Zprávy Radia Praha

Na tři minuty se zastavil život v České republice

Na tři minuty se v pátek v poledne zastavil život na území celé České republiky. Lidé uctili památku obětí úterních teroristických útoků ve Spojených státech minutami ticha. V pravé poledne se rozezněly sirény a kostelní zvony. V centrech měst se zastavila doprava, chodci i provoz v pouličních stáncích. V obchodech utichla hudba. V řadě soukromých i státních podniků přestali pracovat dělníci. Památku zemřelých uctili mnohde i řidiči autobusů.

Slova účasti s americkým lidem i odhodlání bránit napadené principy svobody a demokracie zazněla z úst představitelů ministerstva obrany, české armády a velvyslanectví USA na pietním aktu u památníku na Vítkově. Piety k uctění obětí úterního teroristického útoku v USA se zúčastnili americký velvyslanec v ČR Craig Stapleton, ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Tento útok nás posílí, vynoříme se z něj silnější a s větším odhodláním zvítězit nad silami nenávisti a temnoty," prohlásil Stapleton. Ministr Tvrdík ujistil, že "v této těžké a smutné hodině stojíme při americkém lidu". Zdůraznil, že česká armáda je připravena plnit úkoly s cílem posílit bezpečnost státu i celé Severoatlantické aliance.

Středočeští hasiči uctili na 31 místech památku amerických hasičů, kteří přišli o život při záchranných pracích v New Yorku a Washingtonu. Smrt svých kolegů i dalších nevinných obětí teroristického činu si připomněli i plzeňští hasiči.

V centru Ostravy se lidé zastavili, aby si alespoň tichou vzpomínkou připomněli oběti brutálního terorismu. Před improvizovaným pietním místem u Ostravského muzea, které je zaplněno květinami a hořícími svíčkami, se sešlo asi 200 lidí. Podobné shromáždění bylo i u ústeckého magistrátu.

K pietnímu aktu Brňanů se připojili policisté, pokud nebyli v přímém výkonu služby a nemuseli se například věnovat řízení dopravního provozu. Minutami ticha uctili památku obětí i brněnští muslimové. Odpoledne se konalo v brněnské mešitě pravidelné páteční kázání, které bylo podle předsedy Islámské nadace v Brně Muníba Hasana věnováno vzpomínce na zesnulé. "Muslimové v ČR útoky neschvalují a odsoudili teroristické činy," řekl ČTK Hasan.

Ve všech krajích České republiky byly odvolávány kulturní a společenské akce. Nehrála většina divadel. Neuskutečnil se ani pokus o vytvoření největšího živého loga v České republice, který se měl konat odpoledne na náměstí Republiky v Plzni.

Václav Havel uctil památku T. G. Masaryka a obětí teroristického útoku

Prezident Václav Havel si v pátek se svou ženou Dagmar připomněl u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech na Rakovnicku jeho 64. výročí úmrtí. Na hrob společně položili kytici a setrvali několik minut v tichém rozjímání. Současně tak uctili památku obětí úterních teroristických útoků na Spojené státy, při nichž zemřely tisíce lidí. "Jako vždy, když sem přijedu, k jeho hrobu, jsem si připomínal jeho život, jeho dílo, jeho statečnost. Navíc v tento den a tuto hodinu se to samozřejmě snoubilo s myšlenkou na tu strašnou katastrofu, která se stala," řekl prezident po skončení pietního aktu. Dodal, že zároveň myslel na solidárnost lidí na celém světě, kteří si uvědomují rozsah neštěstí, jež postihlo americký lid, a nabízejí svoji pomoc. "A samozřejmě člověka muselo nutně napadnout i to, co by Masaryk dělal, kdyby žil v této době, v těchto chvílích," svěřil se prezident. Masaryk má podle Havla trochu mytologickou pověst dobráka a humanisty, ale myslí si, že po takových tragických událostech by podporoval velmi tvrdý trest.

Masaryk patřil k předním představitelům prvního zahraničního odboje, usiloval o vznik samostatného československého státu a organizoval československé vojenské sbory ve Francii, Itálii a Rusku. V roce 1918 stál u zrodu samostatného Československa, jehož prezidentem se stal 14. listopadu a tuto funkci zastával až do roku 1935. Zemřel 14. září 1937.

Jan Kavan a další hosté si připomněli výročí narození Jana Masaryka

Již 115. výročí narození ministra zahraničních věcí Jana Masaryka si v Černínském paláci připomněli šéf české diplomacie Jan Kavan, zástupci Společnosti Jana Masaryka a další hosté. Květiny k jeho pamětní desce, která je na druhém nádvoří paláce, položili vedle Kavana poslední tajemník Jana Masaryka Antonín Sum či bývalá předsedkyně České národní rady Dagmar Burešová. Poté si v předsálí Masarykova bytu připomněli život a myšlenky Jana Masaryka i jeho otce, prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jan Kavan zdůraznil, že v textech jeho předchůdce se často objevovala nejen slova jako vzdělání, škola, učitel či svoboda, ale i evropská federace. Sum označil za smutnou souhru náhod, že pátek byl výročím narození Jana Masaryka, výročím úmrtí jeho otce a zároveň dnem smutku v USA a Evropě po úterních teroristických útocích na New York a Washington.

Jan Masaryk strávil ve Spojených státech mnoho let. Ještě před první světovou válkou za oceánem studoval i pracoval. Po vzniku Československa tam působil jako diplomat. Zemřel 10. března 1948 po pádu z okna v Černínském paláci. Úřad vyšetřování a dokumentace zločinů komunismu v roce 1996 téměř s jistotou vyloučil, že by spáchal sebevraždu. Podle úřadu se Masaryk snažil uniknout ze svého bytu poté, co do něj vniklo několik mužů a zahájilo tam nezákonnou domovní prohlídku.

USA zatím nepožádaly o humanitární ani vojenskou pomoc

Spojené státy ani v pátek Českou republiku nepožádaly o humanitární pomoc pro zmírňování následků úterního smrtícího teroristického útoku a zatím není ani jasné, zda Spojené státy požádají Českou republiku o vojenskou asistenci při odplatě hrůzného činu. Před americkým velvyslanectvím to řekli český ministr zahraniční Jan Kavan a americký velvyslanec Craig Stapleton. Kavan tu rovněž za velkého zájmu kolemjdoucích položil květiny k uctění obětí zaoceánské tragédie, poklonil se a podepsal se do kondolenčních listin. Česká armáda je poté, co Severoatlantická aliance rozhodla o použití pátého článku alianční smlouvy o kolektivní obraně, v základním pohotovostním stupni alfa. V pohotovosti jsou rota chemické ochrany a jednotka rychlého nasazení, které by byly schopny nabídnout své síly do několika hodin na žádost Severoatlantické aliance.

Vicepremiér Špidla vyzval politiky, aby nezneužívali tragédie v USA

Vicepremiér Vladimír Špidla vyzval politiky, aby nezneužívali tragédie v USA ke zvláštním politickým akcím. Špidla to prohlásil po pátečním jednání meziresortního krizového štábu na ministerstvu vnitra. "Není na místě vytřískat z této situace nějaký nízký politický kapitál. Je to neetické, nedůstojné a ničemu to neprospívá," řekl Špidla. Zřejmě tím reagoval na středeční shromáždění u svatého Václava na Václavském náměstí v Praze, které svolaly osobnosti společenského života. Akce se zúčastnili také vrcholní představitelé čtyřkoalice, například předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, místopředseda lidovců Jan Kasal, lídr čtyřkoalice Karel Kühnl či senátor Josef Zieleniec.

Evakuace žádného českého velvyslanectví se prozatím nepřipravují. Před jednáním meziresortního krizového štábu to řekl náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. Uvedl, že každý zastupitelský úřad má pro případ nutnosti evakuační plán, kterým by se v případě, že by Spojené státy zahájily odvetu za teroristické útoky, řídila. Podrobnosti evakuačního plánu nesdělil.

Vyslání českých vojáků do akce NATO by podpořila většina sněmovny

Většina Poslanecké sněmovny by podpořila vyslání českých vojáků do případné vojenské operace Severoatlantické aliance, která by mířila proti původcům úterního teroristického útoku na cíle v USA. Z pátečních vyjádření poslanců pro ČTK vyplynulo, že vyslání vojáků by podpořila pravice a zástupci ČSSD. KSČM by se připojila tehdy, kdyby se vojenská akce uskutečnila se souhlasem Rady bezpečnosti OSN. Podle Ústavy by parlament hlasoval o vyslání českých vojáků tehdy, pokud by se zúčastnili vojenské operace delší než 60 dnů. K jejich vyslání do akce kratší než 60 dnů postačuje rozhodnutí vlády bez hlasování Parlamentu. Kabinet nicméně musí v tomto případě neprodleně o svém rozhodnutí zákonodárce informovat.

Podkladem pro vyslání českých vojáků do případné vojenské operace by bylo středeční stanovisko Rady NATO. Rada rozhodla o tom, že pokud byly teroristické útoky proti USA vedeny ze zahraničí, bude následovat akce vycházející z článku pět Washingtonské smlouvy, který zavazuje státy aliance k pomoci ostatním napadeným členům.

ODS ocenila solidaritu s USA i shodu politické reprezentace

Politici Občanské demokratické strany na tiskové konferenci ocenili projevy solidarity českých občanů se Spojenými státy, které se jen těžko vzpamatovávají z nebývale zákeřných teroristických útoků. Váží si také shody ústavních činitelů a politiků demokratických stran v této mimořádné situaci. "V den smutku za oběti teroristického útoku proti Spojeným státům americkým vyjadřuje ODS svou účast a solidaritu s občany této země," prohlásil předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Uvedl, že ODS odsuzuje jakékoli projevy tolerance k ideologiím projevujícím se v konečném důsledku násilím, které často začíná méně křiklavými projevy než hrozivé atentáty v USA.

Počet Čechů, kteří se neozvali z USA, již přesáhl stovku

Počet českých občanů, kteří se svým blízkým po teroristickém útoku na Spojené státy neozvali do České republiky, dosáhl 106. ČTK to v pátek odpoledne řekl ředitel konzulárního odboru ministerstva zahraničí Ivan Záleský. Lidé, kteří své blízké pohřešují, mohou volat na tři linky: horkou bezplatnou 0800 200 000 a krizová čísla MZV 2418 2551 a 2418 2740. Číslo sto se sice může podle Záleského zdát vysoké, lidé ale dispečerům nahlašují i osoby, které se pohybovali mimo New York a Washington. Záleský doplnil, že diplomaté doposud neobjevili žádného Čecha, který by se stal obětí tragické události nebo byl zraněn.

Zhruba 800 kg poštovních zásilek do USA čeká na letišti

Česká pošta má v současnosti řádově 800 kilogramů zásilek do USA na pražském ruzyňském letišti, kde čekají na obnovení leteckého provozu do USA. Od úterý se zásilky nedaří přes Atlantik doručit. ČTK to řekl ředitel kanceláře generálního ředitele České pošty Karel Kettner. "Od úterka bohužel zásilky nejdou a dnes to opět nevypadá, že by odešly," uvedl. Pošta podle jeho slov nepřestala zásilky přijímat. "Zásilky přijímáme dále, zatím nemáme problém s tím, že bychom je neměli kam dát," dodal. Podnik je připraven poštu okamžitě odeslat poté, co bude umožněn nějaký let z Prahy do USA.

Premiér Zeman byl propuštěn z nemocnice do domácího ošetřování

Předseda vlády Miloš Zeman byl v pátek propuštěn po pětidenní léčbě ve Všeobecné fakultní nemocnici do domácího ošetřování. Premiér zůstává pod pravidelnou kontrolou ošetřujícího lékaře Jana Dvořáčka a svůj pracovní program zahájí v pondělí 17. září, oznámil ČTK vládní mluvčí Libor Rouček. Dodal, že Zeman se do té doby nebude k ničemu veřejně vyjadřovat. Premiér byl v pondělí kvůli ledvinové kolice převezen na urologickou kliniku pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Zdravotní problémy mu způsobilo tělísko organického původu velikosti fazole. Zemanovi byly podávány léky, které mají tělísko rozpustit. Opakovanými ledvinovými kolikami trpěl premiér od loňského března. Několikrát byl kvůli nim vyšetřen a hospitalizován. Lékaři se obávali nádoru, ale vyšetření jejich podezření vyloučila.

Britové tento týden ještě nezabránili v odletu žádnému Romovi

Žádný občan romské národnosti nebyl tento týden mezi lidmi, kterým britští úředníci na pražském letišti Ruzyni zamezili v odletu do Velké Británie. I těchto lidí, u nichž měli Britové obavy například ze snahy v jejich zemi nelegálně pracovat, byl mizivý počet. ČTK to řekla ředitelka Českého helsinského výboru Jana Chržová, jehož členové v pátek na letišti už počtvrté pohovory úředníků s cestujícími monitorovali. Dál se tak potvrzuje velký rozdíl v počtu lidí, kterým Britové zabránili v odletu z Prahy, v první vlně pohovorů na přelomu července a srpna a v současné druhé etapě kontrol. Zatímco v první vlně Britové během tří týdnů odmítli na ostrovy vpustit asi 120 lidí, za dva týdny druhé etapy to bylo jen 22 lidí. Chržová v této souvislosti dodala, že v polovině příštího týdne by mohlo padnout rozhodnutí, zda budou kontroly opět přerušeny. Kontroly Británie obnovila kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl.

Hejtmané vyzvali poslance, aby nedopustili rozpočtové provizorium

Krajští hejtmané vyzvali poslance parlamentu, aby nedopustili rozpočtové provizorium a nalezli politickou dohodu, díky níž bude všas schválen státní rozpočet na rok 2002. Ve společném prohlášení z pátečního jednání všech zástupců krajů ve Zlíně apelovali na poslance, aby přijali i společný hejtmanský pozměňovací návrh k zákonu o rozpočtovém určení daní, oznámil ČTK středočeský hejtman Petr Bendl. "Rozpočtové provizorium ve svých důsledcích může znamenat ohrožení chodu škol, správ a údržeb silnic převedených do majetku krajů," varují hejtmané v prohlášení. Uvádějí, že v rámci projednávání zákona o rozpočtovém určení předložili návrh, který pro příští rok řeší nejkritičtější problémy krajů. Zdůrazňují, že jejich návrh není na úkor deficitu státu rozpočtu. Na rozdíl od vládního návrhu rozpočtu pouze převádí prostředky určené na činnost krajů z rozpočtu kapitol jednotlivých ministerstev, které tuto činnost už ze zákona nevykonávají.

Čína zastavila dovoz hovězího z Česka a Japonska kvůli BSE

Čína zastavila dovoz hovězího masa z České republiky a Japonska kvůli obavám z tzv. nemoci šílených krav (BSE). Oznámil to činitel čínského státního úřadu pro dohled nad kvalitou a pro inspekci a karanténu. Uvedl rovněž, že doba trvání tohoto opatření nebyla stanovena. Přijaté opatření zdůvodnil výskytem případů nemoci BSE v obou zemích, napsala agentura Reuters. V České republice se doposud objevily dva případy nemoci BSE, a to v červnu v Dušejově na Jihlavsku a v srpnu ve Světnově na Žďársku. V Japonsku byl první možný případ BSE ohlášen minulý týden.

Dovoz hovězího masa z České republiky, Japonska a Řecka kvůli obavám z takzvané nemoci šílených krav zastaví také Thajsko. Nebude tak odebírat hovězí již ze 16 zemí světa, oznámil thajský Úřad pro potraviny a léky.

Glaverbel zahájil pravidelnou výrobu v provozech za miliardu Kč

Společnost Glaverbel Czech, největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě, zahájil pravidelnou výrobu v nových provozech Glavetron a Stratobel. Mluvčí společnosti Alena Janotková ČTK řekla, že výstavba závodů, která stála 1,03 miliardy korun, je největší investicí firmy od roku 1996. Závod Glavetron, který vznikl ve spolupráci s britskou společností Pilkington, produkuje velkoformátová nízkoemisivní skla. Provoz může ročně vyrobit až pět miliónů metrů čtverečních skla. S výrobou začal Glaverbel v prosinci minulého roku.

Pernod-Ricard koupí Schwarzenbergův podíl v Salbu a firmu ovládne

Francouzský lihovarnický a vinařský koncern Pernod Ricard ovládne 100 procent společnosti Salb, která drží 34 procent akcií druhé největší domácí likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka. Francouzská firma uzavřela dohodu s Karlem Schwarzenbergem o koupi jeho 20procentního podílu v Salbu. Sdělila to ČTK Martina Linková z Mozaic Strategic Communication. Pernod Ricard nyní drží v Salbu 80 procent, když na počátku týdne oznámil koupi 40procentního podílu od domácí investiční banky Patria Finance.

Hlavní cenu festivalu Znojemský hrozen získali Chorvati

Pořad chorvatské televize získal hlavní cenu v gastronomické sekci mezinárodního televizního festivalu Znojemský hrozen, který skončil ve Znojmě. "Devítidílný seriál o vinařských oblastech Dalmácie ocenila porota za pozvednutí kultury vína na součást lásky k životu," řekl ČTK Jiří Franc z tiskového střediska festivalu. Porota, která byla složena z profesionálů televizní produkce, vítěze vybírala ze 73 soutěžních snímků na téma gastronomie a potravinářství. Osm pořadů soutěžilo v kategorii o létání, která byla letos poprvé součástí sekce životního stylu. V této sekci získal cenu za ojedinělost pořad České televize Mezi nebem a zemí. Mezi soutěžícími se na festivalu představili producenti z Austrálie, Tchaj-wanu, USA, Velké Británie, Německa, Polska, Slovenska, Maďarska, Francie, Itálie a Kanady a samozřejmě také z České republiky.

Šest nositelů Komenského medaile z celého světa tráví týden v ČR

Šest nositelů letošní medaile Jana Amose Komenského z Mexika, Koreje, Namibie, Bulharska, Brazílie a Bahrajnu tráví tento týden v České republice v místech odkazu Učitele národů. Týdenní pobyt tak letos poprvé doplnil ocenění, které učitelům a vědcům z celého světa za pedagogické úspěchy a výzkum již popáté společně udělily 6. září v Ženevě organizace UNESCO a české ministerstvo školství. Sdělil to ředitel odboru zahraničních vztahů a evropské integrace ministerstva školství Pavel Cink. Šest laureátů, kteří pozvání do Česka přijali, navštívilo mimo jiné pražské Muzeum J. A. Komenského, Uherský Brod a jeho Komenského muzeum a pražskou základní školu Brána jazyků.

V Londýně uveden nový překlad Čapkových Anglických listů

Nový anglický překlad Čapkových Anglických listů od Geoffreye Newsoma byl uveden v Londýně. "Anglické listy jsou moje nejoblíbenější Čapkova kniha, i když mám také rád Zahradníkův rok," řekl ČTK překladatel, který se právě na tuto Čapkovu knížku chystá jako na svůj další projekt. Newsome objevil Čapka v Boskovicích, když tam počátkem 90.let učil. Tam se také naučil česky.

Ze sportu:

Brněnští fotbalisté remizovali v utkání 7. ligového kola s Ostravou 1:1. Vedoucí branku domácích vsítil ve 26. minutě Živný, stav utkání vyrovnal v 83. minutě Baroš z penalty.

Český fotbalový reprezentant Tomáš Řepka podepsal pětiletou smlouvu s anglickým klubem West Ham United a už v sobotu by měl obléci jeho dres v ligovém utkání proti Middlesbrough. Přestup z italské Fiorentiny, který se ještě nedávno zdál být neuskutečnitelný, tak dostal končenou podobu. West Ham za českého obránce zaplatí 5,5 miliónu liber.

Dvakrát obsadil český jezdec Tomáš Enge dvacáté místo při pátečním tréninku vozů formule 1 na nedělní Velkou cenu Itálie na okruhu v Monze. V odpoledním měřeném tréninku si proti dopoledni vylepšil svůj čas o více než dvě sekundy a opět porazil Nizozemce Jose Verstappena a Alexe Yoonga z Malajsie.

Šest zápasů 2. kola hokejové extraligy, které se měly hrát v pátek, bylo podle vyjádření ředitele soutěže Stanislava Šulce přeloženo na 27. listopadu. Asociace profesionálních klubů tak rozhodla na základě kroku české vlády, která na pátek vyhlásila den smutku v reakci na úterní teroristické útoky v USA a doporučila zamezit shromažďování většího množství lidí.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

V Čechách většinou oblačno, místy přeháňky, na Moravě a ve Slezsku oblačno až zataženo, občas déšť. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.