Zprávy Radia Praha

Začal školní rok

- Žákům a studentům dnes začíná nový školní rok. Po letních prázdninách zasedne do lavic zhruba 1,128.000 žáků základních a speciálních škol a 539.000 studentů středních škol a učilišť. Zvídavým otázkám školou povinných dětí čelil dopoledne prezident Václav Havel v základní škole Odolena Voda. Hlavu státu tam v první den školy přišly pozdravit děti z první a čtvrtém třídy a jejich učitelé. Začátek školních povinností zpestří dětem různé kulturní a společenské akce. Prvňáčci budou mít dnes například po celý den vstup zdarma do pražské zoologické zahrady. Učitelé by se mohli v nadcházejícím školním roce konečně dočkat nového školského zákona.

Generál Padělek podporuje nákup nadzvukových stíhaček

- Bezpečnost leteckého výcviku si jako svůj hlavní cíl vytkl nový velitel vzdušných sil Armády České republiky František Padělek. Generál rovněž uvedl, že je jednoznačným zastáncem nákupu nadzvukových stíhaček. Padělkův předchůdce Ladislav Klíma opouští funkci velitele vzdušných sil Armády České republiky s pocity dobře vykonané práce. Mezi největší klady svého působení považuje úspěšné začlenění armádního letectva do složek NATO. Dalším kladem v minulém období bylo zahájení intenzivního leteckého výcviku na nových letounech L-159. I po dobrovolném odchodu do civilu bude prý Klíma nadále udržovat své kontakty s českým armádním letectvem.

Temelín bez problémů

- Dalšími fyzikálními testy a zkouškou samoregulace reaktoru pokračovala o víkendu etapa energetického spouštění prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín, v níž výkon reaktoru dosahuje maximálně 55 procent. Blok dodává elektřinu do rozvodné sítě již desátý den, což je zatím nejdéle.

Havel v severozápadních Čechách

- Prezident Václav Havel dnes navštíví Podkrušnohoří, které před rokem 1989 bylo odstrašujícím příkladem bezohledného přístupu člověka k životnímu prostředí. Při Havlově návštěvě na počátku 90. let připomínaly severočeské pánevní okresy měsíční krajinu. Dnes si prezident prohlédne výsledky úsilí o rekultivaci bývalých uhelných lomů.

Česko odmítá protiizraelskou rétoriku konference OSN

- Česká republika je připravena v případě potřeby použít v boji proti všem formám rasismu donucovací moci státu. V Durbanu to na konferenci OSN proti rasismu řekl ministr zahraničí Jan Kavan. V projevu zdůraznil, že součástí vládní politiky je nově vypracovaný přístup k početné romské komunitě v ČR, který směřuje k vyrovnání sociálních podmínek této menšiny s většinou společnosti. Kavan se neztotožnil s protiizraelskou rétorikou konference. Zdůraznil, že blízkovýchodní konflikt nemá rasové příčiny a že jeho řešení spočívá v bilaterálním politickém jednání. Nepřiměřená pozornost věnovaná jednotlivým regionům podle něj oslabí váhu přijatých závěrů.

Výběr daní prý probíhá dobře

- Vláda tlačí na ministerstvo financí, aby ještě do konce volebního období zlepšilo výběr daní. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka se ale v tak krátké době a navíc bez legislativní podpory žádné zázraky očekávat nedají. Navíc odmítá tvrzení, že se daně vybírají špatně. Podíl nedoplatků na vyměřených daních se v ČR pohybuje okolo 3,6 procenta, což je podle ministra úroveň srovnatelná se zeměmi EU. Podle nedávného prohlášení náměstka ministra financí Eduarda Janoty by se letos mohly daňové příjmy státního rozpočtu jako celek naplnit.

Obhájkyně práv Romů pro zavedení víz s Velkou Británií

- Obnovením vízové povinnosti by měla Velká Británie řešit situaci spojenou s odchodem českých Romů do této země. Prohlásila to v diskusním pořadu televize Prima advokátka Klára Samková - Veselá, obhájkyně práv Romů a bývalá členka československého federálního parlamentu. Zavedení vízové povinnosti podle ní není problémem Česka, ale Británie, která se není schopna vypořádat s dvěma nebo třemi tisíci Romů, kteří žádají o azyl. Samková - Veselá, která loni podle svých slov čtyři měsíce studovala v Británii obchodní právo, nemá i kvůli postupu britských imigračních úředníků vůči této ostrovní zemi "žádné kladné vztahy". "Nechápu, co Romové dělají ve Velké Británii. To bych radši emigrovala do rovníkové Afriky," podotkla. Podle ní ale Romové emigrovat nepřestanou.

Brigáda rychlého nasazení pořádá příští týden nábor vojáků

Brigáda rychlého nasazení hledá muže. Výběrové řízení na 260 míst, které má doplnit rotmistrovský sbor profesionální jednotky, se uskuteční v Bechyni od úterý do čtvrtka. Letos je to už druhé výběrové řízení v této jednotce, jejíž účastníci se podílejí na většině zahraničních misí české armády. Účastníkům výběru, kteří požadavky splní, bude ihned nabídnuto konkrétní služební zařazení se smlouvou na tři roky. Brigáda rychlého nasazení je systematicky profesionalizována a plně profesionální má být v příštím roce. Její jednotky budou v budoucnu doplňovány právě na základě výběrových řízení.

Bavorský premiér požadoval zrušení tzv. Benešových dekretů

Bavorský premiér a předseda konzervativní CSU Edmund Stoiber požadoval, aby byl na českou vládu opět vyvinut tlak v zájmu zrušení takzvaných Benešových dekretů z roku 1945, na jejichž základě došlo mj. k vysídlení sudetských Němců. Stoiber u příležitosti Dne vlasti, uspořádaného v Berlíně Svazem vyhnanců řekl, že Benešovy dekrety v zemi, která se uchází o členství v Evropské unii, jsou v rozporu s hodnotami vyznávanými unií. Jako host promluvil sociálnědemokratický politik Peter Glotz, který řekl, že vyhnání Němců v žádném případě není téma, o kterém se musí diskutovat jen s Čechy a Poláky. Do této diskuse by se měli zapojit také Američané, Angličané a Francouzi.

Rakouský politik Jörg Haider požaduje referendum o rozšíření Evropské unie

Vzhledem k tomu, že v lednu 2004 by mohly být do Evropské unie přijaty nové země, bylo by vhodné uspořádat v posledním čtvrtletí roku 2003 v Rakousku referendum o rozšíření unie. Pokud se tak nestane, strana Svobodných (FPÖ) bude v parlamentu hlasovat proti rozšíření. Řekl to přední politik FPÖ Jörg Haider v rozhovoru pro víkendové vydání listu Kurier. "Nejsme proti rozšíření EU na východ, ale přejeme si demokratickou účast obyvatelstva na tomto procesu, což mimochodem požaduje i veřejnost," prohlásil Haider. Upozornil, že Rakušané by nebyli první, kdo by o přijetí nových států rozhodli v referendu. "V roce 1972 hlasovali už Francouzi o vstupu Velké Británie."

Oproti loňsku klesl počet extremistických trestných činů

V prvním pololetí letošního roku policisté zaznamenali o deset případů trestných činů s extremistickým podtextem méně než za stejné období loňského roku. Nejčastějším trestným činem je hanobení národa, rasy a přesvědčení, za ním následuje násilí proti skupině obyvatel. Vyplynulo to ze statistických údajů, které ČTK poskytla mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Podle statistik za prvních šest letošních měsíců policisté evidují 167 extremistických trestných činů, z toho se jim podařilo objasnit 147 případů, za které stíhají 184 lidí. Do kategorie trestných činů s extremistickým podtextem policie zařazuje všechny delikty, které jsou motivovány rasovou, národností či jinou sociální nenávistí. Podle odhadů ministerstva vnitra dosáhl za celý loňský rok počet příznivců extremistických hnutí 7590 až 7690 lidí, což je až o 17,8 procenta méně než v roce 1999.

Poslanci budou jednat o kriminalitě dětí a mladistvých

Majetkové a násilné delikty patří mezi nejčastější trestné činy, jichž se dopouštějí české děti a mladiství. Ze zprávy, kterou vláda zaslala poslancům vyplývá, že děti ve věku do 15 let se v letech 1995 až 2000 dopustili zhruba 70.000 trestných činů. Mladiství ve věku 15 až 18 let spáchali v letech 1995 až 2000 asi 100.000 trestných činů. Dlouhodobým trendem trestné činnosti mládeže je mimo jiné rostoucí brutalita. Na kriminalitu mládeže budou na podzim reagovat také poslanci, kteří se mají zabývat návrhem zákona o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy. Budou rozhodavat o tom, zda by o deliktech mládeže měly napříště jednat specializované soudní senáty. Předmětem debaty bude patrně i věková hranice trestní odpovědnosti. Vláda podporuje zachování současných 15 let, někteří poslanci ale chtějí navrhnout její snížení.

Nová huť během 18 měsíců propustí čtvrtinu z 12.500 zaměstnanců

Nová huť (NH), jež je největším českým producentem oceli, během následujících 18 měsíců sníží počet zaměstnanců o zhruba 3000 osob z nynějších 12.500 lidí. To představuje pokles o 24 procent. "Toto zeštíhlení bude znamenat roční úsporu v osobních nákladech asi jednu miliardu Kč, řekl generální ředitel hutě František Chowaniec. Nový management NH nastoupil do svých funkcí koncem července 2001 s cílem stabilizovat firmu. Snižování počtu zaměstnanců by výrazně ovlivnilo míru nezaměstnanosti ve zdejším regionu, který přitom patří k nejvíce postiženým. Zatímco se celorepubliková míra nezaměstnanosti koncem července pohybovala na 8,5 procenta, na severu Moravy činila 15 procent.

Radní a ekologové se spojí proti nákladní dopravě v Berouně

O vyloučení nákladní dopravy z centra Berouna budou dnes jednat berounští radní a ekologové ze sdružení Děti Země. Radnici a aktivisty spojuje odpor proti řidičům tranzitní dopravy, kteří pro nájezd na dálnici D5 využívají komunikace v Berouně. S místní dopravní situací se chce 10. října osobně seznámit i ministr dopravy Jaromír Schling. Radní vidí řešení v obnovení dopravního značení, které by tranzitní dopravě znemožnilo vjezd do okresního města.

Zástupci Židovské obce v Ostravě uctili oběti války

Položením květin u památníku obětem transportu tisíce ostravských Židů do koncentračního tábora v polském Nisku v Ostravě vyvrcholily oslavy Mezinárodního dne židovské kultury. Pietního aktu se zúčastnily zhruba tři desítky lidí, mezi nimi ostravský primátor Čestmír Vlček. Mezinárodní den židovské kultury se slaví od roku 1996. Dnes si jej připomínají ve 23 zemích světa. Za první republiky žilo jen v Ostravě kolem 10.000 Židů. Dnes se na celém Ostravsku hlásí k židovským tradicím pouze sto lidí.

Židovská obec v Teplicích se snažila přiblížit svou kulturu obyvatelům města filmovou komedií Vlak života a dokumentem o oslavách svátku Pesah. Snahou akce je přiblížit co největšímu počtu obyvatel skutečný smysl a hodnotu židovské kultury a zbavit lidi falešných předsudků, řekl předseda Židovské obce Teplice Chaim Klein.

V Brně-Židenicích si veřejnost mohla prohlédnout běžně nepřístupnou synagogu spolu se hřbitovem. Asi stovku zájemců seznámil s historií židovského národa kantor Arnošt Neufeld, který ve zdejší synagoze od roku 1973 vede bohoslužby. Příchozím zazpíval i žalm a předvedl posvátné texty.

Sbírku Pomozte dětem znají tři čtvrtiny lidí

Dlouhodobou veřejnou charitativní sbírku Pomozte dětem, kterou společně s Českou televizí pořádá Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), znají tři čtvrtiny lidí. Vyplývá to ze zjištění agnetury STEM. Výtěžek sbírky je určen na pomoc ohroženým a znevýhodněným dětem a symbolizuje ji žluté kuřátko s červenobílým záchranným kruhem. Letos na ni přispělo 38 procent dotázaných. Podle ředitelky nadace Blanky Šilhanové bude rekordních 10,109.731 korun z konta Pomozte dětem rozděleno mezi neziskové organizace na začátku října prostřednictvím veřejného výběrového řízení.

Chodec z Havířova chce za šest dnů ujít 700 kilometrů

Pětačtyřicetiletý chodec Zdeněk Zwiner zahájil v neděli v 10:00 na havířovském atletickém stadiónu pokus o zapsání do Guinessovy knihy rekordů. Nejpozději do soboty 8. září chce ujít bez přestávky trasu 700 kilometrů. Zwiner řekl, že na pokoření rekordu se připravoval měsíc. "Mám to spočítané tak, abych šel rychlostí 4,8 kilometrů za hodinu," uvedl těsně před startem. Horník Zwiner se dal na chůzi na doporučení lékařů. Hrozilo mu totiž, že se kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu ocitne na invalidním vozíku. Aktuální informace o výkonu Zdeňka Zwinera je možné získat také na internetové adrese www.mesto-havirov.cz.

Ve sněmovním sídle budou otevřeny výstavní prostory České galerie

Vernisáží obrazů a soch Josefa Lieslera zahájí příští středu svou činnost Česká galerie. Její výstavní plochy budou v pražském Šternberském paláci, který patří ke komplexu budov, v nichž sídlí sněmovna. Galerie chce představovat malíře, sochaře, grafiky a další osobnosti současné české figurativní tvorby, a jako hosty také fotografy či skláře. Zdarma by v ní mohli dostat prostor mladí umělci. V malém přehledu by galerie měla navíc představovat díla starší české generace z 60. až 90. let minulého století.

Na protirasistickém festivalu byly vystaveny portréty radikálů

Hudební, taneční i divadelní skupiny vystoupily na festivalu proti rasismu, který se uskutečnil v jedné z bývalých holešovických továren v Praze 7. Lidé mohli zhlédnout i portréty několika pravicových radikálů. Benefiční akcí s názvem Načerno chtěla česká pobočka organizace Amnesty International připomenout konferenci OSN o rasismu a xenofobii, která se koná v jihoafrickém Durbanu. Výtěžek festivalu použijí organizátoři na kampaň proti mučení. Začátkem září bude v českých městech zahájena protirasistická reklamní kampaň. Zapojí se do ní dvě televizní stanice a řada tištěných médií, sdělili organizátoři festivalu, kteří chtějí zůstat z bezpečnostních důvodů v anonymitě.

Česko-rakouské letní univerzity se letos zúčastní 70 studentů

Do sedmého ročníku česko-rakouské letní univerzity Hospodářský prostor Česko- Rakousko, který se v Českých Budějovicích koná od 2. do 15. září, se přihlásilo na 70 účastníků z ČR, Rakouska a Německa. Obsahem kurzu je především intenzivní jazyková výuka češtiny pro německy mluvící a hospodářské němčiny pro české studenty. Účastníkům univerzity, mezi nimiž jsou studenti i podnikatelé, bude také o životě diplomata vyprávět rakouský velvyslanec v ČR Klas Daudlebsky. Doplňkový program zahrnuje výlety po jižních Čechách a závěrečný večírek.

Typická česká kuchyň vyhovuje 84 procentům lidí

Typická česká kuchyně nyní vyhovuje 84 procentům Čechů ve věku od 14 do 79 let. Průzkum agentury Median zjistil, že českou kuchyni by "určitě" zvolilo 35 procent respondentů. Čtyřicet devět procent dotázaných se k ní přiklání s určitými výhradami. Patnáct procent dotázaných uvedlo, že jim česká kuchyně nevyhovuje. Zcela ji však odmítají pouhá dvě procenta lidí. Synonymem představy o tradiční, sice dobré, ale příliš nákladné a vydatné české kuchyně je jméno Magdaleny Dobromily Rettigové (1785-1845). Od smrti autorky věhlasné Domácí kuchařky, ale také spisovatelky-buditelky, autorky četných mravoučných povídek, uplynulo 5. srpna 156 let.

Herec Bolek Polívka se chystá znovu posadit do školní lavice

Netradiční akci pod názvem Intelektuální posilovna plánuje na říjen brněnský herec, komik a bavič Bolek Polívka. S ředitelem školy v Rousínově na Vyškovsku již dohodl pronájem třídy pro 25 svých kamarádů. Účastníci akce by si měli zopakovat chemii, přírodopis, matematiku a fyziku. Každá hodina má končit písemkou. Učitelé je budou hodnotit, hodnocení pak předají jejich manželkám, v některých případech i milenkám. Svérázný klaun, herec, režisér a divadelní autor Bolek Polívka pořádá na farmě v Olšanech u Rousínova na úpatí Drahanské vysočiny řadu kulturních a oddechových akcí již léta. Známá mistrovství světa Olšany Open zde začala v roce 1994 šampionátem v chytání much. Borci zde soutěžili i o světový primát ve vrhání stínů.

Ze sportu

Pavel Bednář vybojoval jako první český kanoista titul mistra světa v maratónu. Po zisku stříbrných medailí z předchozích dvou šampionátů a bronzu z roku 1992 si v jednatřiceti letech dopádloval pro životní úspěch na řece Tees v britském Stocktonu. Na trati dlouhé bezmála 36 kilometrů porazil Bednář o čtrnáct sekund trojnásobného mistra světa Pála Péterváriho z Maďarska. Třetí skončil Pedro Areal ze Španělska.

Po triumfu kanoisty Bednáře měli na světovém šampionátu v maratónu ve Velké Británii blízko k titulu také deblkajakáři Martin Kolanda a Branislav Šrámek. V závěru trati dlouhé téměř 36 kilometrů však podlehli o dvě sekundy Norům a vybojovali stříbro.

Zachmuřené obličeje českých fotbalistů po prohře s Islandem se po přistání v Ruzyni přece jen trochu rozjasnily. Důvodem byla zpráva o remíze Dánů se Severním Irskem, která českému týmu vrátila naději na přímý postup na MS z prvního místa v třetí skupině. Větší či menší šanci vyhrát skupinu však mají ještě čtyři týmy, takže kombinací, jak všechno může dopadnout, je stále hodně. Český tým má jistotu v tom, že když vyhraje dva zbývající domácí duely, ve středu v Teplicích s Maltou a 6. října na Letné s Bulharskem, skončí přinejhorším druhý. Pak by hrál baráž s jedním z trojice Belgie, Chorvatsko, Skotsko. Ale Chovancovi svěřenci mohou být při dvou výhrách i první. To za předpokladu, že Dánové ve středu prohrají v Sofii a Češi budou mít v konečném účtování lepší skóre než Bulhaři.

O jeden z největších úspěchů českých klusáků v zahraničí se postaral v italské Ceseně svěřenec trenéra Jaromíra Kotáska Orlík. Čtyřletý kůň, který nemohl startovat v nedělním českém derby kvůli loňskému dopinkovému trestu, se v sulce s rakouským jezdcem Redlem prosadil v dostihu Premio Lancia Y8 Valvo na 1660 metrů o 66 milionů lir na třetí místo v kilometrovém čase 1:16,2 minuty. Před ním proběhli cílem pouze rakouská vítězka derby Super Mind a domácí Agatos.

Počasí

A jaké je počasí? Očekáváme oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Denní teploty vystoupí na 18 až 22 stupňů Celsia.