Zprávy Radia Praha

Poslanecká sněmovna uctila minutou ticha oběti teroristického útoku v USA

Minutou ticha uctila Poslanecká sněmovna oběti teroristického útoku na New York a Washington. Poslanci tak učinili v úvodu své schůze, kterou zahájili v úterý odpoledne. Premiér Miloš Zeman v následném vystoupení před zákonodárci české politiky vyzval, aby v nadcházejícím volebním roce nezneužívali této tragédie "k získávání politických bodů". Opačný postup by považoval za politický hyenismus. "Nedomnívám se, že terorismus je levicový nebo pravicový. Domnívám se, že demokratická levice i demokratická pravice se musí v této vzácné chvíli spojit proti společnému nepříteli," prohlásil předseda vlády. Řekl, že česká vláda je plně připravena poskytnout v jakékoli vojenské i nevojenské oblasti pomoc nejen Spojeným státům a Severoatlantické alianci, ale celému civilizovanému světu, a to i nad rámec článku pět Washingtonské smlouvy o společné obraně zemí NATO. "Zavazuje nás k tomu nikoli pouze naše spojenectví. Zavazují nás k tomu kulturní hodnoty, které společně sdílíme," vysvětlil dolní komoře parlamentu. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus ocenil, že se česká politická scéna sjednotila v reakci na teroristické útoky na objekty v amerických městech New York a Washington.

Poslanecká sněmovna rozhodla o tom, že již při této schůzi rozhodne o přijetí novely azylového zákona. Někteří poslanci neskrývali, že schválení předlohy by mělo být jednou z reakcí na bezpečnostní rizika, která s sebou přináší mezinárodní situace poté, co se objekty v USA staly terčem teroristického útoku.

Poslanecká sněmovna se ztotožnila se senátními změnami v návrhu zákona o užívání státních symbolů České republiky a společně s nimi předlohu schválila. Předloha má sjednotit výklad různých vyhlášek a zákonů o používání státních symbolů, jimiž jsou státní znak, vlajka a hymna. Zákon nebrání například sportovním příznivcům v tom, aby při sportovních akcích používali vlajky.

Ministři Gross a Tvrdík: Nová bezpečnostní opatření zatím nejsou

České bezpečnostní složky zatím nepřijaly žádná nová bezpečnostní opatření v souvislosti s hrozbou afghánského vládního hnutí Taliban, že zahájí svatou válku proti USA a jeho spojencům. Řekli to ministři vnitra a obrany Stanislav Gross a Jaroslav Tvrdík. Vzniklá situace se podle Grosse nyní analyzuje. "Armáda je celý týden na stejných bezpečnostních opatřeních, to znamená, že je na stupni Alfa mínus," řekl Tvrdík. Na tomto stupni jsou v pohotovosti určité jednotky, v tomto případě protichemická rota, 4. brigáda rychlého nasazení, protivzdušná obrana a výcvikové a záchranné základny.

Vojenské prověřování neobjevilo žádnou stopu biologických zbraní

Žádnou stopu biologických zbraní v ČR neobjevilo vojenské prověřování. Armádní odborníci nezjistili žádný náznak, že by teroristé z organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina mohli v České republice získat biologické vzorky od některé složky české armády. Civilní správa má výsledky svého vlastního prověřování dodat ve středu. Oba ministři - obrany Jaroslav Tvrdík i vnitra Stanislav Gross - však v podstatě vylučují možnost, že by se zmíněné smrtící látky dostaly do rukou teroristů z Česka.

Na možnost, že by bakteriologické zbraně mohly z České republiky či z Československa uniknout a dostat se do rukou teroristickým skupinám v neděli poukázal britský tisk s tím, že vzorky sněti slezinné a botulotoxinu získali lidé z albánských skupin napojení na Usámu bin Ládina.

Generální konzul Gandalovič: Prověřujeme každý telefonát

Prověřujeme každý telefonát a pátráme po osobách, které se nehlásí příbuzným v České republice, řekl ČTK v New Yorku generální konzul Petr Gandalovič k činnosti, která nyní zabírá nejvíce času v agendě úřadu. Jak dodal, podle poslední statistiky se neozvalo do České republiky příbuzným a přátelům 69 osob. Počet však kolísá podle toho, jak se pohřešování ozvou domů.

Americké úřady prozatím nenahlásily žádného českého občana, který zahynul nebo utrpěl zranění při leteckém teroristickém útoku, při němž se zhroutily obě věže Světového obchodního střediska a jedna sousední budova a několik mrakodrapů bylo poškozeno. Nejasné je, zda někteří Češi nepřišli do Světového obchodního střediska před jeho otevřením pro turistickou vyhlídku z posledního patra jedné z věží. Z dosavadních výpovědí lze jen usuzovat, že tam někteří mířili, a není vyloučeno, že pár už mohlo stát ve frontě k výstupu na věž.

Česká komunita v New Yorku není ve srovnání s ostatními národy a etniky početná, a proto je i pravděpodobnost zranění či smrti menší. Vedle poválečných emigrantů se usadilo v New Yorku po roce 1989 mnoho mladých lidí, kteří tu pracují načerno.

České velvyslanectví v Pákistánu doporučuje Čechům opustit zemi

Češi, kteří pobývají na území Pákistánu, popřípadě Afghánistánu, by měli neprodleně tyto země opustit. Vyzývá k tomu české velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Milan Vohralík z konzulárního oddělení úřadu ČTK řekl, že úřad neví o tom, že by nyní byli v Afghánistánu Češi. V Pákistánu je teď podle ministra zahraničí Jana Kavana asi 30 českých turistů a dva reportéři České televize. Vohralík vyzval české turisty v Pákistánu, ať neodkladně a v kteroukoliv denní dobu kontaktují velvyslanectví v Islámábádu na pevné lince 009251/22 74 304 nebo na mobilních telefonech 0300 85 43 998 nebo 0300 85 44 961. Mohou použít také e-mailovou adresu [email protected]. Čeští turisté v Pákistánu se musejí v každém větším městě registrovat na policii. Velvyslanectví tedy vyzývá, aby se neprodleně zaregistrovali, poté kontaktovali český zastupitelský úřad a následně Pákistán opustili.

Alexander Vondra: Situace ve světě přípravy summitu NATO neovlivňuje

Zmocněnec pro přípravu summitu NATO v Praze Alexander Vondra pokládá za předčasné úvahy o tom, jak současná mezinárodní situace ovlivní organizaci tohoto setkání. Summit se má uskutečnit příští rok v listopadu. Vondra ČTK řekl, že neví o nikom, kdo by nyní uvažoval o možnosti schůzku představitelů aliance zrušit. "Teď svět a NATO řeší jiné problémy," poznamenal Vondra v souvislosti s očekávanou odvetou Spojených států za atentáty, které před týdnem postihly New York a Washington. Naopak Mezinárodní měnový fond a Světová banka se v reakci na teroristické útoky rozhodly zrušit zasedání, které se mělo konat koncem září ve Washingtonu. Vládní zmocněnec předpokládá, že při pražském summitu budou posílena bezpečnostní opatření. "Je ale předčasné mluvit o tom, do jaké míry a jakým způsobem," poznamenal Vondra. Terorismus je podle něj silný, když pracuje s momentem překvapení. "A to je něco, co se dá samozřejmě s určitou mírou pravděpodobnosti vyloučit u akcí, které jsou dlouhodobě plánovány a řádně zabezpečeny," uvedl.

Letadla ČSA do USA a Kanady odletěla dle letového řádu

České aerolinie vypravily v úterý let na newyorské letiště JFK i linku do kanadských měst Montrealu a Toronta podle běžného letového řádu. ČTK to řekl mluvčí firmy Daniel Plovajko. Letadlo do New Yorku mělo pravidelný odlet v 12:35 a letoun do Kanady o pět minut dříve. Společnosti se tak podařilo normalizovat situaci po sobotním obnovení linek do a z USA, kdy lety ČSA do New Yorku nabíraly kvůli zpřísněným odbavovacím procedurám několikahodinová zpoždění. Lety do USA přerušily ČSA v úterý, kdy Spojené státy uzavřely svůj vzdušný prostor po sérii leteckých teroristických útoků na Světové obchodní středisko a Pentagon. Podle mluvčího aerolinie stále odbavují pasažéry za zvýšených bezpečnostních opatření. Firma odbavuje cestující pouze do New Yorku s tím, že při cestování do dalších destinací v Americe musí po příletu do USA znovu projít odbavením.

Kněz Kocurek: Modlíme se, aby se politikové rozhodli správně

Týden po krvavém teroristickém útoku se čeští farníci v newyorském okolí modlí nejen za oběti tragédie, ale nyní také za politiky, na kterých závisí potrestání viníků. "Politici se budou muset rozhodnout, jaký bude trest. Budou potřebovat duchovní pomoc, aby rozhodnutí bylo hlavně spravedlivé," řekl ČTK kněz Antonín Kocurek, kterého do Spojených států vyslali čeští biskupové, aby poskytoval duchovní služby českým katolíkům z New Yorku a Washingtonu. V kostele Panny Marie Karmelské v newyorské Astorii, kde kdysi bydlela početná česká menšina, slouží každou neděli české mše pro přibližně šedesát věřících, většinou poválečných uprchlíků z komunistického Československa.

OSN: ČR čeká změna rozložení přímých zahraničních investic

Českou republiku čeká zhruba za dva roky, stejně jako Polsko, vzhledem k předpokládanému dokončení privatizace změna v rozložení přísunu přímých zahraničních investic. "Hlavní hnací silou investic mohou být přeshraniční fúze a koupě a investice na zelené louce," řekl na úterní tiskové konferenci ředitel informačního centra OSN v Praze Andreas Nicklisch s tím, že by obě země následovaly vývoj v Maďarsku. Úroveň investic v ČR se nadále očekává poměrně vysoká, uvedl. Má jít zhruba o necelých pět miliard dolarů ročně, když loni příliv přímých investic poklesl na 4,6 miliardy USD proti 6,3 miliardy USD v roce 1999. Kumulativně od roku 1990 tak ČR již přitáhla 21,1 miliardy USD, Polsko 36,5 miliardy USD. V přepočtu na obyvatele a HDP však ČR ve střední a východní Evropy vede, když pro letošní rok očekává rovněž přísun asi 4,6 miliardy USD.

Dopad teroristických útoků na ČR by měl být zvládnutelný

Po teroristických útocích z minulého týdne se dá u investorů předpokládat zvýšená averze vůči riziku a útěk k nejvyšší kvalitě. Pokud však jde o dopad na Českou republiku a další přední kandidátské země, měl by být zvládnutelný, pokud si nezpůsobí nějaké potíže samy. Řekl to v Londýně výkonný ředitel oddělení pro svrchovaná rizika analytické firmy Standard and Poor's Konrad Reuss. Podle jeho názoru je úvěrové postavení pěti hlavních kandidátských zemí stabilní. Investoři nemají čekat v nejbližší době žádné podstatnější změny v úvěrovém hodnocení. V příštích letech s postupem reforem zaměřených na vstup do Evropské unie se toto hodnocení zlepší. U České republiky považuje Reuss fiskální politiku za příliš expanzivní. Upozornil také na vysoké náklady restrukturalizace bankovního sektoru, která ovšem byla naprosto nezbytná. Podle jeho slov by se Česká republika měla v příštím roce vrátit k rozumné fiskální politice. Problém ovšem je, že příští rok jsou volby a málokterá vláda je připravena ve volebním roce podnikat bolestivá opatření.

Ministr Schling je přesvědčen, že železničářům budou mzdy vyplaceny

Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling je přesvědčen, že i přes určité finanční problémy v resortu dopravy budou železničářům vyplaceny mzdy. Schling to řekl ČTK krátce poté, co ústředí Odborového sdružení železničářů souhlasilo s vyhlášením stávky, pokud zaměstnancům Českých drah a podnikům Železničního stavitelství a opravárenství nebudou mzdy vyplaceny v řádných termínech. "V době, kdy jsem byl přítomen zasedání odborářů, tak tam o takové věci řeč nebyla. Samozřejmě chápu, že ve chvíli, kdy by nebyly vyplaceny mzdy, tak by to byl důvod k nějakým vážným jednáním, ale nevím, proč by neměly být vyplaceny mzdy," řekl Schling. Informace o připravenosti stávkovat zveřejnil během úterního zasedání ústředí odborové centrály její předseda Jaromír Dušek. Odbory však podle něj budou brát ohled na vývoj mezinárodní situace v souvislosti s teroristickými útoky proti USA. Nejbližší výplatní termín na železnici je 15. říjen. Vedení odborové centrály však chce, aby situace byla vyřešena ještě do jejího sjezdu, který se uskuteční 12. a 13. října ve Žďáru nad Sázavou.

Vláda je připravena stáhnout zákon o transformaci Českých drah z Poslanecké sněmovny, pokud by nějaký pozměňovací návrh měnil zásadně jeho koncepci. Ministr Schling to řekl odborářům na zasedání ústředí Odborového sdružení železničářů. Upozornil na vytrvalou snahu pravicových stran rozdělit dráhy na několik samostatných subjektů. Vláda však je podle Schlinga schopna přijmout usnesení o stažení zákona z projednávání sněmovnou během deseti minut.

Policie připravila obvinění Viktora Koženého a Borise Vostrého

Vyšetřovatel připravil obvinění z podvodu pro bývalého prezidenta Harvardských investičních fondů Viktora Koženého a bývalého předsedu představenstva a bývalého likvidátora Harvardského průmyslového holdingu Borise Vostrého. Vyšetřovatel Václav Láska o tom informoval ČTK. Uvedl, že Kožený a Vostrý v letech 1995 až 1997 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice v hodnotě asi 11,5 miliard korun. Poškodili tím holding, který následně skončil v likvidaci. Obvinění bylo Koženému, který žije na Bahamských ostrovech, zasláno faxem s tím, aby se do příštího úterka ozval.

Za politický proces označil Viktor Kožený obvinění, které na něj připravila česká policie. "Je to čistě politická záležitost, politický proces," řekl Kožený v telefonickém rozhovoru pro ČTK. "Mé jméno je v České republice symbolem kupónové privatizace a premiéru Zemanovi se teď před volbami hodí ho vytáhnout," řekl Kožený. Potvrdil, že dostal od české policie fax o tom, že je na něj přichystáno obvinění. Zatím se však nerozhodl, jak bude reagovat. "Musím se poradit se svými právníky," řekl.

Dana Drábová v MAAE odmítla kritiku Rakouska ohledně stavu JETE

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová odmítá tvrzení rakouských politiků a představitelů ekologických organizací, že poruchy během zkušebního provozu jaderné elektrárny Temelín dokazují nízkou bezpečnost zařízení. "Pokud vezmeme v úvahu složitost technologie, nevyskytlo se během testů nic nezvyklého," zdůraznila Drábová ve Vídni během svého vystoupení na 45. plenárním zasedání členských zemí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). "Navíc, podobně jako v případě finské jaderné elektrárny Looviise, slovenské v Mochovcích nebo maďarské v Paksi bylo dokázáno, že kombinace spolehlivého moderního vybavení a řídícího systému s technologii VVER významně přispívá k vysoké úrovni bezpečnosti," uvedla Drábová. Reagovala tak na pondělní projev rakouské ministryně zahraničí Benity Ferrerové-Waldnerové, která se pozastavila nad problémy elektrárny během jejího zkušebního provozu a podpořila konání mezinárodní konference o možnostech odstoupení České republiky od provozu Temelína. Uskutečnění takové konference, k níž vybídl Evropský parlament, ale Praha již dříve odmítla.

Jaderná elektrárna Temelín opět dodává elektřinu do rozvodné sítě

Jaderná elektrárna Temelín opět dodává elektřinu do rozvodné sítě. V úterý večer přifázovali technici elektrárny generátor prvního bloku, který byl odpojen od sítě v pondělí časně ráno. Václav Brom z odboru komunikace elektrárny ČTK řekl, že aktuální výkon reaktoru je 39 procent a blok dodává do sítě 210 megawattů energie. Obsluha elektrárny provedla malé úpravy systému řízení turbonapájecích čerpadel a zkoušky po těchto úpravách. Po nich začala zvyšovat výkon reaktoru a opět přifázovala turbosoustrojí. "Po stabilizaci výkonu reaktoru na 55 procentech a generátoru na 500 megawattech dojde k plánovanému opakování jedné z nejdůležitějších dynamických zkoušek v této fázi spouštění - zregulování turbíny na chod naprázdno a zkouška hromadného automatického záskoku na rezervní napájení rozvoden," uvedl Brom.

Legendární stíhač Peřina dostal Cenu města Olomouce

Generálporučík František Peřina, jeden z nejúspěšnějších stíhacích pilotů druhé světové války, obdržel Cenu města Olomouce. Osmdesátiletý legendární pilot stál u zrodu 312. české stíhací perutě v Anglii. Cenu města obdržel generálporučík stejně jako dalších osm osobností, které si však ocenění odnesly již v polovině června. Peřina vstoupil v září roku 1939 do francouzského letectva a bojoval zde jako člen elitní francouzské stíhací perutě s názvem Čápi. V červnu 1940 byl sestřelen a zraněn. Následně dokázal bez mapy přeletět Středozemní moře do severní Afriky a odtud se dostal do Anglie. Ve Francii a Anglii sestřelil 14 německých letadel a proslul útokem proti 60 Messerschmittům, na které zaútočil zcela sám. Byl vyznamenán francouzskými řády, Řádem čestné legie a třemi českými válečnými kříži.

Archeologové našli zbytky opevnění bývalého hradu v Doubí

Zbytky původního opevnění někdejšího hradu z druhé poloviny 14. století našli archeologové při rekonstrukci zámečku v karlovarské městské části Doubí. Objev umožní historikům popsat vzhled bývalého hradu, jehož podoba ani období vzniku nebyly dochovány v žádném archeologickém materiálu. Z původního opevnění hradu odborníci našli část zdiva, které bylo součástí bašty obloukového půdorysu v nynější zámecké kapli. Hlavní hradební zdi objevili i mimo kapli, kde na bývalé opevnění navazovaly příčky z pozdější doby. První přímá zmínka o hradu je z roku 1369. Historikové však předpokládají, že v té době již stál. V 18. století byl hrad přestavěn na barokní zámek. V 19. století ho majitelé modernizovali v duchu novorenesance do nynější podoby.

Miroslav Horníček se v nemocnici zotavuje z mozkové příhody

Dvaaosmdesátiletý herec Miroslav Horníček leží již několik dní na jednotce intenzívní péče liberecké nemocnice. Zotavuje se zde z vážné cévní mozkové příhody. "Jeho stav se lepší, začal již s rehabilitací," řekla ČTK mluvčí nemocnice Vojtěcha Kadlecová. Horníčkův pobyt v liberecké nemocnici vyšel najevo při úterním propuštění herce Oldřicha Kaisra, který se zde před 12 dny podrobil po těžké autonehodě operaci páteře. Při odchodu z nemocnice se totiž Kaiser vedle zdravotníků rozloučil i s Horníčkem.

Pohřeb tenisty a hokejisty Drobného bude ve středu v Londýně

Pohřeb Jaroslava Drobného, jednoho z nejslavnějších československých tenistů a bývalého mistra světa v ledním hokeji, se uskuteční v Londýně ve středu dopoledne. Urna s ostatky Drobného, který po dlouhé těžké nemoci zemřel ve čtvrtek v britské metropoli, bude příští týden převezena do Prahy a uložena do rodinného hrobu. ČTK o tom informoval zástupce Českého tenisového svazu Josef Šlajs. Drobný, vítěz Wimbledonu z roku 1954, kdy triumfoval na trávě v All England Clubu jako občan Egypta, by 12. října oslavil osmdesáté narozeniny. Všestranný sportovec vybojoval dvakrát titul na French Open (1951-52) a ve své sbírce měl také titul hokejového mistra světa z Prahy z roku 1947. V roce 1960 ukončil sportovní kariéru a 23 let poté byl uveden do tenisové Síně slávy. Kondolenční listiny v sídle Českého tenisového svazu podepsalo několik desítek příznivců tenisu.

Rekordman v non-stop chůzi zahájil maratón soucítění s USA

Na čtyřiadvacetihodinový Maratón soucítění s oběťmi v USA vyrazil v úterý světový rekordman v non-stop chůzi Zdeněk Zwiener z Havířova na Karvinsku. Na trať vyšel takřka na minutu přesně týden poté, co první letadlo narazilo do budovy Světového obchodního střediska v New Yorku. "Chtěl jsem tímto způsobem odpovědět na tragickou událost v USA. Vyjádřit tak soucítění s pozůstalými obětí," řekl ČTK před startem Zwiener. Chodec bude až do středečního odpoledne obcházet po oválu hřiště atletického klubu v Havířově. Připojit se k němu mohou i občané. Každý, kdo obejde spolu se Zwienerem alespoň jeden okruh, se může podepsat do podpisového archu, který bude zaslán do Spojených států.

Ze sportu:

Cenný bod za bezbrankovou remízu na půdě obhájce trofeje Bayernu Mnichov vybojovali fotbalisté pražské Sparty ve svém úvodním vystoupení v Lize mistrů. Blíž ke gólu však měli domácí, kteří dvakrát nastřelili břevno a jednou tyč. Po odloženém utkání se Spartakem Moskva kvůli teroristickým útokům na Spojené státy z minulého týdne nastoupí Pražané ke druhému zápasu Ligy mistrů v úterý 25. září doma proti Feyenoordu Rotterdam.

Výsledky 4. kola extraligy ledního hokeje: Sparta Praha - Plzeň 8:3, Vítkovice - Pardubice 6:0, České Budějovice - Litvínov 1:3, Zlín - Vsetín 6:3, Třinec - Kladno 4:2, Karlovy Vary - Slavia Praha 4:3 po prodloužení a Znojmo - Havířov 2:0. Tabulce vévodí pražská Sparta, před Zlínem a Třincem. Na opačném pólu jsou bez jediného bodu České Budějovice.

České basketbalistky prohrály ve čtvrtém vystoupení na mistrovství Evropy ve Francii s výběrem Řecka 67:72. Jejich naděje na postup do čtvrtfinále tak po třetí prohře opět klesly. V posledním utkání základní skupiny šampionátu nastoupí české reprezentantky ve středu proti Rusku.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.