Zprávy pondělí, 29. května 2000

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod krátce k některým tématům:

A nyní podrobněji:

Podle vicepremiéra Špidly bude volný pohyb pracovní síly ku prospěchu EU i ČR

Volný pohyb pracovní síly mezi současnými i novými členy Evropské unie bude přínosem pro obě strany. Uvedl to v neděli místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla s tím, že strach některých představitelů unie z velké migrace pracovníků z nových členských zemí je zbytečný. Jak dále řekl, vstup České republiky do Unie to neovlivní a k dohodě dojde. Podle něj je v České republice 150.000 až 200.000 cizinců a zhruba stejný počet zde pobývá nelegálně. "Právě tuto skupinu musíme dostat pod kontrolu. Proto jsme dali více pravomocí například úřadům práce. Nelegálně zaměstnaní cizinci jsou vykořisťováni a vytvářejí nekalou konkurenci na trhu práce," podtrhl Vladimír Špidla.

Zástupci ODS a KDU-ČSL hovořili o možnosti pozdějšího nákupu stíhaček

Stínový ministr obrany ODS a předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas a místopředseda KDU-ČSL a člen téhož výboru Pavel Severa se v neděli shodli na tom, že Česká republika by mohla koupit nadzvukové stíhačky později, než jak zatím naznačuje vláda. Oba v této souvislosti hovořili v diskusním pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní o nedokončené chystané výzbroji armády podzvukovými bitevními letadly L-159.

Sociálnědemokratická vláda tento měsíc oznámila, že několik ministrů má do konce září předložit návrh podmínek pro výběrové řízení na nákup nejvýše 36 nadzvukových stíhacích letounů pro armádu. České vojenské letectvo má být modernizováno kombinací nákupu nadzvukových stíhacích letadel západní výroby a lehkých bitevníků L-159 z domácí zbrojovky Aero Vodochody.

Miloslav Hejnák: Ministerstvo financí stále neví, zda bude žádat zvýšení spotřebních daní

Ministerstvo financí stále zvažuje, zda bude požadovat další zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty. V pořadu České televize "V pravé poledne" to uvedl náměstek ministra financí Miloslav Hejnák s tím, že návrh je sice připraven a měl by být během asi 14 dní projednán ve vládě. Vzhledem k současné mimořádné situaci však stále není rozhodnuto, zda ministerstvo financí návrh na zvýšení spotřebních daní skutečně předloží, řekl dále Hejnák. Podle něj současný podíl spotřební daně na konečných cenách benzínu v ČR činí asi 34 procent, což je nejnižší podíl na cenách pohonných hmot v celé Evropské unii. Dalším argumentem pro růst jsou podle něj silné tlaky v EU na zvýšení minimální spotřební daně u bezolovnatých benzínů o 7 Kč na litr zhruba od roku 2002.

Prezidentova manželka Dagmar onemocněla zřejmě borreliózou

Choť prezidenta Václava Havla Dagmar zřejmě onemocněla borreliózou. Mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl v neděli na dotaz ČTK řekl, že Dagmar Havlová zatím do konce příštího týdne zrušila svůj plánovaný program, a připustil, že příčinou je onemocnění akutní borreliózou.

Estonský prezident přicestuje v pondělí do České republiky

Především zájem Estonska o členství v Severoatlantické alianci, jejímž členem je Česká republika od loňského března, by měla zdůraznit návštěva estonského prezidenta Lennarta Meriho v ČR. Meri, který v pondělí přicestuje se svou manželkou Helle, už Českou republiku navštívil koncem roku 1994. Estonsko, nejmenší z pobaltských zemí, je spolu s Českou republikou a jako jediné z Pobaltí v první skupině zemí, které v březnu 1998 zahájily s Evropskou unií jednání o přistoupení.

Jednání o chemických zbraních

Setkáním s ministrem zahraničí Janem Kavanem zahájil v pondělí dvoudenní jednání s českými představiteli generální ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní José Bustani. Na programu má také navštěvu Státního ústavu pro jadernou, chemickou a biologickou ochranu v Příbrami. Bustani bude v Praze diskutovat o kontrole vývozu chemických látek podle seznamů vyplývajících z Úmluvy o zákazu chemických látek. S českými politiky bude hovořit i o organizaci výcviku inspektorů při použití ostrých látek, organizaci výcviku v oblasti civilní ochrany proti chemickým zbraním, o výcviku mediků a testování osob a ochranných prostředků v toxikologické a tepelné komoře.

Víza pro občany Ruska a Běloruska

Nedělní půlnocí skončila platnost bezvízových dohod České republiky s Ruskem a Běloruskem. Od občanů uvedených států bude proto při vstupu na území Česka vyžadováno příslušné vízum. Vízová povinnost platí i pro české občany mířící do uvedených dvou zemí. Koncem příštího měsíce by pak měla začít platit vízová povinnost i pro Ukrajince. Zavedená vízová povinnost se podle ředitele tiskového odboru ministerstva vnitra Jana Deckera nevztahuje na ty občany Ruska a Běloruska, kteří mají v České republice povolen trvalý pobyt. Ředitel zároveň upozornil, že "cizinci podléhající vízové povinnosti jsou po vstupu na české území povinni plnit ohlašovací povinnost", tedy do tří pracovních dnů ohlásit policii počátek, místo a předpokládanou dobu svého pobytu. O vypovězení bezvízové dohody s Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou rozhodla česká vláda i přes nespokojenost uvedených států počátkem února.

Nemocnost v České republice v loňském roce oproti roku 1998 klesla

V České republice bylo loni zaznamenáno 99,5 miliónu kalendářních dnů pracovní neschopnosti, z toho 3,7 miliónu dnů si vyžádalo léčení pracovních a 5,6 miliónu dnů ostatních úrazů. Nemocnost klesla ve srovnání s rokem 1998 o dva milióny dnů. Nepotvrdily se tak obavy, že zvýšení nemocenských dávek, které platí od 1. října loňského roku, povede ke zvýšení nemocnosti. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, které má ČTK k dispozici.

V Olomouci se poprvé po obnovení distriktu sešli rotariáni

Poprvé po obnovení česko-slovenského disktriktu se o víkendu sešli v Olomouci rotariáni z těchto zemí, aby zhodnotili situaci ve společnosti i svoje aktivity. Celosvětová organizace Rotary, která má za hlavní cíle bezplatné poskytování humanitární pomoci, prosazování etických principů a vytváření vzájemné důvěry a míru, osamostatnila českou a slovenskou organizaci po půlstoletí v loňském roce. V současné době pracuje v Česku a na Slovensku 45 klubů, které sdružují na 1200 členů. V celém světě má Rotary 1,3 milionů členů.

Obnovením česko-německé trati začal projekt přeshraniční dopravy

Euroregionální systém veřejné osobní a příměstské dopravy mezi Karlovarským krajem, Saskem, Bavorskem a Durynskem byl v neděli uveden do provozu otevřením obnovené železnice mezi Kraslicemi na Sokolovsku a Klingenthalem v Německu. Asi pětikilometrová trať byla zprovozněna po pětapadesáti letech.

Zajímavosti z hudebního festivalu Pražské jaro

Houslista Bohuslav Matoušek uvedl v sobotu večer na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro ve světové premiéře první verzi Suity concertante pro housle a orchestr od Bohuslava Martinů, půlstoletí starého díla. Za interpretaci tohoto obtížného ale zpěvného sólového partu neznámé skladby z roku 1939 sklidil český houslista mimořádné uznání.

V neděli měl Mezinárodní hudební festival Pražské jaro na programu několik různých akcí. Koncert houslisty Josefa Suka v Křečovicích na Benešovsku završil 36. ročník hudebního festivalu Sukovy Sedlčany, věnovaný památce virtuosova děda, skladatele Josefa Suka (1874 - 1935). Zaplněným křečovickým kostelem svatého Lukáše zazněly ukázky Sukova díla i kompozice skladatelova tchána Antonína Dvořáka. Na varhany hrál Aleš Bárta. V pražském Mánesu vystoupilo České noneto. Soubor Dětské opery Praha uvedl týž den v Divadle na Vinohradech svou inscenaci foglarovského muzikálu Rychlé šípy. V Rudolfinu proběhl koncert Sukova komorního orchestru, který mimo jiné uvedl premiéry děl dvou současných českých skladatelů. V kostele sv. Šimona a Judy se ve stejnou dobu konal varhanní koncert Bernarda Winsemiuse. Onemocnění zabránilo už podruhé americké sopranistce Dawn Upshawové, aby vystoupila na festivalu Pražské jaro. Upshawová se měla objevit vůbec poprvé před českým publikem v neděli večer v Obecním domě společně se světově proslulým americkým souborem Kronos Quartet, který je známý propagací soudobých děl.

S Filadelfskou filharmonií má přijet k úternímu vystoupení do Prahy její neméně slavný sedmasedmdesátiletý šéfdirigent Wolfgang Sawallisch. V roce 1986 byl tento německý umělec druhým zahraničním dirigentem v historii festivalu Pražské jaro, který s Českou filharmonií provedl Smetanovu Mou vlast.

Jaromíru Nohavicovi se ve Varšavě dostalo bouřlivého přijetí

Českému písničkáři Jaromíru Nohavicovi se v sobotu dostalo bouřlivého přijetí na koncertu ve Varšavě. Česko-slovensko-polské publikum mělo příležitost vyslechnout zpěvákův tradiční repertoár, ale i zcela nové písně, které teprve vyjdou na jeho novém CD Moje smutné srdce. Vystoupení ve varšavském Českém centru bylo průřezem prakticky celou jeho tvorbou. Nohavica s obdobným repertoárem před nedávnem vystoupil rovněž v Paříži, další koncerty chystá na Slovensku.

Americký soubor Insight Gospel Singers ukončil jazzový festival v Karlových Varech

Koncertem osmičlenné černošské kapely Insight Gospel Singers z Oklahomy, která posluchače provedla hudební historií gospelů, a představením moderního jazzu v podání souboru Pavla Jakuba Ryby byl v sobotu v Městském divadle v Karlových Varech zakončen 17. Mezinárodní jazzový festival. Podle pořadatelů byl jazzový maratón naprosto vyprodán a přišli si při něm na své všichni, kteří milují jazz. Mohli totiž mimo jiné slyšet vzpomínku na Louise Armstronga v podání J. J. Jazzmenna, vynikající Big Band Konzervatoře Jaroslava Ježka a kapelu roku Petra Kořínka. Přijel také Jiří Stivín s Rudolfem Daškem, kteří zahráli spolu poprvé po několika letech.

O první koncerty Janáčkova máje měli posluchači nebývalý zájem Nebývalý zájem posluchačů o úvodní koncerty 25. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, který v pátek začal v Ostravě, zaznamenali jeho pořadatelé. Na zahajovací koncert Liverpoolské královské filharmonie přišlo asi 900 posluchačů. Také sobotní vystoupení Pražských madrigalistů na nádvoří zámku v Porubě se setkalo s velkým ohlasem. V neděli večer pokračoval Janáčkův máj předehrou a áriemi z oper Macbeth, Síla osudu, Sicilské nešpory, Simone Bocanegra a Don Carlos autora Giuseppe Verdiho a scénami z oper Bludný Holanďan a Valkýra od Richarda Wagnera.

Letošní ročník hudebního festivalu Janáčkův máj nabídne do 15. června obyvatelům a návštěvníkům Ostravy a Opavy celkem 18 koncertů a jednu operu. Účinkovat budou přední sólisté a soubory nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Mezi největší lákadla budou určitě patřit Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha v podání Janáčkova komorního orchestru i recitál Jana z Arku na hranici, v němž na závěr festivalu vystoupí francouzští a čeští umělci.

Hlavní cena divadelního festivalu Na hranici putovala na Slovensko

Vyhlášením cen skončil v sobotu v Českém Těšíně na Karvinsku 11. ročník mezinárodního divadelního festivalu Na hranici. V konkurenci tří desítek divadel z České republiky, Slovenska a Polska, jejichž členové od 24. května hostovali na scénách divadel v Těšíně na obou stranách hranice, zvítězil činoherní soubor Slovenského národního divadla s představením Stoličky, jehož autorem je Eugéne Ionesco.

Italská herečka Ornella Mutiová přijela na festival ve Zlíně

Slavná italská herečka Ornella Mutiová přijela v neděli do Zlína jako první významný zahraniční host 40. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Přehlídku filmové tvorby z 33 zemí, která potrvá do 3. června, zahájí pořadatelé v pondělí ve zlínském Velkém kině.

Do soutěže MFF v Noskvě byl přijat Drhův snímek "Početí mého mladšího bratra"

Film režiséra Vladimíra Drhy "Početí mého mladšího bratra" byl přijat do soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Moskvě. ČTK to řekl jeden z jeho producentů Pavel Melounek. Prestižní moskevská přehlídka, která je stejně jako karlovarský festival zařazena do nejvyšší kategorie "A", se uskuteční ve druhé polovině července. Pro Drhův snímek, který byl do českých kin uveden koncem ledna, jde o mezinárodní premiéru. Příběh dávné svatby viděný dětskýma očima se odehrává na konci čtyřicátých let. Vznikl v koprodukci firem Whisconti, Fronda Film, zlínských ateliérů Bonton a České televize. V tomto podle tvůrců "malém a trochu staromódním příběhu o velké vášni" hrají například někdejší dětská hvězda českých filmů Dana Vávrová, která dnes žije a působí v Německu, Jana Brejchová, Jiří Bartoška a Marie Durnová.

Také v Ostravě si mohou prohlédnout výstavu fotografií Jan Šibíka

Velkoformátové fotografie, které dokumentují utrpení lidí při válečných masakrech v západoafrické Sieře Leone, si mohou ve stanu na centrálním Masarykově náměstí prohlédnout obyvatelé Ostravy. Cílem výstavy nazvané Podejte ruce dětem ze Sierry Leone, kterou připravil fotograf časopisu Reflex Jan Šibík, je získat peníze na pomoc lidem žijícím v humanitárních táborech v africké zemi. Výstavu již mohli vidět obyvatelé a návštěvníci několika českých a moravských měst.

Ze sportu

Fotbalisté České republiky do 21 let remizovali v úvodním zápase evropského šampionátu se Španělskem 1:1. Na stadionu v Trenčíně otevřel skóre v 55. minutě Lukáš Došek, v 90. pak vyrovnal Luque. V dalším zápase naší skupiny porazili Nizozemci Chorvatsko 2:1. Ve skupině B zdolali domácí Slováci Turky také 2:1 a Angličané podlehli Itálii 0:2.

Mistrem republiky v chůzi na 20 kilometrů v Olomouci se stal Jiří Malysa. V závodě žen na 10 kilometrů, který nebyl součástí mistrovských bojů, zvítězila Slovenka Raganová.

České volejbalistky prohrály úvodní zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2001 s výběrem Turecka 2:3. Druhý kvalifikační duel čeká naše volejbalistky 4-ho června v Německu

Český kanoista Martin Doktor skončil na Světovém poháru v Szegedu třetí na trati 500 metrů. První příčku obsadil Němec Dittmer.

České volejbalistky prohrály úvodní zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2001 s výběrem Turecka 2:3. Druhý kvalifikační duel čeká naše volejbalistky 4.června v Německu.

Krátce o pondělním počasí

Na území České republiky bude převážně polojasno, během dne až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů Celsia. Mírný západní vítr 10 až 20 kilometrů za hodinu.

Tolik zprávy Radia Praha.