Zprávy pondělí, 26. července 1999

A nyní podrobně:

Spotřební daně bude podle ministra Mertlíka nutné zvyšovat v delším horizontu

Cílem vlády není podle ministra financí Pavla Mertlíka zvyšovat daně v nejbližším období. V delším horizontu však podle něj bude nutné dále zvyšovat spotřební daně, aby se vyrovnal dlouhodobý pokles daňové kvóty. Podle Mertlíka klesá daňová kvóta proto, že část zisků odchází z české ekonomiky do zahraničí a je daněna tam. "Z toho nejjednodušší řešení je zvyšování daní, které se musí zaplatit doma, tj. daní nepřímých, spotřební daně, a daně z přidané hodnoty," řekl Mertlík. Podle Mertlíka je základním problémem v systému, který umožňuje různé formy daňových úniků. Zdůraznil, že do konce roku by měl být připraven zákon o finanční policii. Ministr Mertlík to řekl v nedělním televizním diskusním pořadu, kde se střetl s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. "Říká-li ministr financí, že chce dlouhodobě zvyšovat daně, tak to je velmi překvapivá teze," komentoval Klaus. Daně se podle něj musí dlouhodobě snižovat, v nejhorším případě stabilizovat.

Částku, o které je možné uvažovat ve schodku státního rozpočtu v příštím roce, vyjádřil předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus okolo 30 miliard korun. Zhruba v této výši by se měl návrh schodku rozpočtu na příští rok pohybovat podle premiéra Miloše Zemana. Ministr financí a vicepremiér Pavel Mertlík označil 30 miliard za minimální deficit.

Ministr Mertlík má smíšené pocity z funkce místopředsedy vlády, kterou zastává od jmenování kabinetu premiéra Miloše Zemana. Úskalí koordinace jednotlivých resortů z pozice místopředsedy vlády jsou obrovská, uvedl Mertlík v české soukromé televizi Prima. Funkce místopředsedů vlády, kteří nemají žádný resort, kritizoval i Václav Klaus.

K odstraňování ekologických škod v Jugoslávii chce přispět i ČR

Česká republika je podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta připravena podílet se v bývalé Jugoslávii na pomoci při odstraňování obrovských škod na životním prostředí, způsobených válkou. Kromě celkové finanční pomoci ve výši zhruba dvou miliard korun chce Česká republika nabídnout i své experty a firmy, které mají zkušenosti se sanací ekologických škod. Ministr to řekl po návratu z víkendového neformálního setkání ministrů životního prostřední členských i kandidátských zemí Evropské unie v Helsinkách. Na setkání se podle Kužvarta hovořilo v souvislosti s náklady na ekologickou obnovu Černé Hory a Jugoslávie včetně Kosova o předběžné částce tří miliard euro 'zhruba 105 miliard korun).

Ministr Kužvart své kolegy informoval o tom, že česká strana chce do konce srpna připravit seznam expertů a firem, které by mohly nabídnout pomoc. "Ochrana životního prostředí se musí týkat celé Evropy jako celku," zdůraznil. Ekologické škody se týkají i znečištění půdy, které představuje velké riziko přenosu různých škodlivin do potravních řetězců. Podle informací z akademických kruhů existuje i riziko poškození genetické výbavy lidí. Ministr přitom zdůraznil roli, jakou při odstranění příčin těchto rizik hraje čas.

Čeští vojáci v misi KFOR plní úkoly vysoce profesionálně

Příslušníci české armády, působící v misi KFOR na území Kosova, plní své úkoly vysoce profesionálně. Životní podmínky, v nichž se nacházejí, se dají těžko srovnávat s podmínkami českých vojáků v Bosně, avšak průzkumníci v Kosovu si nestěžují. ČTK to sdělil náčelník sekce bojové přípravy generálního štábu Josef Šíba prostřednictvím tiskového oddělení ministerstva obrany. V pátek se Šíba vrátil z inspekční cesty k českým jednotkám KFOR a SFOR. "Mohu konstatovat, že příslušníci našeho kontingentu plní úkoly na vysoké profesionální úrovni, o čemž jsem se osobně přesvědčil při výkonu jejich služby a při rozhovorech, které jsem měl s velitelem britského sektoru a velitelem praporního bojového uskupení," prohlásil generálmajor Šíba.

Česká rota v misi KFOR je umístěna v obci Gornij Sibovac nedaleko Podujeva. Z osmdesátikilometrové hranice, kterou monitoruje a střeží britský prapor, odpovídá za úsek 40 kilometrů dlouhý. Jeho délka podle Šíby svědčí o významu a schopnostech českých průzkumníků plnit náročné úkoly v těžko přístupném, zalesněném horském terénu. Dodal, že je tam mnoho min a nelze vyloučit ani setkání vojáků s gerilovými skupinami.

Rajko Doleček navštívil Srbsko, aby zajistil dodávku léků

Léky a zdravotnický materiál v hodnotě zhruba jednoho miliónu korun dorazí do několika jugoslávských nemocnic. Dodávku zaplatil a zajistil Český nadační fond přátel Srbů a Černohorců, jehož předseda Rajko Doleček tuto pomoc osobně domluvil. Fond pořídil zásilku z veřejné sbírky, která vynesla téměř 2,5 miliónu korun, řekl ČTK Doleček, který je srbského původu. Dodal, že léky jsou určeny především pro onkologické oddělení bělehradské nemocnice a zdravotnickým zařízením v Aleksinaci, Niši a Smederovu. Další "spanilou jízdu" do Jugoslávie plánuje Doleček v říjnu, kdy hodlá přivézt další léky pro nemocnice ve Vajevu a Surdulici.

Ministr Motejl věří ve svědomí soudců při rozhodování, nechce lhůty

Ministr spravedlnosti Otakar Motejl, který připravuje rozsáhlou reformu české justice, není příznivcem myšlenky, aby v zákonech byla soudcům dána lhůta pro rozhodování. "Přiznám se, že nejsem příznivcem lhůt, je to trend, který je mi trošičku cizí. Soudce by měl být, a věřím, že většinou skutečně je, vázán svým svědomím a vědomím zodpovědnosti za výkon spravedlnosti," řekl Motejl v nedělním diskusním pořadu České televize. Jeho pojetí podpořila předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová, podle níž jde především o přístup soudců, kteří nesmějí hledat procesní kličky, ale skutečně spravedlnost.

Esperantisté zahájili v Karlových Varech 72. světový kongres

Za účasti 170 esperantistů z šestadvaceti zemí čtyř kontinentů začal v Karlových Varech 72. světový kongres esperantské organizace SAT 'Světový beznárodnostní svaz), který byl založen roku 1921 v Praze. V České republice se koná světový kongres potřetí, řekl ČTK organizátor letošního setkání Petr Chrdle. Předseda svazu Yves Peyraut z Francie sdělil, že účastníci se seznámí s několika novými směry, které v posledních letech svaz zaznamenal. Míní, že díky těmto novým myšlenkám lze na karlovarském kongresu očekávat i nový směr jeho činnosti.

Člen SAT Miloš Bloudek uvedl, že svaz je v přísně neutrálním esperantském světě poněkud výjimečnou organizací. "Má blízko k odborům a k organizacím pracujících. Důsledným používáním mezinárodního jazyka esperanto bojuje proti neinformovanosti a proti lži používané k útlaku. Zřejmě proto se za období komunismu o SAT nesmělo hovořit," podotkl.

V České republice je zhruba 2000 aktivních esperantistů a asi desetinásobek občanů tuto umělou řeč používá. U příležitosti konání světového kongresu vydal poštovní úřad ve Strážnici na Hodonínsku poštovní razítko, které zachycuje siluety dominantních objektů Karlových Varů.

V Brně začne další ročník Letní školy slovanských studií

Letní škola slovanských studií začne v pondělí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. ČTK o tom informovala ředitelka školy Eva Rusínová. Smyslem akce je podle ní zlepšit český jazyk, mluvnici i další jazykové znalosti jeho účastníků. Na 32. ročník letní školy se přihlásilo rekordních 140 studentů ze 33 zemí celého světa, mezi nimiž nechybějí například zástupci z USA, Japonska, Alžíru či Pákistánu. "Zatímco dříve měli zájem o toto studium především studenti bohemistiky, dnes se hlásí lidé z praxe jako právníci, ekonomové a podnikatelé či cizinci, kteří si u nás našli životního partnera," uvedla Rusínová.

Američtí a čeští vědci zjistili na blízkém asteroidu vodu

Rotující asteroid, který se loni přiblížil k Zemi na vzdálenost 800 tisíc kilometrů, se podle amerických a českých astronomů může stát "oázou pro budoucí kosmické výzkumníky". Mezinárodní tým astronomů v České republice, na Havaji, v Arizoně a Kalifornii zaměřil loni v červnu radary a optické teleskopy na Asteroid 1998 KY26 ve chvíli, kdy míjel Zemi. V novém čísle amerického časopisu Science vědci sdělili, že objekt o průměru 30 metrů rotuje v intervalu jedenácti minut a - což je ještě důležitější - vyskytuje se na něm led. Podle Stevena Ostra z laboratoře pro vývoj raketových motorů v kalifornském městě Pasadeně má tento asteroid podobné organické složení jako některé kamenné meteority obsahující uhlík. "Na této půdě lze pěstovat potravu pro budoucí lidské průkopníky," řekl Ostro.

Odborníci našli nové využití pro vojenské objekty v Terezíně

Nové využití pro vojenské objekty v Terezíně, opuštěné armádou v roce 1997 a od té doby prázdné, hledali a našli studenti a mladí odborníci z Evropy a Izraele v uplynulých deseti dnech při mezinárodním pracovním setkání Locating Terezín 'Hledání Terezína). Své myšlenky, vize, projekty a plány, které rozpracovali pod vedením profesorů Daniela Mintze a Horacia Schwartze z Jeruzaléma, představili mladí autoři na závěr setkání v bývalé terezínské jízdárně. Věra Zemanová, projektová koordinátorka Nadace Terezín, která setkání spolupořádala, ČTK řekla, že projekty, plány i koncepty mladých lidí v žádném případě neskončí v šuplíku, i když některé jsou opravdu "mladě velkorysé a vyžadovaly by značné finanční prostředky". "Většina z nich poslouží jako náměty pro terezínskou radnici," dodala.

Prahu loni navštívilo méně zahraničních hostů než v roce 1997

Hlavní město Prahu loni navštívilo o něco méně zahraničních hostů než v roce 1997. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které ČTK poskytla Pražská informační služba. Statistika uvádí, že zatímco v roce 1998 přijelo do Prahy 2,074.691 cizinců, předloni jich bylo 2,251.995, což je což je o 177.304 více. "Rok 1999 ještě nemáme, statistický úřad zatím nením schopen z letoška nic dodat," řekl pražský radní pro cestovní ruch Igor Neměc. Pražští hoteliéři však uvádějí, že letos mají o něco menší návštěvnost než v minulých letech.

Gorazdovy dny začaly na Moravě

Gorazdova škola, která zprostředkovává poznání různých křesťanských tradic a směrů a současných přístupů k nim, začala v neděli na Hoře sv. Klimenta na Kroměřížsku. Hlavním smyslem setkání uprostřed hvozdů moravského pohoří Chřiby, které potrvá do 30. července, je uctění památky sv. Gorazda, arcibiskupa a pokračovatele slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. "Duchovní formační týden nabízí zájemcům o křesťanské vzdělávání odborné vedení erudovaných osobností a duchovních autorit z ČR i zahraničí," informoval ČTK Miroslav Hrodek z Matice svatoklimentské. Duchovní formace účastníků je podle něj rovněž zaměřená na křesťanskou ekumenu a ekumenismus. Hlavní oslavy svátku svatého Gorazda se uskuteční v úterý. Ve slavném moravském poutním místě Velehradě povedou mši podle staromoravského obřadu kněží z Belgie, Francie a ČR. Na Hoře sv. Klimenta pak začne program, v němž nají vystoupit představitelé ministerstva kultury, Senátu a zahraniční hosté.

Sv. Metoděj jmenoval nedlouho před svou smrtí 6. dubna 885 vzdělaného kněze a rodilého Moarvana Gorazda za svého nástupce a ten nastoupil na stolec metropolity. Na Hoře sv. Klimenta byl podle legend chrám a první církevní učiliště, kam docházeli vyučovat sv. Cyril a Metoděj.

Díky TenSingovému festivalu je Litomyšl nejmladším městem ČR

Na týden se stala východočeská Litomyšl zřejmě nejmladším městem České republiky. V neděli se tam sjela mládež z celé Evropy na čtvrtý TenSingový festival pořádaný křesťanskou asociací mladých YMCA. Ingrid Kubiczková z české sekce YMCA ČTK řekla, že téměř dva tisíce účastníků, z nichž některým ještě není patnáct let, bude v Litomyšli do 31. července prostřednictvím společných koncertů, tvůrčích dílen, zamyšlení a vzájemných diskusí usilovat o co nejhlubší vzájemné poznání. Festival, který po Německu, Norsku a Maďarsku poprvé hostí ČR, má titul Kořeny pro rok 2000. Mladí se podle Kubiczkové budou prostřednictvím činností, které jsou jim blízké, společně zamýšlet nad tím, kde jsou jejich kořeny a co pro ně znamenají.

V Praze skončil 7. světový harfový kongres

Symfonický koncert v hotelu Hilton zakončil v neděli 7. světový harfový kongres, na který se před týdnem sjelo do Prahy na 300 harfistů a harfistek a několik set dalších hudebníků, pedagogů, výrobců harf a dalších zástupců odborné veřejnosti. Během mezinárodního setkání se uskutečnilo na osmdesát akcí - koncertů, seminářů, tvůrčích dílen, přednášek a výstav. Cílem kongresu byla profesní výměna zkušeností a kontaktů, propagace skladatelské tvorby a mladých interpretů, ale také osvěta zaměřená k publiku, pro něž je harfa dosud méně obvyklým koncertním nástrojem. Česká republika, která se stala hostitelskou zemí jako první mezi postkomunistickými státy, soutěžila před třemi lety ve Washingtonu o pořadatelství 7. světového harfového kongresu s Japonskem a Austrálií.

Ze sportu:

Historického úspěchu dosáhly české softbalistky na mistrovství Evropy v Antverpách, kde vybojovaly stříbrné medaile. V souboji o prvenství v turnaji podlehly 1:6 obhájkyním titulu Italkám, které dokázaly v pátek v semifinálové skupině vůbec poprvé senzačně porazit. Český tým si polepšil o jednu příčku oproti minulému šampionátu, v roce 1997 v Praze obsadil třetí místo.

Dvojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích z Nagana Kateřina Neumannová v neděli v Mostě obhájila mistrovský titul na domácím šampionátu v cross country na horských kolech. Na okruhu dlouhém 7,3 kilometru triumfovala naprosto jednoznačně systémem start cíl.

Stoprocentně rozhodnut hájit barvy extraligového Litvínova, pokud mu vedení Phoenixu nesplní finanční požadavky, je český hokejista Robert Reichel. Kapitán mistrů světa z Vídně a olympijský vítěz v Nagana se stejně jako před čtyřmi lety nemůže dohodnout se svým zaměstnavatelem na podmínkách smlouvy a opět hrozí odchodem do Evropy. Tentokrát však nechce hrát v Německu.

A ještě krátce o pondělním počasí v České republice:

Většinou polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.