Zprávy Radia Praha

Zločin by podle Václava Havla měl být potrestán, je to v zájmu lidstva

Tragické události ve Spojených státech by měly být podle prezidenta Václava Havla potrestány. "V každém případě si myslím, že po zločinu musí následovat trest. Ten trest bude tvrdý a musí být tvrdý. Je to v zájmu celého lidstva a lidstvo musí umět vydat naopak své znamení, že některé věci nelze," řekl Havel v rozhovoru pro Českou televizi. Prezident by také uvítal kdyby lidstvo přijalo úterní teroristické útoky v New Yorku a Washingtonu jako výzvu k hlubšímu zamyšlení nad civilizačními hrozbami. Všichni by podle něj měli mimo jiné pochopit, že do některých zemí nelze dodávat zbraně, nelze s nimi obchodovat, nebo se s nimi vůbec stýkat. Havel připomněl i členství České republiky v Severoatlantické alianci a její povinnost USA pomoci. "Lidé by si měli uvědomit, že pokud by se něco takového stalo u nás, ostatní pomohou zase nám," doplnil prezident. Zároveň poděkoval českých občanům za jejich dosavadní postoje k nedávným událostem v USA. "Já jsem zaregistroval, že občané tím byli velmi pohnuti, nabízeli nejrůznější pomoc, dokonce víc pomoci, než je možno přijmout," dodal prezident.

Křesťané uctili ve Svatovítské katedrále památku obětí

Ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě se v sobotu za účasti hlavy státu za zpřísněných bezpečnostních opatření uskutečnila ekumenická bohoslužba k uctění památky obětí úterního teroristického útoku proti Spojeným státům americkým. Už podruhé v tomto týdnu se výjimečně rozezněl s chrámovými zvony i největší z nich, Zikmund. Představitelé křesťanských církví v zaplněném chrámu vyjádřili v přímluvných modlitbách prosby za zemřelé a raněné, za lidi uvězněné v sutinách, za lékaře, záchranáře, hasiče a dobrovolníky, za politiky a soudce, ale i za původce teroristických činů. Kladli přitom symbolicky k oltáři rudé růže. "Cítíme lítost, smutek, obavy o lidstvo i osobní strach, ale také možná bezmocný hněv i touhu po pomstě maskovanou voláním po potrestání viníků," konstatoval katolický primas kardinál Miloslav Vlk. Zlo a nenávist nemůže být podle něj cestou, po které by lidstvo mohlo jít ve třetím tisíciletí kupředu. Tak mocné prostředky, které člověk má, musí být v rukou lásky, aby neničily svět. "Moc, zodpovědnost a láska patří k sobě. Pokud jsou rozpojeny, lidstvo je ohroženo," prohlásil kardinál Vlk.

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana považuje za nejotřesnější důsledek posledního půlstoletí, že byla česká společnost připravena o křesťanskou víru a z ní vyplývající hodnoty. Jak připomněl, americká společnost si váží čisté celoživotní lásky mezi manžely a uprostřed rodiny. "Poslední vzkazy lidí, kteří se v New Yorku před smrtí dovolali svým blízkým, byly 'miluji tě'," řekl a položil řečnickou otázku: Jak by zněl náš poslední vzkaz? Modlitby proto směřovaly rovněž k vyznání vlastních provinění a k prosbám za naději a sílu pro život všech lidí.

S prezidentem Václavem Havlem a jeho manželkou Dagmar se pietního církevního shromáždění účastnili někteří čeští politici, velvyslanec USA Craig Stapleton a stovka dalších členů pražského diplomatického sboru.

V pohotovosti jsou hlavně zpravodajské služby

V pohotovosti jsou v Česku v souvislosti s očekávanou odvetou Spojených států za úterní teroristické útoky zejména zpravodajské služby, které jsou součástí meziresortního krizového štábu. Na ministerstvu vnitra proběhla v sobotu schůzka ministra vnitra, obrany a zahraničí se zástupci zpravodajských služeb. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková s tím, že šlo o běžnou informativní schůzku. "Nic zásadního se zatím neděje," uvedla. V permanentní pohotovosti budou i v neděli také krizové štáby ministerstva vnitra, obrany, zahraničních věcí a zdravotnictví. Členové těchto štábů jsou na telefonu a v případě mimořádných událostí jsou schopni se sejít do půl hodiny.

SÚJB udržuje zpřísněná bezpečnostní opatření v elektrárnách

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) udržuje zpřísněná bezpečnostní opatření v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Jde především o zostřený režim fyzické ochrany, omezení návštěv na minimum a zvýšený dohled nad letovým prostorem. ČTK to řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová. V sobotním obnovení štěpné reakce v Temelíně nevidí Drábová zvýšené riziko, protože obě elektrárny jsou připraveny k okamžitému odstavení, které je možné provést v Temelíně do šesti a v Dukovanech do 13 sekund. Následné chlazení pak zajišťuje systém konstruovaný takovým způsobem, že by bylo velmi obtížné ho celý vyřadit.

Temelín v sobotu nastartoval štěpnou reakci v reaktoru prvního bloku. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře budou pracovníci udržovat reaktor několik hodin na minimálním výkonu a poté ho převedou do režimu 1 s výkonem nad dvě procenta, aby bylo možno přifázovat generátor do sítě.

Počet Čechů, kteří se neozvali z USA, klesá; nyní je jich 70

Počet českých občanů, kteří se svým blízkým po úterním teroristickém útoku na Spojené státy dosud neozvali, začal klesat. Podle posledních údajů ministerstva zahraničí jich v sobotu bylo 70, ještě v pátek odpoledne jich bylo hlášeno 106. ČTK o tom informoval Daniel Prouza z konzulárního odboru. Lidé, kteří své blízké pohřešují, mohou volat na tři linky: horkou bezplatnou 0800 200 000 a krizová čísla MZV 2418 2551 a 2418 2740. Pokles počtu pohřešovaných nastal podle Prouzy tím, že je nyní již lepší telefonické a internetové spojení se Spojenými státy, a nezvěstní se začali svým příbuzným a známým ozývat. "Linky už nejsou tak přetížené. Doufáme, že teď už ten počet bude jen klesat," řekl Prouza. Dodal, že zatím nejsou žádné informace o tom, že by zemřel nebo byl zraněn některý z Čechů prodlévajících v době katastrofy v New Yorku nebo ve Washingtonu.

První let ČSA do USA po úterním útoku v sobotu odstartoval

Československé aerolinie vypravily v sobotu do USA první letadlo od úterního teroristického útoku proti Spojeným státům. Linka ČSA OK 50 z Prahy na newyorské letiště JFK odstartovala před 17:00. ČTK to sdělil mluvčí ČSA Daniel Plovajko. Více než čtyřhodinové zpoždění způsobilo pomalé odbavování cestujících kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením. "Podařilo se nám odbavit většinu cestujících, kteří přišli na tento let," uvedl Plovajko. Asi 20 lidí, kteří nenastoupili do letadla v sobotu, určitě odletí v neděli, doplnil. Letadlo do Toronta, které mělo startovat ve 13:00, bylo také zpožděno. Také zpáteční linky ČSA podle Plovajka vzlétnou později než v plánovaných časech. Na neděli ČSA plánují dva lety do Spojených států, jeden na newyorské letiště JFK a druhý na letiště Newark v témže městě. Podmínkou letů je opět získání všech potřebných povolení od amerických úřadů.

MSV v Brně se uskuteční, přímá americká účast zatím není ohrožena

Teroristické útoky proti USA nijak neovlivnily běžný režim příprav na 43. mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně. Výstaviště má od 24. do 28. září přivítat přes 2500 firem z 37 zemí, včetně tří přímých vystavovatelů ze Spojených států. "Zatím nemáme zprávy, že by Američané neměli přijet," řekla ČTK ředitelka marketingu a komunikace a. s. Brněnské veletrhy a výstavy Věra Menšíková. Bezpečnostní opatření na bránách BVV jsou v normálním režimu, ostraha tedy pracuje jako po celý rok. "Máme připravena opatření mimořádná, ale ty bych nerada zmiňovala," uvedla Menšíková s tím, že veletržní správa "neponechává nic náhodě ani za normálních okolností". Vedle veletrhu EMO v Hannoveru se tak letos na podzim uskuteční obě velké evropské strojírenské prezentace.

Masarykovo muzeum by mohlo být dokončeno v příštím roce

Masarykovo muzeum v Lánech na Rakovnicku by mohlo být otevřeno už příští rok. Představitelé obce a okresu informovali v sobotu prezidenta Václava Havla, který si přišel postupně rekonstruovaný objekt bývalého špýcharu prohlédnout, že je pro dokončení potřeba ještě asi osm miliónů korun. Václav Havel považuje za dobré, že za vznikem muzea stojí lánská iniciativa. "Je ohromě důležité, když občané sami cítí vazbu ke svému místu, k jeho historii, chtějí si to připomenou, sdružit své síly. To je ten nejvlastnější fundament, na kterém stojí demokratický systém," řekl prezident ČTK. Chtěl by, aby muzeum bylo "nevyhnutelnou zastávkou těch, kteří přijíždějí do Lán".

Budoucí muzeum i s pozemkem darovala letos Nadace Tomáše Garriqua Masaryka Okresnímu muzeu v Rakovníku. Jedině tak je možné pokračovat při rekonstrukci a při přípravě výstavy o prezidentu Masarykovi v čerpání potřebných prostředků ze státního rozpočtu a obnovit pozastavené stavební práce. Darovací smlouvu musí ještě schválit ministerstvo financí.

Češi diskutují v Horní Plané s Němci o německo-českém porozumění

O problémech německo-českého porozumění diskutují tento víkend v Horní Plané na Českokrumlovsku veřejně činní Češi a Němci. V pátek zde začal odborný seminář Hornoplánské rozpravy 2001. Akci pořádá Spolek Adalbert Stifter Centrum ve spolupráci s obcí Horní Planá a Unií pro dobré sousedství česky a německy hovořících lidí. Hlavním tématem letos již pátého setkání je hledání způsobu, jak může jednotlivec přispět ke vzájemnému porozumění Čechů a Němců, řekl ČTK vedoucí semináře Hörst Löffler. "Chceme vytvořit platformu, na které by se mohli setkávat Češi a Němci pocházející z Čech," přiblížil Löffler účel pravidelných setkání. Na semináři vystoupí například Hornoplánský starosta Jiří Hůlka, spisovatel Ivan Binar nebo bývalý český velvyslanec v Německu František Černý. Za německou stranu emeritní profesor Vysoké školy pedagogické a poradce zemské vlády v jižním Tyrolsku pro otázky učebnic Alfred Brückner, spisovatelka Isa Engelmannová a ředitel kulturního institutu Spolku Adalberta Stiftera Peter Becher.

Příhraniční spolupráce ČSSD a SPD pomáhá v boji proti neonacismu

Spolupráce mezi ČSSD a Sociálně demokratickou stranou Německa(SPD) v pohraničí pomáhá také v boji proti šíření neonacismu. Na tiskové konferenci k výročí desetileté spolupráci mezi oběma stranami v Euroregionu Elbe/Labe to řekl poslanec Vladimír Laštůvka. "Naši kolegové na německé straně nás například upozorňovali, že na příhraničních tržištích se prodává neonacistická literatura či zvukové nahrávky," řekl Laštůvka. Dodal, že také tyto signály přispěly k tomu, že ministerstvo vnitra přitvrdilo v boji s pravicovým radikalismem. Podle zástupců sociálních demokratů obou zemí přispěla spolupráce také ke vzniku nejmladšího českého národního parku České Švýcarsko, který byl založen před rokem a půl. "Jednáme také o splavnosti Labe či navázání dálnice D8 na dálnici na německé straně," uvedl šéf sociální demokracie Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.

Bazilikou na Svatém Kopečku zněly modlitby v romském jazyce

Modlitby v romském jazyce zněly v sobotu bazilikou na Svatém Kopečku u Olomouce, kam se na romskou pouť sjely stovky Romů z celé České republiky. Dopolední mši sloužil olomoucký biskup Josef Hrdlička. Po jejím skončení začaly v ambitu baziliky vyhrávat romské kapely a své umění předváděly pestrobarevně oblečené tanečnice. "Chtěli jsme romským spoluobčanům nabídnout možnost setkat se na tomto poutním místě a očekáváme šest set Romů. Zorganizovali jsme i finanční sbírku, jejíž výtěžek bude letos použit na výstavbu stacionáře, který se věnuje adopci romských dětí," řekl ČTK Tomáš Zemánek z Charity Olomouc, která setkání Romů pořádá. Loni se poutě na Svatém Kopečku zúčastnilo šest stovek Romů z celé Moravy a několik desítek Romů ze slovenské Jarovnice.

Jan Kopal: Spojené státy si za Jugoslávii nic jiného nezasloužily

Spojené státy si podle předsedy ultrapravicového Národně sociálního bloku Jana Kopala teroristický útok na svou zemi zasloužily. "Země, která v minulosti v podstatě podporovala mezinárodní terorismus účastnila se například vraždění civilního obyvatelstva v Jugoslávii, si nic jiného, než takový útok, nezaslouží," řekl v sobotu v Mostě na demonstraci extremistů proti údajnému zvýhodňování romského etnika. Národně sociální blok si podle Kopala váží civilních obětí úterního teroristického útoku na budovy Světového obchodního centra v New Yorku. "Pokud jde o vojáky, kteří zahynuli při útoku na Pentagon ve Washingtonu, tak to je v pořádku. Myslíme si, že každý voják, který slouží své vlasti, musí být připraven za tuto zemi zemřít," uvedl ve svém projevu. Demonstrace, na kterou se sjely a tři desítky extremistů z celé České republiky neprovázely žádné incidenty.

Přehlídka Jakubiskových filmů v Paříži

Projekcí filmu "Vtáčkovia, siroty a blázni" z roku 1969 v pařížském kině Accattone začala přehlídka filmů slovenského režiséra a scénáristy Juraje Jakubiska. Během bezmála třítýdenní přehlídky, kterou zorganizovalo České centrum v Paříži, budou moci francouzští diváci zhlédnout deset z 13 Jakubiskových celovečerních filmů. Snímek "Vtáčkovia, siroty a blázni" je podle Jakubiska vhodný pro začátek jeho pařížské retrospektivy i vzhledem ke zděšení, které svět prožívá po teroristickém útoku na Spojené státy. "Je to film, který vznikl v době, když nás takhle nečekaně a zcela absurdně zasáhla ruská invaze. Je to film, který pojednává o šílenosti světa," řekl ČTK Jakubisko, který žije v Praze a pokládá se i nadále za Čechoslováka.

Vinobraní navštívila spousta lidí, burčák tekl proudem

Stovky lidí přilákalo v sobotu na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad vinohradské vinobraní. Příchozí pili burčák, který tekl proudem, moravská vína a mohli ochutnat i mok z vinohradské vinice Gröbovka. Konzumaci jim zpříjemňovala vystoupení hudebních souborů a další atrakce. Komornější atmosféru mělo vinobraní na náměstí Míru, kde zahrála Vltavanka a cimbálovka Pernica. Vinobraní začalo už ráno sběrem prvního vína na vinici Gröbovka. "Trhalo se nám dobře," poznamenal starosta Prahy 3 Milan Český, který si loni stěžoval na velké vedro. Poté s kolegou s Prahy 2 Michalem Baschem a knížetem Václavem, kterého představoval známý Eugen Brikcius, zahájili na náměstích program pro veřejnost.

Do Žatce se sjelo na 200 rodáků z tuzemska i zahraničí

Na 200 lidí z celé České republiky, ale i z Německa, Spojených států, Rakouska či Francie, se sjelo do Žatce na Lounsku na první setkání rodáků a přátel tohoto historického a chmelařského centra. "Dát dohromady všechny rodáky města ze všech koutů světa a pozvat je do Žatce byl náš hlavní cíl. Ačkoli se nám zatím nepodařilo sehnat všechny adresy, s účastí na setkání jsme velmi spokojeni," uvedl předseda Sdružení rodáků a přátel města Žatce Petr Šimáček. Do Žatce přijel i jednašedesátiletý Jaroslav Hošťálek, žijící v Los Angeles. Ze Spojených států vycestoval čtyři dny před teroristickými útoky v New Yorku a Washingtonu.

Světový rekordman v chůzi půjde maratón soucítění s USA

Netradičně chce uctít památku obětí úterního teroristického útoku v USA světový rekordman v nepřetržité chůzi Zdeněk Zwiener z Havířova na Karvinsku. Rozhodl se, že v úterý vyrazí na čtyřiadvacetihodinový Maratón soucítění s oběťmi v USA. Na trať vyjde v 15:00 hodin, tedy takřka na minutu přesně týden poté, co první letadlo narazilo do budovy Světového obchodního střediska v New Yorku. Zwiener bude chodit po oválu hřiště atletického klubu v Havířově. K vytrvalci se mohou připojit také další občané.

Pětačtyřicetiletý chodec pokořil minulou sobotu světový rekord v nonstop chůzi, když za šest dnů, tři hodiny a 23 minut ušel po ulicích Havířova na Karvinsku bez přestávky 700 kilometrů. Překonal tak o 26,5 kilometru vzdálenost, kterou ušel držitel dosavadního nejlepšího výkonu Belgičan Georges Holtyzer.

Ze sportu:

Čeští volejbalisté prohráli v semifinále mistrovství Evropy v Ostravě s Itálií 0:3. V neděli nastoupí k boji o bronzové medaile.

České basketbalistky prohrály v utkání druhého kola skupiny B na mistrovství Evropy ve francouzském Gravelines s Litvou 80:82. Svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského mají po dvou zápasech šampionátu na kontě dvě porážky. V neděli budou jejich třetím soupeřem Maďarky.

První český jezdec ve formuli 1 Tomáš Enge z týmu Prost obsadil v sobotní kvalifikaci na nedělní závod mistrovství světa v italské Monze dvacáté místo. Enge po poruše motoru odjel konec kvalifikace s náhradním vozem.

Český jezdec Jaroslav Janiš obsadil při své premiéře v závodech formule 3000 v italské Monze 16. místo. Počínání českého pilota napjatě sledoval i Tomáš Enge, jehož místo v týmu Janiš zaujal. Enge, jenž v neděli nahradí ve formuli 1 ve stáji Prost Brazilce Luciana Burtiho, který se zranil při Velké ceně Belgie, přihlížel dění na trati ve stanu stáje Nordic Racing.

Česká atletka Anna Pichrtová vybojovala stříbrnou medaili na mistrovství světa v běhu do vrchu, které se uskutečnilo v italském Arta Terme. O pět míst tak vylepšila svou pozici z loňského šampionátu v Německu.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy přeháňky, v nejvyšších horských polohách ojediněle i srážky smíšené. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.