Zprávy Radia Praha

Premiéra Zemana trápí organické tělísko v ledvinách

Při vstupní prohlídce na urologické klinice pražské Všeobecné fakultní nemocnice lékaři zjistili, že premiéra Miloše Zemana trápí močové tělísko velikosti fazole. ČTK to řekl mluvčí vlády Libor Rouček. Profesor Jan Dvořáček, který premiéra ošetřuje, nasadil pacientovi léky, které by měly tělísko rozpustit. Vzhledem k tomu, že je toto nežádoucí tělísko organického charakteru, nepodařilo se ho podle Dvořáčka rentgenologickým vyšetřením zjistit. Lékaři ho objevili endoskopicky. Rozpouštění může trvat i několik měsíců. Nyní má premiér zavedenu do nemocné ledviny trubičku, která odvádí moč a brání tomu, aby cizí tělísko znovu zapadlo do močových cest. Dvořáček ČTK řekl, že je cizí útvar zřejmě metabolického původu, což lékaři dále zjišťují. Zemanovi proto doporučil dietu. Pokud by se nyní nasazené léčení protahovalo, použijí lékaři k jeho rozbití laseru. Premiér Zeman je hospitalizován s opakovanou ledvinovou kolikou od pondělního dopoledne. Bolestmi trpí od neděle. V Polsku, kde se premiér účastnil ekonomického fóra a odkud se vrátil do Prahy v sobotu nad ránem, ještě potíže neměl, popsal vývoj premiérových zdravotních potíží v posledních dnech Rouček.

Prezident Havel Lukašenkovo vítězství nekomentoval, blahopřání ale neposlal

Prezident Václav Havel pozorně sleduje situaci v Bělorusku, kde byl vítězem prezidentských voleb vyhlášen dosavadní vůdce země Alexandr Lukašenko. Výsledky prezidentských voleb Havel sice nekomentoval, ale blahopřejný telegram Lukašenkovi neposlal. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Někteří politici a ochránci lidských práv tvrdí, že běloruské volby nebyly demokratické. Obavy o regulérnost voleb naznačilo i české ministerstvo zahraničí. Se zájmem očekává zprávu o průběhu voleb od Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která hlasování monitorovala. Mluvčí resortu Aleš Pospíšil ČTK řekl, že zpráva "však jen stěží vyvrátí" zatím dostupné informace, podle nichž se volby nekonaly podle standardů běžných v západních demokraciích.

Senátor Michael Žantovský soudí, že v Bělorusku nebyly a nejsou podmínky pro skutečně regulérní demokratické volby. Za chybu mezinárodního společenství považuje, že vyslalo do země pozorovatele, a tím volby "posvětilo". Komunistický poslanec Miloslav Ransdorf připouští, že "proces budování demokracie v Bělorusku bude dlouhodobá záležitost". "Já osobně bych si Lukašenka přál jako prezidenta stejně málo, jako si přeji prezidenta Havla," řekl ČTK.

Václav Klaus v Bratislavě hýřil úsměvy, autogramy a euroskepsí

Na "Janusovskou tvář" Evropské unie poukázal v Bratislavě předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus, a to jak v přednášce při uzavřeném zasedání Montpelerinské společnosti, sdružující liberální ekonomy, tak na tiskové konferenci po autogramiádě své knihy "Václav Klaus narovinu". "Hodnocení EU je velmi složité, protože je to taková dvojaká věc, jakoby Janusovská tvář," řekl Klaus. "Na jedné, příznivé a dobré straně, je EU prvkem otevírání se, prvkem liberalizačním a deregulačním, což je přesně to, co jsme po éře komunismu chtěli; mizí mnoho bariér, abychom na kontinentu žili otevřeně a společně, což je bezvadná věc (...) Ale na druhé polovině Janusovského obličeje EU současně představuje regulování, poručníkování shora, ochranářství, nejrůznější komplikace, nucené standardy, pokus vše zglajchštaltovávat, tzv. harmonizovat...," řekl Václav Klaus.

Komisař Verheugen odmítl požadavek EP, vyslovil se pro ukončení Melku

Člen Evropské komise (EK) pro rozšíření Günter Verheugen odmítl požadavek Evropského parlamentu, aby EK svolala mezinárodní konferenci o odstavení jaderné elektrárny Temelín a jeho financování. Vyslovil se pro rychlý politický závěr jednání mezi ČR a Rakouskem za zprostředkování EK, jež bylo zahájeno loni v prosinci v rakouském Melku. Exekutiva EU "musí samozřejmě brát vážně stanovisko Evropského parlamentu k Temelínu a pozorně tudíž zvážit jeho rezoluci z minulého týdne". Ovšem vzhledem k tomu, že česká vláda s konferencí nesouhlasí, "je to však bezpředmětná otázka", řekl Verheugen po schůzce se státním tajemníkem Pavlem Teličkou. Ten ho z pověření ministra Jana Kavana informoval o stanovisku vlády ČR. Verheugen hodlá nyní informovat kolegium Evropské komise, které parlamentu oficiálně odpoví. Komisař poukázal na to, že parlament nevyzval k zastavení procesu z Melku, naopak komisi za zprostředkování pochválil. Je tedy nutné tento "trialog" dotáhnout co nejrychleji do konce. "Naším prvořadým cílem je dovést proces z Melku k úspěšnému závěru a soustředit se na konečná řešení," prohlásil Verheugen. Podotkl, že podle prosincové dohody mělo jednání o Temelínu skončit už v červnu, takže se zpozdilo a je nezbytné ho rychle uzavřít.

Evropský parlament se minulý týden v rezoluci o České republice vyslovil pro zachování možnosti odstavení Temelína, a vyzval Evropskou komisi, aby svolala mezinárodní konferenci, jež by se tím zabývala. Komise tedy Verheugenovými ústy odpověděla, že to nelze udělat, pokud s tím nesouhlasí svrchovaná země, na jejímž území Temelín leží.

Postoj EU k Temelínu rozhořčil odpůrce, oficiální Vídeň váhá

Rozhodnutí komisaře Evropské unie pro rozšíření EU Güntera Verheugena odmítnout požadavek Evropského parlamentu, aby Evropská komise svolala mezinárodní konferenci o odstavení jaderné elektrárny Temelín a o financování tohoto kroku, vyvolalo vlnu rozhořčení mezi rakouskými odpůrci atomu. Oficiální Vídeň naproti tomu zatím mlčí s tvrzením.

České ministerstvo zahraničí ocenilo Verheugenův postoj ke konferenci a vítá jeho názor, že proces zahájený loni v prosinci v rakouském Melku by měl být co nejrychleji uzavřen. Mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil ČTK sdělil, že 21. září se kvůli Temelínu sejdou rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer a český ministr zahraničí Jan Kavan. Česká strana však odmítá rakouské snahy začlenit do protokolu z Melku požadavky, které nebyly součástí původního scénáře. Do tohoto "scénáře" podle něj nepatří závěry rezoluce Evropského parlamentu navrhující svolání mezinárodní konference výhradně k Temelínu, ale ani úvahy o právní závaznosti dohod z Melku. Kavan se proto při jednání s Moltererem pokusí najít východisko "ze současné patové situace", kdy Rakousko vznáší nové požadavky a současně stále znemožňuje ČR uzavřít kapitolu energetika, uvedl Pospíšil.

Rakouská oficiální místa zatím nekomentují prohlášení komisaře Verheugena; Vídeň čeká na reakci českého premiéra Miloše Zemana k dopisu rakouského kancléře, ve kterém Wolfgang Schüssel informoval o připravenosti své země podílet se na konferenci o možnostech uzavření Temelína. "Dokud nemáme odpověď, nemůžeme zaujmout žádné stanovisko," řekl ČTK Ernst Streeruwitz ze spolkového ministerstva životního prostředí, který je zodpovědný za naplňování dohody z Melku o jihočeské elektrárně. "Až poté budeme moci rozhodnout o dalších krocích," dodal s tím, že ale za dané situace vidí uspořádání konference značně skepticky.

Rakouští odpůrci Temelína jsou ale prohlášením komisaře Verheugena velmi rozhořčeni. "Od pana Verheugena je to pohrdání Evropským parlamentem," reagoval předseda Rakousko-českého antiatomového výboru Otto Gumpinger, poslanec hornorakouského zemského sněmu. České odmítnutí konference k Temelínu označil za "politováníhodné, protože česká strana tím odmítá ruku podanou k dialogu".

Ekologická mluvčí Zelených Eva Glawischnigová označila za "skandál", jak rychle komisař "po první negativní reakci Česka" myšlenku konference opustil. "Verheugen by udělal lépe, kdyby se rovnou nechal angažovat jako mluvčí Temelína, když jako zprostředkovatel konfliktu žalostně zklamal," rozhořčila se Glawischnigová. Také ekologická mluvčí opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Ulli Simaová ve stanovisku zaslaném ČTK označila Verheugenův postoj za "urážku Rakouska a Evropského parlamentu". Komisař podle ní nemůže takové usnesení jednoduše smést ze stolu. Předseda Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer zase obvinil Verheugena ze "zanedbání služebních povinností". "Tak jednoduché si to komisař dělat nemůže, prohlásit, že konference nebude, protože ji Češi nechtějí," řekl.

Všechny organizace rakouských odpůrců atomu i ekologické mluvčí stran shodně požadovaly, aby Vídeň neuzavřela kapitolu energetika ve vstupním jednání ČR do EU, dokud Praha ve věci Temelína neustoupí. "Česko se bude muset dříve nebo později rozhodnout, co je pro něj důležitější: vstup do EU, nebo Temelín," řekl v této souvislosti Gumpinger. Podle členky hornorakouské zemské vlády za Svobodné (FPÖ) Ursuly Haubnerové "musí být EU i Česku jasné, že dosavadní členové unie stanovují pravidla vstupu do EU, mezi která patří i bezpečnostní standard jaderných elektráren".

Jan Kavan v Praze jednal s mexickou velvyslankyní pro lidská práva

Názory na konferenci proti rasismu v Durbanu, práva menšin v České republice i na romskou otázku si v Praze vyměňovali ministr zahraničí Jan Kavan a zvláštní mexická velvyslankyně pro lidská práva Mariclaire Acostová. S mexickou představitelkou jednal i ministrův náměstek Martin Palouš, informoval ČTK mluvčí resortu Aleš Pospíšil. Acostová bude v České republice do středy. Čekají ji jednání s vládním zmocněncem pro lidská práva Janem Jařabem, vedoucím prezidentské kanceláře Ivem Mathém a ombudsmanem Otakarem Motejlem.

Konference OSN proti rasismu v jihoafrickém Durbanu, které se zúčastnil i Jan Kavan, skončila v sobotu přijetím závěrečné deklarace. Po zdlouhavých diskusích kolem Blízkého východu, kvůli nimž hrozil konferenci kolaps, se nakonec delegáti v závěrečném dokumentu shodli na globálním rámcovém plánu pro boj s diskriminací. Podle agentury AP také uznali těžké postavení Palestinců usilujících o nezávislý stát a odsoudili otroctví a kolonialismus.

Některé problémy dovozců by měla vyřešit novelizace zákona

Poslanci sněmovního podvýboru pro dopravu se v pondělí se zástupci ministerstva dopravy a s dovozci ojetých vozidel shodli, že některé z problémů dovozců by mohla vyřešit částečná novelizace zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Účastníci jednání byli zajedno v tom, že v zákoně by se mohlo ustoupit od potřeby dokládat u vozidel návody na údržbu a obsluhu v češtině a od pětileté lhůty dovozu vozidel. Předseda sněmovního podvýboru pro dopravu František Vnouček řekl, že tato pracovní skupina projednala jen zhruba třetinu požadavků protestujících dopravců. Další jednání povedou poslanci v nadcházejících dnech.

Ministr Tvrdík bude prosazovat zákon o reformě české armády

Zakotvení armádní reformy v zákoně bude na jednáních o reformě s ostatními politickými stranami prosazovat ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Jak uvedl po shromáždění velitelů české armády v Praze, vojáci se obávají toho, že po volbách v příštím roce nové politické vedení nebude se současnou podobou reformy souhlasit. "Budu navrhovat, aby reforma byla zajištěna zákonem. Aby v tomto zákonu byly definovány hlavní kategorie, které jsou pro reformu a budoucí podobu armády zásadní," řekl ministr. Zásadní je podle něj výše rozpočtových zdrojů, zásadní modernizační programy či shoda na základních legislativních opatřeních. "Pevně věřím, že to je ta jistota, po které právě vojáci a velitelé české armády volají," podotkl Tvrdík.

Celostátní výbor KDU-ČSL doporučil nepodpořit státní rozpočet

Celostátní výbor KDU-ČSL na jednání ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku doporučil poslancům této strany, aby nepodpořili vládní návrh státního rozpočtu na rok 2002. Vládní verze rozpočtu počítá se schodkem ve výši 52,2 miliardy korun při příjmech 700 miliard korun. Odmítla ji podpořit v prvním sněmovním čtení také ODS, kterou s vládní ČSSD spojuje opoziční smlouva. Podle účastníků lidoveckého jednání přitom za současný stav veřejných rozpočtů včetně návrhu rozpočtu a dramatický růst zadluženosti veřejných financí nesou společnou a nerozdílnou zodpovědnost ČSSD a ODS. Celostátní výbor rovněž lidoveckým poslancům doporučil prosazovat na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny projednání návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní, která zajistí vlastní příjmy krajů ve výši nejméně 19 miliard korun.

Ostravské hutě v pololetí se ziskem 206 mil. po ztrátě 1,5 mld.Kč

Hospodaření největších hutních firem na Ostravsku, mezi které patří Vítkovice, Nová huť (NH), Třinecké železárny (TŽ), Válcovny plechu Frýdek-Místek (VP) a Železárny a drátovny Bohumín (ŽDB), za šest měsíců letošního roku skončilo v souhrnu s hrubým ziskem 206,3 miliónu Kč. Za stejné období loňského roku hutní společnosti zaznamenaly úhrnnou ztrátu 1,5 miliardy Kč. Vyplývá to z informací hutních podniků. Letošní hospodaření hutních společností Ostravska, které dohromady zaměstnávají zhruba 30 tisíc lidí, ovlivnilo téměř již dva roky trvající oživení světové poptávky po hutní produkci.

Ministr zemědělství očekává nejvyšší úrodu od roku 1990

Nejvyšší úrodu po roce 1990 očekává letos ministr zemědělství Jan Fencl. Řekl to na tiskové konferenci v rámci výjezdu na Kladensko. Zemědělci podle něj dosud sklidili přes 95 procent ploch obilovin a 99,7 procenta řepky, přičemž výnosové indexy plodin se pohybují na 116 až 136 procentech loňského roku. Tato čísla mě opravňují k optimismu, že zemědělství naváže na loňský čtyřmiliardový zisk, dodal pro ČTK. Upozornil však, že dobrá sklizeň je jen předpokladem, nikoli zárukou zisku. Záležet podle něj bude, jak si pěstitelé zajistí optimální odbyt a dohodnou výkupní cenu. Ve snaze pomoci s tvorbou cen změnilo podle něj ministerstvo dosud zaběhnutou praxi. "Letos poprvé nezačal stát intervenovat na trhu v předstihu. Intervence sice byla vždy míněna jen jako záchranná síť a nikoli signál o ceně. De facto se tímto cenovým signálem ale stávala a deformovala ceny v neprospěch zemědělců," vysvětlil. Dodal, že místo intervenční ceny letos ministerstvo pouze oznámilo vůli intervenovat.

Rumuni posílají do ČR úředníka na boj s nelegálními pobyty

Rumunsko vysílá do České republiky policejního úředníka, který se bude zajímat o pohyb rumunských občanů, kteří nelegálně pobývají na českém území či neoprávněně žádají o politický azyl. Úředník, který do Prahy přijede již v úterý, bude spolupracovat s českou policií a ministerstvem vnitra, řekl ČTK první tajemník rumunského velvyslanectví Marian Radu. Reagoval tak na nedělní informace vicepremiéra Vladimíra Špidly, podle něhož chce rumunská vláda do Prahy vyslat imigrační úředníky. Rumunská aktivita souvisí s rozhodnutím české vlády zavést od listopadu pro rumunské občany víza, a to hlavně kvůli rostoucímu počtu rumunských žadatelů o azyl. Jen za letošního půl roku o něj podle vlády požádalo 811 Rumunů, zatímco loni 510.

Britský zachránce židovských dětí ocenil Mináčův dokument

Někdejší britský burzián Nicholas Winton ocenil další film, který o jeho více než 50 let staré akci na záchranu židovských dětí natočil režisér Matej Mináč. Dvaadevadesátiletý Winton přijel do Prahy na premiéru dokumentárního snímku a v Americkém kulturním středisku se setkal s některými z těch, jimž jako dětem v letech 1938 až 1939 umožnil odjet z někdejšího Československa a protektorátu a zachránit se tak před nacisty. Dokumentární film "Síla lidskosti", který bude mít oficiální premiéru v neděli 16. září v Laterně magice, Winton již viděl a líbil se mu. Považuje ho za prostředek, který může pomoci zabránit tomu, aby se hrozné události opakovaly. Pro mladou generaci by měl být povinný, řekl Winton ČTK.

Zemřel pražský rodák a ředitel anglického deníku ve Venezuele

Ve věku 80 let zemřel v neděli po dlouhé nemoci ve Venezuele pražský rodák Hans Neumann, který si v této jihoamerické zemi získal pověst jednoho z nepřednějších podnikatelů a léta působil jako generální ředitel jediného zdejšího anglofonního listu The Daily Journal. Informovala o tom dnes agentura AP. Absolvent chemicko-technologické fakulty Neumann přežil v rodném Československu nacistickou okupaci a v roce 1949 emigroval do Venezuely. Zde kromě působnosti v anglofonním listu The Daily Journal často přednášel na univerzitách a v průmyslových podnicích a psal pro jeden z největších venezuelských deníků El Nacional. Rovněž pak stál v čele několika společností včetně firmy Corimon. Neumann pomohl ve Venezuele založit řadu kulturních organizací a venezuelská vláda ho několikrát vyznamenala za prospěšnou činnost pro venezuelskou kulturu a společnost.

Čeští filmoví výtvarníci dostali americkou televizní cenu Emmy

Tým českých výtvarníků vedených architektem Ondřejem Nekvasilem dostal v sobotu v Pasadeně v Kalifornii americkou televizní cenu Emmy za výtvarnou stránku amerického televizního filmu "Anne Franková", který se natáčel v Praze. Nekvasil, který byl hlavním architektem filmu, dostal prestižní cenu společně s Janem Vlasákem a Marií Raškovou. Myslím, že to ocenění má význam hlavně pro další české filmaře, kteří budou spolupracovat se zahraničními štáby, řekl ČTK Nekvasil. Ty zde dosud zaměstnávaly převážně technické profese nebo filmaře v asistenčních rolích. To se u tohoto filmu podařilo překonat a pracovali jsme jako rovnocenní partneři, uvedl Nekvasil.

Singapurského festivalu spisovatelů se zúčastnil Arnošt Lustig

Mezi předními osobnostmi, které se zúčastnily Singapurského festivalu spisovatelů, byl český spisovatel Arnošt Lustig. Na letošním festivalu, který se pořádá jednou za dva roky, bylo 39 prozaiků a básníků, z nich 19 ze zahraničí. ČTK to sdělilo české velvyslanectví v Singapuru. Lustig vystoupil v panelové diskusi na téma role historie v literatuře. Vyjádřil názor, že literatura je nejdůležitější součástí civilizace, protože jediná - například na rozdíl od architektury - zůstává zachována, uvedlo velvyslanectví. Na festivalu byl promítnut český film Démanty noci, který v roce 1964 natočil režisér Jan Němec na motivy Lustigovy povídky.

Ze sportu:

Čeští volejbalisté si připsali na mistrovství Evropy v Ostravě druhé vítězství. V důležitém utkání porazili Bulharsko 3:1 a v tabulce základní skupiny mají pět bodů. Ve svém úvodním utkání na šampionátu čeští hráči porazili Slovinsko a v dalším zápasu prohráli s Nizozemskem. Příštím soupeřem volejbalistů v základní skupině bude ve středu výběr Slovenska.

Čekání českých rychlostních kanoistů na medaili z juniorského mistrovství světa po šesti letech skončilo. Na šampionátu v brazilské Curitibě vybojovali bronz na trati 500 metrů kajakář Filip Šváb a čtyřkajak ve složení Klára Ballová, Jana Blahová, Markéta Štorová a Jana Šebestová, který dělilo půl sekundy od druhého místa.

Čeští jachtaři uspěli při rakouské regatě na hladině Neziderského jezera. Lenka Šmídová, třetí jachtařka světového žebříčku ISAF třídy Evropa, kralovala třídě Evropa a ve Finnu čeští muži zcela obsadili stupně vítězů - vyhrál čerstvý mistr republiky Michal Hrubý před Jiřím Hýžou a bronz vybojoval Michael Maier.

Tomáš Enge pojede jako první český automobilový závodník v historii Velkou cenu formule 1. Vedení stáje Prost dalo jezdci příjemný dárek k úterním pětadvacátým narozeninám, když ho angažovalo pro nedělní patnáctý závod mistrovství světa v Monze. Enge, který minulý týden dva dny testoval vůz francouzského týmu v Magny Cours, nahradí Brazilce Luciana Burtiho. Stálý jezdec Prostu stále není v pořádku po těžké havárii v belgickém Spa.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy přeháňky. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.