ubytovaného 1350 korun, lhostejno, zda chtěl zůstat jednu nebo devět nocí. "Způsobí nám to ale problémy s označováním obyvatel tábora," řekl o kroku vynuceném zřejmě malým zájmem o ubytování jeden z organizátorů. Po zaplacení vstupného je totiž každý ubytovaný "označkován" zeleným kroužkem okolo zápěstí, který jej opravňuje ke vstupu do areálu Strahovského stadiónu. Nyní bude nutné na kroužku označit, na jak dlouho má dotyčný pobyt v kempu předplacen. Ubytování si dosud zaplatilo jen o málo více, než 100 návštěvníků, a firma FAM proto rozhodla pustit domů část brigádníků, kteří ve stanovém městečku pomáhají.

Komisařka OSN soudí, že Česká republika nedělá ještě dost pro Romy

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová soudí, že Česká republika nečiní ještě dost pro svou romskou menšinu. Řekla to na tiskové konferenci, kterou uspořádala za své jednodenní návštěvy v České republice v sídle centra OSN v Praze. Robinsonová, která se setkala se zástupci českých nevládních organizací včetně zástupců Romů, upozornila, že je hlavně důležité, aby si význam práv romského obyvatelstva uvědomovali úředníci na místních úřadech. Pozornost je třeba soustředit hlavně na romské děti, které mohou pomoci překlenout propast mezi menšinou a většinovým obyvatelstvem. Robinsonová, bývalá irská prezidentka, řídila diskusi na Pražském hradě mezi radikálními kritiky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a oficiálními představiteli obou takzvaných brettonwoodských institucí a dalších významných finančních světových organizací. Diskusi na Hradě využila, jak se vyjádřila, k tomu, aby upozornila, že globalizace dnešního světa si vyžaduje sladit různé soubory pravidel. Jde o pravidla Světové obchodní organizace, pravidla a postupy MMF a SB, pravidla, která se týkají ekologie, a konečně pravidla a standardy uplatňování politiky lidských práv. Právě tato pravidla jsou podle ní velmi důležitá, protože jsou právně závazná jak pro rozvojové země, tak pro země vyspělé. Jako příklad uvedla, že je nutné, aby vzájemně o náplni své práce věděli ministři financí, kteří zasedají v brettonwoodských institucích, a například ministři zahraničních věcí a spravedlnosti, kteří se obvykle podepisují pod dokumenty o právech dítěte.

Kandidátské země G5 se shodly, že se přibližují kritériím Evropské unie

Ministři financí zemí skupiny G5, která zahrnuje Českou republiku, Polsko, Maďarsko, Slovinsko a Estonsko, se v Praze shodli, že jejich státy zaznamenaly zřejmý pokrok při přibližování k tzv. maastrichtským kritériím Evropské unie. "Všechny země skupiny jsou na tom nyní lépe než před rokem či dvěma," prohlásil po setkání, které se uskutečnilo v souvislosti se zasedáním MMF, český ministr financí Pavel Mertlík. Státy, které vycházely z různých pozic, však čeká podle Mertlíka ještě spousta práce. Mezi ministry financí nicméně panuje základní přesvědčení, že v letech 2003 až 2005 budou připraveny připojit se k Evropské unii. České republice by se mohlo podle Mertlíka podařit počínaje rokem 2002 začít snižovat podíl veřejného rozpočtového deficitu na hrubém domácím produktu tak, aby se v dalších letech přiblížila kritériu Evropské unie. K tomu je potřeba zahájení reformy veřejných rozpočtů, kterou Mertlík odhaduje na pět až šest let. Ministr zároveň prohlásil, že reformu bude muset provázet zvýšení složené daňové kvóty. Souběžně s doprovodnými akcemi kolem zasedání MMF a SB se v Praze koná také schůzka nejvyspělejších zemí světa G7. Německý ministr financí Hans Eichel před setkáním uvedl, že ropné země by měly dělat více pro chudé země světa, protože právě ty jsou nejhůře postiženy nynějšími vysokými cenami ropy. Finanční šéfové G7 budou diskutovat také o tom, jak co nejrychleji uskutečnit odpuštění dluhů. Bohaté země slíbily, že dvacítce nejchudších zemí světa odepíší všechny dluhy a tento týden Mezinárodní měnový fond vyhlásil, že hodlá iniciativu úlevy dluhu urychlit. Výkonný ředitel MMF Horst Köhler prohlásil, že země Evropské hospodářské a měnové unie musejí pokročit se strukturálními reformami, chtějí-li, aby se kurs jejich společné měny odpoutal od historického minima, na kterém se ocitl v minulých dnech. Páteční intervence za zvýšení kursu eura sice byla podle něj účinná, ale za současné situace není vyšší kurs udržitelný.

Rozvojové země jsou znepokojeny výkyvy kursů hlavních ekonomik

Rozvojové země vyjádřily znepokojení nad pokračujícími výkyvy směnných kursů mezi třemi hlavními světovými ekonomikami a žádají větší soulad a koordinaci mezi jejich makroekonomickými politikami. Obavy panují ve skupině G 24 též z výkyvů cen ropy a jejich ekonomických dopadů na rozvojové země. Na tiskové konferenci po setkání ministrů financí skupiny G 24 to řekl předseda skupiny Carlos Saito. Skupina G 24 se zabývala též otázkou růstu světové chudoby a ve svém komuniké žádá rychlé oživení obchodu, eliminaci obchodních bariér a zavedení obchodní politiky, která by byla symetrická vůči všem zemím. V souvislosti s iniciativami na pomoc nejchudším zemím skupina podle Saita upozorňuje na pomalý pokrok při jeho financování a znepokojuje se v tomto ohledu postojem některých zemí G 7 a dalších vyspělých průmyslových zemí. Saito uvedl, že je třeba zavést více pružnosti do strategických dokumentů, které se týkají snižování chudoby.

Motoristé nejdéle čekají na hraničním přechodu v Aši

Tři hodiny čekali v sobotu motoristé na příjezdu do České republiky na hraničním přechodu s Německem v Aši na Chebsku, kde se fronta osobních aut blížila k několik kilometrů vzdálenému bavorskému Selbu. Odbavení se prodloužilo již v minulém týdnu po zavedení přísnějších kontrol v souvislosti se zasedáními Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Ve Vojtanově, Pomezí a Folmavě řidiči čekají od 30 minut do jedné hodiny. Na odjezdu je provoz plynulý. Také na hraničním přechodu v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku se čekací doba na příjezdu do České republiky prodloužila kolem poledne na jednu hodinu. Řidiči v opačném směru jsou podle pracovníka cizinecké policie odbavováni průběžně. Celníci v souvislosti se zvýšenými bezpečnostními opatřeními bedlivěji kontrolují zboží, jehož dovoz je zakázán nebo omezen. Podle mluvčí Celního ředitelství v Plzni Jitky Blahutové jde zejména o zbraně, střelivo, výbušniny a omamné látky. Nic mimořádného v souvislosti s jednáním finančníků v Praze nezaznamenala pohraniční policie na česko-slovenských hraničních přechodech Vsetínska, tedy ve Střelné a Velkých Karlovicích. Stejná situace panovala na přechodech ve Strání a Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku.

Na 150 lidí protestovalo proti stavbě mexické továrny v Plzni

Zhruba 150 ekologických aktivistů přišlo na plzeňský magistrát vyjádřit nesouhlas se stavbou továrny na výrobu hliníkových komponentů mexické firmy Nemak na Borských polích v Plzni. Na veřejném semináři, který uspořádala plzeňská radnice v zájmu vysvětlit problematiku investice, odpůrci stavby poukazovali především na možné zhoršení životního prostředí po uvedení technologie do provozu. Firma prezentovala novou dokumentaci k posouzení vlivů na životní prostředí, kterou byla přinucena přepracovat poté, co odborníci na životní prostředí na jaře projevili obavy ze znečištění ovzduší. Odpor vzbudila zamýšlená stavba i u občanů Plzně, kteří od počátku září sehnali 2500 podpisů na petici proti chystané investici. Dokumentace je pro veřejnost k nahlédnutí do 12. října v informační kanceláři plzeňského magistrátu. Bez tohoto stanoviska nemůže správní orgán vydat stavební povolení. Na konečné rozhodnutí však sobotní veřejný seminář nemá vliv. Nemak hodlá zahájit stavbu v Plzni na počátku roku 2001. Do roku 2011 chce zaměstnat 1360 lidí, z toho téměř 90 procent v dělnických profesích. Investice přesáhne šest miliard korun.

Oštěpař Železný získal své třetí zlato v olympijském rekordu

Světový rekordman Jan Železný vyhrál jako první oštěpař v historii potřetí v řadě olympijské hry. Čtyřiatřicetiletý atlet zvítězil v Sydney hodem dlouhým 90,17 metru ze třetí série, kterým zároveň vytvořil nový olympijský rekord. Železný porazil o 32 centimetrů svého tréninkového partnera Steva Backleyho z Velké Británie. Bronz získal Rus Sergej Makarov za 88,67 metru.

Střelec Málek vybojoval ve skeetu první české stříbro

Český střelec Petr Málek vybojoval ve skeetu první české stříbro na olympijských hrách v Sydney. Během kvalifikace a finále minul pouze dva terče. Zlato získal Ukrajinec Mykola Milčev díky absolutnímu nástřelu, třetí skončil Američan James Graves.

A ještě krátce o počasí. Čekejte polojasno až skoro jasno, dopoledne ještě mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Teploty 13 až 17, na horách kolem 11 stupňů Celsia.