Zprávy pondělí, 28. srpna 2000

Eva Petržílková

A nyní podrobněji:

Podle premiéra Zemana vyvedla vláda ČR z krize, musí ji ale uvést do konjunktury

Nynější vláda sice vyvedla Českou republiku z ekonomické krize, v následujících dvou letech ji ale musí přivést ke konjunktuře. Předsednictvu ČSSD to v sobotu řekl předseda strany a vlády Miloš Zeman, když jej seznamoval s bilanční zprávou o hospodářské strategii vlády ČSSD. Premiér si postěžoval na nedostatečné oživení zemědělství, zpoždění při privatizaci radiokomunikací nebo byrokratické průtahy "nastartování" fondů dopravy a bydlení. Za důležité označil zejména investice do probouzejících se hospodářských odvětví, za pozitivní pak oživení průmyslu a stavebnictví.

Učitelé v České republice by mohli podle ministra školství dostat přidáno v průměru 1500 korun

Platy učitelů by se mohly v příštím roce zvednout v průměru zhruba o 1500 korun měsíčně. V nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie to řekl ministr školství Eduard Zeman (ČSSD). Ten věří, že se mu podaří prosadit zvýšení rozpočtu pro školství na rok 2001 o 16,2 miliardy korun. Pokud bude tato varianta schválena, bude podle ministra šest miliard korun určeno na zvyšování platů. Předseda parlamentního školského výboru Petr Mareš (Unie svobody) v diskusi s ministrem Zemanem řekl, že učitelé loni dostali přidáno pouze tabulkově, neboť prý na svých výplatních páskách zvýšení mzdy nezaznamenali. Množství peněz, které dosud do školství plynou, nesvědčí podle Mareše o tom, že by tento resort byl pro vládu prioritou. Podle ministra Zemana však stouply průměrné platy učitelů na 118 procent v porovnání s průměrnou mzdou a letošní opatření by je měla výrazně posunout ke slibovaných 130 procentům průměrné mzdy.

Oba diskusní partneři se neshodli ani v názoru na další existenci víceletých gymnázií. Mareš kritizoval úvahy o jejich zrušení a uvedl, že selekce mezi dětmi v mladém věku není chybou existence víceletých gymnázií, ale toho, jak se na ně vybírají studenti. Podle Zemana záměr zrušit víceletá gymnázia vychází ze závěrů odborníků a mnohaleté diskuse.

Zástupci ODS budou v Praze na semináři hovořit o volební novele

O kontroverzní novele volebního zákona, jehož některé části navrhl prezident Václav Havel Ústavnímu soudu ke zrušení, budou 5. září v pražském Národním domě hovořit zástupci ODS s politologem a právním expertem. Seminář s názvem Novela volebního zákona - dobrá či špatná volba? bude moderovat předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Právě ODS spolu s ČSSD prosadila přijetí novely volebního zákona počátkem léta v obou parlamentních komorách. Zástupci zbylých parlamentních stran však proti novele vystupují. Jejím odpůrcem i prezident Havel, podle něhož by některé části novely mohly být protiústavní. Václav Havel se mimo jiné domnívá, že měnit v takovém rozsahu volební systém do sněmovny je legitimní pouze formou změny Ústavy. Zvýšení počtu volebních krajů z osmi na 35 podle něj znamená jednoznačný odklon od "proporcionality" k posílení volebních zisků silnějších stran. Proto předal v červenci Ústavnímu soudu návrh na zrušení některých ustanovení novely.

Václav Šlajs zůstal leaderem plzeňské ČSSD navzdory své činnosti v KSČ

Předseda plzeňské ČSSD Václav Šlajs zůstal i přes svou komunistickou minulost v čele stranické kandidátky pro volby do krajského zastupitelstva. Po nedělním jednání krajského výboru strany, který kandidaturu Šlajse projednával, to uvedl mluvčí plzeňských sociálních demokratů Miroslav Brabec. Proti Šlajsově kandidatuře vystoupila rokycanská ČSSD kvůli tomu, že Šlajs působil jako předseda útvarové organizace KSČ a politruk Československé armády.

V Rakousku se opět ozývají hlasy proti Benešovým dekretům

Rakouský ministr obrany a člen pravicové extremistické Heiderovy strany Svobodných (FPÖ) Herbert Scheibner prohlásil, že členství České republiky a Slovinska v Evropské unii není možné, pokud nebudou zrušeny dekrety prezidenta Beneše a obdobné výnosy Antifašistické rady národního osvobození Jugoslávie (ANVOJ), které umožnily vysídlení německojazyčných menšin z někdejšího Československa a bývalé Jugoslávie. V rozhovoru pro vídeňský časopis Format rakouský ministr mimo jiné prohlásil: Bereme-li vážně poslání Evropské unie, která má být sdružením humanistických a demokratických států, pak musí být jasné, že v jejich právním řádu se nemohou vyskytovat věci, jež byly podkladem pro vyhnání a vyvraždění statisíců lidí. Jestliže v České republice a Slovinsku není většina pro zrušení Benešových dekretů a AVNOJ, pak tyto země nejsou zralé k přijetí do Evropské unie, řekl Scheibner.

V Praze začíná konference o přírodě ve velkoměstech

Profesionální ochránci přírody, pracovníci státních správ, přírodovědci a architekti jsou pozváni na konferenci Praga 2000 Natura Megapolis, která začíná v pondělí v pražském Obecním domě. Tématem konference, kterou zahájí ministr životního prostředí Miloš Kužvart společně s pražským primátorem Janem Kaslem, bude fenomén přírody ve velkoměstě. Myšlenka uspořádat takovéto setkání vznikla podle tajemníka konference Jana Němce v roce 1996, kdy vyšla v edici Chráněná území ČR publikace věnovaná Praze a jejím 88 chráněným územím. K realizaci myšlenky potom přispělo zařazení záměru do programu akce Praha - Evropské město kultury roku 2000.

Vozíčkář Dušan Petřvalský projel republiku za šest dní oproti plánovaným osmi

O dva dny dříve oproti původnímu plánu v sobotu dorazil do cíle své cesty napříč Českou republikou osmnáctiletý vozíčkář Dušan Petřvalský z Hodonínska. Z Velké Hleďsebi u Mariánských Lázní vyjel v pondělí 21. srpna, na náměstí ve Frýdku dojel s desetičlenným doprovodem v 19:47. Celkem na vozíčku opatřeným přídavným "šlapadlem", tedy na ruční pohon, urazil 592 kilometrů - to je proti plánu o 70 kilometrů více. Po silnicích Česka ujížděl i jednašedesátikilometrovou rychlostí.

Automobilka Tatra vyrobila za 150 let existence půl miliónu aut

Přibližně půl miliónu automobilů vyrobila za 150 let své existence Tatra Kopřivnice. Během 70 let železniční produkce vyrobila také na 64 tisíc vagónů. ČTK to sdělila tisková mluvčí Tatry Eva Kijonková s tím, že výroba dopravních prostředků v Kopřivnici začala už před 150 lety, když v roce 1850 položil základní kámen dnešní akciové společnosti Tatra kopřivnický rodák Ignác Šustala. Mezi výrobky kopřivnické Tatry patřily technické unikáty jako například aerosaně a kolopásový traktor, dále letecké motory, důlní lokomotivy a silniční motorové válce. V doplňkové produkci před druhou světovou válkou lze objevit i licenční ledničky.

Anarchisté jsou se svou hladovkou spokojeni, splnila svůj účel

Anarchisté, kteří od pátku drželi na Václavském náměstí v Praze hladovku na protest proti činnosti Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, jsou se svojí akcí spokojeni. Splnila totiž podle nich svůj účel. Jedním z cílů hladovky bylo i vyjádřit solidaritu s chudými. Akce byla namířena proti MMF a SB kvůli tomu, že půjčky těchto finančních institucí zemím postiženým hladomorem podle anarchistů jen prohlubují kritickou situaci v těchto zemích.

Podle průzkumu agentury GfK jsou Češi spíše obézní, normální váhu má jen 40 procent

Obyvatelé České republiky jsou většinou obézní. Pouze dvě petiny mohou svou hmotnost označit za normální, zhruba stejné množství osob trpí mírnou obezitou. Dalších 13 procent lidí - tedy zhruba každý osmý - se řadí do skupiny otylých. Ve stavu takové otylosti, která ohrožuje život, je půl procenta občanů. Naopak podváhu u nás mají pouhá tři procenta lidí. Tyto údaje vyplývají z průzkumu agentury GfK.

Josef Jašík letos snědl 123 švestkových knedlíků, rekord odolal

Devětačtyřicetiletý podnikatel z Blanska Josef Jašík se stal vítězem letošní Velké ceny Vizovic v pojídání švestkových knedlíků, když jich během hodiny spořádal 123. Mezi deseti soutěžícími sice obhájil loňské prvenství, ale nepodařilo se mu překročit loňských 125 snědených knedlíků. Nepadl tedy ani dosavadní světový rekord, který se 155 pozřenými knedlíky drží od roku 1992 František Pohorský z Tečovic na Zlínsku. Na soutěž, které se zúčastnili pouze muži, uvařily kuchařky z Vizoviz 1500 knedlíků.

Na Hané se konec žní oslavoval divadlem a lidovou zábavou

Se "štamprlí" v ruce, v lidových krojích a divadelním vystoupením zakončilo v neděli několik stovek obyvatelů Pivína na Prostějovsku letošní žně. V obci se konala při této příležitosti tradiční akce s názvem Domlácenó, kde nechyběl průvod koňských potahů, fingovaný požár hospody nebo mlácení obilí v prvorepublikové mlátičce z roku 1937. Akce se letos konala již po čtvrté.

Hlavní cena z Hefaistonu na Helfštýně putuje do Německa

Hlavní cenu z mezinárodního setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýn nedaleko Lipníka nad Bečvou si odvezl do Německa kovář Hans Utzmann. Umělec před návštěvníky vyrobil damascénský nůž. Hrad během mezinárodního kovářského setkání, které začalo v pátek, navštívilo přes 11.000 lidí. Mezinárodní fórum kovářů se na hradě konalo již po devatenácté. Návštěvníci hradu mohli sledovat v přímém přenosu přeměnu kovu ve šperk, mříže nebo sochu na devíti kovářských pracovištích. V Mikulově skončilo výtvarné sympozium "Dílna 2000"

Mikulovské výtvarné sympozium "Dílna 2000" vyvrcholilo v neděli vernisáží, na které své nově vytvořené práce představilo sedm autorů. Letos se konal již sedmý ročník setkání, kde jedinou podmínkou účasti je ponechání vytvořeného exponátu v majetku města. Vystavená díla zahrnují malby čtyř malířů - Tomáše Císařovského z Prahy, Milana Kunce z Kolína nad Rýnem, Ondřeje Kohouta z Vídně a Zdeňka Hally z Brna. Slovenská výtvarnice Michaela Trizuljaková pak vytvořila instalaci z papíru a textilií s názvem Okna. Po vernisáži výstavy letošních účastníků byla otevřena i stálá expozice děl, které vznikly při předcházejících sympoziích od roku 1994 pod názvem Sklizeň 1994 - 2000.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov letos navštívilo téměř 6700 lidí

Letošní 9. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, na němž vystoupilo od 4. srpna až do sobotního večera více než 630 umělců, navštívilo téměř 6700 lidí. Z 23 koncertů se deset konalo v exteriérech. Do programu patřila i představení Mozartovy opery Don Giovanni v nastudování Jihočeského divadla České Budějovice před otáčivým hledištěm v parku českokrumlovského zámku.

Japonská klavíristka zakončila 41. Chopinův festival

Závěrečným koncertem japonské klavíristky Jurie Miurové vyvrcholil v sobotu ve společenském domě Casino v Mariánských Lázních 41. Chopinův festival. Devatenáctiletá Miurová přicestovala do České republiky po loňském vítězství v mezinárodní klavírní soutěži Fryderika Chopina, která se v Mariánských Lázních koná každé dva roky. Podle pořadatelů byl o festival obrovský zájem, což dokládá téměř stoprocentní návštěvnost. Jedenáct koncertů během osmi dnů vyslechlo 5000 posluchačů. K největším lahůdkám festivalu patřily nedělní kolonádní matiné houslového virtuosa Václava Hudečka a vystoupení pražského smyčcového kvarteta Epoque. Vynikající byly i koncerty zahraničních umělců ze Slovenska, Německa a především Dánska, odkud přicestovala brněnská rodačka violoncellistka Michaela Fukačová-Murisetová, držitelka ceny Gramy Classic z roku 1994.

Výstava malířky Toyen přilákala 65 tisíc lidí

Více než 65 tisíc lidí shlédlo výstavu surrealistické malířky Toyen v prostorách Galerie hlavního města Prahy. Výstava definitivně skončila v neděli. Dílo světoznámé malířky obdivovalo v posledním týdnu denně až 14 set zájemců. Rozsáhlý průřez tvorbou Toyen se stal hitem letošního léta. Kvůli němu bylo třeba svézt desítky obrazy z celého světa včetně zámoří, což je samo o sobě pro české galerie náročným úkolem. Svoz obrazů přišel na 2 a půl miliónů korun. Celkové náklady na výstavu dosáhly 5 miliónů korun.

V ČR loni evidovali 318 muzeí z 242 pobočkami a 78 památníků

Celkem 318 muzeí loni evidovali statistici v České republice. Jejich zřizovateli jsou ministerstvo kultury a další resorty, orgány státní správy, obce, města, podnikatelské subjekty, církve a nadace. Samostatných památníků bylo 78 a počet stálých expozic přesáhl 1300. Podle údajů Českého statistického úřadu, které má ČTK k dispozici, obohatila muzea v roce 1999 prohlídku svých exponátů 2708 výstavami. Celkem si je prohlédlo téměř 7,5 miliónu lidí. Dalších 132 výstav vyslala muzea do zahraničí. Mimo provoz bylo pět muzeí a 16 muzejních poboček bylo uzavřeno.

Sport

První fotbalová Gambrinus liga měla v neděli na programu šest zápasů pátého kola. Teplice zdolaly Jablonec 2:1, Příbram Brno 3:0, Olomouc vyhrála nad Žižkovem 4:1, Plzeň remizovala s Blšany 1:1, stejným výsledkem skončil zápas Bohemians se Synotem a Sparta porazila České Budějovice vysoko 5:1.

Do prvního kola čtyřhry na tenisovém US Open postoupily z kvalifikace dva české páry. Petr Kovačka s Pavlem Kudrnáčem vyřadili v rozhodujícím souboji mexicko-kanadský pár Hernandez, Robichaud ve dvou setech. V ženách se dařilo Evě Martincové s Michaelou Paštikovou. České tenistky porazily ve třech setech australsko-korejskou dvojici Dominikovicová, Kim-Eun ha.

Start cyklistické Vuelty se vydařil českému závodníkovi Janu Hruškovi, který v úvodní časovce obsadil 3. místo za Züllem a Olanem.

Český reprezentant Tomáš Enge skončil v posledním závodě seriálu šampionátu vozů Formule 3000 šesté místo. Stejná příčka patří našemu jezdci i v konečném pořadí soutěže.

A na závěr zpráv ještě krátce o pondělním počasí:

Oblačno až zataženo, nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.