Zprávy Radia Praha

Piloti dosáhli zvýšení mezd, nyní budou brát přes 70.000 korun

Piloti Českých aerolinií (ČSA), kteří pod hrozbou stávky požadovali vyšší mzdy, než jim nabízelo vedení společnosti, budou pobírat hrubý měsíční plat převyšující 70.000 korun. Dosud dosahoval jejich průměrný příjem více než 61.000 korun. Dohoda hovoří o tom, že zároveň se ale sníží garantované zvýšení mezd během tří let z původních 51,4 procenta na 47 procent. Piloti budou nově dostávat výkonnostní složku, závislou na počtu odlétaných hodin, která jim mzdu zvýší asi o 30 procent. Ve vzduchu ale stráví více času než dosud. Pro ČSA to znamená nárůst mzdových nákladů o 100 miliónů korun ročně. Pilotům bude vyplaceno zhruba 65 miliónů, zbytek půjde do státní pokladny, řekl na páteční tiskové konferenci prezident aerolinií Miroslav Kůla. Díky dohodě, kterou obě strany považují za kompromis, v pátek piloti odvolali stávku. Piloti původně požadovali nárůst mezd o 37 procent, vedení společnosti bylo ochotno přistoupit jen na 26 procent.

Obě strany se dohodly i na větším vytížení letců. Dosud ve vzduchu průměrně stráví 47,5 hodiny za měsíc. "Jedná se o kompromis, který zlepší jejich využití, ale nezatíží je neúměrně," uvedl Kůla. Díky zvýšené produktivitě práce nebudou ČSA muset přijmout tolik pilotů, kolik původně předpokládaly. "Díky tomuto bodu bude potřebný počet pilotů v roce 2002 nižší o pět procent," zní dohoda. ČSA upraví i podmínky pro odškodnění v případě úmrtí pilota. Horák uvedl, že piloti budou respektovat dohodnuté zvýšení mezd až do konce března 2003, kdy končí kolektivní smlouva. Kůla dodal, že cenu letenek nynější zvýšení platů neovlivní. Připustil ale, že hospodářský výsledek ČSA bude horší, než se původně očekávalo. Aerolinie nyní musejí dohodnout o platech i s dalšími zaměstnanci.

Vláda navrhne zvýšení životního minima k 1. říjnu o 7,6 procenta

Vláda ve středu projedná návrh ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení životního minima v průměru o zhruba 7,6 procenta. Minimum by mělo vzrůst o 90 až 360 korun. Například pro samostatně žijícího dospělého člověka by se mělo zvýšit ze současných 3770 korun měsíčně na 4100 korun. ČTK to v pátek řekla ředitelka odboru příjmové politiky ministerstva Eva Holánová. Automaticky se zvýšením životního minima vzrostou i částky, které souvisejí s dávkami státní sociální podpory, například přídavky na děti. Přídavek na děti v rodinách s nejnižšími příjmy by měl vzrůst o 29 až 44 korun. Pro dítě do šesti let se zvýší na 541 korun, pro dítě od šesti do deseti let na 605 korun. Dětem od deseti do 15 let by mělo náležet 714 korun a nezaopatřené děti nad 15 let by měly dostat 784 korun. Zvýšit by se měly i ty podpory pro nezaměstnané, které se propočítávají z životního minima, příspěvky na bydlení a další dávky. Vzroste i příplatek pro bezmocnost vyplácený některým důchodcům. Zvýšení minima v posledním čtvrtletí letošního roku přijde státní rozpočet na 832 miliónů korun. Státní rozpočet s těmito výdaji podle Holánové počítá. Životní minimum se skládá z částky určené na výživu a ostatní životní náklady a z částky na zajištění nezbytných nákladů na domácnost, která je odstupňovaná podle počtu jejích členů. Naposledy bylo zvýšeno k 1. dubnu loňského roku.

Vláda dodrží deficit státního rozpočtu, tvrdí Rusnok

Letošní deficit státního rozpočtu schválený ve výši 49 miliard korun vláda dodrží, vzkázal v pátek ministr financí Jiří Rusnok poslancům. Také je podle něj stále šance, že kabinet splní slib a uspoří peníze na pokrytí devíti miliard korun, o něž loni deficit překročil. "Bude to velmi obtížné, ale pokusíme se o to. Ještě to není ztracené," řekl na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. Letošní rozpočet parlament původně schválil s deficitem 49 miliard korun, konečných schodek se však v důsledku dodatečně přijatých zákonů na konci roku vyšplhá zhruba na 95 miliard. Deficit prohloubily schválené emise dluhopisů na sucho a výplatu klientů kampeliček v celkové výši 10,2 miliardy korun. Schodek pravděpodobně prohloubí i emise dluhopisů na úhradu ztráty KoB za rok 1999 ve výši 36,1 miliardy, pokud ji poslanci podpoří. Konečnou výši deficitu ovlivní i další skutečnosti. Ministerstvo financí původně nepočítalo s valorizací důchodů, k níž díky vyšší inflaci dojde již k 1. prosinci letošního roku. Výdaje na důchody se tak zvýší o 1,3 miliardy korun, ale zároveň se podobná částka ušetří na dluhové službě a na spolufinancování programů Evropské unie, které se nepodaří plně uskutečnit. Do letošního rozpočtu také navíc poplyne zhruba šestimiliardový příjem ze zdanění mimořádně vysokého zisku Českých radiokomunikací a z daně z dividend. Příznivě se vyvíjí inkaso z pojistného na sociální zabezpečení, které vykompenzuje pravděpodobný výpadek na dani z přidané hodnoty. O 15 miliard korun by měly rovněž klesnout výdaje kvůli nižší než odhadované ztrátě KoB, kterou navíc z větší části uhradí místo státu Fond národního majetku. Na druhou stranu MF očekává výpadek příjmu z prodeje licencí UMTS ve výši 15 až 20 miliard korun v případě, že mobilní operátoři státu nezaplatí nic.

Ministři visegrádské skupiny chtějí dotace i pro malé obce

Ministři životního prostředí České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se v pátek v Olomouci dohodli, že se pokusí prosadit v Evropské komisi změnu pravidel udělování dotací na ekologické projekty v kandidátských zemích. Vadí jim totiž, že zejména malé obce mají jen malou šanci získat na projekty dotace Evropské unie. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart. "Dotační program Evropské unie ISPA, který je zaměřený na životní prostředí kandidátských zemí, je nedosažitelný pro malé obce nejen u nás, ale i v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Proto budeme Evropskou komisi žádat, aby zvážila možnost financování regionálních projektů, jako je hlavně výstavba čistíren odpadních vod a kanalizací, včetně obcí s méně než dvěma tisíci obyvatel," uvedl Kužvart.

Aby ekologický projekt měl nyní šanci dotace EU získat, musejí jej předložit obce s více než dvěma tisíci obyvatel a jeho rozpočet nesmí být nižší než pět miliónů eur (171 miliónů korun). "V příštích deseti letech bude nutné v ČR investovat do oblasti čistíren odpadních vod a kanalizací 98 miliard korun, přitom naše zdroje jsou limitovány jednou miliardou korun ročně. Tento takřka desetinásobný rozdíl je přitom možné do značné míry pokrýt právě penězi ze zahraničních fondů," řekl Kužvart. Podle něj před podobným problémem stojí vlády i v ostatních třech zemích visegrádské skupiny. "Náš návrh Evropské komisi bude vyžadovat velké diplomatické úsilí. Lépe se však vyjednává, když je tlak z více zemí. Proto se snažíme postupovat společně, a věřím, že naše argumenty budou Evropskou komisí vyslyšeny," uvedl Kužvart. Se svými protějšky ze Slovenska, Maďarska a Polska jednal od čtvrtka v Olomouci o možnostech řešení globálních a regionálních problémů životního prostředí. Ministři hovořili například o pokroku při integraci zemí visegrádské skupiny do EU a o společném postupu na mezinárodních fórech.

Schling: Volání po personálních změnách jsou neseriózní

Zástupci drobných dovozců aut a autoškol na pondělním jednání u předsedy vlády Miloše Zemana žádné požadavky na personální změny na ministerstvu dopravy nevznesli. Nastolení personálních požadavků až nyní, tedy po uzavření jednání u premiéra, je vrcholem neserióznosti, která zavírá dveře k dalšímu jednání. Na pátečním briefingu to řekl ministr dopravy a spojů Jaromír Schling. Asociace autoškol a Sdružení drobných dovozců aut přitom požadují odvolání ministra Schlinga, jeho náměstka Karla Holla a ředitele odboru Jiřího Konečného. Asociace autoškol ČR a Sdružení drobných dovozců aut chystá na středu 5. září hvězdicovou blokádu Prahy. Středeční protest se rozhodli uspořádat proto, že jsou nespokojeni s realizací výsledků pondělní schůzky s premiérem a s tím, jak jsou plněny jejich požadavky. První blokáda se uskutečnila 20. srpna, kdy zástupci autoškol a dovozci na několik hodin zatarasili ministerstvo dopravy.

Petr Pithart se v pátek v lázních setkal s prezidentem Schusterem

Velikou spokojenost s lázeňským pobytem, ale zejména s přijetím jakého se mu dostalo u lidí, vyslovil v pátek předseda českého Senátu Petr Pithart po setkání se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem v Bardejovských Kúpeľoch, kde spolu s manželkou tráví již třetí týden dovolenou. "Je to důkaz, že nadstandardní vztahy nejsou jenom termínem velké politiky," poznamenal dále Pithart a dodal, že při rozhovoru se slovenským prezidentem se velmi podrobně zabývali také situací ve slovenské vládní koalici. "Sledoval jsem dramatické události posledních dnů a jsem přesvědčen, že krize byla zažehnána a že Slováci se dokáží vyhnout jakékoliv recidivě takovéto krize," řekl. Současně připomněl, že "svět opravdu očekává, že Slováci a Maďaři ve vládě budou schopni najít řešení", protože by to byl "neblahý signál, kdyby se to nepodařilo". Předseda horní komory Pithart se na Slovensku zotavoval po červnové infekci močových cest, která ho postihla během návštěvy Irska. Bardejovské lázně se specializují na nemoci trávicího ústrojí a dýchacích cest.

Rekonstrukce Švandova divadla by mohla začít do dvou týdnů

Dlouho odkládaná rekonstrukce Švandova divadla v Praze na Smíchově by mohla začít do dvou týdnů. "Vše potřebné k zahájení rekonstrukce máme připraveno, a to i stavební povolení. Pouze čekáme, až nabyde právní moci," řekl v pátek ČTK ředitel odboru městského investora Jozef Macko. Divadlo, které patří hlavnímu městu, sídlí ve Štefánikově ulici. Stavební povolení, vydané před dvěma měsíci, dosud nenabylo právní moci. Doručenku o jeho vyhotovení dosud nepřevzala spoluvlastnice objektu sousedícího s divadlem, protože se zdržuje v zahraniční. Magistrát s ní jedná. Macko věří, že se podaří dohodu uzavřít v nejbližších dnech. "Byli bychom rádi, kdyby se toto divadlo otevřelo na podzim příštího roku," řekl. Od původních představ zásadních stavebních přestaveb, které byly odhadovány na více než 300 miliónů korun, se upustilo. Rekonstrukce scény by měla přijít přibližně na 180 miliónů korun. Ředitel odboru uvedl, že vítězem veřejné obchodní soutěže na stavební práce se stal před téměř půlrokem Metrostav. Osud divadla byl nejistý loni na jaře, kdy radní přípravy rekonstrukce kvůli vysokým nákladům zastavili. Předpokládaná cena se totiž vyšplhala z původních 80 miliónů na 312 miliónů korun. Proti přerušení rekonstrukce a hrozbě, že by město mohlo o scénu přijít, protestovali divadelníci i opoziční zastupitelé. Radní pak rozhodli, že divadlo bude zachováno a opraveno. Zároveň zamítli možnost, aby tam vzniklo kulturní a společenské centrum.

Filmoví Rebelové stále vedou tabulku nejprodávanějších alb

V čele žebříčku české hitparády nejprodávanějších kompaktních desek se stále drží soundtrack k hudebnímu filmu Filipa Renče Rebelové. Ani na druhé příčce se proti předcházejícím týdnům nic nezměnilo, když zabodovalo album Proměny skupiny Čechomor. Třetí místo patří Thalii s CD Arrasando. Z údajů, které v pátek ČTK poskytla česká sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI), vyplývá, že úspěšnými českými hudebníky jsou v první třicítce Děda Mládek Illegal Band, Petr Kotvald, Petr Hapka s Michalem Horáčkem, Helena Vondráčková, Maxim Turbulenc, Jiří Korn, Petr Muk, Martin Maxa, Jaromír Nohavica, Vlasta Redl, skupiny Monkey Business a Holki. Ze zahraniční produkce se na páté příčce umístilo album houslistky Vanessy Maeové s názvem Subject To Change. Oficiální žebříček Top 40 nejprodávanějších alb a výběrů populární hudby české i zahraniční produkce publikuje IFPI na základě hlášení specializovaných prodejen vybavených počítačovými pokladnami. Tyto prodejny pokrývají téměř polovinu objemu prodeje zvukových nosičů v ČR.

Festival věnovaný památce básníka Ortena v pátek začal v Kutné Hoře

Festival poezie Ortenova Kutná Hora v pátek začal v tomto středočeském městě. Třídenní setkání, věnované památce kutnohorského rodáka Jiřího Ortena, se koná poosmé. "Letos 1. září si připomínáme 60. výročí od Ortenova úmrtí," řekl ČTK předseda festivalového výboru Jiří Plaček. V rámci festivalu byla v kutnohorské Galerii Felixe Jeneweina zahájena výstava obrazů současného českého malíře Karla Valtera. Potrvá do 30. října. Ortenovský festival je každoročně především svátkem poezie. Do Kutné Hory se vedle rodáků a umělců tradičně sjíždějí také mladí básníci. Součástí přehlídky je totiž celostátní soutěž začínajících, dosud knižně nepublikujících autorů Ortenova věku. Orten zemřel ve 22 letech. Během sedmi ročníků soutěž obeslalo téměř 1500 mladých básníků. Žádnému z nich ale ještě porota neudělila první cenu. Součástí festivalu bude sobotní pořad Meditace o naději. V divadelním sále zámku Kačina u Kutné Hory přednesou Jitka Molavcová a Alfréd Strejček úvahy malíře a myslitele Chalíla Džibrána z knihy Prorok. Doprovodí je kytarista Štěpán Rak. Večer pak v kostele sv. Jana Nepomuckého zazní slavnostní festivalový koncert v podání Janáčkova kvarteta.

Nejslavnější hokejová trofej zavítá potřetí do České republiky

V sobotu před polednem zavítá potřetí v historii do České republiky nejslavnější hokejová trofej, Pohár Lorda Stanleyho. Netradičně více než 24 hodin si ho budou užívat letošní šampióni NHL z týmu Colorado Avalanche - obránce Martin Škoula a útočník Milan Hejduk. Hokejový 'svatý grál' opustí zemi úřadujících mistrů světa a olympijských vítězů až v úterý. Slavná trofej se má objevit na ruzyňském letišti za doprovodu stálých bodyguardů deset minut po jedenácté hodině ze Švýcarska a oba čeští hokejisté si ji přijedou do Prahy převzít. V úterý pak má Stanleyův pohár zamířit do Skandinávie. Hokejový klenot již od konce června, kdy zástupci Colorada začali využívat svého práva se 24 hodin s trofejí potěšit, urazil řadu kilometrů. Má za sebou například poklidné 'postávání' na rybářském člunu s koučem Bobem Hartleym i dramatičtější výstup na nejvyšší horu Colorada Mount Elbert s viceprezidentem financí klubu Markem Waggonerem.

České basketbalistky získaly na univerziádě v Pekingu bronz

České basketbalistky vybojovaly na Světové univerziádě v Pekingu bronzové medaile. V souboji o třetí místo v pátek zdolaly Litvu 94:86. Utkání se vydařilo Janě Kovaříkové z Brna, která nastřílela pětadvacet bodů. Muži prohráli s Ruskem 86:94 a obsadili konečnou desátou pozici. Čeští fotbalisté skončili celkově pátí poté, co zdolali výběr Brazílie 2:1. První branku vstřelil v první půli z přímého kopu David Lukeš, ale Brazílie zásluhou Ramose těsně před odchodem do šaten vyrovnala. Rozhodnutí přinesla až třetí nastavená minuta zápasu, kdy po centru Tomáše Kounovského skóroval hlavou Radim Laibl.

Čeští žokejové poprvé zasáhnou do dostihové Světové série

Historický vstup do Světové série zažije český dostihový sport v neděli v rámci Velké ceny v německém Baden Badenu. Ve čtvrtém dílu letošního prestižního seriálu totiž nebudou chybět žokejové Jiří Palík a Filip Minařík, kteří v posledních letech úspěšně startují na německých drahách. V patnáctičlenném startovním poli povede Palík čtyřletého Bonvivanta, s kterým už letos v Německu triumfoval. Minařík se posadí do sedla Foremana, druhého koně z Rakouského derby, jehož připravuje trenér Christian van der Recke. Ani jeden z plnokrevníků vedených českými žokeji sice nepatří mezi favority dostihu, ale jelikož ve Světové sérii boduje šest koní, mají podle odborníků přesto naději na zisk solidního umístění.

Počasí v sobotu v České republice

V noci oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Noční teploty 13 až devět st. C. Přes den bude oblačno až zataženo a občas déšť nebo přeháňky, ojediněle i možnost bouřky. Denní teploty 14 až 18 st. C. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude 11 st. C. Vát bude proměnlivý vítr o rychlosti pět až 20 km/h, na západě území severozápadní vítr 11 až 25 km/h.