Zprávy pondělí, 27. září 1999

Nyní podrobněji:

Komunisté by ve vládě zastavili privatizaci bank a zvýšili přímé daně

Pokud by komunisté získali reálnou šanci ovlivňovat politické dění z vládní úrovně, zastavili by privatizaci klíčových společností, zavedli bezplatné zdravotnictví a školství, kapitalizovali pohledávky a zvýšili přímé daně. V pořadu V pravé poledne to uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip. Naznačil, že komunisté by v duchu volebního programu především zastavili privatizaci bank a donutili dlužníky státu k zaplacení pohledávek nebo k vrácení podniku státu. Se záměry KSČM důrazně nesouhlasí poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář. Poznamenal, že pokud by stát měl převzít závazky o kterých mluvil Filip, pak by daně museli vyrůst na sumu, která by zlikvidovala soukromý sektor.

ODS má na změnách Ústavy podle Stanislava Grosse větší zájem, ČSSD ale nevydírá

Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda poslanců ČSSD Stanislav Gross v pořadu televize Nova uznal, že Občanská demokratická strana má na připravovaných ústavních změnách mnohem větší zájem než ČSSD. Odmítl však slova svého partnera v diskusi, předsedy lidovců Jana Kasala, podle něhož se ČSSD v této souvislosti dostala "do stavu, kdy je vydírána". O vydírání se podle Grosse nedá hovořit proto, že ČSSD v žádném případě nepřistoupí na některé změny, které ODS požadovala, například na změnu volebního systému z poměrného na většinový. Poslanec také připustil, že v ODS mohou být lidé, kteří budou se změnou volebního zákona spojovat projednávání státního rozpočtu.

Ústavní změny připravované ODS a ČSSD by měly mimo jiné vést ke ztrátě výlučného práva prezidenta při personálním obsazení Nejvyššího soudu a bankovní rady České národní banky. Omezeny by měly být například i pravomoci prezidenta při udělování milostí tak, aby neměl právo zasahovat do trestního řízení či ho úplně znemožnit.

Vicepremiér Egon Lánský nabídne rezignaci, pokud Evropská unie zhodnotí ČR negativně

Vicepremiér Egon Lánský v souvislosti s očekávaným říjnovým hodnocením pokroku na cestě do Evropské unie prohlásil, že kdyby ČR byla "úplně nejhorší a kdyby se ukázalo, že na tom má vinu, tak určitě nabídne odstoupení". Zároveň ale v televizi Prima zdůraznil, že zcela negativní hodnocení od Evropské komise neočekává a naopak, že Slovinsko a ČR jsou ze šestice zemí, s nimiž unie loni zahájila přístupová jednání, "bezpečně jednička a dvojka". Vicepremiér zopakoval, že stále nevidí důvod k odchodu z vlády ani kvůli kauze svého zahraničního konta.

Lánský čelí podezření, že porušil devizový zákon a že přes jeho účet byly převedeny platby, které měl řádně zdanit. Ke zvážení odchodu vyzvala Lánského tento týden středočeská ČSSD.

Senátor Fischer kritizoval nové kolegy, že mu znemožňují práci

Nedávno zvolený senátor Václav Fischer (nezávislý) v televizi Prima kritizoval chování části svých nových kolegů, kteří mu podle něj zatím znemožňují řádně vykonávat jeho senátorskou práci. Na poslední schůzi totiž senátoři přes několikrát přerušenou rozpravu nerozhodli o jeho zařazení do senátního výboru.

Výdaje ministerstva obrany by měly v příštím roce dosáhnout téměř 44 miliard korun

Téměř 44 miliard korun by měly v příštím roce dosáhnout výdaje ministerstva obrany. Podle návrhu státního rozpočtu na rok 2000, který schválila vláda, by samotné vojenské výdaje měly dosáhnout hodnoty téměř 40-ti miliard korun, což představuje 1,98 procenta očekávaného hrubého domácího produktu. Resort obrany je jedním z mála, jehož výdaje ze státního rozpočtu se oproti letošnímu roku zvýší. Investice ministerstva obrany v příštím roce velmi zatíží financování programu přezbrojení letectva novými podzvukovými stroji L-159, které pohltí 8,6 miliardy korun.

Čeští vojáci SFOR pomáhají v obnově válkou zničené Bosny

Českým vojákům mezinárodních Stabilizačních sil (SFOR) se v těchto dnech podařilo dotáhnout do zdárného konce dva projekty, které pomohou vytvořit nová pracovní místa a především přispějí k demokratizaci života v Bosně. Významně totiž přispěli k obnově provozu soukromé výrobny textilií a k zahájení činnosti první soukromé nezávislé televizní stanice TV 101.

Ministr obrany Vladimír Vetchý navštíví naši polní nemocnici v Turecku

S prací lékařů a zdravotníků šesté polní nemocnice české armády, kteří již měsíc pomáhají v zemětřesením postiženém Turecku, se dnes seznámí ministr obrany Vladimír Vetchý. V nemocnici, která působí v Gölcüku nedaleko Izmitu, zahájí Vetchý dvoudenní návštěvu Turecka. V úterý bude jednat se svým protějškem Sabahattinem Cakmakogluem. Schůzka ministrů se uskuteční v rámci prvního dne zbrojní výstavy v Ankaře.

Pravicové strany bývalých komunistických zemí chtějí vytvořit mezinárodní instituci, zabývající se zločiny komunismu

Stovka čelných představitelů pravicových stran v bývalých komunistických zemích střední a východní Evropy, schválila v polském Gdaňsku rezoluci, jež počítá s vytvořením mezinárodní instituce zabývající se zločiny komunismu. Informovala o tom agentura AFP. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána půjde mimo jiné o hromažďování faktů, které by mohly být předávány příštím generacím. Schválená rezoluce předpokládá vytvoření stálého sekretariátu se sídlem ve Varšavě, jehož úkolem bude posilovat dialog mezi pravicovými stranami a připravovat každoroční schůzky organizované postupně v jednotlivých zemích regionu.

V doplňovacích komunálních volbách zvítězili nezávislí kandidáti

V doplňovacích komunálních volbách, které se v sobotu konaly v šesti českých a moravských obcích, nejčastěji zvítězili nezávislí kandidáti. Volby se konaly proto, že počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem stanovenou hranici.

Americká společnost chce zaštítit nákup Poldi 25 milióny USD

Nákup huti Poldi hodlá 25 milióny dolarů zaštítit americká společnost Seal Corporation. Přislíbila, že deponuje zmíněnou částku na účet bývalého šéfa Poldi Vladimíra Stehlíka s tím, že prostředky budou užity pro akvizici Poldi a Bohemie Art. Vyplývá to z faxové kopie příslibu, kterou má ČTK k dispozici. Podle Stehlíka chce americká společnost vstoupit do projektu Poldi spolu s americkými fondy Golden Bridge Trust Co., Grade American Company a PAAM Company, Inc. Po odkupu huti od současného vlastníka Zdeňka Zemka založí tyto subjekty konsorcium, které realizuje desetiletý program obnovy. Klíčovou rolí amerických firem přitom bude zajištění odbytu poldovských výrobků na americkém trhu. Podle Stehlíkových slov s ním američtí partneři počítají jako s architektem projektu obnovy.

Vladimír Stehlík rezignoval na místo generálního ředitele Poldi Ocel v listopadu 1996 poté, co na něj soud uvalil vazbu. Tomu předcházelo obvinění z trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. Stehlík podle svých slov věří, že ze všech podezření bude očištěn.

Nový mobilní operátor může napřesrok získat až osm procent trhu

Třetí provozovatel sítě mobilních telefonů by mohl na konci roku 2000 získat na trhu podíl mezi šesti a 8,5 procenta. V té době bude mít mobilní telefon přibližně 2,15 miliónu Čechů. Vyplývá to z prognóz investiční banky Donaldson, Lufkin&Jenrette (DLJ) a společnosti Atlantik finanční trhy. Získání klientely by měla zajistit především předpokládaná nabídka nízkých cen bez aktivačních poplatků a nabídka služeb. Který z osmi uchazečů licenci získá, rozhodne ve středu ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám.

Hana Librová a Václav Trojan obdrželi ceny Nadace Charty 77

Prestižní ceny Nadace Charty 77 převzali v Národním divadle Hana Librová a Václav Trojan. Librová působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Hlavním tématem jejího zájmu je vztah člověka ke krajině a dobrovolná skromnost. S cenou byla spojena finanční odměna 50.000 korun, kterou se její laureátka rozhodla věnovat brněnskému Domu ekologické výchovy. Cenu Františka Kriegla převzal programátor Václav Trojan za obětavé úsilí zaměřené na odstraňování předsudků, které brání vzájemnému porozumění. Trojan byl signatářem Charty 77 a podílí se na řadě humanistických aktivit. Z finanční odměny 100.000 korun se zatím rozhodl věnovat 40.000 korun Církevní škole Přemysla Pittra v Ostravě, nadaci Člověk v tísni a Českému červenému kříži.

Příznivci Národní aliance protestovali proti údajnému potlačování svobody projevu v ČR

Přes dvě stě příznivců Národní aliance, převážně skinů, protestovalo v Rakovníku proti údajnému potlačování svobody projevu v České republice. Státní moc podle zemského předsedy sdružení Vladimíra Skoupého "pošlapává lidská práva" i tím, že "přisuzuje heslům o bílé rase rasistický význam, starořímský pozdrav označuje za hajlování a keltský kříž (rovnoramenný kříž přečnívající kruh) za zástupný symbol kříže hákového". Podle mluvčí středočeské policie Soni Budské byly policejní jednotky nuceny zasáhnout na rakovnickém nádraží, když na skiny zaútočila skupina maskovaných osob, patrně anarchistů.

Hladiny tří horských toků na Bruntálsku budou hlídat čidla

Elektronická čidla budou brzy hlídat hladiny tří horských řek na Bruntálsku, kterými se předloni přehnala ničivá povodňová vlna. Zařízení bude varovat úředníky a záchranáře, jakmile hladina stoupne na nejnižší, první povodňový stupeň. Pravidelné sledování hladin tří klíčových toků pomocí čidel je v horském okrese velmi důležité, neboť tyto řeky se zvedají velmi rychle a povodňového stupně jsou schopny dosáhnout za několik málo hodin.

Ekologické sdružení Děti Země oslavilo 10. narozeniny

Desáté výročí svého založení oslavilo ekologické sdružení Děti Země. Oslavence přijel pozdravit i ministr životního prostředí Miloš Kužvart a letošní Miss České republiky Helena Houdová, která je dlouholetou členkou plzeňské pobočky této organizace. Hlavním cílem Dětí Země je omezení negativního vlivu člověka na životní prostředí a posílení ekologického myšlení ve společnosti. Za největší letošní úspěch organizace považuje odvrácení stavby přehrady ve Veseckém údolí u Liberce, kde je řada ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Dnes začíná v Ostravě mezinárodní loutkářský festival

Pražské divadlo Continuo zahájí dnes odpoledne svým pouličním vystoupením a průvodem ulicemi v centru Ostravy 3. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse, který potrvá do 2. října. Soutěžní přehlídky se zúčastní 20 souborů z osmi evropských zemí a Jižní Koreje. Účinkující se veřejnosti představí v 33 vystoupeních.

Výstaviště Letňany se na čtyři dny promění v ráj hraček

V obrovský dětský pokoj plný stovek druhů hraček se na čtyři dny změní výstaviště v pražských Letňanech. Ve čtvrtek bude v jeho areálu zahájen již 11. ročník Podzimního veletrhu hraček, na němž se představí asi dvě stovky vystavovatelů z celé ČR. Doprovodnou akcí veletrhu je výstava Model hobby, na níž budou k vidění například rádiem řízené modely letadel, autodráha, bazén s modely lodí, zmenšená kopie železniční tratě nebo ukázky halového létání. Podzimní veletrh hraček se již tradičně koná pod patronací ředitelky Výboru dobré vůle Mileny Černé. Handicapovaní lidé a děti do 150 centimetrů mají vstup na výstaviště zdarma.

Uherské Hradiště chystá vědeckou konferenci o Velké Moravě

Architektura Velké Moravy, nové objevy evropské archeologie ve vztahu k této říši a postavení Velké Moravy v raně středověké Evropě budou tématy mezinárodní konference. Od 28. září do 1. října se jí v Uherském Hradišti zúčastní na 50 vědců z Rakouska, Německa, Ukrajiny, Ruska, Bulharska, Albánie, Polska, Slovenska a České republiky. "Konferenci pořádáme k 50. výročí objevení základů prvního prokazatelně velkomoravského kostela z 9. století. Tehdy je ve Starém Městě u Uherského Hradiště objevil archeolog Vilém Hrubý," řekla ředitelka Slováckého muzea Uherské Hradiště Blanka Rašticová.

Dělníci na Hodonínsku narazili na hroby z 11. až 13. století

Šedesátosm křesťanských hrobů z 11. až 13. století odkryli pracovníci stavební firmy při bagrování sklepa rodinného domu ve Veselí nad Moravou. Archeolog Pavel Šútora považuje za zajímavost, že předkové kladli hroby do několika vrstev nad sebou. "Zjistili jsme také trepanaci lebky asi třicetiletého muže, tedy její otevření za účelem lékařského výkonu. Náročný chirurgický zákrok muž přežil, neboť otvor nese stopy po hojení," uvedl Šútora.

Zloději kradli meteorologické vybavení

Meteorologické stanice na dálnici mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou si vzali na mušku neznámí zloději. Ve dvou stanicích ukradli a poničili veškeré elektronické zařízení, poskytující cestářům kompletní informace o povětrnostních podmínkách na dálnici. "Poškození je tak velké, že stanice nelze opravit. Nové však přijdou na milión korun a nevím, kde ho seženu. První mrazy navíc mohou přijít už za měsíc," řekl vedoucí pracovník silničářů v Kocourovci. Poznamenal, že ukradené součásti jsou natolik specifické, že zloději nejsou k ničemu.

Čeští tenisté vyhráli v Uzbekistánu a udrželi si v Davisově poháru světovou skupinu

Po třetí v řadě čeští tenisté úspěšně zvládli úskalí boje o záchranu ve Světové skupině Davisova poháru a v novodobé historii této soutěže, která se datuje od roku 1981, nikdy nepřišli o příslušnost mezi elitou. Tentokrát splnili roli favoritů v Taškentu, kde rozhodli o výhře nad Uzbekistánem už po úvodních dvouhrách a čtyřhře a celkově vyhráli jasně 5:0 na zápasy.

První fotbalová liga

Osmé kolo fotbalové Gambrinus ligy skončilo s těmito výsledky: Jablonec - Hradec Králové 0:0 Teplice - Baník Ostrava 0:2 Sparta Praha - Bohemians Praha 0:0 České Budějovice - Boby Brno 1:0 Petra Drnovice - Slavia Praha 0:1 Viktoria Žižkov - Chmel Blšany 1:1 Opava - Slovan Liberec 3:1 Dukla Příbram - Sigma Olomouc 0:2

O překvapení v osmém kole Gambrinus ligy se postarali fotbalisté Ostravy, kteří zvítězili 2:0 v Teplicích. V čele tabulky se udržela Slavia Praha, druhé jsou České Budějovice a třetí ohhájce titulu Sparta Praha.

Hokejová extraliga

7. kolo hokejové extraligy: Vítkovice - Keramika Plzeň 3:4 Barum Continental Zlín - Slavia Praha 7:0 Oceláři Třinec - Velvana Kladno 3:2 Pojišťovna IPB Pardubice - Becherovka Karlovy Vary 3:4 České Budějovice - Znojemští orli 2:2 Chemopetrol Litvínov - Slovnaft Viva Vsetín 4:4. Po výhře ve Vítkovicích si hokejisté Plzně udrželi i po sedmém kole extraligy neporazitelnost a vedoucí příčku v tabulce. Hořkost prohry ještě neokusil ani druhý Zlín, na třetí místo se už posunul díky výhře nad Kladnem v uplynulé sezóně bronzový tým Třince.

Skalická vybojovala na Ibize titul mistryně světa v kvadriatlonu

Česká reprezentantka Šárka Skalická vybojovala na Ibize titul mistryně světa v kvadriatlonu. Závod na pět kilometrů plavání, dvacet km jízdy na kajaku, sto na kole a 20 km běhu zvládla za osm a třičtvrtě hodiny. Skalická vystřídala na světovém trůnu Káju Polívkovou, která na Ibize kvůli zranění nestartovala. Bronz z loňského roku obhájila Lucie Kareisová. Česká výprava přivezla z Ibizy dvě zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile. Titul vedle Skalické vybojovalo družstvo mužů, stříbro získal Miroslav Podborský a bronz si odnesl Dan Zacha.

V Českém Krumlově skončily 31. mezinárodní hry školní mládeže

Vyhlášením výsledků a předáním medailí skončila v Českém Krumlově sportovní část 31. mezinárodních her školní mládeže, konaných pod záštitou Mezinárodního olympijského výboru. V atletice, badmintonovém turnaji smíšených dvojic a volejbalovém turnaji dívek zde měřilo síly 230 sportovců ve věku do 14 let z Rakouska, Německa, Chorvatska, Slovinska, Slovenska a České republiky. Český Krumlov, zapsaný do seznamu UNESCO, byl prvním městem v ČR, pověřeným organizací těchto her. V neděli, která byla volným dnem programu, si účastníci her prohlédli jeho historické centrum.

Počasí

V České republice bude oblačno až zataženo s deštěm, teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.