Zprávy Radia Praha

ODS nepodpoří předložený vládní návrh rozpočtu na rok 2002

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok nepodpoří v prvním sněmovním čtení Občanská demokratická strana. Vadí jí totiž, že vláda v rozpočtu počítá s příjmy, které jsou nereálné. Sociální demokracii proto v pátek ODS obvinila, že předložením nereálného rozpočtu porušila toleranční patent, tedy dodatek opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS.

"ODS s politováním konstatuje, že vládní návrh rozpočtu na rok 2002 počítá se zvýšením příjmů, ke kterému buď nemůže dojít vůbec, nebo je málo pravděpodobné. ODS proto nepodpoří návrh státního rozpočtu pro rok 2002 v prvním čtení," prohlásil na páteční tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. ČSSD podle něj porušila toleranční patent především v ustanovení, jímž se obě strany dohodly, že v letech 2001 a 2002 bude deficit veřejných rozpočtů postupně klesat tak, aby v roce 2003 výše deficitu veřejných rozpočtů splňovala maastrichtská kritéria. ODS rovněž kritizuje, že vláda nebrzdí růst mandatorních, tedy ze zákona povinných výdajů.

ODS a KSČM odmítly výroky prezidenta Havla k odsunu sudetských Němců

ODS a KSČM se ostře ohradily proti výrokům prezidenta Václava Havla, které pronesl při návštěvě Rakouska k odsunu sudetských Němců. Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil nepovažuje za možné, že by se český parlament někdy v budoucnu za odsun omlouval. Předsedové KSČM Miroslav Grebeníček a komunistických poslanců Vojtěch Filip označili za lživé tvrzení, že v Česku zdomácněl názor, že odsun byl nespravedlivou mstou založenou na etnickém principu.

"Stejně jako ve všech ostatních případech je i zde třeba odmítnout princip kolektivní viny. Český národ ani česká politická reprezentace proto nemohou nést odpovědnost za individuální excesy spáchané při odsunu, který byl jinak pouze následkem událostí spojených s druhou světovou válkou," uvedl Zahradil v písemném prohlášení. On sám nepovažuje za účelné, aby čeští politici z vlastní iniciativy otevírali pro českou stranu již uzavřené otázky minulosti. "Oslabují tím pozice ČR a otevírají prostor pro ty nátlakové skupiny, které usilují o reinterpretaci a revizi výsledků druhé světové války," uvedl zahradil. Připomněl loňský průzkum veřejného mínění, který zorganizoval Sociologický ústav Akademie věd. Podle něj odsun považuje více než 64 procent Čechů za spravedlivý.

Prezident Havel se podle komunistických politiků otevřeně postavil na stranu německých a rakouských revanšistických organizací a proti zájmům obyvatel České republiky. "Člověk, který lže a své lži stále stupňuje, nemá právo být prezidentem České republiky. Václava Havla považujeme za člověka, který škodí svému národu, a měl by neprodleně ze své funkce odstoupit," uvedli ve společném prohlášení Grebeníček a Filip.

Vicepremiér Špidla: "Ne ministr Schling ale sněmovna vědomě vytvořila základ pro krizi

Základ pro krizi kolem ministerstva dopravy a spojů vytvořila podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly vědomě Poslanecká sněmovna ovládaná konzervativními silami. Připomněl, že odmítla návrh ministra dopravy Jaromíra Schlinga na prodloužení přechodného období pro aplikaci zákona o silničním provozu. Schlingova rezignace proto není podle vicepremiéra aktuální.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach nevyloučil, že krizi mohla připravit ODS, zatím se to však podle něj nedá prokázat. Soudí, že některé aspekty svědčí o politickém pozadí akce. Za politický požadavek označil odvolání ministra. Kdyby premiér podlehl a ministra odvolal, pak by to podle něj mohlo mít dopad i na další členy kabinetu. Kauza může souviset s volbami a s blížícím se projednáváním státního rozpočtu ve sněmovně, dodal.

Spojování s ODS však odmítl mluvčí Asociace autoškol Bedřich Liška, který patřil k iniciátorům blokády ministerstva dopravy. "Nejsem idiot, aby se mnou někdo manipuloval," zdůraznil.

Britové tento týden zabránili v odletu na ostrovy šesti lidem

Šesti cestujícím zabránili imigrační úředníci tento týden v odletu do Velké Británie. Z letiště v Praze-Ruzyni v pátek neodcestovala pětičlenná romská rodina. Přes Londýn chtěla pokračovat do Mexika, kam měla zaplacené letenky. Podle šéfky Českého helsinského výboru Jany Chržové, úředníci na ostrovy nepustili ani Čecha bílé pleti. K pobytu v Británii jim podával zmatené a protichůdné informace. Ve druhé vlně kontrol, které Britové kvůli opětovnému růstu počtu žadatelů o azyl obnovili 27. srpna, tak zabránili v odletu celkem 16 lidem. Ve srovnání s první etapou kontrol počet lidí, kterým úředníci nepovolili odjet, výrazně klesl.

ERRC připravuje žaloby proti Británii a ČR kvůli lidským právům

Evropské středisko pro práva Romů - ERRC připravuje žaloby proti Británii a České republice kvůli letištním imigračním kontrolám. Podle ERRC názoru porušují Všeobecnou deklaraci lidských práv i Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Zpravodaji ČTK v Londýně to řekla výkonná ředitelka ERRC Dimitrina Petrova, která zde konzultuje postup své organizace s předními advokáty v oboru lidských práv. Petrova řekla, že hlavní žaloba, bude-li podána, bude směřovat proti Británii, protože Česká republika je chápána spíše jako spoluviník. Cílem žaloby bude zjistit, zda příslušná práva jsou natolik pevně definována, že jsou vymahatelná před soudem. Právní experti nyní posuzují okolnosti případu, aby mohli podat dobrozdání, zda ERRC má žalobu vznést nebo ne. Podle Petrové je nutno si uvědomit, že mezinárodní konvence brání dvěma stupňům diskriminace. První je úmyslná, cílená diskriminace, a druhá je diskriminace faktická. Petrova zdůraznila, že imigrační politika prosazovaná na pražském letišti byla formulována nediskriminačně. Na druhou stranu uvedená opatření vedla podle ní zcela zřejmě k faktické diskriminaci Romů. To je podle jejích slov rovněž mezinárodními úmluvami, jak je v praxi vykládají soudy, zakázáno.

Odbornice na Romy Castle Kaněrová: Vláda propásla zlatou příležitost

Česká vláda propásla v souvislosti s nynějšími britskými kontrolami na pražském letišti "zlatou příležitost", jak získat pomoc Evropské unie. Domnívá se to spoluautorka obsáhlé britské studie o Romech ve střední a východní Evropě Castle Kaněrová, která nyní působí jako nezávislý odborník. Podle jejího názoru Evropská unie úmyslně přehlíží porušování práv Romů ve střední a východní Evropě. Dělá to proto, že jednak chce urychlit vstup nových zemí a jednak si uvědomuje, že v opačném případě by musela věnovat finanční prostředky na pomoc. Kdyby státy EU připustily, že jsou porušována práva Romů, musely by se podle toho zachovat a nabídnout jim pomoc, včetně útočiště, soudí Kaněrová. Proto je pro ně výhodnější přistoupit na tezi, že jde o ojedinělé výstřelky, které nepředstavují diskriminaci. V souvislosti s exodem Romů z České republiky měla podle jejího názoru vláda v Praze velkou příležitost přiznat, že problém je rozsáhlý, že sama na řešení nestačí, a požádat o pomoc unii. Kaněrová kvituje programy na pomoc Romům, které byly už v ČR zahájeny, ale soudí, že řešení problému vyžaduje podstatně větší úsilí.

Schüssel vyzval Prodiho uspořádat konferenci k Temelínu

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel vyzval v pátek osobním dopisem předsedu Evropské komise Romana Prodiho, aby v souladu se středečním usnesením Evropského parlamentu k Temelínu zorganizoval mezinárodní konferenci, která by jednala o možnostech částečného odškodnění za neuvedení této jihočeské jaderné elektrárny do provozu. Oznámila to agentura APA s tím, že dopis obdobného znění zaslal Schüssel i českému premiérovi Miloši Zemanovi. Kancléř zdůrazňuje, že Rakousko je připraveno se na takové konferenci podílet. "Za důležité považujeme, že se EP výslovně zmiňuje také o takzvané nulové variantě, tedy neuvedení elektrárny do provozu, která je rovněž součástí melkského procesu," upozorňuje dopis, jehož kopii má obdržet i belgický premiér Guy Verhofstadt, jehož země nyní předsedá EU.

Rakouští Zelení chtějí, aby vláda nabídla ČR zastavení Temelína

Hornorakouští Zelení požadují, aby rakouská vláda místo pokračování v melkském procesu o Temelínu raději vypracovala konkrétní nabídky pro Česko s cílem zastavit provoz této jihočeské jaderné elektrárny. Novinářům to v pátek ve Freistadtu nedaleko českých hranic řekl šéf poslaneckého klubu Zelených v hornorakouském zemském sněmu Rudi Anschober. Dodal, že Zelení zahajují řadu rozhovorů s cílem získat podporu pro usnesení Evropského parlamentu. Podle jeho slov nyní od spolkové vlády požadují, aby toto usnesení realizovala a aby přišla s vlastní rakouskou iniciativou pro ukončení temelínského projektu. Slepou uličku, kterou představuje melkská dohoda, by mělo nahradit pouze zahájení přímých rozhovorů o odstavení jihočeské elektrárny.

Rakušané si na SÚJB vyzvedli další údaje o Temelínu

Rakouští představitelé si z neplánované čtvrteční schůzky ve Státním úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) odnesli další údaje o Jaderné elektrárně Temelín. Schůzku nabídla česká strana a zaměřila se na podrobnosti přístupu obou stran k řešení těžkých havárií. ČTK to v pátek sdělil SÚJB. "Schůzka byla technická konzultace bez nějakého výraznějšího závěru," vysvětlila na dotaz ČTK předsedkyně úřadu Dana Drábová. "Nabízíme rakouské straně rozšíření standardní bilaterální spolupráce, toto měl být první krok," doplnila.

Temelín přerušil kvůli zkouškám dodávky do rozvodné sítě

Generátor prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín byl pro potřeby zkoušek se sníženým počtem čerpadel v noci na pátek odpojen od rozvodné sítě a elektrárna do ní v současnosti nedodává proud. Turbosoustrojí bylo odpojeno po dvoutýdenním nepřetržitém provozu. Reaktor pracuje v rámci předepsaných parametrů a jeho výkon činí zhruba 30 procent. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Doplnil, že pracovníci elektrárny ve čtvrtek provedli při výkonu reaktoru 55 procent druhou část zkoušek turbonapájecích čerpadel. Poté začali snižovat výkon reaktoru až na úroveň 30 procent, na které odpojili turbosoustrojí. Potom pokračovali ve snižování výkonu reaktoru až na hladinu deseti procent. Zkoušky při provozu čtyř, tří, ale i dvou čerpadel (z celkem čtyř) byly zahájeny a stále pokračují," uvedl mluvčí. Pokračování zkoušek je plánováno na celý víkend. Po ukončení testů zvýší personál opět výkon reaktoru, najede turbosoustrojí na provozní otáčky a připojí generátor do rozvodné sítě.

Demonstrace odpůrců Temelína a dětské prostituce v Mnichově

Proti jaderné elektrárně Temelín a údajné dětské prostituci v českém pohraničí v pátek demonstrovalo několik desítek lidí v centru Mnichova před obchodním oddělením České republiky. Aktivisté také předali českému zastoupení příslušnou výzvu adresovanou prezidentovi Václavu Havlovi. Akci pořádala organizace David proti Goliášovi, která vznikla po černobylské jaderné havárii v roce 1986, bojuje proti atomové energetice a zasazuje se o dodržování lidských práv. Podle sdělení jejího šéfa Bernharda Frickeho sdružuje umělce, vědce a publicisty.

Aero odeslalo do USA první dveře kanónu pro stíhačku Super Hornet

Domácí zbrojovka Aero Vodochody v těchto dnech odeslala americkému leteckému producentovi Boeing první sestavené dveře kanónu pro nadzvukový stíhací letoun Super Hornet. "Zkušební montáž dveří proběhne v sídle vojenské divize Boeingu v St. Louis za účasti představitelů Aera Vodochody," sdělili zástupci společnosti. Aero získalo zakázku od společnosti Boeing letos v lednu. Prvních deset celků sestavuje z částí, které Aeru poskytuje Boeing, po této etapě Aero přebere odpovědnost za výrobu, montáž a nákup ostatních dílů k sestavení dveří. Dokončení první zakázky je plánováno na březen 2002. "Po ověření kvality a při dodržení dojednaného termínu lze očekávat rozšíření kontraktu s Aerem Vodochody na výrobu dalších 204 dveří do roku 2004," zdůraznili představitelé firmy při získání kontraktu. Koncem července Boeing rovněž oznámil investici dalších 15 miliónů USD do programu Aera letounu L-159, po předchozích 30 miliónech USD.

Aero zvýšilo loni podle předběžných výsledků tržby o 113 procent na 6,269 miliardy Kč z 2,946 miliardy Kč v roce 1999. Ztráta se snížila na 1,2 miliardy z předchozích 2,1 miliardy Kč. Hlavním akcionářem zbrojovky je stát, který prostřednictvím Fondu národního majetku a Konsolidační banky drží zhruba 65 procent akcií. Konsorcium Boeing Česká, složené z ČSA a amerického Boeingu, vlastní 35 procent akcií. Základní kapitál je 2,6 miliardy Kč.

Česká pojišťovna vyplatila za BSE na Žďársku 132.500 korun

Soukromý farmář ze Světnova na Žďársku dostal od České pojišťovny 132 a půl tisíce jako náhradu za utracení šesti kusů skotu kvůli nemoci BSE. Druhý výskyt takzvané nemoci šílených krav v České republice byl zjištěn 20. srpna u jedné krávy z chovu světnovského farmáře. O utracení čtyř dalších zvířat pak rozhodlo ministerstvo zemědělství. První případ BSE byl u nás potvrzen 8. června. Postižená kráva pocházela z chovu zemědělského družstva v Dušejově. Tehdy bylo zlikvidováno 134 kusů dobytka.

Česká pojišťovna byla vyřazena z okruhu zájemců o Slovenskou pojišťovnu

Česká pojišťovna byla vyřazena z okruhu zájemců o Slovenskou pojišťovnu. Potvrdil to mluvčí největší tuzemské pojišťovny Michal Urban s tím, že podrobnosti rozhodnutí slovenského ministerstva financí zatím není známo. Je to určité zklamání, připustil mluvčí, ale zájem České pojišťovny o slovenský trh podle něj nadále trvá. Ve hře o slovenskou pojišťovnu z původních osmi zájemců zůstaly Allianz, Eureko, La Fondiaria a jeden nejmenovaný ústav.

TDC: Při podpisu dohody s FNM budou Bivideon vlastnit dvě firmy

Vlastníky společnosti Bivideon, které se vláda rozhodla prodat státní podíl 51,2 procenta v Českých radiokomunikacích, budou při podpisu dohody s Fondem národního majetku firmy Tele Danmark (TDC) s 51procentním podílem a Deutsche Bank se zbytkem akcií. ČTK to v pátek řekl Thomas Pihl z tiskového oddělení TDC. K současné vlastnické struktuře Bivideonu se nevyjádřil.

Vláda ve středu rozhodla, že podíl v ČRa prodá Bivideonu zhruba za 177 miliónů dolarů. Ekonomové označili cenu 430 Kč za akcii oproti očekávání mezi 700 a 800 Kč za nízkou a akci považují za neúspěch. Podle výběrové komise šlo naopak o relativně dobrý privatizační výsledek.

Česká vláda pomáhá Jakutsku postiženému záplavami

Humanitární pomoc v hodnotě jednoho miliónu korun obdrží od české vlády ruské východosibiřské město Jakutsk, které bylo letos v květnu silně postiženo záplavami. Dohodu o poskytnutí finančních prostředků, za které bude nakoupeno teplé oblečení pro zhruba 950 dětí v tomto městě, jež má na 200.000 obyvatel, podepsali v pátek v Moskvě zástupci výkonného výboru Ruské společnosti Červeného kříže (ROKK) a velvyslanectví České republiky v Rusku.

Soudce rozhodne o případu mírovských dozorců za měsíc

O měsíc odložil šumperský soudce rozhodnutí v kauze se dvěma mírovskými dozorci. Oba muži čelí podezření, že nedbale kontrolovali cely, a umožnili tak loni v říjnu útěk Jiřímu Kajínkovi. V procesu, který se konal za zdmi věznice v Mírově, byli jako svědci povoláni také dvojnásobní vrazi Jiří Kajínek a Martin Vlasák. Vlasák byl s Kajínkem v době útěku v cele. Bývalí dozorci své obvinění popírají. Tvrdí, že v osudný den cely kontrolovali a postupovali při tom tak, jak bylo v praxi běžné.

Pětistá planetka objevená na Kleti se jmenuje Jižní Čechy

Pětistá planetka, kterou objevili astronomové z observatoře Kleť na Českokrumlovsku, se jmenuje Jižní Čechy. Pojmenování pro planetku s pořadovým číslem 21257, kterou jihočeští astronomové objevili v únoru 1996, schválila Mezinárodní astronomická unie. Jihočeský kraj se tak stal prvním regionem ČR, který má ve vesmíru svou planetku. Podle ředitelky Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích Jany Tiché, která se na objevu podílela, má planetka průměr mezi třemi až sedmi kilometry. Od Slunce, kolem kterého oběhne jednou za 5,05 roku, je vzdálena nejméně 435 miliónů kilometrů. Není viditelná běžným okem ani dalekohledem.

Hvězdárna na Kleti se vyhledáváním planetek zabývá systematicky od roku 1977 a je jednou z nejúspěšnějších na světě. Na počátku září zaznamenala 553. planetku zapsanou do světového seznamu. Dalších několik set jich astronomové pozorovali dočasně a bude možné je registrovat po zjištění základních informací.

České republice se zatím počítačový vir Code Blue vyhnul

Nový počítačový virus Code Blue zatím české uživatele internetu nenapadl. Jeho první výskyt zaznamenali podle agentury Reuters policejní odborníci na boj s počítačovými viry v Číně. "Pokud je mi známo, zatím se u nás takový červ nevyskytl," řekl v pátek Pavel Baudiš ze společnosti Alwil Software. Označení Code Blue neznal ani Petr Odehnal z Grisoftu.

Novým králem olašských Romů v Česku se stal Jan Horvátko z Brna

Dva krále mají od pátku olašští Romové v České republice. Olaši ze 14 měst, v nichž sídlí jejich největší komunity, zvolili v Brně svým králem Jana Horvátka z Brna, známého pod přezdívkou Bobko. Jeho zvolení předcházela nedávná volba olašského krále v Ostravě: Tam se jím stal Jan Lipa. Nespokojení Romové ale uspořádali nové volby. Lipovo zvolení totiž považovali za nedemokratické, protože se ho podle nich nezúčastnili jejich zástupci z celé republiky. Olašští Romové, kteří dali Horvátkovi hlas, odmítají respektovat Lipu jako krále a stojí pevně za tím, že ostravská volba byla anulována.

Ze sportu

Český desetibojař Tomáš Dvořák vyhrál Hry dobré vůle v Brisbane. Po čtvrtečním triumfu Jana Železného v oštěpu ovládl v pátek Dvořák celý druhý den klání desetibojařů a zvítězil výkonem 8514 bodů. Druhý Estonec Nool za ním zaostal o 94 body a třetí Američan Pappas o 191 bod. Druhý z Čechů Jiří Ryba skončil šestý, nasbíral 7736 bodů. Pro Dvořáka je zlato z Brisbane druhou medailí z Her dobré vůle. Před třemi roky v New Yorku získal bronz. Celkově má česká atletika v Brisbane na svém kontě tři medaile: zlato Dvořáka a Železného a stříbro oštěpařky Nikoly Tomečkové.

Na závěr informace o počasí v ČR

Před nebezpečím záplav o víkendu varují meteorologové. Vydatný déšť může zítra zvednout hladiny řek především na Šumavě a v Českém lese, a také v nižších polohách povodí Berounky a střední Vltavy. Další výraznější vzestupy hladin meteorologové předpokládají v povodí Jizery a na menších tocích ve vyšších polohách povodí Labe. Český hydrometeorologický ústav v pátek vydal kvůli tomuto nebezpečí upozornění pro Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Královéhradecký kraj.

Krátce o sobotním počasí:

Zataženo, déšť, nejvyšší denní teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio